ελληνική μουσική
    587 online   ·  210.848 μέλη

    Ελληνική rock αναζωπύρωση!

    sintorin
    21.07.2006, 02:48
    Το μέλος Orfeus στις 21-07-2006 στις 00:41 έγραψε...
    Παράθεση:

    1) Το rock δεν είναι Ελληνικό, αλλά Ελληνόφωνο!!!

    2) Τα "αγγλάκια" διδάσκουν rock, γιατί προέρχονται από τόπο με κουλτούρα και υπάρχουν βέβαια σπουδαίες Βρετανικές μπάντες σήμερα. Όποιος "ακούει" και ασχολείται ....ανακαλύπτει!!! Η Βρετανία είναι Μάνα!!!! Γεννάει!!!

    3) Οι Αμερικάνοι (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων), είναι δεύτεροι. Θα ακολουθούν τους Βρετανούς ....πάντοτε!!!




    Sugnomi file, ala oti exoun paragei oi Egglezoi, me ton diko tous tropo fusika, proerxetai apo amerikaniko blues kai rock. Apo tous protous eitan o Chuck Berry, Billy Hailey, Little Richard, Fats Domino amerikanoi stin dekaetia tou 50. To vretaniko rock einai eksisou kalo, ala rotise opio megalo egglezo rock mousiko kai tha sou pei oti to amerikaniko rock'n'roll kai blues ksekinise ola gia autous. Tora milame gia Beatles, Cream, The Who, Led Zep, Deep Purple akoma kai Black Sabbath, gia tous protoporous tou rock, xoris to roll.
    Otan o Jimi Hendrix epaikse gia proti fora sto Londino, kai peigan oi John Lennon, Eric Klapton, Pete Townsend, Jeff Beck na ton doun giati ton eixan akousta, epathan plaka kai skeftikan na afisoun tin mousiki, giati apo oti exo dei na lene, aisthanontousan erasitexnes se sugrisi me ton Hendrix.
    Oi aggloi exoun paragei para polu upsilis piotita rock mousiki, pou oloi tin kseroun, ala vrisko oti ta teleutaia xronia pasxoun apo rock dimiourgikotita.
    Na sou po tin alithia, vrisko oti einai pragmatika tromeroi se oti afora danse, acid jazz, atmospheriki, lounge mousiki, akoma kai hip hop sto opio kata ti gnomi mou einai pragmatika oi kaluteroi. Kseroun akrivos pos na sundiasoun diaforetika styl mousikis, se ena sunolo polu prototipo kai kalomeletimeno.
    Einai san na exoun afisei to rock, kai na asxolountai polu me nea styl mousikis, giati oi amerikanoi exoun parei tin protoporia me ta nea styl rock pou exoun dimiourgisei.

    Feeling the universal beat.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 21-07-2006 03:01 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 21-07-2006 03:37 ]


    Orfeus
    21.07.2006, 06:31
    Δεν διαφωνώ περί Chuck Berry κλπ. Έχω όμως την άποψή μου για τη συνέχεια και την εξέλιξη της rock σκηνής.

    Παρεπιμπτόντως, όλες οι μπάντες που αναφέρεις είναι Βρετανικές.

    Υ.Γ.
    Το παράδειγμα (Hendrix) που αναφέρεις, δεν μου λέει κάτι.
    Άν σκεφτούμε δηλαδή ότι ο Hendrix διαμόρφωσε το στυλ του, όταν και αφού άκουσε τον Μανώλη Χιώτη να παίζει, πρέπει να συμπεράνουμε ότι..... (η προέκταση ....δικιά σου)

    ;



    Everybody must give something back, for something they get.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 21-07-2006 06:38 ]


    nikos_f3n
    21.07.2006, 09:44
    H δικια μου αποψη ειναι καθετη. Δεν αξιζει το ροκ στην Ελλαδα και γενικα δεν υπηρξε ποτε μουσικη σε αυτην την χωρα. Γιατι σε μια χωρα που δεν ειναι ικανη για τιποτα πρεπει να υπαρχει καλη μουσικη; Αυτοι που ελεγχουν την ελληνικη μουσικη απλα θελουν να χαντακοσουν την ροκ και να φερουν μπροστα την καλομοιρα και την βισσυ, αλλα αφου το δεχονται τα χαζα ελληνακια τοτε γιατι να μη το κανουν. Μονο για μπουζουκια και σκυλαδικα ειμαστε. Και προσωπικα πιστευω οτι η Αμερικανικη ροκ μουσικη ειναι 1 επιπεδο πανω απο ολους τους αλλους παρολο που υπαρχει μια παγκοσμια παρακμη της ροκ μουσικης εδω και καμμια 10αρια χρονια.
    Antonisdr
    21.07.2006, 11:37
    File Νikos_f3n, giati eisai toso kathetos? Den exei vgalei mpantes kales h xora? 'H mhpws den exeis asxolithei kai exei akousei 2-3 sygkrothmata ola kai ola kai krineis apo auta? Exoun yparxei mpantes pou axizan na kanoun kai to vhma sto exwteriko, kai kapoies apo autes eixan kanei kati mikra vhmatakia, alla einai diskolo gia mia mpanta pou xekinaei apo mia mikrh xora na to petyxei auto. Me exeresh tous Aphrodite's Child pou thn eixan kanei gia exw apo thn arxh kai einai sigoura oti kalhtero exei vgalei h xora, exoume akoma tous Socrates, tous Last Drive, tous Make Believe, tous Closer, oi La Tulipe Noire, oi Blues Wire, oi Purple Overdose,akoma an einai na poume kai kati pio pop, autoi pou pigan na kanoun kati prosfata, Raining Pleasure. Kai yparxoun kai arketes akoma mpantes pou eite mporesan na vgoun exw kai na hxografisoun 'h na symetexoun me kapio komati tous se kapoia sylogh toy exwterikou.
    Mh ta isopedonoume ola. Den leei. Apla h ellhnikh glwssa einai dyskolo na akoustei ekso, opote mono kapoies agklofwnes mpantes to epidiokoun auto. Alla otan den ths ypostirizei prwta prwta to koino ths xoras pou katagete, na exei mia vash, pws na petyxei exw.
    Oi perissoteroi pou akoune rock sthn Ellada, exoun kolisei mono me mpantes tou exwterikou, kai den vlepoun ti ginete dipla tous, sto meros tous, kai malista poloi to katakrynoun. Auto einai xenomania
    vero
    21.07.2006, 11:46
    ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Το καινουργιο απορροφα το παλιο=η εξελιξη
    chorrer
    21.07.2006, 12:13
    @orfeus
    Αν και δεν το περιμενα σε οτι αφορα το αμερικανικο και το αγγλικο ροκ, συμφωνω απολυτως με τον sintorin.......Και να προσθεσω και κατι ακομα, οι purple,sabbath,zepelin μπορει να ηταν αγγλοι αλλα παιζουν καθαρα αμερικανικο ροκ ενω οι nirvana αν κι αμερικανοι επαιζαν αγγλικο στυλ. Ειτε το θελετε ειτε οχι στο ροκ υπαρχουν 2 σχολες : Η Αμερικανικη (που ειναι και η original) και η αγγλικη (που αν και καλη , δεν εχει και πολλα να πει οσον αφορα το ροκ).

    @sintorin
    Αν και συμφωνω μαζι σου στα παραπανω, διαφωνω σε οτιδηποτε εχεις πει για το ελληνοφωνο ροκ αλλα νομιζω οτι με υπερκαλυψαν οι anthos και adonisdr

    @nikos_f3n
    Ρε μεγαλε χαλαρωσε λιγο, οχι και δεν εβγαλε μουσικη η ελλαδα, η δικια σου αγνοια δεν μπορει να γινει κριτηριο για τα ελληνικα δρωμενα. Δωσε οποιοδηποτε τραγουδι θες αγγλοφωνου ροκ και θα σου βρω ελληνικο αναλογης δυσκολιας/ποιοτητας/στιχου/κ.λ.π.

    @ολους εσας τους "λατρεις" του αγγλοφωνου ροκ
    Ρε παιδια μπορει να σας την σπαει οτι ο κοσμος προτιμαει το ελληνικο ροκ αλλα τι να κανουμε, το ξαναπαμε το ροκ μιλαει για προβληματα , φτωχεια κι αδικια,(μιλαει και για αγαπη,κ.λ.π.) Το αγγλοφωνο ροκ μιλαει για τα προβληματα των Αγγλων, των Αμερικανων, το ισπανοφωνο για τα ισπανικα, και το ελληνικο για τα ελληνικα.....Τοσο απλα ειναι τα πραγματα........Μιλησατε για το hendrix και τους cream , σας παρακαλω να παραθεσετε τους στιχους απο το foxy lady ή το...(γ***το δεν θυμαμαι τιτλο) απο cream, μοιαζει με ενα του hendrix anyway.......Να διαβασουμε ολοι μαζι τι λεει μεσα.....Μετα ελατε να ξαναμιλησουμε για ελληνικο και ξενο ροκ και για ποιοτητα......Κι επιτελους οσοι εχετε κολησει μονο στο μουσικο μερος της ροκ, μην μας πρηζετε αλλο ,,νομιζω οτι καταλαβατε τι εννοουμε εμεις με τον ορο "ροκ"......ή μηπως νομιζετε οτι θα μας ανοιξετε τα ματια να δουμε την πραγματικοτητα?? Το ροκ γεννηθηκε κι εζησε απο ανθρωπους σας κι εμας, κι απο εμας θα πεθανει παλι, κι εσεις δεν θα παψετε ποτε να ειστε απλοι θεατες που θα αναρωτιουνται γιατι ειμαστε οπως ειμαστε........επιπλεον οσοι απο εσας ειστε και μουσικοι πεστε μου ποτε γουσταρετε σε μια συναυλια: Οταν απο κατω οι πιτσιρικαδες χτυπιουνται σαν τρελλα και τραγουδανε ουρλιαζοντας ή οταν καθονται σε τραπεζακια ,μιλαμε μεταξυ τους κι οταν τελειωνει το τραγουδι χειροκροτανε συγκαταβατικα......Αν προτιματε το δευτερο τοτε μαλλον σε λαθος τοπικ μπηκατε να μιλησετε για το ροκ.

    Ταπεινα δικος σας , Ροκοσαυρος ο Ελληνικος

    Οταν κατι περιμενεις να παει καλα θα στραβωσει, οταν περιμενεις κατι να παει στραβα τοτε θα παει χαλια!!!


    www.musicheaven.tzelepis.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 21-07-2006 12:15 ]


    sintorin
    21.07.2006, 12:18
    Το μέλος Orfeus στις 21-07-2006 στις 06:31 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν διαφωνώ περί Chuck Berry κλπ. Έχω όμως την άποψή μου για τη συνέχεια και την εξέλιξη της rock σκηνής.

    Παρεπιμπτόντως, όλες οι μπάντες που αναφέρεις είναι Βρετανικές.

    Υ.Γ.
    Το παράδειγμα (Hendrix) που αναφέρεις, δεν μου λέει κάτι.
    Άν σκεφτούμε δηλαδή ότι ο Hendrix διαμόρφωσε το στυλ του, όταν και αφού άκουσε τον Μανώλη Χιώτη να παίζει, πρέπει να συμπεράνουμε ότι..... (η προέκταση ....δικιά σου)

    ;



    Everybody must give something back, for something they get.....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 21-07-2006 06:38 ]




    Isos den eimoun safes, ala apo sunentukseis pou exo dei stin tileorasi oles autes oi agglikes mpantes, exoun pei oti peiran tin empneusi tous apo amerikaniki rock'n'roll kai blues. Auta eitan ta akousmata tous, kai ftiaksan tin diki tous mousiki.
    Anafera ton Hendrix, giati eixe kai autos mia megali epiroei sto vretaniko rock.
    Epaize me ena styl, pou kanenas apo tin agglia den eixe skeftei. Poloi epireastikan apo auto.
    Sto eksoteriko i tileorasi milaei kai dixnei pola ntokoumenta epano sti mousiki rock, kai tis rizes tou. Kati to opio einai aniparkto stin ellada, efoson fusika i ellada den exei na kanei tipota me to rock. Auta pou sou leo, den einai pragmata pou efeureto, einai pragmata pou exoun pei o Clapton, Townsend, kai aloi gnostoi se tileoptikes sunenteukseis.
    nikos_f3n
    21.07.2006, 12:21
    "@nikos_f3n
    Ρε μεγαλε χαλαρωσε λιγο, οχι και δεν εβγαλε μουσικη η ελλαδα, η δικια σου αγνοια δεν μπορει να γινει κριτηριο για τα ελληνικα δρωμενα. Δωσε οποιοδηποτε τραγουδι θες αγγλοφωνου ροκ και θα σου βρω ελληνικο αναλογης δυσκολιας/ποιοτητας/στιχου/κ.λ.π."

    Προσωπικη μου αποψη ετσι. Απλα δεν μου αρεσει η ελληνικη μουσικη γενικοτερα και δεν κρινω σαν μουσικος αφου δεν ξερω πολλα πραγματα απλα κρινω αυτο που ακουω σαν ακροατης ! Δεν υπαρχει ελληνικο ροκ κομματι που να με ανατριχιασει. Αυτο ειναι ολο. Φιλικα
    chorrer
    21.07.2006, 12:35
    @nikos f3n
    Παντα φιλικα οταν δεν ακους κατι, δεν μπορεις να εισαι και καθετος. Επισης ειναι αλλο το να μην σου αρεσει η ελληνικη μουσικη (πραγμα σεβαστο) κι αλλο η δηλωση οτι δεν υπαρχει ελληνικη μουσικη!!


    nikos_f3n
    21.07.2006, 12:40
    Σωστα. Το εθεσα λαθος
    Απο τις πολλες μπυρες χικ, θα μεθυσουμε χικ χικ
    chorrer
    21.07.2006, 12:43
    Ε ...και???



    Orfeus
    21.07.2006, 16:15
    Το μέλος chorrer στις 21-07-2006 στις 12:13 έγραψε...
    Παράθεση:

    @ orfeus
    Αν και δεν το περιμενα σε οτι αφορα το αμερικανικο και το αγγλικο ροκ, συμφωνω απολυτως με τον sintorin....... Και να προσθεσω και κατι ακομα, οι purple, sabbath, zepelin μπορει να ηταν αγγλοι αλλα παιζουν καθαρα αμερικανικο ροκ ενω οι nirvana αν κι αμερικανοι επαιζαν αγγλικο στυλ. Ειτε το θελετε ειτε οχι στο ροκ υπαρχουν 2 σχολες : Η Αμερικανικη (που ειναι και η original) και η αγγλικη (που αν και καλη , δεν εχει και πολλα να πει οσον αφορα το ροκ).


    Δημήτρη, να μου επιτρέψεις (“είτε το θέλεις είτε όχι”) να έχω το δικαίωμα της άποψής μου και να είμαι λάτρης του Αγγλικού (και όχι του Αγγλόφωνου) Rock.


    stratocasteros
    21.07.2006, 23:39
    Δράττομαι της ευκαιρίας με σκοπό... λίγη διαφήμηση,
    Αν δε βαριέστε κλικάρετε στο link...

    http://www.musicwave.gr/el/members/member_info.asp?cat_id=1&id=1411&show=p
    Antonisdr
    22.07.2006, 00:14
    Sintorin, to oti den asxolitai h tv me thn rock sthn ellada, den shmenei oti sthn Ellada den yparxei rock. Alla sto oti ta sygkrothmata exoun apofasisei na akolouthisoun auth thn grammh enantia sthn emporeumatopoihsh ths mousikhs tous, kai na kratithoun makria apo ths kameres ths tv. Kai kala kanoun, giati diladi na paroun meros se auth thn hlithiothta pou ekfrazei h tv. Fantasou na dixnei thn Vandh kai th Vish na maliotraviontai kai sto kapaki na dixnei p.x. kati gia tous Endelexeia, tha htan fysiko anamenomeno meta na tous valeis sto idio saki.
    Paleotera, pou h tv den eixe ftasei se auth thn katantia, yphrxan kapioi sovaroi kalitexnes pou evgenan sto giali, pleon oute na to skeftoun. p.x. Sidhropoulos, Litis, Poulikakos, Tsigkos k.a.
    Apla sto parelthon efage akyro arketes fores h tv apo rock mpantes, opws oi Trypes, kai stamathsan na asxolountai me thn ellhnikh rock. Kai kala kanoun, den xreiazetai.
    sintorin
    22.07.2006, 02:08
    Το μέλος Antonisdr στις 22-07-2006 στις 00:14 έγραψε...
    Παράθεση:

    Sintorin, to oti den asxolitai h tv me thn rock sthn ellada, den shmenei oti sthn Ellada den yparxei rock. Alla sto oti ta sygkrothmata exoun apofasisei na akolouthisoun auth thn grammh enantia sthn emporeumatopoihsh ths mousikhs tous, kai na kratithoun makria apo ths kameres ths tv. Kai kala kanoun, giati diladi na paroun meros se auth thn hlithiothta pou ekfrazei h tv. Fantasou na dixnei thn Vandh kai th Vish na maliotraviontai kai sto kapaki na dixnei p.x. kati gia tous Endelexeia, tha htan fysiko anamenomeno meta na tous valeis sto idio saki.
    Paleotera, pou h tv den eixe ftasei se auth thn katantia, yphrxan kapioi sovaroi kalitexnes pou evgenan sto giali, pleon oute na to skeftoun. p.x. Sidhropoulos, Litis, Poulikakos, Tsigkos k.a.
    Apla sto parelthon efage akyro arketes fores h tv apo rock mpantes, opws oi Trypes, kai stamathsan na asxolountai me thn ellhnikh rock. Kai kala kanoun, den xreiazetai.


    Ego aplos anefera kati pou eida gia tin istoria tou rock sto eksoteriko. Den me niazei katholou ean i elliniki tileorasi den asxoleite me to rock, i oi rokades den theloun na vgoun stin tileorasi. Diko tous dikaioma.

    Feeling the universal beat.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 22-07-2006 02:09 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 22-07-2006 02:21 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 22-07-2006 02:26 ]


    sintorin
    22.07.2006, 02:46
    Το μέλος chorrer στις 21-07-2006 στις 12:13 έγραψε...
    Παράθεση:


    @sintorin
    Αν και συμφωνω μαζι σου στα παραπανω, διαφωνω σε οτιδηποτε εχεις πει για το ελληνοφωνο ροκ αλλα νομιζω οτι με υπερκαλυψαν οι anthos και adonisdr

    Exeis apolutos to dikaioma na diafoneis mazi mou, opos kai ego diafono mazi sou..
    Παράθεση:

    @ολους εσας τους "λατρεις" του αγγλοφωνου ροκ
    Ρε παιδια μπορει να σας την σπαει οτι ο κοσμος προτιμαει το ελληνικο ροκ αλλα τι να κανουμε, το ξαναπαμε το ροκ μιλαει για προβληματα , φτωχεια κι αδικια,(μιλαει και για αγαπη,κ.λ.π.) Το αγγλοφωνο ροκ μιλαει για τα προβληματα των Αγγλων, των Αμερικανων, το ισπανοφωνο για τα ισπανικα, και το ελληνικο για τα ελληνικα.....Τοσο απλα ειναι τα πραγματα........Μιλησατε για το hendrix και τους cream , σας παρακαλω να παραθεσετε τους στιχους απο το foxy lady ή το...(γ***το δεν θυμαμαι τιτλο) απο cream, μοιαζει με ενα του hendrix anyway.......Να διαβασουμε ολοι μαζι τι λεει μεσα.....Μετα ελατε να ξαναμιλησουμε για ελληνικο και ξενο ροκ και για ποιοτητα......Κι επιτελους οσοι εχετε κολησει μονο στο μουσικο μερος της ροκ, μην μας πρηζετε αλλο ,,νομιζω οτι καταλαβατε τι εννοουμε εμεις με τον ορο "ροκ"......ή μηπως νομιζετε οτι θα μας ανοιξετε τα ματια να δουμε την πραγματικοτητα?? Το ροκ γεννηθηκε κι εζησε απο ανθρωπους σας κι εμας, κι απο εμας θα πεθανει παλι, κι εσεις δεν θα παψετε ποτε να ειστε απλοι θεατες που θα αναρωτιουνται γιατι ειμαστε οπως ειμαστε........επιπλεον οσοι απο εσας ειστε και μουσικοι πεστε μου ποτε γουσταρετε σε μια συναυλια: Οταν απο κατω οι πιτσιρικαδες χτυπιουνται σαν τρελλα και τραγουδανε ουρλιαζοντας ή οταν καθονται σε τραπεζακια ,μιλαμε μεταξυ τους κι οταν τελειωνει το τραγουδι χειροκροτανε συγκαταβατικα......Αν προτιματε το δευτερο τοτε μαλλον σε λαθος τοπικ μπηκατε να μιλησετε για το ροκ.

    Enas anthropos exei poles aisthisis. Mporei na aisthanthei Xara, thlipsei, sexoualikos, thumomenos, apogoiteumenos klp. Fusiko einai kai to rock na milaei gia ola auta ta pragmata, kai na exei tin mousiki apo piso, pou sou dinei tin aisthisi ton stoixon pou kapios tragoudaei. I piotita einai olo ena paketo, file. Den einai mono oi stixoi, i mono i mousiki. I zoi den einai mono stenoxoria kai klamata.
    Mia erotisi gia osous akousan kseno rock gia proti fora. Ti einai auto pou tous travikse amesos; Ta logia, i h mousiki; Den nomizo oloi na milane agglika oste na katalavoun ti lene ta tragoudia.

    Feeling the universal beat.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 22-07-2006 02:47 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 22-07-2006 02:49 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 22-07-2006 02:55 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 22-07-2006 03:12 ]


    chorrer
    22.07.2006, 13:00
    Το μέλος Orfeus στις 21-07-2006 στις 16:15 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δημήτρη, να μου επιτρέψεις (“είτε το θέλεις είτε όχι”) να έχω το δικαίωμα της άποψής μου και να είμαι λάτρης του Αγγλικού (και όχι του Αγγλόφωνου) Rock.


    Καλε μου φιλε orfeus μαλλον το παρερμηνεψες ....Εννοουσα οτι το ροκ γενικοτερα εχει 2 σχολες την αγγλικη και την αμερικανικη ,και δεν ειναι ουτε δικο μου ουτε κανενος αλλου δικαιωμα να σου απαγορευσει ή να σε κατακρινει επειδη εισαι λατρης της αγγλικης σκηνης κι οχι της αμερικανικης.

    @Γενικως
    ασχετο, αλλα μηπως εχουμε βγει λιγο εκτος τοπικ? Το θεμα ειναι αν υπαρχει ελληνικη ροκ αναζωπυρωση κι οχι αν υπαρχει ελληνικη ροκ ή αν η αμερικανικη ειναι καλυτερη απο την αγγλικη??
    ......Βεβαια , οχι οτι με χαλαει να μιλαμε γενικως για την ροκ κι ας διαφωνουμε..........Που θα παει ? Θα σας Βαλω μυαλο στο τελος (αχαχαχααχαχ, ελα μια πλακιτσα εκανα)


    Οταν κατι περιμενεις να παει καλα θα στραβωσει, οταν περιμενεις κατι να παει στραβα τοτε θα παει χαλια!!!


    www.musicheaven.tzelepis.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 22-07-2006 13:03 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 22-07-2006 13:07 ]


    Orfeus
    22.07.2006, 13:11
    Το μέλος chorrer στις 22-07-2006 στις 13:00 έγραψε...
    Παράθεση:

    Καλε μου φιλε orfeus μαλλον το παρερμηνεψες ....Εννοουσα οτι το ροκ γενικοτερα εχει 2 σχολες την αγγλικη και την αμερικανικη ,και δεν ειναι ουτε δικο μου ουτε κανενος αλλου δικαιωμα να σου απαγορευσει ή να σε κατακρινει επειδη εισαι λατρης της αγγλικης σκηνης κι οχι της αμερικανικης.

    @Γενικως
    ασχετο, αλλα μηπως εχουμε βγει λιγο εκτος τοπικ? Το θεμα ειναι αν υπαρχει ελληνικη ροκ αναζωπυρωση κι οχι αν υπαρχει ελληνικη ροκ ή αν η αμερικανικη ειναι καλυτερη απο την αγγλικη??
    ......Βεβαια , οχι οτι με χαλαει να μιλαμε γενικως για την ροκ κι ας διαφωνουμε..........Που θα παει ? Θα σας Βαλω μυαλο στο τελος (αχαχαχααχαχ, ελα μια πλακιτσα εκανα)


    Οταν κατι περιμενεις να παει καλα θα στραβωσει, οταν περιμενεις κατι να παει στραβα τοτε θα παει χαλια!!!

    www.musicheaven.tzelepis.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 22-07-2006 13:03 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 22-07-2006 13:07 ]





    Να με συμπαθάς τώρα, αλλά (αφού η γνώμη σου είναι ότι ο όρος "Ελληνικό Rock" είναι υπαρκτός), θα λείψω αρκετά από αυτό το τόπικ. Λέω να ασχοληθώ με το Κινέζικο .....Φλαμένγκο!!!!


    chorrer
    22.07.2006, 13:29
    @orfeus
    Χμμ....Εγω μιλησα για ελληνοφωνο ροκ κι οχι ελληνικο αλλα δεν πειραζει...............παρεπιμπτοντως, νομιζω οτι δεν θα σε ενθουσιασει και πολυ το κινεζικο φλαμενγκο....Θυμιζει παρα πολυ ισπανια......Οπως οταν ακους αγγλικο ροκ και νομιζεις οτι εισαι στην αμερικη?? Καταλαβαινεις τι εννοω νομιζω.....

    Antonisdr
    23.07.2006, 13:45
    Re paidia, otan lew ELLHNIKO ROCK sto topic, den diaxorizw, ellhnofwno 'h agklofwno. Milaw gia rock mousikh pou paizetai apo ellhnika group. Otan leme Ellhniko Rock, auto enooume. Ti dhladh, osa ellhnika group exoun agklofwno stixo, einai xeno rock. Egw etsi to thetw to Ellhniko Rock. Mh kolate sto onoma Ellhniko rock, exetai katalavei pisteuw gia pia skhnh milaw.