ελληνική μουσική
    808 online   ·  210.833 μέλη
    Dimos22
    25.07.2006, 21:07
    Το μέλος atrixospi8ikos στις 17-07-2006 στις 19:31 έγραψε...
    Παράθεση:

    Βινύλιο isws etsi na ta prosexame poio polli apo ta cd....(pou ta petame apoedw ki ekei...kai den exoun kammia ajia)



    Γιατί φίλε μου τα πετας απο εδω και απο εκει? δεν εχουν καμιά αξία!... Αυτο που έγραψες είναι απαράδεκτο...και κυρίος ο πληθυντικός που χρησιμοποίησες. Συμφωνώ με τις περισσότερες απόψεις (το βινύλιο σίγουρα εχει καλύτερη ποιότητα ήχου)όμως έχω να κάνω μία μικρή ένσταση... Η ιεροτελεστία που αναφέρεται πιστεύω πως ισχύει και για το cd! Αρκεί να μιλάμε για αυθεντικό! Δυστυχώς την τελευταία δεκαετία το cd είχε την "ατυχία" να πέσει πάνω στην αλματώδη εξάπλωση των αντιγραφικών, τα mp3 απλα έδωσαν την χαριστική βολή! Η συναισθηματική αξία των cd γαι τους κατόχους τους πιστεύω πως είναι ίδια με αυτούς που προτιμούν το βινύλιο.

    aggeliki
    25.07.2006, 22:20
    Το μέλος margo στις 24-07-2006 στις 15:45 έγραψε...
    Παράθεση:

    Η μέρα αρχίζει....Βάζω ένα cd στο player,το ρίχνω στην τσάντα μου,τ ακουστικά στα αυτιά και βγαίνω έξω.Η μουσική με ακολουθεί στους δρόμους ,τα γραφεία,τα ταξί...αλλάζει τις ατέλειωτες εικόνες που βομβαρδίζουν τα μάτια μου,κάθε άνθρωπο που συναντά το βλέμμα μου,τους αφαιρεί τη μονότονη και βαριά βοή τους και κάνει τα πάντα να φαίνονται λιγότερο κουραστικά η μάταια.
    Σαν ένα ζωντανό video clip με εκατοντάδες κομπάρσους-πρωταγωνιστές..

    Βραδυάζει.
    Επιστροφή στο σπίτι.
    Το νερό πέφτει ευεργετικά επάνω μου,διώχνει την ένταση της μέρας,παρασύρει εικόνες και πρόσωπα και λίστες αγορών όλα, γλιστρώντας ορμητικά στο σιφώνι,παίρνουν το δρόμο τους για τους υπονόμους της πολύβουης πόλης ..

    Μιά σταλίτσα κόκκινο κρασί και...ήρθε η ώρα..!
    Ένας αγαπημένος δίσκος βινυλίου αφήνει για λίγο το νοσταλγικό του εξώφυλλο και τοποθετείται προσεκτικά στο πικ απ..
    Η βελόνα αδημονεί να τον αγγίξει γι ακόμα μια φορά..τον πλησιάζει αργά..
    και..ένα γλυκό σκράτς,τόσο ανεπαίσθητο αλλά φορτισμένο χιλιάδες συνειρμούς εφηβικής ανατριχίλας!Και το πείραμα πετυχαίνει!
    Και η μουσική κυριαρχεί στο χώρο,γίνεται το δωμάτιο,η πόλη,ο κόσμος!
    Κλείνω τα μάτια,τώρα βλέπω μόνο αρμονία,αγάπη,δημιουργία...!





    Νομίζω αυτό το κειμενάκι αντικατροπτίζει το σήμερα...


    Προσωπικά προτιμώ τον ήχο του βινυλίου,τη διαδικασία...
    Δεν έχω πικ απ,αλλά έχω μερικά βινύλια-τα οποία δυστηχως δεν μπορώ να ακούσω!
    Είναι και που το παλιό με γοητεύει...
    alexandrosalvador
    28.07.2006, 16:01
    Το μέλος Dude στις 25-07-2006 στις 20:45 έγραψε...
    Παράθεση:

    Όποιοι έχουν περάσει την εφηβεία τους στα στενά του Μοναστηρακίου ψάχνοντας για μεταχειρισμένους δίσκους (LP..) δεν μπορούν να βγάλουν από τη καρδιά τους όλη αυτή τη διαδικασία..Ατέλειωτες ώρες ψαξίματος,παζαρέματος,φροντίδας του βινυλίου και ο χαρακτηριστικός ήχος της βελόνας να σε ζεσταίνει..
    Ειδικά αν οι πρώτοι δίσκοι που άκουσες ήταν αυτοι των γονιών σου(Pink Floyd,Bob Dylan..). Είναι συναισθηματικό το δέσιμο μαγκες...Δεν έχει να κάνει με bitrates...



    Πραγματικά φίλε Dude οι πρώτοι δίσκοι που έπιασα στα χέρια μου και άκουσα ήταν του πατέρα μου και έπεσες διάνα.. Ήταν των pink floyd o δίσκος the wall και του bob dylan ο δίσκος slow train coming..
    Επίσης συμφωνώ με την άποψη του dimos22 με τη πολύ σωστή παρατήρηση που έκανε στο θέμα με τα cd, τα γνήσια και το κόλπο με τα mp3!
    Sweetdreamer
    06.08.2006, 19:43
    Το βινύλιο έχει όντως μια άλλη μαγεία, είναι η μυρωδιά του, είναι η όλη διαδικασία να βγάλεις τον δίσκο από το χαρτί του, να διαβάσεις τις ετικέττες, να τον καθαρίσεις, να τον βάλεις στο πικ-απ, άλλη μαγεία όντως, χάσιμο......
    Το cd και τα mp3 έχουν την ευκολία τους και το τέλειο του ήχου στις περισσότερες των περιπτώσεων αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν έχουν αυτόν τον αέρα της μυσταγωγίας, της τελετουργίας που έχει ο δίσκος βινυλίου..... είναι ο ήχος της βελόνας πάνω στο δίσκο, είναι το εξώφυλλο, είναι το ένθετο με τους στίχους και φωτογραφίες όποτε υπήρχε, είναι η προσωπική φροντίδα με το πανί και το υγρό καθαρισμού, είναι η αίσθηση του αυθεντικού, του καλλιτεχνήματος που είναι φτιαγμένο με μεράκι κι όχι η ψυχρότητα του τέλειου αψεγάδιαστου βιομηχανικού προϊόντος..... αναπτύσσει κανείς άλλη σχέση με ένα τέτοιο καλλιτέχνημα κι άλλη σχέση με ένα cd {χωρίς να μειώνω τα cd, έτσι;}
    Έχω ακόμη καμμιά τριανταριά δίσκους βινυλίου και δεν τους αποχωρίζομαι παρόλο που δεν έχω πικ-απ πλέον. Αντιθέτως, όποτε μπορέσω θα αγοράσω πικ-απ γιατί μου έχει λείψει η ιεροτελεστία του βινυλίου.


    Η μουσική είναι χρώμα, είναι όνειρο, είναι.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sweetdreamer στις 06-08-2006 19:48 ]


    jackal
    07.08.2006, 05:02
    το βινύλιο πιστευώ ειναι πιο συναισθηματικό και αυτο γιατι κα8ε 45ρακι και οχι μόνο σε ταξιδευει πίσω σε μια εποχή που πλάθεις κυρίως εσυ με τις ιστορίες των γονιών σου και τα συναισ8ήματα που σου δημιουργούνται από αυτές τις εικόνες στο μυαλό σου και σκέφτεσαι πόσο 8α ήθελες να ζήσεις και συ λιγο εκείνη την εποχή!σκέφτεσαι την μπάντα μέσα στο στουντιο να ηχογραφει στα λίγα καναλια που υπήρχαν τότε και τους σχολιασμούς του κα8ενα από το γκρουπ!Ωραίος ο ήχος που ακούγεται οταν τελειώνει το κα8ε κομμάτι ε?

    ΥΓ:Μου έφερε ενας φιλος απο Αγγλια βινύλια σε απίστευτα σχήματα,45ρακια,κοκκινα ,κιτρινα κλπ !Μιλαμε για συλλεκτικες καταστασεις που εκει βρισκεις με την σεσουλα!Δεν το χω ξαναδει αυτο το πραγμα!!!!
    Crocodile
    22.10.2007, 17:21
    Αν το εξετασουμε απο την πλευρα της ηχητικης αποδοσης, ενας καινουργιος δισκος βινυλιου πλεονεκτει σημαντικα εναντι του αντιστοιχου ψηφιακου (CD). Ο ηχος ακουγεται παντα πιο συμπαθητικος, πιο "γεματος", ακομη και στην περιπτωση που καποιος δεν διαθετει ακριβα μηχανηματα. Αυτο εξηγειται και επιστημονικα, καθως η μουσικη πληροφορια στο βινυλιο ειναι καταγεγραμμενη αναλογικα εν αντιθεσει προς τα ψηφιακα μεσα οπου αποθηκευεται δειγματοληπτικα. Δηλαδη το CD φερει τμηματα της μουσικης πληροφοριας που περιεχεται στα αυλακια του βινυλιου.
    Το μεγαλο ομως μειονεκτημα του βινυλιου σε σχεση με το CD ειναι το θεμα της φθορας απο τη χρηση. Ενω λοιπον ο ψηφιακος δισκος μπορει θεωρητικα να εχει απεριοριστη διαρκεια ζωης, εφοσον δεν εκλιπει η προσοχη απο μερους του χρηστη, στο βινυλιο, επειδη διαβαζεται εξ επαφης, χανονται μετα απο καθε παιξιμο ορισμενες συχνοτητες, κοινως φθειρεται, με αποτελεσμα μαλιστα υστερα απο πολλα παιξιματα να ακουγονται τα γνωστα "σκρατς". Ο χρονος βεβαια που θα συμβει το τελευταιο εξαρταται πρωτιστως απο την προσοχη του χρηστη σχετικα με τον τροπο τοποθετησης της βελονας πανω στον δισκο και την πραγματοποιηση διαφορων ρυθμισεων στο πικαπ αλλα σχετιζεται σημαντικα και με την ποιοτητα κατασκευης του δισκου. Ολοι οι δισκοι δεν ειναι φτειαγμενοι απο το ιδιο υλικο, καθως υπαρχουν διαφορες ποιοτητες βινυλιου.
    Μια αλλη παραμετρος υπερ του βινυλιου καθολου αμελητεα για εμενα, οπως και για πολλους ομοιοπαθεις, ειναι η εμμονη στα μεγαλα εξωφυλλα. Ποτε δεν μπορεσα να συμβιβαστω με τα χαρτακια μεσα στις πλαστικες συσκευασιες. Ειδικα οταν προκειται για επανεκδοσεις σε CD παλαιων δισκων, και ιδιαιτερα των ελληνικων, το αποτελεσμα ειναι συχνα εκτρωματικο. Τα εξωφυλλα των βινυλιων, μονα η διπλα, εχουν αλλη χαρη απο αισθητικης πλευρας.

    Υ.Γ : Ενας αρρωστος βινυλιομανης!
    punkster
    22.10.2007, 18:00
    Βινυλιοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!
    Ειναι το κρυφο και αμαρτωλο μου παθος!!!
    Φετος το καλοκαιρι στο χωριο βρηκα κατι πολυ παλια βινυλια του πρωην χιπι θειου μου και σχεδον επαθα εγκαφαλικο απ την χαρα μου! Ειχε απιστευτα πραγματα!!! Δυστυχως η χαρα μου κοπηκε οταν ειδα οτι το πικ-απ ειχε....φαγωθει απο τα ποντικια(οχι ολοκληρο! κατι εξαρτηματα....) και δεν ειχα που να τα ακουσω, αλλα χαλαλι!!! Μου εφτανε που τα εβλεπα!


    Blacksad
    22.10.2007, 23:14
    Το βινύλιο έχει πιο "ζεστό" ήχο μια αίσθηση προσωπικής χροιάς και η μουσική έχει έναν πιο ιδιαίτερο τόνο μέσα από ένα πικάπ απ'ότι ένα cd, ωστόσο πιστεύω ότι ίσως είναι και θέμα αυθυποβολής μιας γενιάς που μεγάλωσε με βινύλιο και το αγάπησε και σε δέκα χρόνια το πολύ ίσως πάρει τη θέση του δίπλα στις κασέτες και το αντιμετωπίζουν όπως τις πλάκες γραμμοφώνου σήμερα, δηλαδή σαν μουσειακό αντικείμενο.
    Nick-the-GreeK
    23.10.2007, 17:57
    Αν και νεοτερος ειχα την τυχη να γνορισω τη θα πει βινυλιο....παντα μαγευτικο οταν βαζεισ ενα δισκο να πεζει στο πικ-απ και οσο και αν λενε οι αλλοι αθτο το χρουτσ-χρουτσ που κανει σου θιμιζει λιγο παλια εποχη και δινει αλλη αισθηση....βεβαια τα Cd ειναι πολυ πιο ευχριστα υπαρχουν σε αφθονια....και εχουν καλυτερη ποιοτητα περα απο την μεγαλυτερη χωριτικοτητα.....και μπορει στους παλιους να φενεται λιγο δισκολη η αλλαγη...αλλα σκεφτητε οτι οι μουσικι που εμπεριεχει ο εκαστοτε δισκος αναλογουν στη αξια του(οχι χρηματικη) και οχι ο τυπος του.......
    alexandrosalvador
    24.10.2007, 19:22
    Κατ'αρχήν χαίρομαι που το θέμα βινύλιο ή cd επανήλθε στην επιφάνεια έπειτα απο ενα χρόνο κ κατι γιατί θεωρώ οτι στην εποχή μας το θέμα αυτό θα διχάζει σε απόψεις νεότερους κ μη..(όσον αφορα μουσικούς-μουσικόφιλους και απλούς σχολιαστές αυτού).
    Όπως είδα τα τελευταία σχόλια κυμένονται στα ίδια μήκοι κλίματος.. Ναι στο βινύλιο για τους προαναφερόμενους λόγους αλλά και το cd δεν αποτελεί κακή επιλογή.. Πόσο δε σε αυτή την εποχή της συνεχώς εξελισσόμενης τεχνολογίας..
    Όταν είχα γράψει το θέμα αυτό τύχαινε να δουλεύω dj σ'ένα μαγαζί και είχα πρόσβαση σε μια απίστευτη συλλόγη..Αρχικά τα "φοβόμουν" τα βινύλια αλλά όταν εμάθα να κάνω τις αλλαγές χωρίς να ακούγετε το λεγόμενο "χρατς" τα χρησιμοποιούσα συνεχώς... Ναι,όντως είναι άλλη φάση το βινύλιο.. Πιστεύω πως οι διαπιστώσεις τελικώς εκεί θα καταλήξουν...
    Όσο για σένα φίλε μου punkster μπορεί τα ποντίκια να έκαναν την βρώμικη δουλειά τους, τουλάχιστον απο σεβασμό και αυτά άφησαν τα βινύλια άφθαρτα... :)

    Stroumfita456
    24.10.2007, 20:44
    Βινύλιο....ειναι πιο τελειο απο τα cd....
    Arktouros
    24.10.2007, 23:38
    Προσωπικά προτιμώ το CD. Όχι για κάποιον ιδιαίτερο λόγο αλλά νομίζω πως έχει να κάνει με την πρακτικότητα του χώρου ενός CD. Η συλλογή μου αποτελείται απο CD αν και δεν με χαλάνε τα βινύλια. Το βασικότερο προβλημα μ'αυτά είναι πως χαλάνε πολύ πιο εύκολα! Τα βινύλια πιστεύω είναι για τους παλιούς συλλεκτες!
    MirsiniManou
    25.10.2007, 01:11
    και τα δυο...με μια ελαφρά προτίμηση στο στο βινύλιο διότι,πως να το κάνουμε σηματοδοτεί εποχές αθωότητας,ρομαντισμού,εσωτερικότητας,σεβασμού στα..μικρά ανείπωτα πράγματα κι ίσως κάποιες μουσικές να είναι αναπόσπαστα δεμένες μαζί του!
    delta66
    25.10.2007, 08:37
    οπως ειπε η φιλη margo, καθε κατασταση θελει και το αναλογο "ακουστικο μεσον"
    cd, mp3, βινυλιο.
    Αν ειμαι στο pc θα ακουσω mp3 (εχω μετατρεψει ολα τα cd μου σε mp3).
    Στο αυτοκινητο ακουω cd και οταν θελω να "φτιαχτω" με κανα παλιο αλμπουμ και ηχο "γεματο" θα βαλω το πικ-απ.







    επισυναπτόμενα: Pa250364b.jpg Pa250368b.jpg 
    yiannisyiannis
    25.10.2007, 10:37
    Το βινύλιο καλύτερο από το CD; Όχι βέβαια!

    Σίγουρα ο ήχος του γρατσουνίσματος πάνω στο βινύλιο δεν είναι ότι καλύτερο για κάποιον που θέλει να ευχαριστηθεί ένα μουσικό κομμάτι. Ούτε το πήδημα της βελόνας ή το κόλλημα της πάνω στα αυλάκια του δίσκου. Αν σε κάποιους από εμάς όλα αυτά αρέσουν, δεν είναι επειδή το βινύλιο είναι καλύτερο από το CD. Είναι επειδή μας διακατέχει μια ρομαντική διάθεση, επειδή το βινύλιο μας θυμίζει τα νιάτα μας, επειδή βάζοντας το δίσκο στο πικάπ ήχοι και εικόνες από το παρελθόν πλημμυρίζουν την ψυχή μας.

    Κάποιοι φίλοι εξέφρασαν την άποψη ότι το βινύλιο σαν αναλογικό μέσο έχει πιο ζεστό και γεμάτο ήχο απ’ ότι το CD. Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω. Αυτό ισχύει μόνο σε θεωρητικό επίπεδο. Το αναλογικό μέσο, το βινύλιο δηλαδή, καλύπτει όλο το φάσμα του ήχου. Το ψηφιακό μέσο, το CD δλδ, καλύπτει τον ήχο δειγματοληπτικά. Όλα αυτά όμως ισχύουν μόνο σε θεωρητικό επίπεδο. Δλδ, πρέπει κάποιος να διαθέτει ένα πικάπ υψηλών προδιαγραφών και κόστους, ένα πανάκριβο ηχοσύστημα και το βινύλιο που θα παίξει να είναι αρίστης παραγωγής, από μια αξιόπιστη και σοβαρή εταιρεία δίσκων. Μόνο τότε θα νοιώσει αυτή την διαφορά του ζεστού και γεμάτου αναλογικού ήχου. Στην πράξη όμως, οι περισσότεροι από εμάς διαθέταμε πικάπ και ηχοσυστήματα μέσης κατηγορίας (για να μην αναφέρω την ποιότητα των βινυλίων). Αν λοιπόν συγκρίνει κανείς τον ήχο από ένα μέσο πικάπ κι ένα μέσο CD-player, η ζυγαριά γέρνει αισθητά υπέρ του CD!

    delta66
    25.10.2007, 20:26
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 25-10-2007 στις 10:37 έγραψε...

    Το βινύλιο καλύτερο από το CD; Όχι βέβαια!
    Σίγουρα ο ήχος του γρατσουνίσματος πάνω στο βινύλιο δεν είναι ότι καλύτερο για κάποιον που θέλει να ευχαριστηθεί ένα μουσικό κομμάτι. Ούτε το πήδημα της βελόνας ή το κόλλημα της πάνω στα αυλάκια του δίσκου.

    Μαλλον δεν ξερεις οτι μπορεις (με το αναλογο κοστος) να εχεις super αποδοση απο βινυλιο χωρις σκρατς και "πηδηματα", αρκει να ξερεις να μεταχειριζεσαι τους δισκους και να εχεις καλο εξοπλισμο (βελονα, πλατο κλπ)
    despinakontogianni
    26.10.2007, 15:56
    Μα φυσικά τα βινύλια!! Θέλε κι ερώτημα?