ελληνική μουσική
    554 online   ·  210.842 μέλη

    Στο Λίβανο σκοτώνουν παιδιά

    jorge
    17.07.2006, 14:17
    190 νεκροί, ανάμεσά τους και πολλά παιδιά. Και τα κανάλια (πλην ΝΕΤ) έχουν δώσει ελάχιστη σημασία στα όσα τραγικά συμβαίνουν εκεί κάτω...


    ---
    Επιχείρηση κατεδάφιση


    ΒΗΡΥΤΟΣ


    Αλύπητα και χωρίς διακρίσεις βομβαρδίζουν οι Ισραηλινοί το Λίβανο σκοτώνοντας τουρίστες και παιδιά, κυρίως μετά την επίθεση που υπέστη η Χάιφα, όπου σκοτώθηκαν οκτώ άμαχοι, ενώ ο απολογισμός των Λιβανέζων είναι πάνω από 190 νεκροί, οι περισσότεροι πολίτες.



    Τα κτίρια που χρησιμοποιεί η Χεζμπολά χτύπησαν οι Ισραηλινοί. Κτίρια στα οποία κατοικούν όμως οικογένειες...
    Η Βηρυτός χτυπήθηκε κατά κύματα. Τετράγωνα ολόκληρα μεταβλήθηκαν σε συντρίμμια, καθώς η ισραηλινή αεροπορία βομβαρδίζει από το Σάββατο τα κτίρια που χρησιμοποιεί η Χεζμπολά, αλλά στα οποία μένουν και οικογένειες. Η τρίτη μεγαλύτερη πόλη του Ισραήλ, το λιμάνι της Χάιφα, δέχτηκε δύο κύματα επιθέσεων με εξελιγμένες ρουκέτες. Οκτώ άτομα σκοτώθηκαν και 12 τραυματίστηκαν την Κυριακή, όταν οι ρουκέτες έπεσαν σε μεταλλουργείο όπου επισκευάζονταν τρένα. Η Χεζμπολά ανακοίνωσε ότι χτύπησε την πόλη σε απάντηση των βομβαρδισμών της Βηρυτού, τη νύχτα του Σαββάτου προς Κυριακή. Λίγο μετά ισραηλινά μαχητικά βομβάρδισαν κατοικημένη περιοχή στη νότια Βηρυτό, όπου είναι το αρχηγείο της Χεζμπολά. Η ίδια περιοχή χτυπήθηκε και αργότερα. Τουλάχιστον 41 Λιβανέζοι σκοτώθηκαν στις επιθέσεις του Σαββάτου. Ως χθες το μεσημέρι οι νεκροί στο Λίβανο ήταν 148 και στο Ισραήλ 23, σε διάστημα πέντε ημερών. Το απόγευμα όμως οι Ισραηλινοί χτύπησαν στην Τύρο, όπου σκοτώθηκαν 10 πολίτες και τραυματίστηκαν 42. Οκτώ Καναδολιβανέζοι της ίδιας οικογένειας (τρία παιδιά) που ήταν για διακοπές στη συνοριακή πόλη Αϊταρούν σκοτώθηκαν το απόγευμα. Η αστυνομία στη Σιδώνα ανακοίνωσε ότι σε όλο το νότιο Λίβανο σκοτώθηκαν τουλάχιστον 45 άτομα. Ετσι οι νεκροί φτάνουν τουλάχιστον τους 193 Λιβανέζους, σε πέντε ημέρες.

    «Θα χτυπήσουμε»

    Ο Ισραηλινός υπουργός Αμυνας Αμίρ Πέρετζ δήλωσε ότι το Ισραήλ δεν θα διστάσει να χτυπήσει οποιαδήποτε «πηγή πυρός της Χεζμπολά». «Λίγο μας νοιάζει από πού χτυπούν. Κάθε σημείο εκτόξευσης που θα ανακαλύπτεται θα πλήττεται, αδιάφορο πού βρίσκεται», είπε. Η Βηρυτός, πόλη 1,5 εκατομμυρίου ανθρώπων, ήταν χθες έρημη και γεμάτη λευκή σκόνη, από τις πολυκατοικίες και τα άλλα κτίρια που γκρεμίζονται. Οι κάτοικοι φεύγουν προς τα βουνά. Το Ισραήλ κάλεσε τους κατοίκους του Νοτίου Λιβάνου, ρίχνοντας προκηρύξεις, να φύγουν προς Βορρά, για να γλιτώσουν, γιατί ο νότιος Λίβανος θα εκκαθαριστεί από τη Χεζμπολά. Ομως έχει χτυπήσει όλες τις γέφυρες και τους δρόμους. Οι πρόσφυγες αναγκάζονται να ακολουθούν ορεινούς δρόμους με τεράστιες παρακάμψεις. Ο Λίβανος κατηγορεί το Ισραήλ ότι επιδιώκει να τον «εκμηδενίσει» και ότι θέλει να διώξει όλους του Νοτιολιβανέζους προς Βορρά, για να πιέσουν οι πρόσφυγες την κυβέρνηση και τη Χεζμπολά, η οποία δρα ως κράτος εν κράτει στη χώρα. Καταγγέλλει δε ότι το Ισραήλ χρησιμοποιεί απαγορευμένα όπλα. Ως τώρα οι ζημιές στη λιβανική οικονομία είναι τουλάχιστον μισό δισεκατομμύριο δολάρια.

    Τεράστιες ζημιές

    Η ζημιά στη βόρεια Βηρυτό ήταν τεράστια ήδη από τις επιθέσεις πριν από το πλήγμα στη Χάιφα. Τουλάχιστον 18 εκρήξεις συγκλόνισαν την πόλη μέσα στη νύχτα. Το αρχηγείο της Χεζμπολά καταστράφηκε. Οι κολοσσιαίες μεταλλικές πόρτες του κτιρίου βυθίστηκαν μέσα στα τσιμεντένια συντρίμμια. Το κανάλι ΑνΜανάρ έπαυσε για οκτώ λεπτά. Ο ηλεκτροπαραγωγικός σταθμός Τζίγιε κάηκε. Το ρεύμα κόπηκε σε πολλές περιοχές της Βηρυτού και του νοτίου Λιβάνου.

    Η Χεζμπολά προειδοποίησε ότι δεν χτύπησε τις πετροχημικές εγκαταστάσεις στη Χάιφα, αλλά δεν θα διστάσει να το κάνει. Χθες χτύπησε ακόμα τις πόλεις Ακο και Ναχαρίγια, όπου οι κάτοικοι μένουν σε καταφύγια. Ανακοίνωσε μάλιστα ότι απώθησε επιδρομή καταδρομέων τη νύχτα του Σαββάτου. Το Ισραήλ κατηγορεί τη Χεζμπολά ότι έριξε ιρανικούς ή συριακούς πυραύλους στη Χάιφα και ζητεί να αναπτυχθεί στρατός του Λιβάνου στα νότια σύνορα. Αν η κυβέρνηση το επιχειρήσει θα πρέπει να πολεμήσει με τη Χεζμπολά και απειλείται εμφύλιος πόλεμος.

    (Ασοσιέιτεντ, Γαλλικό, ΑΠΕ)

    Περισσότερα...
    nikos_f3n
    17.07.2006, 14:24
    Για τα υπολοιπα καναλια ειναι σημαντικο μονο ποιος θα κανει καλυτερη τηλεθεαση στην μεσημεριανη η πρωινη ζωνη. Εδω μας γαμ....ε μεσα στην ιδια την χωρα μας και δεν λενε τιποτα.
    thank
    17.07.2006, 14:33
    Γιώργο, το μόνο που σκέφτηκα τώρα ειναι πως, το ποστ που άνοιξες .. συνοδευει ένα μπάνερ (επάνω αριστερα) .. ΣΤΑΜΑΤΕΙΣΤΕ. και πηρε τη θέση των εντυπώσεων από το πάρτυ .. Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία και την ευαισθησία που δείχνεις. Προς το παρόν .. αυτό.
    Ozzakos
    17.07.2006, 14:45
    Μακάρι να μπορούσαμε κάτι να κάνουμε αλλά ΔΕΝ μας ακούνε έγώ μόνος μου εσύ μόνος σου εμείς μόνοι μάς δεν κάνουμε τίποτα ΜΟΝΟ όλοι μαζί μπορύμε να ακουστούμε αλλά πώς τι πρέπει να κάνουμε τα παιδιά υποφέρουν φέτος στον Λιβανο πέρσι στο Ιρακ πριν μερικά χρόνια στην Σερβία πείτε πως και τι και εγώ ακολύθώ γιατί τα παιδιά είναι η ζωή και δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να τους την αφερούμε γιατί έτσι σκοτώνουμε τους εαυτούς μας..........????????
    yiannisyiannis
    17.07.2006, 15:14
    Η αλαζονεία της ισχύος.

    Μήπως αυτό είναι το πραγματικό πρόσωπο του Ισραήλ;

    Δεν θέλω να το πιστέψω, όμως δεν είδα αντιδράσεις ούτε από αντιπολίτευση, ούτε από μη κυβερνητικές οργανώσεις, ούτε από πουθενά για τα τρομοκρατικά χτυπήματα του Ισραηλινού στρατού εναντίων των αμάχων Λιβανέζων.
    XeniaRodo
    17.07.2006, 15:26
    το μόνο που έχω να πω είναι ότι ο άνθρωπος είναι το πιο ηλίθιο πλάσμα πάνω στον πλανήτη....
    deepbluesea
    17.07.2006, 15:37
    ΤΡΑΓΙΚΟ...όλο αυτό που συμβαίνει...Εκεί κάτω ξεκληρίζονται οικογένειες και ξεριζώνονται λαοί και εμείς (και οι κυβερνήσεις μας και όλη η "πολιτισμένη" Ευρώπη) συνεχίζουμε να ζούμε στην κοσμάρα μας και να ασχολούμαστε με τα μικρά και ανούσια της καθημερινότητάς μας... Θέλω να πιστεύω οτι θα βρεθεί κάάάποια διπλωματική λύση, αν και χλωμό το βλέπω...

    Χορχέ, πολύ καλά έκανες και άνοιξες αυτό το θέμα.
    yokor
    17.07.2006, 15:59
    Στην αργατιά, στη χωρατιά το χιόνι, η γρίπη, η πείνα, οι ΛΥΚΟΙ,
    ποτάμια, πέλαγα, στεργιές, ΞΟΛΟΘΡΕΜΟΣ ΚΑΙ ΦΡΙΚΗ,
    Χειμώνας άγριος. Κ΄ η φωτιά, καλοκαιριά στην κάμαρά μου.
    ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΖΕΣΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΑ ΜΟΥ...............

    Κωστής Παλαμάς
    korgy
    17.07.2006, 16:15
    i just want you to know that when we talk about war we are really talking about peace


    R.Waters Μαλακάσα 18/6/06
    metalcity
    17.07.2006, 17:28
    Το κουτί της Πανδώρας άνοιξε στη Μέση Ανατολή...

    Εκτός ελέγχου η κατάσταση, με τη γενική σύρραξη να είναι πλέον προ των πυλών, παρά τις διεθνείς διπλωματικές πρωτοβουλίες...

    Η επιδείνωση της κρίσης στο Λίβανο έχει καταθορυβήσει τις ηγεσίες όλης σχεδόν της Ευρώπης, οι οποίες εκπονούν σχέδια για την αναίμακτη εκκένωση των πολιτών τους που βρίσκονται στην εμπόλεμη ζώνη....


    Εν μέσω βομβαρδισμών και μεγάλης ανασφάλειας δεκάδες είναι οι Έλληνες και οι Κύπριοι που προσπαθούν να δραπετεύσουν από τον φλεγόμενο Λίβανο...

    Η Βηρυτός μοιάζει με πόλη φάντασμα...

    Έναν ενδιαφέρον διάλογο κατέγραψε κατά λάθος το μικρόφωνο που φορούσαν ο αμερικανός πρόεδρος, Τζορτζ Μπους και ο βρετανός πρωθυπουργός Τόνι Μπλερ σε μεταξύ τους συζήτηση για την κατάσταση στη Μ. Ανατολή στην Αγία Πετρούπολη όπου συνεδριάζει η G8,. Όπως ακούστηκε να λέει ο Τζορτζ Μπους στον Τ. Μπλερ «πρέπει να πιέσουμε την Συρία να πείσει την Χεζμπολάχ να σταματήσει αυτές τις μαλ… να τελειώνει το θέμα. Πρέπει να πάει στην περιοχή η Κοντολίζα Ράις»...

    Η Μέση Ανατολή φλέγεται.
    Αθώα θύματα θανατώνονται, άλλοι αποδεκατίζονται, παιδιά γίνονται ανάπηρα και χάνουν τη χαρά της ζωής.
    Το ερώτημα "γιατί" μένει αναπάντητο πολλές φορές...

    Other_side
    17.07.2006, 21:55
    Βιαστικά και γρήγορα από το γραφείο...θα βρω το χρόνο να απαντήσω καλύτερα...

    ...τα άκουσα. το πρωί στο ραδιόφωνο (δεν έχω τηλεόραση και έτσι τουλάχιστον γλιτώνω λίγο από το φιάσκο των ΜΜΕ πάνω σε πολεμικά ρεπορτάζ του τύπου...)...άκουσα και το σχόλιο του Μπούς. Τί να πω...παραλίγο να πνιγώ αν και δεν περίμενα και τίποτα καλύτερο από αυτόν...και γενικά τη κυβέρνηση της Αμερικής. Για το Ισραήλ τα έχω ξαναπεί και δεν θέλω να αρπαχτούνε ένας δυο. Το γνωρίζουμε καλά πως φταίει, φταίει και ξανά φταίει η κυβέρνηση του Ισραήλ για τη κατάσταση στο Λίβανο σήμερα. Για ένα χειρότερο άυριο.


    Αυτοί οι εγωισμοί. Διαβάζω τα σχόλια και τις ανησυχίες σας...και νοιώθω λίγο μλκς κι εγώ που έβγαλα το άκτι μου εδώ με διάφορους που πράγματι εκτιμώ...και σε θέμα οργάνωσης...και από άποψη ευαισθησίας που είναι εμφανές...

    Στα γρήγορα...διαβάζω και σκέφτομαι εγώ τί μπορώ να κάνω; Τί μπορώ να κάνω για τη συμαθήτρια μου την Μαρία που βρίσκεται σήμερα εκεί με την οικογένεια της, που περίμενε όλη τη χρονιά με τα χιόνια και τα σκατά που περνάμε εδώ...για να δει τους δικούς της; Τί μπορώ να σκεφτώ και τί μπορώ να κάνω εγώ πέρα του δήθεν συγκινήθηκα τώρα κάτσε να πιω ένα φραπέ.

    Δεν ιρωνεύομαι για όσους το δέχονται έτσι. Δεν μιλάω για άλλους, δεν ξέρω τί κάνουν οι άλλοι. Μιλάω για εμένα. Για εσένα. Πες μου τί μπορούμε να κάνουμε εμείς; Μια πορεία θα βοηθίσει; Βοήθισε πες μου ποτέ; Άλλαξε κάτι; Ολόκληρη Γαλλία κάικε για πόσες νύχτες...και πες μου...άλλαξε εκεί κάτι; Άσχετο έτσι. Και όμως δες πέρα από τον εγωισμό σου. Τον δικό μου. Τον δικό σου. Απο εκεί αρχίζουν για μένα αυτά τα προβλήματα...και εξελίσονται άλοτε ανάλογα τις καταστάσεις...σε επίπεδα δίχως επιστροφή πως το λένε δεν ξέρω. ΄

    Μπορεί να γυρίσει ο χρόνος για το Λίβανο; Πες το αυτό στη Μαρία...που προσπαθώ να τη πάρω στο κινητό της και δεν πιάνω παρά ένα σήμα λάθος κλήσης...

    Εγώ θέλω κάτι να κάνω για όλα αυτά. Και το μόνο που βρίσκω για την ώρα, είναι να γίνω ένα καλύτερο εγώ...τουλάχιστον ας αρχίσω από εκεί.
    vero
    17.07.2006, 22:27
    Εμένα η γνώνη μου είναι οτι φταινε και οι δυο.
    Πρώτο ο Λίβανος γιατι να φυλάσει τους Παλαιστίνιους που κρατάνε ομήρους τους Ισραηλινους
    Δευτερο το Ισραηλ δεν επρεπε να αρχισει πολεμο.

    Οφθαλμο αντι αφθαλμου πανω σ'αυτο βασίζετε ο πόλεμος!!!!!!!!!!!!!!!!
    Brokenchord
    17.07.2006, 22:30
    Παιδιά επειδή το θέμα το έχω ψάξει πολύ τα τελευταία χρόνια μια είναι η λύση


    ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΕΙΚΙΝΗΤΟ

    Searl Effect Generator (S.E.G.)
    David Hamel 45GD

    Αλλά φυσικά θα βρεθούν και πολύ ανόητοι που θα πουν <<Μα καλά υπάρχει τέτοιο πράγμα άμα υπήρχε θα το αγοράζαμε από το super market που λέει ο λόγος>>

    Και όμως ακόμα και αν υπήρχε (Που υπάρχει ) νομίζετε ότι τα παγκόσμια lobby θα αφήναν κάτι τέτοιο να περάσει έτσι. Θα πέσουν να ξεσκίσουν σαν άγρια θηρία τον οποιοδήποτε εφευρέτη που θα διανοηθεί να φέρει την ελεύθερη ενέργεια. Και ξέρετε γιατί. Γιατί το πετρέλαιο έχει money ενώ με την ελεύθερη ενέργεια δεν θα επαρχούν φτωχοί και πλούσιοι όλοι θα είναι ίσοι και το καθεστώς θα αλλάξει. Πράγμα που τα το τρέμουν αυτοί …….η αλλαγή θα γίνει όμως και τότε ποιος μας πιάνει !!!!

    Αυτή είναι η τεχνολογία που υπάρχει και υπήρχε


    Λίγο άσχετο και ώμος τόσο σχετικό αυτό το post γιατί αν το καθεστώς αλλάξει και κοκκινίσει η γή όλα αυτά θα εξαφανιστούν!!!







    Hastaroth
    17.07.2006, 22:59
    Είχα αποφασίσει να μήν αναμιχθώ στη συζήτηση αυτή,όμως η μονομέρεια που συναντάω ΚΑΙ εδώ μέ αναγκάζει να αναθεωρήσω την απόφασή μου και να πώ κάποια πράγματα που δέν τά ξέρετε (καί είναι φυσικό,αφού μόνη πηγή ενημέρωσής σας είναι τά ελληνικά ΜΜΕ,που βεβαίως είναι προκατειλημμένα..).

    1.Διαβάζω από το άρθρο που αποτέλεσε αφορμή γι'αυτό το Post:

    "Τα κτίρια που χρησιμοποιεί η Χεζμπολά χτύπησαν οι Ισραηλινοί. Κτίρια στα οποία κατοικούν όμως οικογένειες..."

    Αλήθεια,αναρωτήθηκε κανείς σας γιατί άραγε νά κατοικούν οικογένειες στά κτίρια που χρησιμοποιεί μιά τρομοκρατική οργάνωση;Κανένας εδώ μέσα δέν το επεσήμανε αυτό.Θά σάς πώ λοιπόν εγώ το γιατί:γιατί είναι πάγια τακτική τής Χετζμπολλάχ (καί τής Χαμάς καί όλων τών λοιπών τρομοκρατικών οργανώσεων στην περιοχή) νά βάζη μπροστά αθώους ώς ανθρώπινες "ασπίδες".Ωστε το Ισραήλ νά αναγκαστή να σκοτώση αυτούς τους αθώους προκειμένου να εξουδετερώση τά σημεία-στόχους που βρίσκονται από πίσω.Καί να "εισπράξη" την γενική κατακραυγή...

    2.Αναρωτήθηκε κανείς γιατί βγαίνει ο ηγέτης τής Χετζμπολλάχ,ο Νασράλλα,και μιλά ώς εκπρόσωπος τού Λιβάνου;Πού είναι η Λιβανική πολιτική ηγεσία;Πού είναι ο Λιβανικός στρατός;

    3.Πόσοι από εσάς ξέρετε οτι επί χρόνια η Χετζμπολλάχ χρησιμοποιεί το έδαφος τού Λιβάνου γιά να εκτοξεύη από εκεί ρουκέτες εναντίον τού Ισραήλ;Οτι η κυβέρνηση τού Λιβάνου άν και είχε εντολή από τον ΟΗΕ να ξεκαθαρίση το έδαφός του από τίς διάφορες τρομοκρατικές οργανώσεις,εν τούτοις δέν έκανε απολύτως τίποτε;

    4.Πόσοι από εσάς ξέρετε οτι η Χαμάς έχει ώς "καταστατικό" στόχο της την εξαφάνιση τού Ισραήλ από τον χάρτη καί το "ρίξιμο όλων τών Εβραίων στη θάλασσα";Ακόμα καί τώρα,που είναι εκλεγμένη κυβέρνηση τών Παλαιστινίων.Ακόμα καί τώρα,ο Ισμαήλ Χανίγιε (πρωθυπουργός τών Παλαιστινίων) δήλωσε πως "δέν πρόκειται ποτέ να αναγνωρίση το Ισραήλ".Είναι μήπως σωστό και δίκαιο αυτό;Καί ποιά κατά την γνώμη σας θα έπρεπε να είναι η αντίδραση σέ μιά τόσο αδιάλλακτη στάση;

    5.Πόσοι από εσάς ξέρετε ότι πέρυσι,όταν το Ισραήλ αποσύρθηκε μονομερώς από την Λωρίδα τής Γάζας αφήνοντας στούς Παλαιστίνιους ένα σωρό υποδομές (ναί,αυτές που τώρα καταστρέφει...),αυτοί μετέτρεψαν τίς αγροικίες που βρήκαν εκεί σέ βάσεις εκτόξευσης πυραύλων Qassam εναντίον τού Ισραήλ,αντί να κοιτάξουν να οργανώσουν την οικονομία τους (μέ τά εκατομμύρια που τούς αποτέλλει η Ε.Ε καί οι ΗΠΑ ώς χρηματική βοήθεια);

    6.Πόσοι από εσάς αναρωτήθηκαν γιατί άραγε η Χαμάς προέβη στην απαγωγή τού Ισραηλινού στρατιώτη μέσα από Ισραηλινό έδαφος,ενώ γνώριζε οτι αυτό θα προκαλέση αντίποινα εκ μέρους τού Ισραήλ; (τό ίδιο ισχύει καί γιά τους δύο στρατιώτες που απήγαγε η Χετζμπολλάχ,πάλι μέσα από Ισραηλινό έδαφος,στά σύνορα μέ τον Λίβανο,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΗ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ).

    Αυτά είναι λίγα από ένα σωρό άλλα στοιχεία που βεβαίως δέν τα ξέρετε διότι δέν ξέρετε την ιστορία τής περιοχής,δέν έχετε συγγενείς εκεί από το 1948 που νά σάς λένε τί συμβαίνει και δέν έχετε ζήσει εκεί ώστε νά ξέρετε τίς συνθήκες.

    Καί κάτι γιά την Αννούλα (Other_side):
    Σέ προγενέστερη συζήτησή μας είχες ομολογήσει οτι:"δέν ξέρω καλά τά πράγματα,πές μου εσύ που τα ξέρεις".Καί όμως,παρ'όλα αυτά,παρ'όλο που εχεις πλήρη άγνοια,λές τώρα "Για το Ισραήλ τα έχω ξαναπεί και δεν θέλω να αρπαχτούνε ένας δυο. Το γνωρίζουμε καλά πως φταίει, φταίει και ξανά φταίει η κυβέρνηση του Ισραήλ για τη κατάσταση στο Λίβανο σήμερα".

    Λοιπόν Αννούλα μου,θά αρπαχτούμε.Θά αρπαχτούμε γιατί μέ εκνευρίζει αφάνταστα όταν κάποιος δέν ξέρει,νά κατηγορή τόσο αβίαστα και επίμονα."Τό γνωρίζουμε καλά" λές.Πρώτα απ'όλα πού ξέρεις τί γνωρίζουν οι άλλοι;Καί δεύτερον,εσύ από πού το γνωρίζεις;Από το μίσος που έχεις γιά τους Εβραίους;Γιατί από αντικειμενική θεώρηση τών πραγμάτων αποκλείεται,μιά και έχεις πλήρη άγνοια.

    Σού το ξαναλέω λοιπόν γιά τελευταία φορά:ΑΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ,ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ.Κρείττον σιγάν,που λέγανε και οι αρχαίοι πρόγονοί σου.....

    Ζητώ συγγνώμην γιά τό ενδεχομένως οργίλο ύφος μου,αλλά είμαι πολύ συγχυσμένος όταν βλέπω να εκφέρωνται απόψεις από κάποιους ανθρώπους πάνω σέ θέματα που δέν γνωρίζουν..

    ΥΓ.Λυπάμαι και εγώ γιά τους άμαχους νεκρούς στον Λίβανο,καί γιά τά παιδιά επίσης.Ομως και στίς επιθέσεις αυτοκτονίας τών μελών τής Χαμάς κλπ σκοτώνονται άμαχοι και παιδιά,Ισραηλινοί.Αλλά γι'αυτούς δέν είδα να γίνεται ποτέ λόγος....

    Ισως επειδή είναι Εβραίοι-ξέρετε,απ'αυτούς που φταίνε γιά όλα τά κακά στόν κόσμο....











    Είναι σίγουρο οτι υπάρχει θεός.Είναι επίσης σίγουρο οτι δέν είναι ο Θεός..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 17-07-2006 23:05 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Hastaroth στις 17-07-2006 23:06 ]


    vero
    17.07.2006, 23:00
    Σωστα πως το ξεχασα και το πετρέλαιο φταιει. Αλλα το πολυ σε δεκα χρονια δεν θα υπαρχει το πετρέλαιο και ετσι ολοι θα ερχουν τις ανανεωσιμες πηγες ενέργειας!!!!!!!!!!!

    Τοτε το μεγαλο ερωτημα τι θα γινετε? Πολεμος Η Ειρηνη
    Hastaroth
    17.07.2006, 23:03
    Το μέλος vero στις 17-07-2006 στις 22:27 έγραψε...
    Παράθεση:

    Εμένα η γνώνη μου είναι οτι φταινε και οι δυο.
    Πρώτο ο Λίβανος γιατι να φυλάσει τους Παλαιστίνιους που κρατάνε ομήρους τους Ισραηλινους
    Δευτερο το Ισραηλ δεν επρεπε να αρχισει πολεμο.

    Οφθαλμο αντι αφθαλμου πανω σ'αυτο βασίζετε ο πόλεμος!!!!!!!!!!!!!!!!



    Σεβαστή η γνώμη σου αγαπητέ.

    Υπόδειξέ μας τώρα και τον τρόπο που θα πρότεινες ώστε το Ισραήλ αφ'ενός να απελευθερώση τούς ομήρους στρατιώτες του και αφ'ετέρου να εξουδετερώση τήν Χετζμπολλάχ χωρίς να ανοίξη ούτε μιά μύτη Λιβανέζου άμαχου..
    vero
    18.07.2006, 00:24
    δεν ξερω το τροπο Αλλα ενα ξερω καλα κανει η Αμερικη και κανει πολεμο καθαριζει ο τοπος!!!!!!!!!!!

    Μου αρεσει ετσι οπωσ τα λες!!!!!!!!!!!!!!!!
    jorge
    18.07.2006, 00:40
    Το μέλος Hastaroth στις 17-07-2006 στις 22:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    Αλήθεια,αναρωτήθηκε κανείς σας γιατί άραγε νά κατοικούν οικογένειες στά κτίρια που χρησιμοποιεί μιά τρομοκρατική οργάνωση;Κανένας εδώ μέσα δέν το επεσήμανε αυτό.Θά σάς πώ λοιπόν εγώ το γιατί:γιατί είναι πάγια τακτική τής Χετζμπολλάχ (καί τής Χαμάς καί όλων τών λοιπών τρομοκρατικών οργανώσεων στην περιοχή) νά βάζη μπροστά αθώους ώς ανθρώπινες "ασπίδες".Ωστε το Ισραήλ νά αναγκαστή να σκοτώση αυτούς τους αθώους προκειμένου να εξουδετερώση τά σημεία-στόχους που βρίσκονται από πίσω.Καί να "εισπράξη" την γενική κατακραυγή...


    Συγνώμη αλλά αυτό τώρα είναι επιχείρημα;

    Δηλαδή βρε Hastaroth αν είσαι αστυνομικός και έχεις μπροστά σου έναν ληστή που κρατάει όμηρο ένα κοριτσάκι σαν "ανθρώπινη ασπίδια", έχεις το ακαταλόγηστο αν ανοίξεις πυρ;; Θα σκοτώσεις και τους 2 (όπως κάνουν οι Ισραηλινοί) και θα κατηγορείς τον ληστή για το θάνατο του κοριτσιού;;

    Τι λογικές είναι αυτές;;
    Other_side
    18.07.2006, 00:54
    Hastaroth...dusthxws kai epeidh den exei ellhnika autos edw o upologisths th sunexeia 8a thn kanw se PM...

    Sxetika me to misos kai ta loipa pou DEN exw gia tous Ebraious kai alla la8h sou opws pws h gnwmh toulaxiston h dikh mou basizetai se ellhnika MME. Gia thn istoria h gnwmh mou basizetai apokleistika kai mono se ksena MME kai malista mono radiofwno kai ena duo ar8ra pou diabasa se topikes efhmerides, kamia ellhnikh...Kanadas. Gallikes.

    Edaksei me auto to kollhma twra? Opoios exei th muga, mugiazetai, kai den ftaiw egw pou ta exeis parei me ta dedomena sthn Ellada kai th monopleurh stash pou fantazomai epikratei enantia sto Israhl.

    Opou uparxei kapnos, sunh8ws uparxei kai fwtia...twra an 8es esu na sta8eis se leptomereies pou emeis agnooume gia na uposthrikseis thn pleura pou kata emena - emena etsi - egw h asxeth opws me les klp klp dika sou omorfa logakia...to la8os einai diko tous.

    Gia thn istoria...exw ebraikh katagwgh apo to soi tou patera mou. Twra exw to dikaiwma na milhsw? H mhpws prepei na exw an8rwpous ekei apo to 1948 pou me kratane enhmerh?

    Me spas afantasta file, ekei pou paw na sumfiliw8w mazi sou...
    Other_side
    18.07.2006, 01:15
    Kai ena teleutaio twra pou to skeftomai. Jorge sumfwnw mazi sou kai se sugxairw gia to post, kai gia to 8ema auto. Pisteuw pws einai sumantiko na problhmatizomaste me 8emata pou mas aforoun, pou aforoune sunan8rwpous mas. Na suzhtame. Toulaxiston auto. Na suzhtame Hastaroth edaksei. Tis 10 edoles tis exw kapou kai sto spiti, ama 8es se parakalw. Dialogo.

    H fwtografia omws pou ebales sth prwth selida Jorge. H proswpikh apopsh mou (political correct) einai pws prepei na bgei. Proswpika kai kat'eme, pisteuw pws den exei kamia 8esh edw o ponos auths ths gunaikas. Me peirazei afantasta na thn blepw. Kai noiw8w pws dinei mia sunais8hmatikh desmeush me to 8ema...pou den xreiazetai...As sta8oume sta gegonota. Dixws uperboles...

    ...Dixws eikones. Oso ginetai.

    Euxaristw.