ελληνική μουσική
    639 online   ·  210.846 μέλη
    kalouka
    07.07.2006, 12:12
    ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ... ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ

    Εσύ πόσους πράσινους πόντους μπορείς να μαζέψεις;


    1. Ετοιμάζεσαι να φύγεις για διακοπές... Με ποιο μέσο θα φτάσεις στον προορισμό σου;
    α. Το αυτοκίνητό σου... που να τρέχεις με λεωφορεία και τρένα.
    β. Τα μέσα μαζικής μεταφοράς... ένας μπελάς λιγότερος στο κεφάλι σου.


    2. Μόλις φτάνεις στη μαγευτική φύση του βουνού ή της θάλασσας...
    α. Νοικιάζεις αυτοκίνητο ή μηχανάκι
    β. Με το ποδήλατο ή περπατώντας ξέρεις ότι θα ανακαλύψεις την πραγματική ομορφιά ενός τόπου


    3. Φτάνεις στην παραλία. Η τσάντα που κρατάς
    α. Είναι πλαστική, από αυτές που είναι πολύ στη μόδα
    β. Ξέρεις ότι η μόδα έρχεται και φεύγει, γι΄αυτό η δική σου επιλογή είναι τσάντα από σκοινί και ψάθα ή πάνινη – προστατεύεις το περιβάλλον και παράλληλα πρωτοτυπείς


    4. Περπατώντας προς την παραλία ή βολτάροντας το βράδυ, νιώθεις
    α. Σαν να κολλάει και να ιδρώνει το πόδι σου μέσα στην πλαστική παντόφλα
    β. Υπέροχα, με τα ποδαράκια σου να φωλιάζουν σε υφασμάτινα, ξύλινα ή ψάθινα υποδήματα


    5. Ενώ ψήνεσαι κάτω από τον ήλιο, βγάζεις το μπουκάλι με το νερό και...
    α. Σε "ενθουσιάζει" το καυτό νερό που σου προσφέρει το πλαστικό μπουκάλι
    β. Δροσίζεσαι ευχάριστα. Το θερμός που έφερες μαζί σου ήταν πράγματι πολύ καλή ιδέα


    6. Είσαι ώρες στην παραλία και θέλεις κάτι να τσιμπήσεις
    α. Βγάζεις την πλαστική σακούλα με το κολατσιό
    β. Φρούτα, σάντουιτς και άλλες λιχουδιές σε περιμένουν στο τάπερ που χρησιμοποίησες χτες και θα ξαναχρησιμοποιήσεις αύριο αλλά και του χρόνου


    7. Ώρα για δράση και καλοκαιρινά σπορ
    α. Νοικιάζεις jet ski και φροντίζεις να ενημερωθούν όλοι για την παρουσία σου με τα καύσιμα και το θόρυβο που προκαλείς
    β. Θα προτιμήσεις κάτι πιο ήσυχο, όπως σερφ ή θαλάσσιο ποδήλατο


    8. Καθώς βάζεις το αντιηλιακό σου
    α. Πέφτει το μάτι σου στα συστατικά του και αναρωτιέσαι τι να σημαίνουν αυτές οι περίεργες λέξεις. Κάτι θυμάσαι από μια έρευνα που διάβασες πρόσφατα για επικίνδυνες ουσίες σε καλλυντικά...
    β. Κανένα πρόβλημα. Τα δικά σου καλλυντικά προέρχονται από φυσικές πρώτες ύλες


    9. Το cd player ξαφνικά σταματάει
    α. Τρέχεις στο κοντινότερο περίπτερο για καινούριες μπαταρίες
    β. Ευτυχώς έχεις το φορτιστή για τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες σου


    10. Χιλιάδες απειλητικά έντομα σε ενοχλούν...
    α. Έχεις προμηθευτεί τα τελευταία εντομοκτόνα της αγοράς. Σου μυρίζουν λίγο περίεργα, αλλά δε βαριέσαι
    β. Σιγά μην πάρεις εντομοκτόνα, όταν η φύση έχει φροντίσει και γι΄αυτό. Ο βασιλικός διώχνει τα κουνούπια και τις μύγες, αν κάψεις λίγο ελληνικό καφέ αποθαρρύνεις τις σφήκες...


    11. Φεύγοντας από την παραλία...
    α. Η τσάντα σου είναι πιο ελαφριά γιατί έχεις αφήσει πίσω σου ό,τι δε σου χρειαζόταν πια
    β. Έχεις μαζέψει ακόμα και τα σκουπίδια του διπλανού, κι ελπίζεις να τον συναντήσεις και αύριο για να του τα πεις ένα χεράκι


    12. Βράδιασε και το φως λιγοστεύει
    α. Ανάβεις όλα τα φώτα
    β. Μοναδική ευκαιρία για να απολαύσεις τα αστέρια και το φεγγάρι. Είσαι και λίγο ρομαντικός...


    13. Ωραίο το καλοκαιράκι, αλλά αυτή τη ζέστη δεν την αντέχεις
    α. Ευτυχώς το air condition περιλαμβάνεται στην τιμή του δωματίου
    β. Προτιμάς την αύρα της θάλασσας ή του βουνού από την κλεισούρα του δωματίου. Δροσίζεσαι και αναζωογονείσαι.


    14. Ώρα για φαγητό
    α. Σνακ και αναψυκτικά θα σε χορτάσουν και θα σε ξεδιψάσουν
    β. Ξέρεις ότι υπάρχουν νοστιμότατοι ντόπιοι μεζέδες και προϊόντα και είσαι αποφασισμένος να τα ανακαλύψεις


    15. Έμαθες ότι στη διπλανή παραλία γεννάει το καλοκαίρι η καρέτα καρέτα
    α. Έγκυρες πηγές σε πληροφόρησαν ότι βγαίνει το βράδυ στην άμμο. Θα είσαι εκεί με το φακό για να τη δεις από κοντά.
    β. Μαθαίνεις τα πάντα για τις συνήθειές της και τις ανάγκες της. Δε θέλεις να κάνεις κάτι που θα τις απειλήσει ακόμα περισσότερο.


    Μέτρησε ένα πράσινο πόντο για κάθε απάντηση β.

    Αποτελέσματα:

    1-5 Αρχάριος. Μην απελπίζεσαι, το πρώτο βήμα είναι και το πιο σημαντικό. Του χρόνου καλύτερα.

    6-10 Τα πας καλά, συνέχισε... Το ήξερα πως μπορούσα να βασιστώ σε εσένα!

    11-15 Που ήσουν βρε παιδί μου τόσον καιρό; Έχεις σκεφτεί ποτέ να γίνεις εθελοντής της Greenpeace;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kalouka στις 07-07-2006 12:52 ]


    aggelosnegas
    07.07.2006, 12:33
    Τι ακριβώς ειναι αυτο?
    Pucca
    07.07.2006, 15:46
    Μάζεψα 9 πόντους , δε μπορώ την πολύ ζέστη χωρίς κλιματισμό, μισώ τα έντομα και ψεκάζω ή καίω φιδάκια και καμιά φορά φοράω και σαγιναρούλες από pvc και αν δε πάω σε νησί οπουδήποτε αλλού πάω με το αμαξάκι μου. Απο αυτά άντε να κόψω τις πλαστικές σαγιοναρούλες!
    aggelosnegas
    07.07.2006, 16:03
    11 β

    alexia-vicky
    07.07.2006, 18:33
    8 , αν και δε μπορώ να καυχηθώ ότι είμαι παιδί της φύσης καθώς δε μπορώ καθόλου τα έντομα και τα συναφή "ζωάκια", δεν κουβαλάω φορτιστή για μπαταρίες και δεν έχω ψάξει τα συστατικά του αντιηλιακού μου...
    Πάντως, προσπαθώ να μην επιβαρύνω και άλλο το περιβάλλον και κατ'επέκταση τους γύρω μου και εμένα...


    ageras
    08.07.2006, 03:21
    Κι εγώ οχτώ μάζεψα αλλά το τεστ είναι πολύ γενικευμένο.Δεν είναι κακό απλά σε μερικές ερωτήσεις θα έπρεπε να έχει παραπάνω επιλογές απαντήσεων.Πάντως γενικα την αγαπώ την φύση και την προστατεύω όσο καλύτερα μπορώ.ήμουν και μέλος στην Greenpeace και στην WWF μέχρι πρότινος.

    Feggarenia261
    08.07.2006, 08:06
    Χμ... 10 βαθμοί.. Καλά πάω γιατρέ??Δεν μπορώνα αρνηθώ την παρέα του αυτοκινήτου βλέπεις... Αν και μικρή προτιμάω ένα μηχανάκι για περιπλανήσεις στο νησί... soz...
    tolaruba
    08.07.2006, 15:32
    9 πρασινους ποντους μαζεψα!!!!!απετυχα εκει με τη καρετα-καρετα!!!
    μα μονο εγω θα πηγαινα να τη δω απο κοντα;;;;;;;
    dimitrela
    12.07.2006, 21:16
    εγώ βαρέθηκα να το κάνω όλο...
    ε τι φτάιω...αφού τα περισσότερα που ήθελα να απαντήσω δεν τα είχε...
    vivian23
    13.07.2006, 19:57
    ώώ
    the_mist
    13.07.2006, 19:59
    Το μέλος vivian23 στις 13-07-2006 στις 19:57 έγραψε...
    Παράθεση:

    ώώ



    Τι είναι αυτό?