ελληνική μουσική
    434 online   ·  210.817 μέλη
    SOKRATISKARAVIDAS
    02.08.2006, 08:33
    Μου εχει τυχει αρκετες φορες μεχρι τωρα,να γνωρισω και να συναναστραφω με διαφορους μουσικους,κακους,καλους και πολυ καλους.....Απο καθε επαφη φροντιζω να βγαζω καποια συμπερασματα και να μαθαινω.....
    Τον τελευταιο χρονο, ειχα την εμπειρια να γνωρισω καποια "παιδακια" κολημενα με τους Πυξ-Λαξ(ονομα κι αυτο που βρηκαν.....).Το συμπερασμα που εβγαλα μετα απο καιρο(και στατιστικη μελετη ισως)ειναι οτι τα περισοτερα απ`αυτα τα "παιδακια",συνηθως παιζουν κιθαρα(η προσπαθουν τελος παντων).Αρκετα απο αυτα τραγουδανε(η νομιζουν πως τραγουδανε).Σχεδον τα περισοτερα δεν εχουν μουσικες γνωσεις-βασεις,θεωρητικες η τεχνικη παιξιματος.Τα ακουσματα τους ειναι πολυ περιορισμενα(πολυ "εντεχνιλα" κακως εννοουμενη....).Εχοντας ολα τα παραπανω "προσοντα" προσπαθουν γρατζουνωντας μια κιθαρα οσο πιο αγαρμπα γινεται και γκαριζωντας με υφος και στυλακι Σιδηροπουλου και βαλε.....να εντυπωσιασουν τους φιλους τους και τις γκομενιτσες καθως επισης και ολους τους ασχετους απο καλη μουσικη παρευρισκομενους.Η μεγαλη περαση που εχει αυτη η μπαντα σε αυτη την κατηγορια ,οφειλεται στην ευκολια παιξιματος(γελοιες ενορχηστρωσεις,απλουστατα ακομπανιαμεντα,2-3 το πολυ,και βαρετη μονοτονη μελωδικη γραμμη).Η συγκεκριμενη μπαντα φημιζεται και για τις κλεμενες ιδεες που κατεβαζει......Το αποτελεσμα βεβαια ειναι εντυπωσιακο καθως καταφερνουν σχεδον παντα να εντυπωσιαζουν την ομηγυρη(πλην ελαχιστων εξαιρεσεων...οπως εμενα)και να την πεφτουν ανετα μετα στις πιτσιρικες που "βρωμανε" εντεχνιλα(παντα με την κακη ενοια)....Κατι αντιστοιχο συμβαινει και στις αλλες κατηγοριες,πχ στους Σιδηροπουλικους και στα "Νταλαρακια"......και παει λεγοντας.Ειναι μεγαλο προσον για ενα μουσικο και οχι μονο,να ξερει,να μαθει ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ.......διαφορα,οπως τους αλλους,τους καλυτερους απο αυτον μουσικους,και διαφορετικα ειδη μουσικης για να εξελισεται και να επιλεγει με σωστοτερα κριτηρια....Αυτα προς το παρον γιατι κουραστηκα ηδη.Κι ισως στενοχωρησα καποιους αλλα τι να κανω.κι εγω υποφερω οταν με παιδευουν αυτα τα "παιδακια".

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 02-08-2006 16:41 ]


    SOKRATISKARAVIDAS
    02.08.2006, 08:41
    Ο τιτλος που εβαλα στο αρθρο,ηταν "τα Πυξ-λαξακια", αλλα για καποιο λογο δεν εμφανιστηκε!!!!!Δεν πιστευω να ειναι δακτυλος των Πυξ-Λαξ.......
    jorge
    02.08.2006, 09:48
    Δοκίμασε να πατήσεις Επεξεργασία, πάνω και δεξιά από το πρώτο σου μήνυμα.
    SOKRATISKARAVIDAS
    02.08.2006, 11:42
    Δοκιμασα,δεν γινεται τιποτα.Αν μπορεις κανε το εσυ σε παρακαλω.
    meltica
    02.08.2006, 16:08
    Συμφωνώ σε αρκετά από αυτά που λες, αν και τα παρουσιάζεις κάπως τραγικά τα πράγματα... Συμφωνώ ότι δεν συμπαθώ τους πυξ-λαξ πλέον... και το ότι είναι αγαπητοί από τις μάζες και κυρίως τα παιδάκια- στην κυριολεξία όμως. Και ότι βασικά μόνο από κει πρέπει να είναι αγαπητοί... κάτι σαν σύνηθες άκουσμα των εφηβικών χρόνων που ασφαλώς το ξεπερνάς μόλις διευρύνεις λίγο τους μουσικούς ορίζοντες...
    Zefuros
    02.08.2006, 17:00
    Τελικώς δεν κατάλαβα ακριβώς ποιο είναι το θέμα του post. Οι παρέες των εκκολαπτόμενων μουσικών που προσπαθούν να εντυπωσιασουν με την δήθεν εντεχνο-κουλτούρα τους, ή το συγκρότημα των Πυξ-Λαξ?

    Θα διαφωνήσω πάντως μαζί σου αναφορικά με τους χαρακτηρισμούς σου περί πανευκολών και μονοτονων συνθέσεων κτλ κτλ. Ένα τραγούδι εξετάζεται σαν σύνολο, και όχι απο ανάλυση των τεχνικών χαρακτηριστικών του. Πολλες φορές η απλότητα δημιουργει ενα καλό κομμάτι. Δεν θα κάτσω να μπω στην λογική να εξετάσω εάν οι Πυξ-Λαξ είναι καλό συγκρότημα ή όχι, δεν είναι αυτή η ουσία και ουτε με ενδιαφέρει. Πιστεύω όμως ακράδαντα πως ένα μουσικο κομμάτι είναι μια ενιαία οντότητα, και όχι ανάλυση συχνοτήτων μετασχηματισμου Φουριέ!
    uNick
    02.08.2006, 19:26
    Προσωπικά θα συμφωνήσω στο μεγαλύτερο μέρος των σχολίων του Σωκράτη... Δυστυχώς είναι σύνηθες και αναπόφευκτο φαινόμενο αυτό που περιγράφει, και όπως είπε και ο ίδιος δεν έχει να κάνει μόνο με τους Πυξ-Λαξ αλλά και με άλλους...

    Ένα "εύκολο" κομμάτι συχνά είναι εργαλείο στα χέρια άτεχνων πιτσιρικάδων για να πουλάνε εφέ και να το παίζουν γαμπροί... ευτελίζοντας στο τέλος το ίδιο το κομμάτι!!! Αλλά αυτή η γενίκευση είναι επικίνδυνη... Μπορεί να σε κάνει να μισήσεις ένα απλό αλλά όμορφο κομμάτι, και αυτό είναι κρίμα.

    Προσωπικά έχω αφήσει στην άκρη τέτοιου είδους κομμάτια, μόνο και μόνο γιατί δεν θέλω κάποιος να σκεφτεί αυτό που εγώ σκέφτομαι για άλλους και να με θεωρήσει "φτηνό πέφτουλα"... Δεν τα αγγίζω... Τα παίζω μόνο στο δωμάτιό μου, για πάρτη μου... Γιατί κάποια από αυτά είναι πραγματικά όμορφα κομμάτια...

    Aiolos_m
    02.08.2006, 21:15
    Το μέλος SOKRATISKARAVIDAS στις 02-08-2006 στις 08:33 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μου εχει τυχει αρκετες φορες μεχρι τωρα,να γνωρισω και να συναναστραφω με διαφορους μουσικους,κακους,καλους και πολυ καλους.....Απο καθε επαφη φροντιζω να βγαζω καποια συμπερασματα και να μαθαινω.....
    Τον τελευταιο χρονο, ειχα την εμπειρια να γνωρισω καποια "παιδακια" κολημενα με τους Πυξ-Λαξ(ονομα κι αυτο που βρηκαν.....).Το συμπερασμα που εβγαλα μετα απο καιρο(και στατιστικη μελετη ισως)ειναι οτι τα περισοτερα απ`αυτα τα "παιδακια",συνηθως παιζουν κιθαρα(η προσπαθουν τελος παντων).Αρκετα απο αυτα τραγουδανε(η νομιζουν πως τραγουδανε).Σχεδον τα περισοτερα δεν εχουν μουσικες γνωσεις-βασεις,θεωρητικες η τεχνικη παιξιματος.Τα ακουσματα τους ειναι πολυ περιορισμενα(πολυ "εντεχνιλα" κακως εννοουμενη....).Εχοντας ολα τα παραπανω "προσοντα" προσπαθουν γρατζουνωντας μια κιθαρα οσο πιο αγαρμπα γινεται και γκαριζωντας με υφος και στυλακι Σιδηροπουλου και βαλε.....να εντυπωσιασουν τους φιλους τους και τις γκομενιτσες καθως επισης και ολους τους ασχετους απο καλη μουσικη παρευρισκομενους.Η μεγαλη περαση που εχει αυτη η μπαντα σε αυτη την κατηγορια ,οφειλεται στην ευκολια παιξιματος(γελοιες ενορχηστρωσεις,απλουστατα ακομπανιαμεντα,2-3 το πολυ,και βαρετη μονοτονη μελωδικη γραμμη).Η συγκεκριμενη μπαντα φημιζεται και για τις κλεμενες ιδεες που κατεβαζει......Το αποτελεσμα βεβαια ειναι εντυπωσιακο καθως καταφερνουν σχεδον παντα να εντυπωσιαζουν την ομηγυρη(πλην ελαχιστων εξαιρεσεων...οπως εμενα)και να την πεφτουν ανετα μετα στις πιτσιρικες που "βρωμανε" εντεχνιλα(παντα με την κακη ενοια)....Κατι αντιστοιχο συμβαινει και στις αλλες κατηγοριες,πχ στους Σιδηροπουλικους και στα "Νταλαρακια"......και παει λεγοντας.
    .
    .
    .

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 02-08-2006 16:41 ]




    .
    .
    .
    Ε και...;
    Aiolos_m
    02.08.2006, 21:18
    Αν δεν είναι τα συμπτώματα αυτά της ηλικίας (εφηβίας)...τότε ποιάς ασθένιας είναι;

    Εσύ τι ακούς στα 35 SOKRATISKARAVIDAS; Απλά για να σκιαγραφίσουμε το μουσικό προφίλ σου...

    Φιλικά.
    jorge
    02.08.2006, 21:42
    Διαφωνώ σχεδόν σε όλα. ΟΚ, έχουν πολλά απλά και ίσως αδιάφορα κομμάτια, αλλά έχουν γράψει και μερικά κορυφαία. ΟΚ, ίσως δεν είναι για όλες τις ηλικίες, απευθύνονται περισσότερο σε 20άρηδες.

    Αλλά τι φταίνε τα παιδιά που παίρνουν την κιθαρίτσα τους και τραγουδάνε Πυξ Λαξ στους φίλους τους; Αυτό δεν καταλαβαίνω. Δεν κάθεται ο άλλος να μάθει κιθάρα για να ρίχνει ...γκόμενες.
    Jimy
    02.08.2006, 22:36
    Κάποιος που έχει σπουδάσει κλασσική και έχει μια παιδεία..ας πούμε πιο υψηλού επιπέδου έχει κριθεί σαφώς και πιο αυστηρά και επομένως κρίνει και αυστηρά ο,τι κατα τη γνώμη του είναι σε αρκετά χαμηλό επίπεδο αλλά γι'αυτόν,δεν είναι κακό να επικοινωνείς με την μουσική εφόσον έχεις κάτι επιλέξει και εφ'όσον σου πάει..η κρίση είναι αναφαίρετο δικαίωμα αλλά αρκεί και να στέκει και οχι να γίνεται μόνο για να θίξει κάτι ή για να συγκριθεί με αυτό


    Anthos
    03.08.2006, 08:11
    Εγώ μουσικός δεν είμαι...κατά καιρούς έχουν περάσει πολλοί από το ΜΗ κατηγορώντας ανθρώπους και συγκροτήματα. Για τους ΠΛ είναι η 3-4 φορά που μουσικός καταφέρεται με απαξιωτικό λόγο...Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο για όλους αυτούς είναι αυτό που έχει γράψει ο Jorge. Οι ΠΛ είτε τους συμπαθείς είτε όχι έχουν γράψει ΠΟΛΛΑ κορυφαία τραγούδια. Από αυτά που πολλά γκρουπς γράφουν ΕΝΑ στην καριέρα τους και γίνονται φίρμες...Αυτό γιατί?? Ενοχλεί κάποιους ότι κάποιοι "κατώτεροι" μουσικοί έχουν καταφέρει να γράψουν τέτοια τραγούδια?

    Και κάτι άλλο για την "απλότητα" της μουσικής...Μαγκιά σου φίλε SOKRATISKARAVIDAS να γράφεις απλά και να κάνεις κάποια κομματια που θα μείνουν για πάντα αγαπημένα...

    @ uNick

    Παράθεση:
    Προσωπικά έχω αφήσει στην άκρη τέτοιου είδους κομμάτια, μόνο και μόνο γιατί δεν θέλω κάποιος να σκεφτεί αυτό που εγώ σκέφτομαι για άλλους και να με θεωρήσει "φτηνό πέφτουλα"... Δεν τα αγγίζω... Τα παίζω μόνο στο δωμάτιό μου, για πάρτη μου... Γιατί κάποια από αυτά είναι πραγματικά όμορφα κομμάτια...


    Φίλε, δική σου επιλογή φυσικά αλλά ως ιδεολογία με βρίσκει άκρως αντίθετο. Δεν καταλαμβαίνω να σου αρέσει κάτι αλλά για να μην "νομίσουν" οι άλλοι κατι να αλλάζεις εσύ...Εσένα σου αρέσουν αυτούς όχι, ας μην ακούσουν αυτό που θα παίξεις...
    SOKRATISKARAVIDAS
    03.08.2006, 09:05
    Επειδη παρεξηγηθηκα ισως λιγακι οσον αφορα τους ΠΛ,θα μπορουσα να ειχα αναφερθει σε αλλη μπαντα,με παρομοιους χαρακτηρισμους.Το προβλημα δεν ειναι οι ΠΛ ή καποιος αλλος καλιτεχνης.Εχω γνωρισει μουσικους,και δεν μιλαω για πιτσιρικαδες που ειναι φυσικο και λογικο να συμπεριφερονται ανωριμα(μουσικα)μιας και δεν εχουν τις εμπειριες και τις γνωσεις.Μιλαω για μουσικους καποιας ηλικιας που για περισοτερο απο 20 χρονια επιμενουν να παιζουν τα ιδια τραγουδια με τον ιδιο τροπο,πραγμα που το θεωρω καταντια για ενα μουσικο.Για μενα σημαινει τεμπελια,αδιαφορια κι επιλογη στα ευκολα και δοκιμασμενα..τα σουξεδακια δηλαδη.Καποιος επαιζε ρεμπετικα για 30 χρονια,γιατι το ρεμπετικο παντα πουλαγε και παντα θα πουλαει.Δεστε τον Νταλαρα(που με αηδιαζει και τον σιχαινομαι αφανταστα)ποσους πειραματισμους κανει,ποσα διαφορετικα ειδη εχει προσεγγισει(δεν εξεταζω τους λογους που το κανει)αλλα πιστευω αυτη ειναι η προκληση για ενα μουσικο.Να εξερευνησει, να περιπλανηθει σε διαφορους ηχους,να πειραματιστει και να εξελιχθει,ειτε ειναι ερασιτεχνης ειτε επαγγελματιας.Προσωπικα δεν εχω τιποτα με τους ΠΛ και αλλα συναφη σχηματα.Λυπαμαι οταν βλεπω ομως,καποιους που αποκαλουνται μουσικοι-καλιτεχνες να χανουν την μουσικη τους ταυτοτητα προσπαθωντας να μιμηθουν-αντιγραψουν καποιους επωνυμους που πουλανε σε καποιες κατηγοριες ακροατων.Οπως και τα δηθεν στυλακια που πλασαρουν καποιοιο αλλοι που απλα γελοιοποιουνται.....Δεν μπορω τους κολημενους μουσικους που λενε πχ οτι εγω παιζω μονο ροκ,ή μονο εντεχνα ή μονο metal και καμαρωνουν γι`αυτο.Αυτα προς το παρον.Τα ξαναλεμε
    Anthos
    03.08.2006, 10:43
    Παράθεση:
    Δεν μπορω τους κολημενους μουσικους που λενε πχ οτι εγω παιζω μονο ροκ,ή μονο εντεχνα ή μονο metal και καμαρωνουν γι`αυτο


    Διαφωνούμε πλήρως στο θέμα εξερεύνησης φίλε...Ακούω κάποιον που παίζει ροκ διότι είμαι ροκάς ή ακούω λαικά διότι μου αρέσουν τα λαικά. Αν ήταν να αρχίσουν όλοι να εξερευνουν οπως λες, τότε θα είχαμε όλους να παίζανε απ'όλα! Ας πούμε ο Ρέμος να "εξερευνήσει" ας πούμε και να βγει να τραγουδά σκληρό ροκ ή ο Πανούσης να βγει και να τραγουδά σε μπουζούκια...

    Ο καθένας ασχολείται με την μουσική και τον χώρο που του αρέσει και τις περισσότερες φορές με τον χώρο που μπορεί πραγματικά να τραγουδάει και να κάνει καριέρα...Άσε που μπορεί να είναι και στάση ζωής κτλ τκλ

    Για την αντιγραφή θα συμφωνήσω αλλά στις μέρες που ζούμε τι να πούμε γενικά για την μουσική που πλασάρεται κτλ...Άλλο τοπικ αυτό...

    Αυτά...
    JaNick
    03.08.2006, 14:03
    Να ρωτήσω κάτι πολύ απλό ρε παιδιά....Για να μην βγούμε off-topic, θα ήθελα να μου πείτε σύντομα τι έχουν όλοι εναντίων του Νταλάρα....???
    jorge
    03.08.2006, 14:20
    Είσαι off-topic, καλύτερα να κάνεις την ερώτηση στα υπόλοιπα θέματα που έχουν ανοίξει για τον Γιώργο Νταλάρα (ψάξε από την Αναζήτηση)
    uNick
    03.08.2006, 14:31
    Για να αποφύγω παρεξηγήσεις, επαναλαμβάνω κάτι που είπα στο προηγούμενο post μου αλλά μάλλον χάθηκε πίσω από τα υπόλοιπα...

    Η ένστασή μου δεν αφορά τους Πυξ-Λαξ. Τους σέβομαι και τους εκτιμώ, και -όπως προείπα - έχουν γράψει και κάποια πολύ όμορφα κομμάτια. Ίσως απλά ως προς το τεχνικό μέρος και την μελωδία τους, αλλά όμορφα...

    Η ένστασή μου αφορά την ασύστολη "υπερκατανάλωση" συγκεκριμένων κομματιών. Και όχι μόνο των Πυξ-Λαξ, αλλά και των Αφών Κατσιμίχα, και του Σιδηρόπουλου, και άλλων... Μιλάω για την "ακατάσχετη χρήση" ορισμένων κομματιών από ανθρώπους - κυρίως νέους σε ηλικία - όχι ως τρόπου έκφρασης, με δέος και προσοχή, αλλά ως punchline και με στόχο την πιτσιρίκα που ξεροσταλιάζει και κρέμεται από τα χείλη τους...

    Δεν λέω... καλά κάνουν. Αυτά μπορούν να παίξουν, αυτά παίζουν... Όχι ότι εγώ παίζω πολύ πιο δύσκολα κομμάτια... Όλο αυτό το σκηνικό όμως με χαλάει. Δεν μου κάθεται καλά, για παράδειγμα, να ακούω το "Μη Γυρίσεις" των Χ. & Π. Κατσιμίχα 3 φορές μέσα σε 2 ώρες από τον νεαρό που από την μια δεν ήξερε και πολλά άλλα κομμάτια, από την άλλη δεν καταννοεί την φύση του κομματιού, και επιπλέον το κάνει γιατί αρέσει στην κοπελίτσα που είχε μπει στο στόχαστρό του!!! (το παράδειγμα είναι από beach party πριν 3 χρόνια...). Ως αποτέλεσμα, το συγκεκριμένο κομμάτι έχασε κάποια από την αίγλη του στα μάτια μου. Συνεχίζω να το θεωρώ μια όμορφη μπαλάντα, αλλά νιώθω άσχημα όποτε το τραγουδώ, γιατί μου έρχεται αμέσως στο μυαλό εκείνη η εικόνα ευτελισμού του από τον νεαρό...

    Λέω πολλά ίσως, αλλά αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι ότι δεν έχω πρόβλημα με καλλιτέχνες και κομμάτια, αλλά με την υλιστική αντιμετώπιση και τον εν τέλει ευτελισμό κάποιων μικρών θησαυρών από άσχετους...

    janthina
    03.08.2006, 14:55
    Διαβάζοντας διαγωνίως όλα τα ποστάκια , γιατί έχω την εντύπωση πως το πρόβλημα τελικά είναι πως τα "παιδάκια" που παίζουν πυξ-λαξ σας τρώνε τις γκόμενες;


    jorge
    03.08.2006, 15:01
    Το μέλος uNick στις 03-08-2006 στις 14:31 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν μου κάθεται καλά, για παράδειγμα, να ακούω το "Μη Γυρίσεις" των Χ. & Π. Κατσιμίχα 3 φορές μέσα σε 2 ώρες από τον νεαρό που από την μια δεν ήξερε και πολλά άλλα κομμάτια, από την άλλη δεν καταννοεί την φύση του κομματιού, και επιπλέον το κάνει γιατί αρέσει στην κοπελίτσα που είχε μπει στο στόχαστρό του!!!


    Βρε Νίκο γιατί κρίνεις τόσο αυστηρά; Υπάρχει πιο ρομαντικό πράγμα σήμερα από το να πιάνεις την κιθάρα σου και να τραγουδάς κοιτώντας στα μάτια μια κοπέλα που σου αρέσει; Εγώ τις χαίρομαι τέτοιες καταστάσεις.
    meltica
    03.08.2006, 15:07
    Το μέλος uNick στις 03-08-2006 στις 14:31 έγραψε...
    Παράθεση:

    Η ένστασή μου δεν αφορά τους Πυξ-Λαξ. Τους σέβομαι και τους εκτιμώ, και -όπως προείπα - έχουν γράψει και κάποια πολύ όμορφα κομμάτια. Ίσως απλά ως προς το τεχνικό μέρος και την μελωδία τους, αλλά όμορφα...

    Η ένστασή μου αφορά την ασύστολη "υπερκατανάλωση" συγκεκριμένων κομματιών. Και όχι μόνο των Πυξ-Λαξ, αλλά και των Αφών Κατσιμίχα, και του Σιδηρόπουλου, και άλλων... Μιλάω για την "ακατάσχετη χρήση" ορισμένων κομματιών από ανθρώπους - κυρίως νέους σε ηλικία - όχι ως τρόπου έκφρασης, με δέος και προσοχή, αλλά ως punchline και με στόχο την πιτσιρίκα που ξεροσταλιάζει και κρέμεται από τα χείλη τους...

    Δεν λέω... καλά κάνουν. Αυτά μπορούν να παίξουν, αυτά παίζουν... Όχι ότι εγώ παίζω πολύ πιο δύσκολα κομμάτια... Όλο αυτό το σκηνικό όμως με χαλάει. Δεν μου κάθεται καλά, για παράδειγμα, να ακούω το "Μη Γυρίσεις" των Χ. & Π. Κατσιμίχα 3 φορές μέσα σε 2 ώρες από τον νεαρό που από την μια δεν ήξερε και πολλά άλλα κομμάτια, από την άλλη δεν καταννοεί την φύση του κομματιού, και επιπλέον το κάνει γιατί αρέσει στην κοπελίτσα που είχε μπει στο στόχαστρό του!!! (το παράδειγμα είναι από beach party πριν 3 χρόνια...). Ως αποτέλεσμα, το συγκεκριμένο κομμάτι έχασε κάποια από την αίγλη του στα μάτια μου. Συνεχίζω να το θεωρώ μια όμορφη μπαλάντα, αλλά νιώθω άσχημα όποτε το τραγουδώ, γιατί μου έρχεται αμέσως στο μυαλό εκείνη η εικόνα ευτελισμού του από τον νεαρό...





    Συμφωνώ και με αυτή την οπτική... Δηλαδή όταν λέω ότι είναι λίγο εφηβικό άκουσμα αυτό το ''ροκ'' το βλέπω λίγο από την δική μου σκοπιά. Άκουγα φανατικά πυξ-λαξ και κατσιμιχαίους στο γυμνάσιο. Για μας ήταν το μοναδικό μας άκουσμα... Όμως όταν μαζεύεται μια παρέα και λέει μόνο τέτοια κομμάτια, φτάνω στο σημείο να λέω ''όχι άλλο κάρβουνο''. Ναι είναι ωραία, ναι μεγαλώσαμε με αυτά τα τραγούδια, αλλά επειδή ακριβώς για κάποιους είναι τόσο σημαντικά αυτά τα κομμάτια, ας μην τα εξευτελίζουμε, ας μην τα κάνουμε ''στολή'' μιας επιτυχημένης βραδιάς... Θα μου έκανε ευχάριστη εντύπωση αν σε μια έντεχνη μουσική συνάθροιση δεν έπαιζαν τίποτα από πυξ λαξ ή από κατσιμιχαίους. Ίσως έτσι να μου έλειπαν κιόλας. Και μια συμβουλή σε κάποιυς φανατικούς αυτών: ίσως έτσι να αποκτούσαν την αξία που τους αρμόζει... Είναι αλήθεια άλλωστε πως η ποιότητα δεν κρύβεται στην ποσότητα.
    Και μία ένσταση σχετικά με το ότι οι πυξ λαξ και άλλοι παρόμοιοι καλλιτέχνες δεν πειραματίζονται σε νέα είδη... Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή όχι, αλλά το πρόβλημα είναι ότι τα κομμάτια που παίζονται από τους πιτσιρικάδες που λέτε είναι τα ίδια και τα ίδια. Μία διαρκής ανάλωση τών ίδιων τραγουδιών, των ίδιων επιτυχιών. Δεν θα είχα πρόβλημα να άκουγα κάποια καινούργια τραγούδια του Πλιάτσικα...