ελληνική μουσική
    745 online   ·  210.833 μέλη
    sonafetsgr
    22.07.2006, 23:47
    Μία υπέροχη φωνή! Η βραχνάδα και το μέταλλο της φωνής της Γλυκερίας αλλά και το ήθος της την καθιστούν μία από τις σπουδαιότερες ερμηνεύτριες! Κατά τη γνώμη μου η Γλυκερία είναι η μεγαλύτερη Ελληνίδα τραγουδίστρια. Συναγωνίζεται για τη πρωτιά με την Ελένη Βιτάλη και την Μαρινέλλα. Η Γλυκερία είναι υπέροχη στους στους βυζαντινούς αμανέδες! Η φωνή της απίστευτη. Την έχουμε συνηθίσει στα λαϊκά και στα έντεχνα. Στη νέα δισκογραφική της δουλειά πειραματίζεται και σε κάτι πιο σύγχρονο. Ποια η άποψη σας για αυτη τη φωνη;
    krios80
    23.07.2006, 23:46
    η Γλυκερία είναι από τις ποιό σημαντικές ερμηνεύτριες του Ελληνικού τραγουδιού.
    Από την πρώτη της δουλειά που έβγαλε,την βλέπουμε ότι τραγουδάει προσεγμένα τραγούδια που στηρίζονται σε καλή μουσική και στίχο.Επίσης έχει συνεργαστεί με αξιόλογους συνθέτες,στιχουργούς και ερμηνευτές.
    Πιστευώ ότι όσο περνούν τα χρόνια γίνεται καλύτερη!Οι επίλογές της γίνονται καλύτερες.Είναι τραγουδίστρια που μπορεί να πειραματιστεί σε αρκετά είδη τραγουδιού.
    Πάντα σεμνή όποτε την δώ!Μου άρεσε από τις τελευταίες δουλειές που έκανε πάρα πολύ η δουλειά του ΝΟΤΗ ΜΑΥΡΟΥΔΗ ''Στην Ηχώ του Έρωτα'' εξαιρετικές ερμηνειές και φοβερά τραγούδια,όλος ο δίσκος είναι εξαιρετικός, Επίσης μου άρεσε το τραγούδι ''Άνοιξη'' ,από την τελευταί ατης δουλειά,που το ερμηνεύει με τον Δ.Ζερβουδάκη.
    Εύχομαι καλή επιτυχία στην νέα της δουλειά.!
    megaloserwtikos
    10.11.2006, 02:02
    Την Γλυκερία την θυμάμαι να την ακούει ο κόσμος όλος στις αρχές τις δεκ του 80. Δεν υπάρχει το σουξέ που είχε αυτή η γυναίκα τότε.
    Εκείνο το άλμπουμ, στην όμορφη νύχτα, δεν υπήρχε σπίτι που να μην το είχε.
    Αλλά και μετά με τα πεντοχίλιαρα να ήταν πετσετάκια, τι σουξέ!

    Σίγουρα ερμηνεύει μοναδικά.
    maspa
    09.01.2007, 15:28
    Παράθεση:

    Το μέλος sonafetsgr στις 22-07-2006 στις 23:47 έγραψε...

    Μία υπέροχη φωνή! Η βραχνάδα και το μέταλλο της φωνής της Γλυκερίας αλλά και το ήθος της την καθιστούν μία από τις σπουδαιότερες ερμηνεύτριες! Κατά τη γνώμη μου η Γλυκερία είναι η μεγαλύτερη Ελληνίδα τραγουδίστρια. Συναγωνίζεται για τη πρωτιά με την Ελένη Βιτάλη και την Μαρινέλλα. Η Γλυκερία είναι υπέροχη στους στους βυζαντινούς αμανέδες! Η φωνή της απίστευτη. Την έχουμε συνηθίσει στα λαϊκά και στα έντεχνα. Στη νέα δισκογραφική της δουλειά πειραματίζεται και σε κάτι πιο σύγχρονο. Ποια η άποψη σας για αυτη τη φωνη;



    Διαφωνώ καθέτως, οριζοντίως και διαγωνίως. Δε μ'αρέσει καθόλου,ούτε η βραχνάδα της ούτε τίποτα πάνω της. Κι αν θεωρείται η Γλυκερία μία από τις σπουδαιότερες τραγουδίστριες στην Ελλάδα μαζί με την Βιτάλη, η Αλεξίου, η Γαλάνη κι η Πρωτοψάλτη τι είναι;
    EffieKakaflika
    09.01.2007, 15:38
    Κατά τη γνώμη μου είναι στο ίδιο επίπεδο με τις υπόλοιπες μεγάλες τραγουδίστριες όπως την Αλεξίου, τη Βιτάλη, τη Γαλάνη κλπ. Έχει χροιά αξιοπρόσεκτη (που είναι θέμα γούστου αν αρέσει σε κάποιον ή όχι), αντοχή και υπέροχη άρθρωση κατ'έμέ.
    Έχει αποδείξει ότι μπορεί να ακροβατεί με χαρακτηριστική άνεση από το λαϊκό, το ρεμπέτικο και το σμυρναίικο (αυτά τα σμυρναίικα με έχουν σημαδεψει) στο "έντεχνο" και το ροκ.
    Μ'αρέσει πάρα πολύ και την εκτιμώ τόσο για τη φωνή της όσο και για την όλη παρουσία της που είναι σεμνή και θετική από την αρχή μέχρι σήμερα.


    roubas
    09.01.2007, 15:54
    Παιδια πρέπει στις μεγαλύτερες ελληνίδες τραγουδήστριες να βάζουμε και την Τζένη Βάνου!
    Τη Γλύκερία την άκουσα το καλοκαίρι με τον Ανδρεάτο και ήταν συγκλονιστική!!!
    maspa
    09.01.2007, 22:17
    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 09-01-2007 στις 15:54 έγραψε...

    Παιδια πρέπει στις μεγαλύτερες ελληνίδες τραγουδήστριες να βάζουμε και την Τζένη Βάνου!


    Καλά δεν αντιλέγω.... Αλλά όχι να τραγουδάει μαζί με τον Φλωρινιώτη και την Μπεζαντάκου. Είναι εξευτελιστικό.
    aggeliki
    09.01.2007, 23:07
    Οι Γλυκερία έχει υπέροχη φωνή πραγματικά....Τραγουδάει με ψυχή!


    Μόνη μου ένσταση η προσωπική της δισκογραφία...Όχι ότι δεν έχει πει τραγουδάρες αλλά κατα την γνώμη μου -πάντα- δεν έχει κάνει και τις καλύτερες επιλογές!
    karelia
    09.01.2007, 23:12
    φίλτατη Αγγελική απτις ελάχιστες φορές που θα διαφωνήσω μαζί σου..
    εμένα μου φαίνεται ότι πιο πολύ βγάζει προς τα έξω τη τεχνική παρά τη ψυχή.
    GIANNHS-
    10.01.2007, 10:45
    Η Γλυκερία είναι μια σπουδαία λαική τραγουδίστρια, με αρκετές φωνητικές δυνατότητες που ούτε η ίδια της ξέρει. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα την σύγκρινα με την Βιτάλη και την Αλεξίου, αυτές οι δύο δεν παίζονται είναι άφταστες. Και γω νομίζω ότι η Γλυκερία έχει πολύ καλή τεχνική, όχι όμως ψυχή στα τραγούδια της κάτι που η Βιτάλη και η Αλεξίου διαθέτουν σε μεγάλο βαθμό. Φωνητικά αν το δούμε το θέμα νομίζω ότι η Βιτάλη είναι μακράν και των δύο, με καταπληκτικές ψηλές, απίστευτα χαμηλές, χρώμα έκταση και πολλά άλλα. Οι επιλογές της Γλυκερίας στην δισκογραφία λυπάμαι που το λέω δεν είναι οι καλύτερες, θα μπορούσε να κάνει σπουδαία πράγματα αλλά έχει εγκλωβιστεί και αυτή σε μετριότητες.
    Παρόλα αυτά την θεωρώ αξιόλογη τραγουδίστρια, και περιμένω να κάνει καλύτερα πράγματα στην δισκογραφία.
    roubas
    10.01.2007, 19:45
    συμφωνώ
    μιλάω για όταν ήταν νέα
    όχι τώρα που έχεις ξεμωραθεί και δεν ξέριε πότε να σταματήσει!!!

    aggeliki
    10.01.2007, 23:12
    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 10-01-2007 στις 19:45 έγραψε...

    όχι τώρα που έχεις ξεμωραθεί και δεν ξέριε πότε να σταματήσει!!!





    Ε καλά...όχι ότι έχει ξεμωραθεί κιόλας...

    Το πρόβλημα τις δισκογραφίας πάντα το είχε!
    aggeliki
    18.01.2007, 00:25
    Θέλω βοήθεια!

    Μου ζητήσε φιλικό ζευγάρι απο το εξωτερικό να τους προτείνω κάποιο δίσκο της Γλυκερίας.Δεν γνωρίζουν ελληνικά -παρά μόνο κάποιες λέξεις- αλλά είναι τρομερά φιλέλληνες!
    Γενικά τους αρέσουν πάρα πολύ τα λαϊκά παλιά τραγούδια και ελάχιστα τα πιο μοντέρνα(τύπου ποπ).

    Δεν τους ενδιαφέρει αν ο δίσκος θα έχει τραγούδια που έχει πει σε α' εκτέλεση ή σε β' ή γ'...


    Μια βοήθεια από κάποιον ποιο σχετικό από μένα...
    nefos
    18.01.2007, 00:33
    @ Αggeliki ο δίσκος "Άνοιξη" της Γλυκερίας είναι ένας όμορφος δίσκος της.

    Δες εδώ.


    aggeliki
    18.01.2007, 00:43
    Δυστηχώς πολύ φοβάμαι ότι οι δύο τελευταίοι της δίσκοι δεν είναι οι κατάλληλοι!
    roubas
    18.01.2007, 17:36
    Αγγελική παρεξήγησες για τη Τζένη Βάνου μιλάω!!
    Η Γλυκερία θα είναι για πολλά χρόνια ακόμη φωνάρα!!!
    aggeliki
    18.01.2007, 22:41
    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 18-01-2007 στις 17:36 έγραψε...

    Αγγελική παρεξήγησες για τη Τζένη Βάνου μιλάω!!
    Η Γλυκερία θα είναι για πολλά χρόνια ακόμη φωνάρα!!!





    aaa......soryy!
    mariachi
    19.01.2007, 17:46
    Η Γλυκερία είναι τρομερή τραγουδίστρια,με τεράστιες φωνητικές δυνατότητες.Στα ρεμπέτικα και τα σμυρνέικα ειδικά,δίνει ρεσιτάλ.
    THEOG
    19.01.2007, 19:36
    1)Live στο Λυκαβητό, 15 χρόνια
    2)Με την Γλυκερία στην όμορφη νύχτα
    3)Από την Σμύρνη στον Πειραιά



    Ότι αξίζει πονάει και είναι δύσκολο



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : THEOG στις 19-01-2007 19:37 ]








    επισυναπτόμενα: 4859eb7a50bba4cdf3fcfc5ac89c70be.jpg 2fa30d5554077fce08b9f5fa3b757b82.jpg f73783214f70a459b57227af2174259b.jpg 
    KRYFTO81
    17.02.2007, 19:02
    Καλησπέρα!Η Γλυκερία ειναι απίστευτη τραγουδίστρια και φυσικά δεν μπορεί να συγκριθεί με την Αλεξίου,την Πρωτοψάλτη,τη Βιτάλη,τη Γαλάνη κλπ.Είναι η μοναδική που παρόλη την ηλικία της, παρόλο που τραγουδά ασταμάστητα κάθε βράδυ εδώ και πάρα πολλα χρόνια, πράγμα που δεν κάνουν οι προαναφερόμενες, η φωνή της ακόμα ακούγεται ευχάριστα και ικανοποιεί ακόμα και τον πιο δύσκολο ακροατή.Την αγαπώ πολύ.Αν έχετε κάτι στο αρχείο σας από τη Γλυκερία επικοινωνήστε μαζί μου.Είμαι συλλέκτης της δουλειάς της.