ελληνική μουσική
    682 online   ·  210.832 μέλη
    BlackSpeech
    22.12.2007, 15:39
    Η μουσική ναι.Το μεταλ όχι.
    sea_like_eyes
    22.12.2007, 16:13
    Παράθεση:

    Το μέλος BlackSpeech στις 22-12-2007 στις 15:39 έγραψε...

    Η μουσική ναι.Το μεταλ όχι.



    . . . εεεεε ? ? ?
    seras
    22.12.2007, 16:20
    Mia mpanta pou ekane polu kosmo na akouei metal..
    Mia mpanta pou allakse polla sti mousiki..
    Mia mpanta pou ekane gnosto to metal se atoma pou den eixan kai megali idea gia auto..

    Mia mpanta pou kapote aksize..
    Mia mpanta pou tora den aksizei..
    Mia mpanta pou tora den dimiourgei..
    Mia mpanta pou ksexase ti einai metal..
    Mia mpanta pou ksepoulithike kai ta xrimata..


    Alla emeis prepei na kratame ta kala..ego oso kai xalia an eginan panta tha akouo Metallica..
    deathminor88
    22.12.2007, 17:17
    Δεν σε καταλαβαίνω βρε φίλε... Το μέταλ είναι μουσική. Δεν είναι ανώτερο η κατώτερο, δεν είνα9ι για λίγους ή πολλούς. Οι Metallica κάνοντας αυτή τη "προδοσία" έκαναν ένα πολύ μεγαλύτερο καλό. Έκαναν πιο προσιττό το μέταλ... Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην ακούνε μεταλ τα πλήθη...! Πραγματικά διακίωμα (και) στη μουσική έχουν όλοι...
    BlackSpeech
    22.12.2007, 17:46
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 22-12-2007 στις 16:13 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος BlackSpeech στις 22-12-2007 στις 15:39 έγραψε...

    Η μουσική ναι.Το μεταλ όχι.



    . . . εεεεε ? ? ?



    Διαφώνεις?Αν ναι τουλάχιστον πες μας τους λόγους .

    Παράθεση:
    Δεν σε καταλαβαίνω βρε φίλε... Το μέταλ είναι μουσική. Δεν είναι ανώτερο η κατώτερο, δεν είνα9ι για λίγους ή πολλούς. Οι Metallica κάνοντας αυτή τη "προδοσία" έκαναν ένα πολύ μεγαλύτερο καλό. Έκαναν πιο προσιττό το μέταλ... Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην ακούνε μεταλ τα πλήθη...! Πραγματικά διακίωμα (και) στη μουσική έχουν όλοι...


    Το μέταλ όπως και τα περισσότερα μουσικά είδη αποτελούν και τρόπο ζωής. Αν λοιπόν το Lifestyle σου ταυτίζεται με αυτό του σκύλα, χιπ χοπερ,τρέντυ-καγκουρα κτλ, τότε καλά κάνεις και ακούς μεταλλικα…
    seras
    22.12.2007, 18:24
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 22-12-2007 στις 17:17 έγραψε...

    Δεν σε καταλαβαίνω βρε φίλε... Το μέταλ είναι μουσική. Δεν είναι ανώτερο η κατώτερο, δεν είνα9ι για λίγους ή πολλούς. Οι Metallica κάνοντας αυτή τη "προδοσία" έκαναν ένα πολύ μεγαλύτερο καλό. Έκαναν πιο προσιττό το μέταλ... Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην ακούνε μεταλ τα πλήθη...! Πραγματικά διακίωμα (και) στη μουσική έχουν όλοι...


    Sostos...
    deathminor88
    22.12.2007, 19:20
    Μετάλλικα δεν ακούω ούτως ή άλλως γιατί δεν μου αρέσουν. Ούτε αυτοί ούτε οι μαρερικάνικς μεταλ μπάντες, ούτε το thrash γενικότερα... Για μένα η μουσική αποτελεί τρόπος ζωής. Όχι τα μουσικά ήδη... Εκτός από σκυλάδικα και λαικά ακούω ότιδήποτε άλλο... Από hip-hop και rnb μέχρι house και metal, και μάλιστα με θεωρώ πολύ τυχερό που μπορώ να το κάνω αυτό... επιδή δεν σου αρέσει κάτι, αυτό δεν σημαίνει ότι αυτό που σου αρέσει έιναι καλύτερο. Μην μπλέκεις το lifestyle του κάθε ανθρώπουή τον ίδιο τον άνθρωπο με τη μουσική που ακούει...
    BlackSpeech
    22.12.2007, 19:57
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 22-12-2007 στις 19:20 έγραψε...

    Μετάλλικα δεν ακούω ούτως ή άλλως γιατί δεν μου αρέσουν. Ούτε αυτοί ούτε οι μαρερικάνικς μεταλ μπάντες, ούτε το thrash γενικότερα... Για μένα η μουσική αποτελεί τρόπος ζωής. Όχι τα μουσικά ήδη... Εκτός από σκυλάδικα και λαικά ακούω ότιδήποτε άλλο... Από hip-hop και rnb μέχρι house και metal, και μάλιστα με θεωρώ πολύ τυχερό που μπορώ να το κάνω αυτό... επιδή δεν σου αρέσει κάτι, αυτό δεν σημαίνει ότι αυτό που σου αρέσει έιναι καλύτερο. Μην μπλέκεις το lifestyle του κάθε ανθρώπουή τον ίδιο τον άνθρωπο με τη μουσική που ακούει...



    To lifestyle σου έχει άμεση σχέση με τη μουσική που ακούς. Εκτός βέβαια αν ακούς λίγο απ όλα , οπότε αλλάζει το πράγμα.Ε , ναι στις μέρες μας η γλυκανάλατη λογική του ''μεσαίου χώρου'' φοριέται πολύ.
    deathminor88
    22.12.2007, 20:42
    Φίλε μου νομίζω ότι κάνεις μεγάλο λάθος. Καλό είναι να μην εστιάσουμε την συζήτηση σε εμένα. Η λογική σου δεν έχει... "λογική"... Μπορεί ο καθένας να είναι το ίδιο ψαγμλενος με εσένα και ακόμη περισσότερο πχ στο μέταλ, αλλά ταυτόχρονα και σε πολλά άλλα είδη (μιλάω πάντα για μουσική)... Το attitude του δεν χρειάζεται κανόνες, ούτε ακολουθεί κάποιο ρεύμα... Μπορεί να μην έχεις γνωρίσει ακόμα κάποια "τέτοια" άτομα... Αλλά επειδή εγώ έχω την τύχη να έχω γνωρίσει αρκετά έρχομαι και λέω ότι λέω...
    BlackSpeech
    22.12.2007, 21:44
    Παράθεση:
    Φίλε μου νομίζω ότι κάνεις μεγάλο λάθος. Καλό είναι να μην εστιάσουμε την συζήτηση σε εμένα.


    Εστιάζεται σε σένα, γιατί πολύ απλά έκανες Quote στα λεγόμενα μου.Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου .

    Παράθεση:
    Η λογική σου δεν έχει... "λογική"... Μπορεί ο καθένας να είναι το ίδιο ψαγμλενος με εσένα και ακόμη περισσότερο πχ στο μέταλ, αλλά ταυτόχρονα και σε πολλά άλλα είδη (μιλάω πάντα για μουσική)... Το attitude του δεν χρειάζεται κανόνες, ούτε ακολουθεί κάποιο ρεύμα... Μπορεί να μην έχεις γνωρίσει ακόμα κάποια "τέτοια" άτομα... Αλλά επειδή εγώ έχω την τύχη να έχω γνωρίσει αρκετά έρχομαι και λέω ότι λέω...



    Mια χαρά λογική έχει .Απλά δυσκολευέσαι να την δεχτέις λόγω βιωμάτων. Ναι ,γίνεται να είναι κανείς ψαγμένος ταυτόχρονα σε πολλά μουσικά ειδή, αλλά αυτό προϋποθέτει πολύ σοβαρή ενασχόληση κάτι το οποίο με τη σειρά του προκύπτει και απ την ηλικια.Ειναι αδύνατο να είσαι 19 χρονών και παράλληλα να υποστηρίζεις ότι γνωρίζεις σε βάθος πολλά μουσικά είδη. Δεν γίνεται.Εδώ καλα –καλα δεν γνωρίζεις τα βασικά χαρακτηριστικά του μέταλ και μου λές ότι οι διάδοση τους στις μάζες μόνο καλό θα μπορεί να θεωρηθεί και ότι οι Μεταλλικα δεν έκαναν το μεταλ προσιτό στον καθένα … τι λέμε τώρα…
    deathminor88
    22.12.2007, 22:05
    Nαι όταν κάτι που ήταν για λίγους "ανοίγεται" (γενικότερα) είναι καλό... Με αυτό που έκαναν (Black Album) έφεραν το metal πιο κοντά στον κόσμο... Δεν βλέπω κάτι κακό. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί είναι προδοσία η αλλαγή στυλ, και το να δοκιμάσει κανείς κάτι καινούριο... Όσον αφορά στο προσωπό μου καλύτερα να μην επεκταθούμε γιατί δεν με ξέρεις και κάνεις το ίδιο λάθος με πρίν. Μην λές για εμένα πράγματα με κρητήριο την ηλικία μου. Επίσης δεν υποστήριξα ότι γνωρίζω κάτι σε βάθος (που το έγραψα?)... Και για να μην είναι μονότονη η συζήτηση θα καλέσω και τον sea like eyes που είναι 20 χρονών και πίστεψε με είναι απ τα πιό ψαγμένα άτομα που έχω γνωρίσει...

    ΥΓ Όπως εσύ έβγαλες ένα μικρό συμπερασματάκι για εμένα (εσφαλμένο) θα μπορούσα να πώ κι εγώ (αν μου το επιτρέπεις) ότι κοιτάς "ευθεία"... Θα ήταν αφελές να το κάνω αφού δεν σε ξέρω και ούτε έχω μιλήσει σε βάθος μαζί σου. Καταλαβες? Ας πουν κι άλλοι τις απόψεις τους...
    BlackSpeech
    22.12.2007, 22:47
    Παράθεση:
    Nαι όταν κάτι που ήταν για λίγους "ανοίγεται" (γενικότερα) είναι καλό... Με αυτό που έκαναν (Black Album) έφεραν το metal πιο κοντά στον κόσμο... Δεν βλέπω κάτι κακό.


    Nαι είναι αλήθεια ότι το έφεραν πιο κοντά.Το θέμα είναι με ποιο κόστος. Ποιοι μπήκαν στο μέταλ με το black album?Όλοι εκείνοι που ποτέ δεν αγαπούσαν το μέταλ,όλοι εκείνοι που άκουγαν τη λέξη μέταλ και ξύνiζαν τα μούτρα τους .Μetallica or hatzigiannis?

    Παράθεση:
    Δεν βλέπω κάτι κακό. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί είναι προδοσία η αλλαγή στυλ, και το να δοκιμάσει κανείς κάτι καινούριο...


    Οι μεταλλικα δεν άλλαξαν στυλ επειδή ωρίμασαν μουσικά. Γλυκάθηκαν απ το χρήμα. Έφτυσαν όλους αυτούς που τόσα χρόνια τους υποστήριζαν ,έφτυσαν εκει που έτρωγαν.Γι αυτό είναι προδότες.

    Παράθεση:
    Μην λές για εμένα πράγματα με κρητήριο την ηλικία μου. Επίσης δεν υποστήριξα ότι γνωρίζω κάτι σε βάθος (που το έγραψα?)... Και για να μην είναι μονότονη η συζήτηση θα καλέσω και τον sea like eyes που είναι 20 χρονών και πίστεψε με είναι απ τα πιό ψαγμένα άτομα που έχω γνωρίσει...


    Δεν έχει να κάνει με την ηλικία σου ,αλλα με τα βιώματα σου.Αν εγραφες αυτά που γράφεις τη δεκαετια του 90 θα είχες φάει 10 σελίδες κράξιμο, αλλά είπαμε η λογική του μεσαίου χώρου φοριέται πολύ σήμερα (ε, μη μας πουνε και ρατσιστές )…Πάρε και τη βοήθεια του κοινού δεν θα αλλάξει τίποτα.


    Παράθεση:
    ΥΓ Όπως εσύ έβγαλες ένα μικρό συμπερασματάκι για εμένα (εσφαλμένο) θα μπορούσα να πώ κι εγώ (αν μου το επιτρέπεις) ότι κοιτάς "ευθεία"... Θα ήταν αφελές να το κάνω αφού δεν σε ξέρω και ούτε έχω μιλήσει σε βάθος μαζί σου. Καταλαβες? Ας πουν κι άλλοι τις απόψεις τους...


    Γιατί πρέπει να σε γνωρίσω προσωπικά για να βγάλω συμπεράσματα ?Δεν νομίζω Οτι λες εδώ λες και έξω και σίγουρα δεν χρειάζεται να σε γνωρίζω χρόνια για να καταλάβω τις απόψεις σου. Τώρα όσο για το ότι κοιτάω ευθεία… Δεν κοιτάω απλά ευθεία, είμαι κολλημένος με το μεταλ όσο δεν πάει.Και να σου πώ κάτι ?Ευτυχώς που υπάρχουν και οι κολλημένοι σαν και μένα και επιβιώνει (όπως επιβιώνει αυτό το άμοιρο μουσικό είδος ), αλλιώς αν υπήρχαν εκσυγχρονιστές σαν και σένα, θα είχε περάσει ο οδοστρωτήρας με το πρόσχημα της ''προοδου'' και δεν θα είχε αφήσει τίποτα στο πέρασμα του.
    freakhood
    22.12.2007, 23:09
    Οι λεφταλικα δεν χρειαστηκε να φτασουν μεχρι το load, η να παίξουν με συμφωνική, η να πανε στα βραβεια του mtv(θυμαστε τι θαψιμο είχε πεσει στα περιοδικα και στα ραδιόφωνα τότε?)

    για να καταλαβει κανεις ποσο ξεφτιλες ειναι.

    αν παρατηρησει καποιος τις διαφορες αναμεσα στο live του '93 στη νεα σμυρνη, καθως και σε αυτο της ριζουπολης, θα καταλαβει πολλα.παρα πολλα.

    ανατρεχω παντα στο πρωτο τους, το kill em all που ειναι και το αγαπημενο μου απο αυτους.α-υ-τ-ο-ι ηταν οι Metallica.
    αν διαβασει καποιος προσεχτικα τους στιχους που σιγουρα ειναι μανιφεστα (το καθε τραγουδι απο μονο του), για να μη μιλησουμε για τη μουσικη (hit the lights...επος!) θα καταλαβει την αντιστοιχια σε εναν πιτσιρικα με φρεσκες ιδεες και αγωνιστικοτητα, και σε εναν αλλοτριωμενο οικογενειαρχη που ασπαστηκε (θέλοντας η μη) το γνωστο τριπτυχο της χουντας: πατρις-θρησκεια-οικογενεια.αυτο εκαναν και αυτοι αντιστοιχα.απλα αλλοτριώθηκαν και υποταχθηκαν στους κανονες του συστηματος που καποτε εκραζαν (οπως και τοσοι αλλοι εξαλλου...)

    υγ1:τα γκαφρα λιγοι τα αρνηθηκαν, αλλα τα γκαφρα και το ξεπουλημα, πιο πολλοι (δες περιπτωσεις που ισως αναλυσω σε αλλο topic)
    υγ2:αγαπημενο επισης και το ride the lightning οπως και το master of puppets.φυσικα και το am i evil που ηταν ενα απο τα δυο χιτακια της τοτε εποχής σε διαφορα αθηναικα ροκαδικα της τοτε περιοδου(βλεπε ompre,rainbow,βικτωρια) μαζι με το fast as a shark των accept
    υγ3:συμφωνείτε με τον ορο "λεφτάλικα";δεν ειναι δικη μου επινοηση.κυκλοφορησε πριν καμια δεκαρια χρονακια(βλεπε περιοδικο: metal invader)
    sea_like_eyes
    23.12.2007, 00:22

    Τα κολλημένα μυαλά δεν τα μπορώ . . . blackspeech δεν άνοιξα κουβέντα μαζί σου γιατί (όπως και με τον φίλο death) δεν το κόβω να βγάζουμε άκρη !Μιλάς για ηλικίες . . . και μάλιστα βγάζεις και συμπέρασμα . . . μιλάς για λογική του μεσαίου χώρου . . . κτλ . . .κτλ . . .

    Συμφωνώ ότι το Black album(και το Nevermind επισης κι όχι μονο) έφερε το Metal . . . σε πολλά (πλεον)σπίτια! Θεωρώ πως ξεπουλήθηκαν (οι Metallica),έχασαν το . . . νεύρο . . . του παρελθόντος !Για το κοινό τώρα ,χμμμ . . . επίσης συμφωνώ . . . δεν γουστάρω να ακούω από το κάθε γκομενακι και τον κάθε σαλιάρη . . . ακούω KAI metal-έχω το Black Album-έχω και το καινούργιο του Κοντολαζου δίπλα δίπλα κτλ . . .για γέλια . . . οι γνώσεις και η Άποψη(Άποψη από άποψη διαφέρει ) δεν κρύβονται !
    Τώρα όσον αφόρα το ντύσιμο κτλ..κτλ.. ‘’ . . . To lifestyle σου έχει άμεση σχέση με τη μουσική που ακούς . . . ‘’ και πάλι έχεις δίκιο . . . αλλά υπάρχουν κι εξαιρέσεις !Πηγα σε metal Club και τα άκουσα από τον ίδιο μου τον ξάδερφο . . . άσχετα αν μπορούσα να βγάλω κάρτα τόσο μισό μαγαζί και βαλε σε γνώσεις . . . δεν φορούσα metal μπλούζα-μπότα-τραγομουσο και τα ρεστα . . . αλλά σακάκι . . . ααααχ ρε γαμωτο . . . γιατι ? ? ? ? (υπήρχαν θαμώνες με ‘’κυριλέ’’ ντύσιμο . . . αυτό τους έκανε λιγότερο Metalheads . . . ήμαρτον )
    Η πώρωση δεν έκανε ποτέ καλό και σε κανέναν . . . πρώτον . . . πόρτο σαν υπόδειξη , όχι σαν συμβουλή ! Θεωρείς πως τον μεταλλα τον κάνουν . . . τα ρούχα ? ? ? Είσαι λίγο λάθος . . . δεύτερον . . . Νομίζεις πως το Metal χρειάζεται ‘’κολλημένους’’ για να επιβιώσει ? ? ? χμμμ . . . τρίτον . . . δεν ξέρω αν το έχεις πάρει χαμπάρι . . . αλλά βρίσκεσαι σε site με ΜΟΥΣΙΚΟΦΙΛΟΥΣ . . . το να Ακουει κάποιος διαφορετικά είδη μουσικής ( Ακουω από ακούω διαφέρει ) δεν πρέπει να κατηγοριοποιείται . . .ισα ισα το αντίθετο . . . κτλ . . . κτλ . . . κτλ . . .


    Υ.Γ 1. Δεν δηλώνω μεταλλας . . . ούτε και ο φίλος deathminor . . . δηλώνω λάτρης της . . .ΜΟΥΣΙΚΗΣ !

    Υ.Γ 2. Malevolant Creation . . . Ramones . . . Μητροπανος . . . james Holden . . . Nile . . . Timberlake . . . Sodom . . . Deicide . . . Satoshi tommie . . . Dimmu Borgir . . . Satyricon . . . Amelie(o.s.t) . . .Mike Oldfield . . . D.r.I . . . Αντίδραση . . . Jean Michel Jarre . . . Luke Fair . . . Katatonia . . . κι όμως blackspeech . . . δεν είμαι μονό εγω και ο death . . . ξέρω αρκετό κόσμο με πραγματικά ανοιχτούς ορίζοντες στην μουσική !

    Y.Γ 3. Περι λογικής του μεσαίου χώρου . . . αν και καταλαβαινω τι εννοεις , σ'αυτη την περιπτωση . . . Δεν έχεις να κάνεις με παιδάκια που ακούνε μουσική λόγο παρέας ( πάμε στου Χ . . .εκείνος βάζει αυτό το . . . metal να γουστάρουμε) λόγο καφετέριας ( ακούω και Blind Guardian ρε . . . αυτό το . . . Bards song το ξανάβαλε και σήμερα στο cafι . . . ωραία Vocals . . . κλεισαμε τελικα Μαζονακη ?) λογο μόδας ( ποποπο τι group λέει η μπλούζα σου . . . Manson ? ? ? Ουυουουο εισαι ‘’κακός’’ εσύ εεεε ? ? ? Μ’αρεσεις ! Θες να πάμε για καφέ ? ? ? )
    Κι εγω δεν ξέρω γιατι άλλο λόγο . . .
    Έχεις να κάνεις με ανθρώπους που ξυπνούν και κοιμούνται με μουσική . . . που την μαγεία από ένα metal τραγούδι έχουν την δυνατότητα να την ανακαλύψουν και σε ένα sample του Digweed . . . σε μια ρίμα του Dr.Dre . . . σε ένα acapela του Παριου . . . σε μια σύνθεση του Jarre . . . χμμμ . . . έχεις να κάνεις με μουσικόφιλους . . . γιατί η μαγεία της Μουσικής υπάρχει . . . αν θες να την ανακαλύψεις , εσύ αποφασίζεις !

    Υ.Γ 4. Δεν έχω κάτι με τους metalheads . . . αλλα ουτε με τους σκυλαδες , ουτε με τους Clubbers . . .ούτε με κανένα . . . τα κολλημένα μυαλά δεν μπορώ !

    sea_like_eyes
    23.12.2007, 00:33
    H κουβεντα παρακαλω να συνεχιστει στο topic ''OpeN-Minded extreme Music'' κι οχι εδω . . . το συγκεκριμενο topic αφορα τους Metallica και μονο αυτους!Ας μην ξεφευγουμε απο το θεμα!
    deathminor88
    23.12.2007, 04:38
    Βlacksoeech απαντλω στο άλλο topic...
    alkis2424
    23.12.2007, 11:01
    oi Metallica gia mena paizan 3exwristh mousikh mono sta 3 prwta album(kill 'em all,ride the lightning kai master of puppets)....molis skotothike o Cliff....
    exasan olwn ton en8ousiasmo tous, k prospa8hsan n kanoun kapoia album san t 3 prwta!!!!c orismena tragoudia isws n t kataferan,alla dn htan oi Metallica m tn Cliff....Apopsh mou......!!!!!
    BlackSpeech
    23.12.2007, 12:56
    Η συζήτηση για τους λεφταλικα τελείωσε. Τα υπόλοιπα στο αντίστοιχο τοπικ.
    freakhood
    24.12.2007, 22:16
    Δηλαδη να μην συνεχισουμε την συζητηση αποκλειστικα για αυτο το γκρουπ εφοσον το συγκεκριμενο topic αυτο υποδηλώνει?
    sea_like_eyes
    24.12.2007, 22:23
    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 24-12-2007 στις 22:16 έγραψε...

    Δηλαδη να μην συνεχισουμε την συζητηση αποκλειστικα για αυτο το γκρουπ εφοσον το συγκεκριμενο topic αυτο υποδηλώνει?



    φιλε freakhood εδω μιλαμε για τους Metallica . . . οτι εχει σχεση με αυτους,το γραφεις εδω κανονικα!Επειδη εγω , ο death και ο Black ειχαμε ξεφυγει απο τους Metallica . . . συνεχισαμε στο αλλο τοpic!
    H συζητηση περι Dollar-ica συνεχιζεται κανονικααααααααα . . .