ελληνική μουσική
    616 online   ·  210.844 μέλη

    Kαινούργιος στο μπουζούκι

    rx-8
    10.07.2006, 14:02
    Καλισπερα σε ολους ειμαι νεος εδω και νεος στην εκμαθηση του μπουζουκιου.Για αρχη πειρα ενα χειροποιητο μπουζουκι 4χορδο στα 300ε.Θελω αν εχει καπιος παρτιτουρες απο κοματια του γιαννη πλουταρχου.Εσεις οταν προτοξεκινησατε τι μουζουκι πειρατε?να και μια φωτο.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 10-07-2006 14:41 ]


    επισυναπτόμενα: 06-07-10_13-46.jpg 
    KAKOFONIKS
    10.07.2006, 18:35
    Για σου φίλε καλώς όρισες στην ωραία μας παρέα όταν λες καινούριος τι εννοείς πόσο καιρό παίζεις , πηγαίνεις σε κάποιο δάσκαλο? Όσο για το μπουζούκι μια χαρά είναι για αρχή και εγώ με ένα τέτοιο ξεκίνησα στην φωτογραφία θα βάλω αυτό που σχεδιάζω να πάρω........



    επισυναπτόμενα: bean12147_diodinos_tetra.gif 
    rx-8
    10.07.2006, 22:06
    Κενουργιος στο θεμα μπουζουκι.Οχι δν πηγενω σε καπιο δασκαλο εχω ενα βιβλιο για αρχη.Μαθηματα σε δασκαλο λεω να αρχισω απο Σεμπτεμβρη.Εσυ εισαι επαγελματιας μπουζουξης?

    KAKOFONIKS
    11.07.2006, 18:53
    Δεν θα είναι τόσο εύκολο να βγάλεις κομμάτι απο παρτιτούρα αφού δεν έχεις πάει σε δάσκαλο εκτός βέβαια αν παίζεις ήδη κάποιο όργανο και έχεις ένα μπούσουλα .
    Συμβουλή μου είναι να πας σε δάσκαλο, και υπομονή επιμονή και μελέτη(όχι Ελεονόρα ).
    Όσο για την ερώτηση σου ε παίζω σε διάφορα μαγαζιά αλλά δεν θεωρώ επαγγελματία τον εαυτό μου έχω ακόμα πολλά να μάθω όχι μόνο στο μπουζούκι αλλά γενικά στην μουσική.

    Υ.Γ. Please πρόσεξε λίγο τα ορθογραφικά σου...
    pa___
    30.07.2006, 17:01
    Εγώ έχω ξεκινήσει να ασχολούμαι με το άθλημα εδώ και έναν μήνα!Σιγά σιγά..
    Επειδή παίζω 6 χρόνια κιθάρα μπορώ και βγάζω τραγούδια με το αφτί αλλά και πάλι κάποια πράγματα δεν μπορώ να τα πιάσω!Δεν έχω ιδέα και από τεχνικές.. Μήπως μπορείς να βοηθήσεις;Έχεις να μου προτείνεις τραγούδια μέσα από τα οποία μπορώ να μάθω τις τεχνικές.. Προοπτική μαθημάτων,τουλάχιστον για τον επόμενο χρόνο σίγουρα δεν παίζει λόγω χρόνου!Αλλά αυτό δε με προβληματίζει ιδιαίτερα καθώς και κιθάρα έμαθα χωρίς δάσκαλο.. Απλά ψάχνω κάποιον που να ξέρει 5 πράγματα παραπάνώ για να βάλει ένα χεράκι Μπορείς;
    tzoy
    30.07.2006, 17:08
    γιατί δεν δοκιμάζεις να πάρεις συμβουλές από κάποιον που παίζει μπουζούκι στην περιοχή σου?
    KAKOFONIKS
    30.07.2006, 19:12
    Το μέλος pa___ στις 30-07-2006 στις 17:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγώ έχω ξεκινήσει να ασχολούμαι με το άθλημα εδώ και έναν μήνα!Σιγά σιγά..
    Επειδή παίζω 6 χρόνια κιθάρα μπορώ και βγάζω τραγούδια με το αφτί αλλά και πάλι κάποια πράγματα δεν μπορώ να τα πιάσω!Δεν έχω ιδέα και από τεχνικές.. Μήπως μπορείς να βοηθήσεις;Έχεις να μου προτείνεις τραγούδια μέσα από τα οποία μπορώ να μάθω τις τεχνικές.. Προοπτική μαθημάτων,τουλάχιστον για τον επόμενο χρόνο σίγουρα δεν παίζει λόγω χρόνου!Αλλά αυτό δε με προβληματίζει ιδιαίτερα καθώς και κιθάρα έμαθα χωρίς δάσκαλο.. Απλά ψάχνω κάποιον που να ξέρει 5 πράγματα παραπάνώ για να βάλει ένα χεράκι Μπορείς;



    Κοίτα δάσκαλος δεν είμαι και ούτε έχω το χάρισμα της μεταδωτικότιτας ώστε να γίνω, η συμβουλή της Tzoy είναι η ιδανικότερη. Αλλά αφού λες ότι δεν έχεις χρόνο όσο μπορώ και όσο ξέρω θα σε βοηθήσω. Θα σου πρότεινα να πάρεις ένα βιβλίο του Μιχαλάκη το οποίο έχω πάρει και με έχει βοηθήσει ιδιαίτερα( μπορεί βέβαια να υπάρχουν και καλύτερα)σε κάποιο άλλο post θα σου στείλω και τον τίτλο του καλά να περνάς φίλε!


    pa___
    31.07.2006, 00:29
    Δεν έχω κάποιον εδώ κοντά μου,να παίζει μπουζούκι.. Γι' αυτό και έχω κολλήσει..
    έχω ήδη ένα βιβλίο με κάτι κλίμακες και με κάτι ασκήσεις και μελετάω πάνω σε αυτό!Έχει και ταμπλατούρα,όπου με διευκολύνει αφάνταστα.
    KAKOFONIKS
    31.07.2006, 10:06
    Το οτι διαβάζεις απο ταμπλατούρα είναι καλό.keep on playing!