ελληνική μουσική
    533 online   ·  210.830 μέλη

    Τι γνώμη έχετε για τον Σαββόπουλο;

    Aiolos_m
    03.08.2006, 17:02
    Καλός είναι...
    όταν δεν μιλάει καλός είναι...



    Aiolos_m
    03.08.2006, 17:04
    ...ενα είδος "Νταλαρισμού" που λέμε...
    "Θεοδωρακισμού"...
    "Μικρουτσικισμού"...


    johnny_b
    03.08.2006, 21:08
    Πιστεύω οτι είναι ο μεγαλύτερος τραγουδοποιος που έχει βγάλει η Ελλάδα...και ότι και αν λέει σχετικά με το χώρο του τραγουδιού και γενικότερα της τέχνης,έχει κάθε δικαίωμα να το λέει...
    Pucca
    04.08.2006, 07:59
    Το μέλος Anthos στις 03-08-2006 στις 13:35 έγραψε...
    Παράθεση:

    Κάνω paste από παλιό μου ποστ. Αν δεν κάνω λάθος είχα κάνει και στο ΜΗ ποστ ρωτώντας αν είχε διαβάσει κανένας την συνεντευξή...

    Παράθεση:
    Μου έχει λεχθεί από κάποιο Έλληνα γνωστό ότι πριν καιρό (δεν ξέρω ακριβώς ημερομηνία) η Ελευθεροτυπία πήρε μία συνεντευξή από τον ΔΣ και αυτό που έκαναν ήταν να ρωτήσουν τις ίδιες ακριβώς ερωτήσεις που του είχαν κάνει πριν 25-30 χρόνια. Οι διαφορές μου είπε ότι ήταν τόσο μεγάλες που το χρησιμοποίησαν σε μια στήλη όπου είχαν παράλληλα πάντα δύο άτομα με αντίθετες απόψεις.


    Σίγουρα άφησε εποχή αλλά είμαι από τους εκκεντρικούς που ναι μπορούν να διαγράψουν το παρελθόν κάποιου βάση των ενεργειών του σήμερα...



    Αυτό που λές δες το τεκμηριώνεις καθόλου δεν μπορουμε να ταυτιζόμαστε με απόψεις που βασιζονται σε "έχει λεχθεί από κάποιο Έλληνα γνωστό" και "(δεν ξέρω ακριβώς ημερομηνία)" αλλά ούτε και το περιεχόμενο των ερωτήσεων παραθέτεις, και απο αυτο να βγάζουμε συμπεράσματα. Στον καθένα μας μπορεί να συμβει κάτι τέτοιο αφού μέσα σε 25 και 30 χρόνια τα δεδομένα αλλάζουν τόσο πολύ και οι εποχές απαιτούν διαφορετική αντιμετώπιση που θα ήταν γραφικό να εμμένει μετά απο τόσα χρόνια, εκτός αν ήταν μέντιουμ !

    provocat
    04.08.2006, 09:07
    Αχ, πού 'σαι νιότη, πού 'δειχνες πως θα γινόμουν άλλος!
    (Βάρναλης)

    Παροιμία:
    Τα στερνά τιμούν τα πρώτα.
    (και τα εκθέτουν επίσης, λέω εγώ).


    vasiloukos
    04.08.2006, 12:05
    "Μπάλλος", "Δέκα χρόνια κομμάτια", "Ρεζέρβα": αυτά -κατ' εμέ- αρκούν για να χαρακτηρίστεί ο Σαββόπουλος μία από τις πιο λαμπρές περιπτώσεις στο ελλ. τραγούδι.
    Anthos
    04.08.2006, 13:27
    @ pucca

    Παράθεση:
    Αυτό που λές δες το τεκμηριώνεις καθόλου δεν μπορουμε να ταυτιζόμαστε με απόψεις που βασιζονται σε "έχει λεχθεί από κάποιο Έλληνα γνωστό"


    Αν διάβαζεις πιο προσεκτικά το κείμενο μου.. Οπως είχα γράψει, ρωτούσα αν κάποιος από το ΜΗ είχε υπόψη του αυτή την συνέντευξη. Δεν προσπάθησα να κάνω συζήτηση βάση αυτού.

    Παράθεση:
    Στον καθένα μας μπορεί να συμβει κάτι τέτοιο αφού μέσα σε 25 και 30 χρόνια τα δεδομένα αλλάζουν τόσο πολύ και οι εποχές απαιτούν διαφορετική αντιμετώπιση που θα ήταν γραφικό να εμμένει μετά απο τόσα χρόνια, εκτός αν ήταν μέντιουμ !


    Αυτό είναι υποκειμενικό αν λάβουμε υπόψη για πιο πράγμα συζητάμε. Αν μιλάμε για τις διατροφικές μας επιλογές για παράδειγμα αυτό θα μπορούσε να αλλάξει στα σίγουρα χωρίς να μπορεί κανένας να σε κατηγορήσει αλλά έχει πράγματα που ο άνθρωπος δεν αλλάζει για μια ολόκληρη ζωή όπως την ιδεολογία του ή την θρησκεία του. Αυτό δεν χρειάζεται μέντιουμ αλλά συνοχή χαρακτήρα...

    Όπως και νά'χει...
    Pucca
    04.08.2006, 14:53
    Το μηνυμά σου το διαβασα προσεκτικά αλλα έτσι όπως έχεις βάλει το σχολιό σου απο κάτω φαίνεται σαν να ταυτίζεσαι με τα πιο πάνω, sorry αν έχω καταλάβει λάθος αλλά έτσι όπως το έγραψες...
    Όσο για το δεύτερο δε θα συμφωνήσω μαζί σου γιατί ποτέ δεν άλλαξε τη βάση της ιδεολογίας του αλλά προσάρμοσε τον τρόπο σκέψης του στην εποχή έτσι όπως έχει διαμορφωθεί σήμερα. Και κατά τη γνώμη μου είναι πολύ γενναίο να παραδέχεσε ότι κάποια πράγματα παραήταν ουτοπικά για να γίνουν αληθινά, αυτή άλλωστε είναι και η διαφορά των νέων από τους μεγαλύτερους σαφώς και πριν 30 χρόνια θα ήταν πιο παρορμητικός. Τώρα είναι πιο ώριμος όχι ασταθής σαν χαρακτήρας.
    Konnie
    04.08.2006, 18:59
    Ειμαι κι εγω με το μερος αυτων που υποστηριζουν οτι η συμβολη του Σαββοπουλου στην ελληνικη μουσικη αρκει για να μη δινουμε σημασια στις επιλογες του και στα λεγομενα του,οταν αυτα προκαλουν σχολια.

    Για να σχολιασω και λιγο πιο ειδικα,η συναυλια του στο Ηρωδειο για μενα ηταν απο τις καλυτερες που εχω παρακολουθησει.Επισης να θυμισω σε οσους ηταν εκει οτι ηταν παρτι γενεθλιων,κι ετσι οι εκπληξεις ηταν μεσα στο προγραμμα.

    Για τα υπολοιπα που εχει πει ή εχει σχολιασει,και που μπορει να μη συμφωνω,ειναι αποψεις του και τις σεβομαι.Στηριζομενη σε οτι ειπα στην αρχη του ποστ μου,δε με επηρεαζουν οι οποιες "αλλαγες" του.Τον θεωρω σημαντικο τραγουδοποιο,και μενω εκει.
    aggeliki
    04.08.2006, 22:07
    Το μέλος Konnie στις 04-08-2006 στις 18:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ειμαι κι εγω με το μερος αυτων που υποστηριζουν οτι η συμβολη του Σαββοπουλου στην ελληνικη μουσικη αρκει για να μη δινουμε σημασια στις επιλογες του και στα λεγομενα του,οταν αυτα προκαλουν σχολια.

    Για να σχολιασω και λιγο πιο ειδικα,η συναυλια του στο Ηρωδειο για μενα ηταν απο τις καλυτερες που εχω παρακολουθησει.Επισης να θυμισω σε οσους ηταν εκει οτι ηταν παρτι γενεθλιων,κι ετσι οι εκπληξεις ηταν μεσα στο προγραμμα.

    Για τα υπολοιπα που εχει πει ή εχει σχολιασει,και που μπορει να μη συμφωνω,ειναι αποψεις του και τις σεβομαι.Στηριζομενη σε οτι ειπα στην αρχη του ποστ μου,δε με επηρεαζουν οι οποιες "αλλαγες" του.Τον θεωρω σημαντικο τραγουδοποιο,και μενω εκει.




    Συμφωνώ και θα ήθελα να προσθέσω ότι όλο αυτό που είδαμε εκείνη τη βραδιά είχε αρχή, μέση και τέλος!Στο πρόγραμμα που μας παρουσίασε η Καλομοίρα δεν έμοιζε καθόλου "ξένη"!
    gazakas
    05.08.2006, 12:29
    Ώστε ο Σαββόπουλος γέρασε, ε; Τι περίεργο για κάποιον που είναι σχεδόν 62 χρονών... Αλλά, όσοι το λένε αυτό πότε πήγαν τελευταία φορά, αν πήγαν ποτέ, σε συναυλία του; Εμένα εκεί πάντως δε μου φαίνεται καθόλου γερασμένος... Όσο για τις συντηρητικές απόψεις που του καταλογίζονται σήμερα, όποιος τον παρακολουθεί προσεκτικά τα τελευταία 40 χρόνια θα διαπιστώσει ότι μάλλον συνεπής είναι παρά ανακόλουθος. Για περισσότερα σας παραπέμπω εδώ
    Κατά τα άλλα, σκεφθείτε πόσο γνωρίζετε το Σαββόπουλο είτε ως μουσικό είτε ως δημόσιο πρόσωπο, γιατί από ότι βλέπω οι περισσότεροι εδώ φαίνεται να μένουν σε 5-6 τραγούδια μιας 40χρονης καριέρας και σε σκόρπιες ή υποτιθέμενες δηλώσεις-κινήσεις του για να βγάλουν συμπεράσματα γι' αυτόν...
    thank
    05.08.2006, 13:37
    σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αντώνη (gazakas) και όχι μόνο. Ο Σαββόπουλος μου αρέσει. Συνολικά. Προφανώς, όπως κάθε άνθρωπος, κάθε δημιουργός έχει τις διακυμάνσεις του σε αυτό που εκφράζει. Σημασία έχει πως ανέτρεψε πράγματα, τόλμησε όταν οι άλλοι δεν τολμούσαν, έδωσε έμπνευση, προβληματισμό, μουσικές και τραγούδια που μας συντρόφευαν και μας συντροφεύουν. Τώρα για τις επιμέρους δηλώσεις, κινήσεις, και οτιδήοτε άλλο έκανε που δεν με εκφράζει ή που με εκνευρίζει (υπάρχουν πολλές) .... έλεος. Κάθε καλλιτέχνης, ειδικα αν έχει μια πορεία τόσων χρόνων, θα βγάλει αντιφάσεις. Λογικό. Σημασία έχει το "ολον". Και τό "όλον" του Σαββόπουλου ειναι, για μένα, καλό.
    JaNick
    05.08.2006, 13:46
    @ gazakas

    Διάβασα τα σχόλια που έκανες στο blog του τύπου αυτου....Τα λές ωραία, και πάντα με ευγενικό ύφος...Αυτο πιστεύω οτι είναι το μεγαλύτερο προτέριμα για κάποιον που γράφει σε forum...Τώρα για το Σαββόπουλο δεν ξέρω ρε παιδιά...Δεν μπορώ να πώ οτι αυτά που έγραφε το blog με άγγιξαν ιδιαίτερα...Θεωρώ οτι δεν ξέρω το Σαββόπουλο τόσο καλά για να μπορώ να εκφέρω γνώμη....Πάντως πιστεύω οτι κατηγοριές στο Net θα βρώ για κάθε καλλιτέχνη....Λοιπόν αυτά...Ο Σαββόπουλος είναι μέγας και δεν θα πάψω να τον θεωρώ τον Έλληνα Bob Dylan....
    Pucca
    08.08.2006, 08:31
    Το μέλος gazakas στις 05-08-2006 στις 12:29 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ώστε ο Σαββόπουλος γέρασε, ε; Τι περίεργο για κάποιον που είναι σχεδόν 62 χρονών... Αλλά, όσοι το λένε αυτό πότε πήγαν τελευταία φορά, αν πήγαν ποτέ, σε συναυλία του; Εμένα εκεί πάντως δε μου φαίνεται καθόλου γερασμένος... Όσο για τις συντηρητικές απόψεις που του καταλογίζονται σήμερα, όποιος τον παρακολουθεί προσεκτικά τα τελευταία 40 χρόνια θα διαπιστώσει ότι μάλλον συνεπής είναι παρά ανακόλουθος. Για περισσότερα σας παραπέμπω εδώ
    Κατά τα άλλα, σκεφθείτε πόσο γνωρίζετε το Σαββόπουλο είτε ως μουσικό είτε ως δημόσιο πρόσωπο, γιατί από ότι βλέπω οι περισσότεροι εδώ φαίνεται να μένουν σε 5-6 τραγούδια μιας 40χρονης καριέρας και σε σκόρπιες ή υποτιθέμενες δηλώσεις-κινήσεις του για να βγάλουν συμπεράσματα γι' αυτόν...



    Ποιος είπε ότι γέρασε??? Οτι ωρίμασε λέμε στα 30 και, χρόνια καριέρας του, δεν είναι κακό αυτό...
    thanasis16
    08.08.2006, 09:40

    gazakas
    08.08.2006, 12:12
    Pucca, εσύ μπορεί να λες ότι ωρίμασε, αλλά εγώ αναφερόμουν σε τουλάχιστον τέσσερα άλλα μέλη που έγραψαν ρητά ότι γέρασε...
    aggeliki
    08.08.2006, 14:24
    Ότι γέρασε δεν είναι απαραίτητα κακό...Για μένα δεν σημαίνει ότι πρέπει ν'αποσυρθεί...Όλοι γερνάμε...Όλοι αλλάζουμε...Προσωπικά εγώ πιστεύω ότι όλα όσα κάνει τα κανει τελίως αθελά του.Είναι θέμα παρορμητισμού!Κι εμείς τον πετροβολουμε!
    Βασικά δεν μ'έχει ενοχλήσει σε κανένα τομέα απ'όσους αναφέρθηκαν παρ'όλα αυτά αναγνωρίζω ότι κάποιοι ενοχλήθηκαν.
    Δεν ξέρω πολλά πράγματα για το παρελθόν του,ούτε τον έχω παρακολουθήσει πολύ από την αρχή,εντάξει είμαι μικρότερη ηλικιακά απ'όλη του την καριέρα!Όμως γνωρίζω την μουσική του!Και απο κάποιες συζητήσεις που έχω κάνει με μεγαλυτερούς μου,έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι είναι ο Σαββόπουλος που όλοι γνωρίζουμε!Η φυσική του εξέλιξη!
    TomTraubert
    09.08.2006, 01:15
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος...
    Σήμερα έμαθα ότι ο Σαββόπουλος βασανίστηκε επί δικτατορίας (αν και είναι μεγάλο βάσανο η λογοκρισία)...
    ...ότι ο Dylan είναι ο δάσκαλος του ροκ (έπαιξε ο Dylan ροκ;)...
    ...ότι το Ηρώδειο έχει ηλικία άνω των... 2.500 χιλιάδων ετών (μα καλά, πόσο παλιοί είναι αυτοί οι Ρωμαίοι;)
    Σοβαρά, παιδιά... προσοχή σε αυτά που γράφουμε...
    JaNick
    09.08.2006, 11:23
    Ο Σαββόπουλος όντως ήταν μέσα επι δικτατορίας, και έφαγε και ξύλο...
    Το στύλ του Dylan, γιατί να φοβηθούμε να το πούμε ροκ??? Μια πρόημη μορφή folk rock....
    Το Ηρώδειο, ντάξει δεν είναι τόσο παλιό, αλλα 2000 ετών είναι (κατα προσέγγιση)....
    TomTraubert
    10.08.2006, 20:00
    Αν ήταν όντως μέσα, πάω πάσο, μόνο να του το πείτε να το μάθει και ο ίδιος, μπορεί να τον πιάσουν και αναδρομικά κάποια πονάκια από το πολύ το ξύλο.

    Τέλος πάντων, δεν έτρωγε ξύλο όποιος τραγουδούσε επί χούντας...

    Ο δε Ντύλαν ούτε ο ίδιος δεν τόλμησε να πει ότι είναι ροκ, πόσο μάλλον ο δάσκαλός του...

    Για την ιερότητα του Ηρώδειου ας μη μιλήσω καλύτερα, η επιλογή καλλιτεχνών και η συμπεριφορά του κοινού τα τελευταία χρόνια τα λένε όλα...

    Να κλείσω για το Σαββόπουλο, λέγοντας ότι θα τον θυμάμαι πάντα με συμπάθεια και απορία ταυτόχρονα, αφού μπόρεσε να βρει έμπνευση σε ένα από τα πιο ανέμπνευστα πρόσωπα που έβγαλε αυτός ο τόπος, τον Μητσοτάκη...