ελληνική μουσική
    316 online   ·  210.844 μέλη

    Τι γνώμη έχετε για τον Σαββόπουλο;

    pa___
    02.08.2006, 01:48
    ...Και μη βιαστεί κανείς να απαντήσει έχοντας κατά νου μόνο το έργο του σαν μεγάλος μουσικός που είναι!
    Αναφέρομαι στα τελευταία γεγονότα.. Καλομοίρα στο Ηρώδειο,δηλώσεις στο φεστιβάλ Θεσσαλονίκης,δηλώσεις στο τελευταίο schoolwave..
    Είμαι όλος αφτιά..
    piterpiano
    02.08.2006, 01:52
    kai p.k.(pro kalomoiras) den mou leei tipota
    rory166
    02.08.2006, 01:58
    δεν τον εχω παρακολουθησει και πολυ
    αλλα μου βγαζει μια ψευτοκουλτουριτσα...
    Dylan4ever
    02.08.2006, 03:40
    Ο Σαββόπουλος εχει υπάρξει ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ τραγουδοποιός, εμένα προσωπικά με εχει συγκλονίσει ωρες και στγμές που τύχαινε να ακούω (πχ) τη συγκέντρωση της ΕΦΕΕ ή την παράγκα ή την Άννα ή ακόμα ανατρίχιασα όταν συνειδητοποιησα το νόημα του στίχου "Σε αυτον τον τόπο όσοι αγαπούνε τρώνε βρώμικο ψωμί"...
    Επειδή τελευταία πολλά έχουν ακουστεί όσον αφορά την ορθότητα κάποιων επιλογών του (βλ. Καλομοίρα) με νευριάζει η αυθαίρετη κριτική και μάλιστα απο ανθρώπους που δεν εχουν μιλησει καν με τον ίδιο...
    Και για να σας προλάβω ΝΑΙ με ενόχλησε αισθητικά η εικόνα της Καλομοίρας στο Ηρώδιο πλάι σε εναν απο τους πιο διωγμένους ανθρώπου της ελληνικής μουσικής αλλα δε μπορώ να καταλάβω πως αυτο μπορεί να αναιρέσει θέσεις και πράξεις 40 ετών...
    Για μένα ο Σαββόπουλος είναι το σύμβολο-σταθμός του πρώιμου ελληνικού ροκ και ως γνωστόν τα σύμβολα δεν γερνάνε. Ο ανθρωπος όμως όντως γέρασε... Ισώς τελικά να έχει δίκιο ο Αγγελάκας (απόσπασμα από συνέντευξη στο avopolis):

    - Συμβαίνουν όλ’ αυτά που συζητάμε, αλλά η γενιά μας είναι στα πράγματα. Το περίμενες ότι μετά από τόση ιδεολογία, τόση αριστερή μαχητικότητα, τόσο rock και τόσα ιδανικά, η γενιά μας θα διαχειριζόταν αυτή την κατάσταση με αυτό τον τρόπο;

    “Αν σκεφτείς ότι ο Clinton ήταν πρώην χίπης και στην Ελλάδα διάφοροι πρώην αριστεροί, αναρχικοί, τροτσκιστές είναι τώρα στις διάφορες θέσεις και κάποιες τέτοιες μούρες πουλάνε σταριλίκι στην τηλεόραση, σαν τον Μικρούτσικο, τον Θέμο Αναστασιάδη κι άλλους πολλούς, τι να πω; Είναι η γενιά του χάους. Προφανώς ήταν πάντα κυνικοί, αλλά έκαναν τους αριστερούς όταν έπρεπε κι όταν άρχισαν να μεγαλώνουν άνθισε και ο κυνισμός, έγινε πιο σίγουρος. Ξέρεις, όμως, είναι και το άλλο: Οι άνθρωποι κρίνονται όταν τους δοθεί πραγματικά η ευκαιρία. Όλοι λέμε: “Α! εγώ δεν πρόκειται ποτέ να το κάνω αυτό”, το θέμα είναι να δούμε τι θα πεις όταν πραγματικά υπάρξει η δυνατότητα και η προσφορά. Τι θα κάνεις όταν μπορείς να χωθείς... Νομίζω ότι όλες οι γενιές, λίγο-πολύ, έτσι είναι. Τι θα πει γενιά; Όσες φορές τα πράγματα πήγαιναν λίγο καλύτερα, κάποιες μοναχικές περσόνες ήταν που έκαναν κάτι γι’ αυτό. Σε αυτές τις περιπτώσεις, το σύστημα, όταν δει ότι δεν μπορεί να τους πολεμήσει αλλιώς, τους αγκαλιάζει, π.χ. Σαββόπουλος, και η ορμή σβήνει, δεν είσαι πια επικίνδυνος. Η αντιπαράθεση αντικαθίσταται με δόξα, λεφτά και εξουσία.”

    Αυτή του Αγγελάκα ίσως να είναι μια ουσιαστική προσέγγιση...

    ΥΓ: ενας απο τους λόγους που πήγα στο Schoolwave ήταν ο Διονύσης... μου την έδωσε στα νεύρα η ξεροκεφαλιά μερικών ανθρώπων που αδυνατουν να καταλάβουν ότι ένας από τους λόγους που υπαρχει η μουσική που ακούνε (ελληνικό ροκ) είναι και ο Σαββόπουλος...

    Dylan4ever
    02.08.2006, 03:48
    Α! και τι είπε στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης;
    F_ANGEL
    02.08.2006, 04:03
    Sifwnw apolita me ton piterpiano.
    Pucca
    02.08.2006, 08:35
    Ειλικρινα δεν καταλαβαινω το σχολιο περι Καλομοιρας ???? Σχολιάζουμε ακριβως τι ? Το γεγονος οτι ο ανθρωπος εκανε χιουμορ και εβγαλε την "Κ" μεσα απο μια τουρτα καυτιριαζοντας ακριβως τα σημεια των καιρων... Δεν την εβαλε να τραγουδησει και εχει δηλωσει οτι δεν την θεωρει καν τραγουδιστρια αλλα "χαριτωμενο κοριτσακι, αγαπητο απο τα παιδια" και μαλιστα της το ειπε και στα μουτρα και αυτη μαλλον δεν καταλαβε και γελουσε ! Αλλά φενεται οτι δεν ειμαστε ακομα ετοιμοι να καταλαβουμε τα νοηματα που προσπααθει να περασει, οπως σε μεγαλο βαθμο δεν ειμασταν και απο τοτε που ξεκινουσε, και ο ιδιος και πολλοι αλλοι συνχρονοι του που κατεθεσαν εργο τα ταραγμενα πολιτικα χρονια. Και στο κατω κατω σαν πολυ ευκολα δεν κρινουμε ανθρωπους που εχουν δουλεψει τοσο πολυ και αφησαν εργο, εμεις απο πια θεση μπορουμε να τα ισωπεδώνουμε όλα τόσο ευκολα ???

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Pucca στις 02-08-2006 08:37 ]


    JaNick
    02.08.2006, 11:37
    Παιδία εγώ τον Σαββόπουλο τον θεωρώ τον Έλληνα Bob Dylan...(Και αυτό δεν ανάγεται στο οτι τον έχει διασκευάσει). Όπως και ο δάσκαλος Dylan άρχισε το ροκ έτσι και ο Σαββόπουλος άρχισε το ροκ στην Ελλάδα...Και υπάρχουν ένα σορό ομοιότητες με τον Dylan...Πάντως προσωπικά το συμβάν με την καλομοίρα δεν με ενόχλησε...Γιατί θα έπρεπε άλλωστε??? Είμαστε "ποιοτικοί" και αποκλίουμε καθε επαφή με το εμπορικό τραγούδι???? Συνφωνώ με αυτό, αλλα μόνο μουσικά....Ένας άνθρωπος που βγάζει τόσο ποιοτική μουσική θα με χάλαγε να βγάλει κατι εμπορικό, αλλα μόνο οταν αυτο θα ήταν κάποιο τραγούδι.....Τώρα το να συναναστρέφεται με ανθρώπους της εμπορικής μουσικής, δεν το θεωρώ επιλήψιμο....Τελος πάντων, ο Σαββόπουλος θα μείνει στο μυαλό μου ώς πρότυπο ότι και αν κάνει.....(Φαντάσου τους Iron Maiden στα γενέθλια του Steve Harris να βγάλουν την Britney Spears απο καμοια τούρτα!!!! Θα χαλάσει η γνώμη μου γι αυτούς???)
    Α, αν μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει για το φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, θα με ενδιέφερε πολύ....
    tolaruba
    02.08.2006, 11:40
    συμφωνο με τον Pucca
    και JaNick αν και ειχα δυσαρεστηθει με το γεγονος της....καλομοιρας!!!βεβαια τωρα το διατυπωσαν τοσο ωραια που μου αλλαξαν γνωμη

    Dylan4ever
    02.08.2006, 11:45
    Το μέλος JaNick στις 02-08-2006 στις 11:37 έγραψε...
    Παράθεση:

    Παιδία εγώ τον Σαββόπουλο τον θεωρώ τον Έλληνα Bob Dylan...(Και αυτό δεν ανάγεται στο οτι τον έχει διασκευάσει). Όπως και ο δάσκαλος Dylan άρχισε το ροκ έτσι και ο Σαββόπουλος άρχισε το ροκ στην Ελλάδα...Και υπάρχουν ένα σορό ομοιότητες με τον Dylan...Πάντως προσωπικά το συμβάν με την καλομοίρα δεν με ενόχλησε...Γιατί θα έπρεπε άλλωστε??? Είμαστε "ποιοτικοί" και αποκλίουμε καθε επαφή με το εμπορικό τραγούδι???? Συνφωνώ με αυτό, αλλα μόνο μουσικά....Ένας άνθρωπος που βγάζει τόσο ποιοτική μουσική θα με χάλαγε να βγάλει κατι εμπορικό, αλλα μόνο οταν αυτο θα ήταν κάποιο τραγούδι.....Τώρα το να συναναστρέφεται με ανθρώπους της εμπορικής μουσικής, δεν το θεωρώ επιλήψιμο....Τελος πάντων, ο Σαββόπουλος θα μείνει στο μυαλό μου ώς πρότυπο ότι και αν κάνει.....(Φαντάσου τους Iron Maiden στα γενέθλια του Steve Harris να βγάλουν την Britney Spears απο καμοια τούρτα!!!! Θα χαλάσει η γνώμη μου γι αυτούς???)
    Α, αν μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει για το φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, θα με ενδιέφερε πολύ....



    kalouka
    02.08.2006, 14:06
    Σαββόπουλος ειναι ένα μεγάλο κεφάλαιο για τα μουσικά πράγματα στην χώρα μας
    οι περισσότεροι δίσκοι του έχουν αφήσει ιστορία και τα τραγούδια του περιγράφουν ζωντανά κομμάτια απο τη ζωη μας και την πολιτική. Ακούστε τον Μπάλο τους Αχαρνής για να καταλάβετε τη ενοούμε πρωτοπορία το μακρύ ζειμπέκικο για το Νίκο,τον Παλιάτσο και τον ληστή.Σαφώς και έβγαλε και δίσκους που δεν είχαν το επίπεδο των παλιότερων ,σαφώς και ξαφνικά βρέθηκε μέσα στην ΕΡΤ αυτο δεν αλλαζει τη παρουσία και τις θέσεις του τισ πολιτικές

    back_in_black
    02.08.2006, 14:29
    Εγώ σίγουρα δεν μπορώ να μπω στην θέση να κρίνω έναν άνθρωπο σαν τον Σαββόπουλο. Θεωρώ ότι έχει προσφέρει πολλά μέσα από τα τραγούδια του. Στο μάθημα της μουσικής πέρσι παρακολουθήσαμε μία εκπομπή σχετικά με τον Σαββόπουλο και ο ίδιος μιλούσε για τις συνθήκες κάτω από τις οποίες έγραφε κάποια από τα τραγούδια του. Μέσα στην φυλακή σε περίοδο δικτατορίας, έτρωγε ξύλο και έγραφε "σαν βγω απ' αυτή την φυλακή κανείς δεν θα με περιμένει...". Πώς μπορούμε λοιπόν να κρίνουμε έναν άνθρωπο με τέτοια βιώματα από μια πράξη που σε εμάς δεν άρεσε και να ξεχνούμε το υπόλοιπο του παρελθόν?
    pa___
    02.08.2006, 15:07
    Αρχικά δε με θεωρώ καθόλου ποιοτικό παρ' όλα αυτά..
    Παράθεση:
    Τώρα το να συναναστρέφεται με ανθρώπους της εμπορικής μουσικής, δεν το θεωρώ επιλήψιμο....

    Αυτή είναι μια προσέγγιση που δεν είχα σκεφτεί και μ' άρεσε.. Βέβαια, εξακολουθεί να μην μου κάθεται καλά η Καλομοίρα μέσα στο Ηρώδειο. Δε με νοιάζει τι δουλειά είχε εκεί, ούτε ποιος την έφερε, απλά μόνο η εικόνα μου φαίνεται αποκρουστική

    Όσο για το φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, βγήκε και μίλησε και ξεκίνησε να πλέκει ένα εγκώμιο για την συμπρωτεύουσα. Το μεμπτό βέβαια είναι ότι αυτό το εγκώμιο το ανήγαγε σιγά σιγά σε μια σύγκριση Αθήνας-Θεσσαλονίκης κάτι το οποίο νομίζω ότι όχι απλά δεν χρειαζόταν να γίνει, δεν έπρεπε. Κάτι τέτοια γίνονται και τρωγόμαστε βόρειοι και νότιοι. Φανατίζεται ο κόσμος χωρίς λόγο..

    sunwing
    02.08.2006, 17:09
    Απλώς γέρασε.. ίσως θέλησε να μεταφέρει με λάθος τρόπο κάποια πράγματα της πείρας του τελευταία.
    pa___
    02.08.2006, 17:20
    Το ότι γέρασε,είναι μια γνώμη την οποία έχω ακούσει από αρκετό κόσμο και που νομίζω πως τελικά,την ασπάζομαι κι εγώ.
    aggeliki
    02.08.2006, 18:34
    Αμάν πια με την Καλομοίρα...Ήμουν εκεί τότε και δεν είδα κανένα απ'όλο το Ηρώδειο να αντιδρά για την παρουσία της εκεί!Όλοι καταλάβαν ότι ήταν ένα αστείο!

    Είναι γεγονός ότι γέρασε,ότι ίσως κάνει κάποια πράγματα λάθος αλλά παρ'όλα αυτά σε μερικά χρόνια δεν θα τα θυμόμαστε αυτά...Σημασία έχει: "Τα τραγούδια αξίζουν?".Νομίζω πως ναι!
    JaNick
    02.08.2006, 20:02
    Παράθεση:


    Όσο για το φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, βγήκε και μίλησε και ξεκίνησε να πλέκει ένα εγκώμιο για την συμπρωτεύουσα. Το μεμπτό βέβαια είναι ότι αυτό το εγκώμιο το ανήγαγε σιγά σιγά σε μια σύγκριση Αθήνας-Θεσσαλονίκης κάτι το οποίο νομίζω ότι όχι απλά δεν χρειαζόταν να γίνει, δεν έπρεπε. Κάτι τέτοια γίνονται και τρωγόμαστε βόρειοι και νότιοι. Φανατίζεται ο κόσμος χωρίς λόγο..




    Σιγά μορέ μην περιμέναμε το Σαββόπουλο για να αρχίσουμε το φάγωμα...Ρε παιδιά σιγα τον άνθρωπο, τον φάγατε...!!! Υπάρχουν άλλοι που έχουν κάνει πολύ χειρότερα πράγματα....!!! Αφορμή για να αρχίσουμε να χτυπάμε το Νιόνιο ψάχνουμε....???
    Οσο για την καλομοίρα....Πιστεύω οτι ο Σαββόππουλος εκανέ μια μεγάλη μαγκιά τότε μαζί της...Ήθελε να περάσει κάποιο μήνυμα και χρησημοποίησε εναν άνθρωπο που ήταν πολυ αγαπητός τότε, χωρίς αυτος να το καταλάβει....Και αντί να το καταλάβουν οι fans της καλομοίρας και να αρχίσουν να τον χτυπάν, τον χτυπάμε οι ίδιοι οι fans του....!!!

    What,ho said the thing with three bounces!! Do not meddle with things you don't understand. (Nicko Mc'Brain)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 03-08-2006 13:43 ]


    pa___
    02.08.2006, 22:23
    Παράθεση:

    Αμάν πια με την Καλομοίρα...Ήμουν εκεί τότε και δεν είδα κανένα απ'όλο το Ηρώδειο να αντιδρά για την παρουσία της εκεί!Όλοι καταλάβαν ότι ήταν ένα αστείο!


    Παράθεση:
    Ήθελε να περάσει κάποιο μήνυμα και χρησημοποίησε εναν άνθρωπο που ήταν πολυ αγαπητός τότε, χωρίς αυτος να το καταλάβει....Και αντί να το καταλάβουν οι fans της καλομοίρας και να αρχίσουν να τον χτυπάν, τον χτυπάμε οι ίδιοι οι fans του....!!!


    Αστείο;;Ακόμα και έτσι να είναι εμένα μου φάνηκε αρκετά κακόγουστο.. Μιλάμε για έναν χώρο 2500 και πλέον ετών,μιλάμε για έναν χώρο ιερό.Δεν μπορεί να μπαίνει η Καλομοίρα (όπου Καλομοίρα βάλτε,οποιονδήποτε καλλιτέχνη ίδιας ποιότητας-αν και το "καλλιτέχνης" την υπερτιμά) είτε την έχει καλέσει ο Νιόνιος,είτε ο οποιοσδήποτε!
    Εμένα μου φάνηκε ιεροσυλία.Ίσως βέβαια να μην είμαι και τόσο προοδευτικός.. Και για το ότι δεν αντέδρασε κανένας εκείνο το βράδυ,δεν μου έκανε εντύπωση.Το ξέρετε ότι στην τελευταία συντήρηση του Ηρωδείου οι αρχαιολόγοι αφαίρεσαν 27 κιλά τσίχλας που ήταν κολλημένες στα μαρμάρινα καθίσματα;;(ακόμα και σ' αυτά το επισήμων) Αυτό για να μην μπερδεύουμε την ποιότητα και το επίπεδο του ακροατηρίου μιας συναυλίας με την ποιότητα και το επίπεδο του καλλιτέχνη που δίνει την συναυλία.
    Όσο για το αν και πόσο αγαπητή είναι η Καλομοίρα στον κόσμο,δεν νομίζω κανείς να περίμενε να σκάσει μύτη το Καλομοιράκι μέσα από την τούρτα.Όπως δεν νομίζω να ήταν πολλοί αυτοί που ενθουσιάστηκαν με αυτό το σκηνικό.Αφήστε που ο κόσμος που αγαπάει την Καλομοίρα περιορίζεται στις ηλικίες 8-14 ετών.. Ηλικίες που αμφιβάλω αν έχουν υπ' όψιν τους ποιος είναι ο κύριος Διονύσης Σαββόπουλος,ηλικίες που αμφιβάλω αν παρευρέθησαν στην εν λόγω συναυλία.

    Όσο για το αν περιμέναμε τις δηλώσεις του Σαββόπουλου για να φαγωθούμε,φυσικά και όχι!
    Δεν περιμένουμε τις δηλώσεις κανενός για να κοντραριστούμε νότιοι και βόρειοι (κάτι που προσωπικά το βρίσκω κακουργηματικά ανούσιο) αλλά από την άλλη όταν ένας τόσο σπουδαίος άνθρωπος σαν τον Διονύση Σαββόπουλο ξεκινά να μιλήσει για τον Κουγιουμτζή και καταλήγεί να τίθεται υπέρ της Θεσσαλονίκης και αρχίζει τις συγκρίσεις και να τα χώνει στην Αθήνα σε έναν τόσο αξιόλογο και επίσημο θεσμό θεσμό,σας φαίνεται σωστό;
    Κάτι τέτοιες δηλώσεις διαιωνίζουν τις κόντρες μιας και σαν Έλληνες πολλές φορές αν και πανέξυπνοι είμαστε πολύ στενόμυαλοι!
    Αμαυρώνεις τον θεσμό.Και ιδιαίτερα όταν πριν 2 χρόνια βγαίνεις στα Αρείων και κράζεις θεσμό και διοργανωτές.. Και έρχεται και το shcoolwave και λόγω του ότι δεν εμφανίζεται ύστερα από αίτημα των διοργανωτών (respect) εκμεταλεύεται την κατάσταση του alex για να περάσει το μήνυμα του.Η ποιότητα,τουλάχιστον στα δικά μου μάτια αρχίζει να φθίνει..
    Και ναι!Σέβομαι τον τραγουδοποιό Διονύχη Σαββόπουλο,υποκλείνομαι στο έργο του αλλά γενικότερα είμαι υπέρ του "μηδένα προ του τέλους μακάριζε.."

    kalouka
    03.08.2006, 08:59
    Ο χρόνος που μετράει
    σε λίγο δεν θα είναι εδώ.
    Θα τον φάω ή θα με φάει.
    Αυτά είχα να σου πω..."

    Anthos
    03.08.2006, 13:35
    Κάνω paste από παλιό μου ποστ. Αν δεν κάνω λάθος είχα κάνει και στο ΜΗ ποστ ρωτώντας αν είχε διαβάσει κανένας την συνεντευξή...

    Παράθεση:
    Μου έχει λεχθεί από κάποιο Έλληνα γνωστό ότι πριν καιρό (δεν ξέρω ακριβώς ημερομηνία) η Ελευθεροτυπία πήρε μία συνεντευξή από τον ΔΣ και αυτό που έκαναν ήταν να ρωτήσουν τις ίδιες ακριβώς ερωτήσεις που του είχαν κάνει πριν 25-30 χρόνια. Οι διαφορές μου είπε ότι ήταν τόσο μεγάλες που το χρησιμοποίησαν σε μια στήλη όπου είχαν παράλληλα πάντα δύο άτομα με αντίθετες απόψεις.


    Σίγουρα άφησε εποχή αλλά είμαι από τους εκκεντρικούς που ναι μπορούν να διαγράψουν το παρελθόν κάποιου βάση των ενεργειών του σήμερα...