ελληνική μουσική
    567 online   ·  210.834 μέλη

    Πως ανακαλύπτει νέες μπάντες ο κόσμος;

    ageras
    28.07.2006, 03:57
    "Ξεφυλλίζοντας" τις σελίδες στο internet βρήκα ένα πολύ ωραίο θέμα για συζήτηση.
    Πως ανακαλύπτει νέες μπάντες ο κόσμος;
    Ακολουθεί ένα γκάλοπ:

    Έρευνα έδειξε ότι η επίδραση του ραδιοφώνου στα ακούσματα του κόσμου καλά κρατεί, παρά τις νέες εναλλακτικές από την ανάπτυξη της τεχνολογίας. Σύμφωνα μεμία έρευνα της Bridge Ratings, το παραδοσιακό format συνεχίζει να συγκεντρώνει ισχυρό ποσοστό ακροατών που ψάχνουν να ακούσουν νέα μουσική.



    Το research group χρησιμοποίησε ένα δείγμα 2.500 ακροατών μεταξύ 12 και 54 και βρήκε ότι 45% αυτών χρησιμοποιούν την παραδοσιακή οδό για να ανακαλύψουν νέες μπάντες και κομμάτια. Δεύτερα, κατά σειρά, όμως, ήρθαν τα P2P δίκτυα downloading κομματιών, με 20% του κόσμου να βρίσκουν μέσω αυτών τους νέους αγαπημένους τους.

    Τα υπόλοιπα ακολουθούν έστω και με μικρότερη δυναμη, αλλά με ανοδική πορεία. Οι παραδοσιακοί δισκοπώλες και το δορυφορικό ραδιόφωνο χάνουν έδαφος, αλλά ανεβαίνει το ιντερνετικό ραδιόφωνο.


    Πηγή:avopolis//Τάσος Βογιατζής

    Eσείς????


    www.manpas.musicheaven.gr


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 28-07-2006 04:09 ]


    Tsouxtra-is-back
    28.07.2006, 08:44
    Ο κόσμος ανακαλύπτει αυτές τις μπάντες που οι εταιρείες και κατ' επέκταση οι ραδιοφωνικοί μουσικοί παραγωγοί-προαγωγοί δανείων, πιστωτικών καρτών, τυριών και άλλων καταναλωτικών προϊόντων, θέλουν να ανακαλύψει.
    Πόσες απο αυτές δεν θα φτάσουν ποτέ στ' αφτιά μας για να κρίνουμε αν αξίζουν ή οχι? Θα παραμείνουν demos στα συρτάρια δισκογραφικών αφήνοντας στην πρώτη γραμμή αυτούς που πουλάνε. Απλώς ο νόμος της αγοράς.



    Πάντα φιλικά και με την συνηθισμένη όρεξη....γιατρέ μου !




    deepbluesea
    28.07.2006, 12:35
    Σωστή η tsouxtra! Απο τα παραδοσιακά - ελεγχόμενα μέσα όπως το ραδιόφωνο συνήθως θα ακουστεί ότι έχουν αποφασίσει οι εκάστοτε δισκογραφικές να προωθήσουν (με το αζημίωτο πάντα) . Δυστυχώς η ενημέρωση ακόμα και στις νέες μουσικές είναι και αυτή κατευθυνόμενη... Πιστεύω, αν κι εγώ φαν του ραδιοφώνου είμαι, οτι για να έρθει σε επαφή ο κόσμος με νέες μπάντες και να ανακαλύψει νέους καλλιτέχνες πρέπει να είναι ανοιχτός σε live άγνωστων μέχρι τώρα συγκροτημάτων και καλλιτεχνών και να το ψάχνει περισσότερο σε μκρές live σκηνές (μπορείς να βρεις πολλούς αξιόλογους μουσικούς που βρίσκονται είτε απο άποψη είτε απο ανάγκη εκεί), σε φεστιβάλ μουσικής κ.α.

    Καλό είναι πάντως να έχουμε ανοιχτά τα αυτιά μας και το μυαλό μας στις νέες μουσικές και να μην περιμένουμε να αναλωθούμε μόνο σε αυτά που μας σερβίρουν οι δισκογραφικές..
    dver17
    05.09.2006, 09:19
    Πάντως το ραδιόφωνο στην επαρχία- απ' όσο έχω παρατηρήσει- λειτουργεί διαφορετικά, ευτυχώς.
    Γενικά, το πώς φτάνει μια νέα δουλειά χωρίς στήριξη στον κόσμο, είναι μεγάλο θέμα και ενδεχομένως υπόθεση συγκυριών, πείσματος και υπερπροσπάθειας- και ΑΝ όλα αυτά φτάνουν...
    vero
    05.09.2006, 12:32
    Συμφωνω!!!
    tzouv
    05.09.2006, 12:40
    πριν καποια χρονια ρε παιδια η παραγωγοι ψαχνανε τις μπαντες.Πηγαιναν στα μικροτερα μαγαζακια της πολης να βρουν οτι καλυτερο κυκλοφορουσε και να το προβαλουν.Τωρα ομως οι μπαντες ψαχνουν και πρακαλανε τους παραγωγους οι οποιοι ειναι θυματα της εμπορευματοποιησης.Δεν κοιτανε την αξια του καλλιτεχνη αλλα μονο πως θα οικονομησουν...Ελεος με το χρημα

    Θα τα καψω τα ρημαδια τα λεφτα μου για να δω αν την ''φωνη'' μου η το χρημα αγαπας
    XeniaRodo
    05.09.2006, 16:11
    Δεν είναι ανάγκη να κάψεις τα λεφτάκια σου... αφού την ξέρεις την απάντηση...
    dver17
    05.09.2006, 18:09
    Το πρόβλημα ξεκινάει από το "πώς φτάνει κάποιο group ή μεμονωμένος δημιουργός στη δισκογραφία".
    (Μοιράζομαι ευχαρίστως την εμπειρία μου με όποιον ενδιαφέρεται να μάθει τί θα τραβήξει!).
    Το επόμενο πρόβλημα είναι "άντε και το κάναμε το CD, ποιός θα το μάθει?"
    (εδώ πέφτει ακόμα μεγαλύτερο γέλιο!)
    Δεν ξέρω αν ακούγονται αποκαρδιωτικά όλα αυτά, αλλά η αλήθεια είναι πως είναι πολύ δύσκολοι καιροί και σε γενικές γραμμές η πλειοψηφία όσων γράφουν και παίζουν τα τραγούδια τους, θα πρέπει να λειτουργεί και ως χρηματοδότης της όλης προσπάθειάς (με μηδαμινές ελπίδες να "γυρίσουν" τα λεφτά).
    Sad but true...
    anastasisk
    05.09.2006, 19:10
    Παντα βρισκεις ψαχνοντας.Να μαστε καλα,εχουμε φουλ ενημερωση απ'ολες πολλες πλευρες!Υπομονη και επιμονη και βρισκουμε.





    Blacksoul
    13.09.2006, 01:18
    Ααααααχ, απογοήτευση η κατάσταση στη χώρα μας...
    stratocasteros
    13.09.2006, 21:37
    Δράττομαι της ευκαιρίας, που προσφέρει το συγκεκριμένο θέμα και λέω ένα πολύ μεγάλο

    ΜΠΡΑΒΟ

    στα παιδιά που έχουν φτιάξει sites όπως το musicheaven, το kithara και το musicwave (σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα που δε γνωρίζω)

    που δίνουν την ευκαιρία σε ανθρώπους να ακουστούν και να γίνουν -έστω και ελάχιστα- γνωστοί!!

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!