ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    Ερωτηση σχετικα με Ωδειο και μαθηματα σολφεζ.

    HAL9000
    30.06.2006, 22:55
    Επειδη λογω μετακομισης θα αναγκαστω να αλλαξω Ωδειο, παρατηρησα οτι στη βεβαιωση σπουδων που μου εδωσαν, αναφερεται οτι τελειωσα τις ταξεις Α' και Β' Θεωρια-Σολφεζ, οπως και μου ειπαν στο Ωδειο. Τα μαθηματα ειχαν ξεκινησει Φεβρουαριο και τελειωσαν τωρα, δηλαδη η διαρκεια τους ηταν ενα εξαμηνο περιπου.
    Ετσι συμβαινει σε ολα τα ωδεια για τα τμηματα ενηλικων?
    Μηπως γνωριζει καποιος πως ειναι τα μαθηματα στο ωδειο του Νακα?
    Ευχαριστω εκ των προτερων.
    stuff
    01.07.2006, 14:43
    Γενικα τα ωδεια λειτουργουν μ'εναν κοινο κανονισμο.Τα μαθηματα,τα ωραρια και η διαρκεια των
    σπουδων εχουν οριστει απο το υπουργειο πολιτισμου.Επομενως,ολα τα ωδεια πρεπει να τηρουν τις
    προβλεπομενες διαδικασιες.Εσυ το μονο που εχεις να κανεις,ειναι να κοιταξεις το καταστατικο του
    ωδειου(που μαλλον σου εδωσαν με την εγγραφη σου)και να διαβασεις τι γινεται σ'αυτες τις περιπτωσεις.Αν δεν εχεις,τοτε πρεπει να ρωτησεις το ωδειο τι να κανεις.

    Οσον αφορα τον Νακα,σαν αποφοιτος που ημουν,ξερω πως το θεωρητικο τμημα του ειναι πολυ
    καλο.Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι τωρα.Εχουν περασει και 7 χρονια..........
    Αν αποφασισεις ομως να γραφτεις,ισως να σου κοστισει κατι παραπανω.......

    Οτι κι αν αποφασισεις,σου ευχομαι καλη συνεχεια!!!!
    HAL9000
    02.07.2006, 00:38
    Eυχαριστω. Δεν μου εδωσαν καταστατικο και η απορια μου ειναι για τις ταξεις που εβγαλα, εχω την υποψια οτι καθε ταξη ειναι για τους ανηλικους 1 ετος, ενω εδω στην περιπτωση των ενηλικων, καταφεραμε και βγαλαμε 2 ταξεις σε 5 μηνες.
    Ειναι ετσι οπως το λεω?
    Νομιζω οτι στην ιστοσελιδα του Νακα αναφερεται οτι η διαρκεια του εβδομαδιαιου θεωρητικου μαθηματος ειναι 30' . Μα, σε μιση ωρα, προλαβαινει να γινει ενα καλο μαθημα?
    Μηπως τα μαθηματα στο Νακα εχουν πιο αργο ρυθμο?
    Δεν με ενδιαφερει η τιμη, αλλα να μαθω.
    Εχω αποριες και οποιοσδηποτε εχει κατι να μου πει θα το εκτιμησω.
    Επισης, μηπως καποιος γνωριζει να μου πει τη γνωμη του για το Ελληνικο Ωδειο στη Διδοτου?

    stuff
    02.07.2006, 11:54
    Ναι,υπαρχει η δυνατοτητα να βγαλεις 2 ταξεις σ'αυτο το διαστημα αφου μιλαμε για τμηματα ενηλικων.
    Οσον αφορα για το αν πηρες ολα αυτα που επρεπε σ'αυτο το διαστημα,αυτο το ξερεις μονο εσυ.

    Οπως σου ειπα και πιο πανω,την διαρκεια των μαθηματων την καθοριζει ο κανονισμος που
    ισχυει για ολα τα Ωδεια.Απο'κει και περα,το αν θα ειναι ενα μαθημα καλο,εξαρταται απο τον καθηγητη
    που θα εχεις.Οντως η μιση ωρα δεν ειναι αρκετη,αλλα πανω κατω ειναι η ιδια σε ολα τα ωδεια.

    Παντως στον Νακα οι καθηγητες των θεωρητικων ειναι πολυ καλοι.
    airflow
    19.10.2006, 00:12
    Παράθεση:

    Νομιζω οτι στην ιστοσελιδα του Νακα αναφερεται οτι η διαρκεια του εβδομαδιαιου θεωρητικου μαθηματος ειναι 30' . Μα, σε μιση ωρα, προλαβαινει να γινει ενα καλο μαθημα?

    Εμενα το μαθημα της θεωριας που κανω διαρκει μιαμιση ωρα τη βδομαδα.
    AlmaNegra
    19.10.2006, 05:33
    Παιδιά είναι ανάλογα με την τάξη. Πχ στη θεωρία είναι νομίζω 1 σχολική ώρα (45') την εβδομάδα..Δεν είμαι σίγουρος πάντως αν περιλαμβάνεται σε αυτήν την ώρα καιτο solfez. Όσον αφορά τα χρόνια, είναι κάποια στάνταρ ύλη από το υπουργείο. Εαν μπορείς να ανταποκριθείς, δίνεις όποτε και όπου θες. Δεν είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση. Απλά δεν γίνεται χωρίς αυτή! Όπως στα πτυχία Αγγλικών π.χ.
    airflow
    19.10.2006, 17:08
    Παράθεση:

    Το μέλος AlmaNegra στις 19-10-2006 στις 05:33 έγραψε...

    Παιδιά είναι ανάλογα με την τάξη. Πχ στη θεωρία είναι νομίζω 1 σχολική ώρα (45') την εβδομάδα..Δεν είμαι σίγουρος πάντως αν περιλαμβάνεται σε αυτήν την ώρα καιτο solfez. Όσον αφορά τα χρόνια, είναι κάποια στάνταρ ύλη από το υπουργείο. Εαν μπορείς να ανταποκριθείς, δίνεις όποτε και όπου θες. Δεν είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση. Απλά δεν γίνεται χωρίς αυτή! Όπως στα πτυχία Αγγλικών π.χ.


    Εμενα το μαθημα μου κραταει μιαμιση ωρα συμπεριλμβανομενου του σολφεζ και των ακουστικων ασκησεων.Θεωρια 1 κανω.Στο ιδιο ωδειο η θεωρια 2 κραταει 1 ωρα.Μου ειπε ο δασκαλος μου οτι αν ηθελα μπορουσα να ξεκινησω απο τη θεωρια 2 αλλα προτιμησα να τα κανω ολα απο την αρχη.Εχω ενα χρονο μολις που ξεκινησα με τη μουσικη και δεν θελω να χασω τιποτα απο ολα οσα μπορω να μαθω οσο καλυτερα γινεται.
    AlmaNegra
    19.10.2006, 21:21
    Και καλά έκανες! Στη μουσική όλα έχουν σημασία και όλα είναι υπέροχα... Ίσως κάνεις μιάμιση ώρα επειδή τυπικά είναι 2..(45' η 1 σχ.ώρα).
    Όπως και να'χει από την (αρκετά μεγάλη) εμπειρία μου με τα ελληνικά Ωδεία έχω καταλάβει ότι λειτουργούν όπως να'ναι και δύσκολα βγάζεις άκρη...! Εκτός βέβαια από μερικές εξαιρέσεις
    XeniaRodo
    08.12.2006, 15:16
    Στο Nάκα η θεωρία είναι 1 ώρα τη βδομάδα. Σολφέζ δεν έχω κάνει αλλά είναι ξεχωριστό μάθημα.

    Πάντως θεωρία έκανα με τον κ. Mπάτση στο Nάκα ο οποίος είναι εξαιρετικός.....