ελληνική μουσική
    810 online   ·  210.833 μέλη
    meltica
    26.07.2006, 18:35
    Δεν ξέρω αν θα χρησιμεύσει σαν topic ή αν έχει ξανανοίξει, αλλά βλέποντας την δημοσκόπηση και μη ξέροντας τι είναι το blog έψαξα και βρήκα... Και βλέπω ότι υπάρχουν και άλλοι που δεν ξέρουν τι είναι. Πάντως τώρα που έμαθα, μπορώ να πω ότι είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα αλλαγή-προσθήκη στο site!
    Λοιπόν:


    Τι είναι τα Blogs;
    Η λέξη «blog» προέρχεται από το συνδυασμό των δύο λέξεων, web που σημαίνει διαδίκτυο και log που σημαίνει σύνδεση.
    Τα Blogs είναι εικονικά ημερολόγια που δημιουργούνται από τους ανθρώπους και που αποθηκεύονται στο διαδίκτυο. Τα Blogs αποτελούνται γενικά από κείμενο και τις εικόνες και μπορεί να έχουν μορφή ημερολογίου.
    Τα Blogs βρίσκονται στους ιστοχώρους επιτρέποντας στους ανθρώπους να εγγραφούν ως μέλη, να δημιουργήσουν και να δημοσιεύσουν τα blogs και τις ημερολογιακές καταχωρήσεις τους. Τα Blogs μπορεί να τα δει είτε το ευρύ κοινό είτε να επιλεγμένη ομάδα ανθρώπων, όπως οι φίλοι.
    Blogging είναι όταν κάποιος φορτώνει πληροφορίες στο blog και το πρόσωπο που το κάνει αυτό είναι γνωστό ως blogger. Τα Blogs μπορούν εύκολα να δημιουργηθούν χωρίς οποιεσδήποτε συγκεκριμένες τεχνικές γνώσεις.
    Κατά την δημιουργία ενός blog, υπάρχουν διάφορα πράγματα που πρέπει να θυμόμαστε προκειμένου να είμαστε ασφαλείς κατά την χρήση του. Η Ε.ΚΑΤ.Ο. σας παραθέτει συνοπτικά τις βασικότερες συμβουλές που πρέπει να ακολουθήσει ένας νέος-α για να χρησιμοποιεί τα blogs με ασφάλεια της προσωπικής του ακεραιότητας αλλά και της οικογένειας και των φίλων του.
    Αυτή τη στιγμή κυκλοφορούν 38 εκατομμύρια “blogs” ή αλλιώς προσωπικές δημοσιευμένες σελίδες, από τις οποίες 52,8 % ανήκουν σε άτομα ηλικίας 19 και μικρότερους σύμφωνα με τα στοιχεία που έχει συλλέξει η εταιρεία Perseus εξειδικευμένη σε web – survey & software.
    Οι ειδικοί υπολογίζουν ότι τα «blogs» θα φτάσουν τα 53.4 εκατομμύρια στο τέλος του χρόνου.



    Δεν στέλνω και τις συμβουλές μην κάνω ένα τεράαααστιο θέμα, αυτή όμως είναι η διεύθυνση που πήρα τις πληροφορίες:www.ekato.org/gr/press/blogs_how_to_stay_safe.doc

    Φιλιά από το Ρέθυμνο!!!
    tzoy
    26.07.2006, 18:45
    η διεύθυνση των ελληνικών blog είναι www.blog.gr
    η διεύθυνση των ευρωπαϊκών είναι www.blogspot.com

    jorge
    26.07.2006, 19:25
    Πριν λίγους μήνες είχα γράψει κάτι σχετικό και εγώ ΕΔΩ, ρίξτε μια ματιά.
    tzoy
    27.07.2006, 00:18
    όποιος θέλει να πάρει μιοα άποψη για το www.blogspot.com, ας ρίξει μια ματιά στην my website!!!
    meltica
    27.07.2006, 13:44
    Το μέλος jorge στις 26-07-2006 στις 19:25 έγραψε...
    Παράθεση:

    Πριν λίγους μήνες είχα γράψει κάτι σχετικό και εγώ ΕΔΩ, ρίξτε μια ματιά.


    Που να μην έγραφα κιόλας τι λέξη blog στην ''αναζήτηση'' στο forum... Αλλά απ' ότι φαίνεται είμαι λίγο στραβή...! Τελοσπάντων!
    tolaruba
    30.07.2006, 18:14
    Το μέλος tzoy στις 27-07-2006 στις 00:18 έγραψε...
    Παράθεση:

    όποιος θέλει να πάρει μιοα άποψη για το www.blogspot.com, ας ρίξει μια ματιά στην my website!!!


    εγω το ειδα!!!!το tzoy απο το tzoytzoyka βγαινει ε?
    παντως πρεπει να ειναι πολυ χρησιμα!!!ελεγα να κανω κ εγω ενα
    tzoy
    30.07.2006, 18:16
    είναι σαν ημερολόγιο, αλλά μπορείς να το χρησιμοποιείς μαζί με φίλους!

    όποιος θέλει ας μου στέιλει με πμ το εμαιλ του να του στείλω πρόσκληση στο μπλοκ ζωγραφικής μου!