ελληνική μουσική
    503 online   ·  210.820 μέλη

    Φοβάμαι τα αεροπλάνα

    rigas
    25.07.2006, 14:14
    Ο Βασιλιάς Πύρρος (αρχαία λέμε τώρα) πήγε από ...γλάστρα
    (...ιπτάμενη μεν, γλάστρα δε)
    kithara2
    10.03.2008, 00:57


    -----------------
    θα 'μαι στο πλαι σου και ας ματώσω.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kithara2 στις 21-06-2010 17:59 ]


    argyropana
    10.03.2008, 07:46
    Κι εγω παιδια εχω φοβερο προβλημα με τα αεροπλανα!το αστειο ειναι πως εχω ταξιδεψει παρα πολλες φορες αλλα καθε φορα ζω ενα δραμα!!!
    Φετος ,παντρευομαι και το γαμηλιο ταξιδι μου αναγκαστικα το κανονησα ναμαι λιγες ωρες στον αερα,δηλαδη κανονησα να παω οσο πιο κοντα γινεται,κι ετσι ενω θα πηγαινα Πουκετ τωρα θα παω Ισπανια και παλι τρεμει το φιλοκαρδι μου!!!
    Αφηστε που ολο το χρονο εβλεπα και τις εκπομπες στο tv Μακεδονια με τα αεροπορικα δυστυχηματα και εγινα 3χειροτερα...
    Τι να πω?Ελπιζω να πανε ολα καλα και να μην παθουμε τιποτα...παντως φοβαμαι παρα πολυ!!!
    Μηπως χρειαζομαστε ψυχοθεραπεια???Γιατι αν το καλοσκεφτειτε με αυτη τη λογικη που εχουμε δεν θα επρεπε να βγαινουμε απο το σπιτι μας,ολα ειναι επικινδυνα πλεον...χαχαχα για την φλιαρια...και καλο ειναι να σκεφτομαστε οσο πιο θετικα γινεται και οτι πιουμε οτι φαμε και οτι αρπαξει ο πισινος μας που λεν και στο χωριο μου...χαχαχα
    καθε ευτυχια σε ολους!!!
    vero
    10.03.2008, 11:35
    εγω παιδια δεν φοβαμαι τα αεροπλανα.... απλα εχω αυτο αγχος πριν εαν πεσει δεν πεσει γτ εγω ταξιδευω σχεδον 2-3 φορες το χρονο.... Αλλα αυτο το αντιμετωπιζω οταν ειμαι πανω στο αεροπλανο.... σκεφτομαι πως αν ειχα τωρα ενα αλεξιπτωτο και να επεφτα στο κενο, να εβλεπα ολο το κοσμο... Ασε που θυμαμαι και το τραγουδι του Χατζη που λεει σε ενα αεροπλανο βλεπεις το κοσμο μικρο τα σπιτια σαν σπιρτοκουτα και τους ανθωπους σαν μιρμιγκια
    okanenas
    10.03.2008, 12:48
    Απ' το αεροπλάνο - Κώστας Χατζής

    Πολύ με πίκρανες ζωήν
    μακριά θα φύγω ένα πρωίν
    θ' ανέβω σ' ένα αεροπλάνον
    να δω τον κόσμο από κει πάνων

    Όταν κοιτάς από ψηλάν
    μοιάζει η γη με ζωγραφιάν
    και συ την πήρες σοβαράν
    και συ την πήρες σοβαράν

    Μοιάζουν τα σπίτια με σπιρτόκουταν
    μοιάζουν μυρμήγκια οι ανθρώποι
    το μεγαλύτερο ανάκτορον
    μοιάζει μ' ένα μικρούλι τόπιν

    Κι όλοι αυτοί που σε πικράνανε
    από ψηλά αν τους κοιτάξεις
    θα σου φανούν τόσο ασήμαντοι
    που στη στιγμή θα τούς ξεχάσεις

    Αγαπημένη μου, μην κλαις
    πάμε μαζί ψηλά, αν θες
    να δεις τη γη απ' τη σελήνην
    ένα φεγγάρι είναι και κείνην

    Όταν κοιτάς απο ψηλάν
    μοιάζει ο κόσμος ζωγραφιάν
    και συ τον πήρες σοβαράν
    και συ τον πήρες σοβαράν

    Μοιάζουν οι πύργοι με κουκλόσπιταν
    και τα κανόνια με παιχνίδιαν
    από ψηλά δεν ξεχωρίζουνεν
    οι ομορφιές και τα στολίδιαν

    Κι ό,τι σε πλήγωσε ή σε θάμπωσε
    από ψηλά αν το κοιτάξεις
    θα σου φανεί τόσο ασήμαντο
    που στη στιγμή θα το ξεχάσεις

    Αγαπημένη μου, μην κλαις
    πάμε μαζί ψηλά, αν θες
    να δεις τη γη απ' τη σελήνην
    ένα φεγγάρι είναι και κείνην

    Στίχοι: Σώτια Τσώτου
    Μουσική: Κώστας Χατζής







    http://nektarios-gr.blogspot.com & http://taagapimenamoutragoudia.blogspot.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : okanenas στις 10-03-2008 12:49 ]


    επισυναπτόμενα: plane1.gif 
    Stroumfita456
    10.03.2008, 13:33
    Λατρευω τα αεροπλάνα...είναι η μεγάλη μου αγαπη!!!Είναι τελεια!
    doulis33
    10.03.2008, 13:45
    Εγώ παιδιά δε φοβάμαι καθόλου στ' αεροπλάνα. Δεν ξέρω αλλά το βρίσκω πολύ διασκεδαστικό!
    kamelia8
    10.03.2008, 16:38
    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να φοβάσαι!!

    Εγώ πριν ανεβώ για πρώτη φορά, μου έλεγαν ότι θα φοβηθώ πολύ και τα λοιπά! Αλλά, καθόλου! Ίσα, ίσα μου άρεσε πολύ!

    Να σου πω κάτι;
    Σκέψου πόσα τροχαία γίνονται τη μέρα και πόσα αεροπλάνα πέφτουν τη μέρα. Στατιστικά, θα έπρεπε να φοβάσαι τα αμάξια!

    Κι αν δε σε πείθω, θα σου έλεγα να κάνεις αυτό που φοβάσαι, για να το ξεπεράσεις τελικά!

    Καλή τύχη!
    rompa
    10.03.2008, 16:55
    Τα φοβόμουν παλιότερα αλλά αποφάσισα ότι αυτό θα μου στερούσε το να γνωρίσω χώρες που ήθελα και έτσι το απέβαλα
    freak
    13.01.2016, 01:02

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth έγραψε...

    Ο γενικός κανόνας είναι να επιλέγουμε όσο μπορούμε γνωστές καί μεγάλες αεροπορικές εταιρείες...


    Για μενα ο κανονας ειναι οι φθηνοτερες πτησεις {#emotions_dlg.whistling}

    Τι ταξιδι...απο την ζεστη στο κρυο.
    Τωρα αναμενω την πτηση του Σαββατου για 12 ευρω με Ryanair lol

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 13-01-2016 01:04 ]


    Hastaroth
    13.01.2016, 09:59

    Φθηνότερη πτήση δέν σημαίνει πάντα και ασφαλή πτήση.

    Εντάξει,ο Λίγδης (Ryanair) θεωρείται ασφαλής εταιρία,αφού δέν έχει ιστορικό ατυχημάτων,αλλά αυτό δέν ισχύε γιά όλους.

    Εχοντας διαβάσει ούκ ολίγα πορίσματα δυστυχημάτων και άρθρα αεροπορικού περιεχομένου,είμαι ενήμερος γιά την ύπαρξη αρκετών αεροπορικών εταιριών με αεροπλάνα πλημμελώς συντηρημένα,πληρώματα πλημμελώς εκπαιδευμένα,οι οποίες εφαρμόζουν τους κανονισμούς "κατά το δοκούν" και όχι "κατά το πρέπον".

    Σίγουρα οι γνωστές και διεθνείς αεροπορικές εταιρίες είναι πολύ πιό αξιόπιστες και εχέγγυες από την π.χ.Manavis Air που έχει ένα αεροπλάνο 40 ετών στο οποίο έχει να γίνη D-Check (δηλ.ο πιό λεπτομερής τεχνικός έλεγχος,όπου το αεροπλάνο σχεδόν αποσυναρμολογείται,ελέγχεται και ξανασυναρμολογείται) εδώ και είκοσι χρόνια και όπου ο νεώτερος κυβερνήτης είναι 60 ετών και οι τελευταίες του πρακτικές εξετάσεις είχαν γίνει δέκα χρόνια πρίν σε ένα μικρό μονοκινητήριο (και ο οποίος επίσης "τα τσούζει" ολίγον εν πτήσει και εν γνώσει τού αρχιχειριστή που κάνει τα στραβά μάτια επειδή ο εν λόγω κυβερνήτης είναι μπατζανάκης του).Αλλά αυτό δέν σημαίνει ότι και οι μεγάλες εταιρίες δέν έχουν τα "αμαρτήματά" τους.Απλώς στίς εταιρίες αυτές είναι εξαιρετικώς σπάνιο να συμβή κάποιο ατύχημα και εξαιρετικώς σπανιώτερο αυτό το ατύχημα να έχη και θύματα.

    (Γιά παράδειγμα,η Japan Airlines είχε,την δεκαετία τού '80 περιστατικό συντριβής ενός Boeing 747 στο όρος Fuji επειδή αποκόπηκε η "ουρά" του και οι πιλότοι δέν μπορούσαν να το προσγειώσουν.Αρκετά χρόνια νωρίτερα,το αεροπλάνο αυτό είχε κάνει μιά "βαρειά"-δηλαδή απότομη-προσγείωση με συνέπεια να προκληθή ζημιά στην άτρακτο.Η ζημιά επισκευάστηκε με αντικανονικό τρόπο και το αεροπλάνο επανήλθε στίς πτήσεις,μέχρι που συνετρίβη.Ο υπεύθυνος τεχνικός διευθυντής τής εταιρίας είχε κάνει τότε χαρακίρι και ο πρόεδρος τής εταιρίας είχε παραιτηθεί.)