ελληνική μουσική
    314 online   ·  210.844 μέλη

    Στο Λίβανο σκοτώνουν παιδιά

    yokor
    20.07.2006, 12:06
    ΑΣ ΜΗ ΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ-Μ.Λουντέμης

    Ας μην καθίσουμε να μετρήσουμε
    ποιανου δάκρυα ήταν πιο ζεστά.
    Μπορεί πιο ζεστά να ναι εκείνα
    που δε χύθηκαν ακόμη.

    Ας μην καθίσουμε να ρωτήσουμε
    πιο αίμα ήταν πιο κόκκινο.
    Μπορεί πιο κόκκινο να ναι
    κείνο που πρόκειται να χυθεί.

    Ας μη ρωτήσουμε να μάθουμε
    ποιανού ιδρώτας ήταν πιο καυτός.
    Όλοι οι ιδρώτες έχουνε τη γέψη-
    που χουν τα δάκρυα.

    Λοιπόν...
    Ας μην πνιγόμαστε στους ορισμούς.
    Στις χρονικές και κτητικές αντωνυμίες.
    ("Σήμερα"..."Χτες"...."Αύριο")
    Κλάψαμε χτες για την Αφρική
    με τα βασανισμένα μάτια των Νέγρων.
    Κι αύριο θα κλάψουμε στη Σαιγκόν
    με τα οργισμένα μάτια των Βιετναμέζων.
    Αύριο μπορεί να πέσουμε στο Κογκό
    ή να ιδρώσουμε στην Κούβα.

    Γιατί είμαστε από κείνους
    που ιδρώνουνε, πεθαίνουνε και κλαίνε
    σε ΚΑΘΕ κορμί που ιδρώνει και κλαίει.
    Κρυώνουμε σήμερα στη ζούγκλα.
    Ιδρώνουμε αύριο στον Αρκτικό.

    Το κορμί μας είναι ένας πλανήτης.
    Με όλα μαζί τα κλίματα.
    Πόνεσα, κλάψε, πείνα.
    ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ
    ΝΑ ΠΟΝΕΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΝΑ.

    ......................................................................................................................

    Τελικά, ναι, είμαι τρελή....Γι΄ αυτό και από σήμερα θα σιωπήσω....Και ίσως κάποτε η φωνή μου να ακουστεί....
    jorge
    20.07.2006, 16:51
    Israeli children send gifts to Lebanese children:


    Israeli girls write messages on a shell at a heavy artillery position near Kiryat Shmona, in northern Israel, next to the Lebanese border, Monday, July 17, 2006. (AP Photo/Sebastian Scheiner)






    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-07-2006 16:53 ]


    επισυναπτόμενα: g1.jpg g2.jpg 
    jorge
    20.07.2006, 16:52


    Lebanese children receive them:





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-07-2006 16:52 ]


    επισυναπτόμενα: l3.jpg 
    alagi_katestimenou
    20.07.2006, 17:03
    αυτές οι εικόνες πάντα μας ανατριχειάζουνε...
    δεν είναι δυνατόν να συνβαίνουν αυτά,αθώοι ανθρώποι,παιδάκια,κρίμα,αυτοί οι λαοί είναι πολύ πίσω παιδιά πιστέψτε με,δεν αγωνίζονται για δικαιώματα μόρφωσης,παιδίας,ανθρωπιάς και πάνω απο όλα ΕΙΡΗΝΗΣ.


    yokor: η σιωπή είναι χρησός και εσύ έχεις πολύ χρησό ακόμα να μας δώσεις!!!

    movflower
    20.07.2006, 17:22
    για όλους που είναι θεατές ή παίχτες σε ένα πόλεμο.

    Πόλεμος….

    Πεινασμένος ο θάνατος
    Συμφωνία έκανε με τον Άδη
    Ψυχές νιες κι αγνές να μοιραστούνε
    Γλέντι μεγάλο από απόψε και κάθε στιγμή σκοτεινιάς
    Αρχίσανε,
    Με κραυγές πόνου και θρήνου
    Ρέει το αίμα
    Εξανεμίζονται στον αγέρα τον πυκνό
    Των παιδιών τα τραγούδια και
    Τα αθώα τους παιχνίδια..
    Παρθένες μιας χρήσης γυναίκες ατιμασμένες
    Σαν γίνονται, ουρλιάζουν μα ακούει κανείς;
    Η γη τρέμει και η φωτιά χορεύει βασίλισσα
    Που στο πέρασμα της τα πάντα σκλαβώνει.
    Στο κλουβί του Χάρου
    Φυλαγμένες ψυχές χιλιάδες,
    Κακοί και καλοί
    Σε ένα κλουβί μπρος του κάτω κόσμου την πόρτα..


    jorge
    21.07.2006, 09:52
    Αν νομίζετε πως το σοκ που θα υποστείτε εσείς είναι περισσότερο σημαντικό από τις ζωές που χάνονται εκεί, μην το ανοίξετε.
    http://fromisraeltolebanon.info/
    dorios
    21.07.2006, 10:25
    Αυτές τις εικόνες πρέπει να τις βλέπουμε για να μην ξεχνάμε σε τι κόσμο ζούμε και να μην σταματάμε να αγωνιζόμαστε για την ειρήνη.
    zelatini
    21.07.2006, 14:04
    Όσο θα υπάρχει ατομική ιδιοκτησία, όσο την φάρα τους την άπληστη θα αφήνουμε να κυβερνάει τις μηχανές που έμείς βάζουμε σε κίνηση, τους υπολογιστές που φτιάχνουν τα προγράμματα που κατευθύνουν τις ¨"έξυπνες" βόμβες τους...
    ο πόλεμος θα είναι καθημερινότητα στην προσωπική μας συσκευή τηλεοράσεως ...εκτός κι αν τα πόδια αφήσουμε να βγούνε στους δρόμους και τα χέρια αφήσουμε να υψωθούν σε γροθιά , χωράφι σπαρμένο απο σώματα
    Και η απληστία τους λέγεται ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΜΟΣ.τίποτε περισσότερο τίποτε λιγότερο, κι όμως τόσο βαθειά ριζωμένο που χρειάζεται το αίμα πολλών...
    Για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολύ έλεγε ο ποιητής μας, γιατί δικός μας είναι, όχι δικός τους.
    Σκεψου μόνο τι στάση κρατάνε η περίφημη συννένωση των "(κεφ-)λαών" της Ευρώπης(Ε.Ε.), ο Ο(ργανισμός)Η(νωμένων)Ε(μπεριαλιστών) και οι λοιποί παρατρεχάμενοι αυλικοί(ΝΔ-ΠΑΣΟΚ) στη χώρα μας.

    zelatini
    21.07.2006, 14:22
    Το μέλος yiannisyiannis στις 17-07-2006 στις 15:14 έγραψε...
    Παράθεση:

    Η αλαζονεία της ισχύος.

    Μήπως αυτό είναι το πραγματικό πρόσωπο του Ισραήλ;

    Δεν θέλω να το πιστέψω, όμως δεν είδα αντιδράσεις ούτε από αντιπολίτευση, ούτε από μη κυβερνητικές οργανώσεις, ούτε από πουθενά για τα τρομοκρατικά χτυπήματα του Ισραηλινού στρατού εναντίων των αμάχων Λιβανέζων.



    για να σε ενημερώσω επειδή χτες ήμουν εκεί, στην πορεία προς την Αμερικάνικη και Ισραηλινή πρεσβεία, έχουν πάρει καταδικαστική απόφαση για τα χτυπήματα του Ισραήλ κάπου 15 εργατικά σωματεία(Λογιστές, Επισιτισμός, Οικοδόμοι, κ.α.), Το Πανεργατικό Αγωνιστικό Μέτωπο, η Επιτροπή για τη Διεθνή Υφεση και Ειρήνη, μέλη της οποίας όπως ο Θανάσης Παφίλης, γενικός γραμματέας του Παγκόσμιου Συμβουλίου Ειρήνης και μέλος του ΚΚΕ , έχουν μεταβεί απο σήμερα στη Ραμάλα της Παλαιστίνης. Ολόκληρη αντιπροσωπεία δηλαδή όχι μόνο ο Θανασάκης, και η γραμματέας του ΚΚΕ θα είναι αύριο στο ΛΙΒΑΝΟ!
    τα παιδιά της ΚΝΕ, και νέοι εργαζόμενοι, άνεργοι, μαθητές, προσεχώς άνεργοι φοιτητές χτες ήταν στο δρόμο με πανό, συνθήματα, τα πόδια και τα χέρια τους. έκανε κάλεσμα η Παγκόσμια Ομοσπονδία Δημοκρατικών Νεολαιών όπου συμμετέχει απο τη χώρα μας η ΚΝΕ και κάποιες άλλες που δεν θυμάμαι τώρα, για κοινές διαδηλώσεις αλληλεγγύης σόλες τις χώρες του κόσμου την ίδια ώρα.
    Γίνονται πολλά. Σπίτι το σπίτι, στις πλατείες και στους δρόμους, στις καφετέριες, εκεί που συναντιούνται νέοι και μεγαλύτεροι, στους χώρους δουλειάς.
    Εκείνοι, τόσο μακρυά απο τις ανάγκες μας, το έχουν βουλώσει και καλά κάνουν αφού γιαυτό είναι προορισμένοι να υπηρετούν τους μέγιστους άρχοντες, τους σφαγείς και μακελάρηδες των λαών .
    τη δουλειά τους κάνουν και οι πουλημένοι, τσιρακοδημοσιογράφοι τους στα μεγαλοκάναλά τους ΜΟΚΟ θα κάνουν όπως πρέπει στο δρόμο και τα συμφέροντα που έχουν επιλέξει να υπηρετούν ...
    oh boy when you're dead, you don't take nothing with you but your soul!(τζον λένον κι έτσι... κάτι πήγε να μας πει και κείνο το παιδί αλλά έφυγε νωρίς...)
    zelatini
    21.07.2006, 14:51
    ρε παιδιά έπιασα το μπλα-ΜΠΛΑκαι ξέχασα να συστηθώ και να πω κι ένα τυπικό έστω ευχαριστώ για το βήμα.
    δεν είμαι αχάριστο πλάσμα...
    ευχαριστώ.
    θυμάμαι αυτούς τους στίχους του Μπρεχτ.
    γι αυτό τους γράφω τώρα, να τους διαβάσει και κάποιος άλλος εκτός απο μένα ΤΟΥΤΕΣ τις στιγμές που γίνονται όλα αυτά τα θαυμαστά.
    "όταν αυτοί που βρίσκονται ψηλά μιλάνε για ειρήνη,
    ο απλός λαός ξέρει ότι ετοιμάζονται για πόλεμο..."
    έτσι ήταν η κατάσταση στη Μέση Ανατολή, δεν το βλέπαμε, σιγοβράζει,
    αναμενόμενο, λέξεις που έρχονται και φεύγουν απο το μυαλό σου, τη σκέψη σου.
    αυτοί που βρίσκονται ψηλά θεωρούνε ταπεινό να μιλάς για το φαϊο λόγος; έχουνε κι όλας φάει!αν δεν νοιαστούν οι ταπεινοί γι αυτό που είναι ταπεινό ποτέ δεν θα υψωθούντο ημερολόγιο δεν δείχνει ακόμα την ημέραόλοι οι μήνες όλες οι μέρες είναι ακόμα ΑΝΟΙΧΤΕΣ, ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕς ΘΑ ΣΦΡΑΓΓΙΣΤΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΣΤΑΥΡΟ!αυτοί που αρπάνε το φαί απτο τραπέζι κυρήχνουν την λιτότητα...και ζητάνε θυσίεςnullαυτοί που βρίσκονται ψηλά λένε: "πόλεμος και ειρήνη είναι δύο πράγματα ολότελα διαφορετικά" όμως η ειρήνη τους και ο πόλεμος τους μοιάζουν όπως ο άνεμος και η θύελλαο πόλεμος γεννιέται απο την ειρήνη τους όπως ο γιος απο τη μάναέχει τα δικά της απαίσια χαρακτηριστικάο πόλεμός τους σκοτώνει ό, τι άφησε όρθιο η ειρήνη τουςόταν αυτοί που βρίσκονται ψηλά μιλάνε για ειρήνη (ή για διάλογο..) ο απλός λαός ξέρει πως έρχεται ο πόλεμος!
    Από την "Μουσική Πράξη στον Μ. Μπρεχτ του Θάνου Μικρούτσικου με ερμηνευτή τον Γιάννη Κούτρα.
    στρατηγέ ο άνθρωπος είναι χρήσιμος πολύ,
    ξέρει να πετάει,ξέρει και να σκοτώνει,
    μόνο που έχει ένα ελλάτωμα,
    ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ!


    Zefuros
    21.07.2006, 16:15
    Παράθεση:

    για να σε ενημερώσω επειδή χτες ήμουν εκεί, στην πορεία προς την Αμερικάνικη και Ισραηλινή πρεσβεία, έχουν πάρει καταδικαστική απόφαση για τα χτυπήματα του Ισραήλ κάπου 15 εργατικά σωματεία(Λογιστές, Επισιτισμός, Οικοδόμοι, κ.α.), Το Πανεργατικό Αγωνιστικό Μέτωπο, η Επιτροπή για τη Διεθνή Υφεση και Ειρήνη, μέλη της οποίας όπως ο Θανάσης Παφίλης, γενικός γραμματέας του Παγκόσμιου Συμβουλίου Ειρήνης και μέλος του ΚΚΕ , έχουν μεταβεί απο σήμερα στη Ραμάλα της Παλαιστίνης. Ολόκληρη αντιπροσωπεία δηλαδή όχι μόνο ο Θανασάκης, και η γραμματέας του ΚΚΕ θα είναι αύριο στο ΛΙΒΑΝΟ!
    τα παιδιά της ΚΝΕ, και νέοι εργαζόμενοι, άνεργοι, μαθητές, προσεχώς άνεργοι φοιτητές χτες ήταν στο δρόμο με πανό, συνθήματα, τα πόδια και τα χέρια τους. έκανε κάλεσμα η Παγκόσμια Ομοσπονδία Δημοκρατικών Νεολαιών όπου συμμετέχει απο τη χώρα μας η ΚΝΕ και κάποιες άλλες που δεν θυμάμαι τώρα, για κοινές διαδηλώσεις αλληλεγγύης σόλες τις χώρες του κόσμου την ίδια ώρα.
    Γίνονται πολλά. Σπίτι το σπίτι, στις πλατείες και στους δρόμους, στις καφετέριες, εκεί που συναντιούνται νέοι και μεγαλύτεροι, στους χώρους δουλειάς.
    Εκείνοι, τόσο μακρυά απο τις ανάγκες μας, το έχουν βουλώσει και καλά κάνουν αφού γιαυτό είναι προορισμένοι να υπηρετούν τους μέγιστους άρχοντες, τους σφαγείς και μακελάρηδες των λαών .
    τη δουλειά τους κάνουν και οι πουλημένοι, τσιρακοδημοσιογράφοι τους στα μεγαλοκάναλά τους ΜΟΚΟ θα κάνουν όπως πρέπει στο δρόμο και τα συμφέροντα που έχουν επιλέξει να υπηρετούν ...
    oh boy when you're dead, you don't take nothing with you but your soul!(τζον λένον κι έτσι... κάτι πήγε να μας πει και κείνο το παιδί αλλά έφυγε νωρίς...)




    Α εσύ ήσουν στην πορεία χτες? Φοβερό κυκλοφοριακό έμφραγμα σε Κηφισίας και Β. Σοφίας και εγώ εγκλωβισμένος κάπου μέσα στην κίνηση... πάντως εάν κρίνω από την συμμετοχή, που δεν ξεπερνούσε τα 600-800 άτομα, μου φαίνεται πως ως Ελλάδα δεν καίγεται καρφάκι.

    ¨οσο για τα υπόλοιπα που λες, το φόρουμ δεν είναι σημείο πολιτικής προπαγάνδας. Καταλαβαίνω πως προέρχεσαι από έναν πολύ συγκεκριμένο πολιτικό χώρο, αλλά αυτά τα περί ιμπεριαλισμού-ρίζα του κακού τα βρίσκω φούμαρα. Το κακό συμβαίνει όταν ένα κράτος γίνεται υπερδύναμη. Τώρα είναι μονάχα η Αμερική, παλίοτερα είχαμε και την Σιοβετικη Ενωση. Δηλαδή, όταν οι ρώσσοι σφάζανε τους Αφγανούς, οι Αφγανοί ήταν κακοί, ενώ όταν αρχισαν να τους σφάζουν οι Αμερικανοι, οι αφγανοί γίναν καλοί. ΕΛΕΟΣ!

    Εϊναι τα μάτια μου διαφανες αυλαίες
    Όταν τα ανοίγω βλέπω ότι να'ναι
    Όταν τα κλέινω βλέπω ότι ποθώ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 21-07-2006 16:57 ]


    Other_side
    22.07.2006, 20:34
    Σχετικά με τις φωτογραφίες και κυρίως αναφερώμενη στον Γιώργο,

    τις εν λόγο φωτογραφίες μου τις έστειλε ένας φίλος Ιορδανός πριν μερικές μέρες. Την γνώμη μου για τις εικόνες πολέμου, αλλά δραμάτων γενικότερα την γνωρίζεις. Το μόνο που κάνουν κατά την γνώμη μου είναι να ξυπνήσουν μέσα μας αισθήματα οργής χωρίς όμως να είναι σαφές τα αισθήματα αλλά και οι εικόνες. Αποσπάσματα πολέμου εδώ κι εκεί.

    Αν λοιπόν πήγαινε η μητέρα σου με την αδερφή σου ένα πρωί να πάρουν ένα λεωφορείο της γειτονιάς, και το απόγευμα μάθαινες πως στο ίδιο λεωφόρειο ήταν και ένας Παλαιστήνιος δεμένος με εκρηκτικά, και το βράδυ μαθαίνες πως είσαι πλεόν ορφανός, πες μου με σιγουριά πως δεν θα έγραφες τα ίδια μυνήματα. Αποσπασματα πολέμου Γιώργο εδώ κι εκεί, δίχως να υπάρχει μια ολοκληρωμένη εικόνα της αλήθειας. Δείξε μου την πραγματική διάσταση, μη διαλέγεις εικονες εδώ εκεί. Η γνώμη μου για τα φωτορεπορτάζ ναι είναι αυτή.

    Σε μέγιστο βαθμό πως εκμεταλεύονται με απάνθρωπο τρόπο τα θύματα που πρωταγωνιστούν, και πες μου αλήθεια, πως πιστεύεις πως οι φωτογραφίες αυτές αλλάζουν κάτι για τις ζωές των απεικονιζόμενων. Τίποτα δεν αλλάζουν, ίσως την στάση μας στο κανάλι που τις ανεβάζει λίγο πριν τ'αθλητικά.

    Είμαι κάθετα αντίθετη σε αυτές. Με προσβάλουν. Εμένα και εκείνους που πράγματι ζούνε εκεί, και δεν κάνουν ένα αχανές ζάπιγκ.

    Στην τροποποίηση θα ζητούσα απλά όποιος έχει κάτι να πει, σχετικά με πως είπα πως φταίνε ποιοί φταίνε και ποιοί δε φταίνε, και γενικώς κατινιές της κακιάς ώρας, θα ζητούσα λοιπόν στους λάτρες αυτού του εθνικού σπορ, να μου στείλουν τα σχόλια αυτά σε ΠΜ για να μη κουράζουμε και τους υπόλοιπους με αναφορές και παραθυράκια σε προηγούμενα σχόλια και ντοκουμέντα. Η γνώμη μου αφορά τις εν λόγο φωτογραφίες και μόνο. Ευχαριστώ όσοι καταλάβατε, -ευχομαι- καταλάβατε.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Other_side στις 22-07-2006 20:42 ]


    nefos
    24.07.2006, 21:08
    Το Ισραήλ απελαύνει τη Μαρία Νικηφόρου

    Την άμεση απέλαση της Μαρίας Νικηφόρου με το σκεπτικό ότι αποτελεί απειλή για το κράτος του Ισραήλ αποφάσισε το Σάββατο Ισραηλινός δικαστής, σύμφωνα με ανακοίνωση του Διεθνούς Κινήματος Αλληλεγγύης (ΔΚΑ), του οποίου η Νικηφόρου είναι μέλος.

    Η υπόθεση της ακτιβίστριας των ανθρωπίνων δικαιωμάτων δεν πήγε στο ακροατήριο. Σύμφωνα με την ίδια πηγή, το Ισραήλ θεωρεί το ΔΚΑ «παράνομη οργάνωση» αν και πρόκειται για «μη βίαιο κίνημα αντίστασης που εργάζεται για την υποστήριξη των Παλαιστινίων στον μη βίαιο αγώνα τους κατά της κατοχής».

    Η Νικηφόρου είχε φθάσει στο Ισραήλ στις 14 Ιουλίου, αλλά οι αρχές τής αρνήθηκαν την είσοδο. Εκτοτε κρατήθηκε, το μεγαλύτερο διάστημα σε απομόνωση.

    ενετ
    TwoIslands
    24.07.2006, 22:20
    Το μέλος nefos στις 24-07-2006 στις 21:08 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το Ισραήλ απελαύνει τη Μαρία Νικηφόρου

    Την άμεση απέλαση της Μαρίας Νικηφόρου με το σκεπτικό ότι αποτελεί απειλή για το κράτος του Ισραήλ αποφάσισε το Σάββατο Ισραηλινός δικαστής, σύμφωνα με ανακοίνωση του Διεθνούς Κινήματος Αλληλεγγύης (ΔΚΑ), του οποίου η Νικηφόρου είναι μέλος.

    Η υπόθεση της ακτιβίστριας των ανθρωπίνων δικαιωμάτων δεν πήγε στο ακροατήριο. Σύμφωνα με την ίδια πηγή, το Ισραήλ θεωρεί το ΔΚΑ «παράνομη οργάνωση» αν και πρόκειται για «μη βίαιο κίνημα αντίστασης που εργάζεται για την υποστήριξη των Παλαιστινίων στον μη βίαιο αγώνα τους κατά της κατοχής».

    Η Νικηφόρου είχε φθάσει στο Ισραήλ στις 14 Ιουλίου, αλλά οι αρχές τής αρνήθηκαν την είσοδο. Εκτοτε κρατήθηκε, το μεγαλύτερο διάστημα σε απομόνωση.

    ενετ


    ......Το Ισραήλ??? Απαπά...δε το πιστεύω!!!!!....Είναι καλοί άνθρωποι.....!!!!
    zelatini
    26.07.2006, 11:24
    σε σχέση με αυτά που είπε ο Ζέφυρος, έχω να προσθέσω ότι δεν υπήρχε κανένας "ΚΑΝΟΝΑΣ" συμμετοχής στο φόρουμ για το αν επιτρέπεται ή απαγορεύεται η πολιτική προπαγάνδα. Να προσθέσω ότι και τα δικά του σχόλια πολιτική προπαγάνδα είναι, γιατί απλά τα πάντα είναι πολιτική και πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ένα πόλεμο οικονομικών και πολιτικών συμφερόντων "εκδημοκρατισμού της Μέσης Ανατολής"
    ΠΟΙΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ πίσω απο τις εικόνες, τις φωτογραφίες των διαμελισμένων, άστεγων????
    Η οργή αν δεν γίνει έμπρακτη αλληλεγγύη, δράση, αντίσταση, οργανωμένη πάλη κατά των αιτίων που προκαλούν ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ξέσπασε ή θα ξεσπάσει είναι μια τρύπα στο νερό ρε παιδιά. Ή κάπως έτσι.
    συμφωνώ με την κοπέλα για τον ρόλο των φωτορεπορταζ.
    Ο Γιώργος παρέθεσε τις φωτογραφίες για συγκεκριμένο λόγο. Να ευαισθητοποιηθούν κάποιοι , να κάτσουν να σκεφτούν.
    Το ίδιο κάνουν και οι ρεπόρτερ των μεγαλοκάναλων.Άλλο οι ρεπόρτερ βέβαια άλλο τα μεγαλοσυμφέροντα...
    Τελοσπάντων σήμερα στη Ρώμη οι ΗΠΑ και το alter ego της το ΝΑΤΟ μίλησαν για μια "ΝΕΑ ΜΕΣΗ ΑΝΑΤΟΛΗ"...
    Νέο για αυτούς λοιπόν τι σημαίνει;
    ΑΝΟΙΚΟΔΟΜΗΣΗ ΤΟΥ ΙΡΑΚ, ΤΗΣ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑΣ, ΤΟΥ ΑΦΓΑΝΙΣΤΑΝ
    Α! και για ενημέρωση , όταν ο Αφγανικός λαός αντιστεκόταν στο αυταρχικό θεοκρατούμενο καθεστώς που του είχε κάτσει στο λαιμό στη χώρα του, τότε επενέβη ο κόκκινος στρατός της Σοβιετικής Ένωσης και όχι βομβαρδίζοντας αμάχους...
    Μετά ήρθαν οι Ταλιμπάν made in USA για να κάτσει καλά ο λαός...
    Πιο μετά που οι καιροί αλλάξαν και οι Ταλιμπάν ήταν άχρηστοι ήρθαν οι ΗΠΑ αυτοπροσώπως για να κάτσει καλά ο λαός...
    Τώρα ήρθε το Ισραήλ πιστό σκυλάκι τους για να κάτσουν καλά όλα οι "άτακτοι λαοί" της Μέσης ανατολής, Παλαιστίνιοι, Λιβανέζοι, Σύριοι, Ιρανοί...
    Υπάρχουν όμως και λαοί του δυτικού, ανατολικού, νότιου και βόρειου κόσμου που δεν υπακούνε στα κελευσματα των πουλημένων κυβερνήσεων τους που ζητάνε να επιδείξουμε "ψυχραιμία" με λίγα λόγια ανοχή στην εγκληματική επίθεση του Ισραήλ(δηλώσεις Κυβέρνησης Ν.Δ. χτες. Σήμερα που γίνεται η "σύσκεψη για τη Μέση Ανατολή" στη Ρώμη μας εκπροσωπεί η αντάρτισσα και ακτιβίστρια Ντόρα Μπακογιάννη! Θα εκφράσει έμπρακτα την αγανάκτηση όχι μόνο του ελληνικού αλλά των λαών όλου του κόσμου γιαυτόν τον άδικο πόλεμο όπως και για ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΑΔΙΚΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΡΘΟΥΝ. βΟΡΕΙΑ ΚΟΡΕΑ ΤΡΕΜΕ!!!
    παραθέτω την ανακοίνωση που έχουν υπογράψει 63 κόμματα απο όλο τον κόσμο με την οποία ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΙΣΡΑΗΛΙΝΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΛΙΒΑΝΕΖΙΚΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΙΑΚΟΥ ΛΑΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΟΥΝ ΤΙΣ ΦΙΛΕΙΡΗΝΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΝΑ ΔΥΝΑΜΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ:

    επισυναπτόμενα: KOINH ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΩ 63 ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ ΣΤΟ ΛΙΒΑΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗ.doc 
    rouli726
    26.07.2006, 11:30
    Συγγνωμη που γραφω χωρις να εχω διαβασει ολες τις προηγουμενες απαντησεις,αλλα λογω ελλειψης χρονου θα παραθεσω κι εγω την αποψη μου που θα ειναι λιτη και συντομη..Θα επαναλαβω λοιπον τη φραση του Προεδρου της Δημοκρατιας :"..καθε μερα πολεμου που περναει δεν ειναι αλλος ενας νεκρος αλλα επιπλεον βαρος στη συνειδηση ολων μας και ενοχη στη διεθνη διπλωματια..".Δε το θυμαμαι αυτολεξει αλλα πανω κατω το νοημα ειναι αυτο και νομιζω πως ειναι λιγες λεξεις που αντικατοπτριζουν απολυτα τα γεγονοτα.Αλλωστε τα δακρυα οσων δε ζουν αυτη την κατασταση,οπως εμεις εδω,ειναι λιγο υποκριτικο νομιζω.Δε ξερω τι πραγματικα θα μπορουσε να κανει ο καθενας απο εμας,αλλα σιγουρα υπαρχει κατι.Δε μπορει τοσα εκατομμυρια ανθρωπων που διαφωνουν με αυτη την παραλογη σφαγη να μην εχουν καμμια δυναμη σε αυτο τον κοσμο!
    zelatini
    26.07.2006, 11:33
    My situation ain't got much better! Do you reed me?!!!
    μήνυμα των λαών που αντιστέκονται και χρειάζονται την έμπρακτη αλληλεγγύη μας όπως την χρειάστηκε ο ελληνικός λαός το 1922, το 1940, ο κυπριακός το 1974...

    kalouka
    26.07.2006, 12:00
    Παύλος Σιδηρόπουλος

    Κάποτε θα 'ρθουν να σου πουν
    πως σε πιστεύουν, σ' αγαπούν
    και πώς σε θένε
    Έχε το νου σου στο παιδί,
    κλείσε την πόρτα με κλειδί
    ψέματα λένε
    Κάποτε θα 'ρθουν γνωστικοί,
    λογάδες και γραμματικοί
    για να σε πείσουν
    Έχε το νου σου στο παιδί
    κλείσε την πόρτα με κλειδί,
    θα σε πουλήσουν
    Και όταν θα 'ρθουν οι καιροί
    που θα 'χει σβήσει το κερί
    στην καταιγίδα

    Υπερασπίσου το παιδί
    γιατί αν γλιτώσει το παιδί
    υπάρχει ελπίδα

    zelatini
    26.07.2006, 15:13
    σωστή η καλουκα. η σωστός.
    Εκδήλωση μνήμης για την Ηλέκτρα Αποστόλου, μαχήτρια του ΕΛΑΣ το 40-45 και του ΔΣΕ 46-49:
    Δήμος Ηρακλείου Αττικής, Κτήριο Ηλέκτρα Αποστόλου
    Σήμερα, Τετάρτη, 26/07
    7 το απόγευμα.
    Συναυλίες , ομιλίες και ότι άλλο χρειαστεί για να θυμούνται οι παλιότεροι και να μαθαίνουν οι νέοι.
    Ρε παιδιά, αυτά πο συμβαίνουν στο Λίβανο τα χουνε ζήσει οι δικοί μας και σε μας έχουνε φτάσει θραύσματα απο τις βόμβες των Γερμανοφασιστών, των Άγγλων, των Αμερικανών...
    Χρέος μας μοναδικό να μάθουμε την ιστορία μας
    Κι όταν έρθει η ώρα αν χρειαστεί να μιμηθούμε και να ξεπεράσουμε το παράδειγμα εκείνων των δικών μας που πέσαν για μια πατρίδα ελευθερη απο ξένο κατακτητή...
    έχε το νου σου στο παιδί , γιατί αν γλιτώσει το παιδί υπάρχει ελπίδα.
    B]"Κυρία, γιατί δεν μας λένε όλη την αλήθεια για τον πόλεμο του 40 και τον εμφύλιο στα σχολεία;" απο την ταινία "μάθε παιδί μου γράμματα"...[/B]
    movflower
    26.07.2006, 15:31
    Το μέλος zelatini στις 26-07-2006 στις 15:13 έγραψε...
    Παράθεση:

    Χρέος μας μοναδικό να μάθουμε την ιστορία μας
    Κι όταν έρθει η ώρα αν χρειαστεί να μιμηθούμε και να ξεπεράσουμε το παράδειγμα εκείνων των δικών μας που πέσαν για μια πατρίδα ελευθερη απο ξένο κατακτητή...
    έχε το νου σου στο παιδί , γιατί αν γλιτώσει το παιδί υπάρχει ελπίδα.
    B]"Κυρία, γιατί δεν μας λένε όλη την αλήθεια για τον πόλεμο του 40 και τον εμφύλιο στα σχολεία;" απο την ταινία "μάθε παιδί μου γράμματα"...[/B]



    swstotatos!!!!
    exi xronwn rwthsa na mathw apo th daskala giati exoume mono thn fwtografia tou makariou sthn epeteio ths EOKA 1955-59 kai phra xastouki. o Grivas pouthena. auto me wthise apo paidi na diavazw monh, gia polla. na amfisvhtw to sxoleio kai tin istoria tou nikhth.... ka Panagiota opou kai na eisai xilia euxaristw!!!!!
    den thelw na milhsw gia to poios arxise ta kaka sthn mikra asia, sthn kypro, sthn armenia, sthn germania, sth palaistinh, sto livano, sthn korea, sto vietnam, sthn giougkoslavia, sto irak, sto afganistan.....
    otan arxisei to kako, o polemos kai o diavolos douleuoune mazi. nikhths h xamenos, pethaineis. exathliwnesai. doulwnesai. auto einai h istoria.

    alla gia ton nazismo thelw na pw kati.....
    exoune pethanei perissoteroi germanoi stratiwtes se sklavia (kai mhn xehname oti oi prwtoi sklavoi ypo ton austriako Xitler htan oi germanoi polites,afou prwta afairethikan apo thn zwh oloi oi eleuthera skeptomenoi hgetes) para evraioi se stratopeda sygentrwsews.
    den thelw na xarakthristw antisthmitria dioti den eimai. oi arithmoi milane gia 14 ekatommyria doulous germanous sthn sovietikh enwsh kai allous tosous se gallia kai amerikh h akoma kai entos germanias meta to telos tou deuterou pagosmiou. oi monoi pou perasan sxetika entaxei htan autoi pou vriskontousan sthn amerikh. apo thn sovietikh enwsh den gurisan para merikes dekades xiliades. alla den ta parousiazei to holigount auta, den tha thymomaste eukola.giati ftaigane oi palio nazistes.... kai twra pou oi israhlinoi kanoune ola auta ta ektropa, h germania exei demena ta xeria. den mporei na milhsei enantia ston amerikano, den mporei na steilei eirineutikh dynamh sto livano. dioti tha thn lithovolhsoun amesws oloi.
    kai oi israhlinoi swzoun ton kosmo apo thn xismpolak, vomvardizontas akoma kai xristianikes synoikies me tis eulogies twn hnwmenwn politeiwn......
    auto einai istoria.kapote ta paidia mas tha mas ftynoun.auto tha einai istoria.
    kapote tha pame oloi ston theo kai tha mas rwtaei giati.... auto tha einai istoria.
    kapote tha mathainoune oti oi israhlinoi to ekanan gia to kalo ths meshs anatolhs kai oi tourkoi to idio..... gia to kalo mas. gia ta paidia pou aurio den tha einai enhlikes giati apla afairethikan ws melh ths kakias xismpolak.
    auto tha einai istoria.......