ελληνική μουσική
    768 online   ·  210.849 μέλη

    Τελευταία ταινία....

    kwstasagas
    29.11.2009, 14:58

    Σάς προτείνω να δείτε την ιρανική ταινία "ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΕ Η ΕΛΙ". Πολύ ρεαλιστική και πολύ - πολύ ανθρώπινη .... Θα έλεγε κανείς ότι ο σκηνοθέτης της .... σαν να έκανε "διατριβή" πάνω στην ανθρώπινη συμπεριφορά και στις ανθρώπινες σχέσεις ....

    Μόνο .... να κανονίσετε σύντομα να τη δείτε, μιας και έχω την εντύπωση ότι δεν θα παίζεται για πολύ καιρό ακόμη στους κινηματογράφους. Άλλωστε, τέτοιου είδους ταινίες δεν παίζονται για πολλές εβδομάδες στις αθηναϊκές κινηματογραφικές αίθουσες .......   


    stam82
    30.11.2009, 08:29

    H τελευταία ταινία που είδα ήταν το "District 9". Στην αρχή μου φάνηκε λίγο κουραστική ,όμως στη συνέχεια  τα πράγματα πήραν εντελώς διαφορετική τροπή, μέχρι που βγήκα απο την αίθουσα με τα γόνατά μου να τρέμουν άπο τη συγκίνηση και την ταραχή. 

      Η ταινία έχει πολλές αναφορές σε καυτά κοινωνικοπολιτικά και ηθικά ζητήματα ( κακομεταχείριση προσφύγων, χρησιμποποίηση των ανθρώπων του τρίτου κόσμου σαν πειραματόζωα...) με έναν έμμεσο τρόπο βέβαια αφού αυτοί που διώκονται και υποφέρουν στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι εξωγήινοι ( αλλά σαν "εξωγήινους" δεν αντιμετωπίζει και ο "πολιτισμένος κόσμος " τους λιγότερο "ανεπτυγμένους" λαούς?)

    Είναι μια ταινία που προσφέρει άφθονη "τροφή" για προβληματισμό και θα σας την πρότεινα.


    rompa
    26.01.2010, 21:41
    Hairspray !! Καταπληκτικός Travolta και Pfeiffer !
    rompa
    22.02.2010, 16:40
    Άδωξοι Μπάσταρδη ! Ο Ταραντίνο στα καλύτερά του
    creativeburst
    24.02.2010, 11:02

    Μια ιστορία με θέμα την αγάπη, γερμανικός κινηματογράφος από τον Όλε Μπόρνενταλ.


    rompa
    01.03.2010, 01:15
    Everybody's fine - Robert De Niro, Kate Beckinsale, Barimore
    rompa
    02.04.2010, 02:52
    The Invention of Lying - Δεν τρελλάθηκα αλλά ίσως και να είχε κάτι να πει!
    nirvgirl
    05.04.2010, 19:45

    Gran Torino ! πολυ καλη ταινια!
    Σκηνοθεσια Κλιντ ΙστγουντSmile


    rompa
    05.04.2010, 21:26
    Armored . Ωραία ταινία για το είδος της ..
    TRAVELOGUE
    06.04.2010, 09:55

    Η Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων του Τιμ Μπάρτον.

    Σε ένα πολύ ωραίο σινεμά στη Γλυφάδα σε αίθουσα 3D, ότι πρέπει για μια ταινία με τόσα παραμυθένια στοιχεία. Χρώματα, χαρακτήρες που ζωντανεύουν με ευφάνταστο τρόπο μέσα από το βιβλίο του Λιουις Κάρολ. Ο Τζόνι Ντεπ σίγουρα κερδίζει την παράσταση στον μανιοκαταθλιπτικό ρόλο του καπελά.΄

    Α, να μη ξεχάσω να αναφέρω και το ωραίο μπαλκόνι στο διάλλειμμα του σινεμά που φύσαγε κιόλας και θύμιζε κατάστρωμα πλοίου..

    Και να ευχαριστήσω και τη Νεράιδα για τη συντροφιά της.

     

    Αυτά!


    rompa
    06.04.2010, 19:10
    Crazy Heart . Mε Jeff Bridges . Πολύ καλός .. Μου θύμισε έντονα Mickey Rourke από "Wrester" . Τραγικές φιγούρες και ηθοποιοί που μάλλον η Ακαδημία ένιωσε ότι τους το "χρωστούσε" το Oscar
    rotse
    07.04.2010, 13:28
    The Punisher!!!! Must see!!!! There is a teailer in my blog!!!!!
    rompa
    08.04.2010, 18:24
    What Just Happened με Robert De Niro, Sean Penn, Bruce Willis . Ανούσια μάλλον
    rollinngstone
    08.04.2010, 18:32
    Τιτανομαχία: Τρελό πανηγύρι, μυθικών ηρώων, τεραστίων τεράτων και παντοδύναμων θεών. Ένα χολιγουντιανό παραμύθι,με την κλασσική του υπερβολή και ανακρίβεια. Δείτε και δω: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Blog&file=page&op=viewPost&pid=26947
    Tropaiatissa
    08.04.2010, 20:45

    Κι εγώ είδα την Τιτανομαχία, σε 3D.. Συμφωνώ πως είχε τα κλασσικά αμερικάνικα μούσια... Και όντως, με την ελληνική μυθολογία τα κάνουν σαλάτα! Και μάλλον ο τίτλος είναι λίγο παραπλανητικός.. Ποιά τιτανομαχία; Μάλλον θα έπρεπε να λέγεται "Περσέας και Ανδρομέδα".. Και για το σώνει και καλά happy end στο τέλος, ας μην το σχολιάσω...  Φαντάζεστε π.χ. στο "La vita e bella" στο τέλος αντί να τον σκοτώσουν τον Benini, να κατάφερνε να πλακώσει στις καρατιές τον Γερμανό, να του έπαιρνε το όπλο, να τον σκότωνε, να εύρισκε μετά την οικογένειά του και... να ζούσαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα; Ή π.χ. στο Grand Torino, αν στο τέλος ο Clint Eastwood δεν θυσιαζόταν για να σώσει τους μετανάστες με τους οποίους τελικά έγινε φίλος, όλη η ταινία θα έχανε το νόημά της!
    Επιστρέφοντας στην Τιτανομαχία, σαν εφέ πάντως ήταν καλή, δεν είχα ξαναδει 3D.. Αν και νομίζω πως τελικά για 3D είναι καλύτερες οι ταινίες κινουμένων σχεδίων.. Π.χ. στην αρχή που έδειχνε κάτι διαφημήσεις, το Toy Story 3 πρέπει να είναι πολύ καλό!


    -----------------


    (Γιώργος Νταλάρας - 23/1/2010)

    Ορφέας | www.e-orfeas.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 08-04-2010 21:02 ]