ελληνική μουσική
    459 online   ·  210.844 μέλη

    Ποιές προσωπικότητες θαυμάζετε και γιατί??????

    cello
    13.07.2006, 17:44
    Καλλιτεχνες που μου αρεσαν ηταν πολλοι...λιγοι ομως καταφεραν πραγματικα να μιλησουν μεσα μου...αυτοι ειναι, ο απλα θεικος πρωτος frontman των ac/dc Bon Scott,ο τρελος κιθαριστας των ac/dc που εγινε σημα κατατεθεν για την rock σκηνη Angus Young,ο απλα απιθανος(που παντα με ανατριχιαζει με μια μονο νοτα του)Steve Vai-συμφωνω απολυτα μαζι σου Brokenchord και η πιο απιστευτη φωνη που ειχα την τυχη να ακουσω Ronnie James Dio...τους θαυμαζω γιατι ειναι οι ανθρωποι που μυησαν εμενα και πολλους αλλους σ'εναν απιστευτο κοσμο χωρις ορια...ο καθενας τους σηματοδοτει για'μενα σημαντικα κεφαλαια της ζωης μου(με ιδιαιτερη αδυναμια στον Bon)και νιωθω τυχερη και ευγνωμων που τους ανακαλυψα...και με ανακαλυψαν...
    Nafpaktos___
    13.07.2006, 17:56
    1.Τον Αλκινοο γιατι...χρειαζεται κι εξηγηση γι αυτον τον ανθρωπο???
    2.Την Κιρα Ναιτλι γιατι ειναι η πιο ωραια ηθοποιος και ταυτοχρονα πολυ ταλαντουχα ηθοποιος
    3.Τον Αλμοδοβαρ γιατι ειναι κορυφαιος σκηνοθετης
    4.Τον Θηβαιο γιατι ειναι φοβερος τραγουδοποιος
    5.Τον Μαλαμα -//- -//-
    6.Τον Θ.Παπακων/νου -//- -//-

    και δεν μου ερχονται αλλοι...
    meltica
    13.07.2006, 18:22
    Δεν ξέρω αν μου αρέσει τελικά η μουσική της, ούτε πιστεύω ότι είναι καμιά εξαίρετη καλλιτέχνης... Είναι όμως να μη σου προκαλεί θαυμασμό η Madonna που παρά την ηλικία της, παρά το περιορισμένο, συγκριτικά με άλλους, ταλέντο της, έχει καταφέρει να είναι αναγνωρίσιμη σε ΟΛΟ τον κόσμο και μάλιστα σε ένα τόσο ευρύ κοινό; Πραγματικά προκαλεί τον θαυμασμό μου, χωρίς να εννοώ ότι την εκτιμώ τόσο σαν καλλιτέχνη, όσο σαν προσωπικότητα. Εξίσου θαυμασμό μου προκαλεί και ο Bill Gates... Ίσως αυτό το πραγματάκι που έχουμε μπροστά μας να μην υπήρχε, η να μην ήταν τόσο προσιτό αν δεν υπήρχε αυτός ο ανθρωπος... Σαν πρώτη σκέψη αυτά, αλλά μάλλον θα επανέλθω!
    oulaloum
    13.07.2006, 19:43
    Την Carmen Frieda Kahlo. Αν και δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική, τη θεωρώ μία από τις πιο ενδιαφέρουσες προσωπικότητες του 20ού αιώνα. Ο τρόπος που αντιμετώπισε τις αντιξοότητες στη ζωή της, ο φυσικός πόνος που τη διαπέρασε μέχρι το τέλος χωρίς αυτή ωστόσο να το βάλει κάτω, η καθόλα ενεργή στάση της ως προς τα κοινωνικά πράγματα, οι σοκαριστικοί αυτοβιογραφικοί πίνακές της..Όλα αυτά μαρτυρούν μια γυναίκα με πείσμα και θέληση, η στάση ζωής της οποίας αν μη τι άλλο μου προκαλεί θαυμασμό.
    yokor
    13.07.2006, 21:39
    Θαυμάζω τους ανθρώπους που, ανεξάρτητα από το τι έχουν πετύχει στη ζωή τους, δεν "καβαλάνε το καλάμι" και μένουν πάνω απ΄όλα ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
    thank
    14.07.2006, 15:12
    Κατά καιρούς θαυμάζω διάφορους. Αλλες φορές, με συναρπάζουν άνθρωποι που δεν ειναι "γνωστές προσωπικότητες" με την έννοια που δίνουμε συνήθως. Αυτήν την περίοδο έχω κολλήσει στην ΡΕΝΑ ΧΑΤΖΗΔΑΚΗ ποιήτρια και "ακούσια" στιχουργό του Μ. Θεοδωράκη. Εγραψε το φοβερό κείμενο "Κατάσταση Πολιορκίας" στη φυλακή. Ανατρεπτικό, ερωτικό, ελπιδοφόρο, καταστροφικό. Αλλά ότι έγραφε, είχε μία τάση να το ΣΚΙΖΕΙ.

    Ειδικά το κείμενο αυτό, της το βούτηξε στη κυριολεξία μία άλλη συγκατούμενή της και έτσι σώθηκε. Ηταν κόρη της Λιλλής Ζωγράφου. Παρόλα αυτά δεν κινήθηκε στον "χώρο". Ούτε αξιοποίησε την πορεία της μητέρας της, ούτε τη δημοσιότητα που της έδωσε η μελοποίηση του κειμένου της απο τον Μίκη. Από τα λίγα κείμενα που δημοσίευσε, κάποια, τα προώθησε η μητέρα της, επίσης χωρίς να το ξέρει. Ηταν μαχόμενη. Οχι μόνο κοινωνικά.

    Αν και εξαιρετική ποιήτρια, αφιέρωσε τη ζωή της στην ψυχοθεραπεία .. και εκει έγινε πολύ αγαπητή. Εγινε γνωστή σε αυτούς που ήθελε και γι αυτούς που ήθελε να βοηθήσει. Ε... ειναι να μην .... ???? Θα επανέλθω μάλλον πιο εκτεταμένα, αν βρώ το υλικό που θέλω γιατι έχω πάθει ένα κόλλημα.
    valia1984
    16.07.2006, 23:13
    Θαυμάζω το ΓΙΑΝΝΗ ΚΟΤΣΙΡΑ και για τη φωνή του και για τον τρόπο ζωής και τις απόψεις του.
    Progster82
    17.07.2006, 16:56
    Τον απολλυτο σεβασμο μου εχει εδω και χρονια ο υπερτατος Richie Blackmore ο οποιος ενω ειχε κατακτησει τον κοσμο με τους Deep Purple,εφυγε απο αυτους σε μια σπυδαια περιοδο της πορειας τους για να ακολουθησει το οραμα του,μεγαλουργοντας και γραφοντας (ξανα) ιστορια με τους δικους του RAINBOW.Προσκυνω.
    alterhoh
    18.07.2006, 13:22
    Θαυμάζω ανθρώπους που φτιάχνουν μουσική με νόημα, ποιότητα, διαφορετική από τα συνηθησμένα πλαστικά (ξέρετε εσείς...) και πάντα μένουν κατά κύριο λόγο, στην αφάνεια. Είτε από δικιά τους επιλογή να μή προβληθούν, είτε λόγω ατυχίας, το γεγονός να μένεις στην αφάνεια μετά από τη δημιουργία ενός εξαίρετου μουσικού έργου το έχω δει πολλές φορές και δε μπορώ πια, παρά να αρχίζω να πιστεύω πως αυτό είναι προτιμότερο. Γιατί ελάχιστοι όταν φτάνουν στη κορυφή της εμπορικότητας μένουν γνήσιοι στην έκφρασή τους. Οπότε, οι λίγοι που θα ακούσουν το οποιοδήποτε αριστούργημα μουσικής σύνθεσης είναι προνομιούχοι μέσα στην ήσυχη, ζεστή και συνάμα πανίσχυρη γωνιά της ύψιστης εμπειρίας που βιώνουν κατά την ακρόαση.
    Δεν είναι εξαιρετικά ρομαντικό, συμπαθητικό, ΓΝΗΣΙΟ - ΑΓΝΟ αυτό;
    Πραγματικά, HAIL σε αυτούς τους ανθρώπους (και στους δημιουργούς - και στους λίγους ακροατές τους)!!!

    alterhoh
    18.07.2006, 13:23
    Το μέλος yokor στις 13-07-2006 στις 21:39 έγραψε...
    Παράθεση:

    Θαυμάζω τους ανθρώπους που, ανεξάρτητα από το τι έχουν πετύχει στη ζωή τους, δεν "καβαλάνε το καλάμι" και μένουν πάνω απ΄όλα ΑΝΘΡΩΠΟΙ.



    Yokor, η άποψή μου περιέχει ΚΑΙ αυτό το στοιχείο μέσα. Συμφωνώ με τα 1000!!!!
    lianameladaki
    18.07.2006, 15:12
    Το μέλος vero στις 12-07-2006 στις 20:38 έγραψε...
    Παράθεση:

    RED HOT CHILI PEPPERS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



    John Frusciante=Τελειος με την κιθαρρα του
    Anthony Kiedis=τελεια φωνη και χορο
    και οι δυο κουκλοι

    ---------------------------

    ΚuRT cOBAIN =mY SYMBOL ΤΕΛΕΙΟΣ!!!!!!!!!ΤΡΕΛΛΕΝΟΜΑΙ ΜΕΤΗΝ ΦΩΝΗ ΤΟΥ




    συμφωνω απολυτα! αυτο που μαρεσει περισσοτερο σ'αυτο το συγροτημα ειναι το οτι δεν εχουν ξεπουληθει οπως οι περισσοτεροι...και οτι εχουν τα κοτσια να κραξουν δημοσια τους u2 για την αδεια που δινουν να ακουγονται τα τραγουδια τους σε διαφημησεις....!
    tzouv
    18.07.2006, 15:21
    Δεν μπορω να κατσω να αναφερω εναν εναν οσους θαυμαζω γιατι σιγουρα θα ξεχασω πολλους.....αλλα θαυμαζω αυτους τους οποιους οταν ξεκινανε,στην περιπτωση μας,την καριερα τους και εχουν μια ιδεολογια και καποια πιστευω δεν μεταβαλουν αυτες τις αποψεις τους οταν αποκτησουν χρημα φημη και δοξα αλλα εκσυγχρινιιζοντας αυτες τις θεωριες τους δεν ξεχνανε ποτε απο που ξεκινησαν.....

    Επισης θαυμαζω και πολλους φιλους μου που δεν ειναι διασηοι αλλα οι προσωπικοτητα τους ειναι λαμπρη.....................

    Υ.Γ. το εγραψα αυτο γιατι δεν χρειαζεται να θαυμαζουμε μονο τους διασημους........
    Ozzakos
    18.07.2006, 15:46
    Το μέλος tzouv στις 18-07-2006 στις 15:21 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν μπορω να κατσω να αναφερω εναν εναν οσους θαυμαζω γιατι σιγουρα θα ξεχασω πολλους.....αλλα θαυμαζω αυτους τους οποιους οταν ξεκινανε,στην περιπτωση μας,την καριερα τους και εχουν μια ιδεολογια και καποια πιστευω δεν μεταβαλουν αυτες τις αποψεις τους οταν αποκτησουν χρημα φημη και δοξα αλλα εκσυγχρινιιζοντας αυτες τις θεωριες τους δεν ξεχνανε ποτε απο που ξεκινησαν.....

    Επισης θαυμαζω και πολλους φιλους μου που δεν ειναι διασηοι αλλα οι προσωπικοτητα τους ειναι λαμπρη.....................

    Υ.Γ. το εγραψα αυτο γιατι δεν χρειαζεται να θαυμαζουμε μονο τους διασημους........


    Φίλε γιάννη έχεις απόλυτο δίκιο εγώ θαυμάζω ανθρώπους με τέτια άποψη...............
    tzouv
    18.07.2006, 15:50
    ευχαριστω πολυ φιλε μου.......
    sofitapicha
    19.07.2006, 13:16
    Δεν θαυμάζω κανέναν λίγότερο ή περισσότερο...έχω απογοητευτεί στο παρελθόν από κινήσεις αγαπημένων μου καλλιτεχνών και είμαι καχυποπτη...άλλοστε κανείς δεν είναι τέλειος εκτώς από τον Παναγιώτη Τόκο, που αγγίζει την τελειότητα!!!!
    yokor
    19.07.2006, 14:29
    Το μέλος alterhoh στις 18-07-2006 στις 13:23 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος yokor στις 13-07-2006 στις 21:39 έγραψε...
    Παράθεση:

    Θαυμάζω τους ανθρώπους που, ανεξάρτητα από το τι έχουν πετύχει στη ζωή τους, δεν "καβαλάνε το καλάμι" και μένουν πάνω απ΄όλα ΑΝΘΡΩΠΟΙ.



    Yokor, η άποψή μου περιέχει ΚΑΙ αυτό το στοιχείο μέσα. Συμφωνώ με τα 1000!!!!





    JaNick
    27.07.2006, 16:30
    Steve Harris....Με ώθησε να αρχίσω Μπάσο....Μεγάλος μουσικός...Εχει γράψει τραγούδια που έχουν και ψαγμενη μουσική και στίχο.... Δημιουργός του μεγαλύτερου συγκροτήματος που πέρασε απο τη Γή (Iron Maiden)...Πανω απ΄όλα φοβερός άνθρωπος.....Δασκαλε προσκυνώ....!! (Γιατι να πρέπει να επεξεργάζομαι ολα τα μυνήματά μου....??? )

    What,ho said the thing with three bounces!! Do not meddle with things you don't understand. (Nicko Mc'Brain)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JaNick στις 27-07-2006 16:32 ]


    geordan
    28.07.2006, 00:12
    Πολλές είναι οι προσωπικότητες που θαυμάζω σε κάθε χώρο και δεν μου αρέσει να τους βάζω σε σειρά προτίμησης. Για έναν παράξενο λόγο πάντως, όταν ακούω τέτοιου είδους ερωτήματα το μυαλό μου πηγαίνει πρώτα στο όνομα Dusan Bajevic. Ελάχιστοι με έχουν γοητεύσει όσο ο "Πρίγκηπας του Νερέτβα".
    jorge
    28.07.2006, 00:14
    Καλώς τον αδειούχο
    geordan
    28.07.2006, 01:01
    Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα κ. Διαχειριστά.
    Με μεγάλη μου χαρά βλέπω ότι παρακολουθείτε στενά τα μέλη σας.
    Πάντως σήμερα είμαι εξοδούχος. Από βδομάδα ελπίζω και αδειούχος.
    Πρέπει να πω ότι βλέπω το site αρκετά ανανεωμένο προς το καλύτερο...