ελληνική μουσική
    473 online   ·  210.845 μέλη
    busted
    05.03.2007, 20:48
    Παράθεση:

    Το μέλος athinouli24 στις 05-03-2007 στις 17:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος busted στις 05-03-2007 στις 15:57 έγραψε...



    Το 90% των τραγουδιων (αν οχι ολα) των σπαθιων ειναι γραμμενα στιχοι και μουσικη αποκλειστικα απο τον Παυλιδη! Τώρα με τους 2 προσωπικους του δισκους ειναι η συνεχεια τους. Αν σου αρεσαν τα σπαθια τοτε θα σου αρεσουν εξισου και τα 2 αυτα CD. Η μόνη διαφορα στη μουσική ειναι οτι τα πληκτρα εχουν αντικατασταθει απο πνευστα κατι που σε αλλους μπορει να αρεσει ενω σε αλλους οχι ... Εμενα παντως μου αρεσαν ολα τα καινουρια τραγουδια!
    Οσον αφορα την μοναδικοτητα των τραγουδιων θα διαφωνησω γιατι οσο μοναδικα ηταν αυτα αλλο τοσο (ισως και παραπανω) ειναι και τα καινουρια, εφοσον ολα ειναι γραμμενα με το μερακι του Παυλου κατα τη γνωμη μου ειναι πιο ωριμη πια η μουσικη του αλλα και οι στιχοι.
    Στην τελευταια σου προταση συμφωνω απολυτα!!

    ΥΓ: μπράβο maspa !!!




    Τα Σπαθιά μου αρέσουν πολύ.Δυστηχώς δεν έχω ακούσει τις προσωπικές δουλειές του Παυλίδη και για την ακρίβεια σήμερα ενημερώθηκα οτι υπάρχουν.Θα ήθελα πολύ να ακούσω τα κομμάτια αυτά για να μπορώ να έχω άποψη!Έτσι όπως περιγράφεις τα τραγούδια (την αντικατάσταση των πλήκτρων από τα πνευστά)πρέπει να παραδεκτώ οτι μου έχεις κινήσει την περιέργια.... Πρέπει να τα ακούσω...





    Αυτό ακριβώς ήθελα!
    Μπορεις να ακουσεις 2 τραγουδια απο το 2ο CD ("Αλλη μια μερα") "Αερικο" και "Δεν ειμαι απο 'δω" στα παραπανω βιντεο που πέρασε η maspa (και παλι μπραβο!! ) Σου συνιστω να αγοράσεις και τους 2 δισκους! Είναι και οι 2 τελειοι!

    Ελπίζω να σου αρέσουν !!

    Κατηφορίζαμε τις θάλασσες παρέα
    ήταν ωραία η ζωή,
    ήταν ωραία...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : busted στις 05-03-2007 20:50 ]


    busted
    11.03.2007, 19:33
    Στις 30 Μαρτιου 2007 ο Παυλος Παυλιδης μαζι με τους B-Movies θα τραγουδησει τραγουδια απο την πορεια του με τα ξυλινα σπαθια καθως και απο τους καινουριους προσωπικους του δισκους. Η συναυλια θα γινει στο Gagarin 205 live music space!

    περισσοτερες πληροφοριες στα:
    1) http://www.gagarin205.gr/
    2) http://www.archangel.gr/forum/topic.asp?TOPIC_ID=268




    Κατηφορίζαμε τις θάλασσες παρέα
    ήταν ωραία η ζωή,
    ήταν ωραία...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : busted στις 11-03-2007 19:34 ]


    fantasma
    06.10.2007, 22:27
    vero
    06.10.2007, 22:52
    exei poly wraia tragoudakia emena m aresoun as sinexisei etsi...
    Stroumfita456
    08.10.2007, 09:51
    ΞΥΛΙΝΑ ΣΠΑΘΙΑ..4 ever...!!!
    fanis_diathesopoulos_
    08.10.2007, 18:20
    ήταν πολυ μπροστά πάντα..
    και ο παυλίδης είναι ακομη πρωτοπόρος φτιάχνει πολύ όμορφη μουσική..
    busted
    10.10.2007, 23:12
    τωρα πιστευω πως δεν μπορεις να τον πεις πρωτοπορο!
    οσο για το οτι γραφει ομορφη μουσικη θα μου επιτρεψεις να συμφωνησω...!!
    freakhood
    18.12.2007, 22:17
    δεν θελω να παραθεσω ενα σωρο αραδες. παραγινομαι κουραστικος.αν θεωρειτε τα ξυλινα σπαθια σημαντικο γκρουπ, με γεια σας, με χαρα σας (και δικαιωμα σας στην τελικη).

    το μονο που θα πω για αυτους, ειναι πως το "αδρεναλινη" δ-ε-ν ειναι δικο τους κομματι(και οποιος καταλαβε καταλαβε).

    υγ:κατα τα αλλα χαιρεται κανεις να ακουει την βανδη να τραγουδαει το λιωμενο παγωτο. ασχολιαστο.
    sitzoune81
    18.12.2007, 22:21
    ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ....ΟΝΤΩΣ!
    busted
    18.12.2007, 23:41
    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 18-12-2007 στις 22:17 έγραψε...

    δεν θελω να παραθεσω ενα σωρο αραδες. παραγινομαι κουραστικος.αν θεωρειτε τα ξυλινα σπαθια σημαντικο γκρουπ, με γεια σας, με χαρα σας (και δικαιωμα σας στην τελικη).

    το μονο που θα πω για αυτους, ειναι πως το "αδρεναλινη" δ-ε-ν ειναι δικο τους κομματι(και οποιος καταλαβε καταλαβε).

    υγ:κατα τα αλλα χαιρεται κανεις να ακουει την βανδη να τραγουδαει το λιωμενο παγωτο. ασχολιαστο.



    προσπαθεις να μας πεις οτι τα ξυλινα σπαθια δεν ειναι σημαντικο γκρουπ επειδη η αδρεναλινη δεν ειναι δικο τους τραγουδι;
    προσωπικα, το ξερω αλλα δεν παυει να ειναι ωραιο και να ευχαριστιεμαι οταν το ακουω.
    Και δεν ειναι επιχειρημα αυτο για να εισαι "κατα" των ξυλινων. Αν οχι "κατα", εστω να μην θεωρεις το γκρουπ αξιολογο... Εχουν παιξει τοσο πολλα τραγουδια που πραγματικα ειναι σημαντικα (χωρις να συμπεριλαμβανω το λιωμενο παγωτο, που η βανδη το εκμεταλλευτηκε για εμπορικους λογους ενω τα ξυλινα οχι) που κανει και το συνολο τους σημαντικο.

    αυτα.
    vangos-guitarman
    19.12.2007, 09:28
    Παιδιά, μην τα ισοπεδώσουμε όλα...παλιά φωτογραφία στην άδεια παραλία...σιωπή...
    fantasma
    19.12.2007, 09:34
    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 18-12-2007 στις 22:17 έγραψε...

    δεν θελω να παραθεσω ενα σωρο αραδες. παραγινομαι κουραστικος.αν θεωρειτε τα ξυλινα σπαθια σημαντικο γκρουπ, με γεια σας, με χαρα σας (και δικαιωμα σας στην τελικη).

    το μονο που θα πω για αυτους, ειναι πως το "αδρεναλινη" δ-ε-ν ειναι δικο τους κομματι(και οποιος καταλαβε καταλαβε).

    υγ:κατα τα αλλα χαιρεται κανεις να ακουει την βανδη να τραγουδαει το λιωμενο παγωτο. ασχολιαστο.



    εισαι λιγο αδιαβαστος... αλλα δε πειραζει... μικρος εισαι ακομα...
    freakhood
    19.12.2007, 10:36
    Αδιάβαστος? Η τελευταία κουβεντα που είχα κανει τετ α τετ με τα σπαθιά ηταν οταν ακόμα έπαιζαν στο "αν" στην Αθήνα. Εχω πολλλλα ραματα για την γουνα τους. Οσον αφορα το "αδρεναλινη", δεν το ανεφερα σαν επιχειρημα βεβαια. Παρόλο που προτιμω την εκτελεση των σπαθιων απο την αλλη εκτελεση(βλεπε "μωρα στην φωτια").

    Τα ξυλινα σπαθια δεν ηταν ποτε αυθεντικοι. Ποτε. Αυτο μπορει να το ανακαλυψεις αν τυχει και γνωρισεις καποιον απο αυτους. Το να εχει δυο τρεις εμπνευσεις ο τραγουδισταρας τους, εμενα δεν μου λεει τιποτα. Δεν αρκει. Και σιγα τις εμπνευσεις. Και κατι αλλο. Σε μια συνεντευξη που ειχα κανει με τον Σαλβαδορ απο τα "μωρα στην φωτια" ειχαν ειπωθει αρκετα πραγματακια. Αν συναντησεις ποτε τον Σαλβαδορ απο τα "μωρα στην φωτιά" λοιπον, κανε μια κουβεντουλα μαζι του, και ισως καταλαβεις πολλα. Παρα πολλα...
    dEUS
    19.12.2007, 12:10
    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 19-12-2007 στις 10:36 έγραψε...

    Αδιάβαστος? Η τελευταία κουβεντα που είχα κανει τετ α τετ με τα σπαθιά ηταν οταν ακόμα έπαιζαν στο "αν" στην Αθήνα. Εχω πολλλλα ραματα για την γουνα τους. Οσον αφορα το "αδρεναλινη", δεν το ανεφερα σαν επιχειρημα βεβαια. Παρόλο που προτιμω την εκτελεση των σπαθιων απο την αλλη εκτελεση(βλεπε "μωρα στην φωτια").

    Τα ξυλινα σπαθια δεν ηταν ποτε αυθεντικοι. Ποτε. Αυτο μπορει να το ανακαλυψεις αν τυχει και γνωρισεις καποιον απο αυτους. Το να εχει δυο τρεις εμπνευσεις ο τραγουδισταρας τους, εμενα δεν μου λεει τιποτα. Δεν αρκει. Και σιγα τις εμπνευσεις. Και κατι αλλο. Σε μια συνεντευξη που ειχα κανει με τον Σαλβαδορ απο τα "μωρα στην φωτια" ειχαν ειπωθει αρκετα πραγματακια. Αν συναντησεις ποτε τον Σαλβαδορ απο τα "μωρα στην φωτιά" λοιπον, κανε μια κουβεντουλα μαζι του, και ισως καταλαβεις πολλα. Παρα πολλα...



    Φίλε μου επειδή εσυ έχεις κάποιες γνωριμίες και μπορεί να τους ξέρεις απο άλλη οπτική γωνια δε καταλαβαίνω που βγαίνει το συμπέρασμα οτι είναι όλα αυτά για τα οποία τους κατηγορείς.Μπορείς να τα πεις τουλάχιστον και σε μας,γιατι δε νομίζω ο καθένας να έχει τον χρόνο ή εστω τη διάθεση να πάει να συναντήσει τον σαλβαδορ,εσυ που τα ξέρεις πες μας και σε μας.

    Εξάλλου ο σαλβαδόρ είναι γνωστό οτι τα χώνει συνεχώς στο παυλίδη μέσα απο συνεντεύξεις,επίσης ειναι φανερό οτι εχει μια δόση εγωκεντρισμού.Σε όλες τις συνεντεύξεις που έχω διαβασει του σαλβαδορ πάντα το δηλώνει οτι η ανδρεναλίνη είναι δικο μου κομμάτι.Σε μια συνέντευξη τον ρώτησαν ποιό πιστεύεις οτι είναι το καλύτερο κομμάτι των ξύλινων σπαθιών,η απαντηση ήταν "μα φυσικά η ανδρεναλίνη".Δεν καταλαβαίνω γιατι το κάνει,έχει γράψει κομματάρες,γιατι πολεμά το παυλίδη?επειδή ήταν πιο εμπορικο συγκρότημα τα σπαθια απο τα μωρά?Άν το ήθελε στο χέρι του ήταν...Αλήθεια αυτα τα 10+ χρόνια που ήταν?,κατι είχα ακούσει οτι είχε τρελαθει και κάτι τέτοια.
    Όπως και να έχει δε με ενδιαφέρει,ο καθένας μπορεί να κάνει και να είναι οτι θέλει,η μουσική που παίζει ο καθένας με ενδιαφέρει.Τι σημαίνει δεν είναι αυθεντικοί?Πως ορίζεις το αυθεντικό?
    Τα μόνα συγκροτήματα που παίξανε για μένα καλό ελληνόφωνο rock (γιατι για μένα να το λες ελληνικό ειναι λάθος) είναι τα σπαθια,οι τρύπες, τα μωρά,ο ιωακειμίδης με τις μάσκες αντε και κανα δυο τρία ακόμα.Το 95% των συγκροτημάτων που προσπάθησε να παίξει ελληνικό rock απέτυχαν(Προσωπική άποψη)
    fantasma
    19.12.2007, 13:04
    αγαπητε freak... ειμαι απο τα fantasmaτα εκεινα που εχουν γνωρισει τα μωρα στη φωτια στα τελευταια τους και τα ξυλινα σπαθια απο εποχη που στο αν ηταν 30 ατομα....

    αν λοιπον ησουν κι εσυ ενας απο αυτους ισως να θυμασαι τι πιεσεις ετρωγε απο τοτε ο Παυλιδης να πει καποιοα τραγουδια ...απο τα παλια (δηλαδη Μ.Σ.Φωτια).....

    και αν .... λεω ααννν θυμασαι..... επαιζεε τοτε-νες... 2 φορες τον πρωτο δισκο....
    για να μη παιξει τραγουδια που δε του ανηκουν...

    μηπως θυμασαι.... απο τα μωρα στη φωτια.... ποια τραγουδια ηταν αυτα που επαιζαν τα ΞΣ ....τουλαχιστον στην αρχη που δεν ειχαν αρκετες δισκογραφικες δουλειες...?

    τα τρaγουδια του Παυλιδη......

    στη τελικη οταν εισαι σε ενα σχημα και δουλευεις... εχεις κι εσυ μεριδιο απο τα παντα....

    και στο κάτω κατω... (ασε με εμενα που ειχα καποιες επιρροες απο μεγαλυτερους μου)... τα μωρα στη φωτια εγιναν ευρυτερα γνωστα απο την ιστορια με τον Παυλιδη και τη κοντρα με τον Παπαϊωαννου.(Πιο πολυ)

    λατρευω τα ακουσματα απο τα ξυλινα σπαθια και ακομα περισσοτερο αυτα απο τα μωρα στη φωτια.

    επειδη τυχαινει να κραταω στα χερια μου.... τη τελευταια δουλεια απο τα ΜΣΦ , απλα θα σου θυμισω... ,πραγμα που το ηξερα και παλιοτερα... πως ενα τραγουδι δεν ειναι δικο σου επειδη εχεις γραψει τη μουσικη... ή επειδη εχεις γραψει το στιχο....,
    θα σου πω λοιπον πως η εκτελεση που κυκλοφορει τωρα ειναι αυτη που ειχαν τα ΜΣΦ στο τσεπακι τους... ενώ η εκτελεση που εχει γινει γνωστη ηταν αυτή που είχαν τα ΞΣ... με "αλλους" στιχους.....

    οταν λοιπον εχεις δικαιωματα στη μουσικη ενος κομματιου βαζεις και τους στιχους και το μοιραζεις δισκογραφικα....!

    Τωρα αν αυτοι οι δυο τους δε τα βρηκανε ή αν αυτο ηταν ενα τρυκ... ας το λυσουν μονοι τους. Δεν ειναι δικο μας θεμα.

    μη ξεχναμε πως και ο Σιδηροπουλος κατηγορηθηκε για τα ιδια πραγματα.....

    οπως επισης και ο Αγγελακας στις γειτονιες τις Θεσσαλονικης μικρος ηταν διαφορετικος... και με μια παρεα παιδιων που μεγαλωσανε μαζι μαθαινε ο ενας στον αλλον να γραφουνε στιχους...

    Αλλα... βλεπεις... τα μεγαλεια... φερνουν πολλες ζηλειες.. και αντιπαλους...

    Σε λίγο θα μου πεις πως και οι τρυπες δε γουσταρανε τα ξυλινα σπαθια... και πως βριζονται και αυτοι μεταξυ τους....

    ..και πριν προλαβεις να παρεις θεση θα σου ξανα θυμισω.... σα γερικο φαντασμα που ειμαι.... πως στις δοξες τους οι τρυπες.... οταν γεμιζανε ενα κατρακειο εδω στη νικαια.... στο ολιγολεπτο διαλλειμα....... βαζαν τραγουδια... απο που?????

    μηπως θυμασαι....???

    αφου σου το΄πα...α φου το ξερεις τι μια πονας και υποφερεις..... την αλλη πανω... τοσο ψηλα δε σε φτανω......κατεβα λιγο.....

    το θυμασαι? η μηπως οχι?....

    και ηταν αρκετοι αυτοι μη σου πω..... ολος ο βραχος... που κοιταζανε σα χανοι.... και δε ξεραν τι τραγουδι ηταν αυτό.... εκτος απο καμια 50 ατομα πανω στην αρενα...
    που το σιγοδατραγουδαγαμε....

    η μηπως να σου θυμισω πως οι δυο ντραμερ... τρυπες και ξυλινα ΕΙΝΑΙ αδερφια...

    για να επανελθουμε ξανα στο θεμα ακομα και τωρα ο Παυλιδης δε τραγουδα καποια συγκεκριμενα τραγουδια απο τα ΞΣ γιατι δεν εχει το δικαιωμα να το κανει....

    και ολο το θεμα με το Παπαιωαννου εγινε για το οτι κυκλοφορησε σε δισκο... γιατι απο οτι θα ξερεις σε Live μπορεις να πεις οτιδηποτε γουσταρεις.. οπουδηποτε... (ασχετο... εκει στηριζεται και ο Λαζοπουλος.., στο οτι ειναι live)

    και το ξερεις πολυ καλα ...πως ολα δε στηριζονται... απο το τι λεει ο καθενας... αλλα απο το ποσο νομικα κατωχυρωμενος ειναι ο καθενας...

    και τελος... ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ αντιπροωποι και απο τα δυο αυτα γκρουπ... να μη παρακολουθουν το ΜΗ γενικως... οποτε αμα θελουν ας παρουν θεση....

    σε καμια περιπτωση δε μαλωνουμε..

    οπως επισης το ξαναλεω πως μεγαλωσα με ΞΣ και με ΜΣΦ και πως τα προσωπικα του καθενος... και οι προσωπικοτητες τους ειναι ασχετα απο τα τραγουδια που μας δωσανε....

    ( και ο Καζαντζιδης ειχε σκοτωθει με το γνωστο συνθετη,,,... αλλα και οι δυο ειχαν τραγουδαρες....)

    τωρα δε μπορει ενα συγκροτημα να εκανε τετοια επιτυχια.. και να μην ηταν αυθεντικο..!
    και για τους δυο απευθυνομαι...
    κουραστηκα.....
    busted
    19.12.2007, 13:22
    νομιζω ο fantasma ηταν κατατοπιστικοτατος και δε χρειαζεται να προσθεσω κατι...
    οποτε... συμφωνω...

    ΞΥΛΙΝΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...
    Termite
    19.12.2007, 13:37
    fantasma
    freakhood
    20.12.2007, 20:27
    Καταρχην δεν τους κατηγορω. Απλά λεω την αποψη μου. Και η αποψη μου παραμενει η ιδια για αυτους. Δεν θελω να μπω σε κατινιστικες λεπτομερειες του στυλ: "δεν εχω ορεξη να δω κανενα βλαμενο σημερα...διωξτες ολες"(μετα απο συναυλια) ή να μιλησω για κανα manager γνωστο και μη εξαιρεταιο, αρα η συζητηση σταματα εκει.
    Οσον αφορα τον Στελιο απο τα μωρα, δεν τον θεοποιώ. Τυγχάνει όμως να τον γνωριζω, και οταν ξερεις καποιον εστω και λιγο, δεν ειναι δυνατον να μην σχηματισεις μια αποψη για καποια πραγματα.
    Το αν ο τραγουδισταρας τους εκμεταλευτηκε στο επακρο την δοξα των "μωρων" (σε σημειο αηδιας μερικες φορες), δεν ειναι μονο δικη μου γνωμη.
    Και εννοειται πως δεν θα μπω στην προσωπικη ζωη του Σαλβαδορ. Δεν εχει νοημα κατι τετοιο deus.

    fantasma στα ξύλινα σπαθιά ειχα παει σε δυο, το πολυ τρεις συναυλιες τοτε, διοτι πιστευω πως απλα δεν ειχαν τιποτα να μου πουν (σε αντιθεση με τις τρυπες).

    Ας μην μιλησουμε για το αδρεναλινη καλυτερα. Αστο. Ειναι αμαρτωλη ιστορια. Οπως και η σχεση με τις τρυπες. Το οτι ο Τολιος ειναι συγγενης του αλλου, δεν λεει κατι.

    Στο τελος, γραφεις το εξης: "τωρα δε μπορει ενα συγκροτημα να εκανε τετοια επιτυχια.. και να μην ηταν αυθεντικο". Εδω θα διαφωνησουμε φιλε μου. Οταν καποιος κανει επιτυχια, σημαινει πως ειναι αυθεντικός?Και η Βανδή εχει κανει επιτυχια.Αρα ειναι αυθεντική? Μην τρελλαθούμε κιολας!




    busted
    20.12.2007, 21:03
    Δεν τους κατηγορεις, απλα λες την αποψη σου μεσω της οποιας μας λες οτι τα ξυλινα δεν εχουν τιποτα να σου πουν κ οτι δεν πρεπει να τα θεωρουμε σημαντικο γκρουπ γιατι δεν ειναι κλπ κλπ... Δεν ειναι κατηγορια αυτο;

    Λες σε ενα σημειο: -Δεν θελω να μπω σε κατινιστικες λεπτομερειες του στυλ: "δεν εχω ορεξη να δω κανενα βλαμενο σημερα...διωξτες ολες"(μετα απο συναυλια)-
    τωρα μας λες οτι ο παυλιδης ηταν και ψωναρα εκτος απο "τραγουδισταρας" κ ψευτικος...
    Ελεος... Οντως μερικες φορες μετα απο συναυλιες αποφευγει εκεινους που πανε να του μιλησουν, να του ζητησουν αυτογραφο η οτιδηποτε, αλλα εχει κ ενα δικιο αφου κουραζεται μετα απο τοσες ωρες που παιζει... στο κατω κατω ετσι ειναι αυτος ο ανθρωπος οταν κουραζεται τι να κανουμε, ολοι εχουν τις λοξες τους μερικες φορες ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΨΩΝΙΟ ΟΜΩΣ και δεν μπορω να βρω το λογο που το αναφερεις... δε νομιζω οτι απο κατι τετοιο μπορεις να μας αποδειξεις κατι σχετικα με τη μουσικη του παυλιδη και γενικα των ξυλινωναφου υποτιθεται οτι αυτο ειναι το θεμα μας κ οχι αποκλειστικα ο παυλιδης. πες μας εσυ λοιπον.

    Για την αδρεναλινη σου μιλησα και εγω και ο fantasma αλλα επιμενεις. Δεν πειραζει που ειναι πονεμενη ιστορια. Πες την...Που ξερεις μπορει να νομιζω λαθος τελικα...

    αυτα.
    vangos-guitarman
    20.12.2007, 21:20
    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 19-12-2007 στις 13:04 έγραψε...

    αγαπητε freak... ειμαι απο τα fantasmaτα εκεινα που εχουν γνωρισει τα μωρα στη φωτια στα τελευταια τους και τα ξυλινα σπαθια απο εποχη που στο αν ηταν 30 ατομα....

    αν λοιπον ησουν κι εσυ ενας απο αυτους ισως να θυμασαι τι πιεσεις ετρωγε απο τοτε ο Παυλιδης να πει καποιοα τραγουδια ...απο τα παλια (δηλαδη Μ.Σ.Φωτια).....

    και αν .... λεω ααννν θυμασαι..... επαιζεε τοτε-νες... 2 φορες τον πρωτο δισκο....
    για να μη παιξει τραγουδια που δε του ανηκουν...

    μηπως θυμασαι.... απο τα μωρα στη φωτια.... ποια τραγουδια ηταν αυτα που επαιζαν τα ΞΣ ....τουλαχιστον στην αρχη που δεν ειχαν αρκετες δισκογραφικες δουλειες...?

    τα τρaγουδια του Παυλιδη......

    στη τελικη οταν εισαι σε ενα σχημα και δουλευεις... εχεις κι εσυ μεριδιο απο τα παντα....

    και στο κάτω κατω... (ασε με εμενα που ειχα καποιες επιρροες απο μεγαλυτερους μου)... τα μωρα στη φωτια εγιναν ευρυτερα γνωστα απο την ιστορια με τον Παυλιδη και τη κοντρα με τον Παπαϊωαννου.(Πιο πολυ)

    λατρευω τα ακουσματα απο τα ξυλινα σπαθια και ακομα περισσοτερο αυτα απο τα μωρα στη φωτια.

    επειδη τυχαινει να κραταω στα χερια μου.... τη τελευταια δουλεια απο τα ΜΣΦ , απλα θα σου θυμισω... ,πραγμα που το ηξερα και παλιοτερα... πως ενα τραγουδι δεν ειναι δικο σου επειδη εχεις γραψει τη μουσικη... ή επειδη εχεις γραψει το στιχο....,
    θα σου πω λοιπον πως η εκτελεση που κυκλοφορει τωρα ειναι αυτη που ειχαν τα ΜΣΦ στο τσεπακι τους... ενώ η εκτελεση που εχει γινει γνωστη ηταν αυτή που είχαν τα ΞΣ... με "αλλους" στιχους.....

    οταν λοιπον εχεις δικαιωματα στη μουσικη ενος κομματιου βαζεις και τους στιχους και το μοιραζεις δισκογραφικα....!

    Τωρα αν αυτοι οι δυο τους δε τα βρηκανε ή αν αυτο ηταν ενα τρυκ... ας το λυσουν μονοι τους. Δεν ειναι δικο μας θεμα.

    μη ξεχναμε πως και ο Σιδηροπουλος κατηγορηθηκε για τα ιδια πραγματα.....

    οπως επισης και ο Αγγελακας στις γειτονιες τις Θεσσαλονικης μικρος ηταν διαφορετικος... και με μια παρεα παιδιων που μεγαλωσανε μαζι μαθαινε ο ενας στον αλλον να γραφουνε στιχους...

    Αλλα... βλεπεις... τα μεγαλεια... φερνουν πολλες ζηλειες.. και αντιπαλους...

    Σε λίγο θα μου πεις πως και οι τρυπες δε γουσταρανε τα ξυλινα σπαθια... και πως βριζονται και αυτοι μεταξυ τους....

    ..και πριν προλαβεις να παρεις θεση θα σου ξανα θυμισω.... σα γερικο φαντασμα που ειμαι.... πως στις δοξες τους οι τρυπες.... οταν γεμιζανε ενα κατρακειο εδω στη νικαια.... στο ολιγολεπτο διαλλειμα....... βαζαν τραγουδια... απο που?????

    μηπως θυμασαι....???

    αφου σου το΄πα...α φου το ξερεις τι μια πονας και υποφερεις..... την αλλη πανω... τοσο ψηλα δε σε φτανω......κατεβα λιγο.....

    το θυμασαι? η μηπως οχι?....

    και ηταν αρκετοι αυτοι μη σου πω..... ολος ο βραχος... που κοιταζανε σα χανοι.... και δε ξεραν τι τραγουδι ηταν αυτό.... εκτος απο καμια 50 ατομα πανω στην αρενα...
    που το σιγοδατραγουδαγαμε....

    η μηπως να σου θυμισω πως οι δυο ντραμερ... τρυπες και ξυλινα ΕΙΝΑΙ αδερφια...

    για να επανελθουμε ξανα στο θεμα ακομα και τωρα ο Παυλιδης δε τραγουδα καποια συγκεκριμενα τραγουδια απο τα ΞΣ γιατι δεν εχει το δικαιωμα να το κανει....

    και ολο το θεμα με το Παπαιωαννου εγινε για το οτι κυκλοφορησε σε δισκο... γιατι απο οτι θα ξερεις σε Live μπορεις να πεις οτιδηποτε γουσταρεις.. οπουδηποτε... (ασχετο... εκει στηριζεται και ο Λαζοπουλος.., στο οτι ειναι live)

    και το ξερεις πολυ καλα ...πως ολα δε στηριζονται... απο το τι λεει ο καθενας... αλλα απο το ποσο νομικα κατωχυρωμενος ειναι ο καθενας...

    και τελος... ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ αντιπροωποι και απο τα δυο αυτα γκρουπ... να μη παρακολουθουν το ΜΗ γενικως... οποτε αμα θελουν ας παρουν θεση....

    σε καμια περιπτωση δε μαλωνουμε..

    οπως επισης το ξαναλεω πως μεγαλωσα με ΞΣ και με ΜΣΦ και πως τα προσωπικα του καθενος... και οι προσωπικοτητες τους ειναι ασχετα απο τα τραγουδια που μας δωσανε....

    ( και ο Καζαντζιδης ειχε σκοτωθει με το γνωστο συνθετη,,,... αλλα και οι δυο ειχαν τραγουδαρες....)

    τωρα δε μπορει ενα συγκροτημα να εκανε τετοια επιτυχια.. και να μην ηταν αυθεντικο..!
    και για τους δυο απευθυνομαι...
    κουραστηκα.....


    στην κυριολεξία για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι...