ελληνική μουσική
    563 online   ·  210.830 μέλη

    Γιατί χαλάνε οι φιλίες...;

    sintorin
    25.08.2006, 11:00
    Oxi, den einai san tis sodies. Pisteuo einai perissotero san komatia geis, kai ti filia tin vlepo perissotero san kaliergies autis tis gis. Oso kaluteri i gi, toso kaluteri i kaliergia. Kai fusika otan i gi den einai kalis piotitas, den dinei kalous karpous.
    Tora, epano se ena kalo komati gis, mporei na futrosoun poloi kaloi karpoi, me ligo nero kai ilio.

    Pisteuo oti i filia den einai kati to poluploko. Isa isa einai apo ta pio apla pragmata tis fusis. Arkei i sunthikes na einai eunoikes.

    Telos panton....kata gnomin kai empeirias mou......

    Feeling the universal beat.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 25-08-2006 11:54 ]


    meltica
    25.08.2006, 12:17
    Είπα εγώ τίποτα για σοδιές;;;
    Aiolos_m
    25.08.2006, 12:29
    Το μέλος Other_side στις 25-08-2006 στις 05:38 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγώ πάλι διαφωνώ...μα τί είναι οι άνθρωποι τώρα σαν τις καλές σοδιές;

    ε όχι ρε παιδιά...


    θα σας το εξηγήσω άλλη φορά.

    για την όλα ξέρω απλά πως έχω δίκοιο. εγώ και άντε να έχει δίκοιο και το Μαράκι. Οι υπόλοιποι;

    τσκ τσκ τσκ



    Με εμένα...;
    KAKOFONIKS
    25.08.2006, 13:46
    Η φιλία είναι κάτι σαν την αγάπη δίνεις χωρίς να περιμένεις να πάρεις! Αποδέχεσαι τον άλλο χωρίς να θες να τον αλλάξεις! Επίσης πρέπει να υπάρχει και χημεία ανάμεσα στους ανθρώπους είναι να ταιριάζεις με τον άλλο καθώς και να καταφέρεις να τον ψυχολογίσεις, και πάντα με τις στραβές να μην ξενερώνεις αλλά να λες πάμε για άλλα !


    Το πιο κορυφαίο ρητό που έχω ακούσει (δεν θυμάμαι μπορεί να ο έχω ξαναπεί):

    Η γη έχει επιβιώσει στο πέρασμα του χρόνου γιατί υπάρχει για να υπηρετεί και να βοηθά άλλους!
    koini_maria
    25.08.2006, 17:57
    Μέσα από αυτό το thread συνειδητοποίησα πως μάλλον είμαι επίμονος άνθρωπος ...
    Έχω κάνει ήδη 3 posts προσπαθώντας να εξηγήσω την θέση μου και να βρω μιαν απάντηση και αυτό είναι το 4ο !

    Σήμερα , μετά από αρκετό καιρό - 1 μήνα περίπου - ξαναάκουσα το ''Μυστικά και ήσυχα'' του Νίκου Ζούδιαρη από τον διπλό ζωντανά ηχογραφημένο δίσκο του Αλκίνοου Ιωαννίδη ''Εκτός τόπου και χρόνου'' (ενώ ο Ιωαννίδης με ''προσεγγίζει''' περισσότερο ψυχοσυναισθηματικά στις ζωντανές του ερμηνείες , νιώθω οτι με βοηθάει περισσότερο να καταλάβω τι θέλει να πει , καμιά φορά αποφεύγω να τις ακούω γιατί με ενοχλούν και με αποσπούν οι κραυγές ορισμένων θερμόαιμων κορασίδων από το κοινό) ... Ακούγοντάς το ξανά , λοιπόν , έφτασα στο τετράστιχο που λέει :
    ''Και μποροστά στο τέλος το άγιο
    Θα φυλάω ένα πέρασμα
    Στων αιώνων το συγκαίρασμα
    Να σε συναντήσω και αύριο..''
    και θυμήθηκα να προσθέσω κάτι στο topic αυτό...

    Λοιπόν , μια φιλία - αν είναι όντως φιλία σύμφωνα με την δική μου αντίληψη - δεν ''κλείνει ποτέ το πέρασμα'' , δηλαδή ακόμα και αν έχουν απομακρυνθεί λίγο τα άτομα που την στελεχώνουν , ακόμα κι αν η ουσιαστική τους επικοινωνία μοιάζει παρελθόν , η πόρτα δεν κλείνει ποτέ , δεν μπαίνει οριστικό τέλος ... Υπάρχει πάντα η πιθανότητα επανένωσης , ''επαναπατρισμού'' στον επιστήθιο φίλο σου , γιατί τα κοινά σας βιώματα , τα συναισθήματα που σας ενώνουν ''φυλάνε το πέρασμα'' , δεν αφήνουν να κλείσει ερμητικά , οριστικά η σχέση αυτή ...
    Δηλαδή , προσωπικά ως φιλία ορίζω - μάλλον , δεν είμαι και σίγουρη - την σχέση στην οποία υπάρχει αρχή αλλά δεν υπάρχει τέλος γιατί η καλή πίστη στον άλλο και οι κοινές αναμνήσεις δεν το επιτρέπουν ...

    Και σε αυτό το σημείο να ζητήσω να με συγχωρέσουν ο Νίκος Ζούδιαρης και ο Αλκίνοος Ιωαννίδης που αναφέρθηκα στο τραγούδι τους όπως επίσης ζητώ συγγνώμη και από όσους μπήκατε στην διαδικασία να διαβάσετε τα όσα σκέφτομαι ....

    Shamriella_
    29.08.2006, 18:00
    Οι φιλίες χαλάνε για πολλούς λόγους (ζήλεια, απόσταση, παρεξηγήσεις). Οι αληθινές φιλίες όμως πιστεύω ότι μπορούν να αντέξουν αυτά τα εμπόδια, χαλάνε όμως αναπόφευκτα από την αλλαγή που φέρνει ο χρόνος. Οι άνθρωποι μεγαλώνοντας αλλάζουν συνεχώς και είναι πάρα πολύ δύσκολο δύο άνθρωποι να μεγαλώνουν και να αλλάζουν με τον ίδιο τρόπο...κάποτε θα αρχίσουν οι διαφωνίεςκαι από εκεί και πέρα, έστω κι αν συνεχίσει η φιλία, τα πράγματα δεν είναι τόσο ζεστά όσο ήταν παλαιότερα.
    aggeliki
    30.08.2006, 00:08
    Νομίζω σε κάποιο σημείο της συζητησής σας το θεματάκι ξέφυγε και αντί για "Γιατί χαλάνε οι φιλίες " έγινε "τι είναι φιλία..."(όχι ότι εγώ παίζει να μην ξεφύγω)αν και τώρα που το σκέφτομαιίσως η ουσία είναι στο "τι είναι φιλία"

    Όσα είπατε ήταν σωστά-και απορώ γιατί διαφωνείται τόσο,αφού όλα αυτά ισχύουν!
    Ναι οι άνθρωποι αλλάζουν...Ο χρόνος τους αλλάζει!Αν και ποτέ δεν κατάλαβα πως γίνεται 2 άνθρωποι που μεγαλώσαν μαζί, να αλλάξαν τόσο ώστε να μην ταιριάζουν πια!
    Ναι οι καταστάσεις παίζουν ρόλο...αλλά σ'αυτό μερίδιο ευθύνης έχουν αποκλειστικά οι ανθρώποι...Όχι οι καταστάσεις...μην γελιόμαστε...Οι άνθρωποι φταίνε που "ξεχνάνε"!
    Ναι ο χρόνος παίζει ρόλο αλλά από την άλλη, ποιός μπορεί να μου ορίσει ότι μια φιλία 6 χρόνων είναι πιο δυνατή από μια άλλη 3?

    Και επιτέλους ας πετάξουμε από πάνω μας τους εγωισμούς(βάζω κι εμένα μέσα) και να ρίχνουμε το φταίξιμο μόνο στους άλλους,πάντα βάζουμε και εμείς το δαχτυλάκι μας για να "χαλάσει το γλυκό"



    aggeliki
    30.08.2006, 00:14
    Επίσης....


    αλήθεια όσοι καήκαμε απο φιλία, σκεφτήκαμε ποτέ- ότι συνέβει και μας πείραξε- υπήρχε από την αρχή αλλά απλά δεν θέλαμε να το δούμε ή έστω κάναμε ότι δεν το βλεπαμε...
    nektarios_pi
    30.08.2006, 00:19
    elipsi empistosinis ayto nomizo einai to basikotero gia na xalasi mia filia
    assasinos
    30.08.2006, 00:22
    Εκτός φυσικά κι αν κάτι κακό γίνει μεταξύ των φίλων οπότε λογικό να χαλάσει η φιλία!
    nektarios_pi
    30.08.2006, 00:27
    Το μέλος assasinos στις 30-08-2006 στις 00:22 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εκτός φυσικά κι αν κάτι κακό γίνει μεταξύ των φίλων οπότε λογικό να χαλάσει η φιλία!




    akribos meta xanei o allos thn empistosini apenanti tou
    Shamriella_
    30.08.2006, 13:30
    Το μέλος aggeliki στις 30-08-2006 στις 00:14 έγραψε...
    Παράθεση:

    Επίσης....


    αλήθεια όσοι καήκαμε απο φιλία, σκεφτήκαμε ποτέ- ότι συνέβει και μας πείραξε- υπήρχε από την αρχή αλλά απλά δεν θέλαμε να το δούμε ή έστω κάναμε ότι δεν το βλεπαμε...




    Αυτό είναι ένας από τους βασικότερους λόγους για τους οποίους χαλάνε οι φιλίες. Αν και εγώ το υπήγαγα στην αλλαγή χαρακτήρα και συμπεριφοράς που ανέφερα παραπάνω.
    sunwing
    31.08.2006, 14:52
    ..Γιατί οι άνθρωποι συνηθίσαμε στην εύκολη κατανάλωση και η φιλία, ο έρωτας, η αγάπη , ό,τι ομορφαίνει ουσιωδώς τη ζωή μας δεν είναι πέσε πίτα να σε φάω, είναι πεδίο μαχών και μεις δεν έχουμε μια φωνή μέσα μας διαρκώς να μας τραγουδάει το τραγουδάκι της Ανδρομάχης του αθάνατου Χατζιδάκη και να μας οιστρηλατεί , έτσι αφήνουμε τα πράγματα να στραβώνουν πιστεύοντας ότι κάπου παρά πέρα μας περιμένει η πιο αληθινή φιλική αγάπη . Και η ιστορία επαναλαμβάνεται...
    Ακόμα βαριόμαστε να διατηρούμε φιλίες όταν τα ενδιαφέροντα , τα κοινά καθημερινά πράγματα που μας ένωναν εκλείπουν
    Κάποια στιγμή ξεξυπνάμε και βλέπουμε ότι ήταν κρίμα που χαθήκαμε με παλιούς καλούς φίλους αλλά συνήθως είναι αργά
    sofiasim_00
    31.08.2006, 23:40
    Μμμμ... Γιατί χαλάνε οι φιλίες...
    Ερώτηση που όπως είδα στις απαντήσεις χωράει πολλές ίδιες και διαφορετικές απόψεις.Το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι σε αυτήν την ερώτηση ειναι το εξής:
    Υπάρχει τελικά φιλία?Κι αν υπάρχει πώς ξέρεις ότι είναι αληθινή?Πώς ξέρεις ότι δε θα έχει ημερομηνία λήξης??Πώς ξέρεις ότι ο άλλος δε θα σε πληγώσει,προδώσει, δε θα σε εγκαταλείψει σε κάποια δύσκολη στιγμή της ζωής σου...?Πολύ απλά δεν το ξέρεις!Έστω κι αν περάσουν τα χρόνια και "πιστείς" ότι : "Ναι βρήκα την αληθινή φιλία" ή "δεν υπάρχει περίπτωση να μου φερθεί σκάρτα.." κ.λ.π... πάντα θα υπάρχει περίπτωση μικρή η μεγάλη να σου την "φέρει" ένας "φίλος".Πάντα θα το έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου!Και ας μην το παραδέχεσαι.Μα και 50 χρόνια να περάσουν!Γι' αυτό ας ξεχάσουμε όλα αυτά περί αδελφικής φιλίας!Ο κόσμος το μόνο που σκέφτεται είναι ο σημαντικός εαυτούλης του!!!Δε λέω...μπορεί και να υπάρχει τέτοιου είδους φιλία.Αλλά είναι σπάνια.Και είναι πολύ τυχερός αυτός που την βρήκε η θα την βρει.Όταν όμως δίνεις τα πάντα σε κάποιον άλλον χωρίς να απαιτείς να πάρεις κάτι πίσω (κάπου μέσα σου όμως περιμένεις να σου δείξει κάτι και αυτός.. ) και αυτός σε απογοητεύσει τότε σκέφτεσαι πως έκανες εσύ κάποιο λάθος.Δεν είναι έτσι όμως...δικό του είναι το πρόβλημα.Εσύ έδωσες ό,τι είχες να δώσεις και αυτός απλά δεν τα δέχτηκε!Γι' αυτό λοιπόν πρέπει να κρατάς πισινή την επόμενη φορά. Και δεν νομίζω ότι πρέπει να κυνηγήσεις μια φιλία γιατί κάπου το είδα και αυτό.Αν είναι να 'ρθει θε να 'ρθεί που λένε.....
    mmmsss
    06.09.2006, 16:58
    Λοιποοοον, αυτό είναι ένα θέμα που απασχολεί κι εμένα πάρα πολύ!

    Θα συμφωνήσω στο υπάρχει τελικά φιλία? Τι πάει να πει φίλια… κι γενικά συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με την sofiasim_00

    Δεν ξέρω εγώ είμαι από τους ανθρώπους που ανοίγομαι πολύ δύσκολα, κι γενικά οι φίλιες μου φαίνονται πολύ δύσκολες κι είναι αυτό που λένε: φτιάχνονται δύσκολα κι χαλάνε μέσα σε 1 δευτερόλεπτο, εμμ έτσι είναι!

    Αλλά πια απορώ καν αν υπάρχει ΑΛΗΘΙΝΗ φίλια

    Αυτά ήθελα να πω, κι γενικά "ΚΡΑΤΑΤΕ ΜΙΑ ΠΙΣΙΝΗ" όπως λέει και η sofiasim_00!!!
    xanthi
    09.09.2006, 19:53
    Το μέλος aggeliki στις 30-08-2006 στις 00:14 έγραψε...
    Παράθεση:

    Επίσης....


    αλήθεια όσοι καήκαμε απο φιλία, σκεφτήκαμε ποτέ- ότι συνέβει και μας πείραξε- υπήρχε από την αρχή αλλά απλά δεν θέλαμε να το δούμε ή έστω κάναμε ότι δεν το βλεπαμε...


    Συμφωνώ και εγώ σ' αυτό. Έχω 3 καταπληκτικές κολλητές με τις οποίες έχω δεθεί αφάνταστα τα τελευταία 6 χρόνια που κάνουμε παρέα. Δεν μας επηρεάζει ποτέ το ότι λόγω των δουλειών μας μπορεί να κάνουμε να συναντηθούμε για βδομάδες. Πριν ένα χρόνο μπήκα σε ένα ΤΕΙ και εκεί φτιάξαμε μια παρέα 5 άτομα. Επειδή το ΤΕΙ είναι σε άλλη πόλη από αυτή που μένω δέθηκα περισσότερο με μια άπό τις 2 κοπέλες της παρέας γιατί μένουμε στην ίδια πόλη κ πηγαινοερχόμασταν μαζί. Πριν λίγους μήνες ακούστηκαν πολλά για αυτή και την άλλη κοπέλα τα περισσότερα εκ των οποίων έστεκαν. Ήρθαμε σε ρίξη αλλά τελικά υποτίθεται ότι τα ξαναβρήκαμε. Και λέω υποτίθεται γιατί αυτή η κοπέλα χτες μου ζήτησε να έχουμε μόνο τα τυπικά πλέον (ένα γειά τι κάνεις, για σημειώσεις κλπ) με τη δικαιολογία ότι επειδή δεν τη συμπαθεί το αγόρι μου δεν θέλει να έχει αυτή καμία σχέση μαζί μου. Από την παρέα των 5 παιδιών πλέον είμαστε 2 και 3! Αλλά δεν με ενοχλεί. Γιατί έτσι καταλαβαίνω την πραγματική φιλία από τις τρεις κολλητούλες μου!!!!!!!!!!!
    maspa
    10.09.2006, 05:03
    Η φιλία είναι σαν τα δέντρα....Χρειάζονται χρόνια για να φυτρώσουν και να μεγαλώσουν....Όμως μια στιγμή είναι αρκετή για να καταστραφούν....Φιλίες στην εποχή μας δυστυχώς δεν υπάρχουν.Κι αυτό λόγω έλλειψης εμπιστοσύνής.Τώρα πια μόνο παρέες υπάρχουν....Γι αυτό καταλήξαμε να νιώθουμε όλοι μόνοι....Γιατί είτε περιμένουμε να πάρουμε πρώτα για να δώσουμε είτε δίνουμε περιμένωντας να πάρουμε.Κι αν δε πάρουμε;Οι πραγματικές φιλίες δεν έχουν ανάκη από συναλλάγματα....
    LostInSpace
    10.09.2006, 19:59
    Η φιλία θέλει τον χρόνο της για να δοκιμάστει....αν κρατήσει τίποτα μετά δεν προκείται να την σπάσει..
    Και από την εμπειρία μου όσο μεγάλωνεις λίγοι είναι αυτοί που μένουν πραγμάτικοι σου φίλοι...για εναν και μοναδικό λόγο τα πάντα αλλάζουν γύρω μας και κατά συνέπεια και εμείς.....τραβάμε ξεχωριστούς δρόμους....
    rompa
    25.09.2006, 09:34
    Η φιλία μπορεί να χαλάσει ....αν προκύψει ο έρωτας..
    είτε μεταξύ των φίλων είτε με άλλον και να προκύψει ζήλεια στη φιλία.
    Πόσες φιλίες δεν χαλάνε επειδή κάποια ζηλεύει τον δεσμό της κολλητής της ή επειδή η άλλη νομίζει ότι η κολλητή της διεκδικεί τον καλό της??
    Η διεκδίκηση του άλλου φίλου μπορεί εύκολα να φέρει τη ρήξη
    vero
    25.09.2006, 21:20
    me ena trito sth mesh!!!!