ελληνική μουσική
    668 online   ·  210.831 μέλη
    whitetiger
    03.07.2006, 19:23
    Έχουν ειπωθεί πάρα πολλά πράγματα γι αυτή τη ημερομηνία. Άλλοι το λένε τέλος του κόσμου, άλλοι αλλαγή της εποχής από των Ιχθιών στον Υδροχόο, άλλοι λένε ότι θα κατέβει η κοσμική ενέργεια , άλλοι θα κατέβουν οι δώδεκα θεοί του Ολύμπου, άλλοι το αποκαλούν δευτέρα παρουσία. Τί απ' όλα να ισχύει άραγε;;;
    atrixospi8ikos
    03.07.2006, 19:26
    Giati prepei na isxuei kati apo auta?
    sindy-windy
    03.07.2006, 19:27
    μην ακους τιποτα ετσι δεν λεγανε και για το 2000 η για τις 6-6-06 χαζομαρες
    tolaruba
    03.07.2006, 19:28
    εγω πιστευω οτι το μονο που θα συμβει ειναι οτι....θα αλλαξει η χρονια!δε νομιζω οτι υσχυει κατι απο αυτα
    Har--rY
    03.07.2006, 19:44
    Η αλήθεια είναι ότι αυτή τη φορά ξεκινήσαμε έξι (!!!) χρόνια πριν και συζητάμε το θέμα. Τις προηγούμενες φορές, αν θυμάμαι καλά, η τρομοκρατεία (και τρομολαγνεία ενδεχομένως) ξεκινούσε μερικούς μήνες πρίν. Ή έστω, έφταναν στα δικά μου αυτιά τότε. Όντως. Γιατί να πρέπει κάτι να συμβεί;
    Timandra
    03.07.2006, 20:08
    Το μέλος atrixospi8ikos στις 03-07-2006 στις 19:26 έγραψε...
    Παράθεση:

    Giati prepei na isxuei kati apo auta?


    Αποστομωτικότατο! Από το στόμα μου το πήρες...
    Και επιπλέον,δεν θα ήταν κακό όλα αυτά να σταματήσουν να μας βρίσκουν ανυποψίαστους...Να θυμάστε ότι όλοι αυτοί που τα επινοούν και την είδαν κάποιο βράδυ προφήτες είνα βαλτοί για να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο από τα πραγματικά του προβλήματα ώστε να πάψει να διαμαρτύρεται...Παίζουν τρελές συνομωσίες εκεί έξω σας λέω!!!
    uNick
    03.07.2006, 23:22
    Ενημερωτικά:

    Το 2012 έχει χαρακτηριστεί από πολλούς ως έτος δραματικών αλλαγών στη ζωή μας.

    Για τους Μάγιας (και τους προγόνους τους), που το βασικό τους ημερολόγιο (από τα 22 συνολικά) είναι ακόμα και σήμερα το ακριβέστερο όλης της ανθρώπινης ιστορίας (δεν έχει πέσει έξω ΠΟΤΕ), το έτος 2012 θα περάσουμε από τον "5ο Κόσμο" (που άρχισε το 1987) στον "6ο Κόσμο". Το μεσοδιάστημα, η χρονική περίοδος δηλαδή που ζούμε τώρα, αναφέρεται ως "Αποκάλυψη".

    Σύμφωνα με την μαθηματική θεωρία του Terence McKenna, το έτος 2012 θα έλθει το "τέλος του χρόνου" (Timewave zero), κάτι το οποίο αναφέρουν και οι Μάγιας. Κατά τον McKenna, ο βιορυθμός ("παλμός") της Γης που για αιώνες ήταν 7.4Hz έχει αρχίσει (μετά το 1980) να αυξάνεται, φτάνοντας σήμερα τα 12Hz. Αυτό σημαίνει ότι ο χρόνος "κυλάει πιο γρήγορα", κάνοντας την ημέρα των 24 ωρών να ισούται με 16 πραγματικές ώρες... Μια προσέγγιση με βάση την σχέση χώρου-χρόνου ίσως δίνει μια καλύτερη αντίληψη σχετικά με την θεωρία του McKenna (προσωπικά δεν μπορώ να το εξηγήσω, το μεταφέρω όπως το διάβασα).
    Μια προσπάθεια ανάλυσης της θεωρίας του McKenna μπορείτε να διαβάσετε στο άρθρο The End Of The River.

    Επιστημονικά, το έτος 2012 προσεγγίζεται ως η χρονική στιγμή που αναμένονται:
    - η σύνοδος 7 "μελών" του ηλιακού μας συστήματος (Άρης, Κρόνος, Ερμής, Ήλιος, Αφροδίτη, Σελήνη, Δίας)
    - αντιστροφή των πόλων της Γης
    - γαλαξιακός συγχρονισμός της Γης και του Ηλίου με το υπόλοιπο σύμπαν
    - ευθυγράμμιση της εκλειπτικής του ηλιακού μας συστήματος με αυτήν του Σείριου
    Η ευθυγράμμιση αυτή, δε, σημαίνει και απόλυτη ευθυγράμμιση με τον Γαλαξία μας. Αυτό συμβαίνει σε κύκλους των 26,000 χρόνων. Αν ταυτόχρονα ευθυγραμμιστούν και άλλοι 2 γαλαξίες με τον δικό μας (όπως υποστηρίζει ο αστρονόμος Virgil Armstrong), τότε μιλάμε για κοσμογονικό γεγονός.


    Προσωπικά:

    Προσωπικά είμαι μπερδεμένος μεταξύ θεωριών, δοξασιών και τρομολαγνικών κειμένων... Ακόμα το ψάχνω, οπότε δεν μπορώ να πάρω θέση...


    Sometimes you have to go to hell to find your angel...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : uNick στις 03-07-2006 23:24 ]


    dimitrapan
    03.07.2006, 23:31
    Ε ας είμαστε καλά μέχρι τότε και βλέπουμε...
    Spotlight_Dancer
    04.07.2006, 00:37
    Ρε,μπας και το 2012 παρει ο Ολυμπιακος το Champions League?
    rory166
    04.07.2006, 00:52
    τι λες ρε μανο...του χρονου θα το παρει
    θα ειναι και στο οακα...
    εαν μας αφησει η fifa να βγαλουμε ομαδες στο champions leage!
    κατι για κοκκινες καρτες στην εθνικη ομαδα και στους ελληνικους
    συλλογους ακουσα σημερα..
    uNick
    04.07.2006, 01:19
    Το μέλος rory166 στις 04-07-2006 στις 00:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    τι λες ρε μανο...του χρονου θα το παρει
    θα ειναι και στο οακα...
    εαν μας αφησει η fifa να βγαλουμε ομαδες στο champions leage!
    κατι για κοκκινες καρτες στην εθνικη ομαδα και στους ελληνικους
    συλλογους ακουσα σημερα..


    Είστε λίγο off-topic ή μου φαίνεται...?
    KAKOFONIKS
    04.07.2006, 10:31
    Το μέλος uNick στις 03-07-2006 στις 23:22 έγραψε...
    Παράθεση:

    ...

    Προσωπικά:

    Προσωπικά είμαι μπερδεμένος μεταξύ θεωριών, δοξασιών και τρομολαγνικών κειμένων... Ακόμα το ψάχνω, οπότε δεν μπορώ να πάρω θέση...




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : uNick στις 03-07-2006 23:24 ]





    Δεν ξέρω ρε γαμώτο τα έχω ακούσει τα περισσότερα απο αυτά που λες Νίκο και είμαι και εγώ μπερδεμένος απο την μια λέω tοo match και απο την άλλη λέω και που ξέρεις.Εν τω μεταξύ έχεις ακούσει κάτι γαι την ομάδα "Ε" που λένε οτι εμείς οι Έλληνες καταγόμαστε απο τον αστερισμό Σείριος οτι ο Σωκράτης δεν πέθανε αλλά πήγε εκεί και οτι κάποια στιγμή θα γυρίσουν απο εκεί να μας πάρουν α και το κορυφαίο οτι οι Δελφοί κρύβου ένα διαστημόπλοιο Τι λες εσύ γαι όλα αυτά πως σου φαίνονται
    tzoy
    04.07.2006, 10:44
    το ημερολόγιο των Μάγια τελειώνει το 2012!!!
    Ημερολόγιο των Μάγια:
    http://www.e-telescope.gr/gr/cat05/art05_030315.htm

    Μια άλλη θεωρία είναι ότι πλησιάζει ο πλανήτης Nibiru ,ένας πλανήτης που κινείτε σαν κομήτης και κάνει την επανεμφάνιση του κάθε 3600 χρόνια. Πάνω σε αυτόν υπάρχει ζωή και πολιτισμός πιο προοδευμένος από τον δικό μας και αναμένεται η εμφάνιση του περίπου την ημερομηνία που αναφέρεις.

    ή θα συμβεί Ηλιακό Τσουνάμι?
    θα γνωρίσουμε τον πιο σφοδρό ηλιακό κύκλο από τα τέλη του 1950 και τον δεύτερο χειρότερο από τις αρχές του 17ου αιώνα.

    ή θα έχουμε ολυμπιακούς αγώνες

    ποιος ξέρει?

    ότι ανέφερα είναι από διάφορες πηγές, δεν τα λέω εγώ, έτσι?

    uNick
    04.07.2006, 10:47
    Ξεφεύγεις λίγο από το topic, και με τραβάς μαζί σου... Τις δοξασίες των Dogghon περί Σειρίου κλπ τις έχω υπ'όψιν. Είμαι λίγο επιφυλακτικός σχετικά με την σχέση των Ελλήνων με τον Σείριο. Είναι αλήθεια ότι τον αναφέρουν και αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι, αλλά η αλήθεια νομίζω πως χάνεται κάπου μεταξύ μεταφράσεων και αναλύσεων...

    Ξεφύγαμε...

    Σχετικά με το έτος 2012, προς το παρόν προτιμώ να δεχθώ ως μοναδικό απτό δεδομένο τις αστρονομικές αναλύσεις περί συνόδων και ευθυγραμμίσεων. Όλα τα υπόλοιπα θα τα δούμε στην πορεία...
    tzoy
    04.07.2006, 10:52
    επειδή εγώ είμαι ακριβώς από πάνω σου να αναφέρεις και το NIck αυτού που εννοείς ότι ξεφεύγει από το θέμα.. φαντάζομαι εννοείς τον Κακοφονίξ...


    Spotlight_Dancer
    04.07.2006, 10:55
    Το μέλος uNick στις 04-07-2006 στις 01:19 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 04-07-2006 στις 00:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    τι λες ρε μανο...του χρονου θα το παρει
    θα ειναι και στο οακα...
    εαν μας αφησει η fifa να βγαλουμε ομαδες στο champions leage!
    κατι για κοκκινες καρτες στην εθνικη ομαδα και στους ελληνικους
    συλλογους ακουσα σημερα..


    Είστε λίγο off-topic ή μου φαίνεται...?



    Εγω προσωπικα οχι.Στο τι θα γινει το 2012 αναφερομαι.
    uNick
    04.07.2006, 11:45
    Το μέλος tzoy στις 04-07-2006 στις 10:52 έγραψε...
    Παράθεση:

    επειδή εγώ είμαι ακριβώς από πάνω σου να αναφέρεις και το NIck αυτού που εννοείς ότι ξεφεύγει από το θέμα.. φαντάζομαι εννοείς τον Κακοφονίξ...




    Προφανώς... Απλά μπήκε το post σου ανάμεσα... Sorry tzoy.
    tzoy
    04.07.2006, 11:58
    Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...
    τώρα που το διευκρινήσαμε μπορώ να κοιμάμαι ήσυχη
    nightwalker
    04.07.2006, 12:40
    πολυ απλο ειναι ρε παιδια!!το 2012 θα γινουν οι Ολυμπιακοι Αγωνες(μου διαφευγει η πολη τωρα!) και φυσικα το Euro 2012!Αυτα!
    KAKOFONIKS
    04.07.2006, 13:21
    Το μέλος tzoy στις 04-07-2006 στις 11:58 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...
    τώρα που το διευκρινήσαμε μπορώ να κοιμάμαι ήσυχη



    Kαλά μπερδέψαμε τα μπούτια μας χιχιχιχιχιχιχχι
    Sweet dreams tzoy