ελληνική μουσική
    390 online   ·  210.819 μέλη

    Προτάσεις για βελτίωση του MusicHeaven

    despinakontogianni
    01.02.2015, 19:40
    Νομίζω πως αυτό παίζει αυτόματα και δεν μπορεί κάποιος να τσεκάρει συνεχώς τι ανεβοκατεβαίνει..πάντως. :/
    STEFANOS604
    25.01.2016, 14:15

    Χεράκια πάνω/κάτω - Hands Up/down

    Έχει πολλάκις γραφτεί στο forum και στα blogs για το πόσο δίκαιος είναι ο τρόπος αξιολόγησης των δημοφιλών άρθρων και threads.

    Αφού η διεύθυνση δίνει μεγαλύτερη εγκυρότητα στη υφιστάμενη αξιολόγηση δεν θα είχα λόγο να παρέμβω .

    Απλά επειδή μόλις διαπίστωσα στο τρέχον άρθρο μου  μια δυσαναλογία στα hands up/down μεταξύ Μελών του ΜΗ και επισκεπτών από το Facebook  (που δεν συμμετέχω εδώ και χρόνια) ίσως θα έπρεπε (πρόταση  ίδια , αν θυμάμαι καλά ,με την εφαρμοσθείσα  στον ‘’4ο Διαγωνισμό Τραγουδιού του  Musicheaven’’) να υπάρξει μια διόρθωση στον αλγόριθμο που να συμπεριλαμβάνει και κάποιο ποσοστό από το FB και μάλιστα σε άρθρα που αυτός που μπαίνει να τα διαβάσει είναι σίγουρα τουλάχιστον ερασιτέχνης μουσικός που απλά δεν έχει ακόμα εγγραφεί στο ΜΗ.

    Νομίζω τα σχόλια και τα hands up από οπουδήποτε  είναι ,για τον όποιο αλγόριθμο δεν μπορεί να είναι 100% σωστά κριτήρια για τα δημοφιλέστερα και φυσικά σαν αλγόριθμος δεν μπορεί να πει είναι και τα αξιολογότερα.

     


    STEFANOS604
    04.02.2017, 14:21

    Να επισημάνω μια αδυναμία της ιστοσελίδας που σε άλλες ξένες ιστοσελίδες δεν υφίσταται:

    Μου συνέβη πριν λίγο , που ενώ πληκτρολογούσα μια απάντηση σ’ ένα Blog, κάποιος άλλος την ίδια στιγμή είχε ήδη δημοσιεύσει σχόλιο....

    Σε μελλοντική βελτιωμένη έκδοση, θα μπορούσε όταν ταυτόχρονα (συμβαίνει όταν ένα θέμα έχει ''πάρει φωτιά'') δυο ή περισσότερα άτομα πληκτρολογούν σχόλιο για το ίδιο θέμα και το ένα έχει ήδη ποστάρει να δίνεται ένα μήνυμα όπως:

    ‘’ Κάποιος έχει μόλις δημοσιεύσει κάτι, μήπως θα θέλατε να αναβάλετε το σχόλιο σας για να δείτε πρώτα το δημοσιευθέν σχόλιο;’’


    PeterPapantonakos
    05.02.2017, 23:51

    Θα προτιμούσα τα άρθρα που στέλνουν στο Music Heaven τα μέλη να αλλάζουν γρηγορότερα έτσι ώστε ένα μέλος να βλέπει σύντομα το άρθρο του δημοσιευμένο, να παίρνει κίνητρο και με αυτό τον τρόπο να στέλνει περισσότερα. Γιατι αυτή η αργοπορία έχει ως αποτέλεσμα κάποιοι να χάνουν τον ενθουσιασμό τους για να στείλουν κάποιο επόμενο άρθρο τους.


    jorge
    06.02.2017, 21:06
    Peter ευχαριστούμε για το σχόλιο, δεν υπάρχει όμως αυτή η "άνεση" να ανεβάζουμε καλά άρθρα κάθε 1-2 μέρες. Τα 2 δικά σου πάντως θα ανέβουν μέσα σε αυτές τις μέρες (θα λάβεις και email).
    PeterPapantonakos
    07.02.2017, 09:52
    Καταλαβαίνω και ευχαριστώ για την ενημέρωση.
    freddieKrueger
    13.09.2021, 05:37

    Αγαπητή MusicHeaven

    Σου γραφω παλι από ανάγκη δεν έχει σημασία τι ωρα ειναι,όμως θα σ αγαπώ όσο μπορώ

    Αγαπητέ Jorge θα ήθελα να βοηθήσω με οποιοδήποτε τρόπο γίνεται να ξαναζωντανέψει το site μας...

    Είδα τις τελευταίες μέρες με χαρά να συνδέονται κάποια από τα παλιά μέλη...

    Αξίζει σε αυτό τον διαδικτυακό τόπο να βρει ξανά την παλιά του αίγλη...

    Με το chat του,τα events του τις συναντήσεις μελών,τα live...

    Είμαι μέλος από το 2008 εδώ(το λέει και στο προφίλ μου)δηλαδή παραπάνω από 13 χρόνια...

    Ήταν ένα συννεφιασμένο απόγευμα του Φλεβάρη που μου έκαναν δώρο για τα γενέθλιά μου ένα λαπ τοπ

    Έκανα αναζήτηση στο google πάνω σε θέματα φωνητικής και μου έπεσα πάνω σε αυτό τον ιστότοπο...

    Μου έκανε εντύπωση το έναστρο backround και η κόκκινη μαργαρίτα δίπλα από το λογότυπο Musicheaven...

    Έγινα μέλος λοιπόν με νικ name το όνομα του αγαπημένου μου "κακού" 

    Διάβασα με ενδιαφέρον τα άρθρα του e περιοδικού,άκουσα "κουκουβάγγο",ενημερώθηκα και ενημέρωσα πάνω σε θέματα φωνητικής...

    Συμπάθησα,αντιπάθησα,εκτίμησα,έζησα και μέσα από εδώ...

    Άνοιξα το blog μου ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ που έγινε χώρος προσωπικής μου έκφρασης...

    Ήρθα σε κάποια live του Μουσικού Παραδείσου

    Γνώρισα αξιόλογα άτομα όπως ο Σάκης Κουρουπός,ο Κω/νος Παυλικιάνης(CHE),ο Μιχάλης Κλεάνθης ,ο Orfeus και εσύ Jorge...

    Θα θελα να γνωρίσω το STEFANOS604 που τόσο η αγάπη και το μεράκι του για τη μουσική όσο και η προσφορά του είναι ανεκτίμητης αξίας..

    Τα προβλήματα της MusicHeaven που εντοπίζω στο παρών έίναι:

    -Μη ενεργός δράση παλιών σπουδαίων μελών(Sillia,Mairy omikron κτλ)

    -Αθρόα εισβολή μελών φαντασμάτων που παρασιτούν στα διάφορα θέματα με εικονική ημερομηνία εγγραφής 1-1-1970

    -"νεκρό" το chat συνομιλίας των μελών

    -το Radio Musicheaven έχει σωπάει εδώ και καιρό,αλλά εξηγήθηκαν οι λόγοι.Παρ όλα αυτά θα μπορούσαμε κάτι να κάνουμε για να το "αναστήσουμε";

    Ευτυχώς συμμετέχουν ακόμη σπουδαία μέλη και αρθρογραφούν κρατώντας τη φλόγα αναμένη.

    Θερμή παράκληση:Να διασωθεί ο παράδεισος αυτός...

    Του ΑΞΙΖΕΙ.

    Ένα ταπεινό μέλος του

    Χρήστος


    STEFANOS604
    13.09.2021, 08:38

    Επικροτώ Χρήστο!

    Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Σε περιμένω όποτε έρθεις στην Αρχόντισσα των Κυκλάδων την Ερμούπολη να πεζοπορήσουμε, να παίξουμε με τα όργανα μςς και να τραγουδήσουμε μαζί!

    Μακάρι οι ευχές δου να γίνουν πράξη!


    freddieKrueger
    13.09.2021, 09:20

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 13.09.2021, 08:38 έγραψε...

    Επικροτώ Χρήστο!

    Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Σε περιμένω όποτε έρθεις στην Αρχόντισσα των Κυκλάδων την Ερμούπολη να πεζοπορήσουμε, να παίξουμε με τα όργανα μςς και να τραγουδήσουμε μαζί!

    Μακάρι οι ευχές δου να γίνουν πράξη!



    Θα ηταν τιμη μου Κε Στεφανε!!

    {#emotions_dlg.beer}


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    13.09.2021, 11:13

    Kαλησπέρα, Στέφανε και Χρήστο. Με τη σειρά μου εύχομαι οι ευχές σας και τα όνειρα σας να γίνουν πραγματικότητα σε σύντομο χρονικό διάστημα. Το Musicheaven είναι το "πνευματικό παιδί" του Jorge και δεν θα το αφήσει έτσι. Δείγμα του ότι νοιάζεται είναι ότι πέρυσι (το Μάϊο του 2020, αν θυμάμαι καλά) ο administrator είχε ανακοινώσει ότι το Musicheaven θα λειτουργήσει σε νέα πλατφόρμα μέσα στο 2020. Τον Οκτώβριο του 2020 και για ένα Σαββατοκύριακο το Musicheaven δεν λειτουργούσε, λόγω εργασιών στην αρχιτεκτονική της νέας πλατφόρμας. Κατά το Μάϊο του 2021, ο Jorge απάντησε σε ένα σχόλιο μου, λέγοντας ότι προς το παρόν θα λειτουργούμε έτσι. Με κάλυψε η απάντησή του, αλλά έκανα κάποια καλοπροαίρετα σχόλια, παρόμοια με τα δικά σας. Την επομένη μέρα μια "υπόδειξη" μου για την ασφάλεια της ιστοσελίδας, όπως και μια "υπόδειξη" του Στέφανου για τα προσωπικά μηνύματα, ο Jorge τη διόρθωσε. Είμαι μέλος του Musicheaven από 25 Σεπτεμβρίου του 2011 και έχω ζήσει και εγώ τις δόξες της ιστοσελίδας (live, συναντήσεις μελών, διαγωνισμούς τραγουδιών κ.λπ.). 

    Χρήστο, συμφωνώ μαζί σου με το σημερινό post σου και είμαι σίγουρη ότι ο Jorge θα τα λάβει υπόψη του όλα, προκειμένου το αγαπημένο μας Musicheaven να ξαναγίνει, όπως παλαιά. Πρέπει, όμως, να είμαστε υπομονετικοί και να έχουμε καταννόηση, γιατί ο administrator έχει πολλά στο μυαλό του και ίσως χρειάζεται λίγο περισσότερο χρόνο για να κάνει το "πνευματικό παιδί" του τέλειο και βελτιωμένο.

    Jorge, θα το ξαναπώ, όπως το λέει και ο freddieKrueger, είμαι πρόθυμη να βοηθήσω με όσες δυνάμεις και γνώσεις έχω για να ξαναζωντανέψει ο μουσικός παράδεισος μας.


    jorge
    14.09.2021, 15:03
    Παιδιά ζω με αυτά που αναφέρετε στο μυαλό σας, χρόνια τώρα. Το έχω συνεχώς στο μυαλό μου. Σε άλλο topic ανέφερα τη "ζημιά" που έγινε και χάθηκε το MusicHeaven version 2. Αυτό μας έφερε πίσω. Ο δρόμος είναι εκεί όμως. Θυσίες χρειάζονται (και πάλι). Θα προσπαθήσω, προσπαθώ. Ευχαριστώ για τα καλά λόγια... Πάλι με χρόνια με καιρούς...
    CROSS
    30.09.2021, 10:12

    @freddieKrueger Η αναφορά σου στο radio και στον κουκουβάγγο με συγκίνησε μπορώ να πώ.Ήταν πράγματι μια πολύ όμορφη εποχή και τη θυμόμαστε με αγάπη.Ζωντανές οι αναμνήσεις κι ας έχει περάσει καιρός,νομίζω θα το θυμομαστε πάντα.Προσωπικά σε μια δύσκολη περίοδο ξεχνιόμουν συχνά με αυτές τις αναμνήσεις και περνούσαν πιο εύκολα οι ώρες.Αν ποτέ ξαναγινόταν όλο αυτό,σε πείσμα των αντιπαθητικών social media, θα ήταν σαν να συναντούσαμε έναν φίλο απο τα παλιά και τέτοιες συναντήσεις είναι πάντα ευπρόσδεκτες!