ελληνική μουσική
    837 online   ·  210.849 μέλη

    Η Madonna παραδέχεται πως κλέβει ιδέες άλλων

    Pucca
    02.08.2006, 08:48
    Συχνά-πυκνά ακούμε στη showbiz πως ο τάδε αντιγράφει τον δείνα, ο Χ μιμείται τον Ψ και πάει λέγοντας. Μάλιστα, όταν πέφτει στην αντίληψη μας ότι κάποιος καλλιτέχνης έχει "κλέψει" ιδέες από κάποιον άλλο, η πιο συνηθισμένη αντίδραση είναι να κατηγορήσουμε και να αποδοκιμάσουμε τον... "κλέφτη".

    Η Madonna ωστόσο, έρχεται τώρα να απενοχοποιήσει το κλέψιμο και την αντιγραφή ιδεών, δηλώνοντας πως όχι μόνο δεν το βρίσκει κακό, αλλά δεν έχει κανένα πρόβλημα να το κάνει και η ίδια! Συγκεκριμένα, η βασίλισσα της pop δήλωσε πρόσφατα πως δεν έχει καμία ηθική αναστολή σε ό,τι αφορά στην κλοπή ιδεών από άλλους καλλιτέχνες, καθώς θεωρεί πως αυτό είναι ένα αποδεκτό κομμάτι της όλης δημιουργικής διαδικασίας.

    Με την ίδια λογική, δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα όταν κάποιοι άλλοι αντιγράφουν εκείνη... Για παράδειγμα, σε ερώτηση δημοσιογράφου για το πώς νιώθει που η Jessica Simpson, η Paris Hilton και άλλες νεαρές επίδοξες αοιδοί αντιγράφουν το στυλ και τον ύφος των τραγουδιών της, η διάσημη τραγουδίστρια απάντησε πως δεν την ενοχλεί καθόλου, αντίθετα το βρίσκει εντελώς φυσιολογικό.

    «" έμπνευση έχει να κάνει με το να δίνεις προσοχή. Για παράδειγμα, όταν είδα την ταινία "Rize" του David LaChapelle, παρατήρησε πως είχε απίστευτους χορευτές. Έψαξα λοιπόν, και βρήκα ποιοι είναι αυτοί οι χορευτές και στη συνέχεια τους χρησιμοποίησα στο επόμενο video-clip μου", δήλωσε χαρακτηριστικά η Madonna.

    Και κατέληξε: "Έχω μια αδιάκοπη πείνα και περιέργεια να ανακαλύπτω νέα πράγματα. Αναπόφευκτα λοιπόν, όλα αυτά τα πράγματα επηρεάζουν τη δουλειά μου. Νομίζω πως στην ουσία, αυτό κάνουμε ως καλλιτέχνες και ως δημιουργικοί άνθρωποι- κλέβουμε ιδέες άλλων!". Τουλάχιστον η γυναίκα είναι ειλικρινής... όχι σαν κάτι άλλους!

    Πηγή: starfm.gr

    theotita
    03.08.2006, 14:41
    Συμφωνώ στο ότι είναι ειλικρινής! Και μου κάνει και εντύπωση!Βέβαια τώρα μπορεί και το λέει γιατί είναι πια φτασμένη. Δεν ξέρουμε τι αντίκτυπο θα είχε αν το έλεγε στην αρχή (όχι πως θα κόλλαγε η συγγεκριμενη...).

    Είναι λογικό να αντιγράφει ο ένας καλλητέχνεις τον άλλο, μιας και δεν μπορούν πιστεύω να είναι όλοι προτότυποι σε όλα! Επίσης, το να σε αντιγράφουν, πολλές φορές είναι κολακευτικό, γιατί σου δίνει την αίσθηση ότι είσαι "αρχηγός" σε κάτι ή ότι αξίζεις, κι έτσι ανεβαίνουν και οι μετοχές σου!
    uNick
    03.08.2006, 15:46
    Όταν όμως είσαι η Madonna και "ομολογείς" ότι αντιγράφεις άλλους, τί παθαίνουν οι μετοχές σου?...

    dimitrapan
    03.08.2006, 15:58
    Τίποτα για απλά είσαι η Madonna...
    theotita
    03.08.2006, 17:24
    Ακριβώς!!! Και μη σου πω ότι ανεβαίνουν κιόλας, γιατί είσαι η Madonna και παραδέχεσαι κάτι τέτοιο!!
    aggeliki
    03.08.2006, 18:31
    Φυσιολογικό δεν είναι...?Το θέμα είναι αυτό που αντιγράφεις να μπορείς να το εξελίξεις έτσι ώστε να βγει κάτι καινουριο!Κάποιος άλλος ίσως το ονόμαζε επιρροή!
    swkraths
    17.04.2007, 12:06
    Νέο άλμπουμ ετοιμάζει αυτή την περίοδο η Madonna, με τη βοήθεια γνωστών καλλιτεχνών. Η pop diva, αλλάζει ξανά κατεύθυνση, καθώς το άλμπουμ θα περιέχει πολλές hip-hop επιρροές. Μεταξύ άλλων, ο Τζάστιν Τίμπερλεϊκ, αποκάλυψε πως γράφει κομμάτια για την νέα δουλειά της Madonna.

    “Γράφω νέο υλικό, αλλά όχι για μένα. Τώρα ετοιμάζω κομμάτια για την Μadonna” δήλωσε ο Τίμπερλεϊκ.

    Την παραγωγή του άλμπουμ θα αναλάβουν οι Timbaland και Φαρέλ Γουίλιαμς. Η κυκλοφορία του, αναμένεται τον Νοέμβριο.

    www.pop-rock.gr


    Aπό που λέτε να αντιγράψει αυτή τη φορά???
    absurdus_delirium
    17.04.2007, 14:44
    Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί βγαίνουν τόσο λίγα καινούρια τραγούδια και τα περισσότερα είναι διασκευές και μοιάζουν τόσο πολύ μεταξύ τους. Κι αν πεις "μα αυτό δεν είναι δημιουργία ειναι Παπακαλιατίλα" θα σου πουν "Σσσσς, το είπε κι η Μαντόνα"!