ελληνική μουσική
    462 online   ·  210.845 μέλη

    15 Χρόνια Μελωδία - Αλκινοος, Χαρουλα, Σωκρατης!

    aggeliki
    16.09.2006, 14:54
    Ε είπαμε στις 23 στο Θέατρο Γης...

    Κοίτα Εδώ


    Η Αλεξίου χθες στο Δεύτερο είπε ότι αν το κοινό της Θεσσαλονίκης το απαιτήσει θα κάνουν και δεύτερη συναυλία!
    Geeskcat
    16.09.2006, 20:18
    Παιδιά, γεια σε όλους σας. Αν και μέλος αρκετά χρόνια δεν έγραψα κάτι σ' αυτό το φόρουμ μέχρι τώρα, όμως ήρθε η ώρα, γιατί

    έχω διαθέσιμα 2 εισητίρια για την συναυλία στο Λυκαβηττο την τρίτη 19, ένα κανονικό και ένα φοιτητικό
    και ψάχνω 1 (κανονικό) για την τετάρτη

    όποιος μου βρει 1 για την τετάρτη θα πάρει τα 2 για την τρίτη...
    άλλαξα την πτήση για την επιστροφή σπίτι μου στην Ολλανδια για να μπορέσω να παραβρεθώ, τώρα να μην βρω εισητίριο θα ήταν

    στείλτε μου μήνυμα παρακαλώ...
    nefos
    16.09.2006, 21:12
    Φορέας καλού τραγουδιού

    Ενας από τους ραδιοφωνικούς σταθμούς που αποτελούν τις σημαίες του ελληνικού τραγουδιού γιορτάζει αυτές τις μέρες. Ο «Μελωδία 99,2», από τις λίγες συχνότητες που υποστηρίζουν ακόμα την καλή ελληνική μουσική, συμπληρώνει φέτος δεκαπέντε χρόνια λειτουργίας. Δευτέρα, Τρίτη και Τετάρτη, λοιπόν, ανηφορίζει στον Λυκαβηττό για τρεις συναυλίες με τους Χάρις Αλεξίου, Αλκίνοο Ιωαννίδη και Σωκράτη Μάλαμα να δημιουργούν το γιορτινό σάουντρακ.



    «Θα παρουσιάσουν συνολικά σαράντα τραγούδια, στα περισσότερα εκ των οποίων θα βρίσκονται και οι τρεις επί σκηνής», μας λέει ο διευθυντής του σταθμού Οδυσσέας Ιωάννου. «Το καλλιτεχνικό αποτύπωμα είναι έντονο και συγκινητικό από τις πρόβες κιόλας, σκέψου πώς θα είναι με τόσο πολύ κόσμο στον Λυκαβηττό». Ο Οδυσσέας αποτελεί το σήμα κατατεθέν του «Μελωδία» όλα αυτά τα χρόνια. Και μοιάζει ως ο πλέον ιδανικός να μιλήσει όχι μόνο για τον σταθμό, αλλά και για ολόκληρο το ελληνικό τραγούδι.

    - Πόσα πράγματα άλλαξαν όλα αυτά τα χρόνια;

    «Εχουν έρθει τα πάνω κάτω. Εχει μετακινηθεί ο κεντρικός πολιτισμικός άξονας 180 μοίρες. Το σημερινό ραδιόφωνο προτείνει ένα ελληνικό τραγούδι που είναι φθηνό. Τραγούδι της κολακείας και του εμπορίου, που δεν διαθέτει την παραμικρή σχέση με τις καταβολές της ελληνικής μουσικής και λόγου. Αντιθέτως, εμείς προσπαθούμε να σεβαστούμε την ιστορία του. Βασικός άξονας της δουλειάς μας είναι όχι μόνο η αγάπη μας για την ελληνική μουσική αλλά και για το ραδιόφωνο αυτό καθεαυτό. Κάνουμε το αυτονόητο, που όμως βάλλεται από παντού. Τα σύγχρονα ραδιόφωνα είναι ωραιότατα i-pop, αλλά με τίποτα κανονικά ραδιόφωνα».

    Σωκράτης Μάλαμας



    - Πόσο δελεαστικές ηχούν στα αυτιά σας οι σειρήνες του εμπορικού ρεπερτορίου;

    «Δεν θα αλλάζαμε το μουσικό μας προσανατολισμό ακόμα κι αν κάποιος μας έδινε εγγυήσεις ότι θ' ανέβαινε πολύ η ακροαματικότητά μας. Αλλωστε, ένας σταθμός 15 χρόνων όπως ο "Μελωδία", έχει αποκτήσει πια τόσο γερό όνομα και σταθερό σήμα που δεν αλλάζει με πέντε σουξεδάκια του συρμού».

    - Εχω την αίσθηση πως μοιάζετε σαν να επιστρέφετε στα πρώτα χρόνια του σταθμού.

    «Το τελευταίο διάστημα όντως κάνουμε focus στην ιστορία και την ψυχή του "Μελωδία". Κατά κάποιον τρόπο θέλουμε να γίνουμε ακόμα πιο μασίφ γύρω από τον άξονά μας. Το μέλλον βέβαια δεν μπορώ να το προβλέψω, όσο όμως είμαστε εμείς εδώ, εγώ και οι παραγωγοί που ακούτε τώρα, ποτέ δεν θα γίνουμε ένα ραδιόφωνο εμπορικό που θα παίζει τραγούδια του συρμού».

    Χάρις Αλεξίου



    - Υπάρχει ελεύθερη ραδιοφωνία;

    «Ελάχιστες είναι οι πραγματικά ελεύθερες φωλιές. Οι περισσότεροι έχουν δεσμεύσεις και ακολουθούν ένα είδος face control σε καλλιτέχνες. Δεν με ενοχλεί το έλλειμμα αισθητικής ή το κάθε "Everything" του Καρβέλα που κυκλοφορεί. Αυτά υπήρχαν πάντοτε. Με ενοχλεί η έλλειψη δημοκρατίας. Ο Καρβέλας και ο κάθε Καρβέλας, δηλαδή, παίζεται παντού, σε αντίθεση με τον Θηβαίο. Η σύγχρονη δισκογραφία και το σύγχρονο ραδιόφωνο ενδιαφέρονται για τους καλλιτέχνες-ανταλλακτικά. Οι δημιουργοί με προσωπικότητα δεν τους αφορούν».

    Αλκίνοος Ιωαννίδης




    - Κυκλοφορούν καλοί ελληνικοί δίσκοι σήμερα;

    «Βγαίνουν πολύ λιγότεροι. Πριν από 5 καλοκαίρια είχαμε τόσα πολλά καινούργια τραγούδια, που δεν ξέραμε ποιο να πρωτοδιαλέξουμε. Αντιθέτως, πέρυσι 7 στους 10 καλλιτέχνες κυκλοφόρησαν live άλμπουμ ή επανεκτελέσεις και ελάχιστοι ήταν όσοι έβγαλαν καινούργιο υλικό. Δεν φταίνε κι αυτοί όμως. Περισσότερο ευθύνονται τα ίδια τα ραδιόφωνα. Υπάρχουν καλλιτέχνες που έχουν 100 πόρτες για να παρουσιάσουν τα νέα τους τραγούδια ενώ άλλοι, ας μη γελιόμαστε, διαθέτουν μόνο δύο, τον "Μελωδία" και το "Δεύτερο Πρόγραμμα". Τα περιθώρια έχουν στενέψει πολύ. Και όμως ο κόσμος θέλει το καλό τραγούδι. Δείτε τις καλοκαιρινές συναυλίες. Μέχρι και τα νταμάρια γεμίζουν, άρα ο κόσμος είναι εδώ. Κι επειδή η δισκογραφία για χίλιους δύο λόγους δεν πηγαίνει καθόλου καλά, αυτές αποτελούν το βαρόμετρο και όχι οι δίσκοι».

    - Ποιο ελληνικό τραγούδι περιγράφει καλύτερα τον «Μελωδία» όλα αυτά τα χρόνια;

    «Δεν μπορώ να σου απαντήσω για όλο τον σταθμό συνολικά. Οσον αφορά εμένα, το "Να μ' αγαπάς" του Παύλου Σιδηρόπουλου είναι το δικό μου πρώτο τραγούδι».


    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ
    ενετ - 15/09/2006


    picachu8
    18.09.2006, 00:31
    Τεράστιο γεγονός (αν και αυτό θα έπρεπε να γίνει στο ηρώδειο και η κακομοίρα να παέι στο λυκαβητό να πέσει τέλος πάντων) το οποίο επληροφορήθην δύο μέρες πιο πρίν και τρέχω πανικόβλητος για εισητήρια..μέχρι και στο σταθμό τηλεφώνησα μόνο για να μάθω πώς για Δευτέρα - Τρίτη εισητήρια γιόκ και δε ξέραν για τετάρτη....εμένα όμως η φράση (τηλεφωνήστε άυριο μεσημεράκι πάλι και θα ξέρουμε αν εξαντλήθηκαν και της τετάρτης) δε με κάλυψε....οπότε τι να κάνω θα ξυπνήσω κατά τις 6:30 αύριο για να είμαι στο μετρόπολις ακριβώς την ώρα που ανοίγει για να ξέρω....

    Απευθύνομαι στο κοινό του ΜΗ και των καλλιτεχνών για μα άθω αν ξέρετε εσείς τπτ για τετάρτη....ή για μαύρη αγορά αν το κακό έχει ήδη γίνει......

    Περιμένω πάνω απο το λαπ τοπ απάντηση.....
    eneni
    18.09.2006, 09:51
    παιδια πως ειναι ο καιρός εκει;;;

    Emaki
    18.09.2006, 10:14
    Το μέλος eneni στις 18-09-2006 στις 09:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    παιδια πως ειναι ο καιρός εκει;;;




    Καλημέρα Ελενίτσαααααααα!
    Συννεφιά έχει!
    Ας ελπίσουμε τουλάχιστον ότι δεν θα βρέξει τις ώρες και τις μέρες της συναυλίας!
    12plus
    18.09.2006, 10:42
    Λέει πιθανή βροχή τις 21.00 ...
    eneni
    18.09.2006, 11:05
    Το μέλος Emaki στις 18-09-2006 στις 10:14 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος eneni στις 18-09-2006 στις 09:51 έγραψε...
    Παράθεση:

    παιδια πως ειναι ο καιρός εκει;;;




    Καλημέρα Ελενίτσαααααααα!
    Συννεφιά έχει!
    Ας ελπίσουμε τουλάχιστον ότι δεν θα βρέξει τις ώρες και τις μέρες της συναυλίας!



    Καλημέρα Έμυ μου!

    κι εγω αυτό ελπίζω.
    δε θα βρέξει, δε θα βρέξει, δε θα βρέξει...
    eneni
    18.09.2006, 11:40
    πάντως η ΕΜΥ (όχι το Εμάκι, η αλλη) δείνει ήδη από τις 6 το απόγευμα ήλιο λαμπρό στη Αττική!
    Geeskcat
    18.09.2006, 12:03
    Το μέλος Geeskcat στις 16-09-2006 στις 20:18 έγραψε...
    Παράθεση:

    [b] έχω διαθέσιμα 2 εισητίρια για την συναυλία στο Λυκαβηττο την τρίτη 19, ένα κανονικό και ένα φοιτητικό...

    min mou peite pos kaneis den ta thelei?????
    jorge
    18.09.2006, 12:29
    Το μέλος picachu8 στις 18-09-2006 στις 00:31 έγραψε...
    Παράθεση:

    μέχρι και στο σταθμό τηλεφώνησα μόνο για να μάθω πώς για Δευτέρα - Τρίτη εισητήρια γιόκ και δε ξέραν για τετάρτη....
    Απευθύνομαι στο κοινό του ΜΗ και των καλλιτεχνών για μα άθω αν ξέρετε εσείς τπτ για τετάρτη....ή για μαύρη αγορά αν το κακό έχει ήδη γίνει......



    Τα 2 που δίνει η Geeskcat για Τετάρτη δεν τα θέλεις;
    picachu8
    18.09.2006, 13:26
    τελικά όλα τακτοποιημένα...

    Ξύπνησα σήμερα κατά το χάραμα, το τουτου μου πέρασα από το μπουγατσατζίδικο να πάρω το φραπεδάκι μου και κατευθύνθηκα στο μοναδικό μετροπολις απο αυτά που επικοινώνησα μαζί τους και είχαν λιγοστά εισητήρια....

    Αλλα το κουφό δε θα το πιστέψετε....έφτασα πριν ανοίξει το μαγαζί...ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ.....χωρίς πλάκα όμως...

    Καλά θα ήταν για τα εισητήρια χορχε αλλά χρειαζόμουν δύο κανονικά καθώς επίσης να συμβούλευα το φίλο μας να μη τ α δώσει πουθενα και να πάει ο ίδιος....

    Αυτά τα ολίγα....όσοι πάτε σήμερα να μας γράψετε εντυπώσεις και προς Θεού μην βάλετε attach καμιά φωτογραφία.....απο Τετάρτη αυτά..

    Επίσης για όσους ψάχνεστε για τεταρτη και δε βρείτε εισητήρια σε κεντρικό μετροπολις θα βρείτε στης γλυφάδας που παραείναι νότια και δε πάνε πολοί....

    "θέλω ανοιχτά παράθυρά, να με χτυπάει αέρας...."
    "γιατί δε τους αντέχωωωωωωωωω...."
    "μέσα μου έκλαιγε ένα μπλούζ και εσύ βαφόσουνα στα ρουζ....."


    koini_maria
    18.09.2006, 16:03
    Νομίζω πως αν δεν γίνει η συναυλία θα (ξανα)πάθω κατάθλιψη ...
    Στις Αχαρνές Αττικής βρέχει ...
    Στον Λυκαβηττό τι να γίνεται , άραγε ;

    Υ.Γ.: Και να φανταστείτε , ότι λατρεύω την βροχή...

    xristos
    18.09.2006, 16:09
    Άμα βρέξει, θα γίνει άλλη μέρα.
    Αν δεν βρέξει, όλα Οκ. Μην ακούω για κατάθλιψη και αηδείες....
    antreas_dr
    18.09.2006, 16:16
    Στα πετράλωνα πάντως ο καιρός είναι μια χαρα Μαρία!
    koini_maria
    18.09.2006, 16:21

    Μάλλον έχεις δίκιο Χρηστάκη (ελπίζω να μην σε ενοχλεί το υποκοριστικό) ...
    Απλά να , όταν δεν είναι κάποιος και πολύ καλά τέτοιου είδους γεγονότα δύνανται να του αναπτερώνουν το ηθικό ...

    andreas_dr τα Πετράλωνα είναι πιο κοντά στον Λυκαβηττό απ' ότι το παλιοΜενίδι οπότε χαίρομαι ιδιαιτέρως για τα νέα που μας είπες και σε ευχαριστώ πολύ !
    spiroos
    18.09.2006, 16:37
    Βροχή αλλά εισιτήρια άλλα για σήμερα δεν υπάρχουν...Οπότε θα σου πούμε εντυπώσεις....
    eneni
    18.09.2006, 17:23
    αντε φεύγω εγω, ξεκινάω γι αθήνα!
    κι ο καιρός βηθός!!!


    Aiolos_m
    18.09.2006, 17:51
    Χρήστο αμα βρεξει να το κάνετε Παρασκευή..με βολεύει
    aggeliki
    18.09.2006, 18:27
    Ελπίζω να μην θελήσει απόψε η Χαρούλα να χορέψει Καλίμπα(Ο χορός της βροχής...)