ελληνική μουσική
    443 online   ·  210.817 μέλη

    Εμείς οι δυο, μόνοι δε νιώσαμε ποτέ...

    rigas
    25.07.2006, 19:08
    Από το τραγούδι του Παύλου Σιδηρόπουλου "Μου 'πες θα φύγω"

    Νομίζετε πως οι στίχοι :

    "Εμείς οι δυο, μόνοι δε νιώσαμε ποτέ
    τώρα πες μου ποιόν θα 'χεις να τα λες;"

    θίγουν απλά ένα κοινωνικό φαινόμενο ή μπορεί (και) να περιέχουν έντονα συναισθήματα;;;
    Feggarenia261
    25.07.2006, 22:32
    Mporeis να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος? Ποιό κοινωνικό φαινόμενο ας πουμε..?
    heartbreak-kid
    26.07.2006, 11:20
    Δεν ξέρω γιατί το βλέπω τόσο απλό...Νομίζω ότι οι στίχοι περιγράφουν μια σχέσι οπου στηρίζονταν ο ένας στον άλλον που οταν ήταν μαζύ δεν ένιωθαν μοναξιά και που όταν κάποιος από τους δύο ήθελε να βγάλη κάτι απο μέσα του έβρισκε τον ανθρωπό του πάντα εκει...Και τώρα που αποφάσισε να φύγη,ότι φευγιο μπορεί να ειναι αυτο,πες μου ποιον...πες μου ποιον θα χης να τα λες...
    rigas
    26.07.2006, 11:39
    Για το μέλος "Feggarenia261" και όποιον έχει αυτή την απορία:

    Αναφέρομαι στην μοναξιά που βιώνει μεγάλο ποσοστό ανθρώπων στα σύγχρονα κοινωνικά σύνολα.

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

    Πήρες το δρόμο σου θαρρώ, μα ρώτα για να ξέρεις, ο κόσμος που θέλεις να πας, αν θέλει ποιητές._

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rigas στις 26-07-2006 11:46 ]


    tzouv
    26.07.2006, 12:37
    Ο Παυλος σε πολλα τραγουδια του ηταν αλληγορικος μπορει να μιλαει για μια απλη σχεση μπορει ομως και να θελησει να χτυπησει την κοινωνικη αποξενωσει που νιωθουν αυτοι οι ανθρωποι.Ποτε δεν ξερεις τι ακριβως θελει να πει ο ''ποιητης''
    rigas
    27.07.2006, 17:54
    Το μέλος tzouv στις 26-07-2006 στις 12:37 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ο Παυλος σε πολλα τραγουδια του ηταν αλληγορικος μπορει να μιλαει για μια απλη σχεση μπορει ομως και να θελησει να χτυπησει την κοινωνικη αποξενωσει που νιωθουν αυτοι οι ανθρωποι.Ποτε δεν ξερεις τι ακριβως θελει να πει ο ''ποιητης''


    ------------------------------------------------------------
    Σ' ευχαριστώ, τα λέμε...
    rigas
    27.07.2006, 17:56
    Το μέλος heartbreak-kid στις 26-07-2006 στις 11:20 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν ξέρω γιατί το βλέπω τόσο απλό...Νομίζω ότι οι στίχοι περιγράφουν μια σχέσι οπου στηρίζονταν ο ένας στον άλλον που οταν ήταν μαζύ δεν ένιωθαν μοναξιά και που όταν κάποιος από τους δύο ήθελε να βγάλη κάτι απο μέσα του έβρισκε τον ανθρωπό του πάντα εκει...Και τώρα που αποφάσισε να φύγη,ότι φευγιο μπορεί να ειναι αυτο,πες μου ποιον...πες μου ποιον θα χης να τα λες...


    ----------------------------------------------------
    Σ' ευχαριστώ που μοιράστηκες τη σκέψη μου