ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.851 μέλη
    XeniaRodo
    13.07.2006, 14:51
    Η Ερωφίλη γεννήθηκε και μεγάλωσε στα Χανιά. Όταν τέλειωσε το λύκειο ήρθε και εγκαταστάθηκε στην Αθήνα για να συνεχίσει τις σπουδές της.Τέλειωσε φυσιοθεραπεία στα Τ.Ε.Ι Αθηνών και την ανώτατη επαγγελματική σχολή χορού "Ραλλού Μάνου".

    Ακολούθησαν εμφανίσεις της σε μπουάτ της Αθήνας και ιδιαίτερα μαθήματα φωνητικής ,τα οποία και συνεχίζει έως σήμερα , καθώς απαρνήθηκε στην πορεία τα δύο πτυχία για να την κερδίσει το τραγούδι.
    Δηλώνει αυτοδίδακτη στην κιθάρα .Καθοριστική στιγμή για την καριέρα της ηταν η γνωριμία της με τον Γιάννη Σπανό με τον οποίο συνεργάστηκε στενά.Εχει σταθει δίπλα σε σημαντικούς νέους και παλιούς δημιουργούς και ερμηνευτές όπως η Χαρούλα Αλεξίου , ο Χρήστος Νικολόπουλος, ο Μανώλης Λιδάκης, ο Νίκος Παπάζογλου, η Γλυκερία, ο Γιώργος Χατζηνάσιος, ο Κώστας Παπαδόπουλος, ο Μιχάλης Δημητριάδης, η Κατερίνα Κούκα, ο Στέλιος Βαμβακάρης, ο Κώστας Μακεδόνας, ο Δημήτρης Μπάσης κ.α.

    Ο πρώτος της προσωπικός δίσκος " Πάμε στο Γίαχο Βάχο" που κυκλοφόρησε με επιμέλεια του Κ. Χατζηδουλή,περιέχει τραγούδια των Μ.Σουγιούλ, Κ.Βίρβου, Μπ.Μπακάλη, Χρ.Νικολόπουλου, Κ.Καπνίση, Μ.Τραϊφόρου κ.α.

    Ο δεύτερος προσωπικός της δίσκος περιέχει εννιά καινούργια τραγούδια τη μουσική των οποίων υπογράφουν οι Κ.Παπαδόπουλος, Σπ.Ιωαννίδης, Τάσος Γκρούς, Π.Σπυρογιώτης,Δομένικος Βαμβακάρης και τους στίχους ο Αλέξανδρος Αλεξάνδρου ( Θ.Ποάλας ), και το χασάπικο "Φίλε γλυκέ μου φίλε ( Χρ.Νικολόπουλος ,Αλ.Αλεξάνδρου ) . Ο Γιάννης Πάριος και ο Μιχάλης Δημητριάδης με την σημαντικη τους συμμετοχή ολοκληρώνουν την εικόνα του δεύτερου προσωπικού της δισκου με τίτλο " Στα Μυστικά σου Βάλε με " .

    Ο τρίτος προσωπικός της δίσκος κυκλοφόρησε σε μουσική Θανάση Βαριεμτζίδη και στίχους Λάζαρου Παριανού με τίτλο "Τραγουδάκι μου".

    Μετράει ακόμη συμμετοχές στούς δίσκους " 12 Ανέκδοτα Τραγούδια " της Ευτυχίας Παπαγιανοπούλου με τον Μιχάλη Δημητριάδη , " Ενας ναύτης απο την Σύρο " με τον Στελιο Βαμβακάρη και " Οι Ελληνες " σε ένα ντουέτο με τον Λάκη Λαζόπουλο.

    Τελευταία της συμμετοχή στο soundtrack του σήριαλ "Μυστικά και λάθη" σε μουσική και στίχους του Κώστα Χαριτάτου.

    Tέλος, μαζί με το Tρίφωνο έχουν ήδη 2 cd και κάνουν εμφανίσεις....

    atrixospi8ikos
    13.07.2006, 14:53
    Mprabo Xenia...polli kali doulia.....
    XeniaRodo
    13.07.2006, 15:13
    ΩX! ξέχασα την Πηγή....
    τη βιογραφία αυτή την πήρα από τη σελίδα των..... βραβείων APIΩN.....

    και ο δίσκος που αναφέρεται έχω την εντύπωση ότι λέγεται "πάμε για το Γιάχο Bάχο" και όχι "πάμε στο Γιάχο Bάχο"....
    atrixospi8ikos
    13.07.2006, 17:06
    Το μέλος XeniaRodo στις 13-07-2006 στις 15:13 έγραψε...
    Παράθεση:

    ΩX! ξέχασα την Πηγή....
    τη βιογραφία αυτή την πήρα από τη σελίδα των..... βραβείων APIΩN.....

    και ο δίσκος που αναφέρεται έχω την εντύπωση ότι λέγεται "πάμε για το Γιάχο Bάχο" και όχι "πάμε στο Γιάχο Bάχο"....


    prochatz
    14.07.2006, 00:10
    Πράγματι η Ερωφίλη είναι πολύ συμπαθητική και χαμηλών τόνων φυσιογνωμία. Η συνεργασία της με τους Νίκο Κουρουπάκη και Δημήτρη Υφαντή (Τρίφωνο) είναι απόλυτα επιτυχημένη.
    jorge
    14.07.2006, 00:37
    Xenia γιατί τέτοια κείμενα δεν τα στέλνεις στο e-Περιοδικό;
    sweety5
    19.10.2006, 21:10
    Εχω ακούσει ζωντανά το ΤΡΙΦΩΝΟ και πραγματικά η μουσική τους ήταν μαγευτική γιατί οι φωνές τους δένουν τέλεια....βέβαια αυτό οφείλεται στη διδασκαλία του μαέστρου και πιανίστα του συγκροτήματος Σάκη Βαργεμτζίδη που έχει και την επιμέλια ενορχήστρωσης και θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που υπήρξα μαθήτριά του!!!!!!!