ελληνική μουσική
    561 online   ·  210.834 μέλη

    Γιατί χαλάνε οι φιλίες...;

    poison_girl
    26.09.2006, 00:34
    αμα μιλαμε για φιλια 2 ατομων
    kamelia8
    31.08.2008, 19:23

    Γιατί ένας από τους δύο ή και οι δύο βάζουν πιο ψηλά τον εαυτό τους... Γι' αυτό. Δεν υπάρχουν οι λέξεις υποχωρώ, ανέχομαι, συγχωρώ, κάνω υπομονή, σκέφτομαι και τον άλλον. Για τους ίδιους λόγους πάνω-κάτω χαλάνε και οι σχέσεις και οι γάμοι.


    -----------------
    It is better to be hated for what you are, than to be loved for what you are not...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kamelia8 στις 31-08-2008 19:24 ]


    benthic
    31.08.2008, 19:34

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : benthic στις 19-09-2008 10:18 ]


    xristos_rock
    31.08.2008, 19:50

    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 22-08-2006 στις 22:20 έγραψε...

    Οι αληθινές φιλίες, οι σωστές, οι δυνατές, δεν χαλάνε ποτέ!!!!
    Δοκιμάζονται, αλλά δεν χαλάνε ποτέ!!!!
    Και θέλουν χρόνο για να "δεθούν".

    Όλα τα άλλα είναι ......γνωριμίες!!!!



     

    Παράθεση:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 25-08-2006 στις 13:46 έγραψε...

    Η φιλία είναι κάτι σαν την αγάπη δίνεις χωρίς να περιμένεις να πάρεις! Αποδέχεσαι τον άλλο χωρίς να θες να τον αλλάξεις! Επίσης πρέπει να υπάρχει και χημεία ανάμεσα στους ανθρώπους είναι να ταιριάζεις με τον άλλο καθώς και να καταφέρεις να τον ψυχολογίσεις, και πάντα με τις στραβές να μην ξενερώνεις αλλά να λες πάμε για άλλα !


    Το πιο κορυφαίο ρητό που έχω ακούσει (δεν θυμάμαι μπορεί να ο έχω ξαναπεί):

    Η γη έχει επιβιώσει στο πέρασμα του χρόνου γιατί υπάρχει για να υπηρετεί και να βοηθά άλλους!

     

    {#emotions_dlg.beer}


    tago
    31.08.2008, 21:06

     

    Διότι όλες οι σχέσεις και οι φιλικές βεβαίως, κάνουν τον κύκλο τους.


    Liza32
    31.08.2008, 21:17

    Μια φιλία μπορεί να χαλάσει, όταν ο ένας απο τους δυο, δίνει με την καρδιά του, και ο άλλος τον διώχνει, λέγοντας ότι για να κάνει μια καλή πράξη κάτι θέλει, άρα, δεν είναι αυτός που φαίνεται!  Επίσης, χαλάει, όταν κυριαρχήσει το ψέμα και η δολιότητα. Τέλος, χαλάει, όταν συστηματικά ο ένας απο τους δυο πληγώνει τον άλλο, θελημένα και μη, είτε για να δει ώς που μπορεί να φτάσει η αντοχή του, είτε για να παίξει απλώς με τον άλλο! Δόξα το Θεό, εχω φίλους που αξίζουν όσο όλος ο κόσμος μαζί!  Χαίρομαι που είναι δίπλα μου επειδή με αγαπάνε, και όχι για να πάρουν κάτι, όπως έκαναν πολλοί, παλιότερα! Αλλά εγω τους παλιότερους, απλά...τους ξαπόστειλα! Οι λυκοφιλίες δεν έχουν θέση στη ζωή μου πλέον! Ξέρω ποιοι είναι οι φίλοι μου, και αυτό άλλωστε μου το έχουν αποδείξει!


    music-fan
    31.08.2008, 22:47

    giati den yparxoun apo prin


    rockou
    31.08.2008, 23:04

    Παράθεση:

    Το μέλος benthic στις 31-08-2008 στις 19:34 έγραψε...

    Δεν φταίει κάποιος στ' αληθεια. Χαλάνε επειδή απλά οι άνθρωποι προχωράνε μπροστά κι έχουν ν' αντιμετωπίσουν καινούριες καταστάσεις. Κουράζονται, γεμίζουν κι αδειάζουν ταυτόχρονα. Κι αφήνουν πίσω ότι τους αφήνει. Φτιάχνουν καινούριες φιλίες..

    Συμφωνω,οι αποψεις κ τα γουστα των ανθρωπων αλλαζουν ...κ ο καθενας εχει κ αλλα βιωματα που θελει να ακουστουν ομως σε καποιον που  δεν θα ειναι απαθης,σε καποιον που καταλαβαινει!Ομως υπαρχει παντα κ η αποψη πως οι φιλοι διαρκουν για παντα οποτε αυτο που μολις ανεφερα συνηθως να συμβαινει σε πιο μικρεσς ηλικιες που ακομα δεν εχουν καταληξει σε κατι.

    {#emotions_dlg.beer} 


    benthic
    31.08.2008, 23:23

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : benthic στις 19-09-2008 10:22 ]


    StavmanR
    01.09.2008, 10:48

    Εϊτε δεν ήταν ποτέ φιλίες, παρά μόνο παρέες, είτε αλλοιώθηκε με τον καιρό η αίσθηση της φιλίας μεταξύ των "φίλων", λόγω κυρίως της επιβολής του ρεαλιστικού υλισμού (εμπειριοκρατίας) στα άτομα.


    musicathy
    01.09.2008, 16:22

    Γιατί εμείς οι 'άνθρωποι' είμαστε άπληστοι, εγωιστές, ζηλιάρηδες, εκδικητικοί, κακόψυχοι, επιφυλακτικοί μέχρι αηδίας, σαδιστές κλπ κλπ κλπ


    kamelia8
    01.09.2008, 17:16

    Παράθεση:

    Το μέλος Liza32 στις 31-08-2008 στις 21:17 έγραψε...


    ...Τέλος, χαλάει, όταν συστηματικά ο ένας απο τους δυο πληγώνει τον άλλο, θελημένα και μη, είτε για να δει ώς που μπορεί να φτάσει η αντοχή του, είτε για να παίξει απλώς με τον άλλο!

     

    Υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν κάτι τέτοιο, για να βολιδοσκοπήσουν τα όρια του άλλου; {#emotions_dlg.blink}

    Τότε ασπάζομαι τη θεωρία περί σαδισμού που ανέφερε η muiscathy....

     

    (Αλλά σ' αυτές τις περιπτώσεις δε μιλάμε για φιλία... μιλάμε για μίσος!)


    john1989
    01.09.2008, 17:51

    Εγω πιστευω οτι οι φιλιες μπορουν να χαλασουν απο διαφορους λογους!!!!!!

    Επισης ο χρονος συνηθως παιζει ρολο σε μια φιλια γιατι ετσι δυναμωνει και γινεται πιο ισχυρη αλλα μπορει να κολλησεις με καποιον αμεσως και να τον νιωθεις πολυ φιλο σου απο τη πρωτη στιγμη που θα τον γνωρισεις!!!!

    Π.χ.Εγω αν και κανω δυσκολα φιλους ,εχω 2 φιλες!!!!

    Με την μια ειμασταν μαζι απο το νηπιαγωγειο και αρχισαμε να κανουμε παρεα απο την 3 δημοτικου και ειναι μια πολυ καλη φιλη μου(ακομα και αν ειναι μακρια και ζουμε πλεον πολυ λιγο μαζι)

    Και με την αλλη γιναμε φιλοι μεσα σ'ενα βραδυ και ενω ειχαμε πρωτογνωριστει το προηγουμενο βραδυ!!!!!Και εδω και 2 χρονια περναμε πολυ καλα!!!(Αν και αυτη ειναι μακρια!!)

    ΥΓ:οι πραγματικες φιλιες δεν χαλανε ποτε!!!!

     


    kamelia8
    01.09.2008, 22:13

    Παράθεση:

    Το μέλος john1989 στις 01-09-2008 στις 17:51 έγραψε...

    ΥΓ:οι πραγματικες φιλιες δεν χαλανε ποτε!!!!

     

    Ναι... Αρκεί να ξέρεις ποιες είναι οι πραγματικές...


    nomiky
    01.09.2008, 22:14

    Η φιλία δεν είναι πάρε δώσε ούτε υποχρέωση.

    Είναι ανιδιοτελες συναισθημα που σκοπό έχει να κανει τον άλλο να νοιωθει καλά και να είναι σίγουρος πως κάποιος είναι εκει και στα καλα και στα κακα χωρις να περιμένει αντάλαγμα.  Φιλία είναι να πέρνεις ότι σου δώσουν χωρις να απετείς.Να μοιραστεις την λύπη πρωτα και μετά τη χαρα. Αν κάτι απ αυτα δεν είναι έτσι τοτε χαλαει η φιλία. Η μάλλων δεν υπηρξε ποτέ  


    panosbousalis
    02.09.2008, 04:39

    Κάθε σχέση δοκιμάζεται συνεχώς. Αν σταματήσει να τροφοδοτείται με αγάπη θα συρρικνωθεί, αν ο εγωισμός και οι μικρότητες υπερισχύσουν θα διαλυθεί. Θέλει αλήθεια και λεβεντιά


    SouLRocK
    02.09.2008, 12:59

    ...γιατί δεν υπάρχουν!!!


    Sokratis121974
    02.09.2008, 16:13

    Οταν θιγουν τα οποια συμφεροντα....

    Νομιζω επειδη υπωθηκε για ανηδιοτελη αισθηματα, αυτα φενονται σε μια δυσκολη στιγμη...

    Αν υπαρχουν βασεις αληθινες τοτε το προβλημα θα ξεπεραστει...Αν ομως μιλαμε για φιλια του ειδους, δυο ανθρωποι απλα να μοιραζονται τον χαβαλε ή οτιδοιποτε αλλο, τοτε νομιζω σε στιγμη που θιγεται το οποιο συμφερον τοτε η φιλια παει.......περιπατο, γιατι μαλλον δεν ηταν φιλια με την εννοια του ορου!!!!


    joegr2002
    02.09.2008, 17:03

    Παράθεση:

    Το μέλος musicathy στις 01-09-2008 στις 16:22 έγραψε...

    Γιατί εμείς οι 'άνθρωποι' είμαστε άπληστοι, εγωιστές, ζηλιάρηδες, εκδικητικοί, κακόψυχοι, επιφυλακτικοί μέχρι αηδίας, σαδιστές κλπ κλπ κλπ



    Δυστηχως συμφωνω με musicathy αλλα οτι και να φτεει εγω σας ευχομαι να εχετε φιλους και να εισται ευτηχισμενοι ολοι.         {#emotions_dlg.beer}      οεεοοοοο!!!!!!


    Alks
    02.09.2008, 19:03

    Μια αληθινή φιλία ανάμεσα σε δύο ανθρώπους δύσκολα χαλάει...και δω θα συμφωνήσω με όσους έχουν ζήσει την εμπλοκή τρίτων... χαλάει και πονάει πολύ...δημιουργεί ένα μεγάλο κενό και μια τεράααστια θλίψη..το μόνο που μένει είναι οι όμορφες στιγμές που έχεις περάσει και ένα μεγάλο γιατί....