ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.849 μέλη

    Χιλιάδες άνθρωποι συρρέουν για τις εκδηλώσεις για τη σφαγή της Σρμπρένιτσα

    semplice
    12.07.2006, 00:08
    Σεράγεβο


    Χιλιάδες άνθρωποι συρρέουν την Τρίτη στη Σρμπρένιτσα της ανατολικής Βοσνίας για να συμμετάσχουν στις εκδηλώσεις της 11ης επετείου της σφαγής περίπου 8.000 μουσουλμάνων από τις σερβοβοσνιακές δυνάμεις το 1995, της χειρότερης σφαγής αμάχων στην Ευρώπη μετά το τέλος του Β' Παγκοσμίου Πολέμου.

    Σύμφωνα με τους οργανωτές, περισσότερα από 200 λεωφορεία τέθηκαν στη διάθεση όσων επιθυμούν να μεταβούν στη Σρμπρένιτσα από περιοχές στις οποίες κατοικούν μουσουλμάνοι.

    Οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν στο κοιμητήριο του Ποτοτσάρι στην είσοδο της Σρεμπρένιτσα και ξεκινούν στις 12:00 τοπική ώρα (13:00 ώρα Ελλάδας).

    Στο κοιμητήριο αυτό έχουν ταφεί από το 2003 τα υπολείμματα των σορών περίπου 2.000 θυμάτων, ενώ σήμερα αναμένεται να ταφούν εκεί λείψανα 505 αναγνωρισμένων νεκρών ηλικίας από 15 ως 78 ετών.

    Περίπου 30.000 άνθρωποι αναμένεται να συμμετάσχουν στις φετινές εκδηλώσεις στις οποίες μεταξύ άλλων θα συμμετάσχει και η εισαγγελέας του Διεθνούς Ποινικού Δικαστηρίου για την πρώην Γιουγκοσλαβία Κάρλα Ντελ Πόντε.

    Περίπου 1.000 άτομα, μεταξύ των οποίων επιζήσαντες της σφαγής, έφθασαν το βράδυ της Δευτέρας στη Σρμπρένιτσα ύστερα από πορεία 100 χιλιομέτρων.

    Πηγή:news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ/Γαλλικό



    Περιμένω τα σχόλια σας....εμένα προσωπικά κάτι δεν μου κάθεται καλά σε αυτήν την ιστορία.....
    movflower
    12.07.2006, 02:29
    asxhmh h sfagh amaxwn....
    alla ti ginetai me tous amaxous servous pou xasane th zwh tous apo vosnious? auto pote tha ginei mnhmh kai oxi skoupidi? eleos dhladh. germanoi stratiwtes akoma yparxoun sta orthodoxa monasthria gia prostasia twn monaxwn apo tous mousoulmanous. eleos!!!!!


    yiannisyiannis
    12.07.2006, 14:19
    Κι εμένα δεν μου κάθεται καλά Κωνσταντίνε. Καθαρή προπαγάνδα γκαιμπελικού τύπου μου μυρίζει.

    Σχετικά με το ήθος και τις μεθόδους των μουσουλμάνων της Βοσνίας, θα ήθελα να υπενθυμίσω 2 περιστατικά, που έλαβαν χώρα κατά τη διάρκεια του πολέμου. Έτσι, καλό είναι να τα θυμόμαστε, γιατί κάποιοι σήμερα μας το παίζουν θύματα και αθώες περιστερές.

    Δυο φορές κατά τη διάρκεια του πολέμου, έσκασαν ρουκέτες στο κέντρο κατοικημένων περιοχών μουσουλμάνων της Βοσνίας. Θρήνησαν δεκάδες θύματα κι όλος ο κόσμος δικαίως έπεσε να κατακεραυνώσει τους κακούς Σέρβους που βομβάρδισαν τα γυναικόπαιδα των αντιπάλων τους.

    Επειδή όμως αγαπά ο Θεός τoν κλέφτη, αγαπά και το νοικοκύρη, αναζητώντας τους κακούς Σέρβους τρομοκράτες, προέκυψαν ατράνταχτα στοιχεία ότι οι συγκεκριμένες ρουκέτες και τις δυο φορές εκτοξεύτηκαν από περιοχές μουσουλμανικών στρατοπέδων. Ήταν δε τόσο ατράνταχτα τα στοιχεία, που αναγκάστηκε το ίδιο το ΝΑΤΟ και οι Αμερικανοί να ανακοινώσουν ότι τα χτυπήματα των ρουκετών ήταν προβοκάτσια των μουσουλμάνων.

    Τι έκαναν οι άνθρωποι εεεεεε; Να τραβάς τα μαλλιά σου, βομβάρδισαν τις δικές τους οικογένειες για να προβοκάρουν τους Σέρβους! Και φυσικά κανείς δεν κυνήγησε αυτούς τους εγκληματίες, κανείς τους δεν πήγε στο διεθνές δικαστήριο της Χάγης, επειδή πολύ απλά δεν ήταν Σέρβοι ορθόδοξοι, αλλά Βόσνιοι μουσουλμάνοι.

    Αυτοί οι ίδιοι λοιπόν σήμερα θρηνούν τα θύματά ΤΟΥΣ.

    semplice
    12.07.2006, 21:47
    Moveflower και Γιάννη έτσι είναι όπως τα λέτε όμως πείτε μου ..υπάρχει περίπτωση
    κάποιος που διαβάζει αυτό το κείμενο στο in.gr και δεν είναι ..υποψιασμένος(π.χ ένα παιδί 13-14 ) να σκεφτεί να αμφισβητήσει,να ανατρέψει στο μυαλό του δηλαδή όλα όσα έντεχνα και πολύ πονηρά περνάνε ως μήνυμα από το πιο έγκυρο ειδησεογροφικό online καναλι στη χώρα μας?(βγήκε νομίζω πρώτο σε επισκεψιμότητα φέτος)

    Αυτό είναι που με κάνει και ανατριχιάζω .Δηλαδή το γεηονός πως σε μερικά χρόνια
    σε πάρα πολλούς από εμάς ,ίσως στους περισσότερους οι ιστορικές ανακρίβειες,για να χρησιμοποιήσω την πιο light έκφραση, θα έχουν γίνει συνείδηση με την οποία θα έχουμε μεγαλώσει.
    Και αν υπάρχει κάτι ευχάριστο αυτό είναι μόνο το δικό σας ειλικρινές ενδιαφέρον
    για την αλήθεια ,την ιστορία ,την ανθρώπινη ζωή και αξιοπρέπεια.Ολα αυτά
    μου δίνουν δύναμη και ,ακούγεται υπερβολικό, όμως πραγματικά θα με κάνουν να
    κοιμηθώ πιο ήρεμος απόψε.
    movflower
    12.07.2006, 23:46
    Το μέλος semplice στις 12-07-2006 στις 21:47 έγραψε...
    Παράθεση:

    Moveflower και Γιάννη έτσι είναι όπως τα λέτε όμως πείτε μου ..υπάρχει περίπτωση
    κάποιος που διαβάζει αυτό το κείμενο στο in.gr και δεν είναι ..υποψιασμένος(π.χ ένα παιδί 13-14 ) να σκεφτεί να αμφισβητήσει,να ανατρέψει στο μυαλό του δηλαδή όλα όσα έντεχνα και πολύ πονηρά περνάνε ως μήνυμα από το πιο έγκυρο ειδησεογροφικό online καναλι στη χώρα μας?(βγήκε νομίζω πρώτο σε επισκεψιμότητα φέτος)

    Αυτό είναι που με κάνει και ανατριχιάζω .Δηλαδή το γεηονός πως σε μερικά χρόνια
    σε πάρα πολλούς από εμάς ,ίσως στους περισσότερους οι ιστορικές ανακρίβειες,για να χρησιμοποιήσω την πιο light έκφραση, θα έχουν γίνει συνείδηση με την οποία θα έχουμε μεγαλώσει.
    Και αν υπάρχει κάτι ευχάριστο αυτό είναι μόνο το δικό σας ειλικρινές ενδιαφέρον
    για την αλήθεια ,την ιστορία ,την ανθρώπινη ζωή και αξιοπρέπεια.Ολα αυτά
    μου δίνουν δύναμη και ,ακούγεται υπερβολικό, όμως πραγματικά θα με κάνουν να
    κοιμηθώ πιο ήρεμος απόψε.









    nai, exeis apolyto dikaio semplice alla......

    anthrwpoi nohmones yparxoun panta, anthrwpoi pou amfisvhtoun, epishs. istorikes anakriveies yparxoun apo thn arxaiothta, afou o nikhths grafei thn istoria. stis meres mas pisteuw einai pio eukolo na laveis kai tis duo apopseis twn gegonwtwn, etsi?
    twra an oi dhmosiografoi kanoune swsta th douleia tous, tha prepei na anaferoune oxi mono tis eidhseis alla kai ta sxolia tous, ws epiprostheto shmeio gia provlhmatismo, opws arxise edw to sygegrimeno topic.
    ti na sou pw allo semplice mou.
    katalavainw tous servous, eimai ellhnida ths kyprou kai prepei kathimerina na akouw akoma kai apo sympatriwtes mas (dhladh ellhnes ths hpeirwtikhs elladas, ellhnes twn nhsiwn alla kai ellhnes ths kyprou pou akoma na syneidhtopoihsoun thn ennoia tou ethnous) oti eimai kypria.... kai oti oi tourkoi epoikoi prepei na exoune perissotera dikaiwmata apo emas tous ellhnes h tous tourkokyprious, parolo pou ftiaxnoun ena 18% tou plhthysmou, ara meionothta.
    to dikaio den to exoume emeis oi orthodoxoi giati eimaste mikroi..... mas katasfaxan ston ponto, sthn alvania, sthn makedonia kai thn voulgaria, thn mikra asia ws ta vathi ths anatolias, sthn kypro kai sth syria.....
    gia auto poname me tous servous.....

    alla anti na skeftomaste thn paraplhroforhsh pou yparxei as kratame to stoma mas ws ellhnes, prin apokalesoume ena makedona voulgaro, ena hpeirwth alvano, ena xanthiwth h kyprio tourko. dioti etsi tous dinoume prosvash sta en essw mas.....



    filia

    semplice
    27.07.2006, 23:42
    27/07/06 18:52

    Ζωντάνεψε η φρίκη
    Νέος ομαδικός τάφος εντοπίστηκε στη Σρμπρένιτσα σε άγνωστη έως τώρα τοποθεσία



    Σαράγεβο




    Ένας ακόμα ομαδικός τάφος - μάρτυρας της φρίκης που έζησαν οι κάτοικοι της Σρμπρένιτσα από τις σερβοβοσνιακές δυνάμεις το 1995 εντοπίστηκε στην περιοχή. Οι ειδικοί ανακοίνωσαν ότι έγινε η εκταφή των λειψάνων 733 ανθρώπων στην άγνωστη -έως τώρα- τοποθεσία του χωριού Καμενίτσα.

    Μάλιστα, οι εμπειρογνώμονες εκτιμούν ότι στον ίδιο ομαδικό τάφο θα βρεθούν περίπου άλλα 150 λείψανα σφαγιασθέντων μουσουλμάνων στη Σρεμπρένιτσα.

    «Το ένα τρίτο του χώρου του ομαδικού τάφου ακόμα δεν εξερευνήθηκε λεπτομερώς» ανέφερε εκπρόσωπος της ομάδας που βρέθηκε στην περιοχή.

    Περισσότεροι από 7.000 Μουσουλμάνοι εκτελέστηκαν από τις δυνάμεις των Σερβοβόσνιων τον Ιούλιο του 1995 στη Σρμπρένιτσα, στη χειρότερη μαζική σφαγή που «έζησε» ο πλανήτης από τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.

    Ήδη βρίσκεται σε εξέλιξη στο Διεθνές Δικαστήριο για Εγκλήματα Πολέμου στην πρώην Γιουγκοσλαβία (ICTY) η δίκη έξι πρώην αξιωματικών των σερβοβοσνιακών δυνάμεων, ενώ ο έβδομος, ο πλέον καταζητούμενος και πρώην αρχηγός του στρατού των Σερβοβοσνίων, Ράτκο Μλάντιτς, εξακολουθεί να διαφεύγει της σύλληψης.

    Όλοι τους αντιμετωπίζουν κατηγορίες για γενοκτονία ή συνενοχή σε γενοκτονία, εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας και παραβιάσεις του πολεμικού δικαίου.

    news.in.gr


    ...Μάλιστα όπως πληροφορούμεθα η "ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ μαζική σφαγή που "έζησε" ο πλανήτης μετά το Β παγκόσμιο πόλεμο είναι αυτή των μουσουλμάνων από τους Σερβοβόσνιους στη Σρμπρενίτσα"......


    Διαβάζετε in.gr για έγκυρη ενημέρωση....


    Παραποίηση,παραπληροφόρηση,όλα με υπουλία πλάνο ..σύστημα.
    Που ζούμε???Φαντάζεστε σε 5-6 χρόνια τι θα γράφουν???