ελληνική μουσική
    745 online   ·  210.833 μέλη

    Τελευταία ταινία....

    meltica
    19.09.2006, 02:04
    @ Dj_kerveros

    Yπάρχουν 2 ταινίες. Η μία- αυτή που έχω δει εγώ- είναι με τον John Hurt και τον Richard Burton. Την είχα δει πριν κάποια χρόνια στo ετ2. Φαντάζομαι έχεις διαβάσει το βιβλίο, γιατί ομολογώ πως αν δεν το είχα διαβάσει δεν θα καταλάβαινα και πολλά. Πάντως αρκετά καλή. Όπως είπε και ο προλαλήσαντας λέγεται 1984. Και φαντάζομαι θα την βρεις μόνο σε vhs. (σχετικά με την άλλη ταινία είναι τόσο παλιά που δεν νομίζω να την βρεις. Είναι του '54)



    Τελευταία μου ταινία V for Vendetta για δεύτερη φορά. Πάρα πολύ καλή ταινία με συγκεκριμένα πολιτικά μηνύματα τα οποία είναι πολύ προσιτά στο ευρύ κοινό και με εκπληκτικά εφέ και ξύλο για τα αγοράκια... (αμερικανιά γαρ).

    Μια πλήρης ταινία με καλή σκηνοθεσία, τέλειο καστ (καταπληκτικός Stephen Rea) , τέλειες ερμηνείες και αρκετά καλό σενάριο. Σημαντικό να μην ξεχνάτε ότι βασίζεται σε κόμικ γιατί σε μια φίλη σήμερα δεν της άρεσε επειδή αυτά που διαδραματιζόντουσαν δεν ''γίνονται'' στην πραγματικότητα!
    dver17
    19.09.2006, 08:14
    Άσχετο, αλλά να προσθέσω και μια ραδιοφωνική παρωδία του 1984 από το Goon Show (βλέπε: άρθρο Peter Sellers), με τίτλο... "1985"!
    Emaki
    19.09.2006, 09:52
    Χθες είδα την ταινία "Αγάπα με αν τολμάς" , Γαλλικής παραγωγής.
    Ωραία ,ευχάριστη ταινία με παράξενη (ιδιόρρυθμη) υπόθεση.
    Τρεις λέξεις νομίζω την χαρακτηρίζουν...παιχνίδι , έρωτας και εγωισμός...




    Deos
    19.09.2006, 10:45
    Emaki είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες!
    Η πρωτοτυπία της πλοκής και η ατμόσφαιρα με έκαναν να θέλω να την δω ξανά και ξανά.
    Ελπίζω να την ευχαριστήθηκες όσο κι εγώ και να σε αποζημίωσε από τη μούφα που είδατε προχτές!
    heartbreak-kid
    19.09.2006, 12:40
    αγαπα με (σ)αν (ν)τολμας...
    Emaki
    19.09.2006, 12:58
    Το μέλος Deos στις 19-09-2006 στις 10:45 έγραψε...
    Παράθεση:

    Emaki είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες!
    Η πρωτοτυπία της πλοκής και η ατμόσφαιρα με έκαναν να θέλω να την δω ξανά και ξανά.
    Ελπίζω να την ευχαριστήθηκες όσο κι εγώ και να σε αποζημίωσε από τη μούφα που είδατε προχτές!




    Ναι με αποζημίωσε Γιάννη μου!
    Αυτό είναι το μόνο σίγουρό!



    Haroulinda
    19.09.2006, 13:30
    Χμμμ αυτό το παιχνίδι , έρωτας και εγωισμός πολύ μου αρέσει...

    Χθές είδα το Punch Drunk Love, Paul Thomas Anderson είναι μια ρομαντική κωμωδία, διαφορετική όμως απο αυτές που βλέπουμε συνήθως. Αν και δεν μου άρεσε ο Adam Sandler στο Anger Management εδώ μου άρεσε πάρα πολύ. Υποδύεται ένα περίεργο μοναχικό μικρό επιχειρηματία που ένα βράδυ παίρνει ένα απο αυτά τα ροζ τηλέφωνα... όχι όχι δεν ερωτεύεται την κοπέλα αυτή... δεν σας λέω δεν σας λέω...
    Dj_kerveros
    19.09.2006, 20:55
    Το μέλος meltica στις 19-09-2006 στις 02:04 έγραψε...
    Παράθεση:

    @ Dj_kerveros

    Yπάρχουν 2 ταινίες. Η μία- αυτή που έχω δει εγώ- είναι με τον John Hurt και τον Richard Burton. Την είχα δει πριν κάποια χρόνια στo ετ2. Φαντάζομαι έχεις διαβάσει το βιβλίο, γιατί ομολογώ πως αν δεν το είχα διαβάσει δεν θα καταλάβαινα και πολλά. Πάντως αρκετά καλή. Όπως είπε και ο προλαλήσαντας λέγεται 1984. Και φαντάζομαι θα την βρεις μόνο σε vhs. (σχετικά με την άλλη ταινία είναι τόσο παλιά που δεν νομίζω να την βρεις. Είναι του '54)




    Για την πρώτη από τις δύο που αναφέρεσαι μιλάω. Έχω δει και κάποια σχετικα αφισάκια της ταινίας σε κάποιο site. Το βιβλίο το διάβασα φέτος και με εντυπωσίασε, για αυτό ψάχνω να βρω και την ταινία τωρα!
    Σ' ευχαριστώ!






    επισυναπτόμενα: movieposter.jpg 
    meltica
    24.09.2006, 01:05
    Tελευταία μου ταινία το ''Le Bison''. Για μένα ήταν απλά τέλεια. Σαν υπόθεση μπορεί να μην ήταν κάτι το εξεζητημένο, αλλά είχε έξυπνο σενάριο και αστείες ατάκες. Θα την χαρακτήριζα ρομαντική κομεντί, οπότε αν έχετε κάτι τέτοιο στο μυαλό σας για dvd την συνιστώ. (αυτό φαίνεται και από τον τίτλο αλλά για μην υπάρχουν εκπλήξεις προειδοποιώ πως είναι γαλλικής παραγωγής)
    poison_girl
    24.09.2006, 01:34
    ειδα μια τρελη μουφια "το σαπιο" κ το χω μετανιωσει μιλαμε κλαιω τα λεφτα μου!!!!!
    houlina
    24.09.2006, 19:54
    Προχθές είδα το My super ex girlfriend, το οποίο δε μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε αλλά είχε πολύ ωραίες στιγμές με αρκετό γέλιο!!!
    Μου θύμισε λίγο superman (αστείο)
    Mindkaiser
    25.09.2006, 02:51
    Έβαλε πρόσφατα το STAR το "The Wicker Man" του 1973 με τον Christopher Lee. Αρκετά καλό θρίλερ για την εποχή που κυκλοφόρησε και φοβάμε ότι το remake που κυκλοφορεί αυτήν την περίοδο έχει εισπράξει άθλιες κριτικές λόγω της σύγκρισης με το περι ου ο λόγος πρωτότυπο.
    megaloserwtikos
    25.09.2006, 03:02
    Το μέλος heartbreak-kid στις 19-09-2006 στις 12:40 έγραψε...
    Παράθεση:

    αγαπα με (σ)αν (ν)τολμας...



    Καλό...
    διακόπτεις την ατελέσφορη σουρεαλιστική εξτραβαγκάτζα της γερμανοθρεμμένης υπολανθάνουσας, υποσκαμμένης κουλτούρας, που ασχετολογώντας αεροβατεί, μηδενίζοντας την υπόσταση και αναγάγει την υπερεαλιστική συμπερασματολογία του 19ου αιώνα, με ένα αστειάκι !


    eneni
    25.09.2006, 10:23
    ειδα τον επίμονο κηπουρό.
    Πολύ καλή!
    WildCat
    25.09.2006, 10:44
    @eneni Κι εγώ το είδα πρόσφατα, και συγκλονίστηκα, δυνατή ταινία.

    Επίσης μ' άρεσε -και συστήνω ανεπιφύλακτα- το Lord of War, που είδα προχθές στη Nova - δεν θυμάμαι τον ελληνικό τίτλο...

    rompa
    25.09.2006, 10:48
    Καλημέρα!!!Εγώ είδα πρόσφατα την ταινία "Dream for an insomniac" και έχει τρομερές ατάκες.Είναι άκρως ρομαντική και θα την συνιστούσα.Είναι ταινία του 1996.Παίζει και η Τζένιφερ Άνιτον.Εσείς ποια ταινία θα συστείνατε?Την έχει δει κάποιος??Αξίζουν πάντως οι ατάκες

    o "Life can only be understood backwards."
    There are too many mediocre things in life to deal with and love shouldn't be one of them.
    The reasonable man adapts himself to the world. The unreasonable man persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man."
    Choices are like connecting highways. They all take you to the same place. Some just take longer to get there.



    johnny_b
    25.09.2006, 12:20
    Είδα πρόσφατα το Transporter 2,το οποίο ήταν πατάτα....
    heartbreak-kid
    25.09.2006, 12:34
    tristan and isolde...το συστήνω ανεπιφύλακτα!!!
    Emaki
    25.09.2006, 12:43
    Το Σάββατο είδα τον Casanova, Ρομαντική Κωμωδία.
    Ωραίο ήταν!
    Σας το προτείνω!


    ageras
    25.09.2006, 12:49
    Για όποιον δεν την έχει δει ακόμα προτείνω ..."Τελευταία έξοδος Ρίτα Χεϊγουορθ"
    Απίστευτο έργο!!!