ελληνική μουσική
    555 online   ·  210.845 μέλη
    maspa
    22.09.2006, 23:25
    Μόλις ανακάλυψα αυτό το topic....Ο τίτλος του δηλαδή μου τράβηξε τη προσοχή διότι μ'αρέσουν οι πυξ λαξ,θαυμάζω τους πυξ λαξ, κι ακούω ακόμα πυυξ λαξ!(το όνομα το επαναλαμβάνω για έμφαση! ). Ο τίτλος πυξ-λαξάκια είναι αρκετά υποτιμητικός(το συνειδητοποίησα διαβάζοντας τις απαντήσεις που δόθηκαν....).Ναι,είμαι 19 χρονών....Αυτό είναι επιχείρημα για τη ποιότητα της μουσικής τους?Δε νομίζω πως τα είδη της μουσικής,το καθένα χωριστά,προορίζεται για συγκεκριμένες ηλικίες.Γνωρίζω άτομα άνω των 35 που τους αρέσει αυτό το συγκρότημα,το ύφος και η δουλειά τους.Τι πάει να πεί αυτό,ότι είναι ανώριμοι(σύμφωνα πάντα με τα όσα υπόθηκαν εδώ). Ο δημιουργός του topic αυτού ανέφερε κάτι περί κλεμμένης μουσικής....Θέλω παραδείγματα....Ποιό τραγούδι τους είναι κλεμμένο κι από πού....Ή επιχειρηματολογούμε ή.....Παραδέχομαι,βέβαια,ότι πολλά από τα τραγούδια τους μοιάζουν μεταξύ τους.....(Πράγμα που εμένα προσωπικά δε με χαλάει.)Είναι οι μόνοι καλλιτέχνες που τα τραγούδια τους που υπάρχουν σε κάθε δίσκο είναι όλα ένα κι ένα....Δηλαδή μ'αρέσουν όλα...(χωρίς να είμαι προκατειλειμμένη).Δέχομαι φυσικά τις αντίθετες γνώμες που διατυπώθηκαν(εξάλλου γούστα είναι αυτά)) αλλά διέκρινα σε κάποιους(κυρίως στο μέλος που ξεκίνησε τη συζήτηση) μία επιθετικότητα στα "πυξ-λαξάκια" κυρίως που ακούνε τέτοιου είδους μουσική παρά στους τραγουδιστές-δημιουργούς τους ίδιους. Καλά,εμείς αποτελούμε μειονότητα....Τι πρέπει να πόύμε γι αυτούς που ακούνε τα "σουξέ" (άθλια συνήθως) της κάθε χρονιάς και που αποτελούν σαρωτική πλειοψηφία?Εξάλλου τα τραγούδια τους ακούγονται ακόμα....(Θα τα χαρακτήριζα και διαχρονικά αλλά δε το κάνω γιατί θα με παίρνατε με τις ντομάτες )
    Αυτά από ένα "πυξ-λαξάκι"......
    rompa
    23.09.2006, 01:09
    Είμαι ΠυξΛαξάκι εδώ και 8 χρόνια περίπου . Με τα τραγούδια τους ταυτίστηκα , έκλαψα και ερωτεύτηκα.Δε με νοιάζει η απλότητα της μουσικής τους που σίγουρα δε συνεπάγεται απλότητα των στίχων τους. Δεν είναι τυχαίο που άντεξαν για τόσα χρόνια.Το αρχικό μύνημα ακούστηκε αρκετά υποτιμητικό αλλά στην πορεία άλλαξε. Πάντως δεν είναι όλοι οι ακροατές ειδήμονες.Οι πιο πολλοί ακούν μουσική για την προσωπική τους τέρψη
    alexia-vicky
    23.09.2006, 12:40
    Το μέλος maspa στις 22-09-2006 στις 23:25 έγραψε...
    Παράθεση:

    Μόλις ανακάλυψα αυτό το topic....Ο τίτλος του δηλαδή μου τράβηξε τη προσοχή διότι μ'αρέσουν οι πυξ λαξ,θαυμάζω τους πυξ λαξ, κι ακούω ακόμα πυυξ λαξ!(το όνομα το επαναλαμβάνω για έμφαση! ). Ο τίτλος πυξ-λαξάκια είναι αρκετά υποτιμητικός(το συνειδητοποίησα διαβάζοντας τις απαντήσεις που δόθηκαν....).Ναι,είμαι 19 χρονών....Αυτό είναι επιχείρημα για τη ποιότητα της μουσικής τους?Δε νομίζω πως τα είδη της μουσικής,το καθένα χωριστά,προορίζεται για συγκεκριμένες ηλικίες.Γνωρίζω άτομα άνω των 35 που τους αρέσει αυτό το συγκρότημα,το ύφος και η δουλειά τους.Τι πάει να πεί αυτό,ότι είναι ανώριμοι(σύμφωνα πάντα με τα όσα υπόθηκαν εδώ). Ο δημιουργός του topic αυτού ανέφερε κάτι περί κλεμμένης μουσικής....Θέλω παραδείγματα....Ποιό τραγούδι τους είναι κλεμμένο κι από πού....Ή επιχειρηματολογούμε ή.....Παραδέχομαι,βέβαια,ότι πολλά από τα τραγούδια τους μοιάζουν μεταξύ τους.....(Πράγμα που εμένα προσωπικά δε με χαλάει.)Είναι οι μόνοι καλλιτέχνες που τα τραγούδια τους που υπάρχουν σε κάθε δίσκο είναι όλα ένα κι ένα....Δηλαδή μ'αρέσουν όλα...(χωρίς να είμαι προκατειλειμμένη).Δέχομαι φυσικά τις αντίθετες γνώμες που διατυπώθηκαν(εξάλλου γούστα είναι αυτά)) αλλά διέκρινα σε κάποιους(κυρίως στο μέλος που ξεκίνησε τη συζήτηση) μία επιθετικότητα στα "πυξ-λαξάκια" κυρίως που ακούνε τέτοιου είδους μουσική παρά στους τραγουδιστές-δημιουργούς τους ίδιους. Καλά,εμείς αποτελούμε μειονότητα....Τι πρέπει να πόύμε γι αυτούς που ακούνε τα "σουξέ" (άθλια συνήθως) της κάθε χρονιάς και που αποτελούν σαρωτική πλειοψηφία?Εξάλλου τα τραγούδια τους ακούγονται ακόμα....(Θα τα χαρακτήριζα και διαχρονικά αλλά δε το κάνω γιατί θα με παίρνατε με τις ντομάτες )
    Αυτά από ένα "πυξ-λαξάκι"......




    uNick
    23.09.2006, 13:44
    Το μέλος maspa στις 22-09-2006 στις 23:25 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ο τίτλος πυξ-λαξάκια είναι αρκετά υποτιμητικός (το συνειδητοποίησα διαβάζοντας τις απαντήσεις που δόθηκαν....).

    Το σχόλιο αυτό (καθώς και το υπόλοιπο post) δεν είναι 100% εύστοχο. Προφανώς δεν διάβασες προσεκτικά τα posts στις προηγούμενες σελίδες...

    Είπαμε, λοιπόν, ότι:
    1. Κανείς δεν αμφισβητεί τις μουσικές ικανότητες των Πυξ-Λαξ
    2. Κανείς δεν υποτιμά τα τραγούδια τους. Ίσα-ίσα, τα περισσότερα από αυτά είναι πολύ όμορφα κομμάτια, και σε αρκετές περιπτώσεις από τα πολύ αγαπημένα.
    3. Η "ένσταση" δεν αφορά στο συγκρότημα, αλλά στα (νεαρά συνήθως) άτομα που παίζουν μόνο μερικά τραγούδια από Πυξ-Λαξ (αλλά και άλλους - Κατσιμίχες, Παπακωνσταντίνου, κλπ), μόνο και μόνο επειδή είναι εύκολα κομμάτια για κάποιον άπειρο - ερασιτέχνη μουσικό. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα μερικά κομμάτια να τα βαριέσαι μετά από κάποιο διάστημα, και να δυσανασχετείς όταν ακούς κυρίως αυτά παντού και από όλους... "Πυξ-Λαξάκια" αποκαλέσαμε αυτά τα παιδιά, και σε καμία περίπτωση δεν υποτιμάμε τους Πυξ-Λαξ ως συγκρότημα. Πώς θα μπορούσαμε άλλωστε? Η προσφορά τους στην ελληνική μουσική είναι τεράστια, και αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς.

    Μην παρεξηγείστε, λοιπόν, οι fans των ΠΛ...

    heartbreak-kid
    23.09.2006, 14:07
    Το μέλος uNick στις 23-09-2006 στις 13:44 έγραψε...
    Παράθεση:


    Το σχόλιο αυτό (καθώς και το υπόλοιπο post) δεν είναι 100% εύστοχο. Προφανώς δεν διάβασες προσεκτικά τα posts στις προηγούμενες σελίδες...

    Είπαμε, λοιπόν, ότι:
    1. Κανείς δεν αμφισβητεί τις μουσικές ικανότητες των Πυξ-Λαξ
    2. Κανείς δεν υποτιμά τα τραγούδια τους. Ίσα-ίσα, τα περισσότερα από αυτά είναι πολύ όμορφα κομμάτια, και σε αρκετές περιπτώσεις από τα πολύ αγαπημένα.
    3. Η "ένσταση" δεν αφορά στο συγκρότημα, αλλά στα (νεαρά συνήθως) άτομα που παίζουν μόνο μερικά τραγούδια από Πυξ-Λαξ (αλλά και άλλους - Κατσιμίχες, Παπακωνσταντίνου, κλπ), μόνο και μόνο επειδή είναι εύκολα κομμάτια για κάποιον άπειρο - ερασιτέχνη μουσικό. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα μερικά κομμάτια να τα βαριέσαι μετά από κάποιο διάστημα, και να δυσανασχετείς όταν ακούς κυρίως αυτά παντού και από όλους... "Πυξ-Λαξάκια" αποκαλέσαμε αυτά τα παιδιά, και σε καμία περίπτωση δεν υποτιμάμε τους Πυξ-Λαξ ως συγκρότημα. Πώς θα μπορούσαμε άλλωστε? Η προσφορά τους στην ελληνική μουσική είναι τεράστια, και αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς.

    Μην παρεξηγείστε, λοιπόν, οι fans των ΠΛ...




    εγω δεν είμαι τόσο σίγουρος ούτε για την προσφορά των πυξ λαξ,ούτε για την ομορφιά των τραγουδιών τους.θέμα υποκειμενικό βεβαίως αλλά ποτέ δεν κατάλαβα τί ακριβως προσφέρει η παρατεταμένη μιζέρια,το συνεχές αδιέξοδο και παρόμοια συναισθήματα...κι ολα αυτά σε μια προσπάθεια να δημιουργήσουν μια ξεχωριστή δική τους σκηνή με μοναδικό αποτέλεσμα,να βγαίνουν μόνο καρικατούρες των πυξ λαξ,όπως όναρ,συννεφα με παντελόνια(βρεγμένοι απο κλάμματα,μαμα) και οι ντομενικα.δεν ξερω πόσο off topic είμαι αλλά κάποια στιγμή πρέπει να ακούγεται αντίλογος στα "must του γούστου μας"
    uNick
    23.09.2006, 21:23
    Δημήτρη, η αλήθεια είναι ότι είσαι λίγο off-topic... Το τί αρέσει και τί δεν αρέσει σε κάποιον είναι καθαρά υποκειμενικό. Και σχετικά με το ύφος των τραγουδιών των ΠΛ μπορώ να πω ότι συμφωνώ μαζί σου. Πολλή κλάψα και μπόλικη μιζέρια... Αυτό όμως δεν τα κάνει απαραίτητα λιγότερο ωραία, τουλάχιστον σε επίπεδο δημιουργίας...

    Στο topic αυτό όμως, όπως είπα και νωρίτερα, συζητάμε ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΥΞ-ΛΑΞ, αλλά για την ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ορισμένων κομματιών τόσο των ΠΛ όσο και άλλων καλλιτεχνών ή σχημάτων από νεαρούς, κατάχρηση η οποία γίνεται όχι απαραίτητα μόνο επειδή τους αρέσουν αυτά τα κομμάτια, αλλά γιατί είναι κομμάτια εύκολα για άπειρους... Κατακρίνουμε όχι τα κομμάτια, αλλά τους λόγους για τους οποίους αυτοί οι νεαροί πιάνουν διαρκώς αυτά τα κομμάτια και όχι άλλα... Κατακρίνουμε το κίνητρο, τους λόγους των συγκεκριμένων επιλογών... Δεν έχει να κάνει με τους Πυξ-Λαξ. Το topic θα μπορούσε κάλλιστα να αναφέρεται σε Κατσιμιχάκια, Παπακωνσταντινάκια, Σιδηροπουλάκια, κ.ο.κ.

    Lansetris
    23.09.2006, 22:13
    Δε φταίνε τα Πυξλαξάκια βρε παιδιά. Οι Πυξ Λαξ φταίνε με όλες αυτές τις ιδεοληψίες (νέοι περιπλανώμενοι στη Δυτική όχθη με τη γεύση της απογοήτευσης στα χείλη κρατώντας ψηλά τη σημαία του χωρισμού - λένε για μένα, άσ' τη να λέει, χάθηκες αλήτισσα, για τις παλιές αγάπες μη μιλάς (σ.σ. δε μιλάω, αυτοί τις έχουν μονοπώλιο).
    κλπ.,κλπ.,όλο τα ίδια και τα ίδια ...
    maspa
    25.09.2006, 22:48
    Το μέλος uNick στις 23-09-2006 στις 13:44 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 22-09-2006 στις 23:25 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ο τίτλος πυξ-λαξάκια είναι αρκετά υποτιμητικός (το συνειδητοποίησα διαβάζοντας τις απαντήσεις που δόθηκαν....).

    Το σχόλιο αυτό (καθώς και το υπόλοιπο post) δεν είναι 100% εύστοχο. Προφανώς δεν διάβασες προσεκτικά τα posts στις προηγούμενες σελίδες...

    Είπαμε, λοιπόν, ότι:
    1. Κανείς δεν αμφισβητεί τις μουσικές ικανότητες των Πυξ-Λαξ
    2. Κανείς δεν υποτιμά τα τραγούδια τους. Ίσα-ίσα, τα περισσότερα από αυτά είναι πολύ όμορφα κομμάτια, και σε αρκετές περιπτώσεις από τα πολύ αγαπημένα.
    3. Η "ένσταση" δεν αφορά στο συγκρότημα, αλλά στα (νεαρά συνήθως) άτομα που παίζουν μόνο μερικά τραγούδια από Πυξ-Λαξ (αλλά και άλλους - Κατσιμίχες, Παπακωνσταντίνου, κλπ), μόνο και μόνο επειδή είναι εύκολα κομμάτια για κάποιον άπειρο - ερασιτέχνη μουσικό. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα μερικά κομμάτια να τα βαριέσαι μετά από κάποιο διάστημα, και να δυσανασχετείς όταν ακούς κυρίως αυτά παντού και από όλους... "Πυξ-Λαξάκια" αποκαλέσαμε αυτά τα παιδιά, και σε καμία περίπτωση δεν υποτιμάμε τους Πυξ-Λαξ ως συγκρότημα. Πώς θα μπορούσαμε άλλωστε? Η προσφορά τους στην ελληνική μουσική είναι τεράστια, και αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς.

    Μην παρεξηγείστε, λοιπόν, οι fans των ΠΛ...




    Και πάλι εμμέσως αμφισβητούνται οι πυξ-λαξ.....Κρίνοντας τα κομμάτιά τους μουσικά απλοικά τόσο που τα ξεπατηκώνουν τα "πυξ λαξακια"......
    Εξάλλου το ότι έχουν παιχτεί τόσες πια πολλές φορές τα ίδια τραγούδια είναι κι ένας λόγος για τον οποίο έχουν καταστεί διαχρονικά.
    Aiolos_m
    26.09.2006, 09:05
    Το μέλος Lansetris στις 23-09-2006 στις 22:13 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δε φταίνε τα Πυξλαξάκια βρε παιδιά. Οι Πυξ Λαξ φταίνε με όλες αυτές τις ιδεοληψίες (νέοι περιπλανώμενοι στη Δυτική όχθη με τη γεύση της απογοήτευσης στα χείλη κρατώντας ψηλά τη σημαία του χωρισμού - λένε για μένα, άσ' τη να λέει, χάθηκες αλήτισσα, για τις παλιές αγάπες μη μιλάς (σ.σ. δε μιλάω, αυτοί τις έχουν μονοπώλιο).
    κλπ.,κλπ.,όλο τα ίδια και τα ίδια ...



    Εμμέσως Μάσπα;
    XeniaRodo
    26.09.2006, 11:43
    Το μέλος maspa στις 25-09-2006 στις 22:48 έγραψε...
    Παράθεση:



    Και πάλι εμμέσως αμφισβητούνται οι πυξ-λαξ.....Κρίνοντας τα κομμάτιά τους μουσικά απλοικά τόσο που τα ξεπατηκώνουν τα "πυξ λαξακια"......



    Aπλά θα ήθελα να πω ότι τα κομμάτια που είναι "μουσικά απλοϊκά" δε σημαίνει ότι είναι χειρότερα από τα "μουσικά πολύπλοκα". Tα πιο όμορφα κομμάτια είναι τα πιο απλά.
    Kαι αυτό συμβαίνει όχι μόνο στην τέχνη της μουσικής αλλά σε όλες τις τέχνες.

    Kαλημέρα σας.
    Aiolos_m
    26.09.2006, 13:28
    Ξένια με τη λέξη απλοϊκά αμμέσως-αμμέσως αχρηστεύεις τα τραγούδια. Απλά ίσως...;
    Ψάξε τη διαφορά.
    maspa
    27.09.2006, 01:10
    Το μέλος XeniaRodo στις 26-09-2006 στις 11:43 έγραψε...
    Παράθεση:


    Tα πιο όμορφα κομμάτια είναι τα πιο απλά.


    Αυτό πεσ το σε όσους έχουν την απαίτηση κάθε παιδάκι που παίζει τραγούδια τους στη κιθάρα να ανεβάζουν τον πήχη....(λες και όλοι προορίζονται να γίνουν μουσικοί)

    Το μέτρο δεν είναι η μετριότητα,είναι η κορύφωση

    (Από το βιβλίο "Η μοναξιά είναι από χώμα" της Μάρως Βαμβουνάκη)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 27-09-2006 11:16 ]


    XeniaRodo
    27.09.2006, 11:02
    Το μέλος Aiolos_m στις 26-09-2006 στις 13:28 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ξένια με τη λέξη απλοϊκά αμμέσως-αμμέσως αχρηστεύεις τα τραγούδια. Απλά ίσως...;
    Ψάξε τη διαφορά.



    Aγαπητέ μου απλά αντέγραψα την έκφραση που είχε αναφερθεί παραπάνω, γι' αυτό την έβαλα και σε εισαγωγικά.....
    keupang
    28.03.2007, 10:04
    Τα ίδια πανω κατω είχα γραψει και εγώ σε μια παρομοια συζήτηση για τον Πλιατσικα σε αυτο το φορουμ. Οποιος θελει ας το βρει να το διαβασει.

    Παιδιά ελεος με τους Πυξ Λαξ. Οι ανθρωποι ειναι απλά μετριοι. Ουτε κακοί ουτε τίποτε ιδιαιτερο. Δικαιωμα σας να σα αρεσουν, διακιωμα σας να τους ακούτε αλλα δικαιωμα μας και εμας να εχουμε κουραστει απο την μετριότητα.

    Δεν είναι ουτε κακία ουτε ζήια ουτε τίποτα. ΑΝοίξτε λίγο τα αυτιά σας και ακούστε και τίποτα αλλο.Δείτε και καμμια ξένη συναυλία να δείτε τι παει να πει παίζω ενα μουσικο οργανο.

    Με τον να θεωρούμε τους Πυξ Λαξ ως ότι καλύτερο έχουμε (στον χώρο) ή εστω ως κάποιους απο τους καλύτερους απλά καταδικάζουμε τους εαυτούς μας στην μετριότητα. Συγνώμη αλλα εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό. Ειναι κρίμα και για τα αυτιά μου και για όλους τους φοβερους μυσικους στην Ελλαδα που μένουν αγνωστοι επειδή δεν τραγουδανε με κλειστά μάτια για χαμένες αγάπες και χρυσόψαρα.

    υγ ΠΥΞ ΛΑΞ είναι αρχαιο ελληνικο απο το πυγμη και λακτισμα. Ηταν το αντιστοιχο της πυγμαχίας στην αρχαία ελλαδα που επιτρεπανε και λακτισματα. ΣΑν το σημερινο kick boxing.
    vasilis23
    28.03.2007, 11:28
    Παράθεση:

    Το μέλος keupang στις 28-03-2007 στις 10:04 έγραψε...


    Με τον να θεωρούμε τους Πυξ Λαξ ως ότι καλύτερο έχουμε (στον χώρο) ή εστω ως κάποιους απο τους καλύτερους απλά καταδικάζουμε τους εαυτούς μας στην μετριότητα.


    Πως μπορεις να λες ρε φιλε"Δικαιωμα σας να ακουτε και δικαιωμα σας κλπ..." και απο την αλλη να γραφεις το παραπανω?Τι εισαι δηλαδη ο κριτης?Αντε πρωι πρωι που θα μας πεις οτι καταδικαζουμε τους εαυτους μας στη μετριοτητα....Και αν θες να ξερεις και Pink Floyd γουσταρουμε και πολλα αλλα!!
    jorge
    28.03.2007, 11:35
    Βρε Βασίλη τη γνώμη του είπε ο άνθρωπος.
    vasilis23
    28.03.2007, 11:40
    Ε φτανει πια ρε Γιωργο...Οποιος ακουει και οποιος ακουει Πυξ Λαξ ειναι μετριος και λπ καθε φορα...!Τοσο πια ασχολουνται μερικοι ακομη και μετα τη διαλυση τους?Για μερικους οπως και για μενα σημαινει πολλα αυτο το group και δεχομαι τη γνωμη για το group!!!Oχι ομως και για αυτους που το ακουνε! Σε λιγο θα βγουμε και ατομα με ειδικες αναγκες! Καλημερα σε ολους!
    keupang
    28.03.2007, 12:13
    Φίλε μου όπως εσύ έχεις κάθε δικαιώμα να του ακους και να σου αρέσουν ετσι έχω και εγώ δικαιώμα να τους θεωρώ μέτριους.

    Για να μην νομίζεις οτι σου την λέω να σου πω απλά οτι και εμένα μου αρεσουν πολλά μέτρια συγκροτήματα και δίσκοι. Αλλα αυτο δεν αλλάζει το γεγονός οτι εξακολουθούν να ειναι μετριοι.

    Οι λογοι που δενόμαστε με συγκροτήματα τραγουδια κτλ δεν είναι παντα η καλλιτεχνική αξία τους ή η πρωτοπορία τους. Είναι και πολλοι και άλλοι και αυτο είναι απο τα ωράια της μουσικής.

    Αλλα καλα θα κάνεις προτου νευριάσεις πάλι να διαβασεις με προσοχη τι γράφω.
    Το να αναγουμε τους ΠΛ σε οτι καλυτερο εχουμε ή σε κάποιους απο τους καλυτερους μας καταδικαζει στην μετριότητα οχι το να τους ακουμε. Καταλαβαίνεις την διαφορα;

    Οι ΠΛ είναι μέτριοι τεχνικα, φωνητικά, συνθετικά. Πολλοι καλοι σε αυτο που κανουν αλλα το θεμα είναι εαν ειμαστε ικανοποιημενοι με αυτο και υπο ποιες προυποθεσεις και υπο πιο μετρο συγκρισης και με πιο στοχο και με τι περιθωρια εξελιξης και τι προηγουμενο και πολλα αλλα.

    vasilis23
    28.03.2007, 12:26
    Παράθεση:

    Το μέλος keupang στις 28-03-2007 στις 12:13 έγραψε...





    Το να αναγουμε τους ΠΛ σε οτι καλυτερο εχουμε ή σε κάποιους απο τους καλυτερους μας καταδικαζει στην μετριότητα οχι το να τους ακουμε. Καταλαβαίνεις την διαφορα;






    Καταρχην δεν ειπα οτι ειναι οτι καλυτερο.Δευτερον καταλαβαινω πολυ καλα τη διαφορα που λες...αυτο που δεν καταλαβα ειναι το γιατι καποιος που ασχολειται η ακουει η ακομη και να θεωρει οτι οι ΠΛ ειναι κατι ιδιαιτερο(και οχι το καλυτερο οπως προειπες...),πρεπει αυτοματως να ειναι καταδικασμενος στη μετριοτητα?Μερικες φορες και τα πιο απλα...(να μην αναφερω ονοματα ξενων παλαιων συγκροτηματων θρυλων γιατι θα με φατε...) κανουν και τη διαφορα και μενουν και στην ιστορια...οχι τυχαια θα ελεγα!





    keupang
    28.03.2007, 13:03
    "Καταρχην δεν ειπα οτι ειναι οτι καλυτερο"

    ok τοτε αυτο που ειπα δεν σε αφορα...

    "αυτο που δεν καταλαβα ειναι το γιατι καποιος που ασχολειται η ακουει η ακομη και να θεωρει οτι οι ΠΛ ειναι κατι ιδιαιτερο"

    Ιδιαιτερο για αυτον; Η γενικά; Για αυτον φυσικα και μπορει να ειναι. Το προσωπικο γουστο ειναι διαφορετικο για τον καθενα γιατι ο καθενας εχει αλλες εμπειριες. Γενικα ομως στον χωρο της μουσικης οταν εκφραζεις αποψη πρεπει να προσπαθησεις να γινεις αντικειμενικος στο μετρο που μπορει ο καθενας. Αλλο η προσωπικη συνδεση και απολαυση με κατι που ολοι εχουν δικαιωμα να εχουν και αλλο η εμπεριστατομενη κριτικη για την οποια δυστηχώς απαιτουνται προυποθεσεις.

    Να στο κανω και πιο ακραιο το παραδειγμα για να καταλαβεις. (προσεξε την λεξη ακραιο..)

    Καποιος που ακουει Βανδη και Τσαλικη, καταδικαζει τον εαυτο του (στο συγκεκριμενο θεμα) στην μηδενικοτητα; Στην αποχαυνωση;

    Εαν ο προηγουμενος ακουσει και κατι παραπανω, βαλει το μυαλο του να σκεφτει, αποκτησει εμπειριες πιστευεις οτι θα συνεχισει να ακουει αυτην την μουσικη;
    Μπορει ομως ακομα και μετα απο χρονια να γουσταρει ενα κομματι του Καρβελα γιατι το ακουγε την πρωτη φορα που εκανε σεξ πχ. Λογικο; Προφανως. Αυτο δεν σημαίνει ομως οτι δεν καταλαβαινει οτι το κομματι καλλιτεχνικα δεν εχει καμμια αξια.

    Επαναλαμβανω πως το παραδειγμα μου ειναι ακραιο.


    "Μερικες φορες και τα πιο απλα ....."

    Φιλε μου δεν κρινω την απλοτητα μονο. Δεν εχω τιποτα με την απλοτητα. Αλλα πολλες φορες η απλοτητα ειναι πιο συνθετη απο οτι νομιζουμε. Αλλο η απλοτητα ως επιλογή και αλλο η απλοτητα λογω μη ικανοτητας. ΑΛλο η απλοτητα και αλλο η απλουστευση.