ελληνική μουσική
    532 online   ·  210.840 μέλη

    Ελληνική rock αναζωπύρωση!

    Timandra
    24.07.2006, 19:44
    Το μέλος chorrer στις 13-07-2006 στις 16:10 έγραψε...
    Παράθεση:

    @adonisdr
    Μια ιστοριουλα απο τα παλια:
    ......Καπου κατα το 1996 (δεν θυμαμαι και πολυ καλα, σορυ) , ενας πολυ καλος φιλος και κιθαριστας στη τοτε μπαντα μου δουλευε σε ενα δημοτικο στουντιο στη θεσ/νικη. Του εγινε λοιπον προταση απο τον Σαλβαντορ να παιξει με τα Μωρα στη φωτια στο νεο δισκακι τους. Ο κιθαριστας δεχθηκε και ξεκινησε να κανει προβες μαζι τους....Μετα απο κανα μηνα περιπου , οδηγημενος απο το κολλημα που ειχα με τα παλια τους τραγουδια , του ζητησα αν γινετε να παρακολουθησω μια προβα τους. Δεχθηκε κι ετσι στην επομενη προβα τους ημουν στο control room του στουντιο (αγκαλια με μια κασα μπυρες ) να παρακουθησω την "ιδιωτικη Συναυλια" του μεχρι τοτε αγαπημενου μου συγκροτηματος......Αφου ειχανε παιξει κανα 2ωρο περιπου και κανανε διαλειμα εκεινη τη στιγμη , ρωτησα δειλα τον Σαλβαδορ αν γινετε να παιξουν το "κατω στη πολη", ο οποιος και συμφωνησε(δυστυχως)........ξεκινησαν λοιπον το τραγουδι και την ωρα που εφτασαν στο ρεφραιν , ο αδερφος του σαλβαντορ (Ντραμερ του συγκροτηματος στο παλιο τους δισκακι) εκανε ενα λαθακι και σταματησαν το κομματι.....Δοκιμασε ακομα μια φορα να παιξει το ρυθμο στο ρεφραιν κι αφου απετυχε παλι , πεταξε τις μπαγκετες κατω και ειπε την εξης φραση (που θα με κυνηγαει σε ολη την υπολοιπη ζωη μου): Ελα ρε μαλακες , τις μαλακιες που παιζαμε πιτσιρικαδες θα παιζουμε τωρα?........
    Αυτο που με πειραξε δεν ηταν τοσο η σταση του ντραμερ οσο το γεγονος οτι ο Σαλβαντορ συμφωνησε........Αυτοι ειναι οι θεοι του ροκ στην ελλαδα!!!! Και το λυπηρο ειναι οτι εχω κι αλλες τετοιες ιστοριες (προσωπικες και μη) για αλλα μεγαλα ονοματα στο χωρο του ροκ.....
    Ομως το μεγαλο προβλημα δεν ειναι οι καλλιτεχνες, αυτοι ουτως ή αλλως την δουλεια τους κανουν κι αν καποιοι διαφερουν δεν νοιαζοντε ιδιαιτερα για τον κοσμο......Το μεγαλο προβλημα ειναι οι ακροατες, που δεν εχουν πια καθολου κριτικη σκεψη και μουσικη παιδεια με αποτελεσμα να χανετε η ουσια της καθε ιδεολογιας και της καθε μουσικης. Κι αυτο δεν συμβαινει μονο στο ροκ αλλα και στις υπολοιπες μουσικες-ιδεολογιες.
    π.χ. Αν εβγαινε ο σφακιανακης να τραγουδησει σε μια πιστα το 85 , οι τοτε θαμωνες θα του ειχαν πεταξει πιατα στοι κεφαλι ή θα τον ειχαν σπασει στο ξυλο. Γιατι οι σκυλαδες μπορει να ηταν οτι ηταν αλλα δεν σηκωναν μυγα στο σπαθι τους και δε γουσταραν τα ντεμεκ.
    Επισης αν τα σπαθια εβγαιναν να τραγουδησουν την ιδια εποχη, το κοινο απο κατω θα τους ειχε πεταξει μπουκαλια και θα τους γιουχαριζε για το χαλι που ειχαν οι συναυλιες τους.
    Αλλα στη σημερινη εποχη που εχει πια πέραση το στυλακι "ακουω το παντα, ειμαι ανοιχτομυαλος, δεν βαζω ταμπελες" ειναι πολυ ευκολο να κανει καριερα οπουδηποτε ο καθενας αρκει να εχει τις καταλληλες γνωριμιες.
    Το θεμα τελικα ειναι οτι δεν θα επρεπε να μιλαμε για ταμπελες αλλα για το αν εχουμε ταυτοτητα ή οχι.


    @timandra
    Καταρχην σορυ για το "φιλε μου"
    .....Φιλη timandra λοιπον εγω δεν υπονοησα οτι ακους ή εισαι ροκ (αν και στο προφιλ σου , δηλωνεις οτι ακους και ροκ)
    .....Αν υποστηριζεις οτι δεν εισαι ροκ με τι ιδιοτητα σχολιαζεις το ροκ και με τι κριτηρια επιλεγεις τα τραγουδια που θεωρεις ροκ??
    ....Το αν ειναι καποιος ροκ ή οχι , ειναι πολυ ευκολο να φανει σε καποιον αλλο ροκα. Ειναι σαν πηγαινεις στην Αγγλια και να μιλας αγγλικα , μπορει να τα μιλας αψογα , ομως ακομα κι ο τελευταιος αγραμματος αγγλος θα καταλαβει οτι δεν εισαι αγγλιδα. Μπορει να δηλωσεις οτι εισαι τρομερος κιθαριστας αλλα αυτοι που ειναι οντως μουσικοι θα καταλαβουν το αν εισαι ή οχι.
    ....θελεις ενα παραδειγμα εξελιξης κι ενα μεταλαξης?
    Οι Τρυπες απο τον πρωτο μεχρι και τον τελευταιο δισκο τους παιζουν γνησιο ροκ ( αν κι εμενα δεν μου πολυαρεσαν οι τελευταιοι τοσο πολυ, αλλα αυτο ειναι οντως υποκειμενικο). Μπορει να ξεκινησαν μονο με κιθαριστικους ηχους και με κλασικο αγγλικο στυλ παιξιματος αλλα στη συνεχεια προσθεσαν πληκτρα και λουπες και στοιχεια new metal στα τραγουδια τους. Παντως σε καμια περιπτωση δεν αλλαξαν τον αρχικο τους ηχο και το αρχικο τους στυλ, απλα το εξελιξαν.
    Ο παπακωνσταντινου (κι ο Νταλαρας σε αλλους χωρους βεβαια), ειναι καλαμια στον ανεμο. Παει παντα οπου πηγαινει η μοδα......Αν ειναι must το σκληροπυρηνικο ροκ, τραγουδαμε τετοια τραγουδια....Αν ειναι μοδα το εντεχνο , τοτε βρισκουμε καλλιτεχνες του ειδους και κανουμε συνεργασια μεχρι να βγαλουμε αναλογο δισκο
    Αν ακουσεις τρυπες ή τσακνη θα δεις οτι απο τον πρωτο μεχρι και τον τελευταιο δισκο τους υπαρχει μια συνεχεια στη μουσικη τους , μια εξελιξη ( ή εστω μια στασιμοτητα οσον αφορα τον τσακνη).
    Αν ακουσεις Παπακωνσταντινου ή μωρα στη φωτια , τοτε και τωρα , νομιζεις οτι ακους αλλο συγκροτημα , τελειως διαφορετικο στυλ παιξιματος, τελειως πλαστικο και ψευτικο , αν τωρα εισαι και ροκας πολλα χρονια μπορεις πολυ ευκολα να κρινεις τη διαφορα του παυλου απο τον μαχαιριτσα , του λακη με τα ψηλα ρεβερ απο τον παπακωνσταντινου, του Νικολα απο τον θεοτοκατο, τις Τρυπες απο τα Σπαθια, τους Μαυρη Μαγιονεζα απο τις δυτικες Συνοικιες .......Κι αν θελεις και στο εντεχνο την διαφορα του μαλαμα απο τον κοτσιρα, του ιωανιδη απο τον μπαση....κ.λ.π.

    Τελικα το μονο που λεω ειναι οτι αν δεν εισαι ροκ (κι αφου μαλιστα το δηλωνεις ) γιατι δεν το αφηνεις το καημενο στην ησυχια του. Κι οταν λεω εσυ, εννοω ο καθε εσυ.....Κι ενταξει θελεις να πεις την γνωμη σου, τουλαχιστον δεν μπορεις να το κανεις λιγο πιο συγκαταβατικα κι οχι τοσο περιτρανα λες κι εχεις πιασει το νοημα του κοσμου (παντα για το ροκ αναφερομαι, που υποτιθετε οτι ο καθε εσυ δεν ασχολησαι με το αθλημα)......



    Ω ρε γλέντια που 'χασα!!!Γενικότερα είμαι καυστική και σε τραβηγμένες περιπτώσεις αγγίζω και τα όρια του "είρωνα",αλλά στην προκειμένη θα είμαι κόσμια...Για να μπω κατευθείαν στο ψητό,λέω το εξής:Το ότι ακούω ροκ μουσική δε σημαίνει ότι είμαι και ροκ.Αναφέρθηκε ότι το ροκ είναι φιλοσοφία.Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ "μικρό" για να κατανοήσω και να ενστερνιστώ σε πολύ βάθος μια φιλοσοφία.Το ίδιο θεωρώ και για πολλούς εδω μέσα.Παλιότερα είχα την ανάγκη να ανήκω σε μια ομάδα,να κουβαλάω μια ταμπέλα.Πλέον δεν την έχω.Από ό,τι βλέπω όμως την έχεις εσύ.Δεν το κατακρίνω,το θεωρώ απλώς μια αδυναμία.Θέλεις να μου βάλεις την ταμπέλα του ροκ βάλτη,δεν θέλεις μην τη βάζεις.Σε καμιά όμως περίπτωση δεν σε τιμά (για μένα τουλάχιστον) να επιδεικνύεσαι στα όσα νομίζεις ότι γνωρίζεις (και μπορεί και να ισχύει,δεν σε ξέρω) για τη ροκ καθώς και να αφαιρείς ως άλλος Πλάτων το δικαίωμα κάποιου που ούτε καν ξέρεις και ούτε καν σου περνά περί τίνος πρόκειται να μιλά για ροκ μουσική σε ένα θεματάκι στο Music Heaven(λες και μιλάει επί παντός του επιστητού).Διαφώνησα η Καρδιτσιώτισσα και σε τσίτωσα!!!Σε όλα τα επόμενα σχόλια και απαντήσεις σου στο προκείμενο θέμα διακρίνεται μονίμως ένα "εγώ".Το συμπέρασμα το βγάζεις μόνος σου.Ίσως να έχεις δει,να έχεις ακούσει και να έχεις δημιουργήσει πολλά πράγματα,αλλά "η σοφία στη σιωπή φαίνεται".Δημήτρη μου,λυπάμαι που θα το πω,αλλά κάτι τέτοια βλέπω και εγκαταλείπω θεματάκια όμορφα που από την αρχή προορίζονταν για άλλου επιπέδου συζητήσεις.Ξεφεύγει από το θέμα η απάντηση,αλλά τη θεωρώ απαραίτητη.
    Από μια ταπεινή μη ροκ φίλη της ροκ και τους αντι-ροκ χαιρετισμούς της!(Έτσι για να διαφοροποιηθούμε λιγάκι από τα ταλέντα)

    Υ.Γ.:Δεν την πάλεψα την ειρωνεία!!!
    Orfeus
    24.07.2006, 21:53
    Λέω να το διαβάζω κι εγώ αυτό το topic, μήπως μάθω επιτέλους (αν και δεν είναι το θέμα του) τι είναι rock!!!


    Antonisdr
    24.07.2006, 23:01
    File Orfeus, an perimeneis na matheis apo auto to topic ti einai to rock, sothikes. Egw to anoixa to thema, alla oi perissoteres apantiseis einai asxetes peri tou thematos. Alla entaxei, den peirazei. Fash exei, kai pou xereis, mporei na bgei sto telos kati kalo.

    jorge
    25.07.2006, 00:22
    Εμένα γιατί μου αρέσει ο συγκεκριμένος διάλογος; Εχουν πολύ ενδιαφέρον όλες οι απόψεις και με εξαίρεση λίγες αναπόφευκτες ειρωνίες, η συζήτηση είναι από τις πιο αξιόλογες των τελευταίων εβδομάδων.
    Antonisdr
    25.07.2006, 00:39
    Den eipa, oti den mou aresei, eipa oti exei fash, thn goustarw thn kouventoula. Apla eipa oti oi perissoteres apanthseis einai ektos thematos, kai ston Orfeus oti den prokite na mathei apo edw ti einai to rock.
    O kathenas exei thn apopsh tou, kai auto einai oraio, giati tithontai polles apopseis epi tapitos.
    Anthos
    25.07.2006, 08:16
    @ Timandra

    μπορείς να αφαιρείς από τον εαυτό σου το αν είσαι ροκ ή όχι, αλλά μην αφαιρείς και από άλλους να νιώθουν κάτι διαφορετικό. Τι σημαίνει
    Παράθεση:
    Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ "μικρό" για να κατανοήσω και να ενστερνιστώ σε πολύ βάθος μια φιλοσοφία
    ??? Το ροκ είναι "φιλοσοφία" αλλά είναι από τις πιο εύκολες...Ξέρεις γιατί? Διότι σου βγαίνει από μόνη της. Δεν μπορείς να ασπαστείς την ροκ με το έτσι θέλω. Ή σου βγαίνει ή δεν σου βγαίνει.

    @ Antonisdr

    Έχεις καταπιαστεί με το γιατί να χρησιμοποιούμε την φράση "¨Ελληνικό ροκ"...Ναι συμφωνούμε ότι το ροκ είναι ένα αλλά πρέπει να χρησιμοποιούμε κάτι στην συζήτηση. Θα ήταν καλύτερα αν λέγαμε "Ροκ με ελληνική προέλευση" ή "Ροκ από ελληνόφωνα γκρουπς" ή "Ροκ που γράφονται στην επικράτεια της Ελλάδας"??? Όλοι καταλαμβαίνουμε τι είναι το Ελληνικο ροκ...Λέμε το ίδιο πράγμα σε τελική φάση...

    @ thread

    Και εμένα μια χαρά μου αρέσει το θέμα. Πόσες φορές ξεκινάμε σε μια παρεά να μιλάμε για τομάτες και καταλήγουμε στο διάστημα και τον θεό?? Και εδώ μια παρέα που μιλάμε για το ροκ. Αν ήταν να περιοριζόμαστε μόνο και μόνο στο θέμα αυστηρά, όλα τα threads θα ήταν 5 μηνύματα. Και ο Orfeus (χάρη συζήτησης τώρα) και ο κάθε Orfeus δεν θα μάθει εδώ μέσα τι εστί ροκ...Είπαμε ότι το ροκ δεν μαθαίνεται με το ανοίξεις 2 βιβλία ή να μπεις σε ένα φόρουμ και να διαβάσεις 30 ποστς.

    Τα σέβη μου...
    chorrer
    25.07.2006, 12:40
    Το μελος timandra εγραψε:

    <<Ω ρε γλέντια που 'χασα!!!Γενικότερα είμαι καυστική και σε τραβηγμένες περιπτώσεις αγγίζω και τα όρια του "είρωνα",αλλά στην προκειμένη θα είμαι κόσμια...Για να μπω κατευθείαν στο ψητό,λέω το εξής:Το ότι ακούω ροκ μουσική δε σημαίνει ότι είμαι και ροκ.Αναφέρθηκε ότι το ροκ είναι φιλοσοφία.Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ "μικρό" για να κατανοήσω και να ενστερνιστώ σε πολύ βάθος μια φιλοσοφία.Το ίδιο θεωρώ και για πολλούς εδω μέσα.Παλιότερα είχα την ανάγκη να ανήκω σε μια ομάδα,να κουβαλάω μια ταμπέλα.Πλέον δεν την έχω.Από ό,τι βλέπω όμως την έχεις εσύ.Δεν το κατακρίνω,το θεωρώ απλώς μια αδυναμία.Θέλεις να μου βάλεις την ταμπέλα του ροκ βάλτη,δεν θέλεις μην τη βάζεις.Σε καμιά όμως περίπτωση δεν σε τιμά (για μένα τουλάχιστον) να επιδεικνύεσαι στα όσα νομίζεις ότι γνωρίζεις (και μπορεί και να ισχύει,δεν σε ξέρω) για τη ροκ καθώς και να αφαιρείς ως άλλος Πλάτων το δικαίωμα κάποιου που ούτε καν ξέρεις και ούτε καν σου περνά περί τίνος πρόκειται να μιλά για ροκ μουσική σε ένα θεματάκι στο Music Heaven(λες και μιλάει επί παντός του επιστητού).Διαφώνησα η Καρδιτσιώτισσα και σε τσίτωσα!!!Σε όλα τα επόμενα σχόλια και απαντήσεις σου στο προκείμενο θέμα διακρίνεται μονίμως ένα "εγώ".Το συμπέρασμα το βγάζεις μόνος σου.Ίσως να έχεις δει,να έχεις ακούσει και να έχεις δημιουργήσει πολλά πράγματα,αλλά "η σοφία στη σιωπή φαίνεται".Δημήτρη μου,λυπάμαι που θα το πω,αλλά κάτι τέτοια βλέπω και εγκαταλείπω θεματάκια όμορφα που από την αρχή προορίζονταν για άλλου επιπέδου συζητήσεις.Ξεφεύγει από το θέμα η απάντηση,αλλά τη θεωρώ απαραίτητη.
    Από μια ταπεινή μη ροκ φίλη της ροκ και τους αντι-ροκ χαιρετισμούς της!(Έτσι για να διαφοροποιηθούμε λιγάκι από τα ταλέντα)

    Υ.Γ.:Δεν την πάλεψα την ειρωνεία!!! >>




    Καλως την!!!
    Πω Πω ....επιθεση που εκανες!!! ουαου Ανατριχιασα!!!

    Παμε:
    @"Το ότι ακούω ροκ μουσική δε σημαίνει ότι είμαι και ροκ"

    Που διαφωνησα με αυτο??

    @"Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ "μικρό" για να κατανοήσω και να ενστερνιστώ σε πολύ βάθος μια φιλοσοφία.Το ίδιο θεωρώ και για πολλούς εδω μέσα"

    Εχεις καθε δικαιωμα να θεωρεις τον ευατο σου οσο "μικρο" θελεις...Αυτο ομως δεν σου δινει το δικαιωμα να κρινεις το ποσο μικροι ειναι οι αλλοι ειτε σε σχεση με σενα ειτε σε σχεση με καποιον αλλο.

    @"Παλιότερα είχα την ανάγκη να ανήκω σε μια ομάδα,να κουβαλάω μια ταμπέλα.Πλέον δεν την έχω.Από ό,τι βλέπω όμως την έχεις εσύ"

    Εγω δεν εχω ταμπελα, εχω ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ (και δεν εννοω την αστυνομικη)!!

    @"Σε όλα τα επόμενα σχόλια και απαντήσεις σου στο προκείμενο θέμα διακρίνεται μονίμως ένα "εγώ".Το συμπέρασμα το βγάζεις μόνος σου"

    Οταν εκφραζω μια προσωπικη σταση ή λεω μια προσωπικη ιστορια , ΕΓΩ τουλαχιστον χρησιμοποιω το α΄ενικο, γιατι αυτα τα ελληνικα διδαχτηκα στο σχολειο μου. (Ασε που δεν ειδα πουθενα κι εσενα να χρησιμοποιεις κατι διαφορετικο).

    @"Ίσως να έχεις δει,να έχεις ακούσει και να έχεις δημιουργήσει πολλά πράγματα,αλλά "η σοφία στη σιωπή φαίνεται" "

    Συγνωμη που μπορει να σου χαλαω οποιαδηποτε εικονα μπορει να εχεις σχηματισει για μενα αλλα ΕΓΩ ποτε δεν δηλωσα σοφος (...κι επιπλεον κι αυτο μια αποψη ειναι, δεν σημαινει οτι ειναι και σοφο το να σιωπας επειδη καποιος το ειπε καποτε κι εσενα σου αρεσε)

    @"Δημήτρη μου,λυπάμαι που θα το πω,αλλά κάτι τέτοια βλέπω και εγκαταλείπω θεματάκια όμορφα που από την αρχή προορίζονταν για άλλου επιπέδου συζητήσεις"

    Και παλι συγνωμη που ΕΓΩ εριξα το επιπεδο που τυχον να αναπτυσοταν κι αντι να μιλαμε για φανφαρολογιες και μαυρα κορακια (βλεπε ελληνικο κινηματογραφο) μιλαμε λιγο πιο ωμα και περισοτερο επι της ουσιας.

    @"Από μια ταπεινή μη ροκ φίλη της ροκ και τους αντι-ροκ χαιρετισμούς της!(Έτσι για να διαφοροποιηθούμε λιγάκι από τα ταλέντα)"

    Τωρα αυτο ηταν ειρωνεια?? ουαου , παλι ανατριχιασα!! Αααα, και να μην το ξεχασω....ΕΓΩ δεν πιστευω στο ταλεντο, πιστευω στο παθος και στη θεληση

    @"Σε καμιά όμως περίπτωση δεν σε τιμά (για μένα τουλάχιστον) να επιδεικνύεσαι στα όσα νομίζεις ότι γνωρίζεις (και μπορεί και να ισχύει,δεν σε ξέρω) για τη ροκ καθώς και να αφαιρείς ως άλλος Πλάτων το δικαίωμα κάποιου που ούτε καν ξέρεις και ούτε καν σου περνά περί τίνος πρόκειται να μιλά για ροκ μουσική σε ένα θεματάκι στο Music Heaven(λες και μιλάει επί παντός του επιστητού)."

    Χμμ, Ασε που δεν με ενδιαφερει καν το τι νομιζουν οι αλλοι για μενα.....ουδεποτε προσπαθησα να κανω επιδειξη των γνωσεων μου. Απο την αλλη οταν καποιος αναφερεται σε πραγματα που ειδα κι εζησα(βλεπε adonisdr) ή κανει καποιο σχολιο με την ιδιοτητα του μουσικου (βλεπε sintorin) , δεν θα επρεπε τουλαχιστον να αναφερω προσωπικες εμπειριες ή τυχον μουσικες γνωσεις επι του θεματος??
    Οσον αφορα το Πλατωνα και τα ρεστα....θα στο ξαναπω (λιγο πιο παραθετικα, μην τυχον και δεν κατανοησες το παραδειγμα) : Οπως ακριβως ενας μουσικος μπορει να καταλαβει αν ο συνομιλητης του ειναι μουσικος ή οχι....Ετσι ακριβως κι ενας ροκας μπορει να καταλαβει αν το αν ο απεναντι του εχει σχεση με το αθλημα ή οχι.

    ΥΓ: Σε παρακαλω, μην την αποφευγεις την ειρωνεια, απολαμβανω καθε προταση που γραφεις (νομιζω, ΕΓΩ νομιζω, οτι την απολαμβανουν κι αλλοι) κι ας εχει στοχο εμενα.

    Οταν κατι περιμενεις να παει καλα θα στραβωσει, οταν περιμενεις κατι να παει στραβα τοτε θα παει χαλια!!!


    www.musicheaven.tzelepis.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 25-07-2006 12:49 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 25-07-2006 12:51 ]


    chorrer
    25.07.2006, 12:47
    Το μέλος Orfeus στις 24-07-2006 στις 21:53 έγραψε...
    Παράθεση:

    Λέω να το διαβάζω κι εγώ αυτό το topic, μήπως μάθω επιτέλους (αν και δεν είναι το θέμα του) τι είναι rock!!!





    Φιλε μου orfeus αν και ειλικρινα προσπαθησα να μην σου απαντησω , δεν κρατηθηκα (ηταν αδυνατο με τετοιο τονο που χρησιμοποιεις στα μηνυματα σου):

    Αν δεν εμαθες τοσα χρονια στο παλκο τι ειναι ροκ, δεν προκειται να το βρεις ουτε εδω μεσα.....Επιπλεον , αν θες και την γνωμη μου, το ψαχνεις σε πολυ λαθος μερος, η Αγγλια (σαν αγγλικο ροκ εννοω κι οχι σαν αγγλοι μουσικοι) πεφτει πολυ μακρυα απο το ροκ......Την χωριζει κι ενας ωκεανος ολοκληρος!!
    Orfeus
    25.07.2006, 16:54
    Αυτό που ξέρω φίλε Δημήτρη, είναι ότι εξακολουθώ να μαθαίνω!!!!


    fid0_c
    25.07.2006, 19:22
    Απλα μια μεγαλη λεξη ΣεβαΣμΟ απο μενα
    στο ατομο που φερει το ονομα Αντωνηςdr...
    Φιλε μου ετσι πρεπει...
    Οχι μονο να τα χωνουμε ξερα,
    αλλα να εχουμε και επιχειρηματαγι΄αυτα που λεμε...
    ...Γιατι ΕμΕιΣ πρεπει να κρατησουμε ζωντανο το ΡοΚ,
    με τα λογια
    και τις πραξεις μας...
    Antonisdr
    25.07.2006, 23:17
    File fid0_c, euxaristw gia ta kala sou logia. Auto lew kai egw, oti apo emas pernaeina voithisoume to rock. Egw apo thn meria mou kanw oti pernaei apo to xeri mou.

    Anthos, den exw katapiastei egw me thn frash "Ellhniko rock", allh exoun katapiastei. An diavaseis auta pou exw grapsei tha to katalaveis. Lew akrivws auto pou les kai esy, alloi kanoun oti den to katalavenoun enw egw pisteuw oti katalavenomaste mia xara.


    Anthos
    26.07.2006, 07:54
    @ Antonisdr

    είδα ένα ποστ σου σε αυτή την σελίδα και επειδή θυμάμαι ότι κάποιος είχε επαναλάβει το ίδιο πράγμα το έκλαβα αλλιώς...






    Τώρα αν μπορούμε να βοηθήσουμε το ροκ είναι άλλη κουβέντα. Το ροκ δεν το ευνοούν οι συνθήκες τώρα. Τώρα είναι τα reality και οι Κακομοίρες...Και οι "ροκάδες" που πάνε σιγα-σιγά με το ρεύμα...και πολλά άλλα που όσο βλέπεις απογοητέυεσαι και λες "σε τι σκατά πίστευα τόσα χρόνια για την ροκ?"

    Πιστεύω ότι σε κάποια φάση οι κοινωνικές και οικονομικές συνθήκες θα αναγκάσουν μια προώθηση του ροκ (άλλης μορφής από τα 70ς) αλλά πότε θα γίνει αυτό δεν γνωρίζω...

    Τα σέβη μου...



    chorrer
    26.07.2006, 12:11
    @anthos και adonisdr
    Παιδια σορυ, μαλλον εξαιτιας μου εγινε το ολο μπερδεμα, αλλα δεν μπορω να μην απανταω (θα σκασω)......Αιωνες και αιωνες (μεταφορικα μιλαω) τωρα, εχω βαρεθει να ακουω τα ιδια και τα ιδια: "Δεν υπαρχει ελληνικο ροκ, μονο οι τρυπες επαιξαν ροκ, κ.λ.π........."

    Τωρα οσον αφορα την 'βοηθεια" που αναφερεσαι φιλε adonisdr η γνωμη μου ειναι : Γιατι να το βοηθησουμε? Γιατι δεν το αφηνουμε να φυγει απο τη μοδα, να παψει να ειναι "must" και "in"? Να παψει ο κοσμος(ο πολυς κοσμος, που ακουει οτι να ναι και πιστευει οτι να ναι) να ασχολειτε με αυτο, να μεινουν παλι "οι λιγοι, οι εκλεκτοι κι οι τυχεροι", μηπως και βγει τιποτα πιο αξιολογο ή μερικα νεα παιδια με φρεσκες ιδεες, που να μπορεσουν να εξελιξουν οντως το ροκ αντι να το μεταλαξουν.........

    ΥΓ: anthos, χωρις πλακα φιλε, γραφεις τρομερα, λιγα λογια ,ευστοχα και με καταπληκτικο υφος

    στην υγεια σας παιδια


    ...................................................................................................................................................Επειδη θα σκασω ομως μπορει ο orfeus ή ο sintorin ή οποιοσδηποτε αλλος πιστευει οτι δεν υπαρχει ελληνικο ροκ να μου απαντησει στην εξης ερωτηση:
    "Αν δεν υπαρχει ελληνικο ροκ, τοτε οι τρυπες, σπαθια, σιδηροπουλος, ασιμος, πουλικακος, ενδελεχεια, πρασειν αλογα , μαυρη μαγιονεζα, διαφανα κρινα, μπουρμπουλια,κ.λ.π.,κ.λ.π. ...........τι στο διαολο παιζουν??"
    Επισης orfeus μπορεις να μου πεις τι ειδος μουσικης επαιζαν οι θαρσειν χρη αφου δεν υπαρχει ελληνικο ροκ??

    Και τελος , χωρις να θελω να κανω διαφημιση (που κανονικα δεν θα επρεπε να με πειραζει, ας ειναι καλα η timandra) ΚΙ αν δεν σας κανει κοπο μπορειτε να μπειτε στην σελιδα μου , εδω στο musicheaven και να μου πειτε ρε γαμωτο αφου δεν παιζω ελληνικο ροκ , τι σκ***τα παιζω?? ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν σας ρωταω αν σας αρεσει η φωνη μου, οι στιχοι μου και τα λοιπα (αυτα ειναι υποκειμενικα και σεβαστα) , απλα να μου πειτε τι ειδους μουσικη παιζω, ετσι για να μου λυσετε την απορια μου, αφου (το ξαναλεω) λετε οτι δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΟΚ.

    Ταπεινα δικος σας , Ροκοσαυρος ο Ελληνικος


    movflower
    26.07.2006, 14:35
    επειδή εγώ είμαι ακόμα νήπιο όσο αφορά το ροκ, προτιμώ να δώσω κάποιες απαντήσεις του αείμνηστου Παύλου Σιρηρόπουλου. είναι παρμένες από τη σελίδα του. πιστεύω ότι είναι κάτι σαν προφητεία. μπορεί και όχι.
    .....................................................................................
    Προς τον άγνωστο νεαρό του υφιπουργείου Νεάς Γενιάς ή ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΟΚ

    Ναι, άγνωστε νεαρέ του υφυπουργείου Νέας Γενιάς, που εξεπλάγεις όταν σου μίλησα στην παμπ Φιλομούσα στην Πλάκα, όταν μου είπες δεν περίμενα τέτοια κουλτούρα από πλευράς ροκ, εκπλήσσομαι.
    Υπάρχει στο ροκ το ελληνικό και η ΚΔΟΑ, που σημαίνει Κτηνώδης Δύναμη Ογκώδης Αγνοια και που συνήθως η δύναμη με το αγνό και γνήσιο ένστικτό της, αν θελήσεις να την κοροϊδέψεις θα σου πετάξει μπουκάλι.

    Υπάρχει όμως στο ελληνικό ροκ και διανόηση. Αλλά που βέβαια να ξέρεις εσύ για τα περιοδικά ``ΠΑΛΙ'' και ``ΣΗΜΑ'', για τα τόσα βιβλία και στίχους που έχουν γραφτεί;

    Υπάρχει στο ελληνικό ροκ και μουσική. Αυτό το ξέρεις.

    Στο ροκ γενικά υπάρχει αθλητισμός. Ο Elton John, έχει μια γνωστότατη ομάδα στην Αγγλία. Ψάξε να τη βρεις. Ο Bob Marley βγαίνει στα εξώφυλλα των δίσκων του με την μπάλα στο πόδι. Και μάλλον δεν θα 'χεις δει εκτελεστή της μουσικής ροκ να κατεβαίνει από το παλκοσένικο για να δεις τι θα πει ιδρώτας και αδρεναλίνη.

    Υπάρχουν στο ελληνικό ροκ και τα ναρκωτικά. Γι' αυτά σου 'χω ειδική πληροφόρηση παρακάτω.

    Υπάρχει στο ελληνικό ροκ και η πολιτική. Για να μην αναφερθούμε παγκόσμια στα τραγούδια διαμαρτυρίας του Bob Dylan και τόσων άλλων, σε στίχους όπως του Mick Jacker


    ``Λένε πως είναι η κατάλληλη εποχή για το παλάτι της επανάστασης. Αλλά εκεί που μένω εγώ αυτό το παιχνίδι δεν είναι παρά μια ενοχλητική λύση, έτσι τί άλλο μπορεί ένα αδύναμο αγόρι να κάνει απ' το να τραγουδάει σε μια rock and roll μπάντα, μιας και στο κοιμισμένο Λονδίνο απλά δεν υπάρχει θέση για κάποιον που θέλει να διαδηλώνει τα πιστεύω του στο δρόμο''.

    Street fighting man
    Παγκόσμια σου αναφέρω το όνομα και μόνο του συγκροτήματος ``Gang of four'' Συμμορία των τεσσάρων (βλέπε χήρα του Μάο). Τη γνωστή πολιτική θέση και δράση των Class, τις φωτογραφίες του Bob Marley και την συμπαράστασή του στον αντιπρόσωπο της αριστεράς στην Τζαμάικα. Τώρα, όσο για το ελληνικό ροκ, αν έκανες τον κόπο να διάβαζες το άρθρο μου στο τεύχος Μαϊου στο ίδιο περιοδικό, θα έβλεπες κατά πόσο υπάρχει και στο ελληνικό ροκ πολιτική ή όχι.

    Υπάρχει στο ροκ και κοινωνιολογία. Οι Rolling Stones έπαιξαν βασικό ρόλο στην νομιμοποίηση της ομοφιλοφιλίας, που ήταν μεγάλο πρόβλημα στην Αγγλία. Εχουν γίνει συναυλίες ροκ ενάντια στο ρατσισμό. Συναυλίες σε ποινικές φυλακές σε άσυλα, σε ψυχιατρεία.

    Είναι γνωστό ότι το ελληνικό ροκ πιστεύει πολύ στο ανθρώπινο πάθος και στην ανθρώπινη αδυναμία, στο υποσυνείδητο, όχι σαν πηγή κακού αλλά και σαν πηγή δημιουργίας. Επειδή δεν μου άρεσαν ποτέ τα κούφια λόγια, εν ολίγοις τα γράμματα τα κενά όπως θα 'λεγες εσύ, πάρε όλη την ελληνική ροκ δισκογραφία, αν βέβαια ξέρεις ποια είναι, και ασχολήσου με το στίχο της. Ολη τη δισκογραφία όμως.

    Υπάρχει στο ροκ και χρήμα. Εδώ το ελληνικό ροκ βέβαια χάνει. Αλλά στην Αγγλία κάποτε οι Beatles υπήρξαν οικονομικό κονδύλι, τους έκαναν Sir, γι' αυτό τώρα στην Αγγλία το ροκ είναι μόνιμο οικονομικό κονδύλι, όπως επίσης στην Ολλανδία, στην Γερμανία και αν θέλουμε να μιλάμε για εκτός Ευρώπης, φυσικά στις ΗΠΑ.

    Υπάρχει στο ροκ και το χασίς. Είναι πολλές οι αναφορές, σε εξώφυλα δίσκων κυρίως, σαν grass, (μαριχουάνα, φούντα). Οχι μόνο στο ξένο αλλά και στο ελληνικό ροκ.

    Στο λέω καθαρά το ροκ πιστεύει στην αναγκαιότητα της τέχνης, πιστεύει στην υπερβατική στιγμή που έχει ανάγκη ο κάτοικος της οποιασδήποτε μεγαλούπολης και ιδιαίτερα της Αθήνας, που θεωρείται από τις χειρότερες. Πιστεύει στο συναίσθημα με σίγμα κεφαλαίο, πιστεύει στο υποσυνείδητο, όπως σου είπα είναι εκτός από πηγή κακού και πηγή δημιουργίας. Πιστεύει στην κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας. Πιστεύει στην Αγάπη με άλφα κεφαλαίο, στην Ειρήνη με έψιλον κεφαλαίο, στην πίπα της Ειρήνης με έψιλον κεφαλαίο. Τί άλλο θέλεις να σου πω για να ξυπνήσεις επιτέλους;

    Οχι λοιπόν, άγνωστε νεαρέ του υφυπουργίου Νέας Γενιάς, το ροκ ασφαλώς, δεν περίμενε από κάποια πολιτική αλλαγή δικαίωση (προτιμά τη λέξη κοινωνική). Αλλά περίμενε μια πιο εμπεριστατωμένη πληροφόρηση. Μια Μαργαρίτα Ζορμπαλά δικαιολογείται να λέει ότι τώρα ακούγοντας Prisley και Pink Floyd συμπληρώνει και εκσυγχρονίζει την μουσική της παιδεία. Μια Ζορμπαλά όπου τίμια δήλωσε ότι μεγάλωσε με: ``Το τρένο φεύγει στις οκτώ''. Οχι όμως και συ. Περίμενε από σένα πληροφόρηση για τη γενιά των Beat και την λογοτεχνία τους, περίμενε από σένα πληροφόρηση για τον underground κινηματογράφο, έστω και στο κλασσικό επίπεδο Andy Warhol, κι όχι στις ατομικές πρωτοβουλίες των διαφόρων σαν τον Μιχάλη Δημόπουλο, ευτυχώς δηλαδή που υπάρχουν κι αυτοί. Περίμενε από σένα ν' ακούσεις τον πραγματικό συμπαντικού ήχου San Ra κι όχι τον κουνιστό κώλο του, σε ρυθμό Boogie, όπου γελώντας πια κι ίδιος μας λέει: ``They try to fool you and I have to school you about jazz''. Δηλαδή προσπαθούν να σας κοροϊδέψουν κι εγώ πρέπει να σας μάθω τι είναι το φαινόμενο που λέγεται τζαζ. Περίμενε από σας να μην ακούσει το βαρετό, τριτοκοσμικό πρόγραμμα του Mahoy Diner αλλά τον εκπληκτικό ερευνητή πιανίστα της σχολής Coldren, που μπορεί κι αυτόν να μην τον ξέρεις. Περίμενε από σένα μια πληροφόρηση για την ύπαρξη του χιπισμού, του σιτουασιονίστα, του Μάη του '68 στο Παρίσι, τη σωστή πληροφόρηση για το μεγάλο αντιμιλιταριστικό κίνημα της Αμερικής στη δεκαετία '60 - '70 με το Βιετνάμ. Περίμενε... Περίμενε.



    ΓΙΑ ΤΟ ΡΟΚ ΤΗΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ '60
    ``Ροκ σκηνή τότε σήμαινε: όχι στα ιταλικά τραγούδια, μίσος για τη δεξιά και για οποιαδήποτε απόχρωσή της, αντιεξουσιαστικές τάσεις με την κυριολεξία της φράσης κι όχι με τις ερμηνίες που τις έδωσαν στο δρόμο οι διάφοροι θεωρητικοί, χιούμορ κι ερωτισμός. Οσον αφορά την μουσική, όποιος τολμούσε ν' ακούσει και Beatles, ακόμα υπήρχε περίπτωση να μην του ξαναπούν καλημέρα. Εάν στην Αθήνα αυτό ήταν λιγάκι μαλακό, στην Θεσσαλονίκη ήταν απόλυτα αυστηρό''

    ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΡΟΚ
    ``Ηδη τώρα έχουμε μια παράδοση τριάντα χρόνων ελληνικού ροκ. Μετά από πενήντα χρόνια θα μιλάμε όπως και για το ρεμπέτικο και το δημοτικό. Η παράδοση δημιουργείται, δεν γεννιέται. Από το κενό δεν βγαίνει τίποτε''

    ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΡΟΚ
    ``Ορεξη για ροκ εντ ρολ υπάρχει αλλά μόνο απ' τους μουσικούς και το ακροατήριο. Δυστυχώς στις εταιρείες και στα μέσα ενημέρωσης δεν υπάρχουν άνθρωποι με μεράκι για το ροκ''.
    ``Ποτέ η κατάσταση και να την αφήσεις, δεν θα μείνει έτσι. Πάντα θα υπάρχουνε άνθρωποι οι οποίοι θα θέλουνε να κάνουνε κάτι παραπάνω απ' ότι κάνουνε. Αυτό και μόνο δεν αφήνει την κατάσταση έτσι. Αλλά να πω ότι πρέπει να γίνει αυτό ή το άλλο δεν το κάνω γιατί φοβάμαι. Φοβάμαι σε τί αυτιά θα πέσει. Δεν έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν, ούτε στην ίδια μου τη φάτσα που τη βλέπω στον καθρέφτη. Οσοι ξένοι έχουνε έρθει εδώ και έχουνε δει τις συνθήκες και τα τεχνικά μέσα με τα οποία δουλεύουμε εμείς λένε ``ρε παιδιά δεν είναι δυνατόν, εσείς είσαστε ήρωες κανονικά''


    ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΟΚ
    ``Μ' αρέσουνε ορισμένα κομμάτια απ' το δίσκο του Πουλικάκου ``Εκδρομές - Μεταφορές ο Μήτσος'' που είναι αποτέλεσμα συλλογικής δουλειάς των Τριανταφύλλου, Δαπέρη, Labizzi και Πουλίκα. Το είδος της μουσικής των Socrates δεν μου άρεσε ιδιαίτερα ποτέ, αλλά όλοι τους είναι άψογοι μουσικοί. Πιστεύω ότι ο Σπάθας είναι μέσα στους πέντε καλύτερους κιθαρίστες της Ευρώπης''.

    ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΡΟΛΟ ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΟΚ
    ``Πραγματικά δεν ξέρω ποιός είναι ο δικός μου ρόλος στο ελληνικό ροκ και είναι ένα θέμα που ποτέ δεν αναρωτήθηκα γι' αυτό. Αλλά αισθάνομαι πάρα πολύ μεγάλη ευθύνη απέναντι στον κόσμο που με ακούει. Δηλαδή άμα φύγω από ένα μέρος που έχω παίξει και βλέπω ότι δεν έχουνε πάει καλά τα πράγματα, είμαι άρρωστος κυριολεκτικά, σα να έχω κάνει το μεγαλύτερο σφάλμα της ζωής μου. Αντίθετα όταν δω ότι κι εγώ και το κοινό τη βρίσκουμε είναι απ' τις μεγαλύτερες ηδονές της ζωής μου''.

    ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΙΧΟ ΣΤΟ ΡΟΚ
    ``Εχει μεγάλη δυσκολία να μπει ελληνικός στίχος στην ροκ μουσική αλλά πως να το κάνουμε πρέπει να παλαίψεις. Πρώτα θα βγει λίγο κουτσό, λίγο τραυματισμένο, μετά όμως θα βρει τον δρόμο του. Θέλει ειδική μελέτη... Εγώ κουράστηκα αλλά βρήκα τα μυστικά της ελληνικής γλώσσας και τώρα ο στίχος κολλάει. Κοφτά, λέξη προς λέξη. Και νιώθω μεγάλη ικανοποίηση γιατί αυτό το ``ταξίδι'' το 'βγαλα πέρα μόνος μου''..

    movflower
    26.07.2006, 14:39
    kai gia na mhn xehniomaste
    null


    tha hmouna mia numfh ths thalassas na methw me ta asteria tou patera ouranou kathws tha ferna ton afro sto upsos tou galaxia. kai tous nautikous swous sthn ithakh tous.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : movflower στις 26-07-2006 14:40 ]


    Timandra
    26.07.2006, 16:02
    Το μέλος Anthos στις 25-07-2006 στις 08:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    @ Timandra

    μπορείς να αφαιρείς από τον εαυτό σου το αν είσαι ροκ ή όχι, αλλά μην αφαιρείς και από άλλους να νιώθουν κάτι διαφορετικό. Τι σημαίνει
    Παράθεση:
    Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ "μικρό" για να κατανοήσω και να ενστερνιστώ σε πολύ βάθος μια φιλοσοφία
    ??? Το ροκ είναι "φιλοσοφία" αλλά είναι από τις πιο εύκολες...Ξέρεις γιατί? Διότι σου βγαίνει από μόνη της. Δεν μπορείς να ασπαστείς την ροκ με το έτσι θέλω. Ή σου βγαίνει ή δεν σου βγαίνει.



    Φίλε μου, προς Θεού!Δεν αφαίρεσα από κανέναν το δικαίωμα να νιώθει!!! Πώς να το τολμήσω άλλωστε??? Ίσως το βλέπω πιο σχολαστικά το θέμα της ροκ φιλοσοφίας...Ίσως με τα δεδομένα της κοινωνίας που μας έχει βάλει σε τρυπάκια περίεργα να αδυνατούμε οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ και τονίζω το ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ,γιατί έχουμε δει και πολλές εξαιρέσεις ,να βιώνουμε το ροκ σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μας...Δεν απευθυνόταν προσωπικά σε σένα...Συμφωνώ με το ότι παίζει σημαντικό ρόλο να σου βγαίνει η ροκ και να σου μιλά με τρόπο ανεπανάληπτο,αλλά καθολικά στη ζωή σου...Κι επειδή ακριβώς αναπτύχθηκε η φιλοσοφία της σε άλλες εποχές,γι'αυτό ξεμακραίνει και δυσκολεύει πλέον...Και γι'αυτό ανέφερα στο παρελθόν την "εξέλιξη",γιατί δε μπορεί να παραμείνει η ίδια μέσα στις επικείμενες συνθήκες τουλάχιστον για πολύ καιρό ακόμα...Και στην τελική,όλα αυτά δικές μου σκέψεις είναι...Δεν σημαίνει ότι όταν εγώ θεωρώ τον εαυτό μου και τους ομοίους του μικρούς,πρέπει να σκαλώσει ο άλλος και να νιώσει ένοχος ή ποιος ξέρει τι άλλο...Κι άλλο μουσική και άλλο φιλοσοφία...Την πρώτη την βλέπουμε και την βιώνουμε όλοι σχεδόν,τη δεύτερη (κατ'εμέ πάντα) ολίγοι...Ο ασπασμός κάνει τη διαφορά!

    Asteri mou,prin ertheis kan,astro mou feugeis pali...Th.P.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Timandra στις 27-07-2006 14:43 ]


    alagi_katestimenou
    26.07.2006, 16:37
    Το μέλος chorrer στις 11-07-2006 στις 19:03 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αδερφε καταρχην σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια
    ......Οσον αφορα το σπιτι μου κι ακριβως επειδη ειμαι μεσα στο χωρο , εχω την γνωμη που εχω. Μεχρι και πριν λιγα χρονια ελπιζα να καταφερω κι εγω να γινω διασημος (οχι με την κακη την εννοια, απλα να μπορω να συντηρουμαι απο την μουσικη ωστε να μπορω να γραφω κ.λ.π.) ......Γνωριζοντας ομως τον χωρο λιγο καλυτερα (μουσικους) και παρατηρωντας το κοινο που ερχεται στις συναυλιες και στα μαγαζια που παιζουμε , ανακαλυψα οτι δεν με νοιαζει πια .......Ηθελα να τραγουδησω ροκ σε ροκαδες κι οχι σε κατι τυπους που σημερα ειναι στο ροκαδικο κι αυριο στον χατζηγιαννη με τις χαζογκομενες απο διπλα.....αυτοι οι ροκαδες λοιπον δεν υπαρχουν σημερα (και οι λιγοι που υπαρχουν δεν κινουντε σε αυτους τους χωρους)....Ποτε δεν θελησα να γινω παπακωνσταντινου ή πυξ λαξ, για αυτο και δεν ασχολουμαι πια....Εχει γεμισει ο κοσμος με τυπους που εχουν προσωπικη αποψη για τα παντα κι ενταξει μπορει να μη με ενδιαφερει πια να κανω "καριερα" αλλα μου ειναι αδυνατο να ακουω για το ροκ ασυναρτησιες (αλλη λεξη θα θελα να χρησιμοποιησω αλλα θα μου σβησει ο χορχε το μηνυμα και καλα θα κανει) απο τυπυς που νομιζουν οτι ειναι ροκαδες επειδη εμαθαν 15 ονοματα "αγνωστων" ροκαδων και ηπιανε κανα 2 υποπτα τσιγαρα παραπανω....δεν προσπαθω να σου κανω προσωπικη επιθεση αλλα πιστεψε με εχει γεμισει ο κοσμος με τετοιους......Θα Προτιμουσα να παψει να υπαρχει το ροκ σαν κινημα και σαν μουσικη , αν ειναι να υπαρξει κατι νεο/φρεσκο κι αξιολογο απο το να βλεπω να αργοπεθαινει και να καπηλευονται καθημερινα τοσοι και τοσοι ασχετοι (καλλιτεχνες και μη) το ονομα του.....Μακαρι να εχω λαθος και να υπαρχει αναζωπυρωση στο ελληνοφωνο (κι οχι στο ελληνικο , γιατι το ροκ δεν εχει πατριδα) ροκ και τελοσπαντων ο καιρος θα δειξει τελικα το τι μελλει γενεσθε....






    Δημήτρη εχεις ωραίες απόψεις,συνφωνώ μαζί σου....
    να σου πω όμως κάτι φίλε μου,,μου αρέσουν άτομα σαν εσένα που δεν θέλουν να μπούν στον εύκολο δρόμο της μουσικής...τον εύκολο δρομο μπορούμε να τον βαδίσουμε όλοι,μα δεν θα έχει ουσία...ναι αλλά εμείς που πάμε να αναζοπυρώσουμε την ροκ μουσική σκηνή μας σταματάνε άλλοι γιατί ξέρουν οτι απο αυτό το είδος δεν θα βγάλουν τόσσα πολλά λεφτά ενω αν βγάλουν παιδιά που δεν έχουν χαμπάρι τι γίνεται εκει έξω θα τα οικονομίσουν με μερικούς δίσκους και μετά θα βρούν άλους....
    κρίμα αλλά έτσι είναι...
    πρέπει να δημιουργήσουμε ο καθένας μας ένα αυταρχικό και σίγουρο στίλ για προβάλουμε το έργο μας.....

    Orfeus
    26.07.2006, 16:51
    Το μέλος chorrer στις 26-07-2006 στις 12:11 έγραψε...
    Παράθεση:


    Επισης orfeus μπορεις να μου πεις τι ειδος μουσικης επαιζαν οι θαρσειν χρη αφου δεν υπαρχει ελληνικο ροκ??


    Δεν είμαι "ειδικός" εγώ για να σου απαντήσω τι έπαιζαν οι Θαρσείν Χρει.
    Καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον .......μουσικοκριτικό!!!


    chorrer
    26.07.2006, 16:56
    Το μέλος Orfeus στις 26-07-2006 στις 16:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος chorrer στις 26-07-2006 στις 12:11 έγραψε...
    Παράθεση:


    Επισης orfeus μπορεις να μου πεις τι ειδος μουσικης επαιζαν οι θαρσειν χρη αφου δεν υπαρχει ελληνικο ροκ??


    Δεν είμαι "ειδικός" εγώ για να σου απαντήσω τι έπαιζαν οι Θαρσείν Χρει.
    Καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον .......μουσικοκριτικό!!!





    Δεκτον......
    Μπορεις σε παρακαλω να μου απαντησεις στις αλλες 2 ερωτησεις??
    alagi_katestimenou
    26.07.2006, 17:21
    όντως ξέφυγε λιγο πιο πρίν το θέμα....
    ρε παιδιά μην μαλώνετε....δεκτές όλες οι απόψεις!!!χαχαχα
    δεν είναι σωστό!!!!
    μην κρίνετε να μην σας κρίνουν...όλοι νομίζω οτι έχουμε κάπια διαφορετική άποψη πάνω σε αυτό το θέμα...

    orfeus izi boy

    αγάπη παιδιά