ελληνική μουσική
    539 online   ·  210.845 μέλη

    Προτάσεις για βελτίωση του MusicHeaven

    neerie
    01.08.2006, 21:06
    Το μέλος jorge στις 01-08-2006 στις 15:06 έγραψε...
    Παράθεση:

    Έτοιμο. Η πληροφορία εμφανίζεται αριστερά κάτω στο προφίλ των μελών, στο τμήμα "Στατιστικά".




    WOW jorge! Άμεση εξυπηρέτηση! Εύγε και φχαριστώ
    alagi_katestimenou
    02.08.2006, 16:23
    Το μέλος jorge στις 01-08-2006 στις 15:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν έχει νόημα να υπάρχουν όλα τα στατιστικά στο Forum. Οι Χρυσές Νότες είναι το πιο αντιπροσωπευτικό από αυτά, επομένως αρκεί να εμφανίζεται αυτό. Κάποια στιγμή θα αλλάξουν και τα ranks (Τακτικό, Βασικό, Παραδεισένιο κλπ), ώστε να προκύπτουν πλέον μόνο από τις Χρυσές Νότες.



    ευχαριστώ jorge που πραγματοποίησες αυτο που σου είχα πει....
    νομίζω οτι είναι ποιο ενδιαφέρον...
    και ευχαριστώ για τις χρυσές νότες...


    ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΑΞΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ!!!
    ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΙΣΟYΜΕ ΟΧΙ ΝΑ ΑΜΥΝΘΟΥΜΕ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 02-08-2006 16:27 ]


    megaloserwtikos
    03.08.2006, 04:07
    Είμαι είκοσι μέρες περίπου στο musicheaven, δεν μπορώ να πω ότι το έχω καταλάβει εντελώς, ακόμα το ψάχνω, υπάρχουν καινούρια πράγματα που ανακαλύπτω συνεχώς. Πιστεύω ότι είναι ένα site πολύ καλό με πολύ ενδιαφέρον.
    Διαβάζοντας διάφορες συζητήσεις στο forum, είδα ότι υπάρχει μια μερίδα μελών, που θέλουν να αναπτύξουν συζητήσεις γύρω από πιο ποπ η πιο ''ελαφρά'' ακούσματα. Συχνά μάλιστα κάποιοι που εξέφρασαν θαυμασμό για καλλιτέχνες της ποπ, αντιμετωπίστηκαν πολύ άσχημα. Και πολύ πιο άσχημα όταν είδα μια κοπελιά να ζητά να διαγραφεί γιατί της την ''πέσανε'' επειδή της αρέσει η Βανδή... τσιρίζει! Πόσοι ''έντεχνοι''... έχουν άλλα κι άλλα, ας μην το συζητήσουμε εδώ.

    Εσείς που έχετε φτιάξει ένα τόσο ωραίο site, γιατί δεν δημιουργείτε μια ειδική κατηγορία για την ποπ, η όλα αυτά τα ακούσματα.
    Καταλαβαίνω βέβαια ότι μπορεί να γίνει '' της κακομοίρας'' και το επίπεδο να φτάσει κι εγώ δεν ξέρω που. Αλλά να αναγκάζονται κάποιοι να αμυνθούν, να υποστηρίξουν, να ζητήσουν συγνώμες, να κρύβονται επειδή φάγανε επίθεση γιατί τους αρέσει η ποπ, έλεος όμως!

    jorge
    03.08.2006, 10:07
    Δεν την πέφτει κανείς στην ποπ. Ίσα-ίσα... Έχουν γραφτεί καλά λόγια για αρκετούς ποπ. Από την άλλη έχουν γραφτεί τα χειρότερα για πολλούς έντεχνους.

    Αν το site είχε εμπορική διάσταση, τότε σίγουρα θα υλοποιηούσαμε την πρότασή σου. Όμως επειδή οτι γίνεται γίνεται εθελοντικά, προσωπικά δεν έχω καμία όρεξη να βλέπω τόπικς για το νέο δίσκο του Τσαλίκη ή της Καλομοίρας, γιατί δε θα έχω όρεξη να ασχοληθώ... Κι ας φύγει κόσμος, δεν έγινε και τίποτα. Τέτοιες μουσικές υποστηρίζονται από την TV και πολλά άλλα sites. Εδώ είναι στέκι όσων νιώθουν οτι κάποιες μουσικές αδικούνται ή δεν προβάλλονται όσο θα έπρεπε. Θα έγραφα και άλλα όμως νυστάζω...
    XeniaRodo
    03.08.2006, 14:03
    Δεν ξέρω αν φταίει ο browser μου αλλά τελευταία δεν μπορώ να το δω τον αριθμό των posts του κάθε μέλους κάτω από το εικονίδιο τους, φαίνονται μόνο οι χρυσές νότες...
    Aυτά τα βλέπω μόνο όταν κάνω reply.....
    ageras
    03.08.2006, 14:06
    Ξένια μου νομίζω πως ο σκοπός των αλλαγών ήταν αυτός!!!Να φαίνονται οι χρυσές νότες κάθε μέλους και όχι τα posts.
    XeniaRodo
    03.08.2006, 14:40
    AAααααααα...
    (το υποψιάστηκα αλλά είπα να σιγουρευτώ....)
    jorge
    03.08.2006, 14:44
    Ξένια το Guru ταιριάζει και με το avatar σου
    uNick
    03.08.2006, 15:42


    megaloserwtikos
    05.08.2006, 15:54
    Το μέλος jorge στις 03-08-2006 στις 10:07 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν την πέφτει κανείς στην ποπ. Ίσα-ίσα... Έχουν γραφτεί καλά λόγια για αρκετούς ποπ. Από την άλλη έχουν γραφτεί τα χειρότερα για πολλούς έντεχνους.

    Αν το site είχε εμπορική διάσταση, τότε σίγουρα θα υλοποιηούσαμε την πρότασή σου. Όμως επειδή οτι γίνεται γίνεται εθελοντικά, προσωπικά δεν έχω καμία όρεξη να βλέπω τόπικς για το νέο δίσκο του Τσαλίκη ή της Καλομοίρας, γιατί δε θα έχω όρεξη να ασχοληθώ... Κι ας φύγει κόσμος, δεν έγινε και τίποτα. Τέτοιες μουσικές υποστηρίζονται από την TV και πολλά άλλα sites. Εδώ είναι στέκι όσων νιώθουν οτι κάποιες μουσικές αδικούνται ή δεν προβάλλονται όσο θα έπρεπε. Θα έγραφα και άλλα όμως νυστάζω...



    Οκ, δίκιο έχεις τελικά.... το ξανασκέφτηκα.
    Πράγματι, η ποπ έχει μια προβολή τερατώδη, ας μιλήσουμε για κάνα άλλο καλλιτέχνη...
    Σωστός jorge.
    meltica
    05.08.2006, 19:21
    Δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται και αν θεωρείται ότι είναι χρήσιμο, αλλά τι θα λέγατε να υπάρχει επιλογή στα μέλη που είναι online είτε για να δούνε το προφίλ τους, είτε να στείλουνε κατευθείαν πμ- μην αναγκαζόμαστε να μπαίνουμε στο προφίλ και μετά αποστολή πμ. Καλά όχι ότι υπάρχει και κανένα φοβερό πρόβλημα έτσι όπως είναι, αλλά για μια ευκολία παραπάνω.
    Και κάτι ακόμα... Μήπως μπορεί να ελαχιστοποιηθεί ο χρόνος παραμονής του ονόματος όταν κάποιος δεν είναι ασχολείται με το mh; Τώρα είναι μισή ώρα. Μήπως να το κάναμε 5 λεπτά; Για πιο λόγο τόσο πολύ ώρα...;
    santourman
    06.08.2006, 21:48
    Τόσο στην αρχική, όσο και σε κάθε σελίδα του ΜΗ, πάνω δεξιά υπάρχουν links (στη μπλε μπάρα) που σε οδηγούν κατευθείαν στο προφιλ σου, ή στη θυρίδα με τα ΠΜ's σου!
    meltica
    06.08.2006, 22:01
    Ναι, βέβαια, αυτό το ξέρω... Αυτό που λέω είναι αν γίνεται να υπάρχει επιλογή να στέλνεις πμ κατευθείαν σε κάποιον που είναι online... Δηλαδή ξέρω γω να βάζεις το ποντίκι πάνω στο όνομα και να σου βγάζει ''προβολή προφίλ'' ή ''αποστολή πμ''. Τώρα για να στείλεις πμ σε κάποιον συνήθως μπαίνεις πρώτα στο προφίλ του είτε είναι online είτε όχι.
    Nafpaktos___
    06.08.2006, 22:52
    Το μέλος Nafpaktos___ στις 01-08-2006 στις 18:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    Θα προτεινα η εντονη,η πλαγια γραφη κλπ. να γινονται κατευθειαν
    επιλεγοντας το κειμενο που θελουμε οταν γραφουμε μια απαντηση στο φορουμ οπως γινεται και στα περισσοτερα.Βολευει καλυτερα πιστευω...


    meltica
    07.08.2006, 15:51
    Αααα, και κάτι άλλο! Όταν μπάινω στο προφίλ κάποιου, ή και στο δικό μου, έχει επιλογή για να δεις τα τελευταία post και τα τελευταία σχόλια στο περιοδικό. Όταν πατάς στα σχόλια σε πάει κατευθείαν στο σχόλιο του συγκεκριμένου μέλους, αλλά όταν πατάς στα topics για να δεις κάποιο post σου βγάζει την τελευταία σελίδα του topic και όχι την απάντηση του μέλους. Δεν γίνεται να βγάζει κατευθείαν την απάντηση του μέλους όπως και στα σχόλια;;;
    vero
    07.08.2006, 16:52
    (Αυτο που θα πω μπορει να φανει δυσκολο) Νομίζω στο ΜΗ για να γινει πιο ενδιαφερον η γνωμη μου είναι να εχει video clip διαφορων τραγουδιστων και μπαντων!!
    beatlus
    07.08.2006, 18:49
    Είχα μία συζήτηση τις τελευταίες ημέρες που με προβλημάτισε, είναι η αλήθεια... Πρώτα απ΄όλα βέβαια προβληματίστηκα και από την δική μου προσωπική ευθύνη... Νομίζω λοιπόν ότι είναι αρκετά ρεαλιστική η πρόταση του να είμαστε λίγο πιο "δημοσιογραφικοί" και να προσφέρουμε περισσότερο προϊόν πληροφορίας στο φόρουμ και γενικότερα στον αγαπημένο μας διαδικτυακό χώρο.
    Για παράδειγμα, περισσότερα reviews συναυλιών ή συνεντεύξεις ή ακόμη-ακόμη και έρευνες... Πιστεύω ότι και χρήσιμο θα ήταν και καλό, όχι μόνο για το σάιτ, μα και για τον καθένα προσωπικά... Τί λέτε?
    Τί λέω εγώ? Οτι βάζω πολύ σύντομα πλώρη να διορθώσω τη δική μου έλλειψη πρωτοβουλίας...
    uNick
    31.08.2006, 15:35
    Παρατηρώ συχνά (και ειδικά τον τελευταίο καιρό) ότι ανοίγονται νέα topics για διάφορα θέματα, την στιγμή που για αυτά υπάρχουν ήδη topics που "τρέχουν". Αρκετές φορές μάλιστα το νέο topic έχει παρόμοιο ή ακόμα και τον ίδιο τίτλο με το υπάρχον! Προφανώς αυτό οφείλεται στο ότι ο καθένας πιάνει και ανοίγει topic χωρίς να κάνει αναζήτηση για αυτό που τον ενδιαφέρει για να δει αν υπάρχει ήδη άλλο topic για το ίδιο θέμα. Δεν εξετάζω αν αυτό γίνεται από νέα μέλη (που ίσως δεν γνωρίζουν ακόμα καλά το mh) ή από "παλιούς" (ναι, σπανίως μεν, αλλά συμβαίνει και αυτό). Το θέμα είναι το πώς λύνεται το πρόβλημα.

    Σκέφτομαι ότι η "αναζήτηση" πάνω-δεξιά ίσως δεν τραβάει το μάτι, ή ακόμα και ότι κάποιοι δεν ξέρουν πώς να την χρησιμοποιήσουν (δεν τολμώ να πιστέψω ότι δεν ξέρουν καν ότι υπάρχει...). Προτείνω λοιπόν το εξής: Όταν ένα μέλος πάει στην "Δημιουργία Νέου Topic", η πρώτη σελίδα που θα του ανοίγει να έχει πάνω-πάνω χώρο αναζήτησης, στον οποίο θα μπορεί να βάζει κάποια key words για να δει αν ήδη υπάρχει ανάλογο topic. Αν η αναζήτηση δεν δίνει αποτελέσματα ή τα αποτελέσματα δεν αφορούν το θέμα που ενδιαφέρει το μέλος, τότε να προχωράει στην δημιουργία του νέου topic...

    Κύριε Διαχειριστά?.....



    Υ.Γ. Sorry αν σας κούρασα, αλλά έχω βαρεθεί να απαντώ στα διπλά topics γράφοντας "Υπάρχει ήδη topic εδώ!". Πάλι καλά που δεν είμαι moderator..... Από το πολύ κλείδωμα θα μου κρεμάγανε.......... λουκέτα!!!!!!!!

    Aiolos_m
    31.08.2006, 15:41
    Εγώ προτείνω να αναλάβει κάποιος από την ομάδα ανάπτυξης την τεχνική υποστήριξη του site όσον αφορά τα προβλήματα των μελλών.


    Για παράδειγμα εγώ΄αντιμετωπίζω πρόβλημα με το winamp και τις εκπομπές μου και από την δημόσια συζήτηση δεν ενδιαφέρεται κανείς. Πολύ απλά γιατί ίσως κι εγώ να μην είχα όρεξη να ασχοληθώ και να το ψάξω...



    jorge
    31.08.2006, 16:12
    uNick πολύ σωστή πρόταση. Θα μπει.

    Aiolos_m όταν αντιμετωπίζεις τεχνικό πρόβλημα :

    α) ανοίγεις ΝΕΟ topic και δεν γράφεις μέσα στο topic που επικοινωνείς με τους ακροατές σου. Πως να το προσέξει κάποιος;
    β) είσαι πιο περιγραφικός και αναλυτικός στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Εγώ δεν πολυκατάλαβα το προβλημά σου με την περιγραφή που δίνεις.