ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.851 μέλη

    Η Τρίτη Ακρόαση της Μικρής Άρκτου!

    NiKiTaS25
    16.07.2006, 11:22
    (Από το www.hridanos.gr}

    Η Α΄ Ακρόαση Νέων Ερμηνευτών της Μ. 'Αρκτου πραγματοποιήθηκε το 2002. Στο cd που κυκλοφόρησε με τίτλο Πρώτη Ακρόαση, παρουσιάσαμε επτά νέους ερμηνευτές, οι οποίοι και επιλέχθηκαν από 150 που συμμετείχαν στη διοργάνωση.

    Η Β΄ Ακρόαση Νέων Καλλιτεχνών της Μ. 'Αρκτου, διευρυμένη ως προς το κύκλο συμμετοχών αφού περιελάμβανε και νέους δημιουργούς (στιχουργούς, συνθέτες και τραγουδοποιούς), ολοκληρώθηκε και παρουσιάστηκε δύο χρόνια μετά, το 2004.

    Το cd Δεύτερη Ακρόαση περιείχε 17 ανέκδοτα τραγούδια 15 νέων δημιουργών, τραγουδισμένα από ερμηνευτές που επιλέξαμε και στις 2 διοργανώσεις και υπήρξε ένα cd που ακούστηκε και αγαπήθηκε από χιλιάδες ακροατές και φίλους του καλού ελληνικού τραγουδιού.

    Από το θεσμό αυτό των Ακροάσεων αλλά και το γενικότερο προσανατολισμό της Μικρής 'Αρκτου να εμπιστεύεται και να στηρίζει νέους δημιουργούς και ερμηνευτές, κυκλοφόρησαν ήδη προσωπικές εργασίες νέων καλλιτεχνών με ενδιαφέρον, όπως τα Σονέτα του Σκοτεινού Έρωτα του Φ. Γκ. Λόρκα (των Τριβιζά - Μαραμή με το Μίνω Θεοχάρη), οι 100 μικρές ανάσες, (των Ευαγγελάτου - Τσίρκα με την Νατάσσα Μποφίλιου), ενώ στο άμεσο μέλλον πρόκειται να κυκλοφορήσουν σε ψηφιακούς δίσκους τα τραγούδια του Αλέξανδρου Εμμανουηλίδη (στίχοι, μουσική και ερμηνεία)και η συνεργασία του Γεράσιμου Ευαγγελάτου με τον συνθέτη Θέμη Καραμουρατίδη. …

    ΄Ετσι κι αλλιώς ο δισκογραφικός κατάλογος της Μικρής 'Αρκτου συνεχώς ανανεώνει νέες υπογραφές και πρώτα βήματα, πολλών σημαντικών πια ανθρώπων του ελληνικού τραγουδιού…..

    Οι δύο Ακροάσεις της Μικρής 'Αρκτου που προηγήθηκαν, θέλουμε να πιστεύουμε πως υπήρξαν ένα σοβαρό θεσμικό μέσο επικοινωνίας με το κοινό, για νέους δημιουργούς και ερμηνευτές, σε μια εποχή κρίσης για την ελληνική δισκογραφία..

    Αντίθετα στο διάστημα που μεσολάβησε από την Πρώτη Ακρόαση της Μικρής 'Αρκτου και έως σήμερα, δεκάδες ποικιλώνυμες τηλεοπτικές και άλλες διοργανώσεις έφεραν αυτό που ονομάζεται πια «τηλεοπτικό τραγούδι» αλλά και «ελληνική μουσική βιομηχανία» στα πρόθυρα νευρικής κρίσης.

    Αυτές οι διοργανώσεις αποδείχθηκε πως πέρα από το θνησιγενή χαρακτήρα τους (η λάμψη τους διαρκεί όσο βρίσκονται σε λειτουργία και τα μηχανάκια της AGB), υπήρξαν και καταστροφικές όχι μόνο για τους συμμετέχοντες αλλά και για το σύνολο της ελληνικής δισκογραφίας, αφού μετατόπισαν το ρόλο του τραγουδιού σε αποκλειστικά τηλεοπτικό γεγονός.

    Οι Ακροάσεις της Μικρής 'Αρκτου, βρίσκονται στον αντίποδα αυτής της λογικής. Δεν μας ενδιαφέρει η τηλεοπτική εκδοχή του τραγουδιού, αλλά η δημιουργική και καλλιτεχνική του υπόσταση.

    Είμαστε ευτυχείς που μέσω των Ακροάσεων γνωρίσαμε νέους δημιουργούς που μπόρεσαν να μας δώσουν δουλειές όπως τις μελοποιήσεις των Σονέτων του Σκοτεινού Έρωτα του Φεδερίκο Γκαρθία Λόρκα ( μια εργασία που αποδείχθηκε και εμπορική πέρα από τη σημαντικότητά της ) αλλά και τα τραγούδια που περιλαμβάνει ο δίσκος 100 μικρές ανάσες.

    Οι Ακροάσεις της Μικρής 'Αρκτου αφορούν τους νέους δημιουργούς και ερμηνευτές με προσανατολισμό στο έντεχνο ελληνικό τραγούδι.

    Αυτούς που η επίσημη δισκογραφία κρατά σχεδόν αποκλεισμένους από τις γραμμές της αφού η πυξίδα της δείχνει πλέον μόνο το κέρδος και την αμφίβολη αισθητική.

    Οι Ακροάσεις της Μικρής 'Αρκτου δεν έχουν διαγωνιστικό χαρακτήρα, ούτε και βραβεύουν με χρηματικά ή άλλα έπαθλα όσους επιλέγονται σ' αυτές.

    Οι νέοι δημιουργοί και ερμηνευτές που επιλέγονται, κερδίζουν την συμμετοχή τους στο καλλιτεχνικό δυναμικό της Μικρής 'Αρκτου, την έκδοση και υποστήριξη του έργου τους, ένα βήμα στην επικοινωνία τους με το κοινό μέσα από ένα θεσμό και μια δισκογραφική εταιρεία, τη Μικρή 'Άρκτο, με ευανάγνωστο και διακριτό πια σήμα και αισθητική.

    Καλό ξεκίνημα λοιπόν στην Τρίτη Ακρόαση και …. καλά αποτελέσματα…..


    ΥΓ: Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αναζητήσουν πληροφορίες για την Τρίτη Ακρόαση, αλλά και ενημερωτικό υλικό για τις δύο προηγούμενες, στο site της Μικρής Άρκτου: www.mikri-arktos.gr

    Παρασκευάς Καρασούλος
    ΜΙΚΡΗ ΑΡΚΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 16-07-2006 20:45 ]


    sunwing
    24.07.2006, 22:41
    Ελπίζουμε ότι θα είναι αντάξια δουλειά με τις προηγούμενες και μπράβο στα νέα παιδιά!
    kalouka
    25.07.2006, 08:39
    πολλά απο τα τραγούδια που έχω ακούσει(απο την 1η και τη 2η ακρόαση) μου αρέσουν
    επίσης μου αρέσει και ο σεμνός τρόπος παρουσίασής τους
    μπράβο
    XeniaRodo
    14.11.2006, 09:22
    Oι ημέρες πλησιάζουν για την έναρξη των ακροάσεων.
    Προσωπικά έχω δηλώσει συμμετοχή για την Kυριακή. Όσοι θα πάνε Παρασκευή ή Σάββατο μπορούν αν θέλουν να μας πουν τις εντυπώσεις τους.

    Έχω ακούσει πως παλιότερα υπήρξε πρόβλημα με τον πιανίστα που είχαν εκεί, δεν ήξερε να παίξει κομμάτια που ζητήθηκαν.... ελπίζω φέτος να μη συμβεί το ίδιο.

    Eπίσης ξέρει κανείς άμα θα έχει πάλι τηλεοράσεις?
    δεν έχω καμία όρεξη....
    doritsa78
    15.11.2006, 22:24
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 14-11-2006 στις 09:22 έγραψε...

    Oι ημέρες πλησιάζουν για την έναρξη των ακροάσεων.
    Προσωπικά έχω δηλώσει συμμετοχή για την Kυριακή. Όσοι θα πάνε Παρασκευή ή Σάββατο μπορούν αν θέλουν να μας πουν τις εντυπώσεις τους.

    Έχω ακούσει πως παλιότερα υπήρξε πρόβλημα με τον πιανίστα που είχαν εκεί, δεν ήξερε να παίξει κομμάτια που ζητήθηκαν.... ελπίζω φέτος να μη συμβεί το ίδιο.

    Eπίσης ξέρει κανείς άμα θα έχει πάλι τηλεοράσεις?
    δεν έχω καμία όρεξη....

    ΞΕΝΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!
    ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ.
    XeniaRodo
    16.11.2006, 09:41
    Kαλή επιτυχία! Kαλά θα τα πάμε! Mε τέτοιο δάσκαλο!

    Kανείς άλλος?
    jorge
    16.11.2006, 10:13
    Καλή επιτυχία Ξένια! Ποιός είναι ο δάσκαλος;
    EffieKakaflika
    16.11.2006, 10:14
    Κι εγώ θα πάω... Αν και έχω την αίσθηση ότι άδικα θα πάω...
    EffieKakaflika
    16.11.2006, 10:15
    Πάντως καλή επιτυχία σε όλες και όλους σας!!!
    anka1
    16.11.2006, 10:25
    Κι εγώ την Κυριακή θα πάω.....άντε καλή μας επιτυχία!!!Α...να ρωτήσω κάτι??Πρέπει να είμαστε 10 εκεί ή μπορούμε να πάμε όποια ώρα θέλουμε μέχρι τις 6??
    XeniaRodo
    16.11.2006, 16:20
    Eυχαριστώ jorge, όσο για το δάσκαλο ρίξε μια ματιά στο βιογραφικό μου...

    Έφη γιατί το λες αυτό?

    Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι από τις 10 το πρωί μπορούμε να πηγαίνουμε. Θα τηρηθεί σειρά πρωτεραιότητας. Pώτησα αν θα έχει και τηλεόραση και μου έιπαν ότι μάλλον όχι, ίσως λίγα στιγμιότυπα τραβήξουν

    Όλοι Kυριακή θα πάμε βρε παιδιά?
    VasilisSaltagiannis
    16.11.2006, 16:34
    Καλή επιτυχία σε όλες και όλους που θα συμμετάσχουν!!
    Κι εγώ θα λάβω μέρος σαν δημιουργός. Να δούμε...
    mavroula
    16.11.2006, 20:30
    καλή επιτυχία σε όλους!! Ελπιζω να σας ακούσουμε σύντομα στο 3ο σιντι της μικρής άρκτου.!!
    Aiolos_m
    17.11.2006, 11:21
    Εννοείται ότι περιμένουμε τα νέα σας ε;
    XeniaRodo
    20.11.2006, 10:38
    Λοιπόν, έχω να πω κατ' αρχήν ότι οι άνθρωποι εκεί ήταν πάρα πολύ ευγενικοί, χαμογελαστοί και φιλόξενοι. Kαι καλά οργανωμένοι. Mπράβο τους.

    Eγώ πήγα την Kυριακή το πρωί, -συνάντησα και τη doritsa και την EffieKakaflika-. Oι συμμετοχές απ' ότι άκουσα ήταν περίπου 200 και τα αποτελέσματα θα βγουν σε κάννα μήνα. Aπό όλες αυτές τις συμμετοχές θα επιλέξουν 30-35 και θα υπάρξει και άλλη μια ακρόαση. Aυτά.


    Προσωπικά δεν τα πήγα όσο καλά μπορούσα -λόγω άγχους- αλλά τι να κάνουμε....

    καλή μας επιτυχία....
    anka1
    20.11.2006, 11:12
    ....λοιπόν κι εγώ έχω να πώ ότι όντως ήταν πολύ ευγενικοί όλοι και υπομονετικοί.....τώρα το άγχος ήταν αναπόφευκτο....σίγουρα μπορούσαμε καλύτερα... ....πάντως ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία...ότι και αν γίνει....καλά μας αποτελέσματα!!!!
    EffieKakaflika
    20.11.2006, 16:31
    Οι δικές μου οι εντυπώσεις ήταν οι καλύτερες!!! Πραγματικά, η διοργάνωση σε σχέση ειδικά με την προηγούμενη ακρόαση ήταν πάρα πολύ καλή, περίμενα μόνο 1 1/2 ώρα (την άλλη φορά είχα κλείσει τις 4) δεν περιμέναμε όλοι μαζί, άρα δεν πολλαπλασιαζόταν το άγχος, αλλά κάναμε βόλτες στην ωραιότατη πλατεία της Ν. Σμύρνης, που σε μένα λειτούργησε αγχολυτικά. Η επιτροπή και ειδικά ο Καρασούλος, ήταν ευγενέστατοι και γλυκύτατοι, αλλά και όλοι οι υπόλοιποι, από το παιδί στην είσοδο, μέχρι τον κύριο που μας συνόδευε στο στούντιο. Το γεγονός ότι δεν είχαμε ακουστικά στα αυτιά το θεωρώ θετικό, γιατί μόνο έτσι βγαίνει ατόφια η φωνή όπως είναι. Το μόνο που με ψιλοχάλασε ήταν που ο πιανίστας δεν είχε καν ακούσει το ένα από τα δύο τραγούδια, και έτσι αναγκαστικά είπα το άλλο, κι αυτό με εντελώς διαφορετική εισαγωγή.. Αυτό είναι το τίμημα του να μην παίζεις κανένα όργανο..
    Ελπίζω να πήγαμε όλοι πάρα πολύ καλά και ΄να προχωρήσουμε στον δεύτερο γύρο. Αλλά ακόμα κι αν δεν γίνει, ήταν από τις πολύ θετικές εμπειρίες... Χάρηκα που τελικά πήγα...


    XeniaRodo
    23.11.2006, 12:19
    εγώ περίμενα λιγότερο από ώρα....
    buk
    01.12.2006, 13:41
    η ημερομηνία υποβολής συμμετοχών για τους δημιουργούς πήρε παράταση μεχρι τις 20 του δεκέμβρη.

    εγω πάντως εστειλα χθές ένα δείγμα δουλειας (πάντα την τελευταία μερα)
    καλή επιτυχία σε όλους.

    Μήπως ξέρει κανείς πότε θα έχουμε κάποια απάντηση;;;;
    XeniaRodo
    04.01.2007, 09:39
    Tα αποτελέσματα μέσα στον Iανουάριο....