ελληνική μουσική
    850 online   ·  210.833 μέλη
    whitetiger
    03.07.2006, 19:28
    Έχετε ακούσει για το δελφικό έψιλον στο οποίο αναφέρεται ο Πλάτωνας και στη δημιουργιά της περίφημης "Ομάδας Έψιλον" η οποία είναι η προστάτιδα του Ελληνισμού;Αναρωτιέμαι αν υπάρχει στα αλήθεια και αν ναι ποιοί άραγε να την αποτελούν;;;
    Hastaroth
    03.07.2006, 22:10
    Εγώ πάντως ξέρω την ομάδα Τρία Εψιλον...

    Είναι αυτή που εμφιαλώνει τά μεταλλικά νερά και την Κόκα-κόλα..
    uNick
    03.07.2006, 22:15
    Ένα καλό κείμενο σχετικά με την Ομάδα Ε μπορείς να διαβάσεις εδώ.
    Σχετικά με το "ЭЄ το εν Δελφοίς", διάβασε αυτό και αυτό.

    Pucca
    04.07.2006, 08:02
    Είναι πολύ απίθανο να μην είναι αληθινή η υπαρξή της. Η συστασή της αποτελείτε απο επιστήμονες κυρίως ειδικοτήτων που μπορούν να φανούν χρήσιμες στην επανακατασκευή των αρχαίων μηχανών και όχι μόνο. Θεωρίες για πιθανά μέλοι υπάρχουν άπειρες που φτάνουν μέχρι και τους Ελευθέριο και Σοφοκλή Βενιζέλο, αλλά κανείς δεν ξέρει ποιές απο αυτές αληθεύουν...
    Pucca
    04.07.2006, 08:15
    Μερικά ονόματα από νεότερους έλληνες που εικάζεται ότι ανήκουν σε αυτήν-η πήγη ειναι σχετικό άρθρο στο pathfinder < homepages.pathfinder.gr/the_unknowns/html/epsilon.htm>


    Eνδεικτικά, ως μέλη της ομάδας Ε φέρονται οι παρακάτω:

    Ιωάννης Πασσάς ( συγγραφέας, εκδότης της εγκυκλοπαίδειας του Ηλίου), ο καθηγητής Κώστας Καραθεοδωρής ( φημισμένος Έλληνας μαθηματικός, 1873-1950, που θεωρείται από πολλούς ως ο πατέρας της Θεωρίας της Σχετικότητας την οποία κάποια «εχθρική» λέσχη έδωσε στον Αϊνστάιν), ο Αριστοτέλης Ωνάσης, ο Παύλος Βαρδινογιάννης, ο στρατηγός Χ. Νικολαίδης ( της Αργεντινής), ο Κ. Τσίπης (ο ελληνικής καταγωγής επικεφαλής του προγράμματος Πόλεμος των ¶στρων), ο Αντώνης Τρίτσης ( τέως δήμαρχος Αθηνών), ο τέως αρχιεπίσκοπος Βορείου και Νοτίου Αμερικής, ο Τζωρτζ Τζάνες ( αξιωματούχος της D.I.A που δολοφονήθηκε από την 17Ν), ο Δημήτριος Αγγελόπουλος και ο Αλέξανδρος Αθανασιάδης-Μποδοσάκης, ο Σωτήριος Σοφιανόπουλος ( τέως πρόεδρος της ΧΡΩΠΕΙ), ενώ διάφορες πληροφορίες σχετίζουν με την υπόθεση και τον Γεώργιο Γκιόλβα ( πυρηνικός φυσικός, μηχανολόγος) και άλλοι, επώνυμοι ή ανώνυμοι. Με την υπόθεση «Έψιλον» συνδέονται επίσης η θρυλική Ομάδα Κατράκη και τα μέλη της ( πολλά έχουν διαδοθεί για τις περιβόητες εργασίες τους και για το βιβλίο Κοσμοσκάφος στα γύρο Έψιλον του Γ. Λευκοφρύδη), ο αστρονόμος και συγγραφέας Κ. Χασάπης, ο συγγραφέας-ερευνητής Θεόδωρος Αξιώτης, ο καθηγητής Δημήτρης Λιαντίνης και τέλος, οι συγγραφείς Γιάννης Φουράκης και Φαέθων Κεραμικός ( Ανέστης Κεραμυδάς) καθώς πολλά στοιχεία για την Ε, υπάρχουν στα βιβλία τους.

    Μετά από ανεξακρίβωτες φήμες, φαίνεται και κάποιες εταιρίες να συνδέονται με την ομάδα Ε. Αυτές είναι η ΧΡΩΠΕΙ, η ΠΕΙΡΑΙΚΗ ΠΑΤΡΑΪΚΗ, η ΠΥΡΚΑΛ, η ΛΑΡΚΟ, η ΚΟΣΜΟΓΚΑΖ κ.α.
    whitetiger
    04.07.2006, 13:15
    Μια φορά μπήκα στη σελίδα www.omadaepsilon.gr που τώρα είναι υποκατασκευή νομίζω. Κι εκεί στη αλληλογραφία είχα τη περιέργεια να ρωτήσω πώς είναι δυνατόν ενώ η ύπαρξη αυτής της ομάδας είναι μυστική μία σελίδα του ίντερνετ να ισχυρίζεται πως την αποτελούν οι έψιλον. Δεν φτάνει που δεν απάντησαν στη ερώτησή μου μα μου έστειλαν κι ένα προσωπικό e-mail με βρισιές και μαζί μ' αυτές μία φράση έλεγε "θα πεθάνετε όλοι σας ...ανθελληνιστές" δηλ. είχε απειλητικό χαρακτήρα . Εγώ σαν απάντηση τους έστειλα ότι ανθελληνιστές δεν είναι αυτοί που αγαπούν την Ελλάδα και ψάχνουν τη γνώση και την αλήθεια για τη πατρίδα τους αλλά εκείνοι που μολύνουν τη ελληνική γλώσσα με αναιδέστατες εκφράσεις". Ήξεραν επίσης ότι τότε ήμουν 15 και με πρόσβαλλαν και για την ηλικία μου. Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ ΄, κανένας ποτέ δεν μου είχε μιλήσει έτσι. Γι αυτό καλύ η ομάδα έψιλον αν υπάρχει μα το ίντερνετ δεν το εμπιστεύομαι πια σε αυτές τις περιπτώσεις
    KAKOFONIKS
    04.07.2006, 13:30
    Έχω διαβάσει ένα δυο βιβλία σε σχεση με αυτήν την ομάδα και έχω καταλήξει στο οτι μπορεί να υπάρχει μπορεί και οχι βέβαια λένε αρκετά πράγματα που στέκουν αλλά λένε και κάτι άλλα που θυμίζουν κάτι σαν την "Αλίκη στην χώρα των θαυμάτων"....
    Pucca
    04.07.2006, 16:04
    Το μέλος whitetiger στις 04-07-2006 στις 13:15 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μια φορά μπήκα στη σελίδα www.omadaepsilon.gr που τώρα είναι υποκατασκευή νομίζω. Κι εκεί στη αλληλογραφία είχα τη περιέργεια να ρωτήσω πώς είναι δυνατόν ενώ η ύπαρξη αυτής της ομάδας είναι μυστική μία σελίδα του ίντερνετ να ισχυρίζεται πως την αποτελούν οι έψιλον. Δεν φτάνει που δεν απάντησαν στη ερώτησή μου μα μου έστειλαν κι ένα προσωπικό e-mail με βρισιές και μαζί μ' αυτές μία φράση έλεγε "θα πεθάνετε όλοι σας ...ανθελληνιστές" δηλ. είχε απειλητικό χαρακτήρα . Εγώ σαν απάντηση τους έστειλα ότι ανθελληνιστές δεν είναι αυτοί που αγαπούν την Ελλάδα και ψάχνουν τη γνώση και την αλήθεια για τη πατρίδα τους αλλά εκείνοι που μολύνουν τη ελληνική γλώσσα με αναιδέστατες εκφράσεις". Ήξεραν επίσης ότι τότε ήμουν 15 και με πρόσβαλλαν και για την ηλικία μου. Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ ΄, κανένας ποτέ δεν μου είχε μιλήσει έτσι. Γι αυτό καλύ η ομάδα έψιλον αν υπάρχει μα το ίντερνετ δεν το εμπιστεύομαι πια σε αυτές τις περιπτώσεις



    Εάν η ύπαρξή της είναι αληθινή τότε δεν υπάρχει περίπτωση να έχουν σελίδα στο ίντερνετ και να αλληλόγραφούν λύνοντας απορίες καλά κάνεις και δυσπιστείς σε τέτοια site, προφανώς επρόκειτο για κάποιους χάζοεθνικιστές που χρησιμοποιούν το όνομα της Ε για προπαγάνδες η Ε δεν έχουν καμια σχέση με τον εθνικισμο αλλά με τις επιστήμες και την αρχαία "προηγμένη" τεχνολογία.
    Οπότε μη μασάς.
    uNick
    04.07.2006, 22:16
    Έστω ότι η ομάδα αυτή υπάρχει... Με δεδομένο ότι έχουν καταφέρει να παραμείνουν στην ανωνυμία και την μυστικότητα σχετικά με το ποιοί είναι και τί ακριβώς κάνουν, θα ήταν βλακώδες να έχουν ιστοσελίδα μέσω της οποίας θα επικοινωνούσαν κιόλας με όποιον τους ρωτάει κάτι....

    Έστω ότι δεν υπάρχει Ομάδα Ε... Στην περίπτωση αυτή, κάποιοι εκμεταλλεύονται την φήμη αυτής της ομάδας, ένας θεός ξέρει για ποιόν σκοπό...

    Όπως και να'χει, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να δίνεις σημασία σε τέτοιες καταστάσεις. Προφανώς κάποιος σου έκανε πλάκα...

    Επιπλέον, μην ακούτε τις βλακείες του κάθε τρελού, φαντασμένου ή απατεώνα... Για παράδειγμα, ο κύριος Πάλμος (ένας ευτραφής με μούσια κλπ), ο οποίος δηλώνει ερευνητής - αναλυτής - πνευματολόγος - ΟΥΦΟλόγος κλπ κλπ κλπ., όπου σταθεί κι όπου βρεθεί λέει διάφορα για τους Ε... Ότι τους ξέρει, ότι είναι μέλος τη ομάδας, ότι συνεργάζεται μαζί τους, κλπ... Στην πραγματικότητα όμως, απλώς αναμασά φήμες και εικασίες για άτομα που φέρονται ως μέλη της ομάδας Ε... φυσικά τα άτομα αυτά είναι νεκρά, άρα δεν μπορούν ούτε να επιβεβαιώσουν ούτε να διαψευσούν τίποτα!!! Αυτή άλλωστε είναι και η πάγια τακτική όλων αυτών των Πάλμων... Κλεμένη συνταγή είναι... Αυτό δεν γίνεται και με τους Μασόνους? Αφού κάποιος πεθάνει, τότε αρχίζουν οι φήμες και τα παραμύθια...

    Μην "τσιμπάς" Μαρία (whitetiger)... Τσίμπα καλύτερα μια δροσιστική μπύρα!
    ydrargyros
    04.07.2006, 22:26
    Έχω την εντύπωση πως όλα και εδώ, ξεκινούν όπως ξεκίνησαν όλα αυτά τα τάγματα των ιπποτών, και των μοναχών, που τώρα πολλοί λανθασμένα τα αποκαλλούν Μασόνους.Υπάρχουν τόσο πολλά παρακλάδια, με τόσο υποκειμενική και ελλειπή ιστορική καταγραφή, που είναι σαφώς αδύνατο για οποιονδήποτε να εξάγει συμπεράσματα ...έτσι όλοι οι ερευνητές επιδίδονται σε κυνήγι μαγισσών και αμετροεπείς εικασίες που κάθε άλλο παρά καλό κάνουν.

    Αν και εφ'όσον όλα αυτά είναι δαιδαλώδη ως σκέψεις και αταξινόμητα σε βάθος 5-6 αιώνων, φανταστείτε για τι βόρβορο ιστορικών ανακριβειών θα μιλάμε αν ασχοληθούμε με την ομάδα Ε...μία ομάδα η οποία εικάζετε( δεν γνωρίζω αν υπάρχουν εμπεριστατωμένα διαπιστευτήρια για την ύπαρξή της) πως δημιουργήθηκε στην αρχαία Ελλάδα.Πόσο μάλλον ο μυστικισμός που περιβάλλει όλες τις παρόμοιες ομάδες αν μη τι άλλο περιπλέκει τον θύσσανο των πληροφοριών ακόμη περισσότερο.

    Ίσως το μόνο πράγμα που θα επιφέρει μη επιζήμια αλλά πιθανόν και ευεργετικά αποτελέσματα, να είναι η ορθολογιστική σκέψη, ο υλισμός (κατά την έννοια την τεχνοκρατίας) και οι καθαρά ευδόκιμες και πανταχού παρούσες θετικές επιστήμες.

    Εν ολίγοις αντί να αναλωνόμαστε σε παλαιές και νεογεννηθείσες θεωρίες συνομωσιών, θα είναι εμφανώς καλύτερο το βάρος να πέσει σε προβλήματα της απλής καθημερινής ζωής και τις γνώσεις που η ανθρωπότητα έχει αποκομίσει έως τώρα, χωρίς να εξοβελίζεται όμως το αντίκτυπο της επιστημονικής Έρευνας.
    Ευχαριστώ

    Αυτά είναι!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ydrargyros στις 04-07-2006 22:29 ]


    SOLONAS
    11.08.2006, 03:56
    Για την ομάδα Ε έχω δει στον Χαρδαβέλλα τον Γεώργιο Γκιόλβα να λέει σε βίντεο ότι στην Αργεντινή στα νησιά Φόκλαντ είχε εργαστήρια η ομάδα Ε(όπου έκανε ο ίδιος έρευνες σε οπλικά συστήματα ) και γι’ αυτό έκανε επίθεση σε αυτά τα νησιά η Αγγλία. Επίσης λεφτά για τις έρευνες έδινε ο Ωνάσης και όταν πέθανε η ομάδα Ε διαλύθηκε.
    Μια σημείωση για τον μεγάλο ¨Έλληνα μαθηματικό Καραθεοδωρή. Δεν ήταν ο πατέρας της θεωρίας της σχετικότητας, ήταν δάσκαλος του Αϊνστάιν.

    Η αλήθεια είναι ότι παλιά η ¨Έλληνες πάντα περίμεναν να ελευθερωθούν από πέτρινους και μαρμαρωμένους βασιλιάδες που θα ξυπνήσουν ή θα αναστηθούν. Σήμερα περιμένουμε από ομάδες τύπου Ε και από εξωγήινους που έρχονται από τον Κένταυρο και από το Σείριο οι οποίοι είναι και συγγενείς μας, για να γίνουμε υπερδύναμη και να αναβιώσει το μεγάλο αρχαίο ελληνικό πνεύμα.




    Αν η ομάδα Ε είναι μυστική γιατί όλοι ξέρουμε σχεδόν τα πάντα με το ν και με το σ;
    Εκτός από την ομάδα Ε λένε ότι υπάρχει και ομάδα Α.

    uNick
    11.08.2006, 09:57
    Το μέλος SOLONAS στις 11-08-2006 στις 03:56 έγραψε...
    Παράθεση:

    Η αλήθεια είναι ότι παλιά η ¨Έλληνες πάντα περίμεναν να ελευθερωθούν από πέτρινους και μαρμαρωμένους βασιλιάδες που θα ξυπνήσουν ή θα αναστηθούν. Σήμερα περιμένουμε από ομάδες τύπου Ε και από εξωγήινους που έρχονται από τον Κένταυρο και από το Σείριο οι οποίοι είναι και συγγενείς μας, για να γίνουμε υπερδύναμη και να αναβιώσει το μεγάλο αρχαίο ελληνικό πνεύμα.

    Ακριβώς πάνω σε αυτή την ματαιοδοξία πατάνε όλοι αυτοί οι Γκιόλβες, Πάλμοι, Λιακόπουλοι, κλπ., ο καθένας για τους δικούς του σκοπούς, και με κοινή συνισταμένη το χρήμα. Θεωρίες, προφητίες και ιστορίες αναπόδεικτες, για να πορώνουν φτηνά τον λαό και να εξαγοράζουν τσάμπα την συνείδησή του...
    Προ-αρχαίοι συγγενείς από τον Σείριο και ομάδες Ε, Α, Δ και Ω με χαμηλά λιπαρά... Και η ματαιοδοξία της παγκόσμιας κυριαρχίας που θα ζει μέσα από το αρχαιοελληνικό ιδεώδες...
    Ξυπνήστεεεεεεε!!!!!

    heartbreak-kid
    13.08.2006, 22:57
    Πρώτα από όλα να πώ κάτι για ένα πρόσωπο που αναφέρθηκε...Ο Σωτήρης Σοφιανόπουλος,σε συνέντευξι που του είχε πάρει ο Κ.Κούρος στο βιβλίο "Το Αίνιγμα των Ε",είχε δηλώσει πώς προσπάθειες καλλιέργειας κλίματος για δήθεν ομάδες που θα μας απελευθερώσουν ή θα μας βοηθήσουν να αποκτήσουμε ξανά την χαμένη μας αίγλη,γίνονται για να αποκοιμηθή ο ελληνικός λαός και να μην αντιδράη σε οτιδήποτε...Τα πράγματα είναι ίσως πιο απλά από ο,τι φανταζόμαστε.Μια ομάδα σαν την "Ε" ή υπάρχει ή δεν υπάρχει.Και ή εργάζεται ή δεν εργάζεται για το καλό του ελληνισμού.Απο κεί και πέρα,εμάς τί μας ενδιαφέρει?Γιατί πρέπει κάποιος που εργάζεται για το καλό του ελληνισμού να το κάνη βούκινο ή να υπερηφανέυεται γι'αυτό?Καθήκον του δεν υποτίθεται ότι είναι?
    Πάμε παρακάτω.Γιατί πρέπει εγώ ως Δημήτρης να μάθω ότι η "ομάς Ε" μας βοηθά ως Έλληνες??Χρειάζομαι ομάδες πανίσχυρες για να με κινητοποιήσουν να ξυπνήσω και να κάνω κάτι να αλλάξη ο ρημάδης αυτός τόπος?Τα στραβά με τα οποία κομάμαι και ξυπνάω δεν φτάνουνε?Χρειάζομαι υπερσύγχρονα μηχανήματα μετατροπής της ύλης για να ενδιαφερθώ για την χώρα μου?Το τεράστιο δημόσιο χρέος,μεγάλο μέρος του οποίου είναι εξωτερικό,δεν μπορεί να το κάνη αυτό?
    Ο Γκιόλβας,ήταν ένας μεγάλος επιστήμων που εργαζόταν πράγματι για το καλό του ελληνισμού,από τα λίγα που ξέρω.Δεν ήθελε όμως ποτέ τους έλληνες να κοιμούνται ήσυχοι με την ιδέα ότι κάποιοι θα τον σώσουν.Ανήσυχο πνεύμα ο ίδιος,ήθελε ανήσυχους και τον λαό του.Η προτροπή του Unick στο τέλος του post του ήταν όλα τα λεφτά...Ξυπνήστε.Ψάξτε βρείτε πόσα χρωστάει ο κάθενας μας αυτην την στιγμή λόγω του χρέους της χώρας...Ψάξτε πόσα χρωστάει κάθε μωρό με το που σκάει μύτη στον τόπο αυτό...Ενδιαφερθήτε για το ο,τιδήποτε μάς πλασάρουν...
    Και κάτι τελευταίο,μπορεί μια ομάδα Ε ή όπως αλλιώς θέλει να λέγεται κάποια μέρα να απελευθερώση τις σκλάβες πατρίδες και να δώση στον ελληνισμό την αίγλη που του αξίζει...Καμμιά ομάδα Ε ή όπως αλλιώς θέλει να λέγεται,όμως,δεν θα μας μάθη να μην πετάμε την απόδειξι των διοδίων στο δρόμο,λίγα δευτερόλεπτα αφού την παραλάβαμε...