ελληνική μουσική
    768 online   ·  210.849 μέλη
    vinias
    15.07.2006, 17:25
    Μια μπαντουλα που ξεκινησε με μικρα βηματα στον χωρο της ελληνικης μουσικης με ενα προσωπιικο cd στο τελος του 2001.12 ΟΧΙ ΤΟ cd τους κ οπως λεγανε σε μια συνεντευξη ηταν τα 12 0χι απο εταιριες και παραγωγους απο το 96 οταν ηταν μολις 17χρονων..οποιος τους γνωριζει απλα για ενημερωση γραφουν το καινουριο τους cd μετα απο 5χρονια απουσιας...καλο μου ακουγεται...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 15-07-2006 17:26 ]


    vinias
    21.09.2008, 10:47
    >
    kwstasagas
    21.09.2008, 14:23

    Πολύ - πολύ όμορφο το δείγμα που μάς προσφέρεις !!! Να υποθέσω ότι είσαι κι εσύ μέλος της μπάντας ?????

    Μού άρεσε η τρυφερή - ερωτική - ευαίσθητη μελωδία. Επίσης, το εν γένει ηχητικό περίβλημά τους, με τις πολύ όμορφες κιθάρες !!! Αλλά πιο πολύ .... οι ΣΤΙΧΟΙ, ιδίως στο σημείο όπου λένε "σαν ένας τόσο δα Χριστός θα ξημερώσω στον σταυρό μου" !!! Μακάρι να συνχίσετε έτσι [και ... ίσως να τα πούμε κι από κοντά σε κανένα λαϊβάκι σας] .... Μόνο για τα φωνητικά έχω να παρατηρήσω ότι ... θα μπορούσαν να είναι καλύτερα αλλά .... κι έτσι να μείνουν, πάλι μια χαρά είναι ....

     

    "κ οπως λεγανε σε μια συνεντευξη ηταν τα 12 0χι απο εταιριες και παραγωγους απο το 96 οταν ηταν μολις 17χρονων.."

    Παιδιά ... ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ !!!! Όχι 12, αλλά ... χίλια δώδεκα 'όχι" να εισπράξετε από παραγωγούς, εταιρίες, μουσικό τύπο ή ... κι εγώ δεν ξέρω από πού, αρκεί και μόνο το ΝΑΙ που λέει η ψυχούλα σας για να συνεχίσετε .....

     


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 21-09-2008 14:25 ]


    vinias
    30.09.2008, 18:23

       Σ’ ευχαριστούμε πάρα πολύ. Ναι, είμαι και ήμουν  μέλος της μπάντας αυτής

     Όσο για το 12 όχι ισχύει. Ήμασταν μόλις 17 (και τώρα 27) όταν μια εταιρία μας εμπιστεύτηκε πραγματικά(ALPHA RECORDS) και ήταν το δέκατο Τρίτο όχι σε σειρά.!! Είχαμε φάει 12 αρνήσεις.!!!!. Θέλει μεγάλη προσπάθεια για να επιβιώσεις.!!! Ελπίζω κάτι να κάνουμε αυτή την φορά. Το θέμα είναι αν τελικά θα ξανα κάνουμε τέτοια απόπειρα. Μας απογοήτευσε πολύ όλο το θέμα. Αυτό θέλει πολύ συζήτηση.!!! Αυτή την στιγμή κάνει ο καθένας τις δικές του μουσικές αναζητήσεις και ίσως ξανα συναντηθούμε.!!


    kwstasagas
    30.09.2008, 19:21

    Μη με ευχαριστείς, αυτά που έγραψα για το τραγούδι που άκουσα δεν ήταν κοπλιμέντα, ούτε κολακείες, ήταν απλά και μόνο Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ... Μού άρεσε, επίσης, το γεγονός ότι επιλέγετε να εκφραστείτε χωρίς να χρησιμοποιείτε σκληρές / φασαριόζικες παραμορφώσεις στην ηλεκτρική κιθάρα σας !!! Κι αυτό - κατά την προσωπική μου άποψη - θα αποβεί προς όφελός σας, επειδή θα αποκτήσετε κοινό όχι μόνο από 15χρονους αλλά ΚΑΙ ΑΠΟ 40ΧΡΟΝΟΥΣ ΚΑΙ 50ΧΡΟΝΟΥΣ, οι οποίοι διψούν να ακούσουν το ροκ των νέων παιδιών [και ... υπάρχουν πολλοί τέτοιοι !!!] ......    

    Βρε παιδιά .... ήταν, πια, τόσο απαραίτητο να γυρίσετε μία - μία τις εταιρίες και να δώσετε τη χαρά σε κάποιους να σάς πούνε "ΟΧΙ" ???? Γιατί δεν βάλατε ο καθένας από ένα ποσό να βγάλετε ΜΟΝΟΙ σας το δισκάκι σας ??? Και .... μακάρι να μη χαθείτε, αλλά να συνεχίσετε να ανταμώνετε και να παίζετε τις μουσικές σας !!! Κι αυτό πρώτα απ' όλα για να νιώθετε ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ χαρά από τη μεταξύ σας επαφή και μεταξύ σας παρέα !!! Γιατί μια μουσική μπάντα σημαίνει πρωτίστως ΠΑΡΕΟΥΛΑ και .... μετά όλα τ' άλλα !!!! [αυτά τα έχω ξαναγράψει και σε άλλο τόπικ, όπου και δέχθηκα απαντήσεις που εξέφραζαν αντίθετη άποψη, οι οποίες, φυσικά, είναι καθ' όλα σεβαστές .......  ] .......    


    drakos82
    22.10.2008, 04:53

    Μπορει καποιος να μου πει που μπορω να βρω το CD(12 οχι)...η τουλαχιστον που μπορω να βρω καποια κομματια απο αυτο?Ευχαριστω πολυ!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : drakos82 στις 22-10-2008 13:55 ]


    vinias
    03.12.2008, 14:28

    Το 12 ΟΧΙ είχε κυκλοφορήσει το 2000 απο την αλφα ρεκορντς και ειχαν κοπεί κοντα στα 2000 κομμάτια και εξαντλήθηκαν. Η αλφα δεν ξανα τύπωσε άλλα κομμάτια.Μπορεις να το βρεις μονο σε κανενα μοναστηράκι στα μεταχειρισμένα.Δεν πιστεύω να μπορέσεις να το βρείς αλλού.

    Τραγουδι ζαρατουστρα στο youtube Διαθέσεις μιας νεαρής


    https://www.youtube.com/watch?v=jO4jxueLUVQLink

    >

     

     

     


    rock-elliniko
    03.12.2008, 15:07

    Θα ήταν μήπως εύκολο να αναφέρεις την συνέχεια των μελών του γκρουπ?? Δηάδή αν υπήρξαν αργότερα συμμετοχες σε άλλες μπάντες??


    vinias
    05.12.2008, 10:57

    Αυτη τη στιγμή είμαστε όλοι σε περίεργη φάση. ο Δημητρης ο φάκος(φωνή-κιθάρα), γράφει στον Μίχα.Εχει γράψει το μπουρδέλο και άλλα 5 κομμάτια στο cd του.τώρα ετοιμάζει το καινούριο cd τoυ Mιχα αλλα και άλλων καλιτεχνών που δεν θα ήθελε σιγουρα να δημοσιοποιήσω ακόμα. Ο Δημήτρης ο Κομματας(μπασο) παίζει στους Σέλας και πειραματίζετε στην εντεχνή μουσική σε διάφορες μπαντούλες.Ο Παναγίωτης Δελαβίνιας( κιθάρα), γράφει τραγούδια για κάτι καινούριο  και  πειραματίζετε με τον Δημήτρη Φάκο σε μια καινούρια συνεργασία που λογικά θα έχουν οι δυο τους. ο Φώτης Φουρνάκης(ντραμς) γύρισε απο αγγλία οπου έπαιζε με άλλες μπαντούλες και περιμένει(δύσκολο) να  ξανα ενωθούν οι Ζαρατούστρα!!!!.Μάλλον θα συνεργαστεί και αυτός με τον Φάκο και τον Δελαβίνια.Αυτά γνωρίζω μέχρι στιγμής...




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία