ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.833 μέλη

    διπλωμα και πτυχιο πιανου

    ninia7
    02.08.2006, 20:28
    παιδια υπαρχει καποιος που να γνωριζει τι περιλαμβανει η εξεταση για διπλωμα και για πτυχιο πιανου και ποια ειναι τα πιο συνηθισμενα κομματια που επιλεγοντε να εκτελεστουν σ`αυτο το επιπεδο?
    Jimy
    02.08.2006, 22:50
    Έδωσα πρίν 4 χρόνια τέτοια έποχη περίπου,τα παράτησα με δική μου επιλογή στο δίπλωμα γιατί δεν βρήκα κάτι άλλο..να μου δώσει η κλασσική,οι καθηγητές μου μου είπαν οτι άν συνέχιζα θα έπαιζα πολύ καλά αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια είναι:
    1.Σονάτα συνήθως Beethoven αλλά υπάρχουν και άλλες πολυ ωραίες και ενδιαφέρουσες ,βασικά είναι μέρος σονάτας (το πρώτο) τα υπόλοιπα είναι στο δίπλωμα

    2.Κοντσέρτο (μέρος και σε αυτό πάλι το πρώτο) όποιοδήποτε Beethoven,Chopin και άλλα

    3.Σύχγρονο Racmaninof και τέτοια ,είναι συνήθως μικρά κομμάτια και με πολύ δεξιοτεχνία

    4.Ρομαντικό Debussy ας πούμε ή και άλλα τέτοιας περιόδου κομμάτια
    Γενικά όταν αναφέρουμε κάποιο κομμάτι σύγχρονο ή ρομαντικό αναφερόμαστε στην περίοδο και οχι στο πώς ακούγεται στο αυτί μας,έτσι για επεξήγηση
    και

    5.Άσκηση ,συνήθως Czerny αλλά και δυσκολότερες Chopin ή Rachmaninof ή και άλλων Ρώσων όπως Scriabin

    6.Bach -Πρελούδιο και φούγκα (Απο τα 48 πρελούδια και φούγκες)
    Η διαφορά μεταξύ διπλώματος και πτυχίου είναι οτι στο δίπλωμα δίνεις ολόκληρη την ύλη απο τα κομμάτια δηλαδή όλοκληρή την σονάτα,σαφώς μεγαλύτερη άσκηση και όλο το κοντσέρτο

    ninia7
    02.08.2006, 23:34
    euxaristo para polu...gia to ptuxio kserei kaneis?exei dosei?
    MINI
    31.10.2006, 10:12
    Λίγο καθυστερημένα αλλά...
    Πτυχίο Πιάνου
    1.Bach-Πρελούδιο και Φούγκα(4φωνο αν δεν κάνω λάθος)
    2.Είναι 2 οι σπουδές που ζητάνε. Η μία σίγουρα είναι Chopin η δεύτερη μπορεί να είναι Racmaninof όπως είπε και ο Jimy αλλά ακόμα και Czerny μπορείς.
    3.Σονάτα Beethoven ολόκληρη και τα 3 μέρη
    4.Ρομαντικό
    5.Σύγχρονο
    6.Concerto ένα μέρος

    Δίπλωμα Πιάνου
    1.Πρόκλασσικό-Σκαρλάτι ,Ραμώ ότι θες
    2.Bach ένα μεγάλο του έργο Partita κτλ ή δύο Πρελούδια και Φουγκες
    3.Beethoven από τις πιο δύσκολες (εννοείτε ολόκληρη)
    4.Ρομαντικό-μεγάλο έργο π.χ. μία απο τις μπαλάντες του Chopin
    5.Σύγχρονο
    6.Concerto Ολόκληρο

    Βέβαια το κάθε ωδείο έχει το δικό του πρόγραμμα. Πάνω κάτω τα ίδια είναι αλλά με μικρές διαφορές.Ας πουμε για παράδειγμα το Εθνικό Ωδείο ζητάει και κομμάτι του Καλομοίρη να παίξεις.Ή άλλα ωδεία ,μαζί με τα κομμάτια που έχεις διαλέξει και ετοιμάσει, 1 μήνα πριν τις εξετάσεις σου δίνουν 1 κομμάτι υποχρεωτικό που το διαλέγει το ωδείο και είναι κοινό για άλλους τους εξεταζόμενους.
    Αυτά και ελπίζω να βοήθησα έστω και με διαφορά μηνών.
    orfeas2010
    18.05.2010, 00:21

    ΠΤΥΧΙΟ:

    Παιδια εγω δινω τωρα για πρυχιο.

    Το προγραμμα εχεις ως εξης και ειναι σιγουρα αυτο:

    1. Πρελουδιο & Φουγκα Bach (Τρειφωνες)

    2. Σονατα Beethoven -Ολοκληρη

    3. Ενα μερος απο σονατα Mozart ή Scarlati (ίσως και αλλοι αλλα σηνυθως mozart) σηνυθως 1ο.

    4. Σπουδή Chopin

    5. Σπουδη 2η (Αλλος συνθέτης, Εγω π.χ. εχω moskowski)

    6. Ρομαντικο

    7. Μοντερνο

    8. Ελληνικο

    9. 1ο μέρος ή 2ο & 3ο Μέρος  απο Piano Concerto.

     

    ΔΙΠΛΩΜΑ:

    Παιδια για δίπλωμα είναι τα ιδια περιπου με τα του πτυχιου αλλα πιο δυσκολα κομματια και πιο... "Ολοκληρα" Δηλαδη:

    1. Πρελουδιο & Φουγκα Bach (Τρειφωνη ή Τετραφωνη) - Αλλα ορισμενες ειναι για διπλωμα (οι μεγαλες και δυσκολες.)

    2. Σονατα Beethoven -Ολοκληρη - Αλλα ορισμενες ειναι για διπλωμα (οι μεγαλες και δυσκολες.) Σηνυθως καποια απο τις τελευταιες.

    3. Ρομαντικο concerto.Δεν ειναι αναγκη να ειναι ολοκληρο. Π.χ. το 1ο μερος του Shumann A minor αν παιξεις ή Chopin δεν θα σου πει κανενας τιποτα.Οπως μπορεις και 3ο ή 4ο Beethoven Concerto 1ο μερος ή 2ο&3ο μαζι . Αυτα τα εργα παιδια ειναι δυσκολα. Δεν χρειαζεται να τα παιξεις ολοκληρα για να δειξεις τις ικανοτητες σου. Και ενα μερος να παιξει απο τετοια ΤΕΡΑΣΤΙΑ εργα μια χαρα οι εξεταστες θα καταλαβουν αν ξερεις η οχι.

    4. Μοντερνο

    5. Ελληνικο

     

    6. Ρομαντικο


    Δεξιοτεχνικα ή σπουδες δεν υπαρχουν που ειπατε παραπάνω. Στο ρομαντικο π.χ. αν επιλέξεις Μπαλαντα Chopin πιστεψτε με η δεξιοτεχνια δεν θα σας λειψει...:p :p