ελληνική μουσική
    450 online   ·  210.833 μέλη

    Περιοδεία για τον Paul Simon...

    kalouka
    04.07.2006, 08:08
    Ο Paul Simon ξεκίνησε την μοναχική του περιοδεία στην Αμερική, πριν λίγες μέρες, στα πλαίσια της προώθησης του νέου του άλμπουμ "Surprise".
    Η τελευταία τουρνέ του Simon ήταν την περίοδο 2003-2004, αλλά τότε οι συναυλίες έγιναν με τον συνεργάτη του Art Garfunkel, με τον οποίο έγιναν διεθνώς γνωστοί ως ντουέτο τη δεκαετία του '60. Αυτή τη φορά ο 64χρονος, πλέον, Paul Simon αποφάσισε να διασχίσει μόνος του την Αμερική και έκανε και σχετικές δηλώσεις :
    "Η συνεργασία μου με τον Art είναι μοναδική. Σκέφτηκα πάρα πολύ αν θα ήταν καλύτερο για τις συναυλίες να είμαστε μαζί. Αλλά επειδή θέλω να δώσω πολύ προσωπικό ύφος στις συναυλίες, αποφάσισα να προχωρήσω μόνος μου. Μπορώ να κάνω ό,τι νομίζω καλύτερο χωρίς να μοιράζομαι τις ευθύνες με κάποιον άλλο".
    Ο Simon ανέφερε ότι μια από τις "προκλήσεις" της περιοδείας θα είναι η ζωντανή αναπαραγωγή κάποιων από τους ήχους που υφίστανται στο άλμπουμ που δημιούργησε με τον Brian Eno : "Θα προσπαθήσω να πετύχω αυτούς τους ήχους, σε κάποιο βαθμό. Κάθε ζωντανή εμφάνιση έχει μια ιδιαίτερη συγκινησιακή φόρτιση που δεν υπάρχει στο άλμπουμ. Όλα διευρύνονται, γίνονται μεγαλύτερα, δυνατότερα. Το πρόβλημα, εδώ, είναι ότι δεν θα έχω μαζί μου τον Brian. Αλλά, σε κάποιο βαθμό, μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιους από τους ήχους του άλμπουμ".
    Για τους ήχους που αναφέρει ο Paul Simon, δέχτηκε αρκετές αρνητικές κριτικές, ίσως γιατί η συνεργασία με τον Eno, έδωσε αρκετά διαφορετικά στοιχεία και "ξένισε" τους κριτικούς που έχουν συνηθίσει τη μουσική του Simon να κινείται σε άλλα μοτίβα.

    πηγη musiccorner.gr