ελληνική μουσική
    532 online   ·  210.840 μέλη

    Γιατί χαλάνε οι φιλίες...;

    dimitrela
    12.07.2006, 23:02
    Το γιατί χαλάνε οι φιλίες είναι ένα θέμα που με απασχολεί ιδιαίτερα την τελευταία χρονιά...έχασα δυο πολύ καλές μου φίλες τις οποίες γνώρισα στην πρώτη λυκείου και απομακρύνθηκα απελπιστικά με την κοπέλα που κάναμε κολλητή παρέα από το προνήπιο...στεναχωρήθηκα πάρα πολύ και για τις δυο περιπτώσεις..Στην πρώτη φιλία, μπήκε τρίτο άτομο στη μέση και έβαλε λόγια και στη δεύτερη η φίλη μου απομακρύνθηκε χωρίς κάποιο λόγο(από όσο μπορώ να καταλάβω εγώ βέβαια με το ταπεινό μου μυαλό...) Ενώ με τον κολλητό μου είμαστε φίλοι πολλά χρόνια και τα πάμε μια χαρά. Και γενικότερα με τα αγόρια φίλους μου τα πάμε μια χαρά.
    Εσείς...;έχει χαλάσει ποτέ κάποια δυνατή φιλία σας; Και ποιος ή ποιοί ήταν οι λόγοι;
    tolaruba
    12.07.2006, 23:07
    οι φιλιες χαλανε γιατι οι ανθρωποι δε γνωριζουν πλεον τι ειναι η αγαπη και η φιλια..
    εχω χαλασει μια μεγαλη φιλια...εξαιτιας της αχαριστιας
    αλλα τωρα εχω 2 πολυ καλες φιλες!!!μαλλον ανταμιφθεικα!!!
    dimitrela
    12.07.2006, 23:13
    χαίρομαι για σένα!!!μακάρι να κρατήσει αυτή τη φορά..
    άσε...η αχαριστία είναι κάτι που έφαγα με το κουτάλι..μη σου πω και με τη χύτρα ολόκληρη...
    atrixospi8ikos
    12.07.2006, 23:17
    Basw apo axaristous fillous exw xortasei ki egw......
    NaStaZiA
    13.07.2006, 00:54
    Στην φιλια για μενα δν παιζει ρολο ποσο καιρο εισαι φιλος με καποιον αλλα ποσο κολλας και δενεις με τον αλλον!δυστυχως εχω χασει αρκετους φιλους για διαφορες αιτιες.Οι 2 τελευταιες φιλιες που ειχα χαλασαν γιατι στην μια μπηκε τριτο ατομο και εβαλε λογια,οπως ακριβως εγινε και με σενα και στην αλλη με τον κολλητο μου απομακρυνθηκαμε απο την μια στιγμη στην αλλη γτ με εβλεπε διαφορετικα οποτε εκ των πραγματων δν μπορουσε να συνεχιστει ομαλα η φιλια μας!Εχω προσπαθησει πολλες φορες να βρω τις αιτιες...γτ να χανουμε ανθρωπους που δενουμε τοσο πολυ και περναμε τοσο καλα.Πιστευω πως μια αιτια ειναι οτι δν υπαρχει ειλικρινεια και ειδικα σε φιλια μεταξυ γυναικων η μια κοιταει να επισκιασει την αλλη σαν γυναικα,υπαρχει ενδομυχα ενας ανταγωνισμος τυπου ποια ειναι η πιο ελκυστικη,ποια εχει καλυτερο γκομενο και τα σχετικα.
    tolaruba
    13.07.2006, 16:05
    Το μέλος dimitrela στις 12-07-2006 στις 23:13 έγραψε...
    Παράθεση:

    χαίρομαι για σένα!!!μακάρι να κρατήσει αυτή τη φορά..
    άσε...η αχαριστία είναι κάτι που έφαγα με το κουτάλι..μη σου πω και με τη χύτρα ολόκληρη...


    κουραγιο...ελπιζω τωρα η κατασταση να ειναι καλυτερη
    dimitrela
    14.07.2006, 00:25
    NaStAsiA νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκιο...γι αυτό και εγώ πιστεύω ότι τα πάω καλύτερα με τα αγόρια.αν και μερικές το βλέπουν αλλιώς..τεσπα αυτό δε με απασολεί καθόλου.tolaruba τώρα είναι καλύτερα γιατί εγώ είμαι πολύ επιφυλακτική και δεν ανοίγομαι σχεδόν καθόλου...

    sindy-windy
    14.07.2006, 12:25
    Το μέλος dimitrela στις 12-07-2006 στις 23:02 έγραψε...
    Παράθεση:

    Στην πρώτη φιλία, μπήκε τρίτο άτομο στη μέση και έβαλε λόγια και στη δεύτερη η φίλη μου απομακρύνθηκε χωρίς κάποιο λόγο


    ειλικρινα, το να εχεις φιλους που να πιστευουν σε εσενα , σου δινει δυναμη και κουραγιο στις δυσκολες στιγμες, εμενα προσωπικα, χαλασε η "δηθεν " φιλια που ειχα με μια ( να μη πω ) γιατι μπηκαν στη ζωη μου, οι 2 μεχρι τωρα και ελπιζω για παντα καλυτερες φιλες μου, εμαθα, πριν "κολλησω" με καποια να μαθαινω το ποια ειναι στη πραγματικοτητα, και αυτο το καταλαβα χαρη σε αυτα τα δυο αγγελουδια , τη βασω και τη σαντυ...οσο για αυτο που επαθες εσυ, πιστευω, πως εφοσον η πρωτη σου φιλη, πιστεψε ενα τριτο ατομο που μπηκε ξαφνικα αναμεσα σας, σημαινει, πως τελικα δεν σε ηξερε τοσο καλα και για αυτο πιστεψε καποιον αλλο αντι για εσενα!!
    korgy
    20.07.2006, 07:27
    οι φιλιες φθειρονται με το καιρό.μην ξεχναμε πως αλλαζουν τα ενδιαφέροντα κ ειδικα σήμερον πολλοί δεν εχουμε ελεύθερο χρόνο ωστε να δουμε καποια άτομα εκτός απο 1-2 που παραμένουν "κολλητοί" .

    sindy-windy
    20.07.2006, 22:24
    Το μέλος korgy στις 20-07-2006 στις 07:27 έγραψε...
    Παράθεση:

    οι φιλιες φθειρονται με το καιρό.μην ξεχναμε πως αλλαζουν τα ενδιαφέροντα κ ειδικα σήμερον πολλοί δεν εχουμε ελεύθερο χρόνο ωστε να δουμε καποια άτομα εκτός απο 1-2 που παραμένουν "κολλητοί" .





    συμφωνω, σιγουρα οι φιλοι πανε και ερχονται , αλλα οι "κολλητοι" στη δικη μου περιπτωση ¨κολλητες¨, ελπιζω και θελω να μεινουν για παντα στη ζωη μου!!!
    tolaruba
    21.07.2006, 10:23
    Το μέλος korgy στις 20-07-2006 στις 07:27 έγραψε...
    Παράθεση:

    οι φιλιες φθειρονται με το καιρό.μην ξεχναμε πως αλλαζουν τα ενδιαφέροντα κ ειδικα σήμερον πολλοί δεν εχουμε ελεύθερο χρόνο ωστε να δουμε καποια άτομα εκτός απο 1-2 που παραμένουν "κολλητοί" .



    ακριβως..λιγα ατομα ΄΄σημαδευουμε΄΄ στη ζωη μας και μαλιστα μετα απο πολυ σκεψη και καιρο
    justin
    28.07.2006, 17:12
    Γιατί;;;;;;;Γιατί υπάρχει τέτοια ζήλεια κ τέτοια κακία στον κόσμο που δεν σου αφήνει περιθώρια για κάτι τέτοιο... κανείς δεν είναι άξιος πλέον να μιλήσει για φιλία...όλοι έχουν παραποιήσει την έννοια
    F_ANGEL
    11.08.2006, 01:07
    Λόγω ζήλιας και μίμησης..
    dimi589
    13.08.2006, 21:00
    Να και ένα πολύ επίκαιρο θέμα για μένα...
    Η απάντηση που πήρα ήταν:οι άνθρωποι αλλάζουν!

    ioannade
    22.08.2006, 16:06
    Δε νομιζω πως υπαρχει καποια σωστη απαντηση....ισως να παυει να υπαρχει χημεια μεταξυ των ατομων....ισως να υπαρχει χημεια και να μην υπαρχει χρονος.....ισως να υπαρχει η χημεια και ο χρονος αλλα να υπαρχει κι η αποσταση...!!!
    maroulaki_321
    22.08.2006, 16:17
    Η φιλία μεταξύ των γυναικών ή θα είναι αυθεντική 100% πράγμα σπάνιο, ή θα είναι λυκοφιλία του κερατά. Μέση οδός δεν υπάρχει. (εκτός κι αν μιλάμε για απλές γνωστές χωρίς ουσιαστική επαφή.)

    Στην πρώτη περίπτωση κατα την γνώμη μου, δηλαδή της αυθεντικής φιλίας, οι ρόλοι μπορεί να είναι προστατευτικοί, δηλ. η μία να βλέπει την άλλη ως μικρή αδερφή πχ. οπότε και δεν θα έχουν τιποτα να χωρίσουν.... Οι λυκοφιλίες έρχονται απο τον ανταγωνισμό ανάμεσα στις γυναίκες, και είναι ικανός να κάνει φιλίες ετών να σπάσουν οριστικά. Το πιο συνιθισμένο. Τα κουτσομπολιά και οι παρεμβάσεις τρίτων δεν χαλάνε μια αυθεντική φιλία-αγάπη. Αυτά είναι προσχήματα στο ήδη ραγισμένο γυαλί.

    για τους αντρες, δεν ξέρω, συνεχως κοκορευονται οτι έχουν φιλιες ζωης, αληθινες και οτι δεν χαλανε με τιποτα. Εγω δεν το πιστευω αυτο. Γιατι παρόλη την διαφορά ΄φυλλου, όλοι άνθρωποι είμαστε γεμάτοι ανασφάλειες. αυτο δεν αλλαζει πολυ απο αντρα σε γυναικα.

    Γενικα για να καταληξω, την αληθινη φιλια πρεπει να την ψαξεις και να την δοκιμασεις για χρονια. και παλι σιγουρος δεν εισαι.

    Αυτα απο μενα.

    sword
    22.08.2006, 16:30
    Το μέλος maroulaki_321 στις 22-08-2006 στις 16:17 έγραψε...
    Παράθεση:

    Η φιλία μεταξύ των γυναικών ή θα είναι αυθεντική 100% πράγμα σπάνιο, ή θα είναι λυκοφιλία του κερατά. Μέση οδός δεν υπάρχει. (εκτός κι αν μιλάμε για απλές γνωστές χωρίς ουσιαστική επαφή.)

    Στην πρώτη περίπτωση κατα την γνώμη μου, δηλαδή της αυθεντικής φιλίας, οι ρόλοι μπορεί να είναι προστατευτικοί, δηλ. η μία να βλέπει την άλλη ως μικρή αδερφή πχ. οπότε και δεν θα έχουν τιποτα να χωρίσουν.... Οι λυκοφιλίες έρχονται απο τον ανταγωνισμό ανάμεσα στις γυναίκες, και είναι ικανός να κάνει φιλίες ετών να σπάσουν οριστικά. Το πιο συνιθισμένο. Τα κουτσομπολιά και οι παρεμβάσεις τρίτων δεν χαλάνε μια αυθεντική φιλία-αγάπη. Αυτά είναι προσχήματα στο ήδη ραγισμένο γυαλί.

    για τους αντρες, δεν ξέρω, συνεχως κοκορευονται οτι έχουν φιλιες ζωης, αληθινες και οτι δεν χαλανε με τιποτα. Εγω δεν το πιστευω αυτο. Γιατι παρόλη την διαφορά ΄φυλλου, όλοι άνθρωποι είμαστε γεμάτοι ανασφάλειες. αυτο δεν αλλαζει πολυ απο αντρα σε γυναικα.

    Γενικα για να καταληξω, την αληθινη φιλια πρεπει να την ψαξεις και να την δοκιμασεις για χρονια. και παλι σιγουρος δεν εισαι.

    Αυτα απο μενα.



    8a sinfonisw me tin... k 8a pw oti einai poli anoito na xalane oi filies gia xazoys logoys!
    vero
    22.08.2006, 18:53
    Συμφωνω απολυτα στα παραπανω αλλα πιστευω οτι ακομα ενας λογος που χαλα μια φιλια ειναι οταν καποιοσ τριτος ριχνει το φαρμακι του και ετσι παρεξιγονται Αλλα νομιζω εαν εισαι δυναμικος ανθρωπος μπορεις να σωσει την φιλία
    Orfeus
    22.08.2006, 22:20
    Οι αληθινές φιλίες, οι σωστές, οι δυνατές, δεν χαλάνε ποτέ!!!!
    Δοκιμάζονται, αλλά δεν χαλάνε ποτέ!!!!
    Και θέλουν χρόνο για να "δεθούν".

    Όλα τα άλλα είναι ......γνωριμίες!!!!


    thank
    22.08.2006, 23:17
    Το μέλος Orfeus στις 22-08-2006 στις 22:20 έγραψε...
    Παράθεση:

    Οι αληθινές φιλίες, οι σωστές, οι δυνατές, δεν χαλάνε ποτέ!!!!
    Δοκιμάζονται, αλλά δεν χαλάνε ποτέ!!!!
    Και θέλουν χρόνο για να "δεθούν".

    Όλα τα άλλα είναι ......γνωριμίες!!!!





    χμμμ όλα τα ξέρεις εσύ μου φαίνεται (ή σχεδόν, μη παραπάρεις αέρα....) ... Θέλουν χρόνο ναι, ανάλογα όμως με τις ταχύτητες και τις συχνότητες των ανθρώπων ε ?