ελληνική μουσική
    853 online   ·  210.833 μέλη

    Ελληνική rock αναζωπύρωση!

    Timandra
    26.07.2006, 17:24
    Το μέλος chorrer στις 25-07-2006 στις 12:40 έγραψε...
    Παράθεση:




    Καλως την!!!
    Πω Πω ....επιθεση που εκανες!!! ουαου Ανατριχιασα!!!

    Παμε:
    @"Το ότι ακούω ροκ μουσική δε σημαίνει ότι είμαι και ροκ"

    Που διαφωνησα με αυτο??

    @"Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ "μικρό" για να κατανοήσω και να ενστερνιστώ σε πολύ βάθος μια φιλοσοφία.Το ίδιο θεωρώ και για πολλούς εδω μέσα"

    Εχεις καθε δικαιωμα να θεωρεις τον ευατο σου οσο "μικρο" θελεις...Αυτο ομως δεν σου δινει το δικαιωμα να κρινεις το ποσο μικροι ειναι οι αλλοι ειτε σε σχεση με σενα ειτε σε σχεση με καποιον αλλο.

    @"Παλιότερα είχα την ανάγκη να ανήκω σε μια ομάδα,να κουβαλάω μια ταμπέλα.Πλέον δεν την έχω.Από ό,τι βλέπω όμως την έχεις εσύ"

    Εγω δεν εχω ταμπελα, εχω ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ (και δεν εννοω την αστυνομικη)!!

    @"Σε όλα τα επόμενα σχόλια και απαντήσεις σου στο προκείμενο θέμα διακρίνεται μονίμως ένα "εγώ".Το συμπέρασμα το βγάζεις μόνος σου"

    Οταν εκφραζω μια προσωπικη σταση ή λεω μια προσωπικη ιστορια , ΕΓΩ τουλαχιστον χρησιμοποιω το α΄ενικο, γιατι αυτα τα ελληνικα διδαχτηκα στο σχολειο μου. (Ασε που δεν ειδα πουθενα κι εσενα να χρησιμοποιεις κατι διαφορετικο).

    @"Ίσως να έχεις δει,να έχεις ακούσει και να έχεις δημιουργήσει πολλά πράγματα,αλλά "η σοφία στη σιωπή φαίνεται" "

    Συγνωμη που μπορει να σου χαλαω οποιαδηποτε εικονα μπορει να εχεις σχηματισει για μενα αλλα ΕΓΩ ποτε δεν δηλωσα σοφος (...κι επιπλεον κι αυτο μια αποψη ειναι, δεν σημαινει οτι ειναι και σοφο το να σιωπας επειδη καποιος το ειπε καποτε κι εσενα σου αρεσε)

    @"Δημήτρη μου,λυπάμαι που θα το πω,αλλά κάτι τέτοια βλέπω και εγκαταλείπω θεματάκια όμορφα που από την αρχή προορίζονταν για άλλου επιπέδου συζητήσεις"

    Και παλι συγνωμη που ΕΓΩ εριξα το επιπεδο που τυχον να αναπτυσοταν κι αντι να μιλαμε για φανφαρολογιες και μαυρα κορακια (βλεπε ελληνικο κινηματογραφο) μιλαμε λιγο πιο ωμα και περισοτερο επι της ουσιας.

    @"Από μια ταπεινή μη ροκ φίλη της ροκ και τους αντι-ροκ χαιρετισμούς της!(Έτσι για να διαφοροποιηθούμε λιγάκι από τα ταλέντα)"

    Τωρα αυτο ηταν ειρωνεια?? ουαου , παλι ανατριχιασα!! Αααα, και να μην το ξεχασω....ΕΓΩ δεν πιστευω στο ταλεντο, πιστευω στο παθος και στη θεληση

    @"Σε καμιά όμως περίπτωση δεν σε τιμά (για μένα τουλάχιστον) να επιδεικνύεσαι στα όσα νομίζεις ότι γνωρίζεις (και μπορεί και να ισχύει,δεν σε ξέρω) για τη ροκ καθώς και να αφαιρείς ως άλλος Πλάτων το δικαίωμα κάποιου που ούτε καν ξέρεις και ούτε καν σου περνά περί τίνος πρόκειται να μιλά για ροκ μουσική σε ένα θεματάκι στο Music Heaven(λες και μιλάει επί παντός του επιστητού)."

    Χμμ, Ασε που δεν με ενδιαφερει καν το τι νομιζουν οι αλλοι για μενα.....ουδεποτε προσπαθησα να κανω επιδειξη των γνωσεων μου. Απο την αλλη οταν καποιος αναφερεται σε πραγματα που ειδα κι εζησα(βλεπε adonisdr) ή κανει καποιο σχολιο με την ιδιοτητα του μουσικου (βλεπε sintorin) , δεν θα επρεπε τουλαχιστον να αναφερω προσωπικες εμπειριες ή τυχον μουσικες γνωσεις επι του θεματος??
    Οσον αφορα το Πλατωνα και τα ρεστα....θα στο ξαναπω (λιγο πιο παραθετικα, μην τυχον και δεν κατανοησες το παραδειγμα) : Οπως ακριβως ενας μουσικος μπορει να καταλαβει αν ο συνομιλητης του ειναι μουσικος ή οχι....Ετσι ακριβως κι ενας ροκας μπορει να καταλαβει αν το αν ο απεναντι του εχει σχεση με το αθλημα ή οχι.

    ΥΓ: Σε παρακαλω, μην την αποφευγεις την ειρωνεια, απολαμβανω καθε προταση που γραφεις (νομιζω, ΕΓΩ νομιζω, οτι την απολαμβανουν κι αλλοι) κι ας εχει στοχο εμενα.

    Οταν κατι περιμενεις να παει καλα θα στραβωσει, οταν περιμενεις κατι να παει στραβα τοτε θα παει χαλια!!!


    www.musicheaven.tzelepis.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 25-07-2006 12:49 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 25-07-2006 12:51 ]





    Καλώς σας βρήκα λοιπον...
    Θα περιελάμβανα κι εγώ επιφωνήματα τύπου "Ουάου",αλλά δεν έχω το δικαίωμα από τη στιγμή που δεν έχω ασπάστει και εντρυφήσει στην αμερικανική ροκ κουλτούρα...
    Σχετικά με το "ακούω ροκ" και "είμαι ροκ"...μου λες "δεν είσαι ροκ,αν και στο προφίλ σου δηλώνεις ότι ακούς ροκ"...Κάπου εκεί διαφώνησες...Ας μην επαναλαμβανόμαστε...
    "Εχεις καθε δικαιωμα να θεωρεις τον ευατο σου οσο "μικρο" θελεις...Αυτο ομως δεν σου δινει το δικαιωμα να κρινεις το ποσο μικροι ειναι οι αλλοι ειτε σε σχεση με σενα ειτε σε σχεση με καποιον αλλο."
    Προφανώς έχεις τη μύγα...(και καλά θα κάνεις να τη φέρεις πίσω)..."Μικρούς" μας θεωρώ απέναντι στη ροκ φιλοσοφία και σε όσους την γέννησαν...Δεν σε θεωρώ καθώς και κανέναν άλλο μικρό απένατι σε μένα...Έχεις έναν μοναδικό τρόπο να παρεξηγείς και να παραποιείς τα ρηθέντα μου...Μήπως είσαι εσύ αυτός που νομίζει ότι έπιασε το νόημα του κόσμου,μιας κι απ'ό,τι φαίνεται δεν σε θεωρείς και πολύ "μικρό" (και δεν εννοώ ηλικιακά)???
    Όσο για την ταυτότητα που έχεις,μη μας κοκορεύεσαι για κάτι που οι περισσότεροι έχουν...Οι ταμπέλες,φίλε μου έπονται των ταυτοτήτων...Κι επιπλέον,αν θες ρίξε και μια ματιά στη θεωρία του Μπαντούρα για την "ταυτότητα"...Νομίζω ότι κουβαλάς ακόμη την εφηβική σου ταυτότητα,αλλά μπορεί να κάνω και λάθος...
    "Οταν εκφραζω μια προσωπικη σταση ή λεω μια προσωπικη ιστορια , ΕΓΩ τουλαχιστον χρησιμοποιω το α΄ενικο, γιατι αυτα τα ελληνικα διδαχτηκα στο σχολειο μου. (Ασε που δεν ειδα πουθενα κι εσενα να χρησιμοποιεις κατι διαφορετικο)."
    Το ΕΓΩ (που μου το τονίζεις κιόλας) με την συνεχή επανάληψη του δηλώνει αύξοντα εγωισμό και εγωπάθεια στην ψυχολογία...Μπορείς να δώσεις και κάτι παραπάνω από αυτά που έμαθες στο σχολείο σου...Έχουν περάσει και χρόνια από τότε...(κακιούλα)...Υποτίθεται ότι θα έβγαζες εσύ το συμπέρασμα...Ήθελα να το αποφύγω,αλλά είδες τι μου έκανες τώρα? Όσο για μένα,δεν χρησιμοποίησα τόσα "εγώ" (καλά,δεν θα τα βγάλουμε έξω και θα τα μετρήσουμε κιόλας)...Κι άλλο το "εγώ" και άλλο το α' ενικό πρόσωπο...
    "Συγνωμη που μπορει να σου χαλαω οποιαδηποτε εικονα μπορει να εχεις σχηματισει για μενα αλλα ΕΓΩ ποτε δεν δηλωσα σοφος (...κι επιπλεον κι αυτο μια αποψη ειναι, δεν σημαινει οτι ειναι και σοφο το να σιωπας επειδη καποιος το ειπε καποτε κι εσενα σου αρεσε)"
    Μη ζητάς συγγνώμη,δεν αλλάζω γνώμη...Όσο εσύ δεν δήλωσες σοφός,άλλο τόσο κι εγώ δεν σε "δήλωσα"...Και γι'αυτο χρησιμοποίησα εισαγωγικά...Όχι γιατί ήταν κανενός άλλου και μ'άρεσε,αλλά γιατί αποτελεί μεταφορά...Αν πάλι εσένα δεν σ'αρεσει,διατυμπάνισε όσο γουστάρεις το πόσο τέλειος είσαι...Όλο και κάποιο κοινό θα έχεις...
    "Και παλι συγνωμη που ΕΓΩ εριξα το επιπεδο που τυχον να αναπτυσοταν κι αντι να μιλαμε για φανφαρολογιες και μαυρα κορακια (βλεπε ελληνικο κινηματογραφο) μιλαμε λιγο πιο ωμα και περισοτερο επι της ουσιας."
    Δε μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό...Ναι,ναι Δημήτρη,μίλα μου ωμά,με φτιάχνεις...Σιγά και ντε,βρε ροκόσαυρε,ούρησε και λίγο... (εντάξει το έριξα κι εγώ το επίπεδο...Είναι ο χειμαρρώδης λόγος,η θέληση και το πάθος σου)
    "Οπως ακριβως ενας μουσικος μπορει να καταλαβει αν ο συνομιλητης του ειναι μουσικος ή οχι....Ετσι ακριβως κι ενας ροκας μπορει να καταλαβει αν το αν ο απεναντι του εχει σχεση με το αθλημα ή οχι."
    Και κάπου εδώ πιστεύω ότι βρίσκεται η βασική διαφορά μας και η βάση όλης της αντιπαράθεσης μας...Καλέ μου Δημήτρη,όταν συζητώ με έναν άνθρωπο για τη ροκ μουσικη και τα τοιαύτα,δε με ενδιαφέρει αν είναι ροκ ή ακούει ροκ και ούτε που θα κάτσω να το αναλύσω...Ίσως στο βαθμό που θα μπορέσω να επιχειρηματολόγησω...Δεν θα τον στείλω,όμως από εκεί που ήρθε...Αν είμαι διατεθειμένος να ακούσω την άποψή του,έστω κι αν διαφωνεί μαζί μου (και προπάντων μάλιστα αν διαφωνεί μαζί μου),δεν θα τον απαξιώσω μόνο και μόνο επειδή δεν είναι σαν εμένα...Το ότι τέλειωσες το σχολειο,ένα ωδείο και έκανες και διατριβές και όλα όσα ακολούθησαν,δεν έφτασαν για να σου διδάξουν το στοιχειώδες που επιβάλλεται να έχεις σε έναν διάλογο?Όλα όσα αποκόμισες περιλαμβάνονται σε ένα "εγώ"?Εκεί άρχισα κι εγώ την ειρωνεία και όλα τα τραγελαφικά που ακολούθησαν...Εξεπλάγην πολύ και από το λάθος στο οποίο υπέπεσες και από το γεγονός ότι ήρθα εγώ η μικρή Καρδιτσιώτισσα να σου το παρατηρήσω...Σε παρακαλώ πολύ,πέρα από την πλάκα,αν το θες και το αντέχεις, να ανακαλέσεις,αν και δήλωσα ότι θα εγκαταλείψω το θέμα,μπας και βρούμε την άκρη να μιλήσουμε σαν ενήλικες και οι 2 και να ξαναπροσεγγίσουμε την ουσία του θέματος,μιας και ξεφύγαμε σχεδόν ανεπανόρθωτα...Αυτά...

    Asteri mou,prin ertheis kan,astro mou feugeis pali...Th.P.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 26-07-2006 17:48 ]


    Orfeus
    26.07.2006, 18:06
    Το μέλος alagi_katestimenou στις 26-07-2006 στις 17:21 έγραψε...
    Παράθεση:

    ρε παιδιά μην μαλώνετε....

    orfeus izi boy

    αγάπη παιδιά




    Πού είδες ότι ....μαλώνουμε;;;;;
    Πώς σου ήρθε αυτό;;;;

    @ Chorrer:
    Μα και οι άλλες δύο την ίδια απάντηση έχουν.
    Υπάρχουν οι "ειδήμονες" που ξέρουν τι είδος μουσικής έπαιζαν όλοι όσοι αναφέρεις, τι έπαιζαν οι Θαρσείν Χρει, αλλά και τι παίζεις εσύ.



    Υ.Γ. Εγώ γράφω κομμάτια πρώτα από όλα για να ικανοποιήσω την ψυχή μου.
    Δεν ξέρω τι είδος είναι αυτό και πού ανήκει, ούτε και με ενδιαφέρει να του βάλω ταμπέλα.
    Αν τώρα συμβεί το τραγούδι μου να "πιάσει" κι άλλες ψυχές (π.χ. "Τζεραλντίν", "Μέρα Βροχερή", "Με Χίλιους Τρόπους"), αυτό δεν αρνούμαι ότι θα μου αρέσει.
    Ε από κει και πέρα, θα την πέσουν οι κριτικοί για να το βαθμολογήσουν με τα ανάλογα ......αστέρια και να το εντάξουν ......κάπου.
    Γιατί βλέπεις όλοι μας "πρέπει" κάπου να ....ανήκουμε!!!!

    Εγώ πάντως, δεν χρειάζομαι ταμπέλες. Γράφω για μένα!!!!



    chorrer
    26.07.2006, 18:21
    @alagi katestimenou
    Dont worry, be happy, my friend....συζητηση κανουμε, αλλη φορα σοβαρα,καποια αλλη με ειρωνεια, καποια αλλη κ.λ.π. ......Δεν βγαλαμε και μαχαιρια.....Τσακω μια μια μπυρα


    @Timandra
    .....Μεγαλο μηνυμα
    Λοιπον, αν με καποιο τροπο σε προσεβαλα ζητω ειλικρινα συγνωμη, αντιθετως (μαλλον) με σενα ,ΕΜΕΝΑ (ενταξει πλακα κανω) δεν με πειραζει αυτος ο "τονος" συζητησης, οποτε πιασε και συ μια μπυρα πριν συνεχισω


    (ειναι και μεγαλο το μηνυμα , και παω πανω κατω για να το διαβαζω!!)

    ....Για την "αμερικανικη κουλτουρα" μπορει να εχεις και δικιο, ειχα παντα την γνωμη οτι ειμαι γνησιος ελληνας, Να παιρνω δηλαδη οτι ξενο υπαρχει και κοψε-ραψε να το προσαρμοζω στα μετρα μου.

    ...Εχω εναν μοναδικο τροπο (και το μοναδικο μου ταλεντο ισως) να παρεξηγουμε και να παραποιουντε τα ρηθεντα μου (κι ενταξει μπορει να το κανω κι εγω μερικες φορες) και ναι δεν με θεωρω "μικρο" (ουτε ηλικιακα δυστυχως) ουτε και ασπαζομαι την σταση του ¨σεμνου,ταπεινου πλην ομως τιμιου ανθρωπου). Και ισως να ψιλοφλερταρω και με την ιδεα οτι φτανω κοντα στο νοημα (ακομα δεν εχω αποφασισει, την ψαχνω αλλα πολυ πιο επιλεγμενα πια). Οσο για την μυγα που να χτυπιεσαι δεν την δινω πισω!!

    ....Για τον κυριο Badura και το συναφι του, δεν εχω να πω και πολλα....ισως να φταινε οι ωρες που εφαγα στην εξεταστικη σχετικα με την μιμηση προτυπων κ.λ.π. και να μου εμεινε απωθημενο , παντως αν και υπαρχουν κι αποψεις που υποστηριζουν την θεωρια μου (σχετικα με τις ταυτοτητες εννοω και τις ταμπελες) στην ψυχολογια-κοινωνιολογια, θα προτιμουσα να τις αφησω εκτος γιατι δεν πιστευω στην ψυχολογια ως επιστημη (αλλα κι αυτοι ειναι θεμα για αλλο τοπικ).
    Ωστοσο θα σου κανω την χαρη να σου πω την αποψη μου (ενταξει, παλι πλακα κανω, μου ειναι αδυνατο να κρατηθω, αλλα αν οντως σε ενοχλει τοσο πολυ ο τροπος που γραφω ,πεστο μου και θα το κοψω):
    Η ταυτοτητα προυποθετει κριτικη σκεψη και αυτογνωσια , οι ταμπελες απλα μπαινουν απο ανθρωπους που παντα ακολουθουν το ρευμα της εποχης.....και μακαρι να ηταν οι περισοτεροι ανθρωποι ετσι, τοτε δεν θα ειχαμε βγαλει ρουβαδες,κουβαδες και σφακιανακηδες , ουτε η σημερινη νεολαια (παντα για την πλειοψηφια μιλω, οχι για ολους) θα ντυνοταν με το στυλ του βολανη και του κουρκουλη.
    Επιπλεον, οταν πρωτομιλησα για ταυτοτητα ειπα: "εγω κι ο καθε εγω" ,εννοωντας οτι πιστευω πως υπαρχουν κι αλλοι κ.λ.π. κ.λ.π.

    ....Ειμαι εγωιστης, εγωκεντρικος,εγωπαθης, αγριανθρωπος,αντικοινωνικος, ξεροκεφαλος, κι αλλα πολλα τετοια αλλα πανω απο ολα ειμαι αληθινος κι ετσι εμαθα να ζω με αυτα τα ελατωμματα του αντι να προσπαθω να τα κρυψω και στο φιναλε , δεν πειραζω και κανεναν, ουτε κι εχω βλαψει κανεναν....Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε πειραζει αυτο ή γιατι το θεωρεις τοσο αρνητικο

    ...Για τον "χειμαρωδη λογο μου", δεν θα σχολιασω γιατι θα πεσει τελικα το επιπεδο τοσο χαμηλα που εγω τουλαχιστον δεν θα μπορω να το σηκωσω. Οσο για το παθος και τη θεληση, εγω τουλαχιστον αναφερθηκα στην μουσικη κι εξακολουθω να πιστευω οτι το ταλεντο, ειναι απλα ενα βοηθημα (π.χ. πολλα παιδια στα διαφορα fame story εχουν ταλεντο) , η κινητηριος δυναμη ενος καλλιτεχνη (και δεν αναφερομαι σε εμενα , μιλω γενικοτερα) ειναι το ποσο πολυ παθιαζεται με αυτο που κανει, ποσο το αγαπαει και τελικα το ποσο πολυ το θελει. Την διασημοτητα σου, το ταλεντο σου , την φωνη σου, τον στιχο σου, την μουσικη σου μπορουν να την κρινουν πολυ, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να κρινει την αναγκη και το παθος σου να εκφραστεις (.....Μεσω του ελληνικου ροκ,στην συγκεκριμενη περιπτωση)

    .....οσον αφορα την "βασικη μας διαφορα" , ναι θα συζητησω με καποιον σε χαμηλους τονους οσο κι εκεινος θα εχει το αναλογο υφος.....Οταν ομως αυτος ο καποιος χρησιμοποιει ενα υφακι του στυλ "ξερω τα παντα,μικροι κι ανοητοι , πορωμενοι ,με παρωπιδες ελληνοπαλιοροκαδες", τοτε δεν μπορω παρα να απαντησω αναλογως.
    Παρεπιπτοντως , εσυ συγκεκριμενα δεν μπορω να πω οτι με τσιτωσες, τσιτωθηκα πρωτα με τον adonisdr (που οπως βλεπεις , νομιζω οτι τελικα βρηκαμε την ακρη
    ....Γεια μας adonisdr )
    και μετα με τον orfeus και sintorin που ακομα την ψαχνουμε (αν και νομιζω οτι την κανανε μεελαφρα πηδηματακια).

    ΥΓ: Και παλι συγνωμη αν σε προσεβαλα με οποιοδηποτε τροπο, ανακαλω ως προς αυτο , οχι ομως ως προς αυτα που πιστευω, ουτε για τον τροπο που εκφραζομαι.



    chorrer
    26.07.2006, 18:35


    Φιλε μου orfeus αν δεν μπορεις να απαντησεις μονος σου σε αυτες τις απλες ερωτησουλες και χρειαζεσαι ειδημονες , γιατι βγαινεις και διατυμπανιζεις οτι δεν υπαρχει ελληνικο ροκ και μαλιστα αστειευομενος αναφερεις κατι για κινεζικο φλαμενγκο. Αν δεν μπορεις να κρινεις τι ειδους μουσικη παιζουν ολοι αυτοι που αναφερω, με τι κριτηρια καταδικαζεις το ελληνικο ροκ??
    Λες οτι δεν χρειαζεσαι ταμπελες , πολυ ωραια, τοτε πως ξερεις οτι οι αγγλοι παιζουν ροκ?? Επειδη το ειπαν οι ειδημονες??
    Και βεβαια , γραφεις για σενα. ολοι οσοι αγαπαμε την μουσικη αυτο δεν κανουμε??


    Ταπεινα δικος σας, Ροκοσαυρος ο Ελληνικος

    www.musicheaven.tzelepis.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 26-07-2006 18:36 ]


    Timandra
    26.07.2006, 18:52
    Παράθεση:

    @Timandra
    .....Μεγαλο μηνυμα
    Λοιπον, αν με καποιο τροπο σε προσεβαλα ζητω ειλικρινα συγνωμη, αντιθετως (μαλλον) με σενα ,ΕΜΕΝΑ (ενταξει πλακα κανω) δεν με πειραζει αυτος ο "τονος" συζητησης, οποτε πιασε και συ μια μπυρα πριν συνεχισω


    (ειναι και μεγαλο το μηνυμα , και παω πανω κατω για να το διαβαζω!!)

    ....Για την "αμερικανικη κουλτουρα" μπορει να εχεις και δικιο, ειχα παντα την γνωμη οτι ειμαι γνησιος ελληνας, Να παιρνω δηλαδη οτι ξενο υπαρχει και κοψε-ραψε να το προσαρμοζω στα μετρα μου.

    ...Εχω εναν μοναδικο τροπο (και το μοναδικο μου ταλεντο ισως) να παρεξηγουμε και να παραποιουντε τα ρηθεντα μου (κι ενταξει μπορει να το κανω κι εγω μερικες φορες) και ναι δεν με θεωρω "μικρο" (ουτε ηλικιακα δυστυχως) ουτε και ασπαζομαι την σταση του ¨σεμνου,ταπεινου πλην ομως τιμιου ανθρωπου). Και ισως να ψιλοφλερταρω και με την ιδεα οτι φτανω κοντα στο νοημα (ακομα δεν εχω αποφασισει, την ψαχνω αλλα πολυ πιο επιλεγμενα πια). Οσο για την μυγα που να χτυπιεσαι δεν την δινω πισω!!

    ....Για τον κυριο Badura και το συναφι του, δεν εχω να πω και πολλα....ισως να φταινε οι ωρες που εφαγα στην εξεταστικη σχετικα με την μιμηση προτυπων κ.λ.π. και να μου εμεινε απωθημενο , παντως αν και υπαρχουν κι αποψεις που υποστηριζουν την θεωρια μου (σχετικα με τις ταυτοτητες εννοω και τις ταμπελες) στην ψυχολογια-κοινωνιολογια, θα προτιμουσα να τις αφησω εκτος γιατι δεν πιστευω στην ψυχολογια ως επιστημη (αλλα κι αυτοι ειναι θεμα για αλλο τοπικ).
    Ωστοσο θα σου κανω την χαρη να σου πω την αποψη μου (ενταξει, παλι πλακα κανω, μου ειναι αδυνατο να κρατηθω, αλλα αν οντως σε ενοχλει τοσο πολυ ο τροπος που γραφω ,πεστο μου και θα το κοψω):
    Η ταυτοτητα προυποθετει κριτικη σκεψη και αυτογνωσια , οι ταμπελες απλα μπαινουν απο ανθρωπους που παντα ακολουθουν το ρευμα της εποχης.....και μακαρι να ηταν οι περισοτεροι ανθρωποι ετσι, τοτε δεν θα ειχαμε βγαλει ρουβαδες,κουβαδες και σφακιανακηδες , ουτε η σημερινη νεολαια (παντα για την πλειοψηφια μιλω, οχι για ολους) θα ντυνοταν με το στυλ του βολανη και του κουρκουλη.
    Επιπλεον, οταν πρωτομιλησα για ταυτοτητα ειπα: "εγω κι ο καθε εγω" ,εννοωντας οτι πιστευω πως υπαρχουν κι αλλοι κ.λ.π. κ.λ.π.

    ....Ειμαι εγωιστης, εγωκεντρικος,εγωπαθης, αγριανθρωπος,αντικοινωνικος, ξεροκεφαλος, κι αλλα πολλα τετοια αλλα πανω απο ολα ειμαι αληθινος κι ετσι εμαθα να ζω με αυτα τα ελατωμματα του αντι να προσπαθω να τα κρυψω και στο φιναλε , δεν πειραζω και κανεναν, ουτε κι εχω βλαψει κανεναν....Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε πειραζει αυτο ή γιατι το θεωρεις τοσο αρνητικο

    ...Για τον "χειμαρωδη λογο μου", δεν θα σχολιασω γιατι θα πεσει τελικα το επιπεδο τοσο χαμηλα που εγω τουλαχιστον δεν θα μπορω να το σηκωσω. Οσο για το παθος και τη θεληση, εγω τουλαχιστον αναφερθηκα στην μουσικη κι εξακολουθω να πιστευω οτι το ταλεντο, ειναι απλα ενα βοηθημα (π.χ. πολλα παιδια στα διαφορα fame story εχουν ταλεντο) , η κινητηριος δυναμη ενος καλλιτεχνη (και δεν αναφερομαι σε εμενα , μιλω γενικοτερα) ειναι το ποσο πολυ παθιαζεται με αυτο που κανει, ποσο το αγαπαει και τελικα το ποσο πολυ το θελει. Την διασημοτητα σου, το ταλεντο σου , την φωνη σου, τον στιχο σου, την μουσικη σου μπορουν να την κρινουν πολυ, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να κρινει την αναγκη και το παθος σου να εκφραστεις (.....Μεσω του ελληνικου ροκ,στην συγκεκριμενη περιπτωση)

    .....οσον αφορα την "βασικη μας διαφορα" , ναι θα συζητησω με καποιον σε χαμηλους τονους οσο κι εκεινος θα εχει το αναλογο υφος.....Οταν ομως αυτος ο καποιος χρησιμοποιει ενα υφακι του στυλ "ξερω τα παντα,μικροι κι ανοητοι , πορωμενοι ,με παρωπιδες ελληνοπαλιοροκαδες", τοτε δεν μπορω παρα να απαντησω αναλογως.
    Παρεπιπτοντως , εσυ συγκεκριμενα δεν μπορω να πω οτι με τσιτωσες, τσιτωθηκα πρωτα με τον adonisdr (που οπως βλεπεις , νομιζω οτι τελικα βρηκαμε την ακρη
    ....Γεια μας adonisdr )
    και μετα με τον orfeus και sintorin που ακομα την ψαχνουμε (αν και νομιζω οτι την κανανε μεελαφρα πηδηματακια).

    ΥΓ: Και παλι συγνωμη αν σε προσεβαλα με οποιοδηποτε τροπο, ανακαλω ως προς αυτο , οχι ομως ως προς αυτα που πιστευω, ουτε για τον τροπο που εκφραζομαι.






    Επειδή δεν έχω και πολύ χρόνο,θα μιλήσω εν συντομία...Δεν με προσέβαλες,με απαξίωσες,κι αυτό ήταν που με ενόχλησε...Παίρνω όσες μπύρες θες και όλες στην υγειά μας...Όλα καλά...Κι εμένα μ'αρέσει το ειρωνικοκαυστικό που μπήκε στη συζήτηση,αλλά με όρια και πάντα εντός θέματος...Τα τελευταία θα σχολιάσω μόνο,για τα παραπάνω νομίζω ότι κάπου αρχίζουμε και κλίνουμε...
    ".....οσον αφορα την "βασικη μας διαφορα" , ναι θα συζητησω με καποιον σε χαμηλους τονους οσο κι εκεινος θα εχει το αναλογο υφος.....Οταν ομως αυτος ο καποιος χρησιμοποιει ενα υφακι του στυλ "ξερω τα παντα,μικροι κι ανοητοι , πορωμενοι ,με παρωπιδες ελληνοπαλιοροκαδες", τοτε δεν μπορω παρα να απαντησω αναλογως."
    Ειλικρινά λυπάμαι αν σου την έδωσε το υφάκι μου,το οποίο νομίζω ότι δεν είχα,αλλά τέλος πάντων,καταλαβαίνω ότι σε ενόχλησε...Αν θεωρείς ότι σε απαξίωσα,κάνεις λάθος...Απλά και ήρεμα πίστεψα ότι αδικούσες κάποια πρόσωπα και κάποιες δουλειές και σε ορισμένες μάλιστα περιπτώσεις σε βρήκα και απόλυτο...Άρχισες όμως να χτυπάς κάτω από τη μέση με τις ταμπέλες του ροκ και "αφού δεν το έχεις το άθλημα αστο καλύτερα" και τα τοιαύτα...Με λίγα λόγια θεωρώ υπερβολική την αντίδρασή σου στα λεγόμενά μου...Και στην τελική,αστην τρελή στην τρέλα της...Πάρε 2 μπύρες κι έλα να γελάσεις με το παραμύθι της...΄
    Εχεις μεσογειακό ταμπεραμέντο και δεν αφήνεις τους άλλους στην ψυχραιμία τους...Θα μου πεις κι εγώ έτσι δεν είμαι???Τι κι αν δεν είμαι ροκ???

    Παρεπιπτόντως το αστειάκι στη μύγα το'χεις πιο πολύ από την αστυνομική ταυτότητα...Δούλεψέ το λίγο ακόμα...Θ'αγγίξεις την τελειότητα που τόσο πολύ πόθησες...
    Τα λέμε κι αύριο!!!

    Asteri mou,prin ertheis kan,astro mou feugeis pali...Th.P.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 26-07-2006 19:04 ]


    sintorin
    26.07.2006, 19:37
    Το μέλος chorrer στις 26-07-2006 στις 12:11 έγραψε...
    Παράθεση:

    @anthos και adonisdr
    Παιδια σορυ, μαλλον εξαιτιας μου εγινε το ολο μπερδεμα, αλλα δεν μπορω να μην απανταω (θα σκασω)......Αιωνες και αιωνες (μεταφορικα μιλαω) τωρα, εχω βαρεθει να ακουω τα ιδια και τα ιδια: "Δεν υπαρχει ελληνικο ροκ, μονο οι τρυπες επαιξαν ροκ, κ.λ.π........."

    Τωρα οσον αφορα την 'βοηθεια" που αναφερεσαι φιλε adonisdr η γνωμη μου ειναι : Γιατι να το βοηθησουμε? Γιατι δεν το αφηνουμε να φυγει απο τη μοδα, να παψει να ειναι "must" και "in"? Να παψει ο κοσμος(ο πολυς κοσμος, που ακουει οτι να ναι και πιστευει οτι να ναι) να ασχολειτε με αυτο, να μεινουν παλι "οι λιγοι, οι εκλεκτοι κι οι τυχεροι", μηπως και βγει τιποτα πιο αξιολογο ή μερικα νεα παιδια με φρεσκες ιδεες, που να μπορεσουν να εξελιξουν οντως το ροκ αντι να το μεταλαξουν.........

    ΥΓ: anthos, χωρις πλακα φιλε, γραφεις τρομερα, λιγα λογια ,ευστοχα και με καταπληκτικο υφος

    στην υγεια σας παιδια


    ...................................................................................................................................................Επειδη θα σκασω ομως μπορει ο orfeus ή ο sintorin ή οποιοσδηποτε αλλος πιστευει οτι δεν υπαρχει ελληνικο ροκ να μου απαντησει στην εξης ερωτηση:
    "Αν δεν υπαρχει ελληνικο ροκ, τοτε οι τρυπες, σπαθια, σιδηροπουλος, ασιμος, πουλικακος, ενδελεχεια, πρασειν αλογα , μαυρη μαγιονεζα, διαφανα κρινα, μπουρμπουλια,κ.λ.π.,κ.λ.π. ...........τι στο διαολο παιζουν??"
    Επισης orfeus μπορεις να μου πεις τι ειδος μουσικης επαιζαν οι θαρσειν χρη αφου δεν υπαρχει ελληνικο ροκ??

    Και τελος , χωρις να θελω να κανω διαφημιση (που κανονικα δεν θα επρεπε να με πειραζει, ας ειναι καλα η timandra) ΚΙ αν δεν σας κανει κοπο μπορειτε να μπειτε στην σελιδα μου , εδω στο musicheaven και να μου πειτε ρε γαμωτο αφου δεν παιζω ελληνικο ροκ , τι σκ***τα παιζω?? ΠΡΟΣΟΧΗ, δεν σας ρωταω αν σας αρεσει η φωνη μου, οι στιχοι μου και τα λοιπα (αυτα ειναι υποκειμενικα και σεβαστα) , απλα να μου πειτε τι ειδους μουσικη παιζω, ετσι για να μου λυσετε την απορια μου, αφου (το ξαναλεω) λετε οτι δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΟΚ.

    Ταπεινα δικος σας , Ροκοσαυρος ο Ελληνικος




    Den eipa oti den uparxei elliniko rock. Kai akousa ta komatia sou, ala gia mena einai polu perissotero folk, para rock. Kai den tha sou kano analusei giati to leo auto. To mono pou tha po, einai i proti aisthisi pou mou edosan otan ta akousa.
    Diladi otan mou lene oti o Dylan einai rokas, apo pou kai eos pou. Folk eitan kai pioitis. Kai mia mera se mia sunaulia evgale mia kithara ilektriki, kai tora auto ton ekane roka? Etsi antilamvanomai tin elliniki rock skini. Epi xronia, oloi kanoun to idio, mexri pou oi idioi pou theloun na kratisoun to rock zontano, to skotonoun......
    Orfeus
    26.07.2006, 19:41
    Το μέλος chorrer στις 26-07-2006 στις 18:35 έγραψε...
    Παράθεση:

    Φιλε μου orfeus αν δεν μπορεις να απαντησεις μονος σου σε αυτες τις απλες ερωτησουλες και χρειαζεσαι ειδημονες , γιατι βγαινεις και διατυμπανιζεις οτι δεν υπαρχει ελληνικο ροκ και μαλιστα αστειευομενος αναφερεις κατι για κινεζικο φλαμενγκο. Αν δεν μπορεις να κρινεις τι ειδους μουσικη παιζουν ολοι αυτοι που αναφερω, με τι κριτηρια καταδικαζεις το ελληνικο ροκ??
    Λες οτι δεν χρειαζεσαι ταμπελες , πολυ ωραια, τοτε πως ξερεις οτι οι αγγλοι παιζουν ροκ?? Επειδη το ειπαν οι ειδημονες??
    Και βεβαια , γραφεις για σενα. ολοι οσοι αγαπαμε την μουσικη αυτο δεν κανουμε??


    Ταπεινα δικος σας, Ροκοσαυρος ο Ελληνικος

    www.musicheaven.tzelepis.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : chorrer στις 26-07-2006 18:36 ]





    Τελικά...
    ...δεν κατάλαβες τίποτα Δημήτρη από όλα όσα γράφω εδώ;

    1) Πού είδες να καταδικάζω αυτό που όλοι σας αποκαλείτε "Ελληνικό Rock";

    2) Όταν παίζεις rock και τραγουδάς Αγγλικά χωρίς να είσαι Άγγλος, αυτό που κάνεις, είναι απλά ….μίμηση.
    Το rock είναι ένα και είναι αυτό που είναι. Όλα τα υπόλοιπα είναι “….όφωνα”.
    Πού το βρήκαν οι Έλληνες το Ροκ; Το είχαν ποτέ στην κουλτούρα τους; Πότε;
    Μιμούνται οι Έλληνες, όπως μιμούνται και οι Τούρκοι και οι Βούλγαροι και οι Σκοπιανοί και οι Ρώσοι, αλλά και οι Φιλιππινέζοι.

    Ειδ' άλλως -και πολύ σωστά δηλαδή- γιατί να μην υπάρχει και "Κινέζικο Φλαμένγκο";
    Γιατί να μην υπάρχει "Γιαπωνέζικο πολυφωνικό της Ηπείρου" ή "Τυρολέζικο από τη ......Σουμάτρα";
    (Εκεί πάει το "Κινέζικο Φλαμένγκο" που είπα αστειευόμενος)

    3) Όταν λέω για "ταμπέλες", εννοώ ότι δεν τις χρειάζομαι για τα δικά μου τραγούδια. Η δική μου δουλειά δεν είναι να βάζω "ταμπέλες" σ' αυτά που εγώ γράφω. Ας τις βάλουν άλλοι.

    4) Μπύρες....


    faltsoo
    26.07.2006, 19:50
    Ελληνικό ροκ ?...
    Ροκ μουσική που παίζεται από Έλληνες μουσικούς , με ελληνικό στίχο η αγγλόφωνο , με εισαγωγή ελληνικών στοιχείων μουσικής η και απλή αντιγραφή των άλλων σχολών (αμερικάνικη και αγγλική) .
    Ταμπέλα ? ναι σίγουρα ... αλλά έτσι κι αλλιώς όλο ταμπέλες είμαστε για να χάνουμε πιο εύκολα το δρόμο μας .
    Άρα σίγουρα υπάρχει ....αν έστω και ένα γκρουπάκι η ένας μοναχικός καβαλάρης παίζει ακόμα σε κάποιο μπαράκι.
    Τώρα , αν έχουμε κάτι καινούργιο η αν θα υπάρξει κάποια αναζωπύρωση στην παραγωγή νέων δίσκων και συγκροτημάτων ? ε...και αυτό είναι απλό.
    Πάντα θα είναι στην απ’εξω .
    Όσο το συγκεκριμένο είδος μουσικής δεν φέρνει ‘φραγκα’.
    Όσο όλοι εμείς που γκρινιάζουμε δεν πάμε σε χώρους που παίζεται αυτή η μουσική .
    Όσο όλοι αυτοί οι πάρα πολύ καλοί μουσικοί για βιοποριστικούς λόγους (και δικαίως ...) παίζουν στα σκυλάδικα.
    Όσο οι ραδιοφωνικοί σταθμοί είναι υποχείρια των εταιρειών και παίζουν με play lists .
    30 χρόνια που τριγυρίζω στη περιφέρεια αυτής της σκηνής , πολλά έχουν ακούσει τα αυτιά μου. Υπάρχουν καταπληκτικά ροκ τραγούδια στα συρτάρια που ποτέ δεν θα ακούσετε ,πολλοί μουσικοί που ποτέ δεν θα γνωρίσετε , μερικοί μάλιστα είναι και μέλη αυτού εδώ του site.
    Τέλος η συζήτηση αν το ροκ είναι αγγλικό αμερικάνικο η κινέζικο ...δεν έχει νόημα στη συγκεκριμένη συζήτηση , το ζουμί είναι ότι πέρασαν πλέον 50 χρόνια και είναι πλέον κλασικό είδος μουσικής . τα περί ροκ τρόπου ζωής και άλλα συναφή είναι πλέον περασμένες ιστορίες , το ξεχασμένο πηγάδι που καραδοκούσε το θύμα του . χορτάριασε και μπαζώθηκε .
    10 ευρώ είναι ας τα δώσουμε και ας δούμε και ακούσουμε αυτά τα παιδιά (και μεγαλυτέρους) που παίζουν αυτή τη μουσική που αγαπάμε , και έτσι αν η ελληνική ροκ σκηνή βρει τους φίλους της θα ξαναγεννηθεί από τις στάχτες της .
    Η αγορά των cds δεν μπορεί να στηρίξει κανένα καλλιτέχνη από μόνη της , αυτό το ξέρουν όλοι . Μόνο αν τα μαγαζιά γεμίσουν τότε θα υπάρξει ενδιαφέρον και συνέχεια.






    Orfeus
    26.07.2006, 20:00
    Τα υπογράφω κι εγώ αυτά!!!!


    Antonisdr
    26.07.2006, 23:48
    File Anthos,
    pisteuw oti h wra pou oi koinwnikooikonomikes synthikes tha anagkasoun thn prowthish tou rock, plhsiazei, mhpws exei ftasei kai den to exoume katalavei???


    Chorrer,
    tha diafonisw mazi sou se auto pou les oti to rock einai sth moda. Den vlepw idika sthn Ellada na einai sth moda, kathe allo malista. Thn dekaetia tou '90 pou eixan kanei epityxies kapoies mpantes isws na htan, alla twra? Mh vlepeis sthn Athina mono pou exei poly kosmo kai gia kapoia synaulia mazeyetai kosmos apo diafores perioxes, sthn eparxia pou einai pio antiprosopeutikh h analogia, malon einai demode. Geia paradeigma fetos pou epaiza mousikh ws dj se ena magazi ths Amaliadas, mono dixtia den aplosame na mazepsoume ligo kosmo, enw dipla sta clubakia ginotan tis pornhs. Kai oxi mono edw alla kai sthn Patra pou einai megalyterh polh, yphrxan xronies pou den eixan paei katholou kala.
    Geia mas




    Orfeus,
    dhladi rock mousikh prepei na paizete mono apo aglous. Diladi sthn Ellada eprepe na paizoun mono klarina, alliws xarakthrizontai ws mimoi. Nomizw oti eisai kapws akrews. To Ellhniko rock den einai kapio xehoristo eidos pou prospathei na exei diaforetikh tautothta apo to xeno, alla mia morfh tou rock, pou diaferei se kapoia pragmata apo to xeno kai mousika kai stixourgika kai san nootropia.

    File faltsoo,
    symfwnw apolyta mazi sou, to thema pou evala peri "Ellhnikhs Rock Anazopyrwshs", to evala epeidh kati exei arxisei kai mou mirizei. Kati paei na ginei, yparxei kati sthn atmosfaira, kai elpizw na mhn vgw lathos giati agapaw auto to eidos ths rock. Kai ithela na dw an th miroudia auth thn osfrizontai kai alloi.
    Hastaroth
    26.07.2006, 23:53
    Ομοίως και εγώ (παρ'όλο που έχω κάποιες μικροδιαφωνίες σε ορισμένα σημεία,αλλά θά τίς πώ άλλη ώρα,λόγω νύστας )

    Τό μόνο που θα αναφέρω εδώ είναι οτι πρόσφατα (τόν χειμώνα) έκανα κάποια live μέ τον Λήτη (σέ ένα μάλιστα συμμετείχαν καί οι Στίγμα90) καί ο κόσμος που ήρθε να μάς ακούση ήταν από ελάχιστος έως λίγος (ακόμα και στο live μέ τα δύο γκρούπ)...
    Καί μάλιστα δέν είχε ούτε κάν την είσοδο τών 10 ευρώ που αναφέρει ο Φάλτσος...

    Είναι σίγουρο οτι υπάρχει θεός.Είναι επίσης σίγουρο οτι δέν είναι ο Θεός..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 26-07-2006 23:54 ]


    jorge
    27.07.2006, 00:01
    Στείλατε Δελτία Τύπου, ενημερώσατε έστω τα σχετικά sites;
    Hastaroth
    27.07.2006, 00:12
    Δέν ξέρω τί έγινε γιά τά άλλα live (τις δημόσιες σχέσεις τίς είχε αναλάβει ο Λήτης) αλλά γιά το live που ήταν μαζί μας και οι Στίγμα -που έγινε στά Μέγαρα σέ ένα γνωστό livάδικο- είχαν κολληθεί αφίσες σχεδόν σέ όλη την πόλη (είχα πάει από το πρωϊ και το διαπίστωσα).

    Επί πλέον το live έγινε Σάββατο βράδυ καί δή σέ τριήμερο,οπότε ουδείς μπορούσε να επικαλεστή την "επόμενη εργάσιμη μέρα"...

    Εν πάσει περιπτώσει,το θέμα είναι οτι άν θέλουμε νά ξαναζήσουμε μέρες τού '70-80 (στην Ελληνική σκηνή,εννοείται) πρέπει να κουνήσουμε και λίγο το δαχτυλάκι μας και να μήν περιμένουμε κάποιο θαύμα..
    Antonisdr
    27.07.2006, 00:50
    Auth einai h mizeria. Na paizoun o Litis kai oi Stigma'90 kai na mhn mazeuei kosmo. Me tosa xronia sthn plath tous o kathenas kai na mhn vriskoun thn anagnwrish. Oxi apo tous skylades pou einai to euri koino (pote tous kai na mhn pane) alla apo autous pou ipotithete akoune rock. Autoi den tous stirizoun. Para mono pane kai akoumpane ta 50eura otan erthei kapoia mpanta apo exw.
    jorge
    27.07.2006, 01:02
    Δεν ξέρω ρε παιδιά, αλλά αν το promotion ενός Live είναι μόνο οι αφίσες στα Μέγαρα και οι γνωστοί του Λήτη, δεν βλέπω γιατί φταίει ο κοσμάκης που δεν ενημερώθηκε. Τα πράγματα έχουν αλλάξει, για να κάνεις σωστό live πρέπει να το προβάλεις σωστά, χρησιμοποιώντας τη νέα τεχνολογία. Και επειδή οι διαφημίσεις σε TV & ραδιόφωνο κοστίζουν, υπάρχει και το Internet. Σε τόσα μουσικά sites μπαίνω, ούτε που πήρε το μάτι μου αυτά τα ονόματα...

    Μήπως τελικά δεν ενημερώνεται σωστά ο κόσμος επειδή κανείς δεν αφιερώνει σοβαρά το χρόνο του για την προβολή της εκδήλωσης; Οι καλλιτέχνες είναι και λίγο ζαμάν-φου, το ξέρετε...
    movflower
    27.07.2006, 01:50
    poios vlepei tis afises omws ?????

    symfwnw me ton jorge. an einai na ginei diafhmish as ginei sto internet, opou kai mpainoun oi perissoteroi.
    oute sto musicheaven den skefthkate na to anaggeilete?????? eleos!!!!

    filia.
    Anthos
    27.07.2006, 10:11
    @ Antonisdr
    Πιστεύω ότι οι συνθήκες ωριμάζουν για μια κοινωνική "επανάσταση" γενικά. Οι Γάλλοι νεαροί, οι Έλληνες φοιτητές, οι κοινητοποιήσεις ενάντια στην παγκοσμιοποίηση...βλέπουμε μια αντίδραση προς καταπιεστικές αποφάσεις κυβερνήσεων. Ως κοινωνία έχουμε ξεφύγει και ίσως πρώτα ατομικά και μετά στο σύνολο κάνουμε κάτι να αντισταθούμε στο υλιστικό σύστημα. Με αυτά θα έρθει πιστεύω και η αναζωπύρωση του ροκ (να που είμαι και μέσα στο θέμα!)...

    @ faltsoo
    συμφωνώ νομίζω με όλα...

    @ sintorin
    Φαίνεται ότι έχουμε διαφορετική βάση στο τι είναι ροκ. Οι Doors και οι Deep Purple δηλαδή που είχαν ηλεκτρονικά synthezisers δεν ήταν ροκ?? Η Janis που έβγαινε στην σκηνή με μία κλασικη κιθάρα δεν ήταν ροκ? Ο Άσιμος που είχε και ρεμπέτικα και ότι του κατέβαινε δεν ήταν ροκ? Προσωπικά μου αρέσει ο Αλκίνοος περισσότερο από σχεδόν όλους τους "ροκάδες" που βαράνε 2 κιθάρες και ντραμς, διότι έχει πολλά στοιχεία ροκ σε πολλά από τα τραγούδια του. Άσε που όταν τον δεις live θα καταλάβεις ότι ροκάρει από μέσα του πολύ περισσότερο από ψευτο-ροκάδες που παίζουν 2-3 riffakia για 16χρονούς...
    Εσύ παίρνεις την αυστηρή εννοια βάση της μουσικής ακρόασης των οργάνων ενώ 2-3 από μας εδώ το βλέπουμε διαφορετικά...

    @ Timandra
    Ειλικρινά δεν το πήρα ως προσωπική επίθεση...Δεν αγγίζομαι εύκολα...

    @ chorrer
    Νάσαι καλά φίλε για τα καλά σου λόγια. Μιας και ανάφερα και τον Αλκίνοο πιο πάνω και είδα και την σελίδα σου, ξέρεις την ιστορία του? Είχε πάει στην δισκογραφική και κάποια σαίνια που καταλαμβαίνουν πολύ από μουσική τον απέρριψαν! Ο Αλκίνοος (σε αντίθεση με πολλά ταλαντούχα παιδιά) είχε την τύχη να πιάσει η Γαλάνη την κασέττα του και να την πάρει πίσω στην εταιρεία και να τους πει ότι αυτό το παιδί αξίζει. Όταν το άκουσε κάποιος εκεί ψηλά, αναρωτήθηκε πως και τον απέρριψαν...οι μίζεροι...τώρα αν σου πω να μην απογοητεύεσαι μπορεί να ακουστώ και κλισέ...

    Τα σέβη μου παιδιά...
    sintorin
    27.07.2006, 10:51
    Το μέλος Anthos στις 27-07-2006 στις 10:11 έγραψε...
    Παράθεση:


    @ sintorin
    Φαίνεται ότι έχουμε διαφορετική βάση στο τι είναι ροκ. Οι Doors και οι Deep Purple δηλαδή που είχαν ηλεκτρονικά synthezisers δεν ήταν ροκ?? Η Janis που έβγαινε στην σκηνή με μία κλασικη κιθάρα δεν ήταν ροκ? Ο Άσιμος που είχε και ρεμπέτικα και ότι του κατέβαινε δεν ήταν ροκ? Προσωπικά μου αρέσει ο Αλκίνοος περισσότερο από σχεδόν όλους τους "ροκάδες" που βαράνε 2 κιθάρες και ντραμς, διότι έχει πολλά στοιχεία ροκ σε πολλά από τα τραγούδια του. Άσε που όταν τον δεις live θα καταλάβεις ότι ροκάρει από μέσα του πολύ περισσότερο από ψευτο-ροκάδες που παίζουν 2-3 riffakia για 16χρονούς...
    Εσύ παίρνεις την αυστηρή εννοια βάση της μουσικής ακρόασης των οργάνων ενώ 2-3 από μας εδώ το βλέπουμε διαφορετικά...


    Aplos leo, oti ta organa den kanoun to komati rock. Kai gia auto anefera ton Bob Dylan, pou epaize stin arxi olo klasiki kithara, kai mia mera se mia sunaulia vgeike me ilektriki, bass drums. Kai tote to eipan folk rock. E oxi re paidia, den einai rock, epeidi prosthese drums kai ilektriki kithara. Diladi kai ego mporo na paro ena dimotiko, kai na tou valo ilektriki kithara drums, kai na po oti einai rock. Akoma kai sta skuladika, oi guftoi exoun valei mia ilektriki kithara, gia na ginoun pio modernoi....vasikos ma****kies tous kanei auto diladi rock?........to rock exei na kanei me ti vasiki aisthisi to na eisai enas rocker.......kai auto akougetai amesos sto komati, ean pragmatika to aisthanesai, kai ksereis akrivos pos na to deikseis.....
    Anthos
    27.07.2006, 11:17
    Τώρα συμφωνούμε...
    sintorin
    27.07.2006, 11:26
    Το μέλος Anthos στις 27-07-2006 στις 11:17 έγραψε...
    Παράθεση:

    Τώρα συμφωνούμε...


    Telia........