ελληνική μουσική
    850 online   ·  210.833 μέλη
    Anthos
    30.06.2006, 10:24
    Παρόλο που άργησα πολύ να ακούσω Ελληνικό Ροκ ψιλο-εκπλάγηκα από τις δουλειές κάποιων συγκροτημάτων. Άκουσα σχεδόν όλα τα αλπουμς των περισσότερων γκρουπς και στο τέλος ξεχώρισα 1-2. Τρύπες και Υπόγεια Ρεύματα (και τους Magic De Spell στις "Τραμπάλλα στις στέγες ετοιμ.σπιτιών"). Δυστυχώς για μένα όταν αποφάσισα να ακούσω ελληνικό (ελληνόφωνο) ροκ...αυτό είχε πεθάνει!

    Οι Τρύπες φυσικά πρόλαβαν και άφησαν μια σταθερή κληρονομιά αλλά αυτό που πραγματικά με κάνει να σκέφτομαι είναι πόσο ψηλά μπορούσαν να φτάσουν τα Υπόγεια Ρεύματα αν διατηρούσαν ένα βασικό σχήμα. Είναι φανερό ότι οι συνεχείς εναλλαγές στο σχήμα δεν άφησαν το γκρουπ να συνεχίσει από το φοβερό για μένα "Ο μάγος κοιτάζει την πόλη". Παρόλο που όλα τα άλπουμς μου αρέσουν (ακόμα και αυτό το "Μικρά που είναι τα όνειρα) είναι φανερό ότι οι αλλαγές στα σχήματα έφερναν και διαφορετικά στυλ σε κάθε άλπουμ. Αυτό δεν είναι πάντα κακό αλλά οι αλλαγές ήταν πάρα πολλές. Ας πούμε μου άρεσε πολύ το "Τσαλακωμένες Μέρες" με στοιχεία εκτός Ελλαδικού χώρου.

    Είναι πραγματικά κρίμα διότι είχαν την πατροπαράδοτη ροκ μουσική με δύσκολους στίχους. Ακόμα δίνουν συναυλίες όπως έχω διαβάσει αλλά δεν ξέρω πόσο κοντά είναι στις αρχικές τους παρουσίες (ή ακόμα πόσο κοντά στο Live τους)...

    Τα σέβη μου...
    nefos
    08.07.2006, 23:33
    Υπόγεια Ρεύματα, Υπόθεση Χ στην Πλατεία Εθνικής Αντιστάσεως, Αθήνα 10/07/2006

    ΔΕΥΤΕΡΑ 10/07/2006
    «ΥΠΟΓΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΑ»
    SUPPORT ACT: «ΥΠΟΘΕΣΗ Χ»
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ/ ΠΛΑΤΕΙΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΩΣ
    ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ: 21:00

    πηγή: avopolis.gr