ελληνική μουσική
    305 online   ·  210.844 μέλη

    Pop μουσική: Ποια η γνώμη σας;

    tolaruba
    15.07.2006, 17:50
    δε νομιζω.προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να ακουμε ολα τα ειδη μουσικης.Αλλα να ακουμε το καλο ποπ,το καλο εντεχνο,το καλο λαικο και παει λεγοντας.Επισης κατι ασχετο το θεμα επρεπε να το ανοιξεις σε αλλη κατηγορια .Τελος παντων να πω επισης οτι δεν ειναι ωραιο να χαρακτηριζουμε καποιο ειδος μουσικης χαζο..οσο και να μην μας αρεσει..Παντα φιλικα..

    πες μου αυτα που αγαπας να τα φορεσω..
    πανω στο στηθος μου σαν αγιο φυλαχτο..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tolaruba στις 15-07-2006 17:53 ]


    the_mist
    15.07.2006, 18:07
    Το μέλος _pirate_ στις 15-07-2006 στις 17:46 έγραψε...
    Παράθεση:

    einai pragmati?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : _pirate_ στις 15-07-2006 17:51 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : _pirate_ στις 15-07-2006 17:53 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : _pirate_ στις 15-07-2006 17:56 ]





    μουσική?!!!

    Δεν πάμε να γκρεμίσουμε αυτούς που μας γκρέμισαν, πάμε να τους δείξουμε πως δεν πέσαμε!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : the_mist στις 15-07-2006 18:08 ]


    Orfeus
    15.07.2006, 18:10
    Ε μα κι αυτό το topic τι δουλεια έχει στα Δελτία Τύπου;;;;;;;;;;


    the_mist
    15.07.2006, 18:12
    Το μέλος Orfeus στις 15-07-2006 στις 18:10 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ε μα κι αυτό το topic τι δουλεια έχει στα Δελτία Τύπου;;;;;;;;;;





    Ας ρωτησουμε τον ποιητή (_pirate_)!!!!

    Δεν πάμε να γκρεμίσουμε αυτούς που μας γκρέμισαν, πάμε να τους δείξουμε πως δεν πέσαμε!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : the_mist στις 15-07-2006 20:22 ]


    tolaruba
    15.07.2006, 19:34
    εκτος απο αυτο το θεμα του τοπικ ηαταν αλλο αλλα εχει αλλαχτει πολλες φορες..γιαυτο και εγω απαντησα ετσι.Τεσπα _pirate_ βαλε την αρχικη ερωτηση δεν πειραζει.
    atrixospi8ikos
    15.07.2006, 20:14
    emena i apoyi mou einai apolliti gia tin Elliniki Pop...tin 8ewrw ejeftelisi tis mousikis.... Oso anafwra tin jeni Pop...den exw idea mias kai den akouw toso jeni mousiki....
    atrixospi8ikos
    15.07.2006, 20:16
    _pirete_ 8a prepei na prosexeis prin anoijeis kapou ena topic.....
    the_mist
    15.07.2006, 20:21
    Το μέλος atrixospi8ikos στις 15-07-2006 στις 20:14 έγραψε...
    Παράθεση:

    emena i apoyi mou einai apolliti gia tin Elliniki Pop...tin 8ewrw ejeftelisi tis mousikis.... Oso anafwra tin jeni Pop...den exw idea mias kai den akouw toso jeni mousiki....



    Συμφωνώ απολύτως…!
    Και ξένη μουσική τα ίδια χάλια έχει, μην νομίζεις!

    Brokenchord
    16.07.2006, 01:59
    Ποια είναι η γνώμη μου για την ποπ μουσική? Η χειρότερη !!! πολύ brutall !!!
    Αυτό το είδος μουσικής δεν με άγγιξε ποτέ και ούτε πρόκειται πιστεύω !!!
    Είναι για να κοιμίζει το μυαλό και όχι να το βάζει να σκέφτεται. Πιστεύω πως η επιτυχία που έχει βασίζετε στις γκόμενες που συνηθίζουν να κολοκτυπιούνται πάνω στη σκηνή η στα βίντεο κλιπς. Βέβαια υπάρχουν και πολλές εξαιρέσεις που πραγματικά αξίζουν !!! πχ Shakira !!!

    rory166
    16.07.2006, 07:51
    Το μέλος Brokenchord στις 16-07-2006 στις 01:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ποια είναι η γνώμη μου για την ποπ μουσική? Η χειρότερη !!! πολύ brutall !!!
    Αυτό το είδος μουσικής δεν με άγγιξε ποτέ και ούτε πρόκειται πιστεύω !!!
    Είναι για να κοιμίζει το μυαλό και όχι να το βάζει να σκέφτεται. Πιστεύω πως η επιτυχία που έχει βασίζετε στις γκόμενες που συνηθίζουν να κολοκτυπιούνται πάνω στη σκηνή η στα βίντεο κλιπς. Βέβαια υπάρχουν και πολλές εξαιρέσεις που πραγματικά αξίζουν !!! πχ Shakira !!!






    johnny_b
    18.07.2006, 12:31
    Για την ποπ μουσική στιλ ABBA έχω μόνο καλά πράγματα να πω,αλλά για ποπ μουσική στιλ Βίσση,Βανδή,Καλομοίρα...απλά θα σιωπίσω...
    nikos_f3n
    18.07.2006, 13:43
    Δυσκολα!!! Ειδικα εδω στην ελλαδα πιστευω πων ειναι εντελως σκουπιδαριο
    rompa
    23.09.2006, 01:18
    Η ξένη ποπ έχει αρκετά καλά κομμάτια .Η ελληνική ποπ πάλι εμφανίζει ελάχιστα καλά δείγματα και καθόλου διάρκεια - πόσο μάλλον διαχρονικότητα
    maspa
    23.09.2006, 02:16
    Το μέλος Brokenchord στις 16-07-2006 στις 01:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ποια είναι η γνώμη μου για την ποπ μουσική? Η χειρότερη !!! πολύ brutall !!!
    Αυτό το είδος μουσικής δεν με άγγιξε ποτέ και ούτε πρόκειται πιστεύω !!!
    Είναι για να κοιμίζει το μυαλό και όχι να το βάζει να σκέφτεται. Πιστεύω πως η επιτυχία που έχει βασίζετε στις γκόμενες που συνηθίζουν να κολοκτυπιούνται πάνω στη σκηνή η στα βίντεο κλιπς. Βέβαια υπάρχουν και πολλές εξαιρέσεις που πραγματικά αξίζουν !!! πχ Shakira !!!





    τώρα δηλαδή η σακίρα λέει τραγούδια που ξυπνούν το μυαλό αν και ποπ.....μήπως αυτά που λες έχουν μερικές αντιφασεις??(για μεταφράστε στίχο να δούμε!)
    DavidDT
    23.09.2006, 02:40
    Για τα clubaκια καλή είναι...
    Τώρα να θες να ακούσεις μουσική και να ακούσεις Pop?
    Άλλοι μπορεί να το κάνουν,εγώ όχι...

    (Μιλάω για την ελληνική Pop)

    Μουσική: σκεπτόμενος θόρυβος.
    Β. Ουγκώ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DavidDT στις 27-09-2006 15:39 ]


    korgy
    23.09.2006, 09:54
    για την ελληνική ποπ δεν θα μιλήσω, αλλά η ξενη ποπ ,παρα το οτι λιγα της κομματια μενουν ιστορικά ,σχεδον ολα αποδεικνυουν πως τα πολλά λεφτά κανουν τελειες παραγωγές ...ολα τα δυνατα mainstreams δημιουργουν νεο κυμα στην μουσική παραγωγή (πανω που ξεχασαμε το ducking νασου κ η μαντονα!) κ σχεδον ολα ειναι υποδειγμα ηχιτικής επεξεργασιας κ φαντασίας (δεν αναφερομαι στο περιεχομενο αλλά στο πως το συσκευάζουν.)

    τα ακουω επειδη εχουν κ αυτά κατι να προσφερουν αμα εχεις *γυμνασμενο αυτί*
    theotita
    23.09.2006, 10:22
    Εγώ πάλι την άκουγα, την ακούω και θα την ακούω, ελληνική και ξένη, μιας και συνήθως είναι ευχάρηστη. Έχω άλλα πράγματα (και μουσικές αν το θέτετε έτσι) που με κάνουννα σκεύτομαι. Όταν θέλω να χαλαρώσω ή να φτιάξω λίγο τη διάθεσή μου, ένα είδος που ακούω είναι η ποπ.

    Άλλωστε η ποπ δημιουργήθηκε -διορθώστε με αν κάνω λάθος - όπως λέει και το όνομα της για το λαό που δεν καταλάβαινε τα άλλα είδη ή που ήθελε κάτι απλό για να διασκεδάσει... Έγινε για να πουλάει ουσιαστικά (κατά τη γνώμη μου) χωρίς να αγχόνεται να μείνει για πάντα... Άσχετο αν αυτό επιτεύχθηκε, τυχαία ίσως, κάποιες φορές. Και είναι λογικό εν μέρη στην Ελλάδα η ποπ να μην είναι για τους γνώστες της μουσικής τόσο καλή αφού η Ελλάδα δεν ήταν το μέρος που τη γέννησε και πιθανόν δεν ταιριάζει τελείως με την ιδιοσυγκρασία των Ελλήνων...

    Αυτή ήταν η άποψή μου. Γουστάρω Pop music και δεν ντρέπομαι καθόλου!!!


    tolaruba
    23.09.2006, 12:49
    Το μέλος theotita στις 23-09-2006 στις 10:22 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγώ πάλι την άκουγα, την ακούω και θα την ακούω, ελληνική και ξένη, μιας και συνήθως είναι ευχάρηστη. Έχω άλλα πράγματα (και μουσικές αν το θέτετε έτσι) που με κάνουννα σκεύτομαι. Όταν θέλω να χαλαρώσω ή να φτιάξω λίγο τη διάθεσή μου, ένα είδος που ακούω είναι η ποπ.

    Άλλωστε η ποπ δημιουργήθηκε -διορθώστε με αν κάνω λάθος - όπως λέει και το όνομα της για το λαό που δεν καταλάβαινε τα άλλα είδη ή που ήθελε κάτι απλό για να διασκεδάσει... Έγινε για να πουλάει ουσιαστικά (κατά τη γνώμη μου) χωρίς να αγχόνεται να μείνει για πάντα... Άσχετο αν αυτό επιτεύχθηκε, τυχαία ίσως, κάποιες φορές. Και είναι λογικό εν μέρη στην Ελλάδα η ποπ να μην είναι για τους γνώστες της μουσικής τόσο καλή αφού η Ελλάδα δεν ήταν το μέρος που τη γέννησε και πιθανόν δεν ταιριάζει τελείως με την ιδιοσυγκρασία των Ελλήνων...

    Αυτή ήταν η άποψή μου. Γουστάρω Pop music και δεν ντρέπομαι καθόλου!!!




    ειναι και αυτο μια αποψη!
    vero
    23.09.2006, 17:12
    Αστο καλυτερα!!!!!
    vouliakis
    23.09.2006, 17:26
    Κάθε είδος μουσικής έχει προσφέρει τόσο αριστουργήματα όσο και ...πατάτες. Εγώ θα αναφέρω μόνο τους Beatles (που πάνω απ'όλα υπήρξαν μια ποπ μπάντα) και σας παραπέμπω σε αυτό εδώ το αρθράκι της wikipedia. Διαβάστε όλα αυτά τα ονόματα και σκεφτείτε τι έχουν προσφέρει αρκετοί από αυτούς τους καλλιτέχνες...