ελληνική μουσική
    868 online   ·  210.851 μέλη

    Η Νεκταρία κι ο Αηδονίδης στη Χαλκιδική.

    yiannisyiannis
    27.07.2006, 09:22
    ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 29 Ιουλίου ο κορυφαίος ερμηνευτής της δημοτικής μουσικής μας Χρόνης Αηδονίδης, με 53 χρόνια ουσιαστικής προσφοράς στο ελληνικό δημοτικό τραγούδι, εμφανίζεται στο χωριό Βαρβάρα του δήμου Αρναίας Χαλκιδικής, με την ψάλτρια Νεκταρία Καραντζή, το Βαγγέλη Δημούδη και την ορχήστρα του Νίκου Φιλιππίδη.

    ΠΗΓΗ: Ναυτεμπορική, 27/7/06

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : yiannisyiannis στις 27-07-2006 09:23 ]


    jorge
    27.07.2006, 09:55
    Νομίζω έχουν και άλλη μια εμφάνιση στη Χαλκιδική, στις 13 Αυγούστου (Πολύγυρος;), στην οποία μάλλον θα πάμε
    istoxastis
    27.07.2006, 10:35
    Με χαρά αντιγράφω εδώ, απ' το aidonidis.gr, όλες τις γνωστές μέχρι τώρα εκδηλώσεις του καλοκαιριού στις οποίες συμμετέχουν ο Χρόνης Αιδονίδης και η Νεκταρία μας, με την ευχή να 'χουν σ' όλες την επιτυχία που τους αξίζει.

    5 Σεπτεμβρίου 2006στα Γιαννιτσά
    Ο Χρόνης Αηδονίδης και η Νεκταρία Καραντζή πραγματοποιούν συναυλία στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Λουδία.

    1.9.2006: 6ο Φεστιβάλ Θρησκευτικής Μουσικής Πάτμου
    Την 1η Σεπτεμβρίου 2006, ημέρα Παρασκευή, ο Χρόνης Αηδονίδης και η Νεκταρία Καραντζή, μαζί με την 20μελή βυζαντινή χορωδία "ΥΜΝΩΔΟΣ" υπό τη διεύθυνση του Δημήτρη Βερύκιου, θα πραγματοποιήσουν την έναρξη του 6ου Φεστιβάλ Θρησκευτικής Μουσικής στο νησί της Πάτμου, παρουσιάζοντας ένα πρόγραμμα με ορισμένα από τους ωραιότερα βυζαντινά εκκλησιαστικά μέλη.

    23.8.2006: Χαλκίδα
    Συναυλία στην Χαλκίδα, με τον Χρόνη Αηδονίδη και τη Νεκταρία Καραντζή, στις 23 Αυγουστου 2006, ημέρα Τετάρτη.

    13.8.2006: Πολύγυρος Χαλκιδικής
    Συναυλία στον Πολύγυρο Χαλκιδικής, στις 13 Αυγούστου 2006, με τον Χρόνη Αηδονίδη, την Νεκταρία Καραντζή και τον Βαγγέλη Δημούδη.
    | Ενημερώστε κάποιο φίλο σας | Επιστροφή στην κορυφή

    9.8.2006: Ημερίδα και Συναυλία στην Αλεξανδρούπολη
    Την Τετάρτη, 9 Αυγούστου 2006, στην Αλεξανδρούπολη θα πραγματοποιηθεί ημερίδα αφιερωμένη στον Χρόνη Αηδονίδη. Το βράδυ της ίδιας ημέρας ο Χρόνης Αηδονίδης και οι μαθητές του Βαγγέλης Δημούδης και Νεκταρία Καραντζή θα δώσουν συναυλία παραδοσιακών θρακιώτικων τραγουδιών. Συμμετέχει ορχήστρα με μικρούς μαθητές του Χρόνη Αηδονίδη.

    29.7.2006: Βαρβάρα Χαλκιδικής
    Συναυλία με τον Χρόνη Αηδονίδη, τη Νεκταρία Καραντζή και τον Βαγγέλη Δημούδηστην Βαρβάρα Χακιδικής, στις 29 Ιουλίου 2006, ημέρα Σάββατο.

    10.7.2006: Στο Θέατρο Βράχων
    Μεγάλη συναυλία παραδοσιακής μουσικής με τους: Δόμνα Σαμίου, Χρόνη Αηδονίδη, Σαβίνα Γιαννάτου, Πετρολούκα Χαλκιά, Νίκο και Γιασεμή Σαραγούδα, Στάθη Κουκουλάρη, Μάνο Αχαλινωτόπουλο, Γιώργο Κωτσίνη, Νίκο Οικονομίδη, Σωκράτη Σινόπουλο, Μιχάλη Καλιοντζίδη, τα «Χάλκινα της Κοζάνης» του Δημήτρη Κώτσικα και τις χορευτικές ομάδες του Συλλόγου Ποντίων "Αγροναύται-Κομνηνοί" και του Λυκείου Ελληνίδων, στο πλαίσιο της συμπλήρωσης 25 χρόνων ραδιοφωνικής μετάδοσης της εκπομπής "Το Αλάτι της γης" του καθηγητή του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Παν/μίου Αθηνών κ. Λάμπρου Λιάβα.

    8.7.2006: Στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών - 6ο Παγκόσμιο Συνέδριο Ποντίων
    Ο Χρόνης Αηδονίδης θα συμμετάσχει φιλικά στην εκδήλωση-συναυλία που διοργανώνεται στο πλαίσιο του 6ου Παγκοσμίου Συνεδρίου Ποντίων που θα πραγματοποιηθεί στις 8 Ιουλίου 2006, ημέρα Σάββατο, στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών.

    gate
    27.07.2006, 22:51
    Ευχαριστούμε, ευχαριστούμε...!!
    Γιώργο θα σας περιμένω στις 13 !
    sunwing
    27.07.2006, 23:42
    Σας θέλουμε και στην Κρήτη! Νεκταρία θα τα πούμε , προχθές μιλούσα με έναν Πρόεδρο πολιτιστικού που ήθελαν απο πέρυσι να ρθείτε στην περιοχή μας μάλιστα(!) και κάπου σκάλωσε η υπόθεση. Με το καλό το επόμενο καλοκαίρι θα ευχηθώ...!
    gate
    27.07.2006, 23:57
    Το μέλος sunwing στις 27-07-2006 στις 23:42 έγραψε...
    Παράθεση:

    Σας θέλουμε και στην Κρήτη! Νεκταρία θα τα πούμε , προχθές μιλούσα με έναν Πρόεδρο πολιτιστικού που ήθελαν απο πέρυσι να ρθείτε στην περιοχή μας μάλιστα(!) και κάπου σκάλωσε η υπόθεση. Με το καλό το επόμενο καλοκαίρι θα ευχηθώ...!




    Μακάρι Νεκταρία μου! Θέλω πολύ να γνωρίσω επιτέλους την Κρήτη..., πόσο μάλλον να μου δοθεί η ευκαιρία να τραγουδήσω εκεί...
    JaNick
    28.07.2006, 11:47
    Στον Πολύγυρο, που θα γίνει η συναυλία???
    jorge
    28.07.2006, 15:40
    Σχετικά με τη συναυλία στην Αλεξανδρούπολη...


    (ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 28/07/2006)

    Ημερίδα σχετικά με παραδοσιακό τραγούδι και τη συμβολή του Χρόνη Αηδονίδη στη διάσωση, διαμόρφωση και διάδοση της μουσικής μας παράδοσης διοργανώνουν στις 9 Αυγούστου στις 6.30 μ.μ. στο ξενοδοχείο «Εγνατία» στην Αλεξανδρούπολη ο Δήμος Αλεξανδρούπολης, η Επιχείρηση Πολιτιστικής Ανάπτυξης (ΕΠΑΔΑ) και το «Αρχείο Μουσικολαογραφικής Παράδοσης Χρόνης Αηδονίδης».

    Η ημερίδα πραγματοποιείται στο πλαίσιο των εκδηλώσεων «Κύματα Πολιτισμού» που διοργανώνει ο Δήμος Αλεξανδρούπολης σε συνεργασία με την ΕΠΑΔΑ.

    Για τον Χρόνη Αηδονίδη και το παραδοσιακό τραγούδι θα μιλήσουν ο Δημ. Βραχιόλογλου, ερευνητής της Θράκης, που θα αναπτύξει το θέμα: «Θράκη - Γενέθλιος γη του Χρόνη Αηδονίδη, Ιστορία - Λαϊκός πολιτισμός», ο Δημοσθένης Δούκας, δημοσιογράφος, με θέμα: «Χρόνης Αηδονίδης. Το θησαυροφυλάκιο του θρακικού Ελληνισμού», Νικόλαος Διονυσόπουλος, καθηγητής Πανεπιστημίου: «Η συμβολή του Χρόνη Αηδονίδη στη διάσωση και διάδοση του θρακιώτικου τραγουδιού» και ο Βασίλης Σερμπέζης, αναπληρωτής καθηγητής ΤΕΦΑΑ ΔΠΘ, με θέμα: «Χρόνης Αηδονίδης - μια ιδιότυπη βιωματική θεώρηση».

    Μετά την ημερίδα στις 9 μ.μ. στο κηποθέατρο του πάρκου Εγνατία θα πραγματοποιηθεί συναυλία παραδοσιακού τραγουδιού με τον Χρόνη Αηδονίδη, τον Βαγγέλη Δημούδη και τη Νεκταρία Καραντζή.


    gate
    28.07.2006, 23:36
    Το μέλος JaNick στις 28-07-2006 στις 11:47 έγραψε...
    Παράθεση:

    Στον Πολύγυρο, που θα γίνει η συναυλία???



    Για να πω την αλήθεια, ούτε εγώ ξέρω ακριβώς...
    Μόλις μάθω, θα ενημερώσω
    pastella
    02.08.2006, 08:27
    Νεκταρια αν εμφανιστείτε στις 13/8 στον Πολυγυρο μαλλον θα ερθω κι εγω να σας ακουσω- να βγαλω βολτα και τους παπουδες...
    Το χωριο οπου θα πω πως θα κανω διακοπες για 3-4 μερες είναι μονο 15' απο Πολυγυρο

    Περιμενω επιβεβαιωση!!!

    ΥΓ Χορχε εσεις που θα ειστε Χαλκιδικη?
    jorge
    02.08.2006, 09:57
    Άθυτο, πρώτο πόδι !
    pastella
    02.08.2006, 10:42
    ΑΑΑ!!!! η καλυτερη επιλογη για το πρωτο ποδι!!!


    Και τωρα οι συμβουλες μιας "τοπικης" Χαλκιδικιωτισσας (προφερεται 'χαλκιδικιώτ'σσα(α)ς' στα Ζερβα...)
    Μην ξεχασετε να πατε μια μερα βολτα στο βουνο στο Χολομοντα... Ειναι απο τις καλυτερες διαδρομες με το αυτοκινητο...Ο δρομος περνα μεσα απο το δασος (προτεινεται για μερες με εξαιρετικα υψηλες θερμοκρασιες...), σε πολλα σημεια καλυπτεται απο δεντρα εχει και κατι τελειες ταβερνες με τελειο φαι...

    Μετα ελατε για καφε απο το χωριο μου που ειναι στις παρυφες του Χολομοντα (απο τη μερια που 'βλεπει' στην Βολβη), 13/8 το αργοτερο θα ειμαι εκει

    ΥΓ Οτι θες γενικα για Χαλκιδικη, ρωτα...Η ...μιση απο εκει ειμαι! ,
    jorge
    02.08.2006, 12:10
    Είσαι off-topic παίδι μου

    ΥΓ. Μου τα λες αναλυτικά στη συναυλία, αν τα καταφέρουμε
    pastella
    02.08.2006, 14:01
    Ε... θα με κανω In-topic!

    Προς αναγνωστες του θεματος αυτου:
    Αν σκεφτεστε να πατε στην συναυλια, ΠΡΙΝ πατε, σας προτεινω τα παραπανω(εκτος απο τον καφε στο χωριο μ γιατι δεν ξερω 100% αν θα ειμαι βασικα...) για τουρνε στην Βορεια Χαλκιδικη...στα πλαισια της εκδηλωσης μαις και τον Χολομοντα θελετε δεν θελετε θα τον βλεπετε!!!

    Ενταξει κυριε διαχειριστα..?
    jorge
    02.08.2006, 14:18

    alicia0
    02.08.2006, 14:26
    Ετυχε να μενω στο διπλανο απο τη Βαρβαρα χωριο, στην Ολυμπιαδα και ετσι πηγα και τις τρεις μερες στις εκδηλωσεις
    Μιλτιαδη Πασχαλιδη
    Νεκταρια και Χρονη Αηδονιδη
    Μπαμπη Στοκα

    Αν και τον τελευταιο δεν μπορεσα να τον δω λογω βροχης...
    Γενικοτερα ομως ηταν πολυ ωραια!

    JaNick
    02.08.2006, 14:52
    Ακούσατε τη Χαλκιδικιότησα ακούστε και τον επιχηρηματία...Μην ξεχνάτε το 2ο πόδι του νομού με τις πανέμορφες παραλίες του...Και αν ενδιαφέρεστε για διαμονή...(Επιτρέπεται η διαφήμηση στο ΜΗ???) Το Liakada Beach Hotel, σας περιμένει στη Γερακινή Χαλκιδικής....(Καλά αυτο παίζεται...Μεχρι 17 Αυγούστου είμαστε packed....)
    JaNick
    02.08.2006, 14:53
    Μαλλον είμαι και γώ off topic ε???
    jorge
    02.08.2006, 16:01
    Εντελώς εκτός θέματος κι εσύ

    ΥΓ Δες την κατηγορία Προσφορές για τα Μέλη του MusicHeaven και κάνε καμιά καλή έκπτωση, μήπως και σου έρθουμε για 2 μέρες, μετά τις 17.
    JaNick
    02.08.2006, 16:12
    Sorry που βγήκα εκτός θέματος....Θα το κοιτάξω και αυτό....Για να ξαναμπώ θα ρωτήσω για άλλη μια φορά που θα γίνει η συναυλία, στον Πολύγυρο....