ελληνική μουσική
    486 online   ·  210.845 μέλη

    Νεος drummer ζητα βοηθεια...

    akridiman
    09.07.2006, 17:41
    Γεια σε ολους!Μολις απεκτησα ενα set που παντα ηθελα.Ειναι αρκετα μετριο καθως δεν ξερω καθολου drums και μου φαινεται καπως υπερβολικο ενασ ασχτος να δωσει πανω απο 1000ε για ενα set.Το προβλημα μου ειναι πως ολα τα ωδεια ειναι κλειστα στη περιοχη μου και θα ηθελα αν γνωριζει κανεις να μου προτεινει καποιο βιβλιο για τελειως αρχαριους drummer.Ευχαριστω πολυ!

    Hastaroth
    09.07.2006, 22:49
    Κατ'αρχήν είναι όντως υπερβολικό να δώση κάποιος ένα χιλιάρικο γιά ένα μέτριο-όπως λές- σέτ,αφού με τά ίδια λεφτά θά μπορούσε να πάρη κάτι καλύτερο.Υποψιάζομαι οτι πήγες μόνος σου στο πρώτο μαγαζί που βρήκες και πήρες το σετ εκείνο που σού φάνηκε οπτικά εντυπωσιακώτερο,χωρίς να το ψάξης το πράγμα βαθύτερα.

    Εν πάσει περιπτώσει,μέ το κατάλληλο κούρδισμα μπορεί να βελτιωθή ο ήχος τών τυμπάνων.Αυτό που δέν επιδέχεται βελτίωση είναι τά πιατίνια,τά οποία πρέπει εξ αρχής να είναι καλής ποιότητας.

    Οσον αφορά τά ωδεία,νομίζω οτι ακόμα και το καλοκαίρι μπορείς να κάνης εγγραφή σέ όποιο από αυτά επιλέξης,παρ'όλο που τά μαθήματα ξεκινάνε τον Σεπτέμβριο.Πάντως καλό θά είναι γιά όλα αυτά να συμβουλευτής κάποιον φίλο σου ή γνωστό σου που να έχη ήδη αρκετές γνώσεις καί να μήν πάρης τίς πρωτοβουλίες μόνος σου.Γιά έναν που είναι τελείως αρχάριος το σημαντικώτερο είναι να βρεθή κάποιος νά τού δείξη τά βασικά στοιχεία,τα οποία ναί μέν αναφέρονται στά βιβλία αλλά άν δέν τα ακούσης καί δέν τα δής "ζωντανά" είναι δύσκολο να τά καταλάβης αφού πρόκειται για έννοιες καινούργιες γιά σένα..
    Dimos22
    10.07.2006, 14:39
    Συμφωνώ απόλυτα με οτι λεει ο Hastaroth . Ειναι πολύ σημαντικό τα πρώτα βήματα που θα κάνεις ναι είναι σωστα! Αν μαθεις κάτι λαθος είναι αρκετα δύσκολο να το διορθώσεις. Επειδή και εγω το πρώτο μου set το πήρα καλοκαίρι ( το αγόρασα Ιούλιο αλλα το έστησα Σεπτέμβριο γιατί δεν μπορούσα να βρω δάσκαλο ) θα σου συνηστούσα να πάρεις κάποιο dvd ωστε να έχεις οπτική επαφή . Εννοείται πως ο δάσκαλος είναι αναντικατάστατος! Aπλα στο προτείνω γιατι καταλαβαίνω πως δεν μπορείς να περιμένεις.
    antreas_dr
    10.07.2006, 16:01
    Συμφωνω με τουσς φίλους.
    ο δάσκαλος θα σε βοηθησει πολύ περισσότερο απο ένα βιβλίο για αρχάριους. που έτσι και αλλοιος έχει νότες και αξίες και κάποιος πρέπει να στις εξηγήσει και αυτές!
    Ledis57
    10.07.2006, 16:19
    Το μέλος akridiman στις 09-07-2006 στις 17:41 έγραψε...
    Παράθεση:

    Γεια σε ολους!Μολις απεκτησα ενα set που παντα ηθελα.Ειναι αρκετα μετριο καθως δεν ξερω καθολου drums και μου φαινεται καπως υπερβολικο ενασ ασχτος να δωσει πανω απο 1000ε για ενα set.Το προβλημα μου ειναι πως ολα τα ωδεια ειναι κλειστα στη περιοχη μου και θα ηθελα αν γνωριζει κανεις να μου προτεινει καποιο βιβλιο για τελειως αρχαριους drummer.Ευχαριστω πολυ!



    Γεια σου φιλε. Ειμαι drummer, εχω τελειωσει το Νακα και αλλα ωδεια και ασχολουμαι επαγκελματικα με τη μουσικη. Αν θες παρε με στο 6972304849 να μηλισουμε.
    akridiman
    10.07.2006, 22:20
    Απο οτι καταλαβαινω μαλλον πρεπει να αρχισω οικονομιες για να κανω κανα ιδιαιτερο.Ειμαι και φοιτητης...Χαλαλι!Σας ευχαριστω πολυ!!!
    Hil
    14.11.2006, 01:53
    Έχω ξεκινήσει μαθήματα εδώ κι 1 μήνα στο Music Modern School http://www.polyrhythmia.gr/ με καθηγητή τον Γ. Κόλλια (παίζει στους Nile).
    Τσέκαρέ το αν θες!!
    Skyliner
    26.12.2006, 20:07
    i premier cabria lite (660euro) lei? ti pezei sta idia lefta kalitera apo aythn?


    NEED GNWMES
    babisdr
    26.12.2006, 21:47
    Παράθεση:

    Το μέλος Skyliner στις 26-12-2006 στις 20:07 έγραψε...

    i premier cabria lite (660euro) lei? ti pezei sta idia lefta kalitera apo aythn?


    NEED GNWMES



    αδερφέ, ψάξου λίγο internet, γιατί τη σήμερον ημέρα δεν λέει να ψωνίζεις όργανα από ελληνικό κατάστημα. Αν πάλι γουστάρεις premier και θες να την πάρεις, είναι καλό τύμπανο για πολλούς, ειδικά κάποια φθηνότερα μοντέλα για κάποιον που τώρα αρχίζει (εντάξει εγώ δεν τη βρίσκω με τα premier). Σου ξαναλέω όμως οτι αν δε σε πειράζει να περιμένεις λίγο για να στα στείλουν, στο internet παίζουν τρελές ευκαιρίες. Έχω μια maya custom του '82 (24'', τρία tom), που την πήρα από Γερμανία
    Skyliner
    28.12.2006, 17:46
    to exw psaksei kai exw dei oti sto internet paizoun treles eykairies alla tin xriazomai amesa kai epidi imai kai psiloarxarios lew na parw apo edw kamia kai argotera to psaxnw pio vathia gia kati kalitero.

    eyxaristo gia to endiaferon.

    Υ.Σ. ta piatina tis premier pou sou dinoune mazi me to premier cabria set (660euro) lene tipota i theloune amesws allagma??

    Steve Gadd and Dave Weckl

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Skyliner στις 28-12-2006 18:11 ]


    babisdr
    29.12.2006, 06:12
    Παράθεση:

    Το μέλος Skyliner στις 28-12-2006 στις 17:46 έγραψε...

    Υ.Σ. ta piatina tis premier pou sou dinoune mazi me to premier cabria set (660euro) lene tipota i theloune amesws allagma??


    Εφόσον είσαι αρχάριος, κράτα τα και ψάχνεσαι πιο μετά γενικότερα