ελληνική μουσική
    520 online   ·  210.830 μέλη
    ageras
    15.07.2006, 17:03
    Επειδή είσαι σχετικά νέα στο site και δεν ξέρεις ακόμα όλες τις δυνατότητες του θα σου παραθέσω μερικά τόπικ για τους Metallica.
    Metallica
    Metallica η άνοδος και η πτώση
    Oπότε διαλέγεις συζήτηση και βλέπεις απαντησεις και φυσικά καταθέτεις και την δική σου γνώμη.


    Orfeus
    15.07.2006, 18:09
    Οι Metallica στα ....κρουστά;;;;;;;;


    the_mist
    15.07.2006, 18:16

    nefos
    15.07.2006, 18:17

    @ Λίγη προσοχή δεν κάνει κακό (κοίταξε πρώτα όλες τις κατηγορίες στο forum και μετά τοποθέτησε το θέμα που θες εκεί που ανήκει, επίσης δες αν υπάρχει ήδη από κάποιο άλλο μέλος).
    tatsis
    26.07.2006, 09:10
    oi etallica einai kaloi alla oxi arketoi to mono pou exo na po . kai kati allo
    oti ta DRUMS TOUS AKOUGONTAI SAN NTENEKEDEEES!!!!!!!!
    the_mist
    26.07.2006, 11:19
    Το μέλος tatsis στις 26-07-2006 στις 09:10 έγραψε...
    Παράθεση:

    oi etallica einai kaloi alla oxi arketoi to mono pou exo na po . kai kati allo
    oti ta DRUMS TOUS AKOUGONTAI SAN NTENEKEDEEES!!!!!!!!



    Αν μιλάς για το St.Anger τότε όντως ακούγονται σαν ντενεκέδες.
    Αν πάλι εννοείς cd όπως το Black Album τότε δεν θα το έλεγα…

    Progster82
    26.07.2006, 16:16
    Metallica - Οτι πιο επαναστατικο,επιδραστκο και ριζοσπαστικο μαζι με τους SABBATH και CELTIC FROST.
    the_mist
    27.07.2006, 16:04
    Να ρωτήσω τώρα κάτι.
    Χθες είχα μια διαφωνία με μια γνωστή μου η οποία ισχυρίζεται ότι ο Χαντζηγιάννης είναι πολύ καλύτερος από τους Metallica όσο αφορά τους στίχους!
    Εγώ έχω τελείως διαφορετική άποψη. Καταρχάς δεν γίνεται να συγκρίνουμε δύο διαφορετικά είδη μουσικής. Αλλά και πάλι, πιστεύω ότι αν αναλύσουμε τους στίχους οι Metallica υπερέχουν (και όταν λέω Metallica εννοώ τους παλιούς καλούς Metallica)
    Εσείς τι γνώμη έχετε?
    Metallica or Χανζηγιάννης?

    atrixospi8ikos
    27.07.2006, 16:10
    Το μέλος the_mist στις 27-07-2006 στις 16:04 έγραψε...
    Παράθεση:

    Να ρωτήσω τώρα κάτι.
    Χθες είχα μια διαφωνία με μια γνωστή μου η οποία ισχυρίζεται ότι ο Χαντζηγιάννης είναι πολύ καλύτερος από τους Metallica όσο αφορά τους στίχους!
    Εγώ έχω τελείως διαφορετική άποψη. Καταρχάς δεν γίνεται να συγκρίνουμε δύο διαφορετικά είδη μουσικής. Αλλά και πάλι, πιστεύω ότι αν αναλύσουμε τους στίχους οι Metallica υπερέχουν (και όταν λέω Metallica εννοώ τους παλιούς καλούς Metallica)
    Εσείς τι γνώμη έχετε?
    Metallica or Χανζηγιάννης?


    den mporoume na sigkrinoume ton Xantigianni me tous Metallia...o Xantigiannis einai pop...anoikoun se diaforetiki katoigoria..alla sigoura kaloiteroi einai i Metallika... oso asxeti kai an einai i sigkrisi
    Progster82
    27.07.2006, 16:12
    Auto einai toulaxiston mwmiko!! Polu swta to eipes.Arkei na akousei (kai na diavasei) kaneis tous stixous tou Master Of Puppets album.Milame gia disko kataggelia.
    Dimos22
    27.07.2006, 16:12
    Μην μπαίνεις καν στο κόπο να ασχοληθείς με μια τέτοια σύγκριση! Είναι τελείως ανούσιο και βλακώδες! Metallica VS Χατζηγιάννης ... απίστευτο!
    the_mist
    29.07.2006, 23:29
    Άρα απ’ ότι καταλαβαίνω, ουδέ μια σύγκριση Metallica με Χατζηγιαννη έτσι?
    freakhood
    18.12.2007, 22:29
    Οι λεφταλικα (απο πολυ καιρο πλεον) ειναι αναξιοι του ονοματος τους. Αν διαβασει κανεις εστω και ελαχιστα τους στιχους του πρωτου αλμπουμ θα καταλαβει πως οι τοτε γεματοι ενεργεια και προβληματισμους πιτσιρικαδες, δεν εχουν καμια σχεση με τους σημερινους. Οχι πως περιμενα κατι καλυτερο απο αυτους.
    sea_like_eyes
    19.12.2007, 17:46
    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 18-12-2007 στις 22:29 έγραψε...

    Οι λεφταλικα (απο πολυ καιρο πλεον) ειναι αναξιοι του ονοματος τους. Αν διαβασει κανεις εστω και ελαχιστα τους στιχους του πρωτου αλμπουμ θα καταλαβει πως οι τοτε γεματοι ενεργεια και προβληματισμους πιτσιρικαδες, δεν εχουν καμια σχεση με τους σημερινους. Οχι πως περιμενα κατι καλυτερο απο αυτους.



    φιλε freakhood...εισαι σωστος!Αλλα το ιδιο εγραψες και για τους Maiden...τοτε δεν ειχαν να φανε(που λεει ο λογος)εγραφαν για γκομενιτσες ...δουλειες του πεζοδρομιου...της νυχτας...θυμο...αλλα ερεθίσματα...οταν εχεις ιδιωτικά jet και εκατομμύρια ,βίλες και τα ρέστα ,πως να βγάλεις την...τρέλα που έβγαζες τοτε???Το να περιμένουμε albums σαν το ''Kill em all'' και το ''Iron Maiden'' αντίστοιχα είναι σαν να περιμένουμε να φάμε τηγανιτές πατάτες χωρίς λάδι ...(πατέντα έτσι????)
    -Sadahzinia-
    19.12.2007, 22:24
    Παράθεση:

    Το μέλος the_mist στις 29-07-2006 στις 23:29 έγραψε...

    Άρα απ’ ότι καταλαβαίνω, ουδέ μια σύγκριση Metallica με Χατζηγιαννη έτσι?

    κουκλιτσα θελει πολυ σκεψη αυτο?????? ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ....και οκ μπορει οι μεταλικα να μην ειναι το ειδος που μου αρεσει αλλα οκ....δεν συγκρινονται με χατζηγιαννη οσον αφορα την πορεια που εχουν κανει...

    BlackSpeech
    20.12.2007, 00:09
    Ομολογώ ότι μου αρέσουν οι παλιές τους δουλειές …


    Υ.Γ. Προδότες ,η ντροπή του Μεταλ .Το έκαναν προσιτό στον κάθε μ****α…

    deathminor88
    20.12.2007, 03:27
    Πιστεύω ότι κάνεις μεγάλο λάθος...
    1) Το να κάνει κάποιος μια μουσική σαν το μέταλ προσιτό σε πιο πολύ κόσμο μόνο καλό θα έπρεπε να θεωρείται και
    2) Δεν νομίζω ότι έκαναν κάτι τέτοιο οι Μetallica.

    Φιλκά πάντα...
    freakhood
    20.12.2007, 19:58
    Πάντως το καλυτερο live τους εδώ, ήταν το 1993, αν και τοτε ειχαν αρχισει να ξεφτιλιζονται(για να μην πω οτι ηδη είχαν ξεφτιλιστει τοτε...)
    BlackSpeech
    21.12.2007, 23:47
    Παράθεση:
    Πάντως το καλυτερο live τους εδώ, ήταν το 1993, αν και τοτε ειχαν αρχισει να ξεφτιλιζονται(για να μην πω οτι ηδη είχαν ξεφτιλιστει τοτε...)


    Εχμ, θα το πω εγώ! Ξεφτιλίστηκαν το 1991(black album)…

    Παράθεση:
    Πιστεύω ότι κάνεις μεγάλο λάθος...


    Πολύ φοβάμαι πως όχι…θα δείς παρακάτω τους λογούς…

    Παράθεση:
    1) Το να κάνει κάποιος μια μουσική σαν το μέταλ προσιτό σε πιο πολύ κόσμο μόνο καλό θα έπρεπε να θεωρείται


    Το μέταλ φίλε μου δεν προορίζεται για τις μεγάλες μάζες. Δεν είναι εμπορική μουσική και δεν πρέπει να απευθύνεται σε όλους.Οταν το μεταλ θα φτάσει στο σημείο να είναι προσιτό σε όλους, τότε δεν θα είναι Μεταλ.Ειναι η κουλτούρα του τέτοια(περιθωριακή/αντιδραστική).
    Nα μας λείπουν λοιπόν τέτοια ‘’ανοίγματα’’. Παρόμοια ψευτοδιλλήματα προέκυψαν και μέσα στη δεκαετία το 80 με τα… mainstream/glam-sleaze/pop metal… Το μεταλ δεν είναι μουσική για σαλόνι.


    Παράθεση:
    2) Δεν νομίζω ότι έκαναν κάτι τέτοιο οι Μetallica.


    Εμ, κοροϊδευόμαστε τώρα έτσι?Οταν πουλάς εκατομμύρια δίσκους και σε γνωρίζει και η κουτσή Μαρία ,όταν αλλάζεις image και φοράς αρμανι ,όταν σε παίζει το MTV , όταν και και ο τελευταιος σκυλάς ή οπαδός του χατζιγιάννη έχει δίσκους των Metallica στη δισκοθήκη του, αυτό για σένα δεν είναι δείγμα εμπορικότητας ?Δηλαδή τι άλλο πρέπει να δεις για να καταλάβεις ότι οι Metallica μια απ τις σημαίες του Metal ,αποδείχτηκαν οι μεγαλύτεροι ξεφτίλες ? Θα σου δώσω δυο παραδείγματα για να καταλάβεις τι γίνεται…πριν από 5-6 χρόνια έτυχε να βρεθώ σ ένα ξένο σπίτι. Το παλικαρι ήταν σκυλας (άρρωστος λέμε,αλλα οκ, δικαίωμα του).Σου παραθέτω ένα αποσπάσμα απ τη δισκοθήκη του…

    Βασίλης καρας

    Σταματης γονιδης

    Αντωνης ρεμος

    Γιαννακης πλουταρχος

    Βιση

    Βανδη

    ROCK HITS(από καμια εφημερίδα μάλλον)
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    BLACK ALBUM!!!!!!!!!Metallica!!!!!!!Ναι, είναι γεγονός!!!ο τύπος είχε τόση σχέση με το μεταλ όσο και εμείς με την αστροφυσική!Τους μεταλλικα όμως τους ήξερε και εδώ που τα λέμε γιατι όχι ?τραγουδάκια σαν το The Unforgiven και Nothing Else Matters ακούγονται πολύ ευχάριστα !



    Άλλο παράδειγμα. Τη δεκαετια του 90’ , μηπως ξέρεις τι έπαιζε στα παρτακια?Michael Jackson, techno, σκυλάδικα και φυσικά το BLACK ALBUM! The Unforgiven, Nothing Else Matters και παει λέγοντας …Όχι, οι Μεταλλικα δεν έγιναν ποτέ προσιτοί! …

    Κοίτα και αυτό!!!

    Να ρωτήσω τώρα κάτι.
    Χθες είχα μια διαφωνία με μια γνωστή μου η οποία ισχυρίζεται ότι ο Χαντζηγιάννης είναι πολύ καλύτερος από τους Metallica όσο αφορά τους στίχους!
    Εγώ έχω τελείως διαφορετική άποψη. Καταρχάς δεν γίνεται να συγκρίνουμε δύο διαφορετικά είδη μουσικής. Αλλά και πάλι, πιστεύω ότι αν αναλύσουμε τους στίχους οι Metallica υπερέχουν (και όταν λέω Metallica εννοώ τους παλιούς καλούς Metallica)
    Εσείς τι γνώμη έχετε?
    Metallica or Χανζηγιάννης?




    Σου φαίνεται άκυρη η παραπάνω συγκρίση?εμένα όχι απόλυτα!Αν οι Metallica έβγαζαν κομμάτια σαν το Master of Puppets ,Creeping Death ,Seek & Destroy τα παραπάνω δεν θα ειχαν ειπωθεί ούτε για πλάκα.Αλλα είπαμε ,τραγουδάκια σαν το The Unforgiven και Nothing Else Matters ακούγονται πολύ ευχάριστα στα αυτιά οποιουδήποτε…Άρα λοιπόν οι μεταλλικα φίλε μου, κατέστησαν ένα κομμάτι του μεταλ προσιτό σε όλους τους προαναφερθέντες…Γι αυτό είναι προδότες ,γι αυτό είναι ξεφτίλες. Sad but true…



    Υ.Γ. Δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου.

    deathminor88
    22.12.2007, 13:38
    Φίλε, η μουσική είναι για όλους...! Μην την διαχωρίζεις..