ελληνική μουσική
    427 online   ·  210.816 μέλη

    Pop μουσική: Ποια η γνώμη σας;

    poison_girl
    23.09.2006, 17:27
    δεν τρελενομαι κιολας αλλα δεν εχω κ προβλημα ιδιαιτερο
    vouliakis
    23.09.2006, 17:28
    Το μέλος Orfeus στις 15-07-2006 στις 18:10 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ε μα κι αυτό το topic τι δουλεια έχει στα Δελτία Τύπου;;;;;;;;;;





    Μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία


    Fler
    03.10.2006, 10:18
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 23-09-2006 στις 17:26 έγραψε...

    Κάθε είδος μουσικής έχει προσφέρει τόσο αριστουργήματα όσο και ...πατάτες. Εγώ θα αναφέρω μόνο τους Beatles (που πάνω απ'όλα υπήρξαν μια ποπ μπάντα) και σας παραπέμπω σε αυτό εδώ το αρθράκι της wikipedia. Διαβάστε όλα αυτά τα ονόματα και σκεφτείτε τι έχουν προσφέρει αρκετοί από αυτούς τους καλλιτέχνες...









    Σ' ευχαριστώ φίλε Παναγιώτη που απάντησες και για μένα και δε χρειάζεται να προσθέσω τίποτα, αφού κι εγώ τους ΑΘΑΝΑΤΟΥΣ Beatles είχα στο μυαλό μου όταν είδα την ερώτηση..Δε νομίζω ότι μπορούμε να ισοπεδώνουμε την Pop ως είδος επειδή βγήκε μια Καλομοίρα και μια Βανδή..Όχι, δε θα τους κάνουμε αυτή την τιμή, να ταυτίσουμε την Pop με τα δικά τους σαχλά ονόματα..Υπάρχουν και πολύ καλά Pop κομμάτια είτε παλιά είτε καινούρια.Τώρα αν κάποιος δεν τη βρίσκει με την Pop, αυτό είναι άλλο θέμα..Κανένα είδος δεν χαρακτηρίζεται, για μένα, ανάξιο. Υπάρχει, αντιθέτως, καλή και κακή μουσική, σε κάθε είδος..

    rompa
    03.10.2006, 13:53
    Μου αρέσουν κάποια κομμάτια της ξένης κυρίως ποπ-ποπ/ροκ
    megaloserwtikos
    03.10.2006, 15:24
    Απίστευτη ξενομανία;

    Εμένα λοιπόν μου αρέσουν και κάποια ελληνικά. Δεν βρίσκω καθόλου καλύτερη την Μπρίντνευ από την Καλομοίρα, ίσως έχει και καλύτερη φωνή η δικιά μας.
    Επίσης δεν πιστεύω ότι η Μαντόνα έχει καλύτερο ρεπερτόριο η δυνατότητες από την Βίσση. Περί φωνής είναι σίγουρο ότι η Αννα είναι καλύτερη, η άλλη μουρμουράει απλώς. Επίσης και η Παπαρίζου εξελίσετε πολύ καλά. Αλλά και ο Ρουβάς επίσης.
    Γιατί τόση ξενομανία;
    Εχετε την εντύπωση πως οι στίχοι τους είναι καλύτεροι, η οι μουσικές ποιό καλές;

    Οσο αφορά σε παλιότερες εποχές και εμείς είχαμε τους ολύμπιανς, που ήσαν υπέροχοι, τους τσαρμς αλλά και άλλους.

    Μπορεί να μην αγόραζα ποπ σιντάκια, η να δυσανασχετώ αν τα ακούσω πάνω από... 5 ίσως φορές, αλλά, κάποια ταλεντάκια υπάρχουν.

    Το αν βγήκαν κάποιες τεράστιες μπάντες στο εξωτερικό κάποτε, δεν είναι και για να τρελαινόμαστε, σκεφτήτε πόσα χρήματα εισέπραταν, πόση αγάπη από κοινό, πόσες δυνατότητες είχαν στις ηχογραφήσεις τους σε σχέση με... τον Πασχάλη για παράδειγμα... μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

    με την πρώτη σταγόνα της βροχής, σκοτώθηκε το καλοκαίρι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megaloserwtikos στις 04-10-2006 02:23 ]


    __ilias__
    04.10.2006, 00:27
    κατα τη γνώμη μου δεν πρεπει να ακούμε μονο ενα ειδος μουσικης. και αν το κανουμε να μην κραζουμε τον αλλον επειδη ακουει καποιο διαφορετικο. εγω γουσταρω τρελα την ροκ μουσικη(ελληνικη και ξενη) αλλα θα ακουσω και βαμβακαρη οπως θα ακουσω και βανδη και καλομοιρα. σεβασμος στο ''αυτι'' του αλλου.. οπως την βρισκει ο καθενας. επομενως κανενα προβλημα με την ποπ.

    arxizeis na zeis otan arxizeis na agapas..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : __ilias__ στις 04-10-2006 00:30 ]


    rompa
    09.10.2006, 21:58
    Παράθεση:
    Μου αρέσουν κάποια κομμάτια της ξένης κυρίως ποπ-ποπ/ροκ


    Παράθεση:
    Δεν βρίσκω καθόλου καλύτερη την Μπρίντνευ από την Καλομοίρα, ίσως έχει και καλύτερη φωνή η δικιά μας.
    Επίσης δεν πιστεύω ότι η Μαντόνα έχει καλύτερο ρεπερτόριο η δυνατότητες από την Βίσση. Περί φωνής είναι σίγουρο ότι η Αννα είναι καλύτερη, η άλλη μουρμουράει απλώς. Επίσης και η Παπαρίζου εξελίσετε πολύ καλά. Αλλά και ο Ρουβάς επίσης.
    Γιατί τόση ξενομανία;


    Λέγοντας ξένη ποπ-ποπ/ροκ δεν εννοούσα με τίποτα Μπρίτνευ ή Μαντόνα.Εννοούσα γκρουπ όπως Keane , Sunday Drivers , Maroon 5 που σίγουρα έχουν καλύτερο στίχο από την Καλομοίρα..
    LittleJohn
    09.10.2006, 22:10
    Μια χαρα ειναι.χαλαρα
    matina25
    19.10.2006, 14:53
    Κι εγώ μεγάλωσα με ποπ μουσική, κυρίως ελληνική, και ακόμη αν θέλω να ακούσω κάτι χαρούμενο, κάτι που να ακούγεται εύκολα ό,τι και να κάνω (π.χ.ακόμη και δουλειές) θα βάλω να ακούσω ποπ. Λέγοντας ποπ όμως εννοώ καθαρή ποπ κι όχι ποπ –λαϊκή. Ποπ για εμένα πάνω-κάτω κι από πρόσφατα ως και παλιότερα είναι η Τάμτα, ο Πετράκος, ο Ζακ Στεφάνου, η Παπαρίζου, ο Ρουβάς ο Νίνο, η Ηρώ και φυσικά Ευρυδίκη, Μαντώ, Κορκολής, Ρακιτζής, Πασχάλης, Τουρνάς κ.λ.π. δηλαδή ευχάριστες μελωδίες με τις οποίες περνάς καλά χωρίς να προσβάλουν την αισθητική σου και χωρίς να σε ζαλίζουν. Τώρα καλλιτέχνες που τραγουδούν και ελαφρολαϊκό δεν τους θεωρώ ποπ, απλώς λένε και ποπ τραγουδάκια και συνήθως για ‘μένα χαμηλής αισθητικής δυστυχώς.

    Φυσικά δεν ακούω μόνο ποπ αλλά ακούω και ποπ και δεν ντρέπομαι ούτε εγώ γιαυτό!
    airflow
    19.10.2006, 17:30
    Η μουσικη εκτος απο τεχνη ειναι πανω απο ολα διασκεδαση.Φυσικα δεν ειπε κανεις οτι διασκεδαση=σκυλαδικα,αλλα η καλη ποπ μουσικη(μιλωντας παντα για παραγωγες απο το εξωτερικο),δεν εβλαψε ποτε κανεναν.Ο καθενας μπορει να κανει τις επιλογες του και να εκφρασει τον ενθουσιασμο και τη χαρα του με διαφορετικα ηδη μουσικης.Για μενα ειναι απλα υπεροχο το να ακουσω στο τερμα το Get into the groove και να ξεδωσω βρε αδελφε.Για αλλον παλι του αρκει να ακουσει κλασσικη μουσικη.Δεκτα και τα 2.Δεν καταλαβαινω ομως γιατι εγω θα πρεπει να θεωρουμαι απο καποιους ακαλλιεργητος ή εστω ανθρωπος χωρις μουσικο γουστο ενώ ο δεύτερος καλλιεργημενος?H ζωη ειναι απο μονη της μια φαρσα και κακως που μερικοι εχουν παρει τη μουσικη τοσο πολυ στα σοβαρα.Ειναι ενα σημαντικο κομματι της ζωης μας αλλα προς θεου δεν θα κριθουμε για τις επιλογες μας ως προς αυτη.Να ακουμε καλη μουσικη απο οποιοδηποτε ειδος.Αυτη τουλαχιστον ειναι η δικη μου απαρχη.Και ακομη και οταν καποιες φορες τυχαινει και ακουμε "σκουπιδια" ή αηδιες και πιανουμε τον εαυτο μας να παρασυρεται στο ρυθμο,να μην καταπολεμαμε να το βγαλουμε απο το μυαλο μας.Ας αφησουμε τα πραγματα να κυλησουν κι οτι γινει.Συμβαινουν τοσα τραγικα και μη,γυρω μας και αν αρχισουμε να καταπιεζομαστε και για τα τοσα μικρα και ασημαντα,τοτε την βαψαμε.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : airflow στις 19-10-2006 17:34 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : airflow στις 19-10-2006 17:35 ]


    kamelia8
    10.03.2008, 18:30
    Μ' αρέσει πολύ!
    Stroumfita456
    10.03.2008, 20:30
    μια χαρά σουπερ!!!!!!!!!Είναι ωραία μουσική...κεφάτη!
    sitzoune81
    10.03.2008, 21:33
    Pop = Popular

    Οτι ειναι γνωστο και διαδεδομενο σε μεγαλες μαζες ακροατηριων ειναι Pop
    κοτσαρεις και ενα δευτερο συνθετικο και τελειωσες! π.χ. Pop Metal, Pop Rock, teen Pop, indie Pop, Pop art, Pop μπακλαβart και του κ*λου τα 9μερα!!!!!

    Η λεξη Pop δεν υποδηλωνει ειδος μουσικης
    Χρησιμοποιειται εν συντομια για να χαρακτηρισει το "δημοφιλες"


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 10-03-2008 21:35 ]


    oulion
    11.03.2008, 00:53
    Δεκτή...Και έχει και καλά τραγουδάκια!
    gialina_giannina
    11.03.2008, 11:03
    Μου αρέσει η Pop μουσική και ακούω συνήθως όταν θέλω να ακούσω κάτι 'ελαφρύ' και χαρούμενο.Πρωτιμώ κυρίως την ξένη Pop, ειδικότερα της δεκαετίας του '80 που πιστεύω ότι έβγαλε πολλά ωραία κομμάτια.

    sigur
    11.03.2008, 11:39
    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 10-03-2008 στις 21:33 έγραψε...

    Pop = Popular

    Οτι ειναι γνωστο και διαδεδομενο σε μεγαλες μαζες ακροατηριων ειναι Pop
    κοτσαρεις και ενα δευτερο συνθετικο και τελειωσες! π.χ. Pop Metal, Pop Rock, teen Pop, indie Pop, Pop art, Pop μπακλαβart και του κ*λου τα 9μερα!!!!!

    Η λεξη Pop δεν υποδηλωνει ειδος μουσικης
    Χρησιμοποιειται εν συντομια για να χαρακτηρισει το "δημοφιλες"


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 10-03-2008 21:35 ]





    το εγκυρότερο σχόλιο το έκανε ο sitzoune81:"Η λεξη Pop δεν υποδηλωνει ειδος μουσικης" . Απόλυτα σωστό.
    Για να λέμε και του "στραβού το δίκιο", εάν αναλογιστούμε τα είδη μουσικής που δημιουργήθηκαν τα τελευταία 20-30χρόνια, από επιδράσεις της Rock, Soul, Jazz, Latin, Rap πολλά από αυτά συγκαταλέγονται στον όρο ποπ. Κυρίως επειδή έχουν επιρροές από παντου-ο όρος μπακλαβάρτ πράγματι είναι μοναδικός!!- και ακούγοντας δεν ξέρεις που να τα τοποθετήσεις.
    Προσωπικά αντιλαμβάνομαι την μουσική ως ενιαία (εάν είχα γεννηθεί μισό αιώνα νωρίτερα θα είχα άλλη θεωρία βέβαια..), και σε ότι αφορά την πρόσφατη μουσική που έχω προλάβει, ο μόνος λόγος να έχει τόσα ονομάτα και κατηγορίες είναι για να μην μπερδεύεται ο αγοραστής στα δισκοπωλεία...