ελληνική μουσική
    604 online   ·  210.844 μέλη

    STOMP - Εντυπώσεις !

    jorge
    18.07.2006, 20:27
    Οι βασιλιάδες του ρυθμού... STOMP
    28, 29 30 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΑΘΗΝΑ - ΘΕΑΤΡΟ ΛΥΚΑΒΗΤΤΟΥ





    Οι παραστάσεις που έδωσαν οι STOMP το καλοκαίρι του 2000 στο Ηρώδειο στα πλαίσια του Φεστιβάλ Αθηνών και το καλοκαίρι του 2003 στο Φεστιβάλ κρουστών στην Πετρούπολη μάγεψαν στην κυριολεξία το Αθηναϊκό κοινό. Η διεθνούς φήμης καλλιτεχνική ομάδα επιστρέφει στην Ελλάδα προκειμένου να εμφανιστεί στο θέατρο Λυκαβηττού στην Αθήνα αλλά και στο θέατρο Δάσους της Θεσσαλονίκης.
    Το συγκρότημα που δημιουργήθηκε το καλοκαίρι του 1991 στο Brighton, από τους Βρετανούς Luke Cresswell και Steve McNicholas, κατάφερε μέσα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα να ξεπεράσει κάθε προσδοκία και να αποκτήσει διεθνή ακτινοβολία.
    STOMP σημαίνει: χτυπάω το πόδι δυνατά.
    Θυμίζει κωμωδία του βωβού κινηματογράφου αφού απουσιάζει ο λόγος, αλλά δεν είναι. Θυμίζει tap dancing, το στυλ χορού του Φρεντ Αστέρ, αλλά δεν είναι.
    Το show των STOMP είναι ένας συνδυασμός κρουστών, ρυθμικής κίνησης και οπτικής κωμωδίας και πρόκειται για την πιο ευφάνταστη επινόηση στον χώρο των μουσικών τεχνών. Οι STOMP καταργούν το διαχωρισμό υψηλής και λαϊκής τέχνης, προκαλούν αβίαστα το γέλιο και είναι φοβερά ευρηματικοί. Χρησιμοποιούν παλιά, άχρηστα αντικείμενα οικιακής ή βιομηχανικής χρήσης, τα οποία θέτουν στην υπηρεσία μιας ιδιότυπης θεατρικής λογικής. Τενεκέδες, κουβάδες, βαρέλια, σπιρτόκουτα, άδεια κουτάκια μπύρας, εφημερίδες, σκουπόξυλα, και παλιοσίδερα ακόμα και νεροχύτες ή κομμάτια παλιών αυτοκινήτων και ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς γίνονται αυτοσχέδια όργανα μουσικής στα χέρια των performers, οι οποίοι σκηνοθετούν μια άκρως εντυπωσιακή παράσταση, ένα πολυ – θέαμα ήχου, κίνησης, σκηνικών, φωτισμού κλπ, που μαγεύει το κοινό. Με μια «μαγική» δύναμη αξιοποιώντας την ιδιότητα κάθε σώματος να παράγει ήχους, μεταμορφώνουν τα καθημερινά αυτά αντικείμενα σε πηγή εκρηκτικού, ασταμάτητου και μεταδοτικού ρυθμού. Τα μέλη της ομάδας είναι ταυτόχρονα ηθοποιοί, μουσικοί και χορευτές και μέσα από την εναρμονισμένη συνύπαρξη τους στη σκηνή καταφέρνουν να δημιουργούν ένα μοναδικό οπτικοακουστικό θέαμα. Έχοντας διανύσει δεκατρία χρόνια ζωής με παραστάσεις σε περισσότερες από 30 χώρες ανά τον κόσμο, με διεθνείς διακρίσεις και τις καλύτερες κριτικές οι STOMP καταφέρνουν σε κάθε τους εμφάνιση να μαγέψουν κοινό και κριτικούς, ενώ τα show τους έχουν συχνά αποτελέσει σημείο αναφοράς για πολλά νέα συγκροτήματα. Το 1994 απέσπασαν βραβείο Λόρενς Ολίβιε για την «καλύτερη ψυχαγωγική παράσταση», βραβείο «καλύτερης χορογραφίας σε σόου West end», βραβείο ΟΒΙΕ για off Broadway σόου και τέλος το νεοϋορκέζικο βραβείο για την «περισσότερο αυθεντική θεατρική εμπειρία». ΤΟ 1996 η μικρού μήκους ταινία των Stomp «Σκούπες» προτάθηκε για το Όσκαρ, ενώ επελέγη να προβληθεί τόσο στο φεστιβάλ Καννών, όσο και στο κινηματογραφικό Sundance. Toν Μάρτιο της ίδιας χρονιάς, έδωσαν ζωντανή παράσταση στην τελετή απονομής των Όσκαρ.
    Το 1998 η ταινία τους «Stomp Out Loud” κέρδισε το άργυρο βραβείο FIRA στην ενότητα «Μουσική και Ζωντανό Θέαμα» του κινηματογραφικού φεστιβάλ του Μπιαρίτς.
    *Οι STOMP εμφανίζονται στην Αθήνα, στο θέατρο Λυκαβηττού 28, 29, 30 Αυγούστου, τηλ. Πληροφοριών 210-6465000 και στην Θεσσαλονίκη, στο θέατρο Δάσους, 4, 5, 6 Σεπτεμβρίου. Τηλ. Πληροφοριών 2310-422029.

    Υπεύθυνος επικοινωνίας Βαγγέλης Περάκης τηλ. 6972858515


    Ο ΤΥΠΟΣ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟΘΕΩΣΕΙ:

    § Ξεσηκώνουν τα πλήθη. Οι STOMP εκπυρσοκροτούν, κρούουν, χτυπούν, με μεθυστική γοητεία και με καρδιά rock n’ roll. ‘The New York Times’.
    § Εκθαμβωτικό! Οι STOMP φτιάχνουν μουσική που είναι μεταδοτικά κρουστή, που σε προκαλεί να καθίσεις στα χέρια σου. ‘New York Newsday’, Νέα Υόρκη.
    § Μοναδικό, υπνωτικό, επεκτείνουν το λεξιλόγιο του ρυθμού. Μακάρι να υποδεχτούν με κωδωνοκρουσίες τον αιώνα. ‘Τhe Village Voice’
    § Υψηλής τάσης δεξιοτεχνία. ‘The New Yorker’
    § Περίπλοκα ορχηστικό, μοναδικά χορογραφικό. ‘Τhe New York Daily news’
    § Εφευρετικό, μεταδοτικό. ‘Good Morning America’
    § Ένα θεατρικό πολυθέαμα. ‘New York Magazine’
    § Ηλεκτροσόκ. Θρίαμβοι στην τεράστια ποικιλία της ανθρώπινης εμπειρίας. The Los Angeles Times’
    § Το show των STOMP είναι, εύθυμο, ζωντανό, πληθωρικό, εξαντλητικό. Απόλυτα φαντασμαγορικό. ‘San Jose Mercury News’
    § Αν ο ρυθμός είναι αυτό που ζητάς, οι STOMP είναι το άγιο δισκοπότηρο της ακουστικότητας. Ψάξε το μόνος σου. ‘The Times’ (Tampa)
    § Πιθανόν μόνο ένας χτύπος να είναι περισσότερο απαραίτητος από τον χτύπο των STOMP και αυτός είναι ο χτύπος της δικής σου καρδιάς. ‘Τoronto Sun’
    § Η τέχνη της εκτέλεσης δεν μπορεί να γίνει καλύτερη. ‘The Vancouver Sun’
    § Οι STOMP κάνανε στον ρυθμό, ότι ο Φρόιντ έκανε για το σεξ. ‘Τime Out’, (London)
    § Οι STOMP παρουσιάζουν ποπ τέχνη για τα αυτιά, ρυθμό για τα μάτια, θέατρο για τα πόδια. Οι STOMP είναι αίσθηση. ‘The advertiser, Adelaide’
    § Απόλυτα εξαιρετικό: Ευφάνταστο, διασκεδαστικό, και πάνω απ’ όλα οι STOMP βάζουν το σφυγμό να χτυπά σε τρελή κακοφωνία των μοναδικών κρουστών. Μη χάσετε αυτό το show! ‘Edinburg Evening News’


    ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ
    ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ VIRGIN, ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΘΗΝΩΝ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ 39 ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ TICKETSHOP…
    TIMEΣ: ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ Γ ΘΕΣΗ ΑΠΟ 30 ΕΥΡΩ 20 ΕΥΡΩ, Β ΘΕΣΗ ΑΠΟ 40 ΕΥΡΩ 30 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ Α ΘΕΣΗ ΑΠΟ 50 ΕΥΡΩ 40 ΕΥΡΩ...


    ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΤΟ SITE:
    www.stomp.co.uk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 02-08-2006 01:38 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-08-2006 12:34 ]


    επισυναπτόμενα: st2.jpg 
    jorge
    02.08.2006, 01:41
    Οι Νικητές της κλήρωσης (κερδίζουν μια ΔΙΠΛΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ) είναι οι παρακάτω:

    Κωνσταντίνος Παυλικιάνης
    Αγγελική Φραγκάκη
    Νέγκας Άγγελος
    KΩN/NA TΣOΓKA
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ


    Σύντομα και μέχρι μέσα Αυγούστου θα ανακοινώσουμε εδώ, τον τρόπο με τον οποίο θα παραλάβετε τις προσκλήσεις σας, καθώς και την ακριβή ημερομηνία της παράστασης.


    Πιθανότατα θα έχουμε και άλλες προσκλήσεις, οπότε όσοι δεν κερδίσατε παραμείνετε συντονισμένοι
    jorge
    02.08.2006, 01:43
    Ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά που βρέθηκαν στο Chat και βοήθησαν στην κλήρωση. Marial, Rory, Paraterista σας ευχαριστώ
    CHE
    02.08.2006, 13:07
    Επειδή είμαι ένας εκ των τυχερών θέλω να ενημερώσω ότι το Σάββατο 5/8 φεύγω για διακοπές και θα επιστρέψω τη Δευτέρα 21/8. Οπότε τις ημερομηνίες από 5/8 έως 20/8 δεν θα μπορώ να παραλάβω τις προσκλήσεις αλλά δεν θα έχω και πρόσβαση στο φόρουμ για να ενημερωθώ.

    Συνεπώς, αν είναι εύκολο Jorge θα ήθελα να ενημερωθώ τηλεφωνικά. Αν αυτό δεν είναι εφικτό, τουλάχιστον ας έχω τη δυνατότητα να παραλάβω τις προσκλήσεις από τις 21/8 και μετά.
    Ευχαριστώ πολύ και μπράβο για την πολύ καλή προσφορά (πάντα τέτοια!)
    jorge
    02.08.2006, 14:15
    CHE τις προσκλήσεις θα τις παραλάβετε στάνταρ μετά τις 21.
    Marial
    02.08.2006, 15:36
    'Οταν είναι να ξαναγίνει κλήρωση μη διστάσεις εμάς να φωνάξεις!!! Στη διάθεσή σας κύριε διαχειριστά μας!!!
    jorge
    11.08.2006, 00:47
    Ανακοίνωση για τους τυχερούς: Οι 5 φίλοι που κερδίσατε τη διπλή πρόσκληση, θα πρέπει στις 28 Αυγούστου (για εκείνη τη μέρα είναι οι προσκλήσεις), να προσέλθετε στο ταμείο του Λυκαβηττού και να πείτε τα ονοματάκια σας.



    Επίσης ανακοινώθηκε πως οι παραστάσεις θα είναι τελικά ...5 !!

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    Φανταστήκατε ποτέ ότι ένα κουτάκι μπίρας, ο αναπτήρας σας, ένας κάδος απορριμμάτων ή ένα βαρέλι θα έπαιρναν μέρος στην πιο εντυπωσιακή παράσταση?

    Το 2000 οι 2 παραστάσεις τους στο Ηρώδειο ήταν sold out μια εβδομάδα πριν!!! Μερικά χρόνια νωρίτερα όλος ο κόσμος μίλαγε για την μοναδική ομάδα που λέγεται Stomp! Ήρθε ξανά στο θέατρο πέτρας το 2003 στα πλάισια ενός φεστιβάλ κρουστών και τώρα ετοιμάζει τις αποσκευές και όλη την ομάδα για μια δίωρη παράσταση γεμάτη νέες περιπέτειες με τον ρυθμό και τον ήχο...

    ΧΟΡΕΨΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΟΥΠΑ ΣΑΣ, ΦΛΕΡΤΑΡΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΣΑΣ, ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΡΟΧΥΤΗ ΣΑΣ. ΖΗΣΤΕ ΤΟ!!!


    28, 29, 30 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ και 2 extra παραστάσεις 31 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ και 1 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ στο θέατρο Λυκαβηττού...STOMP: Σημαίνει: χτυπάω το πόδι δυνατά. Θυμίζει κωμωδία του βωβού κινηματογράφου αφού απουσιάζει ο λόγος, αλλά δεν είναι. Θυμίζει tap dancing, το στυλ χορού του Φρεντ Αστέρ, αλλά δεν είναι. Το show των STOMP είναι ένας συνδυασμός κρουστών, ρυθμικής κίνησης και οπτικής κωμωδίας και πρόκειται για την πιο ευφάνταστη επινόηση στον χώρο των μουσικών τεχνών. Οι STOMP καταργούν το διαχωρισμό υψηλής και λαϊκής τέχνης, προκαλούν αβίαστα το γέλιο και είναι φοβερά ευρηματικοί. Χρησιμοποιούν παλιά, άχρηστα αντικείμενα οικιακής ή βιομηχανικής χρήσης, τα οποία θέτουν στην υπηρεσία μιας ιδιότυπης θεατρικής λογικής. Τενεκέδες, κουβάδες, βαρέλια, σπιρτόκουτα, άδεια κουτάκια μπύρας, εφημερίδες, σκουπόξυλα, και παλιοσίδερα ακόμα και νεροχύτες ή κομμάτια παλιών αυτοκινήτων και ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς γίνονται αυτοσχέδια όργανα μουσικής στα χέρια των performers, οι οποίοι σκηνοθετούν μια άκρως εντυπωσιακή παράσταση, ένα πολυ – θέαμα ήχου, κίνησης, σκηνικών, φωτισμού κλπ, που μαγεύει το κοινό. Οι STOMP εμφανίζονται στην Αθήνα, στο θέατρο Λυκαβηττού 28, 29 και 30, 31 Αυγούστου και 1 Σεπτεμβρίου, τηλ. Πληροφοριών 210-6465000 και στην Θεσσαλονίκη, στο θέατρο Δάσους, 4, 5 και 6 Σεπτεμβρίου. Τηλ. Πληροφοριών 2310-428027.


    after
    17.08.2006, 20:10
    Σας ευχαριστώ θα είμαι και εγώ εκεί . ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ !!!!
    aggelosnegas
    19.08.2006, 01:25
    Ενοειτε πως θα θελουν και ταυτοτητα ετσι?Γιατι αν οχι παει οποιος θελει και λεει τα ονοματα των νικιτων και περνει τις προσκλησεις...
    billy_cobham_2005
    20.08.2006, 11:28
    Πότε θα μάθουμε αν θα κληρωθούν κι άλλες προσκλήσεις??
    Ή δεν παίζει αυτό?!!!! Τόσα φράγκα φύγαν φέτος σε συναυλίες, τουλάχιστον σε μια να πάμε δωρεάν!!!
    jorge
    20.08.2006, 23:34
    Το μέλος aggelosnegas στις 19-08-2006 στις 01:25 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ενοειτε πως θα θελουν και ταυτοτητα ετσι?Γιατι αν οχι παει οποιος θελει και λεει τα ονοματα των νικιτων και περνει τις προσκλησεις...



    Ασφαλώς και θα θέλουν ταυτότητα. Να την έχετε μαζί σας.
    CHE
    21.08.2006, 13:08
    Ευχαριστούμε Χόρχε για την ενημέρωση και τις προσκλήσεις. Θα είμαστε εκεί με την ταυτότητά μας και καλού κακού θα πάρω και το διαβατήριο, το δίπλωμα οδήγησης, το βιβλιάριο του ΙΚΑ, την φορολογική μου δήλωση, τον τελευταίο λογαριασμό της ΔΕΗ, και δύο καλαμπόκια ψημένα στη σχάρα
    dimi589
    21.08.2006, 14:31
    Και εγώ θέλω
    Για Θεσ/νίκη θα γίνει κλήρωση?
    jorge
    21.08.2006, 15:28
    Δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο μέχρι στιγμής...
    antreas_dr
    22.08.2006, 11:15
    Δεν σας έχουμε ανάγκη αγαπητέ διαχειριστά!!
    Μόλις κέρδισα μία διπλή πρόσκληση για τις 29 απο τον Δίεση 101,3

    χο χο χο......


    jorge
    22.08.2006, 12:01
    Έστειλες SMS ρε θύμα;
    antreas_dr
    22.08.2006, 12:43
    o πνιγμένος απο τα μαλλιά πιάνεται....
    jorge
    28.08.2006, 10:22
    Λοιπόν σήμερα 20.15, θα είμαστε στα εκδοτήρια, ελάτε να μπούμε μέσα παρέα. Θα είμαστε 2 άτομα (εγώ και ο TwoIslands) και θα φοράμε το μπλουζάκι του MusicHeaven

    CHE
    28.08.2006, 12:21
    Θα είμαι αρκετά νωρίτερα εκεί προκειμένου να κάνω και καμιά βολτίτσα με το έτερον ήμισυ. Οπότε θα έχω το νου μου να σας βρω.
    aggelosnegas
    29.08.2006, 01:07
    Το μέλος jorge στις 28-08-2006 στις 10:22 έγραψε...
    Παράθεση:

    Λοιπόν σήμερα 20.15, θα είμαστε στα εκδοτήρια, ελάτε να μπούμε μέσα παρέα. Θα είμαστε 2 άτομα (εγώ και ο TwoIslands) και θα φοράμε το μπλουζάκι του MusicHeaven



    Δυστυχως τωρα ειδα το μηνυμα σου jorge!Εγω ημουν απο τις 7.30 εκει αλλα και παλι δεν ειδα κανενεαν με μπλουζακι MH!Μολις τωρα γυρισα και το μονο που θα πω ειναι οτι ηταν αποstompοτικοι!!!!