ελληνική μουσική
    610 online   ·  210.851 μέλη

    Συναυλία/αφιέρωμα στον Μάνο Λοίζο ψες στην Λάρνακα...

    Anthos
    01.08.2006, 07:59
    Με τους Μακεδόνα, Θαλασσινό και Ασλανίδου συνοδευόμενοι από 12μελή ορχήστρα. Αν δεν κάνω λάθος ήταν μόνο μία συναυλία και όπως είπε και ο Δήμαρχος Λάρνακας "κυνήγησαν" αυτό το αφιέρωμα καθώς ο Μάνος Λοίζου κατάγεται από χωριό της Λάρνακας (εξού και στην συναυλία παρευρέθηκαν οι στενοί του συγγενείς).

    Το αμφιθέατρο ασφυκτικά γεμάτο (2100 καθίσματα). Με πολύ κέφι και οι τρεις καλιτέχνες και φυσικά ο κόσμος. Παρότι δεν είναι του στυλ μου κανένας από τους 3 καλιτέχνες μου άρεσαν και οι τρεις που ήταν απολύτως συνηδητοποιημένοι στο αφιέρωμα. Η Ασλανίδου γλυκύτατη και απίστευτα θυληκιά και ανάμεσα στα άλλα με πολύ καλή ερμηνεία στο "Γέρο-νεγρο Τζιμ". Ο Θαλασσινός με κέφι που ανέβαζε τον κόσμο και πολύ καλές ερμηνείες. Άφησα τελευταίο τον Μακεδόνα καθώς υπήρξαν στιγμές που μας άφησε άφωνους με κάποιοες ερμηνείες. Όπως είπα δεν ακούω κανένα από τους 3 και πήγα για τον Μάνο Λοίζου έτσι δεν ξέρω αν όντως ο Μακεδόνας θεωρείται "καλύτερη" φωνή...Σε κάποια φάση είπε ότι αν ζούσε ο Μάνος σίγουρα θα σκεφτόταν και τα παιδιά που σκοτώνονται λίγα χιλιόμετρα παρακάτω και τραγούδησε το "Ήλιε μου" όπου πραγματικά έδωσε την ψυχή του ο άνθρωπος και ξεσήκωσε το πλήθος.

    Πολύ καλή και αξιόλογη δουλειά. Αυτά!

    Τα σέβη μου...
    Haroulinda
    01.08.2006, 09:19
    ουφ ουφ ουφ τώρα μας το λες? πάλι έχασα!