ελληνική μουσική
    516 online   ·  210.830 μέλη

    Φοβάμαι τα αεροπλάνα

    ladyofsadness
    18.07.2006, 13:11
    Το μέλος Hastaroth στις 17-07-2006 στις 21:25 έγραψε...
    Παράθεση:

    @ladyofsadness
    Δέν είναι "99% σίγουρο" πως θα σκοτωθής σέ ένα αεροπορικό δυστύχημα.Εχουν γίνει πολλά δυστυχήματα μέ αεροπλάνα που είχαν μέσα πάνω από 100 άτομα καί όμως μόνο μέ ελάχιστους νεκρούς (ή ακόμα και καθόλου νεκρούς,αλλά μόνο τραυματίες).Ο λόγος είναι ακριβώς οι πολυποίκιλοι παράγοντες που εμπλέκονται στην όλη υπόθεση ενός αεροπορικού ταξιδιού.

    Σωστό είναι μόνο το οτι σέ ένα αεροπλάνο δέν υπάρχει η αίσθηση οτι μπορείς να κάνης κάτι γιά να σωθής,όπως συμβαίνει στά άλλα μεταφορικά μέσα.Μπορείς όμως καί πάλι να κάνης "διαχείριση ρίσκου" μέ την σωστή επιλογή εταιρείας που θα ταξιδέψης,ώστε να εξασφαλίσης οτι θα είναι αυτή η εταιρεία μέ το ικανοποιητικώτερο safety record.

    Ελπίζω πάντως οτι κάποια στιγμή θά υπερνικήσης την φοβία σου αυτή,αφού και εσύ η ίδια συμφωνείς οτι το αεροπλάνο είναι ένα ασφαλέστατο μέσο μεταφοράς.



    Φίλε Hastaroth, εάν ένα αεροπλάνο πέσει, κατά 99% θα σκοτωθείς. Δεν αναφέρομαι στα μικρά ατυχήματα στυλ κενά αέρος, αναγκαστικές προσγειώσεις κτλ. , όπου εκεί είναι αλλιώς. Εχω ταξιδέψει 2-3 φορές με αεροπλάνο, πάντα με γνωστές και σοβαρές εταιρείες, και από την μία πλευρά μου άρεσε η αίσθηση που πετάς, από τη άλλη όμως είχα και το άγχος μου.
    uNick
    18.07.2006, 13:44
    Το μέλος ladyofsadness στις 18-07-2006 στις 13:11 έγραψε...
    Παράθεση:

    Φίλε Hastaroth, εάν ένα αεροπλάνο πέσει, κατά 99% θα σκοτωθείς.

    Πάντως οι στατιστικές σε διαψεύδουν...Η βεβαιότητά σου αυτή από πού πηγάζει?

    Κι όμως, δεν είναι έτσι ακριβώς... Στην πραγματικότητα, σε περίπτωση πτώσης αεροπλάνου, αν κάνεις αυτά που προβλέπονται, οι πιθανότητες να επιζήσεις είναι πολύ περισσότερες από αυτό το 1% που αφήνεις... Αν είσαι δεμένη στο κάθισμά σου και φέρεις το κεφάλι σου ανάμεσα στους αγκώνες και πάνω από τα γόνατα, ο μόνος τρόπος για να πεθάνεις να εκραγεί το αεροπλάνο κατά την πρόσκρουση ή να συνθλιβείς ανάμεσα στα συντρίμια... Ξέρω, ακούγεται μακάβριο, αλλά από την άλλη, οι πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο είναι σημαντικά μικρότερες από το 99% που είπες... Νομίζω ότι αυτά προσπάθησε να σου εξηγήσει ο Αλμπέρτος.

    ladyofsadness
    18.07.2006, 15:13
    Το μέλος uNick στις 18-07-2006 στις 13:44 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος ladyofsadness στις 18-07-2006 στις 13:11 έγραψε...
    Παράθεση:

    Φίλε Hastaroth, εάν ένα αεροπλάνο πέσει, κατά 99% θα σκοτωθείς.

    Πάντως οι στατιστικές σε διαψεύδουν...Η βεβαιότητά σου αυτή από πού πηγάζει?

    Κι όμως, δεν είναι έτσι ακριβώς... Στην πραγματικότητα, σε περίπτωση πτώσης αεροπλάνου, αν κάνεις αυτά που προβλέπονται, οι πιθανότητες να επιζήσεις είναι πολύ περισσότερες από αυτό το 1% που αφήνεις... Αν είσαι δεμένη στο κάθισμά σου και φέρεις το κεφάλι σου ανάμεσα στους αγκώνες και πάνω από τα γόνατα, ο μόνος τρόπος για να πεθάνεις να εκραγεί το αεροπλάνο κατά την πρόσκρουση ή να συνθλιβείς ανάμεσα στα συντρίμια... Ξέρω, ακούγεται μακάβριο, αλλά από την άλλη, οι πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο είναι σημαντικά μικρότερες από το 99% που είπες... Νομίζω ότι αυτά προσπάθησε να σου εξηγήσει ο Αλμπέρτος.




    Ρε παιδιά, όποτε ακούμε στις ειδήσεις πως πέφτει ένα αεροπλάνο, σχεδόν πάντα δεν υπάρχουν επιζώντες. Τι λέμε τώρα?
    tolaruba
    18.07.2006, 21:13
    πρωτον δε ξερεις ακριβως αν σου τα λενε σωστα η οχι
    δευτερον σημασια εχει πως θα πεσει το αεροπλανο
    τριτον ειπες σχεδον
    τεταρτον αυτο το τοπικ ειναι για να ηρεμισεις καποιον οχι για να τον τρομαξεις περισσοτερο
    Hastaroth
    18.07.2006, 21:29
    Το μέλος uNick στις 18-07-2006 στις 13:44 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος ladyofsadness στις 18-07-2006 στις 13:11 έγραψε...
    Παράθεση:

    Φίλε Hastaroth, εάν ένα αεροπλάνο πέσει, κατά 99% θα σκοτωθείς.

    Πάντως οι στατιστικές σε διαψεύδουν...Η βεβαιότητά σου αυτή από πού πηγάζει?

    Κι όμως, δεν είναι έτσι ακριβώς... Στην πραγματικότητα, σε περίπτωση πτώσης αεροπλάνου, αν κάνεις αυτά που προβλέπονται, οι πιθανότητες να επιζήσεις είναι πολύ περισσότερες από αυτό το 1% που αφήνεις... Αν είσαι δεμένη στο κάθισμά σου και φέρεις το κεφάλι σου ανάμεσα στους αγκώνες και πάνω από τα γόνατα, ο μόνος τρόπος για να πεθάνεις να εκραγεί το αεροπλάνο κατά την πρόσκρουση ή να συνθλιβείς ανάμεσα στα συντρίμια... Ξέρω, ακούγεται μακάβριο, αλλά από την άλλη, οι πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο είναι σημαντικά μικρότερες από το 99% που είπες... Νομίζω ότι αυτά προσπάθησε να σου εξηγήσει ο Αλμπέρτος.




    Γιά νά καθησυχάσω κι'εγώ την ladyofsadness,παραθέτω το εξής περιστατικό:
    Τόν Δεκέμβριο τού 1978 ένα αεροπλάνο τής United,μέ προορισμό το Portland,εμφάνισε ένδειξη βλάβης στό σύστημα προσγείωσης λίγο πρίν φτάση στόν προορισμό του.Τό πλήρωμα πήρε άδεια να αρχίση πτήση σέ κύκλους (holding) στην περιοχή έξω από το αεροδρόμιο ώστε νά εντοπίση το πρόβλημα καί νά προσπαθήση νά κατεβάση το σύστημα προσγείωσης.Ολοι απορροφήθηκαν μέ αυτό τό θέμα και κανείς δέν πρόσεξε οτι τα καύσιμα τελείωναν.Τελικώς το αεροπλάνο έμεινε από καύσιμα και συνετρίβη σέ ένα δάσος.Από τους 188 επιβαίνοντες (πλήρωμα καί επιβάτες) σκοτώθηκαν μόνο 12 άτομα.156 άτομα βγήκαν σώοι και αβλαβείς καί μόνο 20 τραυματίστηκαν κάπως σοβαρά....
    thank
    18.07.2006, 23:50
    Λοιπον Ξένια, lady of sadness εγώ παλιότερα τα ΕΤΡΕΜΑ . Ειχε γίνει ένας τεράστιος καυγάς με τον πατέρα μου λίγο πριν πετάξω για Παρίσι και ... προφανώς επήλθε κάποιο συνολικότερο σόκ. Από τότε, προτιμουσα να πηγαινοέρχομαι Γαλλία με λεωφορείο ή με τραίνο .. - 3 μέρες διαδρομή, και με πρόσχημα δήθεν το "οικονομικό". Τα απέφευγα συστηματικά.

    Μέχρις ότου, αρκετά χρόνια μετά, έπρεπε αναγκαστικά να πετάξω για επαγγελματικούς λόγους από Κοζάνη για Αθήνα με dornier (12θεσιο αν θυμαμαι καλα). Α, υπόψην πριν λίγες μέρες από την εν λόγω πτήση, ειχα προγραμματίσει επίσης΄την ίδια διαδρομή. Ειχε κακοκαιρία. Ειδα τους επιβάτες που κατέβηκαν από Αθήνα, καταπράσινοι, έκαναν τον σταυρό τους κλπ .. οποτε επιτόπου το ακυρώνω και ήρθα Αθήνα με λεωφορείο.

    Αλλά τη μέρα που σας λέω, δεν ειχα εναλλακτική. Ε ... μπηκα, και .. περίμενα. Κοιτούσα μόνο ευθεία. Τότε ήρθαν οι πιλότοι. Στα dornier το πιλοτήριο ειναι σχεδόν ένα με την καμπίνα επιβατών. Στον ίδιο χώρο. Τους έβλεπα, μιλούσαν, ετοιμάστηκαν ... απογειωθήκαμε. Όπως σε ένα mini bus. Η απόλυτη εξοικείωση. Εννοιωσα φοβερή ασφάλεια, ίσως γιατι κατάλαβα πως υπάρχουν καποιοι άνθρωποι, σαν κι εμας, εκπαιδευμένοι ..που οδηγουν. Πετάγαμε χαμηλά. Ηταν πανεμορφα. Ε .... από τότε .. τα λατρεύω, παίρνω πάντα παράθυρο .. και κοιτάζω κάτω .. συνέχεια. Από τη στιγμη της απογείωσης μέχρι την προσγείωση. Ειναι ένα παιχνίδι. ...

    Ολα μπορείς να τα δεις αλλοιώς ..
    koini_maria
    19.07.2006, 01:13
    Ο πατέρας μου είναι αεροπόρος (της πολεμικής αεροπορίας) και έχει στο ενεργητικό του σχεδόν άπειρες ώρες πτήσης είτε ως επιβάτης σε πολιτικά αεροσκάφη λόγω επαγγελματικών και προσωπικών υποχρεώσεων , είτε ως πιλότος ...

    Θυμάμαι πως όταν ήμουν μικρότερη έτρεμα από τον φόβο μου τις φορές που πετούσε και πιστέψτε με ήταν πάαααρα πολλές . Ο ίδιος πάλι ήταν και συνεχίζει να είναι πάρα πολύ χαλαρός ... ''Να μην φοβάσαι τα αεροπλάνα'' , έλεγε πάντα ''είναι το ασφαλέστερο μέσο μεταφοράς''.. Δεν τον άκουγα , τον αποδοκίμαζα. Μια μέρα , λοιπόν , πριν από ένα ταξίδι στις Η.Π.Α. μου έφερε μια στατιστική στην οποία έλεγε ότι είναι ασφαλέστερο να κάνει κάποιος 9 φορές τον γύρο του κόσμου με αεροπλάνο από το να κάνει 1 φορά την διαδρομή Αθήνα - Θεσσαλονίκη με αυτοκίνητο (!!!)... Τόσο απλά !... Μην τα φοβάστε τα αεροπλάνα , τους μεθυσμένους οδηγούς αυτοκινήτων να φοβάστε , τους οδηγούς που κοιμούνται την ώρα που οδηγούν να φοβάστε και άλλα τέτοια ολοσδιόλου ασυνήθιστα φαινόμενα , όχι τα αεροπλάνα ... Κάθε χρόνο , στην Ελλάδα μόνο σκοτώνεται ένα χωριό - πληθυσμιακά - στους δρόμους ... Στον αέρα ; Στον αέρα σκοτώνονται μόνο πιλότοι που είχαν την ''τύχη'' να κατευθύνουν σαράβαλα αεροσκάφη προς συμμόρφωση κακών γειτόνων...
    movflower
    19.07.2006, 08:12
    Το μέλος antreas_dr στις 17-07-2006 στις 16:32 έγραψε...
    Παράθεση:

    Θα σου κάνω δύο ερωτήσεις.

    Πόσους ξέρεις που έχουν τραυματισθει ή σκοτωθεί απο αεροπλάνο?

    Πόσους ξέρεις που έχουν τραυματισθει ή σκοτωθεί απο αυτοκίνητο?





    xwris na thelw na anapsw fwties!!!! meta apo persi gnwrizoume arketous nomizw pou skotwthikan apo ptwsh aeroplanou, egw prosthetw kai allous duo pou pethanan apo ptwsh mikrou aeroplanou, xronia prin.
    kai apantw kai parapera, thymaste prin xronia, kapou sthn attikh nomizw, pou duo koritsia diavazan gia panellhnies kai epese ena maxhtiko panw sto spiti? auto ki an htan eirwnia ths moiras. kai malista tragikotath.

    ti shmasia exei auto xenia mou???????
    skepsou poso wraia einai na eisai ston aera, na petas!!!! na eisai ena me ta synnefa.... ok stamatw
    hehe, eimai ligo anaisthith, dioti latreuw ta aeroplana kai sto sytnomo mellon tha hthela na ekana kai ptwsh me alexiptwto.

    an exeis thn fovia, apla anasane, afierwsou se ena vivlio, se ligh mousikh kai me to prwto skampanevasma, anasane akoma pio vatheia, fere ton aera sto diafragma opws kanoume otan tragoudame. kai afhsou.... dystyxws an einai na ginei, tha ginei, eite eimaste se aeroplano, eite koimomaste sto spiti mas.

    kai otan teleiwsoume to topic auto, as mou peite pws glytwnoume me th fovia apo ta epikindyna entoma h erpeta :)
    auth einai h dikia mou
    XeniaRodo
    19.07.2006, 09:46
    ναι, ότι είναι να γινει θα γινει.... κι εγώ φοβάμαι τις κατσαρίδες περισσότερο από τα αεροπλάνα (που λέει ο λόγος)... αύριο φεύγω και γυρίζω στις 30 με το καλό......

    έχω ακούσει και αυτό πρόσφατα, ότι από πτώσεις αεροπλάνου οι περισσότεροι δεν σκοτώνονται κατά την πτώση αλλά μετά, από φωτιά ή ασφυξία κτλ....

    αλλά ας λέμε πιο αισιόδοξα, μια χαρά τα είπε η koini_maria....
    Maria thanks!
    tzoy
    19.07.2006, 09:57
    δεν εχω ταξιδέψειποτέ στη ζωή μου με αεροπλάνο. όχιγιατί φοβάμαι. δεν έτυχε.
    βασικά δεν ξέρω καν αν φοβάμαι

    tolaruba
    19.07.2006, 10:10
    Το μέλος tzoy στις 19-07-2006 στις 09:57 έγραψε...
    Παράθεση:

    δεν εχω ταξιδέψειποτέ στη ζωή μου με αεροπλάνο. όχιγιατί φοβάμαι. δεν έτυχε.
    βασικά δεν ξέρω καν αν φοβάμαι



    δε...φοβασαι...ολα στο μυαλο μας ειναι..
    ageras
    19.07.2006, 11:49
    όλα είναι σχετικά...Σε όλα τα μεταφορικά μέσα γίνονται ατυχήματα..Πρωσοπικά θεωρώ το αεροπλάνο από τα πιο ασφαλή και γρήγορα μέσα συγκοινωνίας.
    Δεν νομίζω ότι τίθετε θέμα φόβου αποκλειστικά για τα αεροπλάνα....
    Και με αυτοκίνητο,πλοίο,τρένο υπάρχουν πιθανότητες για ατύχημα.
    Ακόμα και πεζοί διατρέχουν κίνδυνο.Απλα πρέπει να ξεπερασουμε τέτοιου έιδους φοβίες ειδάλλως θα πρέπει να μην κυκλοφορούμε!!!


    whitetiger
    21.07.2006, 04:56
    Ο φόβος είναι φυσιολογικός γιατί δεν πατάμε γερά στη γη κυριολεκτικά, όμως δες το αλλιώς....Κλεις το παράθυρο και φαντάσου πως είσαι σε πούλμαν που κουνιέται λόγω έργων στο δρόμο...
    alexia-vicky
    21.07.2006, 16:16
    Εγώ πάλι τί να πω, ο πατέρας μου είναι στην Πολεμικη Αεροπορία και το φόβο για τα αεροπλάνα ακόμα δεν τον έχω ξεπεράσει...π.χ πέρυσι το καλοκαίρι που πηγαίναμε στην Κρήτη, για πολλοστή φορα ταξίδευα με αεροπλάνο και τον είχα δίπλα μου να μου εξηγεί κάθετι που έκανε ο πιλότος γιατί έλεγα κάθε 5 λεπτά "πέφτουμε!!!"

    Καθότι συνεχίζω να φοβάμαι το μόνο που μπορώ να πω είναι πως τα δυστυχήματα με άλλα μεταφορικά μέσα είναι πολύ πιο συχνά, πως καλό είναι να προσέχουμε την αεροπορική εταιρεία με την οποία πετάμε και πως υπάρχουν τρόποι να απασχολούμαστε μέσα στο αεροπλάνο για να μη σκεφτόμαστε τα πλέον χείριστα (εκτός και αν είστε άτυχοι και στη πτήση σας για Λονδίνο έχει καταιγίδα και δίπλα σας έχετε μια Ιταλίδα, που κλαίει και οδύρεται!!! )

    Πάντως, η πτήσεις είναι κάτι το εξαιρετικό και μοναδικό!! Πορσφέρει υπέροχα συναισθήματα αρκει να αφεθείς και να το απολαύσεις...Εξάλλου, πολλά μπορούν να σου συμβουν και στη γη...


    Orfeus
    21.07.2006, 18:02
    Το μέλος XeniaRodo στις 17-07-2006 στις 11:10 έγραψε...
    Παράθεση:

    Mάλιστα, φοβάμαι τα αεροπλάνα.
    Όχι όταν είναι στο έδαφος, όταν πετάνε και είμαι μέσα τους.

    Έχω ταξιδέψει κι άλλες φορές, έχω κάνει και 12 ώρες ταξίδι.
    -Στο πήγαινε απασχολιόμουν με αυτά που μας σέρβιραν κάθε τόσο, στο γύρνα ήταν βράδυ και κοιμόμουν-

    Eπειδή πρόκειται να ξαναταξιδέψω σύντομα, θα ήθελα τη βοήθειά σας.
    Nα μου πείτε δηλαδή καποιους λόγους να μη φοβάμαι....

    ε?



    Ξένια...

    Δεν ήσουνα εσύ για ......αεροπλένια!!!!!


    uNick
    21.07.2006, 19:34
    ...αερο-.... τίιιιιιιιιιιιι???
    Hastaroth
    21.07.2006, 22:15
    Αεροπλένια Νίκο...δηλαδή γλυκά φτιαγμένα από αεροπλάνο (πώς λέμε γλυκό "υποβρύχιο"... )

    Πάντως αρχίζω νά το σκέπτωμαι σοβαρά οι επόμενες διακοπές μου να είναι στό εξωτερικό,ώστε νά έχω την ευκαιρία να πάω αεροπορικώς (θά είναι καί το πρώτο μου ταξίδι από τό νέο αεροδρόμιο...).Διαβάζω τά trip reports που γράφουν κάτι παιδιά σέ ένα αεροπορικό site που συχνάζω (έχουμε κάνει καί δυό-τρείς συναντήσεις μάλιστα) και...ζηλεύω
    rory166
    23.07.2006, 03:32
    Το μέλος alexia-vicky στις 21-07-2006 στις 16:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εγώ πάλι τί να πω, ο πατέρας μου είναι στην Πολεμικη Αεροπορία και το φόβο για τα αεροπλάνα ακόμα δεν τον έχω ξεπεράσει...π.χ πέρυσι το καλοκαίρι που πηγαίναμε στην Κρήτη, για πολλοστή φορα ταξίδευα με αεροπλάνο και τον είχα δίπλα μου να μου εξηγεί κάθετι που έκανε ο πιλότος γιατί έλεγα κάθε 5 λεπτά "πέφτουμε!!!"

    Καθότι συνεχίζω να φοβάμαι το μόνο που μπορώ να πω είναι πως τα δυστυχήματα με άλλα μεταφορικά μέσα είναι πολύ πιο συχνά, πως καλό είναι να προσέχουμε την αεροπορική εταιρεία με την οποία πετάμε και πως υπάρχουν τρόποι να απασχολούμαστε μέσα στο αεροπλάνο για να μη σκεφτόμαστε τα πλέον χείριστα (εκτός και αν είστε άτυχοι και στη πτήση σας για Λονδίνο έχει καταιγίδα και δίπλα σας έχετε μια Ιταλίδα, που κλαίει και οδύρεται!!! )

    Πάντως, η πτήσεις είναι κάτι το εξαιρετικό και μοναδικό!! Πορσφέρει υπέροχα συναισθήματα αρκει να αφεθείς και να το απολαύσεις...Εξάλλου, πολλά μπορούν να σου συμβουν και στη γη...





    π.χ. να γνωρισεις εμενα...!
    uNick
    23.07.2006, 17:43
    Το μέλος alexia-vicky στις 21-07-2006 στις 16:16 έγραψε...
    Παράθεση:

    ...εκτός και αν είστε άτυχοι και στη πτήση σας για Λονδίνο έχει καταιγίδα και δίπλα σας έχετε μια Ιταλίδα, που κλαίει και οδύρεται!!!...

    ...ναι... καμιά σαν την Μπελούτσι... απίστευτή ατυχία!!!
    alexia-vicky
    23.07.2006, 17:53
    ok...αν ήταν σαν τη Μπελούτσι θα είχατε την ευκαιρία να την παρηγορήσετε, οπότε όλα καλά, αλλά η συγκεκριμένη μαλλον θύμιζε περισσότερο τη γειτόνισσα σας που θα φώνζε την αστυνομία αν κάνατε φασαρία