ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.851 μέλη

    Ελληνική rock αναζωπύρωση!

    ageras
    31.07.2006, 02:42
    Χμ........Θα ήθελα να πω μόνο ότι ως "μουσικοί" στον κόσμο τούτο αυτομάτως μπορούμε να αποκαλούμαστε συνάδελφοι!!!!ότι γνωρίζω περί μουσικής γνωρίζετε κι εσείς,μπορεί σε μερικούς τομείς να ξέρετε κάτι παραπάνω και το αντίθετο...όμως είμαστε μουσικοί από την στιγμη που ασχολούμαστε με την μουσική είτε επαγγελματικά είτε ερασιτεχνικά.Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορώ να είμαι συνάδελφος με κάποιον που δεν δουλεύει στους χώρους που δουλεύω εγώ...Αν έρθει η στιγμή να τζαμάρουμε κάπου μαζί και κάνουμε πρόβες κ.τ.λ εκει δεν θα είμαστε συνάδελφοι???
    Δημήτρη,σέβομαι απόλυτα τις απόψεις σου και σε πολλά από αυτά που γράφεις με βρίσκεις σύμφωνο.

    Τώρα όσο για το ροκ..με τόσα που διάβασα ψιλομπερδεύτηκα.Ο καθένας το αντιλαμβάνεται αλλιώς το θέμα.
    Δεν ξέρω αν φυσικά θα μπορέσει να υπάρξει μια εκ νεόυ δυναμική ροκ σκηνή στην Ελλάδα..κομματάκι δύσκολο,γιατί δυστυχώς άλλοι κυβερνάν την μουσικοι βιομηχανία,που σίγουρα δεν δίνουν δεκάρα τσακιστή για το ροκ!




    www.manpas.musicheaven.gr


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 31-07-2006 02:50 ]


    Anthos
    31.07.2006, 09:01
    Παιδιά, πάντα προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός αλλά σαν να βλέπω κάποια "ομαδική" επίθεση προς τον chorrer?? Άλλο να γίνεται συζήτηση και οι απόψεις όλων να διαχωρίζονται από έναν και μοναδικό άτομο και άλλο να γίνεται σταυροφορία επειδή κάποιος έχει μια "εκκεντρικότητα" στην στάση ζωής του. Διότι και εγώ κουβαλάω μια παρόμοια εκκεντρικότητα. Ίσως κάποιοι από εμάς θέλουν να βλέπουν ορισμένα πράγματα πιο ρομαντικά.

    Θα δώσω παράδειγμα...

    Από τους γνωστούς καλιτέχνες, θεωρώ τον Αλκίνοο ως τον πιο αξιόλογο και πιο αυθεντικό σε θέμα χαρακτήρα. Είναι ο μόνος που περιμένω κάθε καλοκαίρι να ρθει κάτω να τον ακούσω. Το λοιπόν, φέτος ΔΕΝ ΠΗΓΑ για αντίδραση προς την τιμή του εισιτηρίου που θεώρησα ψιλή για κάποιον που στην αντίληψη μου είναι πολύ ψηλά σε θέματα ιδεολογίας. Εκκεντρικός?? Ναι αλλά εγώ ακούω Αλκίνοο όχι μόνο για το ταλέντο του αλλά και για την στάση του προς την ζωή. Και άλλοι παραπονέθηκαν αλλά οι περισσότεροι πήγαν...Η ίδια ιστορία...Όπως στο σχολείο που ήταν όλοι επαναστάτες και όταν ερχόταν ο διευθυντής μέναμε 1-2 άτομα εκτεθειμένα και φώναζαν τους γονείς μας ότι κάναμε τους επαναστάτες

    Και εγώ στην θέση του chorrer μπορεί να έκανα το ίδιο αλλά μπορεί και όχι. Μπορεί να σκεφτόμουνα να έμενα για να μην "προσβάλω" τον agera αλλά εδώ ξέρετε τι κατηγορείτε όλοι σας?? Την "ωμότητα" του chorrer να πει ότι δεν του άρεσε αυτό που είδε. Θα ήταν καλύτερα να έλεγε από μέσα του χειρότερα πράγματα αλλά να έμενε?? Αυτο θα ήταν καλύτερο?? Εγώ λέω μπορεί να έμενα αλλά δεν θα ξαναπήγαινα να ακούσω τον agera (συγνώμη agera, τίποτα προσωπικό, αντίθετα εκτίμησα αφάνταστα την στάση σου πιο πάνω που ήταν πιο ήπια από τους φίλους σου). Ένιωσα την ανάγκη να τα πω αυτά λόγω της ψυχοσύνθεσης που κουβαλάω όταν βλέπω κάποιον να "στριμώχνεται" από πολλούς (όχι πως δεν μπορεί ο chorrer να σταθεί μόνος του). Και αυτό στην στάση ροκ που προσπαθω να ακολουθώ όποτε μπορώ...

    Ανάμεσα στα άλλα θα πω ότι μπορεί ο chorrer να έχει κάποιο αέρα περισσότερο από το κανονικό αλλά προσωπικά με ενοχλούν πολύ περισσότερο τα φλωράκια και οι ψευτοροκάδες που έχουν αυτό τον αέρα παρά κάποιός που αν μη τι άλλο ξέρει τι είναι το ροκ. Άστε που μας μέθυσε με τις μπύρες εδώ μέσα...

    Στο ότι ο orfeus είναι respected member δεν σημαίνει ότι περνάει στο απυρόβλητο, ή το ότι ο chorrer γράφει μουσική ότι είναι ο απόλυτος ροκάς, ή ότι εγώ ξέρω πάντα τι λέω επειδή ακούω κάποια χρόνια ροκ κτλ κλτ. Παρόλη την διαμάχη εδώ μεσα εγώ κρατάω ότι υπάρχουν πολλά παιδιά (που έγιναν αντρες!) που ξέρουν τι είναι το πραγματικό ροκ ως μουσική και ως στάση ζωής (στο σημείο που μπορούμε)...

    Αν είμουνα Αθήνα θα πρότεινα μια συνάντηση με μπύρες να τα λύσουμε όλα βλέποντας ο ένας τον άλλο στα μάτια σαν άντρες...

    α ξέχασα και το θέμα μας Κάτι για τροφή...Θα συμφωνήσω ότι η Αμερική δεν έχει κουλτούρα και ότι έχει είναι δανεικό και κλεμμένο. Την παγκοσμιοποίηση (η νέα κουλτούρα?) όμως ποια χώρα την επιβάλλει???

    Τα σέβη μου...

    chorrer
    31.07.2006, 11:21
    @anthos


    @προς το thread
    ....(πριν μετατρεψουμε αυτο το τοπικ, σε εναν διαδυκτιακο big brother) Θα σταματησω να απανταω, οκ, το πιασα το μυνημα.......Απλα να κανω ενα μικρο παραπονο, τα προσωπικα αποφθεγματα σχετικα με την "σταση ζωης" που διατηρω και οι τυχον πραξεις μου που σας εχουν πειραξει, θα μπορουσαν καλλιστα να ειχαν σταλθει μεσω ΠΜ κι οχι μεσω του τοπικ......

    Τζελέπης Δημήτρης
    Orfeus
    31.07.2006, 11:28
    Το μέλος Anthos στις 31-07-2006 στις 09:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    Παιδιά, πάντα προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός αλλά σαν να βλέπω κάποια "ομαδική" επίθεση προς τον chorrer?? Άλλο να γίνεται συζήτηση και οι απόψεις όλων να διαχωρίζονται από έναν και μοναδικό άτομο και άλλο να γίνεται σταυροφορία επειδή κάποιος έχει μια "εκκεντρικότητα" στην στάση ζωής του. Διότι και εγώ κουβαλάω μια παρόμοια εκκεντρικότητα. Ίσως κάποιοι από εμάς θέλουν να βλέπουν ορισμένα πράγματα πιο ρομαντικά.


    Λάθος εντύπωση έχεις. Δεν γίνεται κανενός είδους ………“σταυροφορία”. Είναι πολύ απλό να συμπίπτουν οι απόψεις δύο ή τριών συζητητών, όπως π.χ. συμβαίνει με εσένα και τον chorrer στο συγκεκριμένο ζήτημα, ή με εμένα και τον Pavel. Αλλά δεν είναι αυτό. Εγώ μίλησα για συμπεριφορά. Θα εξηγήσω πιο κάτω.

    Το μέλος Anthos στις 31-07-2006 στις 09:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    Από τους γνωστούς καλλιτέχνες, θεωρώ τον Αλκίνοο ως τον πιο αξιόλογο και πιο αυθεντικό σε θέμα χαρακτήρα. Είναι ο μόνος που περιμένω κάθε καλοκαίρι να ρθει κάτω να τον ακούσω. Το λοιπόν, φέτος ΔΕΝ ΠΗΓΑ για αντίδραση προς την τιμή του εισιτηρίου που θεώρησα ψιλή για κάποιον που στην αντίληψη μου είναι πολύ ψηλά σε θέματα ιδεολογίας. Εκκεντρικός?? Ναι αλλά εγώ ακούω Αλκίνοο όχι μόνο για το ταλέντο του αλλά και για την στάση του προς την ζωή. Και άλλοι παραπονέθηκαν αλλά οι περισσότεροι πήγαν...


    Το παράδειγμα που αναφέρεις είναι άσχετο με το θέμα.

    Το μέλος Anthos στις 31-07-2006 στις 09:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    Και εγώ στην θέση του chorrer μπορεί να έκανα το ίδιο αλλά μπορεί και όχι. Μπορεί να σκεφτόμουνα να έμενα για να μην "προσβάλω" τον agera αλλά εδώ ξέρετε τι κατηγορείτε όλοι σας?? Την "ωμότητα" του chorrer να πει ότι δεν του άρεσε αυτό που είδε. Θα ήταν καλύτερα να έλεγε από μέσα του χειρότερα πράγματα αλλά να έμενε?? Αυτο θα ήταν καλύτερο?? Εγώ λέω μπορεί να έμενα αλλά δεν θα ξαναπήγαινα να ακούσω τον agera (συγνώμη agera, τίποτα προσωπικό, αντίθετα εκτίμησα αφάνταστα την στάση σου πιο πάνω που ήταν πιο ήπια από τους φίλους σου). Ένιωσα την ανάγκη να τα πω αυτά λόγω της ψυχοσύνθεσης που κουβαλάω όταν βλέπω κάποιον να "στριμώχνεται" από πολλούς (όχι πως δεν μπορεί ο chorrer να σταθεί μόνος του). Και αυτό στην στάση ροκ που προσπαθω να ακολουθώ όποτε μπορώ...


    Τι θα έπρεπε να κάνω εγώ στο συγκεκριμένο (αν επρόκειτο για σένα);
    1) Να σε ρωτήσω ποια τραγούδια ΔΕΝ σου αρέσουν;
    2) Να επιβάλλω λογοκρισία στα παιδιά που θα καλούσα στο πάλκο να παίξουν, ώστε να μη παιχτούν αυτά για να μη φύγεις?
    Αυτό θα έπρεπε να κάνω;

    Το αντιστρέφω:
    1) παίζει κάπου ο Ageras (εγώ είμαι στο κοινό), σε φωνάζει να τραγουδήσεις κάτι και εγώ ….την κάνω!!!!

    Πώς σου φαίνεται αυτό;
    Είναι σωστή η συμπεριφορά μου προς τον Ageras που μου είπε να πάω εκεί που παίζει;
    Είναι σωστή η συμπεριφορά μου προς εσένα που ανέβηκες να παίξεις και εγώ την ……έκανα;

    Και πρόσεξε…. ΔΕΝ μιλάμε για ακραίο ρεπερτόριο. Ο Μάνος ΔΕΝ τραγούδησε το ……”Νινί”!!!!

    Για σκέψου και αυτό:
    Σε λίγο θα σε προσκαλούσα και εσένα να παίξεις κάτι (πάντα λέμε αν ήσουν εσύ). Φαντάζεσαι να έφευγε ο …..Μάνος; (Φυσικά ο Μάνος ΔΕΝ θα έφευγε και αυτό το υπογράφω. Ένα παράδειγμα λέω)

    Το μέλος Anthos στις 31-07-2006 στις 09:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    Στο ότι ο orfeus είναι respected member δεν σημαίνει ότι περνάει στο απυρόβλητο….


    Ένα μέλος όπως όλοι είμαι κι εγώ. Τίποτα περισσότερο….

    Το μέλος Anthos στις 31-07-2006 στις 09:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αν είμουνα Αθήνα θα πρότεινα μια συνάντηση με μπύρες να τα λύσουμε όλα βλέποντας ο ένας τον άλλο στα μάτια σαν άντρες...


    Η συνάντηση καλή και όμορφη είναι. Αλλά νομίζεις ότι θα το ….λύναμε;;;;;
    Εδώ παλεύουμε …..μια ζωή και δεν το έχουμε καταφέρει!!!! (καλύτερα που είναι έτσι δηλαδή)

    Το μέλος Anthos στις 31-07-2006 στις 09:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    α ξέχασα και το θέμα μας Κάτι για τροφή...Θα συμφωνήσω ότι η Αμερική δεν έχει κουλτούρα και ότι έχει είναι δανεικό και κλεμμένο. Την παγκοσμιοποίηση (η νέα κουλτούρα?) όμως ποια χώρα την επιβάλλει???


    Μα αυτή είναι η “κουλτούρα” της. Να επιβάλλεται με κάθε τρόπο. Όχι μόνο με τα όπλα ισοπεδώνοντας ολόκληρες χώρες, αλλά αλώνοντας και την κουλτούρα άλλων λαών και φυσικά αυτό το κάνει (εν τω προκειμένω) ΚΑΙ με τη μουσική. Είναι δυνατόν να αφήσει τον “Άγγλο” να του πάρει τα πρωτεία; Και βέβαια σ’ αυτό, έχει τεράστιο σύμμαχο την Αγγλική γλώσσα. Τεράστιο σύμμαχο. Άλλο θέμα είναι όμως αυτό…..

    jorge
    31.07.2006, 11:44
    Το μέλος Anthos στις 31-07-2006 στις 09:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    Παρόλη την διαμάχη εδώ μεσα εγώ κρατάω ότι υπάρχουν πολλά παιδιά (που έγιναν αντρες!) που ξέρουν τι είναι το πραγματικό ροκ ως μουσική και ως στάση ζωής (στο σημείο που μπορούμε)...




    Έτσι ακριβώς. Αυτό να βλέπουμε και να μην στεκόμαστε στις όποιες διαφωνίες προέκυψαν. Η ουσία είναι οτι εδώ μέσα μαζευτήκαμε κάποιοι άνθρωποι που μας ενώνουν δέκα πράγματα και βρεθήκαμε γιατί :

    α) προφανώς δεν βρήκαμε κάποιον καλύτερο χώρο εκεί έξω να εκφράζουμε τις σκέψεις μας και
    β) αντιληφθήκαμε οτι εδώ μέσα υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να μας καταλάβουν, γιατί μιλάμε παρόμοια γλώσσα.

    Μήπως λοιπόν πρέπει να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΜΕ αυτό το βήμα που μας δίνεται, με τη συμπεριφορά μας;

    Εντάξει, μπορεί κάποιοι να πληγώθηκαν με κάποιους σκληρούς χαρακτηρισμούς και να έβγαλαν εύκολα συμπεράσματα για τους άλλους, αλλά μέχρι και το τελευταίο post είμαστε μέσα στο θέμα και κουβεντιάζουμε ουσιαστικά.

    Εγώ απλά θα παρακαλούσα από δω και πέρα να μην χαρακτηρίζουμε πρόσωπα και συμπεριφορές. Πχ δε μου άρεσαν όσα ειπώθηκαν περί beach party & Blue Note για τον chorrer, αλλά δε μου άρεσαν και οι χαρακτηρισμοί του chorrer προς τους άλλους.

    Ας μείνουμε στην ουσία και ας σταματήσουμε να τρωγόμαστε. Γιατί αν είναι να υπάρξει η αναζωπύρωση που λέμε, θα προκύψει από ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ μεταξύ ανθρώπων σαν τον Orfeus και τον Chorrer, σαν τον Παυλάκο και τον Anthos.

    Δείτε λοιπόν τα 9 πράγματα στα οποία συμφωνείτε και αφήστε αυτό το 1 να το πάρει
    το ποτάμι...
    Anthos
    31.07.2006, 11:59
    @ orfeus

    Παράθεση:
    Το παράδειγμα που αναφέρεις είναι άσχετο με το θέμα.


    Δεν είναι άσχετο...ήταν ένα παράδειγμα "εκκεντρικότητας" και απολυτοσύνης που κουβαλούμε κάποιοι από εμάς σε θέματα ιδεολογίας...για σένα μπορεί να μην τρέχει τίποτα με τα θέματα τιμής του εισιτηρίου και επιλογής τραγουδιών αλλά για κάποιούς τρέχει...

    Παράθεση:
    1) Να σε ρωτήσω ποια τραγούδια ΔΕΝ σου αρέσουν;
    2) Να επιβάλλω λογοκρισία στα παιδιά που θα καλούσα στο πάλκο να παίξουν, ώστε να μη παιχτούν αυτά για να μη φύγεις?
    Αυτό θα έπρεπε να κάνω;


    Μα γιατί πρέπει να κάνεις κάτι συγκεκριμένο για μένα??? Δεν κατάλαβα? Εσύ παίζεις ότι γουστάρεις και εγώ επιλέγω αν θα σε ακούσω φίλε...As simple as that...

    Παράθεση:
    Το αντιστρέφω:
    1) παίζει κάπου ο Ageras (εγώ είμαι στο κοινό), σε φωνάζει να τραγουδήσεις κάτι και εγώ ….την κάνω!!!!

    Πώς σου φαίνεται αυτό;
    Είναι σωστή η συμπεριφορά μου προς τον Ageras που μου είπε να πάω εκεί που παίζει;
    Είναι σωστή η συμπεριφορά μου προς εσένα που ανέβηκες να παίξεις και εγώ την ……έκανα;


    Συμφωνώ ότι από την στιγμή που τον κάλεσες αλλάζει το πράγμα λίγο και αντιλαμβάνομαι την πικρία σου. Και το λέω με κάθε ειλικρίνεια. Είπα και πιο πάνω φίλε orfeus ότι προσωπικά μπορεί να μην έφευγα και ότι ο φίλος chorrer να επέδειξε περισσότερο "αέρα" από ότι έπρεπε. Θα μπορούσες να το πεις και με ΠΜ (αυτό είπε και ο ίδιος ο chorrer - στάση που εκλαμβάνω ότι είναι άνθρωπος που θέλει να λυνει τις διαφορές του). Τον chorrer δεν τον γνωρίζω ούτε και κάποιον άλλο. Κάποιοι όμως σε αυτό το thread είναι φανερό ότι γνωρίζονται και για αυτό μίλησα για "σταυροφορία" σε ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ...

    Πάνω από όλα μου άρεσε πολύ η στάση του agera στο ποστ του. Λέει πολλά για μένα (τον εκκεντρικό) που μπορεί να κρίνω ένα άνθρωπο από μια λεπτομέρεια.

    Παράθεση:
    Και πρόσεξε…. ΔΕΝ μιλάμε για ακραίο ρεπερτόριο. Ο Μάνος ΔΕΝ τραγούδησε το ……”Νινί”!!!!


    Αυτό είναι αντικειμενικό...ο καθένας κρίνει τι είναι "ακραίο ρεπερτόριο"...

    Παράθεση:
    Η συνάντηση καλή και όμορφη είναι. Αλλά νομίζεις ότι θα το ….λύναμε;;;;;


    Πιστεύω πως ναι...εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να παραδεκτώ τα λάθη μου και να απολογηθώ και αν ο άλλος απέναντι μου είναι εξίσου ειλικρινείς γιατί όχι? Και ως ροκάδες (μην ξεπεταχτεί οπιωσδήποτε τώρα με ορολογίες!) έχουμε αρκετά κοινά για να τα βρούμε...

    Παράθεση:
    Μα αυτή είναι η “κουλτούρα” της. Να επιβάλλεται με κάθε τρόπο.


    Βρήκε και η Αμερική κουλτούρα δηλαδή! Συμφωνούμε...

    Guys, κάναμε και κάνουμε πολλές συζητήσεις σε αρκετά φόρουμς και πολλές φορές τσακωνόμαστε και παρεξηγούμαστε για πολλά. Σε αυτό το thread πραγματικά θέλω να πιστεύω ότι θα φύγουμε όλοι φιλικά και κερδισμένοι...Αν προσπαθήσει ο καθένας για αυτό, σας υπόσχομαι ότι σε 3 μήνες θα μπω μόνος μου σε αυτό το htread και θα σας πω "είχα δίκαιο"...Σκεφτήτε λίγο πιο βαθειά και θα καταλάβετε τι λέω...

    Τα σέβη μου προς όλους τους ροκάδες...
    pavel
    31.07.2006, 13:18
    Επειτα απο προσωπική επικοινωνία , μέσω ΠΜ με το μέλος chorrer,Θέλω να πώ τα εξής: Oπως δεν είχα κανένα πρόβλημα να πω δημοσίως τί με ενόχλησε, έτσι και τώρα δεν έχω πρόβλημα να πω, οτι καλύφθηκα απο όσα μου εξήγησε, και οτι απο μέρους μου δεν υφίσταται πλέον αρνητικότητα ως προς τα λεχθέντα για το beach party. Επιφυλάσσομαι για πράγματα που μου είπε οτι συνέβησαν, και που όμως δεν μπορώ να γνωρίζω...
    Σε πέντε ώρες, το παποράκι σαλπάρει...
    Καλές διακοπές σε όλους !!!
    Anthos
    31.07.2006, 14:02
    @ jorge

    Μέχρι να τελειώσω το ποστ μου (έκανα λίγη ώρα να το γράψω!) με πρόλαβες και έτσι δεν είχα δει τι είχες γράψει...

    Όπως θα δεις και στο επόμενο μου ποστ μιλάω ακόμα περισσότερο για την ανάγκη συνένωσης των ατόμων που συμμετείχαν σε αυτό το thread. Και ήρθε καπάκι το δικό σου ποστ την ίδια ώρα που με βρίσκει σύμφωνω 100%.

    Καλές διακοπές pavel

    Τα σέβη μου...
    ageras
    01.08.2006, 01:59
    Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω μερικά πραματάκια γιατί χωρίς λόγο αναφερεται το όνομα μου και λαμβάνω περίεργα σχόλια από ανθρώπους που δεν με ξέρουν.Το τραγούδι που είπα ήταν ¨το παλιό μου παλτό" σε μουσική Λάκη Παπαδόπουλου και στίχους Σάνη Μπαλτζή και έτυχε να το ερμηνεύσει ο Χρήστος Δάντης.Πρoσωπική εκτιμιση το θεωρώ σπουδαίο τραγουδι ανεξαρτήτως ερμηνείας Δάντη.Πάει αυτό.

    Να ξεκαθαρίσω οτι απλά δουλεύω σε μεγάλες πίστες για δικούς μου λόγους (τους γνωρίζει ο chorrer, και τον συγχαίρω για την στάση του και για αυτά που είπαμε μέσω πμ.),δεν σημαίνει οτι είμαι σκυλάς προς θεού,βιάζεστε να κρίνετε έναν άνθρωπο.Δεν μπορείτε να ξέρετε από την στιγμή που δεν με γνωρίζετε τι μουσικές προτιμήσεις έχω.Αυτοί που με ξέρουν γνωρίζουν πολύ καλά!!!
    Ο Chorrer καλά κάνει και έχει αυτές τις αντιλήψεις οι οποίες είναι αποκλειστικά δικές του και δεν νομίζω οτι έχει πρόθεσει να προσυλητίσει κανέναν προς αυτές.Απλά γράφει αυτά που αισθάνεται και πολύ καλά κάνει.
    Συγγνώμη για την μικρή φλυαρία μου αλλά νομίζω πως έπρεπε να δοθούν κάποιες διευκρυνήσεις από μένα.

    Με φιλική διάθεση Μανώλης


    (Και συγγνώμη που είμαι off topic)


    www.manpas.musicheaven.gr


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 01-08-2006 02:03 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 01-08-2006 02:03 ]


    chorrer
    01.08.2006, 06:06
    Μολις διαβασα το post του Μανωλη (ageras), λοιπον ξεκαθαριζω κι εγω...................Αν καποιος εστειλε ΠΜ με περιεργα σχολια εξαιτιας μου, θα τον παρακαλουσα να μην το ξανακανει.
    .....Ισως δεν επρεπε να χρησιμοποιησω την λεξη "σκυλαδικα", αυτο ειναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ αποψη, καλυτερα ισως θα επρεπε να ελεγα "μουσικες σκηνες", "Λαικα κεντρα", 'Πιστες", δεν ξερω τις καταλληλες εκφρασεις για τους χωρους που εμφανιζονται καλλιτεχνες σαν τον Δαντη και τον Καρρα (Δεν το λεω ειρωνικα, ειλικρινα δεν ξερω)......Επιπλεον δεν θεωρω τον Μανωλη "σκυλα", αντιθετως αν και δεν μου αρεσει το στυλ/ειδος της μουσικης που τραγουδαει, τον θεωρω πολυ αξιολογο μουσικο!!
    Χρησιμοποιησα την λεξη "αντιπαλοι" υπο το πρισμα της προσωπικης θεωρησης οτι το λα'ι'κο τραγουδι(αυτο που ΕΓΩ υποκειμενικα τελειως ονομαζω σκυλαδικο για δικους μου λογους) εχει κατα καποιο τροπο την ακριβως αντιθετη φιλοσοφια.
    Δηλωσα οτι δεν ειμαστε "συναδελφοι" με βαση την λογικη οτι πιστευω πως ενας ανθρωπος που παιζει/γραφει/τραγουδαει μουσικη απλα και μονο επειδη του αρεσει να εκφραζεται χωρις να εχει ως βασικο στοχο την επαγγελματικη του αποκατασταση απο την μουσικη(οχι οτι εμενα προσωπικα θα με χαλουσε να συντηρηθω απο αυτο που αγαπαω, οπως και τον καθενα αλλωστε, με οτι κι αν ασχολειτε) δεν μπορει να θεωρηθει (παντα κατα την δικια μου γνωμη) συναδελφος με εναν αλλο ανθρωπο που εχει ως βασικο του στοχο το να γινει επαγγελματιας μουσικος......Χωρις αυτο να μειωνει τον δευτερο, απλα εχουν διαλεξει διαφορετικα μονοπατια και μαλιστα τελικα ισως να καταληξουν στον ιδιο προορισμο!!
    Με βαση τα κριτηρια που βαζει ο Μανωλης σε προηγουμενο post , θα συμφωνουσα μαζι του....Απλα διαφωνω με τα κριτηρια.

    Σας παρακαλω και παλι, μην βγαζετε συμπερασματα για τον Μανωλη απο ενα τοπικ που στο φιναλε ο ιδιος ο Μανωλης δεν ειχε σχεση, και καποιοι αλλοι (συμπεριμβαλομενου κι εμενα) αναφερθηκαν στο ονομα του!!!

    Μανο, συγνωμη αδερφε

    Ταπεινα δικος σας, Ροκοσαυρος ο Ελληνικος

    www.tzelepis.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 01-08-2006 06:09 ]


    sintorin
    01.08.2006, 10:06
    Το μέλος chorrer στις 01-08-2006 στις 06:06 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μολις διαβασα το post του Μανωλη (ageras), λοιπον ξεκαθαριζω κι εγω...................Αν καποιος εστειλε ΠΜ με περιεργα σχολια εξαιτιας μου, θα τον παρακαλουσα να μην το ξανακανει.
    .....Ισως δεν επρεπε να χρησιμοποιησω την λεξη "σκυλαδικα",

    Ταπεινα δικος σας, Ροκοσαυρος ο Ελληνικος

    www.tzelepis.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 01-08-2006 06:09 ]




    Kai giati re file na min ta peis skuladika;.......efoson auto akrivos einai....ego ta leo guftika, giati paizoun guftika.....vasikos tourkiki mousiki einai, kai oi guftoi pou peigainoun se auta, aisthanontai polu entona tis tourkikes rizes pou zoun kai anatrefontai mesa tous..............etsi den elegan oi tourkoi tous ellines epi 4 aiones; skulous;.....e! i sumerini elliniki genia, auto akrivos aisthanetai......apo opou proerxetai kai to polu xamilo epipedo tis xoras......

    Feeling the universal beat.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 01-08-2006 10:08 ]


    Orfeus
    02.08.2006, 16:38
    Το μέλος Orfeus στις 30-07-2006 στις 20:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος chorrer στις 30-07-2006 στις 20:46 έγραψε...
    Παράθεση:

    @orfeus
    Το διαβασα αφου απαντησα.......ωραια δεν διαφωνω, αρα ρωταω :

    Σε σχεση με τον ορισμο που εδωσες πιστευεις εσυ ή καποιος αλλος οτι το ροκ ανηκει στην αγγλικη κουλτουρα κι οχι στην αμερικανικη? Πιστευει καποιος οτι ειναι πνευματικη και παραδοσιακη μουσικη της αγγλιας.

    Επιπλεον, λες οτι το ροκ ειναι στην ελλαδα 40 χρονια, στην αγγλια ειναι παραπανω απο 60? Στην αμερικη ειναι πανω απο 70-80? Δηλαδη φτανουν 20 ή 40 χρονια διαφορας για να θεωρηθει μια μουσικη, παραδοση της μιας χωρας κι οχι της αλλης, οταν αυτη η μουσικη εχει ιστορια μικροτερη απο εναν αιωνα?

    Ταπεινα δικος σας, Ροκοσαυρος ο Ελληνικος

    www.tzelepis.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 30-07-2006 20:47 ]





    Μεγάλο θέμα ανοίγεις... και είμαστε και off topic. Καλύτερα να μεταφερθούμε στο "Τι είναι Ροκ" ή να ανοίξουμε κάποιο καινούργιο. Άσε με να το σκεφτώ λίγο, αλλά δεν μπορώ να απαντήσω τώρα.... Δεν έχω χρόνο....

    οκ?????





    Λέω τελικά να στείλω μία δημοσίευση για αυτό το θέμα.
    Είναι καλύτερα να υπάρχει στο περιοδικό, παρά στο φόρουμ.
    Τις απόψεις μου θα καταθέσω, μαζί με λίγη ....ιστορία!!!
    Θα πρέπει όμως (όλοι) να έχετε υπομονή.....



    Antonisdr
    07.08.2006, 00:31
    Epestrepsa ananeomenos
    Alla exw xasei thn mpala me thn kouventa, ta diavasa sta grhgora.
    Tha piastw omws apo kapou kai tha xanampw sthn kouventa