ελληνική μουσική
    527 online   ·  210.840 μέλη

    Όταν παίζεις μουσική πώς νιώθεις

    Brokenchord
    10.07.2006, 17:29
    Πόσοι από εσάς νιώθουν όμορφα όταν ασχολούνται με το μουσικό όργανο τους. Ταξιδεύουν στο χώρο και στον χρόνο. Λένε τα παράπονα τους προσεύχονται και διαλογίζονται. Λένε σ΄αγαπώ, κλαίνε ακούνε τα χρώματα και βλέπουνε τις νότες πωρώνονται με την ζωή !!! Δημιουργούν για να πλησιάσουν τον δημιουργό !!!




    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 10-07-2006 18:07 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Brokenchord στις 16-07-2006 01:35 ]


    επισυναπτόμενα: Andromeda galaxi.jpg 
    uNick
    10.07.2006, 19:21
    Νομίζω πως ο καθένας που ασχολείται με το μουσικό του όργανο αισθάνεται κάπως έτσι... Ή, αντίθετα, δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάποιος ασχολείται με το μουσικό του όργανο αν αυτό δεν τον κάνει να νιώθει όμορφα...



    Sometimes you have to go to hell to find your angel...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : uNick στις 10-07-2006 19:43 ]


    poison_girl
    10.07.2006, 21:57
    Το μέλος uNick στις 10-07-2006 στις 19:21 έγραψε...
    Παράθεση:

    Νομίζω πως ο καθένας που ασχολείται με το μουσικό του όργανο αισθάνεται κάπως έτσι... Ή, αντίθετα, δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάποιος ασχολείται με το μουσικό του όργανο αν αυτό δεν τον κάνει να νιώθει όμορφα...



    Sometimes you have to go to hell to find your angel...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : uNick στις 10-07-2006 19:43 ]







    ω!ναι!!!!! κ γω νιωθω τελεια κ ταξιδευωωωωω μακριαααααααααααααααα
    iris-the-black
    10.07.2006, 22:42
    Δεν εχω λεξεις.....Η ωρα της κιθαρας ειναι ΩΡΑ ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ...
    nightwalker
    10.07.2006, 23:03
    Το μέλος iris-the-black στις 10-07-2006 στις 22:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν εχω λεξεις.....Η ωρα της κιθαρας ειναι ΩΡΑ ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ...

    So do I!!!
    iris-the-black
    10.07.2006, 23:10
    Αφού το 'παμε.....Το 'χουμε!!!!!!
    Brokenchord
    11.07.2006, 09:26
    Και πάλι δεν με καταλάβατε !!!

    Εννοώ κάτι παραπάνω από όμορφα παράδειγμα εγώ πολλές φορές αφήνω νωρίς την παρέα για να παίξω κιθάρα. Έχει γίνει πολλές φορές να αργήσω στο σχολείο και να πάρω χαρτάκι την πρώτη ώρα (καλά το κλασικό) .Και έτσι έρχεται ένας φίλος και με παίρνει από το σπίτι για το σχολείο. Αρκετές φορές έχω μελωδίες στο μυαλό μου και τις μουρμουρίζω (ευτυχώς που το κινητό μου έχει ηχογράφηση φωνής) . Και πραγματικά σας το λέω ότι η δική μου πώρωση είναι κόλαση για τους άλλος γιατί τους σπάω τα νεύρα . παααουουννννννν..πι πο πα πο πιιιιιιιιιιιιιιν

    iris-the-black
    11.07.2006, 09:48
    Α...πες το ετσι...Εμενα να δεις....Να με δεις με κιθαρα οταν μιλαω στο τηλεφωνο, οταν βλεπω τιβι, οταν σερφαρω στο ιντερνετ, στην παραλια, οταν κοιμαμαι...Που αλλου θες....Οι αλλοι με τραβανε "αστην λιγο και ελα" αλλα που!Ειδικα οταν μου μιλανε δεν τους προσεχω και παιζω και οταν τελειωνω λεω.."τι ειπες;;;"
    Brokenchord
    12.07.2006, 14:11
    Πάντος ήμουν απόλυτα σίγουρος ότι πάρα πολύ λίγα άτομα θα απαντούσαν σε αυτό το topic και δεν διαψεύσθηκα !!!! Οι περισσότεροι απλός ασυναίσθητα δηλώνουν μουσικοί. Κανονικά θα έπρεπε τώρα από της απαντήσεις να ήμασταν στην τέταρτη σελίδα αλλά δεν με πειράζει. Για εμένα μουσικός είναι αυτό ακριβώς . Το να νιώθεις τις απλές αλήθειες της ζωής να βλέπεις το ήχο και όχι να τον ακούς. Να ακούς τα χρώματα και όχι να τα βλέπεις. Και να λύσουμε μια μεγάλη παρεξήγηση περισσότερο εκείνο το οποίο αρνείται ένας μουσικός είναι την ματαιότητα του κόσμου. Θέλει να δεξιωθεί τον κόσμο στις ποιό αυθεντικές του μορφές. Να τον αγαπήσει χωρίς να τον ζύγιση με το μυαλό η με τον νου με ανιδιοτέλεια !!! …….Να δημιουργεί για να πλησιάσει τον δημιουργό.
    jorge
    12.07.2006, 14:51
    Κατανοητά όσα λες και φαντάζομαι οι περισσότεροι μουσικοί τα ασπάζονται.

    Πως όμως περιμένεις να μπει ο κόσμος να διαβάσει ένα topic με τον ιδιαίτερα απλοϊκό τίτλο "Πόσοι από εσάς νιώθουν όμορφα όταν ασχολούνται με το μουσικό όργανο τους" ;

    Δεν έχουν σχέση όσα λες με τον τίτλο του τόπικ. Γι' αυτό και δεν υπάρχουν πολλές απαντήσεις.
    Brokenchord
    13.07.2006, 09:36
    Έχεις δίκιο βρε Χορχέ !! αλλά δεν νομίζω ότι αυτό ήταν και ο μόνος λόγος . Πάντος δεν μπόρεσα να βρω καλύτερο έχεις εσύ να προτείνεις κάτι, και ακόμα καλύτερα να γράψεις κάτι Ο τίτλος είναι απλός γιατί τα πράματα είναι απλά απλά φαντάζομαι θες να πεις ότι δεν είναι αρκετά eye-catching
    XeniaRodo
    13.07.2006, 09:45
    Άσε που δε φαίνεται ολόκληρος (ο τίτλος). Eγώ από περιέργεια το πάτησα να δω τι λέει παρακάτω....
    Brokenchord
    13.07.2006, 12:26
    Καλά όλα αυτά αλλά το θέμα μας δεν είναι εκεί. Εσύ Xenia δεν έχεις να γράψεις τίποτα επί του θέματος. Όλα αυτά που λέτε σεβαστά και σωστά αλλά αποτελούν το πλαίσιο του θέματος και όχι το ίδιο το θέμα !!! Και εγώ στα περισσότερα topic από περιέργεια μπαίνω και αν δεν με αφορά το θέμα απλός βγαίνω. Αν πάλι με ενδιαφέρει πολύ αλλά δεν έχω κάτι να γράψω θα το διαβάσω από την αρχή μέχρι το τέλος .Θα ρωτήσω για κάτι που δεν κατάλαβα κτλ κτλ .Και κάτι άλλο μήπως τα τελευταία τέσσερα posts (μαζί με αυτό) είναι off topic ;;;; !!!!


    back_in_black
    13.07.2006, 16:18
    Εγώ θα απαντήσω επί του θέματος.. ¨

    Μπορώ να πω ότι δεν νιώθω ακριβός όπως νιώθεις εσύ όταν πάιζεις κιθάρα. Η μουσική είναι απλά κάτι που γεμίζει την ζωή μου, που της δίνει χρώμα. Παίζω αρκετά χρόνια πιάνο όμως δεν ζω γι' αυτό...απλά μου αρέσει η στιγμή, χαλαρώνω και εκτονόνομαι. Δεν μπορώ να ζήσω χωρίς μουσική αλλά δεν με πειράζει να μην ασχοληθώ με το πιάνο μου μια μέρα...ίσως γιατί έχω απόθημένα για άλλα όργανα που για θέμα χρόνου δεν μπόρεσα να ασχοληθώ μαζί τους ...στο μέλλον ελπίζω...
    jorge
    13.07.2006, 16:46
    Το μέλος Brokenchord στις 13-07-2006 στις 12:26 έγραψε...
    Παράθεση:

    μήπως τα τελευταία τέσσερα posts (μαζί με αυτό) είναι off topic ;;;; !!!!




    Εγώ φταίω που κάθησα και έψαξα γιατί δε σου απαντούσε κανείς και προσπάθησα να σου δώσω μια συμβουλη...
    stuff
    13.07.2006, 17:21
    Οσο και να προσπαθησει καποιος να εκφρασει με λογια αυτο που νοιωθει οταν
    παιζει μουσικη,οχι απλα θα αποτυχει,αλλα δεν θα δωσει το μεγεθος και το μεγαλειο των συναισθηματων που δημιουργει η μουσικη.
    Το μεγαλυτερο λαθος που κανουμε ολοι,εμεις που θελουμε να αυτοαποκαλουμαστε μουσικοι,ειναι η μανια να αποδωσουμε με λογια το καθε συναισθημα που μας προκαλει το οργανο μας η η μουσικη που ακουμε.Οταν λες "σ'αγαπω",
    η λεξη αποδιδει ολο το μεγαλειο αυτης της εννοιας και αυτων των πραγματων που νοιωθεις;Οχι.Αν ναι, σε πολυ μικρο βαθμο,γιατι την ωρα που λες "σ'αγαπω',
    βραζουν στα σωθικα σου αλλα εκατομμυρια πραγματα που νοιωθεις αλλα δεν μπορεις να τα εκφρασεις.

    Αυτο κανει λοιπον η μουσικη σου,μας,ολων.Εκφραζει ολα τα ανειπωτα και ολα
    αυτα που θα θελαμε να βρουμε σε λεξεις αλλα ευτυχως,δεν υπαρχουν.............
    λεξεις.
    KAKOFONIKS
    13.07.2006, 20:21
    Πιστεύω πως το να παίζει κάποιος μουσικό όργανα είναι ευλογία !

    Το βλέπω απο τον εαυτό μου πραγματικά είμαι ευτυχισμένος όταν παίζω μπουζούκι ή κιθάρα και γενικά όταν ασχολούμαι με την μουσική πιστεύω ότι μετά την μητέρα μου (γυναίκα της ζωής μου), την κοπέλα μου? είναι η γυναίκα με την οποία ποτέ δεν θα ξενερώσω και ποτέ δεν θα πάψω να την αγαπώ. Ένα παράδειγμα τυγχάνει και τώρα τελευταία γυρίζω αργά το βράδυ σπίτι απο την δουλειά (λογιστικό γραφείο) κατάκοπος πιάνω το μπουζούκι για λίγα λεπτά και ξεκουράζομαι τι άλλο να πει κανείς για την μουσική....
    Brokenchord
    16.07.2006, 01:34
    Λοιπόν θα κάνω ένα πείραμα και θα αλλάξω τον τίτλο του topic από ¨Πόσοι από εσάς νιώθουν όμορφα όταν ασχολούνται με το μουσικό όργανο τους¨ σε ¨Όταν παίζεις μουσική πώς νιώθεις¨ Για να δούμε τι θα γίνει και για να μην κατηγορώ και άδικα τον Γιώργο (Εγώ πάντος πιστεύω ότι πάλη στα ίδια θα είμαστε διαψεύστε με !!!)
    anisie
    16.07.2006, 02:41
    Αγαπητέ brokenchord....

    Επειδή νιώθω τον καημό σου να δεις αυτό το θρεντ να μεγαλώνει αποφάσισα να απαντήσω στο καυτό (....???!!! ) ερώτημα που θέτεις....

    Και συγκεκριμένα θα απαντήσω στο προηγούμενο ερώτημα που είχες θέσει....

    Να σου πω καταρχήν ότι με μένα και τα μουσικά όργανα συμβαίνει το εξής....Ηρεμώ απλά και μόνο στη θέα τους....Γι'αυτό και την κιθάρα την έχω έτσι χύμα στο δωμάτιο γιατι μ'αρέσει να τη βλέπω....( έμπλεξες με βλαμμένη....) Ντάξει δε θα πάω να πάρω ένα βιολί, ένα τσέλο και ένα τσέμπαλο μόνο και μόνο για να τα έχω στο δωμάτιο μου και να τα βλέπω..Είπαμε...

    Όταν δε αρχίζω να παίζω αισθάνομαι ότι έρχομαι στα ίσα μου (διότι απ'ό,τι κατάλαβες δεν πρόκειται για πολύ ισορροπημένο άτομο). Ειδικά όταν είμαι εκνευρισμένη δυο νότες να παίξω και έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα...Σε σημείο που να πιστεύω ότι κάποιος που ξέρει να παίζει μουσική δεν πρέπει να χει προβλήματα....

    Ελπίζω να μη βγήκα εκτός θέματος ....Αν και απ'ό,τι κατάλαβα εσένα το άγχος σου είναι να μεγαλώσει το θρεντ...

    Τέλος πάντων εγώ σου εύχομαι καλή επιτυχία μετά την αλλαγή του τίτλου....και μην τρελλαίνεσαι....
    Ξέρω είναι και καλοκαίρι και βαριέσαι και λίγο.....

    Αλλά αν και πάλι ο τίτλος δεν φέρει την επιθυμητή επιτυχία....άνοιξε ένα άλλο θρεντ βρε αδερφέ....με πιο "εμπορικό" τίτλο τύπου ....Πόσες πλαστικές έχει κάνει η Πάμελα Άντερσον....???
    KAKOFONIKS
    16.07.2006, 12:10
    Το 'πιασα με μια λέξη όταν παίζω μουσική νιώθω υπέροχαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα αααααααααααααααααααααααααααααααααααα(να πάρω και μια ανάσα ε)αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα αααααααα...ααα

    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 18-07-2006 01:47 ]