ελληνική μουσική
    644 online   ·  210.833 μέλη

    Ελληνική rock αναζωπύρωση!

    chorrer
    29.07.2006, 22:39
    Το μέλος koini_maria στις 29-07-2006 στις 20:50 έγραψε...
    Παράθεση:

    Φίλε chorrer ελπίζω το ''ουδέν σχόλιο'' σου για τα λεγόμενά μου να μην ήταν ειρωνικό...

    Μάλλον έκανα λάθος που μπήκα στην συγκεκριμένη συζήτηση γιατί αυτό που ήθελα να πω ήταν κάτι πολύ απλό αλλά δείχνει να παρερμηνεύθηκε... Εγώ ήθελα απλώς να πω ότι ο καθένας μπορεί να αγαπά και να αντιλαμβάνεται διαφορετικά αυτό που λέμε rock... Δεν νομίζω πως υπάρχουν αντικειμενικά μέτρα και σταθμά με τα οποία θα κριθεί κάποιος ως rock προσωπικότητα και δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν τέτοιου είδους συγκρίσεις ...
    Τα όσα είχαν πει τα μέλη faltsoo και Anthos σε προηγούμενα posts τους με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη ...

    Τέλος πάντων ...
    Και πάλι συγγνώμη για τα όσα είπα .
    Γειά σας.



    sory, Μαλλον το ειπα λιγο χοντροκομενα, αυτο εννουσα πανω στην βιασυνη μου.......Οτι το εχουμε ηδη συζητηση και πανω κατω (θελω να πιστευω) οτι στο συγκεκριμενο θεμα , ψιλοσυμφωνησαμε σχεδον ολοι.
    Τι να πω, δεn ειχα πολυ χρονο κι ηθελα να απαντησω στον orfeus...

    uNick
    30.07.2006, 02:55
    @ chorrer

    Τα παρακάτω σχόλια είναι γραμμένα με καλή πρόθεση και πάντα φιλικά...

    1. Το nickname μου είναι uNick και όχι u-nick. Φαντάζομαι μπορείς να καταλάβεις την διαφορά...

    2. Η έκφραση είναι off-topic και όχι of-topic (διαφορετική μετάφραση και έννοια). Φαντάζομαι μπορείς να καταλάβεις και αυτή την διαφορά...

    3. Γράφεις "Φιλε με τα καταπληκτικα αστεια σου...". Επειδή δεν αντιλαμβάνομαι σε τί αναφέρεσαι (δεν θυμάμαι να έγραψα κάτι ανάλογο στο προηγούμενο post μου) και δεν θέλω να πιστέψω ότι ειρωνεύεσαι κάποιον που δεν ξέρεις και που δεν σου έδωσε τέτοιο δικαίωμα... μπορείς να το ξεκαθαρίσεις?

    4. Ανέκαθεν υπήρχαν πολλοί καλλιτέχνες που έμειναν από "όχι πολύ γνωστοί" έως και άγνωστοι, ακόμα και στην εποχή που αναφέρεσαι... Τότε όμως δεν είχαν τα "όπλα" που υπάρχουν σήμερα. Αυτός είναι και ο λόγος που ξέρεις μόνο μερικές δεκάδες από αυτούς... Πάντα έπρεπε κάτι να κάνεις για να μάθει ο κόσμος την δουλειά σου, δεν είναι σημερινή "ανάγκη". Ακόμα και τότε, έπρεπε να γίνεται, όσο κι αν σε στεναχωρεί.

    Αυτά...

    chorrer
    30.07.2006, 11:59
    Το μέλος uNick στις 30-07-2006 στις 02:55 έγραψε...
    Παράθεση:

    @ chorrer

    Τα παρακάτω σχόλια είναι γραμμένα με καλή πρόθεση και πάντα φιλικά...

    1. Το nickname μου είναι uNick και όχι u-nick. Φαντάζομαι μπορείς να καταλάβεις την διαφορά...

    2. Η έκφραση είναι off-topic και όχι of-topic (διαφορετική μετάφραση και έννοια). Φαντάζομαι μπορείς να καταλάβεις και αυτή την διαφορά...

    3. Γράφεις "Φιλε με τα καταπληκτικα αστεια σου...". Επειδή δεν αντιλαμβάνομαι σε τί αναφέρεσαι (δεν θυμάμαι να έγραψα κάτι ανάλογο στο προηγούμενο post μου) και δεν θέλω να πιστέψω ότι ειρωνεύεσαι κάποιον που δεν ξέρεις και που δεν σου έδωσε τέτοιο δικαίωμα... μπορείς να το ξεκαθαρίσεις?

    4. Ανέκαθεν υπήρχαν πολλοί καλλιτέχνες που έμειναν από "όχι πολύ γνωστοί" έως και άγνωστοι, ακόμα και στην εποχή που αναφέρεσαι... Τότε όμως δεν είχαν τα "όπλα" που υπάρχουν σήμερα. Αυτός είναι και ο λόγος που ξέρεις μόνο μερικές δεκάδες από αυτούς... Πάντα έπρεπε κάτι να κάνεις για να μάθει ο κόσμος την δουλειά σου, δεν είναι σημερινή "ανάγκη". Ακόμα και τότε, έπρεπε να γίνεται, όσο κι αν σε στεναχωρεί.

    Αυτά...




    Δεν εχω πολυ χρονο.......
    1.uNick , sry για το misspell και για τα ορθογραφικα μου.
    2. Ρε φιλε κοπλιμεντο ηταν!!.....Εχω διαβασει γενικως (και σε αλλα τοπικ εννοω) post δικα σου και μου αρεσει ο τροπος που απαντας......Οχι κι αλλη παρεξηγηση, ελεος!!
    3. Για το τελευταιο , θα απαντησω αλλη στιγμη, δεν προλαβαινω τωρα, αλλα γενικως δεν διαφωνω και ιδαιτερα.



    uNick
    30.07.2006, 13:01
    Το μέλος chorrer στις 30-07-2006 στις 11:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    1. uNick, sry για το misspell και για τα ορθογραφικα μου.
    2. Ρε φιλε κοπλιμεντο ηταν!!.....Εχω διαβασει γενικως (και σε αλλα τοπικ εννοω) post δικα σου και μου αρεσει ο τροπος που απαντας......Οχι κι αλλη παρεξηγηση, ελεος!!
    3. Για το τελευταιο , θα απαντησω αλλη στιγμη, δεν προλαβαινω τωρα, αλλα γενικως δεν διαφωνω και ιδαιτερα.

    1. No problem, απλώς είμαι λίγο... κάπως με την ορθογραφία...

    2. Ok, καμία παρεξήγηση... Τσάκω μια μπύρα

    3. Έχουμε καιρό... Τσάκω άλλη μια

    chorrer
    30.07.2006, 16:18
    ............3. Για το τελευταιο , θα απαντησω αλλη στιγμη, δεν προλαβαινω τωρα, αλλα γενικως δεν διαφωνω και ιδαιτερα.

    .............Επανηλθα, ασχετο αλλα τελικα το mh μπορει να γινει τελικα και ναρκωτικο οντως ( αναφερομαι στο αναλογο τοπικ), μολις βρω ευκαιρια μπαινω να δω τι καινουργιο εχει γραφτει. Ευτυχως που θα φυγω σε λιγες μερες διακοπες και θα κανω αποτοξινωση!!

    ....Ειχα γραψει σε καποιο απο τα πρωτα post αυτου του τοπικ :
    "...Και οι υπολοιποι ειναι πολυ αγνωστοι για να μιλησεις για αναζωπυρωση του ροκ στην ελλαδα, Γκρουπ τετοιας εμβελειας(που προσωπικα μου αρεσουν περισσοτερο) υπηρχαν και θα υπαρχουν παντα στην ελλαδα(ευτυχως!!!) "

    Σε παλιοτερες εποχες ο "καλλιτεχνης" (το εβαλα σε εισαγωγικα γιατι εννοω γενικοτερα τραγουδιστες , συνθετες, συγκροτηματα, κ.λ.π) δεν ειχε και τοσες δυνατοτητες αυτοπροβολης. Οποτε αναγκαζοσουν (αν σε ενδιεφερε) να ψαξεις να τον ανακαλυψεις.....Πιστευω οτι αυτο βοηθουσε δραστικοτερα στην διαμορφωση της κριτικης/μουσικης σκεψης του ακροατη. Αυτος που οντως αγαπουσε το ροκ (μπορει να συνεβαινε και σε αλλα ειδη μουσικης, δεν εχει σχεση) επρεπε να ψαξει, να συζητησει (face to face κι οχι απροσωπα πισω απο την ανωνυμια ενος υπολογιστη) με αλλους και γενικοτερα να ερθει σε μια αλληλεπιδραση με αλλους παλιοτερους και νεοτερους "ομο'ι'δεατες"/ανθρωπους με τις ιδιες ανησυχιες/ κ.λ.π. .......Ετσι μπορουσε να εχει μια πιο σφαιρικη κι αντικειμενικη αποψη σχετικα με την φιλοσοφια της μουσικης αυτης.
    Επιπλεον , ο καθε καλλιτεχνης ηταν "αναγκασμενος" αν ηθελε να αποκτησει κοινο και ακροατες να ειναι ιδιαιτερα προσεχτικος οταν ηχογραφουσε ενα δισκο ή εκανε μια συναυλια γιατι επειδη ακριβως το ακρατηριο ηταν πιο "ψαγμενο", δεν συγχωρουσε ευκολα τις αρπαχτες και τις προχειροδουλειες κι ακομα περισσοτερα τους fake που πανε με την μοδα.
    Σιγουρα εχεις δικιο οτι πρεπει ο καθενας που θελει να παρουσιασει μια δουλεια, ενα εργο του , να ψαχτει οσο μπορει με την αυτοπροβολη του....Αλλα νομιζω οτι θα ηταν καλυτερο να ηταν η δευτερη προτεραιοτητα του αυτη, μετα την δημιουργια και ηχογραφηση του εργου του, κι οχι το αναποδο οπως (εγω πιστευω οτι) συμβαινει τωρα.

    Παραδειγμα, πες οτι εχω λεφτα και λοξα(ειτε με την καλη την εννοια , ειτε με την κακη), παω λοιπον σε ενα καραμπινατο στουντιο, σταζω ενα αρκετα αξιολογο χρηματικο ποσο, μου κανει μια τρομερη επεξεργασια στη φωνη, βαζω και λιγο πιασαρικο στιχο (απο αυτους που βαζει κι ο Β.παπακωνσταντινου τα τελευταια χρονια) που να τον γουσταρουν οι πιτσιρικαδες, σκαω και λιγα λεφτα σε μερικα μεγαλα ραδιοφωνα με αναλογο κοινο, επιστρατευω και καποιους σαν τον anthos και την Timandra που εχουν πολυ καλο "γραφειν" (δεν βρισκω το αντιστοιχο του "λεγειν", ελπιζω να καταλαβες τι εννοω)....Κι αρχιζω την διαφημιστικη μου καμπανια για κανα εξαμηνο, μετα κλεινω μια περιοδεια και μεσα σε ενα χρονο εχω γινει γνωστος. Σε μια παλιοτερη εποχη που το ακροατηριο ειχε "αυστηροτερα" κριτηρια, αν δεν ειχα τιποτα ιδιαιτερο να πω ή να δειξω, οσο γνωστος και να ειχα γινει , θα εσκαγα σαν φουσκα (ενα πραγμα οπως συμβαινει τωρα με τα παιδια των fame story). Αντιθετως στην δικη μας εποχη, που το κοινο δεν εχει πια αυτην την face to face αλληλεπιδραση, μπορει ανετα να συνεχιζω να υπαρχω ως γνωστος και διασημος αντιπροσωπος του ειδους.

    Εδω λοιπον ερχομαι και ρωταω τον adonisdr (που λειπει διακοπες και καλα να περναει εκει που ειναι), μηπως τελικα αυτη η ευκολη προσβαση στο διαδυκτιο ειναι που τον κανει να θεωρει οτι υπαρχει ελληνικη ροκ αναζωπυρωση?
    Timandra
    30.07.2006, 16:25
    Έχω καιρό να απαντήσω και είπα να κάνω ένα διάλειμμα,αν και δεν το έχω το άθλημα...Με διέγειρε η διαφωνία Δημήτρη και Ορφέα και αν μου επιτρέπετε και οι 2 θα ήθελα να σχολιάσω μερικά παρατράγουδα...Περισσότερο από όλα με προβλημάτισε το θέμα της "αμερικανικής κουλτούρας" και κατ'επέκτασην της "αμερικανικής ροκ"...Φίλε μου Δημήτρη,ίσως διαφωνήσεις,αλλά δεν υπάρχει αμερικανική κουλτούρα...Η Αμερική χρόνια τώρα μας δίνει το πιο αντιπροσωπευτικό παράδειγμα της υποκουλτούρας...Κάτι δηλαδή που κλέβει στοιχεία άλλων πολιτισμών(και όχι μόνο του Ιρλανδο-Βρετανικού) και θυμίζει κουλτούρα χωρίς να είναι όμως στην πραγματικότητα...Το ότι η ίδια η Αμερική προβάλλει πολλά ήθη κι έθιμα ως δικά της,δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας...Αν μη τι άλλο,η αστερόεσσα αποτελεί σήμα κατατεθέν σε ό,τι δεν πρέπει όλοι οι υπόλοιποι να εμπιστευόμαστε...
    Όσο για τη ροκ,πιστεύω ότι έχει γλώσσα κι όχι χώρα πια(για να επιστρέψουμε στην ουσία που αναζητάς και ασπάζεσαι Δημήτρη)...Δεν αναζητώ την γέννηση της...Πλέον έχουν περάσει πολλά χρόνια...Δεν ωφελεί πιστεύω κανέναν αυτό (εκτός από αυτούς που κάνουν τις διατριβές τους πάνω στο θέμα σε εκάστοτε μουσικές σχολές και ωδεία...)Κατά τα άλλα ας μείνουμε στη γλώσσα και στην ροκ ως μουσική και ας αφήσουμε τα υπόλοιπα για τους νέους Ηροδότους...Δεν είναι αλήθινα ευτράπελο να συγκρίνουμε την ελληνόφωνη ροκ,όπως αποφασίστηκε από το συντονιστικό της Music Heaven στις τελευταίες θερινές συνελεύσεις της να την αποκαλούμε,με τη ροκ ως ροκ ή με την αγγλική ή αγγλόφωνη ροκ?Δεν είναι πολύ προτιμότερο να παραμείνουμε στη σύγκριση του κοινού στο οποίο απευθύνονται και οι 2 και όχι στο ποια είναι καλύτερη ή πιο εύηχη ή πιο ροκ?Εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει η μουσική παιδεία στις ελληνικές μέρες μας(και μιλάω για το μεγάλο ποσοστό του ελληνικού κοινού),δεν υπάρχει το κοινωνικό υπόβαθρο για να δεχτεί τη ροκ (εφόσον μιλάμε για επαναστατικό κίνημα) και δεν υπάρχει και το σωστό λανσάρισμα όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε...Το ερώτημα όμως είναι:Την θέλουμε την ελληνική ροκ αναζωπύρωση?Θα θέλαμε να ακούμε στα ραδιόφωνα 90 ροκ τραγούδια στα 100?Θα θέλαμε να γίνει η ροκ ξανά εμπορική μουσική (και με την καλή και με την κακή της έννοια)?Μήπως κάπου εκεί πρέπει να το ψάξουμε?Δε νομίζω ότι ο chorrer και ο κάθε chorrer θα ήθελε να μπει στο ίδιο τσουβαλάκι με έναν αντί-ροκά ή με έναν που κατέχει λιγότερο το άθλημα ή με έναν που είναι λιγότερο ροκ κι ας ακούει τα κομμάτια του...Μήπως είναι πιο θεσπέσιο για κάποιον με ροκ ιδιοσυγκρασία να αποτελεί αφανής ήρωας?Να είναι η εξαίρεση?Να ανήκει στο επαναστατικό περιθώριο?Μήπως έτσι βιώνεται καλύτερα η ελληνόφωνη ροκ?Μήπως με το να είναι παράδειγμα προς αποφυγήν για τους περισσότερους κάνει τη διαφορά?Και μήπως στην τελική έχουμε εναν ροκ εγωισμό,ρε φίλε,και δε γουστάρουμε να ακούει το αγαπημένο μας κομμάτι ο μπιτάκιας της διπλανής πόρτας?Εντάξει,συγγνώμη για το παραλήρημα!!!Αλλά νομίζω ότι δεν το ψάχνουμε ολοκληρωτικά...
    Φίλε Δημήτρη,θέλω να σε παρατηρήσω σε μια φρασούλα που είπες..."Όσο υπαρκτή είναι η Βρετανική Εισβολή,τόσο υπαρκτό είναι και το ελληνικό ροκ"...Μήπως το παρακάναμε λιγάκι?Που πήγε εκείνος ο ενθουσιασμός σου που όλοι αγαπήσαμε για τους υποκειμενισμούς?Ίσως,λέω εγώ τώρα,να είναι μια υποκειμενική αποψούλα όλο αυτό...Όσο για αυτό που ειπώθηκε για τον ageras,αν είναι αλήθεια,φοβάμαι ότι δεν σε τιμά...Δεν τον αποκαλείς καν συνάδελφο αργότερα πάρα "αντίπαλο"...Σύνελθε Μητσάκο!!!Τί "αντίπαλος"?Τί έχετε να χωρίσετε και να διεκδικήσετε?Μια θέση στον ήλιο της ελληνόφωνης ροκ?Δεν αποφάσισε ακόμη η σύγκλητος αν υπάρχει και μπορεί να υπάρξει ελληνική ροκ αναζωπύρωση...Βγάλε το αμερικανάκι από πάνω σου και άσε τους ανταγωνισμούς...Εδώ στο Ελλάντα μάθαμε για συναγωνισμό...Από τη άλλη,αν ο Ορφέας σου μίλησε με τον τόνο που εξέλαβες για μη ροκ συμπεριφορά,ίσως δεν έπρεπε να το κάνει έτσι...Πιστεύω όμως ότι ήταν διδαχή και όχι κριτική ,ή και αφύπνιση...Θέλω να πιστεύω...Μην τους βλέπεις όλους αντιπάλους...Ο Ορφέας κάνει πιο πολύ για δάσκαλος...Άποψή μου πάντα...Ελπίζω να μην μίλησα κι αυτή τη φορά σαν να έπιασα το νόημα του κόσμου και να μην σε ξανατσίτωσα...
    Και κάτι άλλο,αφήστε ταυτότητες και ταμπέλες...Δε νομίζω να αφορά κανέναν το τί είμαστε αλλά το τί λέμε... Επίσης:1.Ρίξτε το επίπεδο,αλλά επισπεύδετε να το ξανασηκώσετε!!!Παράκληση θερμή...και 2.Μην είστε τόσο καλοί με τον chorrer,τσιτώνεται εύκολα,οπότε εκτονωθείτε!!!(αστειάκι... )
    uNick
    30.07.2006, 16:34
    Το μέλος chorrer στις 30-07-2006 στις 16:18 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αυτος που οντως αγαπουσε το ροκ (μπορει να συνεβαινε και σε αλλα ειδη μουσικης, δεν εχει σχεση) επρεπε να ψαξει, να συζητησει (face to face κι οχι απροσωπα πισω απο την ανωνυμια ενος υπολογιστη) με αλλους και γενικοτερα να ερθει σε μια αλληλεπιδραση με αλλους παλιοτερους και νεοτερους "ομο'ι'δεατες"/ανθρωπους με τις ιδιες ανησυχιες/ κ.λ.π. .......Ετσι μπορουσε να εχει μια πιο σφαιρικη κι αντικειμενικη αποψη σχετικα με την φιλοσοφια της μουσικης αυτης.

    Μα..... αυτό δεν γίνεται και σήμερα? Και, επιπλέον, με μεγαλύτερη ευκολία και περισσότερα "εργαλεία αναζήτησης"? Ψάχνεις, βρίσκεις, ακούς... Και στο κομμάτι "βρίσκεις", σίγουρα βρίσκεις περισσότερα πράγματα ευκολότερα και γρηγορότερα, ειδικά μέσα από το mh (το κάθε mh...) όπου το αντικείμενο εξειδικεύεται και δεν χρειάζεται να ψάξεις πάρα πολύ για να εντοπίσεις πληροφορίες ή συνομιλητές...

    Όσο για τις προχειροδουλειές και τις φούσκες... Και αυτές δεν υπήρχαν πάντα? Και όπως τότε, έτσι και σήμερα το "ψαγμένο" κοινό "εξοστρακίζει" κάθετί φτηνό και πρόχειρο και ψάχνει παραπέρα... Αυτό γίνεται, και μικρή σημασία έχει το πλήθος των καλλιτεχνών και των φουσκών του τότε σε σύγκριση με το σήμερα...

    chorrer
    30.07.2006, 17:39
    @uNick
    Τι να πω , στον κοσμο και την γενια του διαδυκτιου ειμαι πολυ νεος.....Αν και επιφυλλασομαι, μπορει τελικα να εχεις και δικιο. Επιπλεον, αν κι οι μεχρι τωρα εμπειριες μου σε αυτον τον χωρο δεν ηταν και οι καλυτερες, ας μαζεψω μερικες ακομα πριν συμφωνησω ή διαφωνησω με το συγκεκριμενο θεμα.

    @Timandra
    Θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο εγκρατης κι ουδετερος γινεται σε αυτο το μηνυμα....:

    1. Δεν ξερω πως οδηγηθηκε ετσι η κατασταση να υποστηριζω εγω την αμερικη (που ειμαι εναντιον σε πολλα απο τα πραγματα που αντιπροσωπευουν σαν εθνος) σε σημειο μαλιστα να με χαρακτηριζεις κι αμερικανακι. Τεσπα, θα το ξαναπω, η γνωμη μου ειναι οτι δυστυχως ή ευτυχως η Αμερικη ειναι πλεον ενα Εθνος με δικα του ηθη κι εθιμα (καλα και κακα).....Και μαλιστα πιστευω οτι (δυστυχως) η Αμερικανικη κουλτουρα εχει εισχωρησει σε πολλες χωρες, εκ των οποιων μια ειναι και η Ελλαδα.

    2. Δεν νομιζω οτι καποιος περα απο το orfeus αναφερθηκε στο αν ειναι πιο ροκ η ελληνικη ή η αγγλικη ροκ. Καποιοι διαφωνησαν στο οτι υπαρχει ελληνικη (ή ελληνοφωνη, κ.λ.π) ροκ και καποιοι αλλοι υποστηριξαν οτι υπαρχει . Επισης ακομα κι αυτοι που διαφωνησαν (παλι περα απο τον orfeus) , δεν υποστηριξαν οτι το ροκ ειναι μονο αγγλικο ή αμερικανικο. Τουλαχιστον, εγω αυτα καταλαβα απο την μεχρι εδω συζητηση.

    3. Αν και δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις με το θεμα της "αναζωπυρωσης" , σε προηγουμενο post ειπα οτι η γνωμη μου ειναι:
    "Τωρα οσον αφορα την 'βοηθεια" που αναφερεσαι φιλε adonisdr η γνωμη μου ειναι : Γιατι να το βοηθησουμε? Γιατι δεν το αφηνουμε να φυγει απο τη μοδα, να παψει να ειναι "must" και "in"? Να παψει ο κοσμος(ο πολυς κοσμος, που ακουει οτι να ναι και πιστευει οτι να ναι) να ασχολειτε με αυτο, να μεινουν παλι "οι λιγοι, οι εκλεκτοι κι οι τυχεροι", μηπως και βγει τιποτα πιο αξιολογο ή μερικα νεα παιδια με φρεσκες ιδεες, που να μπορεσουν να εξελιξουν οντως το ροκ αντι να το μεταλαξουν......... "
    note: "οι λιγοι, οι εκλεκτοι κι οι τυχεροι" ειναι στιχος τραγουδιου απο τρυπες.....Μπορει να το ξερεις, δεν το λεω ειρωνικα , απλα διευκρινιζω προς αποφυγη παρεξηγησεων.

    4. Εγραψες :
    "Φίλε Δημήτρη,θέλω να σε παρατηρήσω σε μια φρασούλα που είπες..."Όσο υπαρκτή είναι η Βρετανική Εισβολή,τόσο υπαρκτό είναι και το ελληνικό ροκ"...Μήπως το παρακάναμε λιγάκι?Που πήγε εκείνος ο ενθουσιασμός σου που όλοι αγαπήσαμε για τους υποκειμενισμούς?Ίσως,λέω εγώ τώρα,να είναι μια υποκειμενική αποψούλα όλο αυτό..."
    Εδω σε εχασα τελειως, εκτος αν εννοεις οτι εγινε η "βρετανικη εισβολη" αλλα το "ελληνικο ροκ" δεν ειναι υπαρκτο....Οποτε δεν εχω προσθεσω κατι καινουργιο.

    5.Σχετικα με τον ageras:
    Μα πιστευω αληθινα οτι δεν ειμαστε συναδελφοι, αυτος ειναι επαγγελματιας τραγουδιστης, εγω ειμαι απλα ενα παιδι(ενταξει, ισως να ειμαι λιγο μεγαλυτερος) που τραγουδαει και γραφει για αυτα που πιστευει και νοιωθει. Εννοω οτι το να βγαλω λεφτα απο αυτο δεν ειναι το πρωτο μελημα (πλεον ισως ουτε το τελευταιο) κι επιπλεον το κανω γιατι μου αρεσει να τραγουδαω αυτα που νομιζω οτι με εκφραζουν, θα μπορουσα (αν ειχα το ταλεντο που λες και συ) να το κανω μεσω της ζωγραφικης ή οποιασδηποτε αλλης μορφης εκφρασης. Δεν θελω να κανω την μουσικη επαγγελμα.
    Επισης, ουτε φιλος μου ειναι, αφου τον εχω συναντησει ολο κι ολο μια φορα στην ζωη μου, (και παρεπιπτοντως μου φανηκε πολυ συμπαθητκο παιδι).....ουτε καν εδω στο φορουμ δεν θυμαμαι να εχουμε ανταλαξει καποια κουβεντα.
    Και πιστεψε με αν τον πειραξε τοσο πολυ, ζητω συγνωμη αλλα το οτι εφυγα ειχε σχεση με το τραγουδι που επαιζε κι οχι με το χαρακτηρα του.
    Τη λεξη "αντιπαλος" την εβαλα σε εισαγωγικα για αυτον ακριβως τον λογο,για να μην παρεξηγηθει η ερμηνεια της(παλι δεν το καταφερα).... πιστευω οτι ο Δαντης κι ο καθε Δαντης κανει κακο στην μουσικη, εγω προσπαθω να μπο'υ'κοταρω αυτα τα τραγουδια, ο ageras τα τραγουδαει.
    Που ειναι το κακο στο να εχω αυτην την σταση ζωης που εχω? Πειραζω κανεναν? ζητησα απο κανεναν να την ασπαστει?

    6. Εγραψες σχετικα με τον orfeus:
    "Πιστεύω όμως ότι ήταν διδαχή και όχι κριτική ,ή και αφύπνιση... "

    Με λιγα λογια θεωρεις οτι χρειαζομαι "μαθηματα" σχετικα με το ροκ, την συμπεριφορα μου, τα πιστευω μου ή στην χειροτερη περιπτωση θα πρεπει καποιος να με ξυπνησει?? Και μαλιστα απο εναν ανθρωπο που απαξιωνει μια μουσικη/κινημα/ιδεολογια/σταση ζωης μιας ολοκληρης χωρας(Μπορει να διαφωνεις οτι υπαρχει μια τετοιου ειδους μουσικη στην ελλαδα και μπορει να διαφωνουν κι αλλοι, αλλα καποιοι απο εμας πιστευουμε οτι υπαρχει)............Σε ευχαριστω πολυ για την ειλικρινεια σου, αλλα επετρεψε μου να πιστευω οτι δεν εχω αναγκη απο "μαθηματα" και "διδαχες" απο κανεναν οσον αφορα αυτα που πιστευω.

    Επιπλεον η φραση "αυτο Δεν ειναι ροκ συμπεριφορα" δεν ειναι δικια μου.....

    7. Μετα το τελευταιο μυνημα σου και σε συνδυασμο με τις παραλιγο παρεξηγησεις με τους uNick, koini maria νομιζω οτι καπου εδω, θα πρεπει ΜΑΛΛΟΝ να σταματησω......Οχι για να "σωσω την αξιοπρεπεια μου" (please, μην το παρεξηγησετε κι αυτο) απλα γιατι απο οτι βλεπω, ο τροπος που γραφω ή αυτα που πιστευω εχουν οδηγησει την συζητηση τελειως εκτος θεματος......Κοντευω να γραψω ολη την βιογραφια μου.......και να φανταστεις δεν την εβαλα ουτε στην σελιδα μου!!

    ΥΓ: Εγραψα μαλλον, το τονιζω αυτο, οκ?


    Ταπεινα δικος σας, Ροκοσαυρος ο Ελληνικος

    www.musicheaven.tzelepis.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 30-07-2006 17:45 ]


    Orfeus
    30.07.2006, 18:05
    Το μέλος chorrer στις 30-07-2006 στις 17:39 έγραψε...
    Παράθεση:

    Και πιστεψε με αν τον πειραξε τοσο πολυ, ζητω συγνωμη αλλα το οτι εφυγα ειχε σχεση με το τραγουδι που επαιζε κι οχι με το χαρακτηρα του.


    Δεν είπε κάτι ο Μάνος. Η συμπεριφορά σου πείραξε εμένα...

    Το μέλος chorrer στις 30-07-2006 στις 17:39 έγραψε...
    Παράθεση:

    Με λιγα λογια θεωρεις οτι χρειαζομαι "μαθηματα" σχετικα με το ροκ, την συμπεριφορα μου, τα πιστευω μου ή στην χειροτερη περιπτωση θα πρεπει καποιος να με ξυπνησει?? Και μαλιστα απο εναν ανθρωπο που απαξιωνει μια μουσικη/κινημα/ιδεολογια/σταση ζωης μιας ολοκληρης χωρας...


    Δεν απαξιώνω καμία μουσικη/κινημα/ιδεολογια/σταση ζωης μιας ολοκληρης χωρας... Είναι δυνατόν;
    Η διαφωνία μου είναι στον όρο. Συν τη διαφωνία περί Αμερικανικής και Αγγλικής κουλτούρας, που προέκυψε. Αυτό είναι όλο.


    Timandra
    30.07.2006, 18:24
    Το μέλος chorrer στις 30-07-2006 στις 17:39 έγραψε...
    Παράθεση:



    @Timandra
    Θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο εγκρατης κι ουδετερος γινεται σε αυτο το μηνυμα....:

    1. Δεν ξερω πως οδηγηθηκε ετσι η κατασταση να υποστηριζω εγω την αμερικη (που ειμαι εναντιον σε πολλα απο τα πραγματα που αντιπροσωπευουν σαν εθνος) σε σημειο μαλιστα να με χαρακτηριζεις κι αμερικανακι. Τεσπα, θα το ξαναπω, η γνωμη μου ειναι οτι δυστυχως ή ευτυχως η Αμερικη ειναι πλεον ενα Εθνος με δικα του ηθη κι εθιμα (καλα και κακα).....Και μαλιστα πιστευω οτι (δυστυχως) η Αμερικανικη κουλτουρα εχει εισχωρησει σε πολλες χωρες, εκ των οποιων μια ειναι και η Ελλαδα.

    2. Δεν νομιζω οτι καποιος περα απο το orfeus αναφερθηκε στο αν ειναι πιο ροκ η ελληνικη ή η αγγλικη ροκ. Καποιοι διαφωνησαν στο οτι υπαρχει ελληνικη (ή ελληνοφωνη, κ.λ.π) ροκ και καποιοι αλλοι υποστηριξαν οτι υπαρχει . Επισης ακομα κι αυτοι που διαφωνησαν (παλι περα απο τον orfeus) , δεν υποστηριξαν οτι το ροκ ειναι μονο αγγλικο ή αμερικανικο. Τουλαχιστον, εγω αυτα καταλαβα απο την μεχρι εδω συζητηση.

    3. Αν και δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις με το θεμα της "αναζωπυρωσης" , σε προηγουμενο post ειπα οτι η γνωμη μου ειναι:
    "Τωρα οσον αφορα την 'βοηθεια" που αναφερεσαι φιλε adonisdr η γνωμη μου ειναι : Γιατι να το βοηθησουμε? Γιατι δεν το αφηνουμε να φυγει απο τη μοδα, να παψει να ειναι "must" και "in"? Να παψει ο κοσμος(ο πολυς κοσμος, που ακουει οτι να ναι και πιστευει οτι να ναι) να ασχολειτε με αυτο, να μεινουν παλι "οι λιγοι, οι εκλεκτοι κι οι τυχεροι", μηπως και βγει τιποτα πιο αξιολογο ή μερικα νεα παιδια με φρεσκες ιδεες, που να μπορεσουν να εξελιξουν οντως το ροκ αντι να το μεταλαξουν......... "
    note: "οι λιγοι, οι εκλεκτοι κι οι τυχεροι" ειναι στιχος τραγουδιου απο τρυπες.....Μπορει να το ξερεις, δεν το λεω ειρωνικα , απλα διευκρινιζω προς αποφυγη παρεξηγησεων.

    4. Εγραψες :
    "Φίλε Δημήτρη,θέλω να σε παρατηρήσω σε μια φρασούλα που είπες..."Όσο υπαρκτή είναι η Βρετανική Εισβολή,τόσο υπαρκτό είναι και το ελληνικό ροκ"...Μήπως το παρακάναμε λιγάκι?Που πήγε εκείνος ο ενθουσιασμός σου που όλοι αγαπήσαμε για τους υποκειμενισμούς?Ίσως,λέω εγώ τώρα,να είναι μια υποκειμενική αποψούλα όλο αυτό..."
    Εδω σε εχασα τελειως, εκτος αν εννοεις οτι εγινε η "βρετανικη εισβολη" αλλα το "ελληνικο ροκ" δεν ειναι υπαρκτο....Οποτε δεν εχω προσθεσω κατι καινουργιο.

    5.Σχετικα με τον ageras:
    Μα πιστευω αληθινα οτι δεν ειμαστε συναδελφοι, αυτος ειναι επαγγελματιας τραγουδιστης, εγω ειμαι απλα ενα παιδι(ενταξει, ισως να ειμαι λιγο μεγαλυτερος) που τραγουδαει και γραφει για αυτα που πιστευει και νοιωθει. Εννοω οτι το να βγαλω λεφτα απο αυτο δεν ειναι το πρωτο μελημα (πλεον ισως ουτε το τελευταιο) κι επιπλεον το κανω γιατι μου αρεσει να τραγουδαω αυτα που νομιζω οτι με εκφραζουν, θα μπορουσα (αν ειχα το ταλεντο που λες και συ) να το κανω μεσω της ζωγραφικης ή οποιασδηποτε αλλης μορφης εκφρασης. Δεν θελω να κανω την μουσικη επαγγελμα.
    Επισης, ουτε φιλος μου ειναι, αφου τον εχω συναντησει ολο κι ολο μια φορα στην ζωη μου, (και παρεπιπτοντως μου φανηκε πολυ συμπαθητκο παιδι).....ουτε καν εδω στο φορουμ δεν θυμαμαι να εχουμε ανταλαξει καποια κουβεντα.
    Και πιστεψε με αν τον πειραξε τοσο πολυ, ζητω συγνωμη αλλα το οτι εφυγα ειχε σχεση με το τραγουδι που επαιζε κι οχι με το χαρακτηρα του.
    Τη λεξη "αντιπαλος" την εβαλα σε εισαγωγικα για αυτον ακριβως τον λογο,για να μην παρεξηγηθει η ερμηνεια της(παλι δεν το καταφερα).... πιστευω οτι ο Δαντης κι ο καθε Δαντης κανει κακο στην μουσικη, εγω προσπαθω να μπο'υ'κοταρω αυτα τα τραγουδια, ο ageras τα τραγουδαει.
    Που ειναι το κακο στο να εχω αυτην την σταση ζωης που εχω? Πειραζω κανεναν? ζητησα απο κανεναν να την ασπαστει?

    6. Εγραψες σχετικα με τον orfeus:
    "Πιστεύω όμως ότι ήταν διδαχή και όχι κριτική ,ή και αφύπνιση... "

    Με λιγα λογια θεωρεις οτι χρειαζομαι "μαθηματα" σχετικα με το ροκ, την συμπεριφορα μου, τα πιστευω μου ή στην χειροτερη περιπτωση θα πρεπει καποιος να με ξυπνησει?? Και μαλιστα απο εναν ανθρωπο που απαξιωνει μια μουσικη/κινημα/ιδεολογια/σταση ζωης μιας ολοκληρης χωρας(Μπορει να διαφωνεις οτι υπαρχει μια τετοιου ειδους μουσικη στην ελλαδα και μπορει να διαφωνουν κι αλλοι, αλλα καποιοι απο εμας πιστευουμε οτι υπαρχει)............Σε ευχαριστω πολυ για την ειλικρινεια σου, αλλα επετρεψε μου να πιστευω οτι δεν εχω αναγκη απο "μαθηματα" και "διδαχες" απο κανεναν οσον αφορα αυτα που πιστευω.

    Επιπλεον η φραση "αυτο Δεν ειναι ροκ συμπεριφορα" δεν ειναι δικια μου.....

    7. Μετα το τελευταιο μυνημα σου και σε συνδυασμο με τις παραλιγο παρεξηγησεις με τους uNick, koini maria νομιζω οτι καπου εδω, θα πρεπει ΜΑΛΛΟΝ να σταματησω......Οχι για να "σωσω την αξιοπρεπεια μου" (please, μην το παρεξηγησετε κι αυτο) απλα γιατι απο οτι βλεπω, ο τροπος που γραφω ή αυτα που πιστευω εχουν οδηγησει την συζητηση τελειως εκτος θεματος......Κοντευω να γραψω ολη την βιογραφια μου.......και να φανταστεις δεν την εβαλα ουτε στην σελιδα μου!!

    ΥΓ: Εγραψα μαλλον, το τονιζω αυτο, οκ?


    Ταπεινα δικος σας, Ροκοσαυρος ο Ελληνικος

    www.musicheaven.tzelepis.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 30-07-2006 17:45 ]




    Αχ,όχι πάλι τα ίδια... Κατ'αρχήν,μην τολμήσεις και φύγεις...
    Κατά δεύτερον,συμφωνώ μαζί σου στο 2 και στο 3,το κέιμενο δεν απευθυνόταν σε σένα μέχρι εκεί...Όσον αφορά το 4 θεώρησα ότι δεν πιστεύεις ότι υπάρχει ελληνικό ροκ,αλλά ελληνόφωνο, γι'αυτό και το σχόλιο...Για το 5 συνεχίζω να διαφωνώ και μάλιστα στην απαξίωση που έδειξες και την επικροτείς κιόλας.Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να δείξεις κατ'αρχήν την διαφωνία σου σε τέτοιου είδους καταστάσεις και όχι με επιδεικτικό τρόπο και ηρωικές εξόδους,αν και για μένα δεν χρειαζόταν να το δείξεις,δεν θα ωφελούσε σε τίποτα,κράτα το για την πάρτη σου γιατί μόνο μ'αυτή θα είσαι οκ.
    Για το 6 το παρακάναμε κι οι 2...Εγώ γιατί δεν το πέρασα σωστά αυτό που ήθελα να πω (γι'αυτό και θίχτηκες και καλά έκανες) και εσύ γιατί αν δεν έχεις καταλάβει θα καταλάβεις ότι όλοι χρειαζόμαστε μαθήματα...Ο μεγάλος Σωκράτης είχε πει :εν οίδα ότι ουδέν οίδα.Θα το ξέρεις...Οπότε μην απαξιώνεις τα μαθήματα και τα ξυπνήματα και κράτα και μια πισινή...Καλοπροαίρετα στο λέω και θα στο λέω γιατί την έχω πατήσει άσχημα έτσι και έχασα ανθρώπους σπουδαίους από δίπλα μου μόνο και μόνο από τη στάση που κρατούσα κι εγώ σαν εσένα...Δεν θέλω να στο παίξω κάπως και ιστορία...Με όλη μου την ειλικρίνεια και όση καλοσύνη μου έχει απομείνει σε παρακαλώ (καλά έχω πέσει πολύ χαμηλά) δέξου μόνο αυτό...Είμαι τόσο του πεταματού???Ο Ορφέας και ο κάθε Ορφέας (και ειλικρινά σου μιλάω δεν τον ξέρω ούτε στο τόσο,εσένα μάλιστα πολύ περισσότερο) μπορεί να σου δώσει τόσα πράγματα όσα ακριβώς μπορείς κι εσύ...Η μάθηση αλληλεπίδραση είναι...Μη μένεις μόνος σου γιατί νομίζεις πως δεν επικοινωνείς με κανέναν...Κατέβα λίγο από το βουνό σου (με την καλή έννοια πάντα)...δε λέω,ωραία είναι εκεί πάνω,αλλά χρειαζόμαστε και μια αλλαγή βρε παιδί μου...Κι εσένα σε χρειαζόμαστε,ναι...πώς θα γίνει?Όσο για το 7,στο ξαναλέω,μην τολμήσεις και την κάνεις...Θα μείνεις εδώ για να σκοτωθούμε στο λέω!!!(Τελικά μήπως διώχνω εγώ τον κόσμο???Θα το σκεφτώ!)Δεν πουλάμε αλλιώς (με έχεις βάλει και στη διαφήμιση,μην το ξεχνάς)...Δε χρειάζεται να σώσεις καμιά αξιοπρέπεια...Μια χαρα σκατοαξιοπρέπεια έχεις ...άντε να μπούμε κι εντός θέματος καμιά φορά!!!

    ΥΓ:Που είναι εκείνα τα ωραία αστειάκια που κάναμε?Εκείνη την αθώα εποχή της μύγας???

    Asteri mou,prin ertheis kan,astro mou feugeis pali...Th.P.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Timandra στις 30-07-2006 18:29 ]


    chorrer
    30.07.2006, 19:48
    .....Να δοκιμασω μια λιγο διαφορετικη προσεγγιση:

    Θα προσπαθησω να μην απανταω σε μηνυματα που απευθυνοντε σε εμενα κι δεν εχουν σχεση με το τοπικ (ΕΚΤΟΣ κι αν θεωρησω οτι με προσβαλλουν)

    @Timandra
    Σχετικα με τον ορο "ελληνικο" ή "ελληνοφωνο" παραθετω:

    1. adonisdr :
    "Re paidia, otan lew ELLHNIKO ROCK sto topic, den diaxorizw, ellhnofwno 'h agklofwno. Milaw gia rock mousikh pou paizetai apo ellhnika group. Otan leme Ellhniko Rock, auto enooume. Ti dhladh, osa ellhnika group exoun agklofwno stixo, einai xeno rock. Egw etsi to thetw to Ellhniko Rock. Mh kolate sto onoma Ellhniko rock, exetai katalavei pisteuw gia pia skhnh milaw. "

    2. Anthos:
    "Έχεις καταπιαστεί με το γιατί να χρησιμοποιούμε την φράση "¨Ελληνικό ροκ"...Ναι συμφωνούμε ότι το ροκ είναι ένα αλλά πρέπει να χρησιμοποιούμε κάτι στην συζήτηση. Θα ήταν καλύτερα αν λέγαμε "Ροκ με ελληνική προέλευση" ή "Ροκ από ελληνόφωνα γκρουπς" ή "Ροκ που γράφονται στην επικράτεια της Ελλάδας"??? Όλοι καταλαμβαίνουμε τι είναι το Ελληνικο ροκ...Λέμε το ίδιο πράγμα σε τελική φάση... "

    3. Ναι πιστευω οτι ειναι ελληνοφωνο ,με την εννοια οτι το ροκ δεν εχει πατριδα, Οταν το ροκ γινεται αγγλικη υποθεση ομως τοτε υπαρχει και ελληνικο ροκ. Δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα......

    ΥΓ1: Μαθηση ειναι η δραστικη αλλελεπιδραση μεταξυ δυο ατομων ή μεταξυ του ατομου με το περιβαλλον. Διδαχη ή εκπαιδευση ειναι η επιτηδευμενη προσπαθεια ενος μεγαλυτερου (ή ενος εξειδικευμενου ατομου) να ενσταλαξει γνωσεις (ή συμπεριφορες) σε εναν μικροτερο ( ή ανειδικευτο)
    ΥΓ2: Η αθωα εποχη της μυγας επαψε να ειναι αστεια απο την στιγμη που καποιους τους ενοχλησε (και με το δικιο τους) ο τροπος που εκφραζομαι.


    @orfeus
    Ειπες:
    1. "Όταν παίζεις rock και τραγουδάς Αγγλικά χωρίς να είσαι Άγγλος, αυτό που κάνεις, είναι απλά ….μίμηση."
    2. "Πού το βρήκαν οι Έλληνες το Ροκ; Το είχαν ποτέ στην κουλτούρα τους; Πότε;
    Μιμούνται οι Έλληνες, όπως μιμούνται και οι Τούρκοι και οι Βούλγαροι και οι Σκοπιανοί και οι Ρώσοι, αλλά και οι Φιλιππινέζοι."
    3. "Όταν λοιπόν χρησιμοποιώ όρους όπως “Κινέζικο Φλαμένκο”, ειρωνεύομαι –καλοπροαίρετα όμως και το τονίζω αυτό- τον όρο “Ελληνικό Rock”, θέλοντας να δείξω ότι αυτό το είδος μουσικής, δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την Ελληνική κουλτούρα, ακριβώς όπως και το Φλαμένκο δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τους Κινέζους.
    Αυτό και μόνο. Για την κουλτούρα μιλάω…. "

    .....Δηλαδη θεωρεις οτι δεν απαξιωνεις οσους αγαπανε/ασχολουνται/πιστευουν στο ελληνικο ροκ με αυτες τις φρασεις σου? Ακομα χειροτερα μολις τους ονομασες μιμητες και ανθρωπους χωρις δικια τους κουλτουρα!!!



    Επιπλεον γραφεις:
    1. "Οι Αμερικάνοι Δημήτρη, δεν έχουν δική τους κουλτούρα.
    Ούτε καν ιστορία δεν έχουν.
    Πολύ απλά η κουλτούρα που μετέφεραν στην Αμερική –όσο κι αν διαφωνείς- είναι …..Ιρλανδο-Βρετανική!!!! "

    Ουτε με αυτο δεν απαξιωνεις μια ολοκληρη χωρα, μια ολοκληρη ιστορια (εστω και 200 χρονων), μια ολοκληρη κουλτουρα ενος εθνους??


    Orfeus
    30.07.2006, 19:59
    Το μέλος chorrer στις 30-07-2006 στις 19:48 έγραψε...
    Παράθεση:

    @orfeus
    Ειπες:
    1. "Όταν παίζεις rock και τραγουδάς Αγγλικά χωρίς να είσαι Άγγλος, αυτό που κάνεις, είναι απλά ….μίμηση."
    2. "Πού το βρήκαν οι Έλληνες το Ροκ; Το είχαν ποτέ στην κουλτούρα τους; Πότε;
    Μιμούνται οι Έλληνες, όπως μιμούνται και οι Τούρκοι και οι Βούλγαροι και οι Σκοπιανοί και οι Ρώσοι, αλλά και οι Φιλιππινέζοι."
    3. "Όταν λοιπόν χρησιμοποιώ όρους όπως “Κινέζικο Φλαμένκο”, ειρωνεύομαι –καλοπροαίρετα όμως και το τονίζω αυτό- τον όρο “Ελληνικό Rock”, θέλοντας να δείξω ότι αυτό το είδος μουσικής, δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την Ελληνική κουλτούρα, ακριβώς όπως και το Φλαμένκο δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τους Κινέζους.
    Αυτό και μόνο. Για την κουλτούρα μιλάω…. "

    .....Δηλαδη θεωρεις οτι δεν απαξιωνεις οσους αγαπανε/ασχολουνται/πιστευουν στο ελληνικο ροκ με αυτες τις φρασεις σου? Ακομα χειροτερα μολις τους ονομασες μιμητες και ανθρωπους χωρις δικια τους κουλτουρα!!!


    Και βέβαια ΔΕΝ απαξιώνω!!!! ΔΕΝ θα το έκανα ποτέ αυτό.
    Και βέβαια οι Έλληνες έχουν δικιά τους κουλτούρα. Θα μπορούσα ποτέ να το αρνηθώ; Πολύ απλά, το Ροκ ΔΕΝ είναι Ελληνική κουλτούρα. Μπερδεμένα τα έχεις τα πράγματα....

    Το μέλος chorrer στις 30-07-2006 στις 19:48 έγραψε...
    Παράθεση:

    @orfeus
    Επιπλεον γραφεις:
    1. "Οι Αμερικάνοι Δημήτρη, δεν έχουν δική τους κουλτούρα.
    Ούτε καν ιστορία δεν έχουν.
    Πολύ απλά η κουλτούρα που μετέφεραν στην Αμερική –όσο κι αν διαφωνείς- είναι …..Ιρλανδο-Βρετανική!!!! "

    Ουτε με αυτο δεν απαξιωνεις μια ολοκληρη χωρα, μια ολοκληρη ιστορια (εστω και 200 χρονων), μια ολοκληρη κουλτουρα ενος εθνους??


    Για ποια κουλτούρα και για ποια ιστορία μιλάς;
    ΠΟΥ τη βρήκανε; Από ΠΟΥ τη φέρανε;


    chorrer
    30.07.2006, 20:16
    @orfeus

    1. Δηλαδη οση εχουν ή πιστευουν στην ελληνικη ροκ κουλτουρα τι ειναι?
    Πως να το εκφρασω καλυτερα, ας πουμε οτι καποιος ακουει/πιστευει στο/κ.λ.π. ελληνικο ροκ και δεν του αρεσουν τα ξενα ,ουτε τα δημοτικα , αυτος τι ειναι? Και ολο αυτο το κινημα 40 περιπου χρονια στην ελλαδα τι ηταν ελληνοφωνο? Κι οσοι πιστευουν σε αυτο ειναι ελληνοφωνοι ελληνες ροκαδες?? Δεν τα εχω μπερδεψει .......με εχεις μπερδεψει......Και τελικα μηπως να εδινες εναν ορισμο για την λεξη "κουλτουρα' και για την λεξη "ελληνικη κουλτουρα", να καταλαβω κι εγω τι εννοεις οταν τη χρησιμοποιεις.......

    2. Οσο για τους αμερικανους : I rest my case!!

    Ταπεινα δικος σας, Ροκοσαυρος ο Ελληνικος

    www.tzelepis.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 30-07-2006 20:23 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 30-07-2006 20:24 ]


    Orfeus
    30.07.2006, 20:28
    Το μέλος chorrer στις 30-07-2006 στις 20:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    @orfeus

    1. Δηλαδη οση εχουν ή πιστευουν στην ελληνικη ροκ κουλτουρα τι ειναι?
    Πως να το εκφρασω καλυτερα, ας πουμε οτι καποιος ακουει/πιστευει στο/κ.λ.π. ελληνικο ροκ και δεν του αρεσουν τα ξενα ,ουτε τα δημοτικα , αυτος τι ειναι? Και ολο αυτο το κινημα 40 περιπου χρονια στην ελλαδα τι ηταν ελληνοφωνο? Κι οσοι πιστευουν σε αυτο ειναι ελληνοφωνοι ελληνες ροκαδες?? Δεν τα εχω μπερδεψει .......με εχεις μπερδεψει......Και τελικα μηπως να εδινες εναν ορισμο για την λεξη "κουλτουρα' και για την λεξη "ελληνικη κουλτουρα", να καταλαβω κι εγω τι εννοεις οταν τι χρησιμοποιεις.......

    2. Οσο για τους αμερικανους : I rest my case!!

    Ταπεινα δικος σας, Ροκοσαυρος ο Ελληνικος

    www.tzelepis.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 30-07-2006 20:23 ]





    Το σωστό λοιπόν που θα έπρεπε να γράψεις, δεν είναι: "Δηλαδη οση εχουν ή πιστευουν στην ελληνικη ροκ κουλτουρα", αλλά: "Όσοι εχουν ροκ κουλτουρα"

    Έγινα αντιληπτός;



    Everybody must give something back, for something they get.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 30-07-2006 20:29 ]


    Orfeus
    30.07.2006, 20:35
    Κουλτούρα, σημαίνει την καλλιέργεια του πνεύματος, την παιδεία αλλά και το σύνολο της πνευματικής παράδοσης και δημιουργίας ενός κοινωνικού συνόλου (ως συνώνυμο της λέξης πολιτισμός).

    To rok μπορεί να είναι βίωμα του Έλληνα τα τελευταία 40 χρόνια. Δεν είναι όμως η πνευματική του ή η μουσική του παράδοση.


    chorrer
    30.07.2006, 20:37
    @orfeus

    Οχι!! Δεν εγινες.....Μου δινεις συνεχως την εντυπωση οτι παιζεις με τις λεξεις. Ορισε μου σε παρακαλω την λεξη κουλτουρα.

    Κι ας προσπαθησω να ξανακανω την ερωτηση.......
    "Ειπες:
    1. "Όταν παίζεις rock και τραγουδάς Αγγλικά χωρίς να είσαι Άγγλος, αυτό που κάνεις, είναι απλά ….μίμηση."
    2. "Πού το βρήκαν οι Έλληνες το Ροκ; Το είχαν ποτέ στην κουλτούρα τους; Πότε;
    Μιμούνται οι Έλληνες, όπως μιμούνται και οι Τούρκοι και οι Βούλγαροι και οι Σκοπιανοί και οι Ρώσοι, αλλά και οι Φιλιππινέζοι."
    3. "Όταν λοιπόν χρησιμοποιώ όρους όπως “Κινέζικο Φλαμένκο”, ειρωνεύομαι –καλοπροαίρετα όμως και το τονίζω αυτό- τον όρο “Ελληνικό Rock”, θέλοντας να δείξω ότι αυτό το είδος μουσικής, δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την Ελληνική κουλτούρα, ακριβώς όπως και το Φλαμένκο δεν έχει απολύτως καμία σχέση με τους Κινέζους.
    Αυτό και μόνο. Για την κουλτούρα μιλάω…. "

    μετα λες οτι:
    "Και βέβαια ΔΕΝ απαξιώνω!!!! ΔΕΝ θα το έκανα ποτέ αυτό.
    Και βέβαια οι Έλληνες έχουν δικιά τους κουλτούρα. Θα μπορούσα ποτέ να το αρνηθώ; Πολύ απλά, το Ροκ ΔΕΝ είναι Ελληνική κουλτούρα. "

    Ρωταω παλι λοιπον:
    Οσοι ΕΛΛΗΝΕΣ παιζουν και γραφουν ροκ, κι εχουν ροκ κουλτουρα συμφωνα παντα με αυτα που εχεις γραψει δεν ειναι μιμητες??


    chorrer
    30.07.2006, 20:46
    @orfeus
    Το διαβασα αφου απαντησα.......ωραια δεν διαφωνω, αρα ρωταω :

    Σε σχεση με τον ορισμο που εδωσες πιστευεις εσυ ή καποιος αλλος οτι το ροκ ανηκει στην αγγλικη κουλτουρα κι οχι στην αμερικανικη? Πιστευει καποιος οτι ειναι πνευματικη και παραδοσιακη μουσικη της αγγλιας.

    Επιπλεον, λες οτι το ροκ ειναι στην ελλαδα 40 χρονια, στην αγγλια ειναι παραπανω απο 60? Στην αμερικη ειναι πανω απο 70-80? Δηλαδη φτανουν 20 ή 40 χρονια διαφορας για να θεωρηθει μια μουσικη, παραδοση της μιας χωρας κι οχι της αλλης, οταν αυτη η μουσικη εχει ιστορια μικροτερη απο εναν αιωνα?

    Ταπεινα δικος σας, Ροκοσαυρος ο Ελληνικος

    www.tzelepis.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 30-07-2006 20:47 ]


    Orfeus
    30.07.2006, 20:55
    Το μέλος chorrer στις 30-07-2006 στις 20:37 έγραψε...
    Παράθεση:

    @orfeus

    Οχι!! Δεν εγινες.....Μου δινεις συνεχως την εντυπωση οτι παιζεις με τις λεξεις. Ορισε μου σε παρακαλω την λεξη κουλτουρα.


    Όχι δεν παίζω!!! Θα προσπαθήσω να γίνω αντιληπτός.
    Κουλτούρα, είναι η καλλιέργεια του πνεύματος, η παιδεία αλλά και το σύνολο της πνευματικής παράδοσης και δημιουργίας ενός κοινωνικού συνόλου (ως συνώνυμο της λέξης πολιτισμός).

    Το μέλος chorrer στις 30-07-2006 στις 20:37 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ρωταω παλι λοιπον:
    Οσοι ΕΛΛΗΝΕΣ παιζουν και γραφουν ροκ, κι εχουν ροκ κουλτουρα συμφωνα παντα με αυτα που εχεις γραψει δεν ειναι μιμητες??


    Tο ροκ είναι ένα. Άρα και η κουλτούρα του είναι μία. Ο ροκάς είναι ροκάς …..παντού!!!! Δεν τίθεται θέμα λοιπόν “Ελληνικής ροκ κουλτούρας” και μην το περιχαρακώνεις το πράγμα. Μην το στενεύεις. Μην του βάζεις σύνορα. Όσοι λοιπόν (όποιοι και να ‘ναι) παίζουν και γράφουν ροκ, είναι απλά……ροκάδες!!!!


    Everybody must give something back, for something they get.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 30-07-2006 22:06 ]


    Orfeus
    30.07.2006, 20:59
    Το μέλος chorrer στις 30-07-2006 στις 20:46 έγραψε...
    Παράθεση:

    @orfeus
    Το διαβασα αφου απαντησα.......ωραια δεν διαφωνω, αρα ρωταω :

    Σε σχεση με τον ορισμο που εδωσες πιστευεις εσυ ή καποιος αλλος οτι το ροκ ανηκει στην αγγλικη κουλτουρα κι οχι στην αμερικανικη? Πιστευει καποιος οτι ειναι πνευματικη και παραδοσιακη μουσικη της αγγλιας.

    Επιπλεον, λες οτι το ροκ ειναι στην ελλαδα 40 χρονια, στην αγγλια ειναι παραπανω απο 60? Στην αμερικη ειναι πανω απο 70-80? Δηλαδη φτανουν 20 ή 40 χρονια διαφορας για να θεωρηθει μια μουσικη, παραδοση της μιας χωρας κι οχι της αλλης, οταν αυτη η μουσικη εχει ιστορια μικροτερη απο εναν αιωνα?

    Ταπεινα δικος σας, Ροκοσαυρος ο Ελληνικος

    www.tzelepis.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 30-07-2006 20:47 ]





    Μεγάλο θέμα ανοίγεις... και είμαστε και off topic. Καλύτερα να μεταφερθούμε στο "Τι είναι Ροκ" ή να ανοίξουμε κάποιο καινούργιο. Άσε με να το σκεφτώ λίγο, αλλά δεν μπορώ να απαντήσω τώρα.... Δεν έχω χρόνο....

    οκ?????


    pavel
    30.07.2006, 22:54
    Λοιπόν, φίλε chorrer...
    Δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό, όσο κι αν το προσπάθησα…
    Ως προς τα περί ROCK, με έχουν καλύψει όσα έγραψε ο faltsoo, αλλά
    σε πολύ μεγάλο βαθμό και ο orfeus…και έρχομαι να τονίσω κι εγώ με
    την σειρά μου, ότι η γνώμη του κάθε ενός, φυσικά και είναι σεβαστή…
    Όπως επίσης, ότι υπάρχουν κάποιοι κώδικες συμπεριφοράς, όπως πολύ σωστά επισημαίνει και ο orfeus, χωρίς τους οποίους γίνεται εξαιρετικά
    δύσκολο να κάνει κάποιος πειστική την υποστήριξη των θέσεών του…
    και εξηγούμαι:
    To να διαφωνείς, είναι φυσιολογικό. Το να προσωποποιείς την διαφωνία σου ,συνοδευμένη από Γαρνί ελαφράς ειρωνείας, απέναντι σε έναν άνθρωπο που είναι γνωστός σε όλους για το ήθος, την πραότητα και τις φιλικές του διαθέσεις, είναι σαφέστατα όχι και τόσο τιμητικό για σένα. Και μην αναρωτηθείς σε καμία περίπτωση, πού την είδα την ειρωνεία. Είναι πασιφανέστατη, σε αρκετά σημεία όσων γράφεις, αλλά,
    πέραν τούτου, έχω και προσωπική εμπειρία της «ικανότητάς» σου αυτής.
    Πρώτα απ’ όλα, πολύ καλά κάνεις και μποϋκοτάρεις τα τραγούδια που θεωρείς ότι υποβιβάζουν τα μέτρα και σταθμά που ισχύουν μέσα σου . Μόνο, που σου διαφεύγει, ότι ο ageras ΔΕΝ εργαζόταν εκείνη την ώρα, αλλά τραγούδησε ο άνθρωπος ότι τού έλεγε η ψυχούλα του.
    Συμφωνείς ή όχι με το τραγούδι, εκείνη την ώρα που φεύγεις, δεν μποϋκοτάρεις τον κάθε Δάντη , αλλά, απαξιώνεις εκείνον που τραγουδάει. Που επαναλαμβάνω, ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ εκείνη την ώρα, άρα τραγουδάει αυτό που εκείνος θέλει … όπως έκανες και εσύ στο beach party, το βράδι που ήθελες τρείς κιθάρες για πάρτη σου…Και ούτε είναι ο orfeus επιτροπή λογοκρισίας, να σου υπογράψει υπεύθυνη δήλωση, ότι δεν θα τραγουδηθεί κάτι που δεν θα σου αρέσει. Οσο για το αν είναι ο ageras συνάδελφός σου, μάλλον έχεις δίκιο…. Τι λέω… Σίγουρα έχεις δίκιο…
    Σε ότι αφορά εμένα, για κάτι που σου έγραψα παραπάνω, πρέπει να σου πώ, ότι το θεωρώ τιμή μου, το να έρθει κάποιος να μου δώσει
    συγχαρητήρια για τον τρόπο που τραγουδάω και παίζω. Και αν μάλιστα
    είναι και σχετικός, ακόμα περισσότερο. Τον ξέρουμε – δεν τον ξέρουμε
    όμως, είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ , να του πουλήσουμε πνεύμα, περνώντας το για εξυπνάδα, επειδή εκείνη την ώρα είμαστε στο επίκεντρο, η αδρεναλίνη ρέει, τα ξύδια επίσης, και η έπαρση μάς έχει κάνει να βλέπουμε τον κόσμο περίεργα… Μελαγχόλησα πολύ βαθειά, όταν σε είδα να ενεργείς τόσο λάθος, όπως εγώ όταν ξεκινούσα, στα 20 μου χρόνια, τότε που νόμιζα ότι είμαι το κέντρο του κόσμου… Αργότερα, έμαθα, και κατανόησα…
    Είμαι εκείνος, που ήρθε και σου είπε «Συγχαρητήρια, φίλε, μπράβο σου!!! Πολύ Ωραίος!!!» , για να εισπράξει την οινοπνευματώδη απάντηση… «Μην μου λες τέτοια, δεν βλέπεις ότι συνοδεύομαι»;;;
    Δεν έχω προσωπικό πρόβλημα μαζί σου. Πώς θα μπορούσα, άλλωστε… Απλά σου επισημαίνω, πόσο εύκολο είναι να αυτομειωθείς
    από μία φράση… Ευχαριστώ…
    Y.Γ.
    ...Μιάς και φεύγω αύριο Δευτέρα , να κάνω κι εγώ τις διακοπές μου, δεν θα μπορέσω να ξαναμπώ στο site πριν απο τις 22 του Αυγούστου. Μετά απο την ημερομηνία αυτή, δεν έχω καμμία αντίρηση να συζητήσω μαζί σου, για οποιαδήποτε ένσταση, ή συζήτηση. Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού...